HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cine Mai Asculta Progres?, muzici bune noi avem ...
tolstoievski
mesaj 27 Apr 2004, 11:35 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268






Neatza dragilor


Va propun o discutie despre rock-ul progresiv in ansamblul sau ... de la veteranii Pink Floyd, Yes, Genesis, King Crimson, Vand Ger Graaf Generator sau Gentle Giant, pina la noul val al metal-prog-ului: Queensryche, Dream Theater, Spock's Beard sau Flower Kings. Batrani stiu despre ce-i vorba iar neofitii sint bineveniti. Proceed!


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fireflower
mesaj 27 Apr 2004, 06:36 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 48
Inscris: 23 March 04
Din: baia mare
Forumist Nr.: 2.704



Nu e nevoie sa fi batran....Pink Floyd, King crimson, Dream Theatre si Queensryche se numara printre formatiile mele preferate si am numa 17 ani....


--------------------
So you run and you run to catch up with the sun but it's sinking
Racing around to come up behind you again.
The sun is the same in a relative way but you're older,
Shorter of breath and one day closer to death.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 29 Apr 2004, 03:39 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



Si eu ascult la greu. Ma regasesc in muzica asta si as adauga:
Jethro Tull
Yes
Led Zeppelin
Fletwood Mac
Tangerine dream
White Snake
Manfred Mann
Slade
Phoenix (poate ar fi trebuit sa-i pun mai sus)
Nazareth
Mike Oldfield
Rick Wakeman si inca, mai sunt o gramada, in orice ordine va face placere... spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Apr 2004, 03:39 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
flu
mesaj 29 Apr 2004, 04:07 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Yes, Queensryche suna bine, Dream Theater suna chiar tare bine. Van Der Graaf nu mi-au placut defel. Pe restul nu prea i-am ascultat.

Asa... si ajungem la Pink Floyd. Nu imi dau seama ce aveau baietii astia mai special, dar muzica lor suna cu totul altfel, parca e dintr-o alta lume, de la o vreme iar ii ascult de nebun. Nu stiu ce-as putea sa spun prea multe despre ei, am auzit ca au fost categorisiti la "rock intelectual", clar e ca mie imi ating sufletul, nu ratiunea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 29 Apr 2004, 07:47 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268





Prieteni


lista ar putea fi mult mai larga ... dar ne-am hazarda daca am incerca sa facem aici clasificari si ierarhii! oricum, pentru mine Pink Floyd e undeva sus, iar la citeva mile-lumina mai jos incep irerahiile muzicale, de orice natura!

Fireflower, bravo tati! pe la 16 am inceput si io .... dupa The Wall si Genesis (ala din '83) .. mi-a picat in mina o banda (!!) cu Songs from the wood (Jethro Tull, din '77) pe o fatza si Nightingales and Bombers (Manfred Mann din '75) .. si am ramas cu gura si urekile cascate!

Grangulea ... lista ta e intr-adevar buna (vezi ca de Yes am amintit si eu!!) ... daca mai vrei inca vreo 800 de nume da un semn!!

Flu (sper ca nu esti racit!), e timpul sa descoperi VDGG (van der graaf generator) .. foarte cerebrali si cu versuri de senzatzie .. (peter hammill, seful si vocalistul trupei, a luat Herder-ul pentru literatura!) ...

Va multumesc ca existati, oemnilor destupazti la minte!


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 1 May 2004, 08:55 AM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



Prietene! Intentia mea n-a fost sa epuizez lista si nici sa ma dau mare. Muzica asta o ascult de 25 de ani (eu am fo'40). Dcaca as vrea sa epatez as adauga destule. M-am bucurat ca se mai asculta asa ceva, atata tot. Mie cel mai mult imi plac Led Zeppelin si Jethro Tull (de "Heavy Horses" ce zici?). Si eu ma bucur pentru voi ca ati descoperit muzica buna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 1 May 2004, 02:48 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268



Domnul meu grangulea


Nu a fost nici macar urma de ironie sau incercare de epatare in replay-ul meu ... Imi pare rau daca ai sesizat asa ceva!
Heavy Horses?? Ca sa folosesc o sintagma de cartier, e "disc de disc"!
Chiar, vii la Jethro Tull, pe 28 (sau 26??)? Cica se vind deja bilete ...

Si apropos, nu-s nici eu prea tinerel, ma apropii de 40 vertiginos!! Asa ca avem probabil multe de discutat!

Saptamina viitoare, la clubul meu din Grozavesti se proiecteaza "Rush in Rio" 2003, vineri ora 19.30 ... cei interesati sint asteptati cu draga inima!





--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 2 May 2004, 11:09 AM
Mesaj #8


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Avem reduceri, ceva? rofl.gif tongue.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 2 May 2004, 01:02 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268





Genicoane

Intrarea, informatiile si ambianta sint gratis!! Asa ca nu pregeta .. adu-ti si prietenii!


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 2 May 2004, 10:34 PM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Aste e stilul meu preferat, cu toate ca nu am intalnit pana acum rock progresiv pur. Formatia ce o tot ascult in ultimele luni (cu toate ca e tot din '70) esta Caravan. Canta nemaipomenit, desi lumea ii pune mai mult la Cantebury Scene.

Sa nu uitam de reactia din Germania cu Kraut Rock si ce mai cantau... Neu, Faust, Amon Duul s.a. stil e cel putin interesant.

La formatii as mai adauga Focus, Gong, Colosseum, Camel, Emersson Lake and Palmer (de ce nu biggrin.gif ). La astea noi ati uitat de Porcupine Tree (de care nu prea ma satur)si in fine Liquid Tension Experiment (Chiar daca sunt tot de la Dream Theatre).

Lista poate continua, nici nu am ascultat tot ce am pe acasa sorry.gif .

De experimental ce ziceti?


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 3 May 2004, 12:14 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



Tolstoievski, nu-i problema. Muzica este aceea care conteaza. Nu stiam de Jethro Tull, unde as putea sa aflu exact data? Nu sunt sigur c-o sa am timp dar ma tenteaza. Ce club ai in Grozavesti? Mai sunt multe de zis despre "progresiva".
@PIT-a-PAT Normal ca nu exista ceva pur dar nu concordanta cu definitia ne intereseaza ci sa ascultam ce ne place. Ori noua asta ne place....sau nu? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 3 May 2004, 01:42 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268





Salutare

Pit a Pat, eheee sint multe de spus despre progresul nou ... scoala suedeza e superputernica .. Flower Kings, in primul rind .. apoi Fates Warning si Gordian Knot .... Ar mai fi copia fidela dupa Genesis, Citizen Cain, la care am avut surpriza sa nu-mi pot da seama la prina auditie daca nu cumva e chiar Peter Gabriel in zilele lui bune de pe Trespass
Porcupine Tree sint buni .. Lightbulb Sun imi place mult .. iar despre proiecte .. sa nu omitem, pe linga Liquid Tension, Transatlantic (cu oameni de la Marillion, Dream Theater, Spock-s Beard si Flower Kings) si OSI (Office of Strategic Influence), trupa senzationalului Sean Malone, cu Portnoy, Matheos de la Fates Warning si Steve Wilson, vocalul de la Porcupine Tree. Cit despre Kraut Rock ... pe linga Faust mai e o trupa mare ... Nektar, care, desi formata din 4 englezi, a luat nastere in Germania!
Despre stilul Canterburry, Camel si Caravan sint intr-adevar reprezentanti de referinta ... am si eu cate un dvd cu fiecare .. si Camel sint intr-adevar grozavi ...
Va recomand o trupa foarte greu de gasit si un album extrem de rar .. ca sa incercati senzatii de progressive aproape de puritate ... trupa se cheama Cathedral (a nu se confunda cu raii care cinta doom), sint americani, iar albumul e scos in '78, si se numeste Stained Glass Stories. Delicios!

Grangulea vezi ca un anunt pe forum, cu ceva informatii despre club ... ala cu Cinemateca Rick Jazz, postat de mine ... sau scrie-mi pe meil ... la moartemanelelor@yahoo.com





--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 3 May 2004, 01:44 PM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268




JETHRO TULL, 28 mai 2004, la Sala Palatului ... biletele s-au pus deja in vinzare si costa 350 000 si 450 000.


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 3 May 2004, 02:14 PM
Mesaj #14


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



Multumesc! Imi place adresa ta de mail. Korekt! Dar de Extreme a auzit careva? Recomand cu caldura...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 4 May 2004, 09:04 PM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Tuturor celor care asculta progressive rock le recomand site-ul asta:
http://www.progressiveears.com/ . Cand am intrat am avut un soc..si de atunci nu prea am mai intrat ca m-am speriat de ce e acolo biggrin.gif.
Gasiti date si sample-uri la o groaza de fomatii auzite si nemaiauzite. Daca nu mai stiti ce sa ascultati, dati o fuga pe acolo..Mai toate suna bine. Garantat spoton.gif

@tolstoievski. Tot caut din formatiile care le-ai scris tu si nu le am p-acasa. Acum ascult Marillon - 1988 B-Sides Themselves, care are sunetu ala de anii '80 (care apropo nu prea ma pasioneaza..mai putin Queen si inca cateva tongue.gif ). Am mai gasit Script For A Jester'S Tear tot a lor.
Daca tot zici ca ai DVD cu Caravan...Cu prima ocazie trec pe la clubu tau. Is al naibii de curios...nu i-am vazut niciodata.


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 5 May 2004, 10:03 AM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268






Pit a Pat

Multzam pentru link, o sa intru imediat ce am putin timp liber.
Sint bucuros ca ai desoperit Marillion ... Am eu toate albumele lor (plus 2 dvd-uri), toate cele care merita, pina la despartzirea de Fish ... Sint mare fan al trupei ... cea care a tinut progresul in viatza in anii 83 - 87. Remarc cu parere de rau ca nu prea iti place Queen ... eh, e timp ... poate o sa-i descoperi vreodata .... Mi s-a intimplat si mie sa nu ascult diverse trupe din cauza unor idei preconcepute (daca e vorba de asa ceva ... daca nu-ti plac pur si simplu, am incheiat subiectul!)...

O sa incerc sa te anuntz cind e Caravan la club ... desi putem organiza o vizionare "hors concours" ...

Trupa saptaminii - Ozric Tentacles

Carpe Diem!



--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 5 May 2004, 10:04 AM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268





Link catre cea mai interesanta enciclopedie de progres!!

http://www.gepr.net/


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rork
mesaj 7 May 2004, 08:07 PM
Mesaj #18


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.413



Ori am citit prea in graba posturile de pe aici, ori n-a amintit nimeni de Emerson, Lake & Palmer. Merita sa ne aducem un pic aminte si de ei, chiar daca cu ultimele albume de studio au cam ...ahem... dat-o in bara (ma refer la proiectul 3 cu Robert Barry in locul lui Lake, la "Black Moon" care are cateva piese bune dar prea putine si mai ales la "In the Hot Seat"), nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 8 May 2004, 01:03 PM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268





Rorkule

Ai dreptate ... si sa ne fie rushine! Din punctul meu de vedere, daca EL&P aveau un chitarist de exceptzie putea aspira la titlul de cea mai buna trupa de progres .. sau macar pentru podium! Ce sa facem, insa? Orice lista e relativa si nu se poate fara scapari ... Multzam pentru remarca!


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 11 May 2004, 03:53 PM
Mesaj #20


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268






Jethro Tull - 28 mai 2004, Sala Palatului
bilete 350 000 si 450 000, dar nu prea se mai gasesc!

Queensryche si Judas Priest, in aceeasi seara
16 iunie la Budapesta
18 iunie la Sofia

NU RATATI!


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rork
mesaj 12 May 2004, 05:35 PM
Mesaj #21


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.413



tolstoievski, dragule, nu ma mai omori cu concertele din Romania ca de cand i-am ratat pe Yes sad.gif (ca n-am avut bani si pt. bilete si pt. deplasare) nu mai vreau sa aud de nici un live. Iar la noi la Cluj am facut pe desteptul si nu m-am dus la ASIA cand au concertat la Sala Sporturilor. Vezi doamne ca nu era trupa din perioada de glorie... Ma, is si io unu' cateodata...

E adevarat ca la Budapest, pe langa Judas Priest care vin cu Halford (uau!) si Queensryche mai vin si Twisted Sister reformati?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 12 May 2004, 10:03 PM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268





Pai mai nea rorkule, cine-i de vina ca n-ai venit la Yes? Asa ceva nu se rateaza! Io am avut 10 invitatii si mi-am chemat toti prietenii care au putut veni. .. ba chiar mi-au si ramas doua, pe care le-am facut cadou unor tineri in fatza salii!
Cit despre Twisted Sister, asa am auzit, ca ar fi si ei! Personal nu ma intereseaza! Si nici nu cred ca ajung la Budapesta, ca au intrat in Uniune si sar pretzurile cumplit. Plus ca numai cartea verde e 100 Euro acum, si e si departe! Facem un microbuz si mergem in gashka la Sofia!


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 16 May 2004, 10:13 PM
Mesaj #23


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Apropo de EL&P si de chitarist. Baietii erau in tratative avansate cu Jimmy Hendrix, iar acesta si-a dat acordul. Trupa trebuia sa secheme HELP, dar din pacate a murit Jimmy Hendrix. Nici nu vreau sa ma gandesc ce iesea ohmy.gif . (Oricum am mentionat si de ELP tongue.gif)


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rork
mesaj 17 May 2004, 07:22 PM
Mesaj #24


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.413



QUOTE (PIT-a-PAT @ 16 May 2004, 11:15 PM)
Apropo de EL&P si de chitarist. Baietii erau in tratative avansate cu Jimmy Hendrix, iar acesta si-a dat acordul. Trupa trebuia sa secheme HELP, dar din pacate a murit Jimmy Hendrix. Nici nu vreau sa ma gandesc ce iesea  ohmy.gif . (Oricum am mentionat si de ELP tongue.gif)


Nu stiu de unde ai informatia asta cu HELP dar nici eu nu vreau sa ma gandesc ce-ar fi iesit. rolleyes.gif

Am recitit postul tau mai vechi, ai dreptate, erau acolo si ELP, scuze. hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 17 May 2004, 09:29 PM
Mesaj #25


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Nu e nevoie de scuze..tongue.gif am zis-o si eu asa.

Informatia o am chiar de pe site-ul oficial, respectiv: http://www.emersonlakepalmer.com/bio.html
zice asa acolo:
" It was Mitchell, whom Lake and Emerson believed had the most potential, and though Emerson wanted to keep the project a keyboard-bass-drums trio, there was serious talks to add Jimi Hendrix to the line up.

"Yeah, that story is indeed true, to some degree." says Lake. "Mitch Mitchell had told Jimi about us and he said he wanted to explore the idea. Even after Mitch was long out of the picture and we had already settled on Carl, talk about working with Jimi continued. We were supposed to get together and jam with him around August or September of 1970, but he died before we could put it together."
The rumors of the potential band with Hendrix did leak out to the British music press, who began running articles saying the band would be called "Hendrix, Emerson, Lake & Palmer" or HELP, for short. "
etc.


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 23 May 2004, 01:40 AM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268





De ascultat Cinematic Orchestra ... in special "Man with the movie camera" ... !!!


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 23 May 2004, 03:00 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Multe formatii impresionante au fost afisate insa de prin zonele noastre mioritice mai putin. Consider, in acest sens, ca nu ar trebui uitati Mondial ori Sincron, ca sa enumar doar doua dintre formatiile romanesti ce le-au incantat auzul, generatiilor mai boeme ori rebele.
F.'.

Acest topic a fost editat de Minerval: 23 May 2004, 03:05 AM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 23 May 2004, 01:16 PM
Mesaj #28


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268





Minervalule

Pai topicul acestei discutii este rock-ul progresiv ... ce legatura are Mondial cu asta?? Ei au cintat pop-folk!
Cit despre Sincron, ei sint cu un pas mai aproape de progres doar in cateva piese ... Mai degraba trebuie amintiti Phoenix, Sfinx, FFN, Pro Musica si Mircea Florian ... Plus discul de referinta al celor de la Celelalte Cuvinte, un adevarat album de compozitie prog-rock!

Despre trupele noi, Domnisoara Pogany, Kumm si Blazzaj sint de departe cei mai reprezentativi, chiar daca ultimii au o inclinatie serioasa spre jazz-ul modern iar primii marsheaza pe elemente medievale ...


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 27 May 2004, 10:37 AM
Mesaj #29


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268





Trupe de ascultat

Electrum, Craft, gamalon, Everness, Xinema, Tryptic, Nathan Mahl, Spaced Out, Rascal Reporters, Finisterre, Othello Syndrome, Strangefish, Iona, Die a Tribe.


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rork
mesaj 23 Jun 2004, 07:01 PM
Mesaj #30


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.413



tolstoievski m-ai pierdut cu lista aia a ta. De cand fiinteaza trupele alea si prin ce zona se invart? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 24 Jun 2004, 03:39 PM
Mesaj #31


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268




Rorkule, pai daca vrei sa afli, gasesti!

iaka niste repere:

Gamalon

Tara: USA
gen: canterburry, fusion, RIO
6 albume in perioada 1985 - 1998
cel mai bun "Aerial View" din 1990

Electrum

USA
art-prog-rock
2 albume (1998 si 2002)
cel mai bun "Standard Deviation" 2002

Xinema

Suedia
art-rock
un singur album scos "Different Ways" in 2002

Strangefish

Anglia
neo progressive
un singur album in 2003 "Full Scale"

Iona

Anglia
folk prog rock
8 albume in perioada 1990 - 2000
cel mai bun "Heaven's Bright Sun" din '97

Othello Syndrome

Anglia
art prog rock
un singur album "The Shadow of Dreams" in 1999

incearca doua situri excelente pentru rock progresiv:
www.progarchives.com
www.gepr.net

bafta!


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 19 Jul 2004, 11:56 PM
Mesaj #32


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Trebuie mentionata aici Mahavishnu Orchestra cu John Mclaughlin in centru atentiei. Ce mai, The Inner Mountain Flame e de 5 stele. In plus, o mana de americani vor sa readuca farmecul formatiei si canta melodiile vechilor "mahavisti". Mai multe informatii, precum si cateva videoclipuri le gasitit aici:
http://www.456music.com/mahaproj.cfm
........ Nu ma pot stapani: vilonistul Jean-Luc Ponty tot de Zappa a fost "crescut". biggrin.gif

In rest, citind recent un articol, postul asta se refera mai mult la rock psihedelic. Din el au plecat mai tarziu cam toate...art rock , progresive rock, fusion, album rock, kraut rock etc etc.

Tolstoievski, mai pune niste formatii pe tapet. Magma m-au spart. Tot dau jos din albumele lor si ma uimesc. The son of Coltrane, cum i se mai spune...e tatic ce mai.
Ai ascultat Slapp Happy? M-au lasat fara cuvinte.


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 21 Jul 2004, 01:19 PM
Mesaj #33


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268





Pitapate

uite o trupa aproape uitata ...

Fruupp ... asculta Future Legends / Seven Secrets, doua albume pe un singur disc, scoase in '96


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lugosi
mesaj 1 Aug 2004, 11:40 PM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 26 July 04
Forumist Nr.: 4.142



Adaug si eu niste recomandari din progul italian:

Premiata Forneria Marconi
Alusa Fallax
Le Orme (versurile de la Felona & Sorona scrise de Peter Hammill)
Osanna
Banco del Mutuo si multe altele
Desi poate mai putin cunoscut pe la noi, progul italian a fost (si este) foarte solid. In mod clar, explorarea acestui gen nu poate fi completa fara italieni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 3 Aug 2004, 05:13 PM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268





nenea Lugosi

ai dreptate, progul italian e foarte bine reprezentat, mai ales in anii '70.
ar mai multe completari de adus, una dintre ele chiar la textul tau: denumirea completa a trupei amintite de tine este Banco del Mutuo Soccorso. iata acum si trupele care merita incluse in lista progului italian:

Corte dei Miracoli
Cooperativa del Latte
Museo Rosenbach
Malibran
Perigeo
A Piedi Nudi
Abiogenesi
Abissi Infiniti
Aqua Fragile
The Ancient Veil
Apoteosi
Calliope
Campo di Marte
Il Castelo di Atlante
Celeste
Festa Mobile
Finisterre
Floating State
Mad Crayon
La Maschera di Cera
Genfuoco
I Califfi
Il Balletto di Bronzo
Time Machine
Theatre
Periferia del Mondo

si mai sint destule, da' ajunge pentru azi!

Si acum o recomandare ... cautati albumul Tonton Macoute, al trupei cu acelasi nume, din 1971, singurul, de altfel ... E Belea!


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 10:51 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman