HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Complexul Nostru Cel De Toate Zilele, sau sa fie la plural?
J_ENGRAMME
mesaj 26 Jun 2004, 07:58 PM
Mesaj #71


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.843



QUOTE (YoyoMan @ 9 Jun 2004, 10:51 AM)
"...nu cred ca un copil va fi zapacit de vestea ca nu exista Mos Craciun."

Scuze, am fost plecata. DA! Ai perfecta dreptate. Nu-mi inchipui ca vre-un om, va ajunge sa aiba probleme psihice sau va deveni un neadaptat in societate pentru ca parintii i-au spus brusc, la 7 ani, ca nu exista Mos Craciun. Incercam sa ma refer la "contradictiile" verbale si comportamentale ale parintilor vis-a-vis de copii, de-a lungul anilor copilariei, lucruri care duc, daca sunt repetate la pierderea increderii fata de oameni. Si o cunosc pe propria piele.
Nu-mi inchipui, ca un parinte care si-a crescut copilul si a stat langa el zi de zi, poate avea probleme in explicarea anumitor domenii(chiar si ele mai delicate, cum ar fi sexul) intr-un mod specific si caracteristic copilului.
Si mai sunt si "mostenirile": de exemplu, mi-am invatat copilul sa nu arunce hartii pe jos,(chiar daca un prieten i-a spus la un moment dat "Arunc-o!", si nu invers cum spuneai tu) dar nu i-am spus niciodata ca nu-i frumos sa arate cu degetul !!! Cand era mic, ii aratam lucruri si poze, le denumeam, si i le aratam cu....... degetul! Apoi a inceput el, sa arate si sa intrebe "Asta ce e?" Cum sa vin eu, peste 2-3 ani, si sa-i spun sa nu-mi arate cu degetul, peste strada, atunci cand imi indica ceva? Ce sa faca? Sa-mi descrie ? "Mama, ce este in magazinul acela cu firma luminoasa verde cu rosu, care se afla peste strada, la un unghi de 85 grade de noi, in sens trigonometric, si la o distanta de aproximativ 10,4 metri???"
Povestea este, ca trebuie sa fim atenti, cum le spunem, sa nu mintim si sa nu ne contrazicem. Altfel, amalgamul care oricum este in capsorul lor, va deveni tornada si ii va afecta, cu adevarat toata viata.


--------------------
"Somnul ratiunii naste monstri"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 7 Jul 2004, 11:57 AM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Daca tu o sa reusesti sa-ti cresti in felul asta copilul, atunci nu o sa ajunga la maturitate sa fie un complexat! Ar fi super daca ar fi toti parintii asa ca tine thumb_yello.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurasupacurasu
mesaj 29 Jul 2004, 07:28 PM
Mesaj #73


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 177
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.036



Am luat batae cind am perdut bonurile de pine ,am luat batae cind mi-am pierdut ceasul de mina ,am luat batae cind nu stiam und eeste fratemiu mai mic si tot asa..............nu-mi urasc s-au dispretuesc mama pentru ca a facut-o .........consider ca a facut-o pentru ca altfel n-a stiut sa ne educe ,mi-a facut rau din intentia de a-mi face bine si o iert caci este mama mea ,nu sint de acord cu metoda ei si o dispretuesc ca metoda ................
Acum sint si eu parinte la rindul meu si educatia strumfului meu se masoara pe tonurile vocii!stie dupa tonul vocii mele cind trebuie sa se opreasca si pina unde are dreptul sa mearga!
Cu toate acestea .......uneori nu este suficient si .........desi are doar doi ani si jumatate mai "fura" cite una la fundulet pe pempers ,stiu ca nu-l doare dar gestul este necesar ca sa inteleaga ca a depasit LIMITA,apoi urmeaza trimisul in camera lui si interzisul de a iesi de acolo "pina cind spun eu" !niciodata mai mult de un sfer de ora ! dar va spun din tot sufletul ca dupa aceia copilul meu este mult mai ascultator si nu mai am nevoie sa ridic macar vocea casa ma asculte .............
Acum fiecare face ce crede de cuvinta ca e mai bine si cum este mai bine ...............
Crescind insa in casa cu fratele meu care este TOTAL diferit de noi doua fetele va spun sincer si cu mina pe inima ABSOLUT NIMIC nu-l facea sa se opreasca din prostii decit BATAIA!


--------------------
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Jul 2004, 07:28 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
chatonel
mesaj 29 Jul 2004, 07:34 PM
Mesaj #74


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



eu sint ... ca-s grasa sad.gif adica stiu ca nu sint grasa, dar as vrea sa fiu mai slaba si nu reusesc sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 22 Aug 2004, 05:54 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



YoyoMan, ce topicuri bagi!!! wow! Te rog spune-mi de unde iti vine inspiratia... laugh.gif

***
Aaaah complexele... Si eu am avut unul, acelasi ca si Crisse, cred ca am mai spus de el... Inaltimea!!! Sint f inalta! Toata copilaria, adolescenta mi s-a spus din nou si din nou si din nou: Ce inalta e fata asta!!! mad.gif Vai ce ma deranja!!! Era normal...eram cea mai inalta din clasa, pe strada, in autobuz... la rinduri ma vedeai de la o posta... laugh.gif
Faptul ca mi s-a spus de mii de ori, a creat in mine un complex groaznic. Incepusem sa urasc ca sint asa! Mergeam gheboasa... sad.gif
M-a vindecat faptul ca am venit in State. Aici americanii sint mult mai inalti ca romanii, incetul cu incetul m-am acceptat... Sint ok cu inaltimea mea acum, merg f dreapta...cind cineva se mira de mine, ma bufneste risul, nu ma mai doare deloc. rolleyes.gif

Acum in Ro, 2 dintre forumistii cu care m-am intilnit, s-au mirat de "inaltimea mea" laugh.gif Ce simpatici au fost! : )

***
Dupa cum s-a mai spus, noi devenim constienti de asa numitele complexe ale noastre, datorita faptului ca cei din jur (parinti, frati, prieteni, cunoscuti, necunoscuti etc) au grija sa ni le prezinte... si sa ne bata la cap cu ele... blink.gif Aceste vorbe ale lor, creaza "butoane dureroase" (pain buttons). Ca sa oprim crearea acestor "butoane", pur si simplu se cere un efort constient din partea noastra sa neutralizam acele vorbe. Cam greu, dar se poate.

Sa va dau un ex.
Am fost socata peste masura, cind mi s-a spus aici pe forum, ca sint lingusitoare. huh.gif Cine ma cunoaste, ride cind aude. Eu sint extrem de deschisa si directa. Citeodata prea directa.

Dupa ce am citit din nou si din nou ca mi se spunea asa, m-am strins...Cit pe ce ca aceste vorbe sa creeze in mine un complex. Aflu apoi de ce mi s-a spus asa.... ptr simplu fapt ca imi aratam aprecierea f deschis fata de cite un forumist, sau fata de vreun topic. (Adevarul fiind ca Hanul gazduieste multe "capuri luminate", si dupa cum imi spunea EBE, un procentaj mare de forumisti, au IQ peste medie... pe mine chestia asta m-a uimit...ca vizitasem mai multe forumuri si vazusem "nivelul" de inteligenta...)

Sa stiti ca la faza asta "m-am incapatinat" (vorba lui Yoyo : ) sa imi vad de-ale mele si sa nu schimb nimic. Cind am ceva de spus, o spun exact cum gindesc si fara restringeri. In acelasi timp exercit bun simt si dau respect. Asta sint eu. Punct. Daca las ca cei din jur sa imi dirijeze comporatmentul, ma pierd si s-ar putea sa nu ma mai regasesc laugh.gif In plus, vorbele acestea eu le consider ca o manipulare...no way ca ma las manipulata...mai ales de cineva care habar nu are cine sint.

Asa ca, la faza asta, voi spune f deschis ca imi place de Calfa. Este un fin si un destept, si un moderator de nota 10.
Phew... ce bine ma simt ca am spus-o! laugh.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 23 Aug 2004, 10:04 AM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Dupa cum s-a mai spus, noi devenim constienti de asa numitele complexe ale noastre, datorita faptului ca cei din jur (parinti, frati, prieteni, cunoscuti, necunoscuti etc) au grija sa ni le prezinte... si sa ne bata la cap cu ele...  Aceste vorbe ale lor, creaza "butoane dureroase" (pain buttons). Ca sa oprim crearea acestor "butoane", pur si simplu se cere un efort constient din partea noastra sa neutralizam acele vorbe. Cam greu, dar se poate.
Sa va dau un ex.
Am fost socata peste masura, cind mi s-a spus aici pe forum, ca sint lingusitoare.  Cine ma cunoaste, ride cind aude. Eu sint extrem de deschisa si directa. Citeodata prea directa.

Ligia, faptul ca ti s-a spus ca esti lingusitoare nu ar trebui sa aiba ca efect nesterea unui complex, ci din contra, trebuia sa-ti dea de gandit. A fi lingusitor este un comportament si se poate modifica, dar pentru asta trebuie sa-l constietizezi si nu sa-l respingi pe loc. Probabil ca termenul este prea dur, dar sa stii ca ai obiceiul sa lauzi prea mult pe unul si pe altul. rolleyes.gif
Spre deosebire de asta, inaltimea este o proprietate fizica care poate deveni un complex si aici trebuie, asa cum ai zis si tu, sa ne acceptam asa cum suntem.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
doice
mesaj 3 Sep 2004, 08:51 AM
Mesaj #77


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 368
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.294



Si eu sunt tentata sa ma gandesc la complexe ca fiind cele determinate de proprietati fizice (sunt prea inalta , sunt prea slaba....) dar adevarul ca o data cu varsta ele se estompeaza, chiar daca apar altele noi (ce de riduri am, am incaruntit....).
Cred ca aceste complexe "fizice" par foarte importante mai ales in adolescenta din mai multe motive pe care le cunoasteti cu totii.
In afara de faptul ca hormonii incep sa-si faca de cap, corpul nostru se schimba atat de repede incat nu ai timp sa te obisnuiesti.

Dupa adolescenta complexele fizice nu mai reprezinta un subiect la fel de dureros (cel putin pt mine asa a fost).
Te accepti asa cum esti si gata.

In schimb incepi sa intelegi ca ai complexe mai profunde decat "Mama ce grasa sunt!". Atunci e momentul in care iti dai seama ca te simti inferior, ca esti emotiv, esti prea timid, ca nu reusesti sa ierti sau sa uiti anumite lucruri.

Dupa cum a zis si Zorro aceste sunt comportamente care pot fi modificate, dar daca iti modifici comportamentul de fiecare data cand ti se atrage atentia ca esti....orice ai fi tu, ajungi cu timpul sa devii un fel de cameleon comportamental.
Nici nu mai trebuie sa iti atraga atentia cineva ca esti asa sau altfel pt ca nu se ajunge pana acolo.

Din dorinta de a fi acceptat de un grup sau de cineva anume incepi sa te comporti mimetic ceea ce te distruge. Ajungi sa nu mai poti fii tu pt ca nu mai stii cine esti tu decat raportat la altii.

Sunt de acord ca prin socializare devenim oameni cu adevarat si ca trebuie sa invatam comportamente si limite ale lor, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne reprimam propriile comportamente care ne definesc ca individualitate in cadrul grupului.


--------------------
"Have no fear of perfection -- you'll never reach it."

Salvador Dalí

The pure and simple truth is rarely pure and never simple.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 17 Sep 2004, 10:20 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (LigiaB @ 22 Aug 2004, 08:07 PM)


Aaaah complexele... Si eu am avut unul, acelasi ca si Crisse, cred ca am mai spus de el... Inaltimea!!! Sint f inalta! Toata copilaria, adolescenta mi s-a spus din nou si din nou si din nou: Ce inalta e fata asta!!! mad.gif Vai ce ma deranja!!! Era normal...eram cea mai inalta din clasa, pe strada, in autobuz... la rinduri ma vedeai de la o

Nu am mai intrat de un car de ani pe topicul asta si uite abia acum iti vad mesajul tau Ligia. OH, acum chiar ca am sa fac tot posibilul sa te intalnesc pe plaja Ibizei rofl.gif

Nu pot sa-mi dau seama de ce, insa tot timpul mi-ai parut scunda. Scunda rau de tot smile.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roza
mesaj 20 Sep 2004, 09:13 AM
Mesaj #79


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 77
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.035



Aaaaah inaltimea! Si eu tot de inaltime am suferit! Tot asa, eram cea mai inalta din clasa, si la toate adunarile (la careu mai ales smile.gif ) unde trebuia sa ne aliniem dupa inaltime eram prima, evident, deci nu puteam niciodata sa ma pierd in peisaj, sau sa chiulesc si eu ca tot omul, ca se ovserva imediat! Si, ca sa nu uit, remarcile rele ale baietilor (mai ales in vremea liceului) pe care le faceau cu voce tare, atunci cand treceam pe langa ei! cry.gif

Dar iata ca acum s-a intors roata: descopar tot mai multe fete care ma invidiaza pentru inaltimea mea!
Uite o intamplare recenta: eram sambata la cumparaturi intr-un magazin cu haine, si asteptam la cabina de proba. Din cabina iese o fata, tot inalta, care proba niste pantaloni ce ii erau scurti (normal, atunci cand esti inalta, va spun eu, nu-ti prea gasesti pantaloni). Dupa ce vede in oglinda ca nu-i vin, obosita, da cu ochii de mine, si se leaga o discutie ad-hoc: ma intreaba: auzi, tu iti gasesti pantaloni, asa in general? Eu zic: evident ca nu! Cand imi gasesc e sarbatoare nationala! O data mi-am gasit unii si mi-am luat trei perechi (culori diferite, totusi!) tongue.gif
Iar o alta fata de la coada, care auzise discutia noastra zice: asa! sa suferiti si voi! Iar eu o intreb: dar suferinta voastra care e, ca nu inteleg? La care ea zice: CA NU SUNTEM INALTE. yeah.gif

Deci, Ligia, Crisse, si toate fetele inalte, fruntea sus! Adevarul iese incet incet la iveala: de fapt suntem invidiate pentru inaltimea noastra!


--------------------
While the word is yet unspoken, you are master of it; when once it is spoken, it is master of you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 20 Sep 2004, 09:41 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@doice
QUOTE
Dupa cum a zis si Zorro aceste sunt comportamente care pot fi modificate, dar daca iti modifici comportamentul de fiecare data cand ti se atrage atentia ca esti....orice ai fi tu, ajungi cu timpul sa devii un fel de cameleon comportamental.

In nici un caz nu este bine sa ne modificam la fiecare atentionare din exterior, asta ar insemna sa cadem in extrema cealalata. Ideea mea era ca atunci cand cineva iti face o observatie, sa-i dai atentie si sa te studiezi ca poate are totusi dreptate. Eu tot timpul le spun prietenilor sa-mi spuna daca sunt orgolios sau daca am fost rau in anumite momente. Sunt constient ca fac in mod involuntar multe chestii care nu-si au locul si ei sunt singurii care ma pot ajuta. Acuma binenteles ca nici ei nu imi spun toata ziua ca ai gresit acolo, sau dincolo. Ar fi chiar enervant.

QUOTE
Deci, Ligia, Crisse, si toate fetele inalte, fruntea sus! Adevarul iese incet incet la iveala: de fapt suntem invidiate pentru inaltimea noastra!

Barbat fiind vreau sa va spun, fetelor, ca inaltimea la voi este un avantaj mare de tot. Sa-mi spuna mie unu care nu-i plac fetele inalte si eu il car in spate 100 de kilometri jamie.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 20 Sep 2004, 10:09 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (Roza @ 20 Sep 2004, 11:26 AM)


Deci, Ligia, Crisse, si toate fetele inalte, fruntea sus! Adevarul iese incet incet la iveala: de fapt suntem invidiate pentru inaltimea noastra!

Rosa, am avut exact complexele de care spui tu, insa asta pana pe la 17-18 ani. Cel mai greu cred ca a fost la scoala, cand baietii care-mi placeau cel mai mult erau ..pitici rofl.gif ....si nu au mai crescut ohmy.gif

In ce priveste hainele, cred ca nu mai sunt asa mari probleme acum. De obicei toate produsele au maneci lungiiii si cracii la pantaloni trebuiesc scurtati. Noi nu prea trebuie sa-i scurtam...insa wink.gif

Zorro in legatura cu Ideea mea era ca atunci cand cineva iti face o observatie, sa-i dai atentie si sa te studiezi ca poate are totusi dreptate. , nu sunt deloc deacord laugh.gif . Trebuie sa te accepti asa cum esti si sa nu dai importanta la cei din jur. Cand vine vorba de comportament insa, e cu totul altceva. acolo fiecare putem face ceva schimbari, retusuri. La fizic insa e cam greu. Numai cineva cu un psihic puternic poate rezista sa i se spuna despre defectele personale.

Barbat fiind vreau sa va spun, fetelor, ca inaltimea la voi este un avantaj mare de tot. Sa-mi spuna mie unu care nu-i plac fetele inalte si eu il car in spate 100 de kilometri

Mercic fain tongue.gif
PS: Sa nu uit. Pe deasupra mai port si tocuri mwah1.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gheorghe dinica
mesaj 8 Oct 2004, 10:30 AM
Mesaj #82


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 83
Inscris: 15 September 04
Forumist Nr.: 4.473



Complexele sunt o consecinta a unei sexualitati nesigure.Manifestarile exterioare se concretizeaza in complexe de interactiune(sociale).Orice complex care imbraca forma unei atitudini de inferioritate sociala isi afla radacinile in sexualitate noastra.Superioritatea sociala nu este un complex,este mai degraba o imagine pozitiva afirmata deschis in complexul proces de interactiune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 8 Oct 2004, 10:56 AM
Mesaj #83


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Nu cumva aşa ceva spune(a) şi Freud? Adică chestia cu sexualitatea...

ps: ai uitat să pui drăcuşoru; se poate? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 8 Oct 2004, 11:39 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@Crisse
QUOTE
Zorro in legatura cu Ideea mea era ca atunci cand cineva iti face o observatie, sa-i dai atentie si sa te studiezi ca poate are totusi dreptate. , nu sunt deloc deacord  . Trebuie sa te accepti asa cum esti si sa nu dai importanta la cei din jur. Cand vine vorba de comportament insa, e cu totul altceva. acolo fiecare putem face ceva schimbari, retusuri. La fizic insa e cam greu. Numai cineva cu un psihic puternic poate rezista sa i se spuna despre defectele personale.

Crisse, ma refeream exclusiv la comportament si nu la aspectul fizic.

QUOTE
Sa nu uit. Pe deasupra mai port si tocuri

yikes.gif yikes.gif yikes.gif
Daca nu sunt indiscret, ce inaltime ai fara tocuri?


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gheorghe dinica
mesaj 8 Oct 2004, 12:05 PM
Mesaj #85


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 83
Inscris: 15 September 04
Forumist Nr.: 4.473



Si ce ,Freud nu are dreptate?hehehehe! devil.gif devil.gif devil.gif devil.gif devil.gif devil.gif devil.gif devil.gif Jung a incercat sa impace pulsiunile sexuale cu 'memorie colectiva'(sufletul colectiv),dar a uitat ca omul plateste mai intai de toate tribut 'trebuintelor de supravietuire'.Psihicul controleaza trupul dar in aceeasi masura se supune acestuia din urma. devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 8 Oct 2004, 01:06 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@gheorghe dinica
QUOTE
Si ce ,Freud nu are dreptate?

Pai tocmai asta cred ca vroia sa zica Milimetru, ca Freud are dreptate.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 8 Oct 2004, 01:22 PM
Mesaj #87


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (gheorghe dinica @ 8 Oct 2004, 01:18 PM)
Psihicul controleaza trupul dar in aceeasi masura se supune acestuia din urma.

S-ar putea ca Freud să aibă dreptate, mă cam depăşeşte problema. Mă interesa, de fapt, dacă dinică a preluat din Freud ideea cu sexualitatea ca şi cauză a complexelor sau a descoperit-o singur... smile.gif

Cît priveşte paragraful citat nu prea înţeleg cum adică controlează şi se supune... în aceeaşi măsură
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 8 Oct 2004, 01:39 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Crisse @ 20 Sep 2004, 11:22 AM)
Barbat fiind vreau sa va spun, fetelor, ca inaltimea la voi este un avantaj mare de tot. Sa-mi spuna mie unu care nu-i plac fetele inalte si eu il car in spate 100 de kilometri

Mercic fain tongue.gif
PS: Sa nu uit. Pe deasupra mai port si tocuri mwah1.gif

Aha, doar ca statistica spune ca femeile mai mici de inaltime au sanse mai mari de casatorie si ca sunt mai multumite de viata lor sentimentala. laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
halcyon_lll
mesaj 8 Oct 2004, 01:56 PM
Mesaj #89


Hypnotic
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.145
Inscris: 21 November 03
Forumist Nr.: 1.263



rofl.gif rofl.gif

Crisse, ai grija sa nu-ti rupi tocurile ... ai putea deveni fericita! laugh.gif


--------------------
When we are forgotten, we cease to exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 8 Oct 2004, 02:01 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Aha, doar ca statistica spune ca femeile mai mici de inaltime au sanse mai mari de casatorie si ca sunt mai multumite de viata lor sentimentala.

Ei ash...statistica aia precis era facuta de fete mai putin inalte ... huuuh cata invidie nene! biggrin.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 10 Oct 2004, 01:00 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (halcyon_lll @ 8 Oct 2004, 04:09 PM)
rofl.gif rofl.gif

Crisse, ai grija sa nu-ti rupi tocurile ... ai putea deveni fericita! laugh.gif

I am all ready...cu tot cu tocuri mwah1.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 10 Nov 2004, 01:07 AM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (milimetru @ 8 Oct 2004, 01:22 PM)
Cît priveşte paragraful citat nu prea înţeleg cum adică controlează şi se supune... în aceeaşi măsură

Adicatelea este o succesiune de stari si de trairi care se intrepatrund - niciuna nu o domina pe celalalta decat in anumite momente. Sunt momente in care impulsul sexual de pilda e foarte puternic si atunci psihicul e determinat sa vada altfel realitatea si sa se plieze pe nevoile respective. Si invers. De exemplu - oricat de foame ti-ar fi nu o sa mananci dintr-o farfurie mizerabila sau intr-un mediu in care nu are cum sa iti cada bine papica. Intelegi Mr Milimetru? smile.gif

PS1: Putem merge de aici mai departe la ideea dupa care totul in existenta noastra e fluctuant? Ha? biggrin.gif
PS2: Si cand ma gandesc ca eu ar trebui sa fiu cel care sa va spuna sa nu mai bagati offtopic rofl.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(yronick)
mesaj 1 Dec 2004, 02:49 AM
Mesaj #93





Guests






Pai ca tot veni vorba de complexe, tin sa sa-mi spun of-ul aici prin faptul ca sunt constrans in a mai zice ceva. In ultimul timp am intrat destul de des pe Han, dar fara sa postez nimic, si incet, incet cred ca ma voi desparti de Han. Nu sunt revoltat pe nimeni, si prin asta nu vreau sa fiu etichetat ca unul ce-si prezinta atitudnea copilareasca de revolta. Pur si simplu nu stiu cum sa fac sa fiu apropiat de Han, asa cum eram odata. Daca m-ati putea ajuta in acest sens, v-as fi recunoscator. E posibil ca spre ghinionul meu acest post sa fie prins intr-o dezbatere aprinsa astfel incat postul meu nici sa nu fie luat in seama, dar daca se va dovedi impotriva astept cu interes solutiile voastre.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 1 Dec 2004, 04:23 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Eu zic sa iei o pauza. Daca o sa iti vina cheful dupa o perioada inseamna ca ai placere in a scrie si ca vrei sa comunici in continuare pe Han. Daca nu iti mai vine cheful, o sa te desparti - poti incerca o pauza pentru ca oricum nu ai ce pierde. Daca nu incerci se pare ca vei ajunge sigur la "despartirea" de Han in cele din urma...
Pe de alta parte nici eu nu mai am entuziasmul care il aveam la inceput - dar mi se pare absolut normal sa fie asa... Dar cred ca vor mai veni momente frumoase - si mai frumoase decat acela de entuziasm de inceput.
Bafta man! thumb_yello.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 10 Dec 2004, 09:12 AM
Mesaj #95


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



... cred ca am spus o prostie candva p'aci pe la han ... cum ca sunt viteaz shi nu ma tem de nimic ...
... dar teama e un comlex ...
... shi eu am comlexul neputintzei ... mi-e teama de neputintza ... sweatingbullets.gif

Acest topic a fost editat de yuanescu: 10 Dec 2004, 09:17 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gheorghe dinica
mesaj 16 Dec 2004, 11:07 AM
Mesaj #96


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 83
Inscris: 15 September 04
Forumist Nr.: 4.473



devil.gif Yoyoman mercic pt raspunsul oferit domnului Milimetru.Am cetit cateva postari interesante si am de gand sa tastez cateva randuri mai putin interesante.O parte dintre interlocutori au scris despre complexele lor si in aceste raspunsuri gasim samanta adevarului.Sunt complexat pt ca sunt inalt,grasut,scund,etc.Observand atent semnificatia acestor cuvinte descoperim ca in spatele lor se ascunde o valorizare comparata.De unde isvoraste aceasta comparatie,care sunt metodele prin care valorizez aceasta forma a existentei mele fizice?Tentatia de a ne invinovati parintii,profesorii ,este o actiune usor de intreprins,dar in esenta este forma mascata a unor temeri comparative in care copilul/adolescentul isi manifesta sexualitatea.Copilul retine comparatiile fizice pe care le experimenteaza in primul rand;comparatiile facute de parinti/profesori au un aspect secundar.Acest aspect secundar are doar un rol informativ,pe care copilul il transforma intr-un sistem de cuantificare al experientei......Trebi importante,ce nu sufera amanare ma gonesc din fata monitorului.Revin mai tarziu.... devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gheorghe dinica
mesaj 16 Dec 2004, 03:44 PM
Mesaj #97


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 83
Inscris: 15 September 04
Forumist Nr.: 4.473



devil.gif Revin....pe care copilul il transforma intr-un sistem de cuantificare al experientei,mai degraba un sistem de referinta.Copilul aruncat in universul interactiunii isi creaza propiile opinii,pe care o data cu cresterea in varsta le transpune si intr-un anumit comportament sexual.Inceputul evident al complexelor isi face aparitia in momentul in care copilul/adolescent descopera primele impulsuri sexuale evidente.In acest moment comparatiile au un obiect motivational si intreaga energie se canalizeaza catre atingerea scopului final,acceptarea sexuala ca adult.Perioada aceasta coincide si cu primele pretexte de respingere care mai tarziu se vor transforma intr-o constientizare negativa a esteticii trupului.De ce le spun pretexte,pentru ca in acel prim moment ,trupul nostru sufera modificari si adolescentul nu cunoaste finalitatea acestei faze.Dezvoltarea fizica presupune si emotii de tranzitie,sentimente coplesitoare pe care le intelegem partial.Respingerile adolescentine sunt momentul cand incepem cu adevarat sa constientizam aspectul nostru fizic si importanta acestuia in viata noastra sociala/sexuala.In multe cazuri aceasta perioada sfideaza logica psihanalitica a dn.Freud,persoane grase,scunde,cu diferite defecte lipsite de valoare estetica, depasesc pretextele de contact fara ca acestea sa se transforme in complexe.De ce?Raspunsul este simplu,pentru ca in acea perioada au gasit persoane de sex opus care le-au acceptat fara retineri.Lipsa unor reactii adverse produce o pozitivare 'victorioasa' si un adult mai linistit din punct de vedere sexual.Acestea persoane vor fi mult mai echilibrate sexual si vom descoperi o lipsa a complexelor care isi au originea in acest aspect.Incerc o expunere succinta si ma opresc acilea.Am o intrebare:ce ziceti de complexele intelectuale in care natura impulsului sexual este in plan secundar? devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 16 Dec 2004, 04:51 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Am o intrebare:ce ziceti de complexele intelectuale in care natura impulsului sexual este in plan secundar?

Am o cunostinta care este complexata intelectual. De fapt este singurul caz pe care-l cunosc. Problema ei vine insa de la faptul ca a fost foarte protejata de familie si efectiv nu a fost lasata sa gandeasca sa nu carecumva sa se oboseasca. Cand a dat piept cu viata a tinut-o numai din esec in esec. Acum si-a mai revenit si a primit incredere in ea, iar o data cu asta, complexul "sunt cea mai proasta" sau "nu-mi iese nimic" s-a mai redus. Daca are sau nu legatura cu sexualitatea...habar n-am.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tanase Violeta
mesaj 10 Jan 2005, 08:42 PM
Mesaj #99


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 10 January 05
Din: Aiken, SC
Forumist Nr.: 5.417



In adolescenta am avut si eu unele complexe, ca mai toate fetele la aceasta varsta... Eu cred ca, din moment ce majoritatea complexelor apar prin comparare cu ceilalti, deci ca urmare a intareractiunii cu ceilalti oameni, efectele lor pot "fi stapanite",ne putem impaca cu noi asa cum suntem sau putem incerca sa ne schimbam tot prin interactiunea cu semenii nostri. Important este sa ne inconjuram de oameni cu care sa putem vorbi deschis, sa ne alegem prieteni alaturi de care sa evoluam ca personalitate. Eu imi aleg prietenii pe principiul putini, dar buni....

unsure.gif Sper ca ati inteles ideea...

P.S. Interesant topicul.... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 10 Jan 2005, 09:19 PM
Mesaj #100


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai poposit la Han, Violeta! han.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 18 Jan 2005, 01:29 PM
Mesaj #101


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Complexe? Fiecare le are, dar nu toti le accepta, sau macar incearca sa le "anihileze".
Mult timp am fost terorizata de aspectul meu fizic, de faptul ca nu sunt slaba, ci un pic plinuta, de faptul ca unele persoane cu care ma vedeam zi de zi aveau grija sa ma tachineze pe marginea acestui subiect.
Acum nu pot sa spun cu mana pe inima ca mi-am dat seama ca imi faceam ganduri negre degeaba, dar pot spune ca am inceput sa ma accept asa cum sunt. Oricum, de mare ajutor mi-a fost prietenul si cateva persoane dragi mie (exceptand familia).
Mereu m-am fortat sa nu am ganduri de genul "sunt proasta, nu voi reusi". Ai mei mi-au spus ca daca vreau voi reusi, iar asta e una dintre credintele mele smile.gif


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 21 Jan 2005, 10:40 PM
Mesaj #102


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Ei uite, la mine familia chiar a jucat un rol important in crearea si mentinerea unor complexe. Nu de multa vreme am realizat acest lucru si cu siguranta nici ei nu o fac constient, cu toate ca am incercat in nenumarate randuri sa le explic cum sta treaba. Am ramas inmarmurita cand, odata, mama mi-a spus, mai in gluma, mai in serios, ca am o minte de doi bani, sunt o iresponsabila care nu e in stare sa se descurce singura in nici o situatie. Desi mai auzisem de multe ori aceste reprosuri, ala a fost momentul cand m-a izbit faptul ca ea si tatal meu chiar sunt convinsi de lucrul asta si am pus cap la cap anumite atitudini, reactii s.a.m.d. Partea proasta e ca tind sa le dau dreptate intr-o oarecare masura..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 22 Jan 2005, 11:16 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Aia ziceam si eu mai la inceputul topicului. Chiar cred ca majoritatea complexelor se nasc in copilarie si marea majoritate sunt cauzate de parinti sau cei care sunt in apropierea copilului...
E groaznica sa ti se spuna ca nu esti in stare de nimic si ca ai minte de gaina si asta mai ales cand esti in formare... hh.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 23 Jan 2005, 04:28 AM
Mesaj #104


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Da, asa e cum spui tu, multe se trag din copilarie sau adolescenta.. Eu am impresia ca nu ma deranjeaza prea mult chestia asta, dar nu stiu.. probabil ca inconstient ma afecteaza foarte mult (mai ales ca vine din partea unor oameni in ochii carora ar trebui sa par cea mai grozava), tocmai pentru ca altceva nu prea am ce sa le reprosez.. Si uite, nu de multa vreme studiez psihologia (care, fie vorba intre noi, numai psihologie nu prea e) si imi dau seama cat de important ar fi pentru fiecare parinte sa rasfoiasca macar o data o 'psihologia copilului'. In fine, cred ca deviez..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 23 Jan 2005, 03:15 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



5.gif Ntz ntz! Nu deviezi deloc. Eu cand ma uit in jur mi se pare ca majoritatea parintilor in RO sunt parinti din intamplare. Foarte putini dinre ei isi dau seaa ce inseamna sa ai un coplil. Foarte putini isi dau seama de responsabilitatea pe care trebuie sa ti-o asumi cand te hotarasti ca vrei sa ai un copil.
Ar trebui testati oamenii inainte sa li se dea voie sa procreeze biggrin.gif Stiu ca nu se poate, dar ar fi foarte bine intr-un fel.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 10:00 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman