HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Orice Poate Spune Ceva...., no comment...
dr.agy
mesaj 3 Apr 2003, 09:40 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 197
Inscris: 3 March 03
Din: Dragon's Lair..near the tree of Eternity
Forumist Nr.: 6



Rog sa fiu iertat pt. vulgaritatea aparenta a acestui motto.....Adevarata arta se face din orice....si uratul poate fi facut frumos....

In raspuns la cei (care devin din ce in ce mai multi) ce spun "life sucks",vine o filozofie "crestina":

"Life sucks only if u make it blow u! "

Poate multi dintre voi sunteti indignati dupa ce citit asta.....adevarul...e dincolo de "deal".

Poate mai cunoasteti slogane ce transforma uratul in frumos.Nu trebuie sa va fie rusine...sau scarba.


--------------------
"modul in care culegi,procesezi si folosesti informatia fac diferenta intre invingator si invins!"-Bill Gates
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daphne
mesaj 5 Apr 2003, 01:39 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 March 03
Forumist Nr.: 92



"Estetica uratului"... daca am intzeles bine...

"Din bube, mucegaiuri si noroi
Iscat-am frumuseti si preturi noi" wink.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr.agy
mesaj 6 Apr 2003, 08:34 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 197
Inscris: 3 March 03
Din: Dragon's Lair..near the tree of Eternity
Forumist Nr.: 6



Arghezi-Testament. nice wink.gif

Acest topic a fost editat de dr.agy: 6 Apr 2003, 08:35 PM


--------------------
"modul in care culegi,procesezi si folosesti informatia fac diferenta intre invingator si invins!"-Bill Gates
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Apr 2003, 08:34 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mihai
mesaj 6 Apr 2003, 08:46 PM
Mesaj #4


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Poet refuzat de idee...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 23 Apr 2003, 10:17 PM
Mesaj #5


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



QUOTE
Poet refuzat de idee...

De ce spui asta?



--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 24 Apr 2003, 09:51 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Poate mai curand a fost un poet care nu percepea realitatea decat prin prisma unei imaginatii usor cinice.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 24 Apr 2003, 10:24 PM
Mesaj #7


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Arghezi si ale lui Flori de mucigai cred ca exprima foarte clar viziunea lui cu privirea la societatea din care facea partea. Nu prea deosebita de cea de azi...
Ciudat cum unii oameni au putut sa creeze ceva aproape universal valabil, aplicabil oricarei societati de oriunde.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 24 Apr 2003, 10:43 PM
Mesaj #8


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE (black ice @ Apr 23 2003, 11:40 PM)
QUOTE
Poet refuzat de idee...

De ce spui asta?

Nu am spus-o eu, ci Ion Barbu wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 24 Apr 2003, 11:08 PM
Mesaj #9


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Personal nu-mi place Barbu si ca sa fiu putin rau as putea spune ca s-a autocaracterizat foarte bine prin acele cuvinte. 6.gif

scuze off-topicul.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 26 Apr 2003, 03:03 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Ati oservat ca unii oameni sunt atrasi de morbid? Ati citit Ion Ion?? Cred ca e acea atractie spre descompunere, spre o alta fata a universului care e acoperita de flori si ape cristaline.
Cat despre Arghezi , el a fost un maestru desavarsit al cuvintului si a reusit sa creeze o estetica a uratului impresionanta in primul rand gratie acestei capacitati de-a manevra cuvintele si apoi prin originalitate.Unii nu-l considera decat "manuitor de cuvinte" insa modul cum a abordat lumea era destul de original culegand "fructul" inaltat deasupra "gunoiului"


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 26 Apr 2003, 08:31 PM
Mesaj #11


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Pentru mine, Bacovia este un geniu. A reusit sa poetizeze deprimarea completa si irevocabila.

Si mai departe de casa, Baudelaire. Cat de genial este numai titlul "Les fleurs du mal"?

Tu le connais, lecteur, ce monstre délicat,
- Hypocrite lecteur, - mon semblable, - mon frere!

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 26 Apr 2003, 08:33 PM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daphne
mesaj 28 Apr 2003, 02:09 PM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 March 03
Forumist Nr.: 92



Simbolisti amandoi;)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
maudi
mesaj 28 Apr 2003, 03:38 PM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 19
Inscris: 24 April 03
Forumist Nr.: 236



Iar mie nu imi place Arghezi, nici omul, nici creatia. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 30 Apr 2003, 11:11 PM
Mesaj #14


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



The beauty lies in the eye of the beholder - Frumusetea sta in ochii celui care priveste.

Nu are legatura directa cu estetica uritului, dar mie mi-a placut intotdeauna "zicala" asta - unde mai pui ca se verifica si-n practica.

(Si mai e varianta aia cu "Hazul unui banc sta in urechea care-l asculta, nu in gura care-l spune")


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 9 May 2003, 05:25 PM
Mesaj #15


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Nu sunt un geniu si nu sunt nici critic literar... insa Bacovia, desi interesant la o prima lectura, devine plictisitor si repetitiv. Isi repeta aceleasi idei, in acelasi fel... Ca si cand din urat nu ai putea scoate mai mult... ca si cand suferinta s-ar reduce la atat de putin.

Uratul si suferinta, chiar si aceasta estetica a uratului, sunt parte activa a vietii noastre de zi cu zi. Nu conteaza ca ne priveste direct pe noi, sau pe persoanele din jurul nostru, uratul si durerea sunt pretutindeni in jurul nostru.
Deci, nu cred ca ar trebui sa ii gasim "partea frumoasa" , nu ar trebui sa ii cautam lucruri pozitive sau sa o transformam intr-o estetica apreciata de mase. Uratul si plumbul si sangele si puroiul (Bacovia???) nu ar trebui decat sa ne provoace scarba, ar trebui sa ne intristeze... ar trebui sa ne atinga cumva, acolo, tocmai unde avem noi coarda sensibila si sa nu incercam doar sa ramanem impresionati si marcati de el, ci sa facem ceva pentru a-l schimba. Stiu ca suna pueril, insa "viata roz" ar fi de preferat, ar trebui sa fie un ideal... un ideal al nostru si un scop, atata timp cat inca il mai putem transforma in realitate... Parerea mea... sad.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 9 May 2003, 11:04 PM
Mesaj #16


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



QUOTE
ar trebui sa ne atinga cumva, acolo, tocmai unde avem noi coarda sensibila si sa nu incercam doar sa ramanem impresionati si marcati de el, ci sa facem ceva pentru a-l schimba.

Pai ei tocmai asta au facut: au schimbat toate acele lucruri in ceva frumos, in arta.

"Viata roz" cum ii zici tu, eu cred ca e un ideal. Oare nu asta cauta toti oamenii: fericirea?

QUOTE
atata timp cat inca il mai putem transforma in realitate...


Dar, oare, cand a fost realitate?


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 10 May 2003, 12:44 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Bacovia a creat arta.Ori scopul artei e de-a impresiona. Bacovia a impresionat nu?
Si in afara de asta de unde stii ce-i viata in roz cand nu stii ce-i negru? Ai citit cumva The Man that Corrupted Hadleyburg ? http://www.boondocksnet.com/twaintexts/twa...dleyburg01.html
E pe tema "Lead us not into tempation" si "Lead us into temptation"
si apoi viata in roz nu e chiar Raiul?


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 10 May 2003, 02:42 PM
Mesaj #18


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



QUOTE (black ice @ May 10 2003, 12:27 AM)
Dar, oare, cand a fost realitate?

Pai nu cred sa fi fost vreodata realitate... ziceam doar ca exista inca posibilitatea sa devina realitate...

QUOTE
Bacovia a creat arta.Ori scopul artei e de-a impresiona. Bacovia a impresionat nu?
Si in afara de asta de unde stii ce-i viata in roz cand nu stii ce-i negru? Ai citit cumva The Man that Corrupted Hadleyburg ? http://www.boondocksnet.com/twaintexts/twa...dleyburg01.html
E pe tema "Lead us not into tempation" si "Lead us into temptation"
si apoi viata in roz nu e chiar Raiul?


Da, Carmi, normal, Bacovia a impresionat. Insa eu mi-am zis parerea despre el - mi se pare repetitiv de la un punct incolo. Insa nu despre arta vorbeam eu... normal, practic, se poate face arta din orice. Dar... de ce sa incercam sa facem o arta din urat, in loc sa incercam sa il schimbam in frumos... Ar fi mai bine pentru toata lumea - atat cei care au vazut "ce este negru" cat si cei care nu au vazut.
Da... este idealist si aproape imposibil... dar speranta moare ultima (poate ar trebui sa moara prima? huh.gif )


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 10 May 2003, 02:48 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



nu te-ai plictiside-o viata roz fara greutati, picanterii si provocari? huh.gif


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 11 May 2003, 06:14 PM
Mesaj #20


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Ba da, Carmi, m-as plictisi... dar nu m-as plictisi de o viata fara urat, durere si "sange si puroi"... fara o estetica a uratului.. (pentru ca, despre asta se vorbea tongue.gif )


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 11 May 2003, 09:47 PM
Mesaj #21


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Si-au avut si romanticii vremea lor smile.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 15 Oct 2003, 02:47 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place. -vorba din popor

intotdeauna voi considera frumosul o notiune subiectiva. fiecare din noi vede altfel ceea ce il inconjoara, are alte idei si concepte despre viata si moarte. iar frumosul este zambetul nostru cand privim spre ceva, fie el gand, fie el lucru, fie obiect de arta, fie orice.

cum spunea un prieten, frumsoul e aceea stare care te inconjoara cand nu mai poti adauga nimic, cand ceea ce vezi este indeajuns, suficient si orice amanunt nu ar face decat sa strice.

poate asa e. insa, revin, fiecare are alte valori ce definesc acest destul.



--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 15 Oct 2003, 08:46 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



QUOTE (genicon @ May 9 2003, 06:30 PM)
(...) Bacovia, desi interesant la o prima lectura, devine plictisitor si repetitiv. Isi repeta aceleasi idei, in acelasi fel... Ca si cand din urat nu ai putea scoate mai mult... ca si cand suferinta s-ar reduce la atat de putin.

Uratul si suferinta, chiar si aceasta estetica a uratului, sunt parte activa a vietii noastre de zi cu zi. Nu conteaza ca ne priveste direct pe noi, sau pe persoanele din jurul nostru, uratul si durerea sunt pretutindeni in jurul nostru.
Deci, nu cred ca ar trebui sa ii gasim "partea frumoasa" , nu ar trebui sa ii cautam lucruri pozitive sau sa o transformam intr-o estetica apreciata de mase. Uratul si plumbul si sangele si puroiul (Bacovia???) nu ar trebui decat sa ne provoace scarba, ar trebui sa ne intristeze... ar trebui sa ne atinga cumva, acolo, tocmai unde avem noi coarda sensibila si sa nu incercam doar sa ramanem impresionati si marcati de el, ci sa facem ceva pentru a-l schimba. Stiu ca suna pueril, insa "viata roz" ar fi de preferat, ar trebui sa fie un ideal... un ideal al nostru si un scop, atata timp cat inca il mai putem transforma in realitate... Parerea mea...  sad.gif

George Bacovia nu poate fi acuzat de repetitie decat poate in ceea ce priveste simbolurile sale cromatice de alb, gri cat si alte combinatii morbide ori care contin o incarcatura de tristete, caracteristica, de altfel, si starii sale de sanatate. Poezia sa este reflectarea starii de sanatate cat si viata amoroasa a poetului. Malarme` a afirmat pe buna dreptate ca doar simbolul poate exprima starea naturala si viabila sub care realitatea se poate ascunde. "A sugera, iata visul", poate fi decretat drept motto pentru tristetea, geniul si saracia marelui poet roman -George Bacovia, care a imbogatit, infrumusetat si conturat noi perspective in literatura romaneasca, atragand critici pozitive atat de pe plaiurile noastre mioritice cat si din afara.

-------
AVE!
-------
F.'.

Acest topic a fost editat de Copernic: 15 Oct 2003, 08:50 PM


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inceputul Vietii
mesaj 8 May 2004, 07:05 PM
Mesaj #24


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 29 April 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 3.301



Frumosul si uratul se invatza. E vorba despre educatie, pe de o parte si despre personalitate pe de alta parte. E ca si mancarea de creier de maimutza. Ceea ce pentru noi e o scarboshenie, pentru chinezi e o delicatesa (nu o luati de buna cu creieru de maimutza, nu stiu sigur).

De altfel, uratul natural nu e cu absolut nimic diferit de frumosul natural. Uratul natural, ca un mar putrezit si imputit, e o chestie obtinuta dintr-un mar... Si daca nu ar fi putrezit, nici nu vreau sa ma gandesc, sa stau cu marul mestecat in stomac, fara sa pot sa il diger!
Uratul creat de om e mai grav... poluare... eeeh.

"Pentru copac, a trai inseamna a plamadi din pamant flori". Ce miracol mai mare? Ce alchimie? Daca stam sa socotim din ce e facut pamantul...

Acest topic a fost editat de Inceputul Vietii: 8 May 2004, 07:06 PM


--------------------

-----------------

Sunt un OM viu.
Nimic din ce-i omenesc nu-mi este strain.
Abia am timp sa ma mir ca exist,
dar ma bucur totdeauna ca sunt. -N.Stanescu


Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 8 May 2004, 07:52 PM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



As vrea sa va intreb, ce parere aveti de oamenii culti care folosesc cuvinte obscene... (veti spune ca, daca e cult nu va vorbi vulgar... ei bine, eu am intilnit totusi un astfel de om).
Ce parere aveti, in general, de vulgaritatea limbajului?


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inceputul Vietii
mesaj 8 May 2004, 09:16 PM
Mesaj #26


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 29 April 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 3.301



Exista oameni care s-ar spune ca sunt culti, dar vorbesc de multe ori obscen. Poftim, ma arat pe mine cu degetul... 6.gif
Sau, poate nu am inteles bine... Obscen folosind organele sexuale... sau cu sfinti... cu mama, tata si rudele celui in cauza? Nu prea sunt expert, dar obisnuiesc sa folosesc primul fel de injuraturi. Dar din nou, poate nu am inteles bine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sucub
mesaj 9 May 2004, 11:17 PM
Mesaj #27


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 13
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.379



Henry Miller e obscen. Cartile lui au avut nevoie de zece ani sa iasa de sub cenzura. Si asta in America! Dar e o voce unica, originala si puternica iar adevarata sa natura e de a fi bun, fara defecte, insa aceasta nu poate fi revelata deoarece este constant inhibat de valorile adoptate din lumea in care traieste. Probabil ca societatea e mai vinovata decat individul, daca poate fi vorbit despre o vina.
Asa cred ca e si cu restul de oameni culti-obsceni. hmm.gif


Parerea mea ... care este tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 11 May 2004, 01:01 PM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



Saldora iata ca fara sa faci nici cel mai mic efort de a te abtine(nici nu trebuie), pui din nou un subiect interesant in discutie. De exemplu eu acuma sunt vulgar:"Damn,shit...trebuie sa continui al'data..." ???


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 11 May 2004, 03:36 PM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



subiectul este 'orice poate spune ceva...' ce pot transmite vulgaritatile? dar obscenitatile?
Cine injura in mod curent, sa fie sincer, si sa spuna ce il determina sa se exprime astfel...

Predatoru>> despre 'damn', 'shit' ... si alte cuvinte in engleza, acestea sunt atenuate de sunet si imaginea oarecum diferita asupra cuvintului. Adica cind spui automat 'shit' nu te gindesti la chestia aceea care de obicei o zaresti in WC unsure.gif scuze... dar daca o spui in romaneste ...devine dezgustator. cry.gif

Acest topic a fost editat de saldora: 11 May 2004, 03:43 PM


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 11 May 2004, 03:56 PM
Mesaj #30


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@saldora
sincer mie imi plac oamenii culti care folosesc cuvinte obscene....Una e sa auzi cuvantul p...a in gura unui taran si alta sa il auzi in gura unui director de firma....dar depinde si de directorul cu pricina... AM intalnit pe cineva care si cand spunea f..re parca avea miere pe buze:) (si era o entelectuala)....
Poate sunt eu de vina care nu injur de fel....


Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 11 May 2004, 05:25 PM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



gypsyhart>> tot sincer... mie nu-mi plac deloc cuvintele de genul asta, chiar daca unele ti s-ar parea ca au miere (mai devreme sau mai tirziu se aduna mustele)
singura injuratura care o foloseam prin liceu era pisici (a nu se intelege altceva decit sensul corect de puii matzei)


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 12 May 2004, 07:33 AM
Mesaj #32


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



Simplul fapt de a folosi alta gama de cuvinte nu defineste cultura sub aspect calitrativ sau ca ordin de marime. Multi oameni care au creat cultura foloseau cuvinte "dure" (Brancusi, Panait Istrati, chiar si Eminescu - pomenind doar cativa romani din categoria mentionata). Un cuvant mai "colorat" pune in evidenta un anume aspect si uneori reuseste sa "trezeasca" auditorul (sau interlocutorii) din visul fad si dulceag in care pluteau. Nu se poate picta doar cu vagi nuante, cu culori mate. In hrana nu folosim numai ingrediente dulci, punem si un pic de scortisoara, poate si nitel piper, in fond sunt antibiotice naturale si potenteaza gustul. Am intalnit oameni de mare valoare care foloseau si cuvinte "tari". Problema este lipsa uneori acuta de simt al umorului, tendinta de a considera viata ca pe o opera de Wagner, serioasa si eroica, grava si insipida...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 12 May 2004, 08:24 AM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



Sunt oameni care au puterea de a transforma cuvantul dintr-o mlastina intr-un cimp cultivat.


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 12 May 2004, 09:32 AM
Mesaj #34


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



Mai recent am incercat sa renunt la cuvintele vulgare din vocabularul meu. Mi-am dat seama ca am fost prea mult influentat de anturajul in care am crescut (copii de pe la bloc injurau ca tiganii biggrin.gif).
Mie personal un vocabular vulgar mi se pare o dovada de incultura, sau, ca sa fiu putin mai bland, cel putin o dovada a unei cresteri nu intocmai "bune". Pe de alta parte, un vocabular fin, profund si sensibil, plin de frumusete este o dovada a opusului.
Orice poate spune ceva, insa si felul in care este spus conteaza.


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 12 May 2004, 09:39 AM
Mesaj #35


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Saldora
Eu am spus ca pe buzele ei aveau miere. Pe buzele altora erau tot rahat....
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 10:17 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman