HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Orice Poate Spune Ceva...., no comment...
Eclectic
mesaj 19 May 2004, 08:49 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Nu sunt de acord cu "tonul face muzica".
Cata vreme ceea ce spui are sens, poti folosi cuvinte ca *&*^, #$%@ si, mai ales, !@/**$, pentru ca mi-e rusine sa spun *&^%$#.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 19 May 2004, 09:01 PM
Mesaj #37


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



cand folosesti cuvinte obscene de multe ori, isi pierd din insemnatate.
De exemplu... cuvantul cu P.
In urma cu un an nici macar nu-l gandeam, asa mi se parea de scarbos.
Apoi intr-o seara am mers cu fratele meu sa asist la un meci de CS si cuvantul cu P era, literary, everywhere.

O sapt mai tarziu il foloseam si eu.
Oh, how the mighty have fallen. rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 20 May 2004, 05:06 PM
Mesaj #38


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



Vocabularul pe care il folosesti influenteaza daca nu mesajul, macar contextul in care acesta este perceput.
Si, in plus, eu cred ca este vorba de obisnuintele noastre, care cu siguranta nu sunt percepute in acelasi fel de cei care nu gandesc la fel ca noi. De ex., daca eu sunt obisnuit sa injur ca porcul, cum ma intelege un gentleman britanic? Cu siguranta nu in felul in care as vrea eu sa ma inteleaga.


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 May 2004, 05:06 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Kyklos
mesaj 10 Aug 2006, 06:38 PM
Mesaj #39


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Banii nu au miros-Vespasian .... sorgintea e cea mai hilara...a construit la Roma sute de latrine publice , pentru care a perceput taxe de folosire rofl.gif a fost criticat de multi ca scoate banii dintr-un lucru asa murdar...evident ca raspunsul lui Vespasina a fost foarte interesant Banii nu au miros


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 2 Mar 2007, 11:12 PM
Mesaj #40


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



"Trebuie sa faci binele din rau, pentru ca nu ai altceva din care sa-l faci."(Eliphas Levy) Asta nu inseamna ca trebuie sa cautam raul cu tot dinadinsul ( ca sa-l "facem bine").


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex.n
mesaj 21 Apr 2007, 06:35 AM
Mesaj #41


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 1 April 07
Forumist Nr.: 9.651



Conceptul de a "construi" arta prin distrugere sau vulgaritate (Bacovia, Arghezi) nu poate fi pe un loc secund ideii de a o face din ceva gata zidit("trandafiri"). Personal privesc din doua planuri: acela de a naste prin distrugere si de a da fiinta prin mijloace mai greu accesibile. In ambele cazuri "munca" este laudabila, oricat de mult ar fi criticata. Traim intr-o lume "bacoviana" dar blamam conceptul pe baza ideei de frumos si roz...desi toate acestea ajung sa fie posibile doar dupa indelungi "creionari" de creatie. De multe ori uitam ca pentru a vorbi de iubire sau realizare e nevoie de arta de construi toate acestea. Ori...hm...in poezie au reusit-o, in realitate e mult mai greu, dar realizabil (in ambele cazuri e necesara maiestria fiecaruia dintre noi)...si atunci, stigmatizand ce e mai usor, poezia sau proza-in ce masura veti atinge punctul 2, realitatea? Asadar, pentru a gasi ceea ce cautam in viata(viata deloc perfecta dealtfel) avem nevoie de talentul lor...simbolistic sau nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:45 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman