HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate câte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Biserica Greco-Catolica Romana, O Biserica persecutata
Cipri
mesaj 25 Apr 2004, 10:00 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Chiar daca si pe alte topicuri apar discutii despre catolicism in general si despre greco-catolicii romani in special cred ca este nevoie de a face un mic excursus istoric .


Biserica Greco-Catolica romana este una dintre cele 21 Biserici catolice orientale deci este parte integranta a Bisericii Catolice.Credinta este catolica dar traditia liturgica este bizantina.Legislatia pe care o urmeaza este azi:CCEO(Codex canonum Ecclesiarum orientalium) si va fi si un Drept particular metropolitan.Este o Biserica metropolitana "sui iuris"si organizarea ei a inceput in sec.XVII in NV Romaniei de azi si a culminat cu fondarea metropoliei de catre Papa Pius IX in 1853.Exista o Arhiepiscopie-Mitropolie de Alba-Iulia si Fagaras( cu sediul la Blaj) cu 4 episcopii sufragane :Lugoj.,Oradea , Cluj-Gherla si Maramures.Numarul credinciosilor nu este clar:din punctul de vedere al Bisericii circa 740 000 de credinciosi pe cand din punctul de vedere al statului circa 200 000.Episcopii greco-catolici se reunesc in Consiliul ierarhilor unde iau decizii privind Biserica gr.-cat. din Romania .Conferinta episcopilor catolici din Romania ii cuprinde atat pe episcopii greco-catolici cat si pe cei de rit latin(romano-catolici), presedintele Conferintei fiind trei ani un greco-catolic si trei ani un latin( azi e Mons.Robu, Mitropolit romano-catolic de Bucuresti).Au existat 4 Concilii provinciale ale Bis.Gr.-cat. romanesti, ultimul acum 4 ani.Desigur Bis.gr.-cat. are o anumita autonomie dat fiind ca este "mitropolie sui iuris" , mai mica insa decat cea a Bisericilor orientale catolice patriarhale si arhiepiscopale majore.

In 1949 a inceput o persecutie de 41 de ani impotriva greco-catolicilor romani, in urma careia statul a confiscat toate bunurile si le-a impartit cu BOR.In acest moment statul a inceput sa retrocedeze cladiri si terenuri dar BOR continua sa detina circa 2000 de biserici/ manastiri printre care catedralele episcopale din Oradea si Baia-Mare, biserica "Sf.Vasile" din Bucuresti si manastirea Nicula.Drepturile greco-catolicilor sunt sistematic incalcate in Romania de azi, asistand si la o ampla campanie de mistificare a istoriei .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 25 Apr 2004, 10:07 AM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Pentru mai multe informatii despre istoria si organizarea Bisericii Greco-catolice romane puteti vizita:www.bru.ro
www.greco-catolic.ro


Am vazut ca nu se prea stie ce s-a intamplat in comisia mixta de dialog dintre episcopii greco-catolici si ortodocsi din Romania.Concluzii:mai nimic.Comisia nu functioneaza decat simbolic pentru ca BOR refuza sa restituie cel putin partial o parte din biserici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 25 Apr 2004, 10:39 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Eu cred ca va veni si timpul cand BOR va restitui bunurile BRU, totul e sa fim rabdatori si sa dialogam cu ei chiar daca este foarte dificil. Eu sunt sigur ca vizita Sfantului Parinte in Romania a ajutat mult si sa tinem cont ca patriarhul BOR corespondeaza cu Sfantul Parinte Papa.
Eu spun ca greco-catolicii sa nu se lase si sa contiune sa-si ceara drepturile pe care le merita dobandind astfel pana la urma toate proprietatiile furate de comunisti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Apr 2004, 10:39 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cipri
mesaj 25 Apr 2004, 10:42 AM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Cred ca unitatea catolicilor de diverse rituri din Romania poate sa demonstreze inca o data marea bogatie a Bisericii Catolice:unitatea in diversitate.

Sunt convins de importanta dialogului cu BOR dar nu exclud procesele civile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 25 Apr 2004, 07:58 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Cred ca unitatea catolicilor de diverse rituri din Romania poate sa demonstreze inca o data marea bogatie a Bisericii Catolice:unitatea in diversitate.

Da, Sf. Ambroziu a dat cea mai buna definitie a termenului catolicism: diversitate in unitate (diversitate de rituri in unitatea perfecta a Bisericii)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 30 Apr 2004, 11:51 AM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Am impresia ca unitatea in diversitate a Bisericii Catolice nu este o realitate foarte cunoscuta pentru cei ce nu sunt catolici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 30 Apr 2004, 04:58 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Am impresia ca unitatea in diversitate a Bisericii Catolice nu este o realitate foarte cunoscuta pentru cei ce nu sunt catolici.

Ar fi bine ca necatolicii sa se intereseze putin asa pentru cultura generala ce inseamna "catolicitiate" si de ce e defintit ca "diversitate in unitate".
Diversitate de rituri (latin, bizantin, maronit, mozarab, armean etc) intr-o unitate perfecta in Biserica lui Isus Cristos, aparint de aceiasi Biserica asa cum odinioara se intampla in toata crestinatatea, toti episcopii sunt in comuniune cu Sfantul Scaun Apostolic de la Roma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 2 May 2004, 12:13 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Acest lucru pare absolut de neconceput in special pentru "fratii despartiti orientali".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 2 May 2004, 12:39 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Acest lucru pare absolut de neconceput in special pentru "fratii despartiti orientali".

Vor intelege si ei cand va veni momentul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 2 May 2004, 12:44 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Cred ca nici toti catolicii nu sunt profund constienti de "unitatea in diversitate" a Bisericii conduse de urmasul lui Petru.

Adeseori aud in Romania vorbindu-se de "catolici" doar cand se vorbeste de cei de rit latin...Mai tragic:unii catolici nu stiu foarte exact ca exista credinciosi de aceiasi credinta dar de alt rit in aceiasi tara.

Cred ca in parohiile catolice de orice rit aceste lucruri ar trebui explicate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 14 May 2004, 09:23 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Cat6 de mult este cunoscuta Biserica Greco-catolica( fosta Biserica nationala) in Romania de azi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hydra
mesaj 14 May 2004, 09:33 AM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 27 November 03
Din: bucuresti,romania
Forumist Nr.: 1.304



Nu am cunostiinte deosebite in legatura cu subiectul discutat,de acea va rog sa imi scuzati naivitatea intrebarii,din cate imi aduc aminte din Biblie..se spune ca :acolo unde veti fi doi sau mai multi in numele meu voi fi si eu intre voi......nu este chiar exact citatul dar .....bun, intrebarea mea este urmatoarea,De ce se pune atata baza pe bunurile lumesti in sanul religiei catolice?,de ce se bat oameni pt. o constructie si asta o fac in numele lui dumnezeu...care prin fiul sau a propovaduit iubirea aproapelui si lepadarea de cele lumesti,nu este cumva o contradictie in cele sustinute de catolicism si ce fac catolici..apropo cand spun catolici ma refer la toate religiile crestine,de orice tip........eu daca ma rog la dumnezeu ma rog oriunde..pe drum,in casa in biserici de orice tip...in temple,moschei..oriunde,pt. mine toate religiile sunt complementare iar credinciosii de orice rit trebuie respectati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 14 May 2004, 09:42 AM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Cred ca va inteleg nedumerirea insa probabil intelegeti gresit viziunea Bisericii Catolice.

Biserica nu se lupta pentru bunuri lumeste ci incearca sa-i duca pe oameni( respectand alegerea lor) spre mantuire.Faptul ca in Romania lacasurile de cult greco-catolice au fost confiscate de comunisti ridica desigur o problema serioasa.Omul se poate ruga oriunde dar Sfanta Liturghie se celebreaza intr-o biserica/ capela si deci este normal ca acestea sa poata fi retrocedate, de ele depinzand in buna masura viata parohiilor din tara.Asta nu inseamna ca Biserica se intereseaza doar de bunuri lumeste dar doreste sa aiba acel minim necesar care sa-i permita activitatea sa de apostolat.In multe parohii greco-catolice oamenii se aduna si participa la Sf. Liturghie in piete, cimitire, sali improvizate, scoli in timp ce bisericile lor stau inchise sau sunt neretrocedate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hydra
mesaj 17 May 2004, 11:16 AM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 27 November 03
Din: bucuresti,romania
Forumist Nr.: 1.304



Am inteles acuma care este motivatia,si in cazul in care intradevar slujbele se tin afara iar bisericile sunt incuiate...cred ca vina nu este numai a biserici ortodoxe ci in primul rand a statului roman care prin politica (privind retrocedarile) face posibila existenta acestor situatii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 17 May 2004, 12:47 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Sunt ABSOLUT convins ca vina este IN PRIMUL RAND a statului: statul le-a confiscat in 1948 si azi statul nu le da inapoi.Totusi ierarhia BOR ar fi putut sa faca un gest crestinesc si sa inapoieze cel putin partial bisericile. Mitropolitul Corneanu face acest lucru in judetul Timis, judet care devine model al convietuirii interconfesionale din Romania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 21 May 2004, 09:33 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



La 17 mai, pr. Eusebiu Fătu, fost director spiritual al Institutului Teologic Greco-Catolic "Alexandru Rusu" din Baia Mare, a trecut la Domnul. Oficiul înmormântării a fost celebrat miercuri, 19 mai, în biserica "Sfânta Cruce" din cartierul Săsar din Baia Mare, de către IPS Lucian Mureşan, Mitropolitul Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, de către Episcopul Maramureşului, PS Ioan Şişeştean - care a rostit şi cuvântul de învăţătură - şi Episcopul Lugojului, PS Alexandru Mesian, având alături 55 de preoţi din Eparhia Maramureşului, majoritatea din generaţia tânără, care l-au avut ca părinte spiritual.

Născut în anul 1923 în localitatea Dăneşti din judeţul Maramureş, pr. Eusebiu Fătu a fost hirotonit în 1948, anul în care Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, urma să fie scoasă în afara legii de către regimul comunist ateu. A suportat rigorile închisorii, fiind aruncat în temniţă pentru refuzul de a-şi lepăda credinţa, suferind bătăi şi chinuri care l-au marcat pentru multă vreme. După eliberarea din închisoare a practicat diferite meserii, în tot acest timp desfăşurând un rodnic apostolat şi îndrumând spiritual numeroşi tineri, mulţi dintre ei urmând ulterior calea preoţiei. După schimbările din decembrie 1989, odată cu ieşirea la lumină a Bisericii Greco-Catolice şi reînfiinţarea Institutului Teologic din Baia Mare, a fost numit director spiritual de către PS Lucian Mureşan, pe atunci Episcop de Maramureş, dedicându-se cu multă dăruire noii misiuni.

A fost condus pe ultimul drum de către toţi studenţii teologi din Institutul din Baia-Mare, lor adăugându-li-se toţi cei care l-au apreciat şi au beneficiat de îndrumarea sa, părintele fiind un căutat confesor în parohia Sfânta Cruce, păstorită de Vicarul general al Eparhiei, pr. Simion Ilieş. A fost înmormântat în cimitirul băimărean din strada Horia.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 21 May 2004, 02:14 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



L-am cunoscut pe parintele Eusebiu imediat dupa '89...Era un preot sfant si un adevarat parinte pentru tinerii ce-l inconjurau...Requiescat in pace!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 25 May 2004, 08:56 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Sunt ABSOLUT convins ca vina este IN PRIMUL RAND a statului: statul le-a confiscat in 1948 si azi statul nu le da inapoi.Totusi ierarhia BOR ar fi putut sa faca un gest crestinesc si sa inapoieze cel putin partial bisericile. Mitropolitul Corneanu face acest lucru in judetul Timis, judet care devine model al convietuirii interconfesionale din Romania.
_________________________________________________________________________

Mitropolitul Nicolae Corneanu a facut in vestul tarii un mare bine Bisericii Greco Catolice, dar un si mai mare bine Bisericii Ortodoxe. Daca vor intelege si altii acest adevar simplu, lucrurile vor merge pe fagasul cel bun.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 26 May 2004, 10:35 AM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



De ce nu a facut un mare bine si BOR?Nu asta inseamna sa fii crestin sa dai inapoi ce nu-ti apartine?Nu a obtinut o convietuire interconfesionala model prin asta?Sa inteleg ca alti ierarhi ai BOR doresc altceva decat mitropolitul Corneanu?Nu ar trebui sa dorim cu totii armonia intre fratii de acelasi sange?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 26 May 2004, 10:37 AM
Mesaj #20


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Imi cer scuze:am citit cu neatentie si am dat un raspuns "contrar"...Sunt de acord ca mitropolitul Corneanu a facut un si mai mare bine BOR dar nu vad ca altii sa-i urmeze exemplul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 26 May 2004, 12:31 PM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Sa nu uitam de catolicizarea fortata a Ardealului...Ortodocsii majoritari aveau drepturi mai putine decat animalele si asta sub obladuirea Papei. A restituit biserica catolica ceva? Evident ca nu..

Despre situatia de astazi..fiti realisti..nu exagerati.

Greco-catolicii pretind ca au 700000 de enoriasi in realitate nu au mai mult de 400 - 500 de mii

Exista localitati daca le pot spune asa caci de fapt este vorba de sate unde se desfasoara acest conflict artificial intre greco-catolici si ortodocsi care sunt condusi de fiul unei familii greco-catolice.

Postati pe acest forum in disperare si deschideti numeroase topicuri pe aceiasi tema dar nu ati mentionat nici o data ca BOR din Banat a restituit in total bunurile greco-catolice, nu ati mentionat nici o data ca de fapt Arhiepiscopul Ardealului(ortodox) este de fapt un fost greco-catolic si se pare ca acest conflict este de fapt unul personal pt. ca dupa cum stiti cei mai aprigi dusmani ai unei etnii sau religii sunt acei membrii complexati din aceste etnii sau religii.
Si daca stam sa ne gandim nici catolicii nu ne-au dat noua nimic nici macar nu ne vedeau ca crestini.

Arhiepiscopul ortodox Andrei Andreicut de Alba Iulia este fiul unei familii greco-catolice dar el s-a convertit la ortodoxie si este un mare dusman al confesiunii parintilor sai. O buna parte a clerului ortodox din Ardeal este de origine greco-catolica...de ce se mentin ortodocsi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 26 May 2004, 04:29 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Sa nu uitam de catolicizarea fortata a Ardealului...Ortodocsii majoritari aveau drepturi mai putine decat animalele si asta sub obladuirea Papei. A restituit biserica catolica ceva? Evident ca nu..

Pot sa te intreb ce a luat Biserica Catolica fortat de la romanii din Ardeal? Nu cred ca Papa a spus "sa omoram in Ardeal tot ce nu e catolic" cum au facut-o unii Patriarhi in ai "ortodoxiei".

QUOTE
nu ati mentionat nici o data ca de fapt Arhiepiscopul Ardealului(ortodox) este de fapt un fost greco-catolic si se pare ca acest conflict este de fapt unul personal pt. ca dupa cum stiti cei mai aprigi dusmani ai unei etnii sau religii sunt acei membrii complexati din aceste etnii sau religii.

Nu e nimeni complexat de nimic, ci pur si simplu oamenii sunt suparati pentru nedreptatea, coruptia si avaritia unor institutii oficiale din Romania. Si nu doresc sa spun nimic de Andreicut, stim noi (catolicii si preotii catolici) prea bine cine a fost si ce a facut si mai ales de ce a ales ortodoxismul (nu ortodoxia, ci ortodoxismul) [asa un raspuns la ultima intrebare va dau, evident nu la tot pentru ca ar fi urat sa spun mai multe, Andreicut a ales ortodoxismul deoarece in Biserica Catolica nu ar fi ajuns nici in ruptul capului ceea ce este acum in BOR, asta a urmarit Arhiepiscopul vostru: putere si suprematie pe care numai la ortodocsi o putea obtine cum a obtinut-o].

QUOTE
Si daca stam sa ne gandim nici catolicii nu ne-au dat noua nimic nici macar nu ne vedeau ca crestini.

Si ce au dat ortodocsii Ardealului?
Priveste cultura, cladirile si tot ce are Transilvania, Banatul si Moldova (partea ce a fost sub stapanire austriaca), daca nu ar fi fost catolicii nu ati fi avut nimic aici, ar fi fost campuri si atat.
Ba dimpotriva va vedea crestini, pentru ce crezi ca au avut loc Conciliile prin care despartitii s-au reunit cu Biserica Mama, cu Biserica Romei, Biserica lui Isus Cristos cladita pe piatra cea placuta Lui: Apostolul Petru al carui primat se vede din Biblie, primat ce s-a mentinut in Biserica Crestina Apostolica (Bisericile Apostolice au fost mereu respectate de celelalte aparute ulterior, iar Biserica Romei a fost intemeiata de Sf. Ap. Petru si Paul si deci este o Biserica Apostolica).

QUOTE
O buna parte a clerului ortodox din Ardeal este de origine greco-catolica...de ce se mentin ortodocsi?

Vrei un raspuns: PENTRU BANI, daca ar fi catolici ar sluji mai mult si ar avea mai putini bani, dar ca ortodocsi au mai mult venit (nu trebuie sa trimita prea mult la centru, ci baga in buzunar - un coleg de-al meu ortodox, din liceu, din famile greco-catolica care in timpul comunistilor au fost fortati sa treaca la ortodoxism, a urmat teologia, dar asta inca din liceu imi psunea "strang atat la o scara de bloc si daca am 20 de scari, wow ce bani o sa fac").

Imi pare rau noi, dar m-ai fortat sa spun aceste lucruri urate dealtfel, dar necesare in acest context, sa te fac sa intelegi cam care e situatia reala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 27 May 2004, 10:18 AM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Greco-catolicii nu detin si nu doresc sa detina nici o biserica construita de ortodocsi.

Sunt multe biserici greco-catolice inchise care nu sunt restituite.Altele sunt in daramare....Catedralele episcopale din Oradea si Baia-Mare nu sunt nici macar acestea restituite.Multe biserici au fost castigate prin procese dar inca stau la "fratii despartiti" cum sunt cele din Brasov si Satu Mare.

In Banat au fost restituite DOAR partial bisericile greco-catolice prin bunavointa mitropolitului Corneanu.In unele locuri unii preoti ortodocsi( exemplu:Racovita, jud. Timis)s-au opus propriului ierarh si astfel s-au ajuns la procese.

Basmele cu ce-ar fi luat catolicii ortodocsilor trebuie dovedite.Ce detine azi Biserica Catolica de orice rit in Romania si a apartinut de drept ortodocsilor???Exemple?

Nu vreau sa ma amestec in chestiunea Arhiepiscopului Andreicut pe care-l cunosc.Pe vremea clandestinitatii participa la servicii liturgice greco-catolice in secret si azi se intreaba daca se mantuiesc catolicii.L-am cunoscut pe unchiul lui, dirijorul unui cor greco-catolic din Baia Mare.Episcopul ortodox Birdas spunea ca Andreicut este interesat de un singur aspect:puterea.Si Birdas il cunostea foarte bine.Oricum Andreicut nu e mitropolitul Ardealului ci Arhiepiscop ortodox de Alba-Iulia( mitropolit e Plamadeala).

Nu vreau polemici dar nu cred ca se poate afirma orice doar pentru a ascunde o nedreptate.Si nu cred ca o injustitie a prezentului poate fi justificate de ipotetice injustitii ale trecutului.Suntem crestini sau nu?Atunci...???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 27 May 2004, 11:34 AM
Mesaj #24


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Mitropolitul greco-catolic Lucian Muresan va fi pentru urmatorii trei anu presedintele Conferintei episcopilor catolici din Romania in timp ce vicepresedinte va fi mitropolitul romano-catolic Ioan Robu.Tot la trei ani conducerea Conferintei episcopale se alterneaza intre greco-catolici si romano-catolici.In Consiliul permanent al Conferintei:Mons.Schonberger de Satu Mare si Mons. Bercea de Oradea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 27 May 2004, 11:38 AM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Nici eu nu vreau cearta,de aceea nu am reactionat de la inceput..dar stii cum e prea multe mesaje intr-o singura directie

Nu sunt de parere ca o nedreptate se rezolva cu o alta nedreptate..nici nu am sugerat aceast lucru.


TriRegnum: "Nu cred ca Papa a spus "sa omoram in Ardeal tot ce nu e catolic" cum au facut-o unii Patriarhi in ai "ortodoxiei" "

Hai ca asta e buna...au omorat peste tot ce nu era catolic..nu numai in Ardeal:

1. Catolicizarea fortata a fost cu acordul Papei..e un alt fel de a spune "omoram tot ce nu e catolic".

2. Au fost ucisi ortodocsi, tratati cu "drepturi" de animale si asta cu acordul Papei, au fost platite daune?

3. Mult mai multi ortodocsi au murit din cauza catolicilor decat catolici din cauza ortodocsilor.

4. Au fost distruse biserici, au fost incendiate si jefuite manastiri, au fost inapoiate pagubele?

5. Atat de "dragi" le-au fost ortodocsii...incat papii au facut aliante cu musulmanii impotriva ortodoxiei

Cu toate aceste "amabilitati" romanii l-au primit deschis pe Papa dovada ca suntem un popor reconciliant si tolerant. Nu am expus cele de mai sus din vreun gand de razbunare..Doamne fereste! Dumnzeu le chiverniseste pe toate cel mai bine

Oameni insetati de bani, putere sunt peste tot ...nu numai in randul BOR ci si in randul BC, BGC ....nu e este vina BOR ci a lui uratu'..

Numai bine va doresc!


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 27 May 2004, 11:42 AM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Cand ar fi fost ucisi acesti ortodocsi si de cine?

Cand ar fi dorit Biserica Catolica incendierea unor manastiri sau uciderea unor ortodocsi?

Ce ar fi avut Sf. Scaun cu persecutarea unor ortodocsi?

Cand s-ar fi aliat Sf. Scaun cu musulmanii impotriva altor crestini?

Nu vreau multe polemici pentru ca acest topic vrea sa continue si nu se doreste a se discuta doar conflictul patrimonial ci viata in general a Bisericii greco-catolice in Romania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 27 May 2004, 12:37 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



De prea multe ori Biserica Greco Catolica a "cazut" in mijlocul framantarilor istoriei. Sa luam aceasta ca pe ceva ce a fost dat de la Dumnezeu.

Cat despre indivizi, tot Dumnezeu ii va judeca. Noi sa incercam sa ne insotim cu cei care au mintea si inima deschisa. Poate se va forma un nucleu care va ajuta celor multi. Caci fiecare are ceva bun in el, care asteapta doar sa fie trezit.



--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 28 May 2004, 03:00 PM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Sunt convins de acest lucru...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 28 May 2004, 04:44 PM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Cand ar fi fost ucisi acesti ortodocsi si de cine?

N-au avut catolicii atîtea biserici în toti balcanii cîte au distrus ei în Ardeal. Ce ar fi sa revendicam si noi sa ni se construiasca din nou manastirile? Sau sa-i învie pe toti calugarii care au murit aici? Nu e nevoie. Acesti mucenici au biruit moartea. Si cîte si mai cîte…

Nu se pot rezolva niste conflicte decât prin iubire. Dacă tu greco-catolicule esti lovit de fratele tău ortodox inundă-l cu iubirea ta, dacă tu ortodoxule esti lovit de fratele tău greco-catolic inundăl cu iubirea ta, pentru că numai dragostea rezolvă conflictele. Iubirea trece înaintea justitiei. Faptul că ortodocsii au strigat “papistasilor!” iar greco-catolicii au strigat în altarul bisericii: “duceti-vă la Moscova!” este o dovadă că acolo nu Dumnezeu a lucrat.


De cruciade ai auzit?

" Jaful de trei zile al Constantinopolului nu are echivalent in istorie. Timp de 900 de ani, marele oras fusese capitala civilizatiei crestine. Piese de arta de la Grecii antici si capodopere bizantine de o excelenta maiestrie impodobeau orasul. Multi jefuitori, in special cei din Venetia, au luat aceste comori pentru a decora pietele si bisericile din orasele de unde proveneau ei.

Multimi de soldati umblau pe strazi si prin case. Acestia furau tot ceea ce era stralucitor, iar ceea ce nu puteau lua, distrugeau – nici macar manastirile, bisericile sau bibleotecile nu au scapat. Atat casele mari cat si cele mici erau sparte si jefuite. Soldatii se opreau doar ca sa omoare, sa violeze, sau sa sparga cramele de vin pentru a se reimprospata. Calugaritele erau speriate in manastirile lor. Femei si copii plini de sange se aflau intinsi pe strazi.

In Hagia Sophia, cea mai glorioasa biserica a crestinatatii, soldatii beti au rupt perdelele de matase si au spart iconostasele mari de argint – care tineu icoanele sfinte – in bucati. Carti sfinte si icoane au fost calcate in picioare. In timp ce soldatii beau veseli din vasele de la altar, o prostituata se asezase pe tronul patriarhului si canta un cantec francez obscen."

De Sfantul Munte ai auzit? (Muntele Athos)
Ai idee cate manastiri au fost incediate aici de catre cruciati?


E regretabil ca s-au intamplat acestea atat pentru greco-catolici , catolici cat si pentru ortodocsi. Cu toate acestea tre sa ne iubim unii pe altii.... Doamne Ajuta!



Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 28 May 2004, 06:46 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
N-au avut catolicii atîtea biserici în toti balcanii cîte au distrus ei în Ardeal. Ce ar fi sa revendicam si noi sa ni se construiasca din nou manastirile? Sau sa-i învie pe toti calugarii care au murit aici? Nu e nevoie. Acesti mucenici au biruit moartea. Si cîte si mai cîte…

Nu se pot rezolva niste conflicte decât prin iubire. Dacă tu greco-catolicule esti lovit de fratele tău ortodox inundă-l cu iubirea ta, dacă tu ortodoxule esti lovit de fratele tău greco-catolic inundăl cu iubirea ta, pentru că numai dragostea rezolvă conflictele. Iubirea trece înaintea justitiei. Faptul că ortodocsii au strigat “papistasilor!” iar greco-catolicii au strigat în altarul bisericii: “duceti-vă la Moscova!” este o dovadă că acolo nu Dumnezeu a lucrat.

Acei catolici nu au dat dovada de iubire de aproapele, nu au dat dovada de crestini (ce e drept, am facut si noi raui si ni s-a facut si noua mult rau).
noi sa stii ca catolicii au avut o multime de biserici si manastiri inainte de schisma din 1054, in Blacani si chiar in Constantinopil, si inca de cand nu eram despartiti crestinii de rit latin erau urati si prigoniti de cei greci (nu peste tot, dar erau focare si din pacate si in Bizant s-a intamplat).
Acest lucru nu era normal din moment ce Biserica era in comuniune

Intr-adevar acolo nu Dumnezeu a lucrat, pentru ca ura e arma diavolului; sa privim la Sfantul Francisc care i-a iubit si pe ortodocsi la fel ca pe cei de-o credinta cu el, si la fel a procedat si cu musulmanii si iara ca Dumnezeu l-a rasplatit pentru aceasta. Sa privim si la sfintii rasariteni care au cautat sa duca o viata cat mai dreapta si iubind aproapele (pentru ca dintre calugari nu aceia care urasc si arata cu degetul sunt sfinti, ci aceia care sunt smeriti si cauta pacea, raspunzand cu iubire la greseliile celorlalti).
QUOTE
De cruciade ai auzit?

" Jaful de trei zile al Constantinopolului nu are echivalent in istorie. Timp de 900 de ani, marele oras fusese capitala civilizatiei crestine. Piese de arta de la Grecii antici si capodopere bizantine de o excelenta maiestrie impodobeau orasul. Multi jefuitori, in special cei din Venetia, au luat aceste comori pentru a decora pietele si bisericile din orasele de unde proveneau ei.

Deja la Cruciada care a jefuit Bizantul vorbim despre perioada de dupa schisma cand Biserica a fost despartita. Din pacate e adevarat ce spui, dar episcopii si Papa nu au permis asaceva, acestea s-au datorat lacomiei oamenilor si nu Bisericii (iar acele greseli din Biserica Ortodoxa pentru care te-ai suparat ca le-am expus, am facut-o tocmai pentru a arata ca Biserica Ortodoxa nu e chiar asa cum doresc unii preoti sa o prezinte, si in BO exista lucruri urate, dar eu nu ti-am atacat credinta, dogmele, tu insa le-ai atacat mereu pe cele catolice; m-a deranjat cand am vazut cum spun unii preoti: "numai BO e cea adevarata si ceilalti se duc in iad care nu sunt ortodocsi, aceia vor pierii pe vecie in iad" - asta nu au de unde sa o stie...si de aceea am vrut sa va vad cum e sa fiti atacati).


QUOTE
In Hagia Sophia, cea mai glorioasa biserica a crestinatatii, soldatii beti au rupt perdelele de matase si au spart iconostasele mari de argint – care tineu icoanele sfinte – in bucati. Carti sfinte si icoane au fost calcate in picioare. In timp ce soldatii beau veseli din vasele de la altar, o prostituata se asezase pe tronul patriarhului si canta un cantec francez obscen."

Foarte urat si atat cat imi sta in putinta cer iertare pentru ei, fac apel la dragostea crestineasca si rog fratii sa-si ierte fratii greselnici
(pot spune ca e cam acelasi lucru si la noi, in timpul schismei, Patriarhul Cerularie a inchis bisericile latine, a scos Sfanta Impartasanie din Altar si a calcat-o in picioare, apoi a dat-o la cele mai urate lucruri [mizerii de animale, scuipata si alte defaimari etc] si sa stii ca acolo era insusi Isus Cristos cel calcat in picioare, scuipat si umilit pentru a miia oara de catre oamenii pacatosi).

Dar acestea nu sunt greseli ale Bisericii Cresine, ci ale unor oameni, nu e credinta cea care a provocat aceste lucruri, ci ambitiile oamenilor. (Biserica suntem noi, membrii ei, si Biserica e Sfanta, dar in acelasi timp si pacatoasa, dar incet se merge spre perfectiune si cand Mireasa va fi pregatita si spalata intru-totul de pacat, atunci va veni momentul Nuntii Ceresti)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 30 May 2004, 02:36 PM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Catolicismul nu a dorit niciodata distrugerea unor biserici ortodoxe dar azi ierarhia ortodoxa romana ordona distrugerea unor biserici greco-catolice, pe altele le tine inchise si nu le restituie...

OPUS IUSTITIAE PAX!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 21 Jun 2004, 06:17 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Cititi: http://www.catholica.ro/stiri/show.asp?id=8563
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Jun 2004, 09:27 AM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Exemplu tipic de "ecumenism modern"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 22 Jun 2004, 09:58 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Cipri @ 30 May 2004, 03:38 PM)
Catolicismul nu a dorit niciodata distrugerea unor biserici ortodoxe

Oarecum aşa e - de regulă a preferat să le confişte ... mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 22 Jun 2004, 10:21 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Oarecum aşa e - de regulă a preferat să le confişte ...

Ce a confiscat, iti amintesc ca ortodoxismul romanesc (BOR) a confiscat Bisericii Catolice locasuri de cult pe timpul comunistilor, iar Biserica Catolica nu a consfiscat nimic celei Ortodoxe, ba mai mult mereu i-a dat voie sa celebreze slujbe in bisericile din occident sau a platit studii in strainatate unor preoti.
Biserica Ortodoxa chiar si acum persecuta pe cea Catolica, sa privim in Ukraina unde se opun vehement unei Patriarhii Greco-Catolice, ortodocsii ii bat pe preotii greco-catolici (desigur invatatti de preotii ortodocsi) etc.
Trezeste-te MIA la realitate si nu mai visa sau lua de buna ce spune calugarul X sau Y de la nu stiu ce manastire, citeste o istorie obiectiva si nu una scrisa de "vizionari cu urechea".
Unde a confiscat? Arata-mi concret, ca am mai spus si o repet de povestiri nemuritoare sunt satul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 01:47 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman