HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Aparitii Editoriale
mothman
mesaj 8 Oct 2010, 11:57 AM
Mesaj #106


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



Zoomenirea - Desmond Morris

După Maimuţa goală, Desmond Morris ia la bani mărunţi adaptarea oamenilor la viaţa marilor oraşe. Vândută în sute de mii de exemplare, Zoomenirea duce mai departe analiza zoologului britanic pasionat de aventurile maimuţelor goale în hăţişurile junglelor urbane.

"Nu trebuie să comparăm locuitorul oraşului cu un animal sălbatic, ci cu un animal captiv. Animalul uman modern numai trăieşte în condiţiile naturale ale speciei lui. Capturat, însă nu de vreun colecţionar, ci de propria sa inteligenţă sclipitoare, s-a aruncat singur într-o uriaşă menajerie
agitată, unde este într-un continuu pericol de a ceda tensiunii. Însă, în pofida presiunilor, avantajele sunt enorme. Gradina zoologică, precum un părinte uriaş, are grijă de ocupanţii ei: le oferă mâncare, apă, adăpost, igienă şi asistenţă medicală; problemele fundamentale ale supravieţuirii sunt reduse laminim. Rămâne, astfel, mult timp liber. Cum este folosit acest timp într-o grădină zoologică neumană, variază, bineînţeles, în funcţie de specie. Unele animale se relaxează liniştite şi dormitează la soare; pentru altele, din contră, inactivitatea prelungită este din ce în cemai greu de suportat. Dacă eşti un locuitor al grădinii zoologice umane, inevitabil faci parte din a doua categorie. Deoarece ai un creier în esenţă explorator şi inovator, n-o să fii capabil să te relaxezi preamult timp
." (Desmond Morris).


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 18 Oct 2010, 10:41 AM
Mesaj #107


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Un nou roman al lui Matei Vişniec: Domnul K. eliberat.

Am început-o aseară. Îmi place. De fapt, tot ce am citit până acum de Vişniec mi-a plăcut. thumb_yello.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 31 Oct 2010, 01:41 PM
Mesaj #108


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



În pregătire, la Humanitas: Creierul nostru muzical.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Oct 2010, 01:41 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 15 Nov 2010, 04:18 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Mircea Dinescu se intoarce la poezie. La Editura Fun­daţiei pentru Poezie va apare un volum cu titlul "Femeile din secolul trecut", si care va fi lansat sâmbătă la Gaudeamus . Volumul va fi ilustrat cu desenele lui Dan Erceanu din seria Erotica Magna.

O mostra :

"Femeie tu, uşoară, din epocile grele/ ce ţi-au transcris istoria pe piele/ să o citească în infern toţi dracii,/ la editura unde-ţi publici cracii/ te-aştept ca un nevolnic crai de ghin­dă/ să-ţi descifrez popoul în oglindă/ dar nu oricum, ci dacă vrei subtil/ după metodiul vechi al lui chiril"


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Jan 2011, 07:17 PM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Abdicarea Regelui Mihai - Documente diplomatice inedite , autor Mark Laszlo-Herbert,
Editura Humanitas, 2010.

Pentru cei ce vor sa verifice daca Regele Mihai a plecat din tara cu vagoane pline de tablouri, aur, etc., le recomand sa citeasca aceasta carte . ( scrisa de un ungur ! )Vor gasi acolo informatii interesate din corespondenta diplomatica ( secreta ) dintre legatiile americana, britanica, franceza, elvetiana de la Bucuresti si guvernele din tarile respective.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 May 2011, 05:35 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Lansarea volumului “Moartea unui dansator de tango” de Stelian Tanase, aparut la Editura Trei, va avea loc in prezenta autorului, luni, 16 mai, ora 19.00, la Teatrul Odeon, Sala Studio. In cadrul evenimentului de lansare vor lua cuvantul: Varujan Vosganian, Carmen Musat, Mircea Dinescu si Silviu Dragomir.

Actorul Marius Manole va citi fragmente din roman, iar invitatii speciali vor fi Razvan Mazilu, Monica Petrica si Scoala de Tango argentinian Tangotangent.


Merita participarea !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 3 Jun 2012, 05:29 AM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Cartea „Viaţa lui Ceauşescu: Ucenicul partidului" de Lavinia Betea, Cristina Diac, Florin-Răzvan Mihai şi Ilarion Ţiu, primul volum dintr-o trilogie în lucru, a fost lansată astăzi, la standul Editurii Adevărul de la Târgul de carte Bookfest.



http://www.romanialibera.ro/cultura/carte/...ran-265980.html


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 15 May 2013, 08:46 PM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Versiunea în limba engleză a unor poezii ale lui Nichita Stănescu publicată de Sean Cotter sub titlul "Roata cu o singură spiţă", la editura Archipelago Books, a fost distinsă în SUA cu premiul pentru Cea mai bună carte tradusă (Best Translated Book Award).

Evenimentul a făcut parte din iniţiativa "Literary Mews", o nouă componentă a PEN World Voices Festival, organizat de Council of Literary Magazines and Presses cu scopul de a promova editurile independente.

Dintre cele 16 titluri finaliste, unul singur a fost publicat de o mare editură - volumul The Hunger Angel (Îngerul foamei) al Hertei Muller.


Lansate în 2007 pentru a aduce în atenţie marile opere ale literaturii internaţionale, premiile Best Translated Book Awards au în vedere atât calitatea cărţii originale, cât şi măiestria traducerii în engleză. Pentru concursul din 2013 au fost eligibile traduceri originale publicate pe parcursul anului 2012.

sursa


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 30 Aug 2013, 06:13 AM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



O carte despre competență pe care am reușit să o public in acest an : Competența - participarea de calitate la îndemâna oricui


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Oct 2013, 02:28 PM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





o carte lansata sambata 05.10.2013, la Curtea Veche....e bestiala...!!!


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 8 Oct 2013, 09:59 AM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Asa am auzit si eu. Mi-o cumpar saptamana asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 8 Oct 2013, 02:20 PM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...dupa aia mi-o imprumuti si mie ??? rofl.gif rofl.gif rofl.gif




Glumeam desigur...Ia-o ca sunt bani bine cheltuiti in felul asta...

Acest topic a fost editat de The Dude: 8 Oct 2013, 05:58 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jun 2015, 01:05 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Voi cumpara junalul lui Simion Cişmaş, din Monor. Acest taran roman merita atentia celor care cred in traditiile poporului roman, in perenitatea sa prin istoria zbuciumata a acestui teritoriu, aflat la granita marilor imperii.

Acest topic a fost editat de Marduk: 28 Jun 2015, 01:08 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Jun 2015, 05:27 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Multumesc pentru semnalarea cartii smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 02:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman