HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cine Mai Asculta Progres?, muzici bune noi avem ...
Lugosi
mesaj 3 Aug 2004, 10:24 PM
Mesaj #36


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 26 July 04
Forumist Nr.: 4.142



Si ar mai fi doua interesante: Locanda delle Fate si Arti & Mestieri.

Si ca sa revenim mai inspre zilele noastre: Ayreon - The Human Equation (2004), un album concept superb, dupa parerea mea unul din cele mai bune albume din acest an.

Ayreon: Arjen Lucassen, Devon Graves, Devin Townsend, Eric Clayton, Mikael Akerfeldt, Magnus Ekwall, Heather Findlay, Irene Jansen, James LaBrie, Marcela Bovio, Mike Baker (vocals); Oliver Wakeman (keyboards); Ed Warby (drums).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 4 Aug 2004, 03:40 PM
Mesaj #37


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268



nu scapati noul album The Flower Kings "Adam & Eve" ... e genial!


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 4 Aug 2004, 03:52 PM
Mesaj #38


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Astfel de formatii ofera o muzica fara varsta! Te intorci sa te revigorezi la ea, reascultand-o sau am vazut cum au tresarit niste adolescenti ascultand pentru prima data Pink Floyd. Bine ai venit la han LUGOSI ! han.gif welcome.gif


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Aug 2004, 03:52 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
tolstoievski
mesaj 6 Aug 2004, 09:49 AM
Mesaj #39


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268





Trupe de neo-prog mai rare:

Magellan si Explorers Club, ambele ale fratilor Gardner

Bagati o ureke daca prindeti ceva ... merita!


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 10 Aug 2004, 10:46 AM
Mesaj #40


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268





"Eternal Wheel" (best of) - Ozric Tentacles


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 1 Sep 2004, 02:28 PM
Mesaj #41


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268






excelent noul album Ozric Tentacles - "Spirals in hyperspace"


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lugosi
mesaj 13 Oct 2004, 09:00 PM
Mesaj #42


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 26 July 04
Forumist Nr.: 4.142



Vaz ca topicul asta se duce usor-usor la fund.
Ca tot a fost pomenita trupa Ozric Tentacles, cetesc pe situl Progressive Ears ca un zvon neoficial graieste cum ca din pacate trupa s-a rupt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 15 Oct 2004, 08:30 PM
Mesaj #43


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



nu mai asculta nimeni progresiv.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lugosi
mesaj 15 Oct 2004, 10:15 PM
Mesaj #44


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 26 July 04
Forumist Nr.: 4.142



Nimeni e cam mult spus. O mana de oameni tot s-or mai gasi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 17 Oct 2004, 02:48 PM
Mesaj #45


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



ai dreptate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lugosi
mesaj 18 Oct 2004, 06:42 PM
Mesaj #46


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 26 July 04
Forumist Nr.: 4.142



Ma bucur ca te-ai lamurit ca mai sunt cativa. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 2 Nov 2004, 04:21 PM
Mesaj #47


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268



ehe

sint multi care asculta ... cel putin printre cunostintele mele ... baietelul meu, care are 1 an si 2 luni, e mort dupa Floyd si Peter Gabriel ... wink.gif

Asa ca nu disperati ... atita timp cit se vor gasi nebuni care sa bage pe git prietenilor Crimson, Gentle Giant sau Van der Graaf, progresul nu va muri ...
de fapt, cred ca nu va muri oricum ... are 40 de ani si inca ii merge bine! grizonat si discret parfumat, face inca ravagii si nu numai printre femei!

bafta!


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delius
mesaj 15 Jan 2005, 02:25 AM
Mesaj #48


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 15 January 05
Din: Romania
Forumist Nr.: 5.448



Marillion Fan ??


De curind o noua pagina a Trupei Marillion in Lb.Romana

http://www.marillion.home.ro


Toate Cele bune !!!

Acest topic a fost editat de Delius: 15 Jan 2005, 02:25 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CopaculCunoaster...
mesaj 18 Jan 2005, 11:31 PM
Mesaj #49


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 100
Inscris: 14 January 05
Forumist Nr.: 5.443



Multa lume inclusiv eu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 25 Jan 2005, 12:52 PM
Mesaj #50


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268



Si eu Marillion fan .. da' numai pina la plecarea lui Fish ...
Primele 4 albume (cele cu Fish) sint geniale ... restul mai discoteca, cu parti bune, fireste ... doar a fost cea mai mare trupa de progres din deceniul 9 ...


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nasti
mesaj 6 Feb 2005, 11:00 PM
Mesaj #51


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 29 January 05
Forumist Nr.: 5.589



Va salut pe toti iubitorii de muzica progresiva. Sint onorat de prezenta voastra.


--------------------
Ii povestesc lui Dumnezeu planurile mele, iar El,...,zimbeste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 8 Feb 2005, 02:00 PM
Mesaj #52


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268



Salut nasti si bine ai venit printre iubitorii de muzica buna!


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nasti
mesaj 9 Feb 2005, 08:30 PM
Mesaj #53


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 29 January 05
Forumist Nr.: 5.589



Multumesc mult, tolstoievski!

Frumos si interesant ati mai scris pe topicul asta. Si pentru mine, Pink Floyd sint cei mai buni, de departe in fruntea unui top care ar putea avea locurile doi si trei libere, dupa care ar putea veni si ceilalti.
Mai sint si multe alte trupe care imi plac, mare parte sau amintit pe acest topic. O sa incerc sa vin si eu cu cite ceva. Ce nu am observat, sper ca nu am fost neatent, este exceptionala trupa numita PENDRAGON. Eu i-am descoperit de putin timp si sint incintat, o reala surpriza pentru mine. Ii puteti gasi pe net la adresa :

http://www.pendragon.mu/

si deasemenea, cu ocazia asta sa va spun si despre un alt site excelent de muzica progresiva :

http://www.progarchives.com

unde gasiti intr-o organizare simpla si eficienta o baza de date excelenta si unde veti gasiti informatii despre Pendragon la :

http://www.progarchives.com/Progressive_ro...asp?band_id=288

interesant aici este faptul ca puteti descarca si citeva melodii de la fiecare trupa, in cazul de care va povestesc am vazut ca este si o piesa care mie imi place in mod deosebit, numita "Paintbox". Cu Clive Nolan la clape (care mai cinta si la Arena, alt nume mare al muzicii progresive) si cu simpaticul si modestul Nick Barrett, o placuta prezenta scenica, Pendragon este o trupa care merita ascultata. Mai ales cei care nu ii stiu inca, sint convins ca vor avea o placuta surpriza.

Acest topic a fost editat de nasti: 9 Feb 2005, 08:37 PM


--------------------
Ii povestesc lui Dumnezeu planurile mele, iar El,...,zimbeste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ausländer
mesaj 13 Feb 2005, 12:02 PM
Mesaj #54


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 284
Inscris: 24 July 04
Din: 47° 10' N, 27° 35' E
Forumist Nr.: 4.132



QUOTE (PIT-a-PAT @ 4 May 2004, 09:04 PM)
@tolstoievski. Tot caut din formatiile care le-ai scris tu si nu le am p-acasa. Acum ascult Marillon - 1988 B-Sides Themselves, care are sunetu ala de anii '80 (care apropo nu prea ma pasioneaza..mai putin Queen si inca cateva tongue.gif ). Am mai gasit Script For A Jester'S Tear tot a lor.

Poate suna incredibil, dar unul din verii mei [care din nefericire nu mai traieste] a avut grija sa ma intretina de la 5 ani cu Pink Floyd [si altele, care nu sunt rock progresiv - Metallica, Iron Maiden, Black Sabbath].
Momentan, la mine in capusor se bat Pink Floyd si Marillion pentru primul loc. De la Marillion imi plac albumele din vremea in care era Fish vocalist [A Script for a Jester's Tear, Fugazi, Misplaced Childhood, Clutching at Straws]. Celelalte le-am sters. Melodiile din perioada "Fish" sunt absolut geniale. Atat sunetul cat si versurile care nu sunt deloc transparente si lipsite de esenta, cum se intampla in ziua de azi.

Alte trupe de progresiv care imi plac... Supertramp, Led Zeppelin, si... si ar trebui sa completez lista mai tarziu.


--------------------
user posted image
Liar, lawyer - mirror, show me what's the difference?

The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore all progress depends on the unreasonable man. - George Bernard Shaw
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 15 Feb 2005, 06:23 PM
Mesaj #55


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268



Nasti, intr-adevar .. nu prea am pomenit de Pendragon .. trupa buna de altfel ...
Nu chiar senzationala, din punctul meu de vedere ... nu prea aduc ceva nou ...
Se hranesc din tripleta Genesis - Caravan - Camel
Iar eu sint putin subiectiv fiindca am un concert pe dvd din Polonia, unde suna jalnic, mai ales cu vocea ... in fine smile.gif

Auslandere, wilkomen in acest topic ... avem nevoie de fani Fish .. si mai ales Marillion din perioada Fish ...
Si la mine au inceput sa urce in clasament vertiginos in ultimii ani ...

Saptamina viitoare Peter Gabriel - Growing Up Live la cinemateca grozavesti ... marti la 19.30


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ausländer
mesaj 15 Feb 2005, 06:55 PM
Mesaj #56


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 284
Inscris: 24 July 04
Din: 47° 10' N, 27° 35' E
Forumist Nr.: 4.132



Albume Fish - solo nu am gasit, din pacate... Am uitat mai sus sa mentionez de B'Sides Themselves - Grendel si celelalte melodii de pe albumul asta sunt ohmy.gif .
Multumesc de primire, tolstoievsky!

Acest topic a fost editat de ausländer: 15 Feb 2005, 06:56 PM


--------------------
user posted image
Liar, lawyer - mirror, show me what's the difference?

The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore all progress depends on the unreasonable man. - George Bernard Shaw
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nasti
mesaj 15 Feb 2005, 06:58 PM
Mesaj #57


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 29 January 05
Forumist Nr.: 5.589



QUOTE (tolstoievski @ 15 Feb 2005, 06:23 PM)
Nasti, intr-adevar .. nu prea am pomenit de Pendragon .. trupa buna de altfel ...
Nu chiar senzationala, din punctul meu de vedere ... nu prea aduc ceva nou ...
Se hranesc din tripleta Genesis - Caravan - Camel
Iar eu sint putin subiectiv fiindca am un concert pe dvd din Polonia, unde suna jalnic, mai ales cu vocea ... in fine smile.gif

Auslandere, wilkomen in acest topic ... avem nevoie de fani Fish .. si mai ales Marillion din perioada Fish ...
Si la mine au inceput sa urce in clasament vertiginos in ultimii ani ...

Saptamina viitoare Peter Gabriel - Growing Up Live la cinemateca grozavesti ... marti la 19.30

Prima data am ascultat Marillion la o auditie in sala de lectura a caminului P12 din Regie. Pe la mijlocul anilor 80. Cum Grozavestiul e la o aruncatura de bat, sper ca o sa ma simt ca in acele vremuri, cu prima ocazie cind o sa ajung pe acolo.
Abia astept, ma bucur ca mai exista asemena locuri in care se poate asculta muzica progresiva. Tostoievscki, jos palaria!


--------------------
Ii povestesc lui Dumnezeu planurile mele, iar El,...,zimbeste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 16 Feb 2005, 02:08 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (tolstoievski @ 8 Feb 2005, 01:00 PM)
Salut nasti si bine ai venit printre iubitorii de muzica buna!

Sunteti in masura sa discreditati muzica unor formatii gen Mondial, Sincron etc. cu ceea ce considerati dvs. a fi muzica buna? Se poate sa va fi grabit in afirmatii, chestiune fireasca cand exista entuziasm fata de un domeniu muzical anume. Orice muzica care iti trezeste, launtric, o stare de binedispozitie ar putea fi catalogata drept muzica buna, insa nu neaparat si de calitate. Ceea ce, sa zicem, o majoritate ar considera a fi bun iar o minoritate a fi nemelodic sunt observatii ce trebuie echilibrate de factorul "calitate". Fireste, eu nu critic pe Led Zep sau alti veterani, ci sensul ideii de "muzica buna" invocat de dvs.
Numai bine, cu Kashmir! wink.gif


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nasti
mesaj 16 Feb 2005, 08:23 AM
Mesaj #59


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 29 January 05
Forumist Nr.: 5.589



Treaba e in regula, in sensul ca unii considera muzica progresiva ca fiind de calitate, insa, asta nu inseamna ca afirmatia elimina si alte genuri muzicale din categoria muzicii bune. Agreeind anumite valori, nu inseamna ca afirmam ca acelea sint singurele. Deci, cu siguranta mai sint si alte "muzici" de calitate. Muzica progresiva este doar o exemplificare, consistenta, ce-i drept. Toate bune tuturor si sper sa nu supar pe nimeni, ba din contra, sa fie pace pe pamint.


--------------------
Ii povestesc lui Dumnezeu planurile mele, iar El,...,zimbeste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dojo
mesaj 18 Feb 2005, 06:15 PM
Mesaj #60


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 197
Inscris: 27 May 04
Din: Romania, Timisoara
Forumist Nr.: 3.658



Aprob chestia asta. Am gasit piese de o mare finete si complexitate atat in prog (care este very close to my heart), in blues (un Tin Pan alley al regretatului SR Vaughan si multe bijuterii de gen), complexitatea unor chitaristi care "dau clasa" sau chiar unele genuri mai "mainstream" care insa au unii reprezentanti de vaza, iar acestia uneori produc "bucati" de uriasa valoare. Spre deosebire de unii care spun numai genul asta este bun, vin sa sustin cauza si a altor genuri, care ne ofera cate ceva de suflet. Prog-ul l-am descoperit cam tarziu, dupa ce am inceput sa lucrez la un radio "exclusivist" (timisorenii sau devenii poate stiu de Radio Analog). Dupa ce am concluzionat eu, ca mare si desteapta boboaca in ale muzicii ca Led Zepp sucks si asa mai departe, am trecut mai apoi la ascultat si mi-am dat seama ca lucrurile stau altfel. Cum fiecare gen muzical este mai "greu" sau mai "usor" am ajuns si eu la chestii "avansate" si am descoperit ca symho si prog sunt mai aproape de sufletul meu. Ca un om care prin natura job-ului a trebuit sa inghita mii de piese am ajuns la concluzia ca pe masura ce trece timpul simtim nevoia sa fim "surprinsi", nu mai dorim un beat constant sau un ritm pe care il putem anticipa. Asa am ajuns si eu sa savurez schimbarile de ritm si multe alte "goodies".

Cred ca v-am innebunit ... soryy sad.gif


--------------------
Wherever you go, go with all your heart.
Medical SEO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nasti
mesaj 20 Feb 2005, 11:09 PM
Mesaj #61


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 29 January 05
Forumist Nr.: 5.589



Am avut placuta surpriza sa ascult o trupa noua de muzica progresiva, numita Rhetorica. Puteti sa ascultati si voi citeva mostre din albumul "Ginduri", lansat de curind, sper sa va placa, mie mi s-au parut foarte interesanti, la urmatorul link:

http://www.audiostreet.net/artist.aspx?artistid=8770


--------------------
Ii povestesc lui Dumnezeu planurile mele, iar El,...,zimbeste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delius
mesaj 18 Mar 2005, 08:57 PM
Mesaj #62


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 15 January 05
Din: Romania
Forumist Nr.: 5.448



Noroc !!

Am ascultat nu demult noul Live "Live In Europe" a trupei prog Transatlantic Mi-a placut .O recomand mai departe.

Sound Clip

Toate cele bune !!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sp59
mesaj 19 Jul 2005, 06:58 AM
Mesaj #63


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 16 July 05
Forumist Nr.: 6.635



Sunt un mare pasionat de rock,progres,jazz,electronica si ma bucur ca exista acest subiect pe forum ca sa trec si eu citeva trupe care mi-au marcat tineretea:King Crimson,Van Der Graaf,Soft Machine,Gentle Giant,Rush,Kansas,Camel,National Health,Can,Ash Ra Tempel,Amon Duul 1+2,Faust,Gong,Magma,Arthur Brown,Hatfield And The North,Grobschnitt,Tangerine Dream,Wallenstein,Gryphon,Yes,Genesis,Wishbone Ash,Univers Zero,Henry Cow,Art Zoyd,Wapassou,Spock's Beard,Flower Kings,Anglagard,Anekdoten,Blezqi Zatsaz,Bi Kyo Ran,Nektar,Isisldurs Bain,Happy The Man,Oregon,Isotope,Brand X,Kraan,Mythos,Legendary Pink Dots,Bevis Frond,Krokodil,Symphonic Slam,Vita Nova,Universal Totem Orchestra,Renaissance.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delius
mesaj 6 Dec 2005, 10:03 AM
Mesaj #64


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 15 January 05
Din: Romania
Forumist Nr.: 5.448



QUOTE (ausländer @ 15 Feb 2005, 06:55 PM)
Albume Fish - solo nu am gasit, din pacate... Am uitat mai sus sa mentionez de B'Sides Themselves - Grendel si celelalte melodii de pe albumul asta sunt ohmy.gif  .
Multumesc de primire, tolstoievsky!

Albume Fish...mi-a placut "Internal Exile";"Suits" (album f.sensibil dupa parerea mea);am luat si ultima colectie pe 2 cd´s (Bouillabaisse 2005) o colectie reusita dealtfel -cuprinde atit piese de pe vremea Marillos cit si piese din activitatea solo.
In Noiembrie am avut posibilitatea sa merg la un Live Fish (Misplaced Childhood 20 Years Aniversary) la nemtzi...ce sa zic...sau auzi si sa vezi live ..kayleigh,fugazi,script,lavender...etc etc...o nebunie nu alta....

PS-poze de la mai sus numitul live sunt de downloadat la forumul marillion romania.

Batfta !!

Acest topic a fost editat de Delius: 6 Dec 2005, 10:06 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 10 Feb 2006, 12:27 AM
Mesaj #65


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268



daca puneti mina pe vreunul din cele 3 albume Onoffon (trupa californiana de jazz-prog-fusion) nu-l ratati, suna periculos

va las si adresa unui radio excelent, numai de prog www.auralmoon.com
gasiti pe bara din stinga optiunea "Listen", veti descarca un fisier cu extensia .pls, care se deschide cu un winamp nou ... nu veti regreta, un deliciu pentru urechi

Din pacate, din cauza faptului ca intregul camin e in renovare, cinemateca Grozavesti se va deschide in primavara, si veti putea asista, gratis, la proiectii de concerte jazz si rock in fiecare saptamina (vor fi o seara de film de arta si una de muzica)

Acest topic a fost editat de tolstoievski: 10 Feb 2006, 12:29 AM


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delius
mesaj 13 Feb 2006, 01:32 AM
Mesaj #66


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 15 January 05
Din: Romania
Forumist Nr.: 5.448



De ce nu si prog Romanesc ? De ex.Curtea Veche 43-cu Sorin Chifiriuc la chitara.Sau marele Dan Andrei Aldea cu Zamolxe....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 13 Feb 2006, 03:23 AM
Mesaj #67


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268



au fost multe trupe romanesti care au cintat progres, sau alte genuri, cu influente de prog: Harap Alb, Floare Albastra, Kappa, Timpuri Noi, Celelalte Cuvinte, Sfinx, Asterix, etc ...
As vrea sa amintesc totusi, trei dintre cele mai bune trupe de prog romanesc: Florian din Transilvania, Metropol si fantasticii Accent (din Tulcea) ... cine pune mina pe ceva inregistrari cu ei, nu va regreta
Tainicul Virtej, vinilul lui Mircea Florian din 1986 (sub titulatura Florian din Transilvania) e, probabil, cel mai bun disc de muzica romaneasca scos vreodata ...

progresie placuta!


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 17 Feb 2006, 11:52 PM
Mesaj #68


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268



mea culpa, am uitat de Kumm!


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 26 Feb 2006, 02:56 AM
Mesaj #69


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268



Mah copii, am ascultat o ciudatenie de trupa, care suna bestial .. Magnetophone
Piesa se cheama Why Stop When It Feels So Good, si e de pe primul lor LP, I Guess Sometimes I Need To Be Reminded Of How Much You Love Me, din 2000.
Au mai scos un disc anul trecut, The Man Who Ate The Man ...
Daca pune careva mina pe frun disc de-al lor, vreau si io!

http://www.themilkfactory.co.uk/reviews/mphone_man.htm


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sp59
mesaj 28 Feb 2006, 12:39 AM
Mesaj #70


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 16 July 05
Forumist Nr.: 6.635



Eu am I Guess Sometimes... si un EP din 1999, Temporary Lid
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 08:33 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman