HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Puterea De A Ierta...
Cat timp tine ranchiuna?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 81
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
(Afrodita)
mesaj 13 Aug 2004, 06:17 PM
Mesaj #106





Guests






Eeeei, era sa zic io ceva...Parca numele conteaza...Sau cum ii zici...Important e sa-l simti in suflet si cu asta basta , nu conteaza ca ii zici Allah, Iisus sau Dieu sau God sau cine stie cum...Tot ala e,nu se schimba dupa nume tongue.gif

Linica , sarumana de raspunsuri, insa stiu ca, oameni fiind, avem si noi o limita a rabdarii si uneori chiar nu mai putem ierta aceeasi persoana, dupa un numar de greseli facute...Asta e, se mai intampla...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 Aug 2004, 02:02 AM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Mie chiar mi s-a parut ca a sunat peiorativ.
Daca am gresit, iertati-ma, daca aveti puterea de a ierta. wink.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 17 Aug 2004, 11:34 AM
Mesaj #108


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



QUOTE (eclectic @ 13 Aug 2004, 01:06 PM)
Linica, tu cat de apropiata esti de Dumnezeu, daca il denumesti "Dieu" ? Mi se pare ciudat din partea unui credincios.

Sunt atat de apropiata cat sa-l pot numi Tata. Si il simt ca pe un prieten. De multe ori am impresia ca e singurul prieten bun pe care-l am.
Ii zic Dieu pentru ca in franceza cuvantul nu e asa lung si imi place cum suna - oricum, eu cred ca nu forma conteaza smile.gif Nu cred ca se supara.


Acum fug la treaba. Am intrat "printre picaturi - pauza de tigara sa-i zicem" sa va salut.

Multe succese tuturor!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Aug 2004, 11:34 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Zed
mesaj 17 Aug 2004, 12:34 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Uneori iertam cu inima , alteori cu capul , e greu sa ierti cu amandoua .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 17 Aug 2004, 03:38 PM
Mesaj #110


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



e greu sa ierti cu amandoua?
eu cred ca daca nu iert cu capul - valeu ce-o sa ma mai doara inima! wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 17 Aug 2004, 06:32 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Ptr. Linica - puse draga, cat poti, iarta din toata inima...ca nu-i pacat; mintea poate fi si subiectiva; da`sufletu` nu prea...asa ca, tu numa iarta ca-asa-i bine. Sincer, INCERC sa fac la fel. E greu, doare da-i musai...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Justice
mesaj 1 Sep 2004, 10:00 PM
Mesaj #112


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



QUOTE
"suntem oameni si cu totii gresim"
Cum treceti mai departe peste un incident in care o persoana v-a jignit? Pana unde va este iertarea si de unde incepe sfarsitul ei?


In general ma supar foarte greu si nu din orice. Trec usor peste micile incidente si cele care au fost facute dintr-o oarecare greseala. Cat despre situatiile mai complexe nu pot spune acelasi lucru....depinde foarte mult de gravitatea incidentului, de persoana si de imprejurimi. De cele mai multe ori iert intotdeauna prima greseala, dar nu o uit, si dupa aceea depinde de cele enumerate mai sus.


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ariadna
mesaj 19 Nov 2004, 10:04 PM
Mesaj #113


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 24 June 04
Forumist Nr.: 3.930



pot ierta dar nu pot uita....dand putin timpul inapoi realizez ca e o absurditate sa spui iert dar nu uit, de cele mai multe ori iertam pentru ca uitam sau uitam pentru ca am iertat. c-o fi fi bine, c-o fi fi rau, cine poate stii?


--------------------
Traieste-ti clipa! Pretuieste fiecare moment pe care ti-l da Dumnezeu! Aminteste-ti ca timpul nu asteapta pe nimeni! Ieri este istorie, mâine este mister; azi este un dar de la Dumnezeu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 22 Nov 2004, 12:47 PM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Pai tocmi ca asta este...care este. Io am o putere extraordinara de a ierta. De fiecare data cand ma uit in oglinda - atunci cand ma rad (la 2-3 zile), ma iert pentru fiecare zi in care am baut si am fumat peste un pachet - si ma mai iert pentru ziua care vine in care iarasi....vezi mai nainte, asa ca nu exista zi in care sa nu am motive sa ma iert...
Normal ca-l iert si pe Vornicus pentru fiecare zi in care NU bea spoton.gif
Ca io am inima laaaaaaaarga si o sete pe masura...Coool, ma, Cactus rulz - cu zaibaru lu Bogho


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 10 Jan 2005, 01:44 PM
Mesaj #115


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Eu, pana la urma iert smile.gif
Cineva drag mi-a facut o data o farsa destul de urata... La momentul respectiv nici nu am mai vrut sa aud de omuletz. Cand mi-a zis ca totul a fost ceva de genul unui "test", ca sa vada cum reactionez m-am infuriat cumplit, dar pana la urma am iertat si nu-mi pare rau smile.gif
Parca ma simt mai bine la sfarsitul zilei cand stiu ca daca m-am certat cu cineva l-am iertat smile.gif


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cipdecip
mesaj 19 Jan 2005, 06:13 PM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.276
Inscris: 29 August 04
Din: Ph
Forumist Nr.: 4.358



Eu uneori iert uneori nu...

Ce ati fi facut in locul meu?
Vorbesc de 2 ori cu omul sa vina pana la mine sa ma ajute la ceva ... bineinteles ca nu vine, si cand ma intalnesc cu el dupa 2 saptamani imi zice: " Parca mi-ai zis odata ca ai nevoie de mine , despre ce era vorba? "
Eu i-am raspuns : "cred ca te inseli, eu nu te-am rugat nimic"...

Sunt adeptul zicalei "prietenul la nevoie se cunoaste"


--------------------
Intre fericire si vis , melancolie si taina , infinit si singuratate exista raul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 20 Jan 2005, 09:40 AM
Mesaj #117


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



Puterea de a ierta... este de fapt Puterea de a ne ierta. Atunci cand altcineva ne face sa suferim este doar impresia ca altul ne produce suferinta... de vina suntem doar noi.


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
^LadyBird^
mesaj 20 Feb 2005, 02:31 PM
Mesaj #118


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 116
Inscris: 30 December 04
Forumist Nr.: 5.316



eu m-am saturat sa tot iert diversi dobitoci care gresec si apoi sa mi se dea in cap tot mie.
asa ca de cateva zile m-am hotarat macar sa incerc sa ma schimb daca nu o sa si reusesc.(adica sa fiu un pic mai scorpie)
nu o sa mai fiu eu cea care-i ajuta pe toti..o sa fiu pt ei pur si simplu "o alta" ..pt ca mi-am dat seama ca sunt " ceva" pt ei atata timp cat au ce sa "suga " de la mine..
atata timp cat jocul asta persista"prietenia"noastra sta in picioare ,dar atunci cand asa-numitele"surse" se epuizeaza totul se duce pe apa sambetei.
si asta nu e corect.
nu suport relatiile de simbioza.

Acest topic a fost editat de ^LadyBird^: 20 Feb 2005, 02:33 PM


--------------------
When you look at me from your own century / I may seem to be strange archeology / But when the winds blow from this direction / You may sense me there in your reflection / I think I feel you, but I will never know / As the swallows leave, and the children grow/I wanted to live forever / The same as you will too / I wanted to live forever / And everybody knew (Anathema-Hope)
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 20 Feb 2005, 02:53 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



am ales iert , dar nu uit
pentru mine este un pic mai usor; ma supar foarte greu si cand chiar s-a intamplat in functie de gradul ignirii(sau ce a fost acel 'ceva ' care m-a suparat) ma indepartez(niciodata brusc; decat in cazul in care s-a facut ceva care n-am puttut inghiti devil.gif si mi-a sarit mustaru' rau de tot devil.gif ) si parasesc pesoana lasand insa loc de 'buna ziua';
nu sunt ranchiunoasa dar cred ca greseala arata (in cele mai multe cazuri; adevarata fata a omului) si deci ea trebuie analizata oarecum si bagata la creierash formandu-se astfel o mica parere despre ce s-ar fi putut intampla/ ce fel de pers este si cat pot intinde coarda;

nu imi plac injuraturile 9singurele folosite de mine sunt haioase gen' unde puisorii mei....' sau 'pe soacrata....sau alt grad de rudenie exclus mama rofl.gif ) .....si raman rece la oricare imi este adresata; ele nu sunt un motiv de suparare pentru mine;
trebuie sa vina titanicul este mine ca sa ma infurii si sa ma supar serios rofl.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 23 Feb 2005, 09:33 AM
Mesaj #120


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Iert, dar daca e grav nu uit !!
De exemplu am iertat dar nu voi uita ca socrii au considerat ca pentru un copil au situatie financiara buna si cand e vorba de celalalt sunt saraci lipiti pamantului.
Am dat un exemplu .
Exista situatii unde , zic eu, conjunctura e prea grava ca sa uiti.
Insa asta nu inseamna ca toti reactioneaza la fel.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 23 Feb 2005, 02:14 PM
Mesaj #121


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (iniya @ 20 Feb 2005, 02:53 PM)
am ales iert , dar nu uit

nu sunt ranchiunoasa

Da, nu uit. Ceea ce încerc să uit - cînd reuşesc, cînd îmi pare rău că nu - e tocmai ranchiuna iniţială. Dacă nu uit de ranchiună, din punctul meu de vedere, se cheamă că n-am iertat...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 23 Feb 2005, 05:33 PM
Mesaj #122


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



milimetru ceea ce eu am incercat sa spun este ca daca am iertat nu inseamna ca am uitat de ce am iertat; continui sa tin legatura; continui sa o pastrez ca si persoana importanta mie dar atentia acordata inainte si sentimentele nu sunt aceleasi; eu asa am crezut..............ca ranchiuna este atunci cand nu reusesti sa-ti scoti din minte greseala care ti s-a facut; refuzi sa dai mai departe ; refuzi sa crezi ca merita o a doua sansa si pentru asta ii porti pica pentrru ce ti-a facut; ranchiuna din tine (rautatea,egoismul) de a refuza iertarea si impacarea cu greseala ..... sorry.gif
........ milimetru hug.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 24 Feb 2005, 01:28 PM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
am ales iert , dar nu uit

Alegerea o putem face doar in cazul iertarii pentru ca de uitat nu prea avem cum. Cand ceva se imprima in memorie nu mai poate fi sters (se poate prin niste procedee medicale dar nu e cazul sa le discutam) deci implicit ramanem cu "trauma". Prin iertare insa, putem transforma "trauma" intr-o simpla experienta de viata iar in consecinta, in loc sa tinem ranchiuna acelei persoane care ne-a provocat "trauma" doar o vom ignora.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 14 Mar 2006, 01:15 PM
Mesaj #124


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Nu am mai fost pusa de foarte mult timp in situatia de a ierta pe cineva. Sau poate nu-mi amintesc!?
Poate sa vina iertarea de la sine? Adica sa ierti dinainte de a fi ranit? unsure.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 28 Aug 2009, 04:17 PM
Mesaj #125


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Nu-mi vine sa cred ca eu am raspuns ultima data pe acest topic. smile.gif Si cu atat mai mult, cu cat acum pot sa-mi raspund mie insami prin experienta ultimilor ani.
Da, poti ierta inainte a fi ranit. Pentru ca stii, in interiorul tau, ca ai nevoie continuu de iertare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
No-name
mesaj 21 Nov 2009, 12:08 AM
Mesaj #126


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 9 November 09
Din: Ardeal
Forumist Nr.: 15.295




E unul din cela mai grele lucruri ce le faci in viata..Se propovaduieste mult pe tema asta...se confunda cu "uitarea" sau alinarea...te obisnuiesti cu durerea si ti se pare ca a trecut..ca ai iertat.Testul ti-l dai cand traiesti o experienta similara...si constati ca...te doare.Teoretic,daca ai iertat inseamna ca ai inteles si ce ai inteles e mai usor de acceptat.Si curios este ca iertam o gramada de oameni...insa cel mai greu ne este sa-i iertam tocmai pe cei pe care am afirmat ca-i iubim..ca inseamna ceva pentru noi...Poate pentru ca acolo am dat mai mult..si asteptam mai mult...Sau sa ne iertam pe noi..Sa ne iertam greselile..sa ne iertam neimplinirile..sa ne iertam pana si sperantele..Nu e deloc usor sa ierti.Sa ierti cu adevarat...



--------------------
Mai departe de moarte, mai departe de viaţă,
mai departe de dragoste, mai departe de mine.....
Şi cursa continuă.(Paler)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 21 Nov 2009, 03:26 AM
Mesaj #127





Guests






Abia in seara asta am realizat ca de fapt nu m-am iertat niciodata pentru nimic....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
No-name
mesaj 21 Nov 2009, 09:17 AM
Mesaj #128


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 9 November 09
Din: Ardeal
Forumist Nr.: 15.295



Nu degeaba se spune ca ne suntem cei mai mari dusmani..De fapt procesul asta de iertare ar trebui sa inceapa de la noi.

Acest topic a fost editat de No-name: 21 Nov 2009, 09:18 AM


--------------------
Mai departe de moarte, mai departe de viaţă,
mai departe de dragoste, mai departe de mine.....
Şi cursa continuă.(Paler)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 21 Nov 2009, 02:18 PM
Mesaj #129





Guests






Asa e, ar trebui, dar parca nu se stie ca cel mai critic si neindurator esti cu tine insuti? wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 27 Nov 2009, 10:34 PM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE(Afrodita @ 21 Nov 2009, 03:26 AM) *
Abia in seara asta am realizat ca de fapt nu m-am iertat niciodata pentru nimic....


Ai gandit-o mult pe asta sau ai spus-o asa, rapid?! rofl.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 28 Nov 2009, 02:20 PM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Eu cred ca pe noi ne iertam cel mai usor . Asta se vede cel mai bine cand incepi sa te justifici si sa dai explicatii etc etc . E un mecanism de aparare . Imaginea de sine are un rol foarte important aici si majoritatea ( nu ma refer la cazurile patologice sau la cei cu diferite tulburari ) au o imagine de sine buna ca sa nu mai spun ca mai sunt care au o imagine de sine foarte buna . Asta e deja extrema si nu e deloc sanogena .
Daca spui ca : "imi pare rau ca am facut asta "... nu inseamna ca nu te-ai iertat .Inseamna ca ai constientizat greseala . Pe ceilalti ii iertam mai greu decat pe noi .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 28 Nov 2009, 06:46 PM
Mesaj #132





Guests






Justificatiile si explicatiile apar tocmai din incercarea de-a ne ierta pe noi insine. Daca unii reusesc, bravo lor, eu una oricate justificatii si explicatii mi-as gasi pentru anumite momente din viata, tot nu ma pot ierta.
Nu ma pot ierta ca am vandut garsoniera, back in 1999 sau 2000 cat o fi fost...
Nu ma pot ierta ca nu am fost mai sincera cu mine insami...
Nu ma pot ierta ca nu am fost mai sincera cu cei din jurul meu...
Nu ma pot ierta ca nu am acordat intr-adevar o a doua sansa cui trebuia si cand trebuia...
Nu ma pot ierta pentru lasitate...
Si mai ales nu ma pot ierta pentru faptul ca marea majoritate a vietii mele adulte mi-am trait-o mintindu-ma si evident, mintind pe altii (asta a fost implicita, nu intentionata).

Toate neiertarile astea se vad foarte bine in comportamentul meu actual.

Daca tu una te poti ierta destul de usor, asta nu inseamna ca altii pot face la fel...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Nov 2009, 07:19 PM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Afrodita @ 28 Nov 2009, 08:46 PM) *
Nu ma pot ierta ca nu am acordat intr-adevar o a doua sansa cui trebuia si cand trebuia...

... iar eu ca am acordat-o cindva cui nu trebuie.

Noroc ca lucrurile nu ies intotdeauna atit de rau pe cit ni le inchipuim.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 29 Nov 2009, 01:47 PM
Mesaj #134


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



depinde de dispozitie, posibil sa iert un razboi atomic, dar sa omor pt o palma pe spate gresit inteleasa...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 29 Nov 2009, 02:42 PM
Mesaj #135


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Am iertat mereu, mi se parea si mi se pare mult mai greu sa porti in suflet ranchiuna sau razbunare pentru cineva. Sant lucruri care mi s-au intamplat si motivatia lor nu avea nici o logiga, rautati gratuite pe care le-am trecut cu vederea si pentru ca nu le-am inteles le-am lasat fara cap si coada. Am iertat lucruri grave care mi-au schimbat viata deoarece conform teoriei....orice picior in locul rusinos e un pas in fata m-au facut sa demonstrez lucruri care mi-au facut mie bine. In schimb minciuna unora o port in suflet ca o umbra si nu am putut ierta persoana in cauza. Am inteles-o dar nu pot nici sa uit nici sa iert.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 30 Nov 2009, 10:34 AM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Afrodita ,

Am sa-ti dau un exemplu cat se poate de prost si simplu : sa presupunem ca exista un el si o ea . Casatoriti din partea meau sau nu , care isi impart aceeasi casa si bunuri . Nu au bani suficienti si ea isi cumpara o poseta ( sa zicem ) desi stie ca nu ii vor ajunge banii pana la sfarsitul lunii pentru mancare . Spune-mi sincer , nu crezi ca ea se iarta pentru gestul nesabuit si plin de naivitate pe care il face ?! Ca ii pare un pic rau , nu contest , dar ..
Hai sa schimbam situatia : el cumpara , in aceleasi circumstante , ceva pentru masina . Ce crezi ca o sa faca ea ?! Bineinteles ca o sa-i scoata ochii , in schimb daca el aminteste ca si ea a cumparat atunci candva poseta ...... uau , sa vezi circ atunci .
La fel si ea , o sa -i scoata ochii pe chestia asta de mai multe ori si ceea ce a facut ea o sa uite . De ce ?! Pentru ca s-a iertat dar pe el o sa-l ierte mai greu , crede-ma . Si , de multe ori spunem ca l-am iertat ca apoi peste luni sau ani sa aducem iar in discutie subiectul , atunci cand ceva asemanator , se repeta . Asta se numeste falsa iertare . Adica , l-am iertat pe naiba .
Asta-i un exemplu patetic , dar , reflecta bine faptul ca daca noi facem ceva gresit , ne iertam mai repede pe noi decat pe celalalt .
Daca e sa punem pe cantar ce nu ne iertam noua , sa zicem 5 lucruri pe care le-am facut in viata , regrete de fapt , iar , pe partea cealalta sa scriem pe o foaie ce a facut celalalt , ce nu i-am iertat sau ne mai racaie , cred ca balanta sta cam intotdeauna in favoarea noastra .
Nu ma refer la cazuri extreme si nici la situatii extreme . Ma refer la chestii care se intampla foarte des .

Acest topic a fost editat de Zed: 30 Nov 2009, 10:38 AM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:16 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman