HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

142 Pagini V  « < 137 138 139 140 141 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce M-a Enervat Azi, bagati :)
Rating 4 V
Cucu Mucu
mesaj 11 Jan 2012, 03:26 PM
Mesaj #4831


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 11 Jan 2012, 12:01 PM) *
Atitudinea antrenorului Lucescu fata de vatmanul tramvaiului care l-a lovit. Data viitoare cand o sa-l loveasca trenul o sa dea vina pe mecanicul locomotivei.


Da, e nesimtit total.

Ar trebui sa le facem statuie, ba, la mingicarii astia si sa ne dam din fata lor, sa stam plecati cu fruntea in tarana cand trec regii fotbalului.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 11 Jan 2012, 08:33 PM
Mesaj #4832


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Cica asa procedeaza si in fotbal cind pierde...intai da vina pe arbitri si daca nu poate pe aia da vina pe ghinion. Si el si Becali tot o apa, infumurati nevoie mare!
Pai daca tramvaiul ala venea in panta si el i-a sarit in fata la cativa metri (la cum spune un martor ocular) cum naiba sa poti frana ceva care are 32 tone si cu pasageri in el. Si pasagerii aia ce sa faca, sa moara nu? iar vatmanul sa faca puscarie ca a vrut "Il luce "sa intoarca in ultima clipa... hh.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 12 Jan 2012, 09:14 AM
Mesaj #4833


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Kia cheamă în service modelul Sorento pentru defecțiuni la sistemul de impact cu tramvaiul


Producătorul coreean de autoturisme Kia a recunoscut că modelul Sorento are un defect de fabricație care vă poate pune viața în pericol în cazul unui impact cu tramvaiul. Purtătorul de cuvânt al Kia România ne explică situația: „Manevra de întoarcere prin fața tramvaiului poate fi riscantă pentru șofer. Senzorul care ar trebui să detecteze cât sunteți de prost nu funcționează corect, iar calculatorul de bord vă lăsă practic la mila vatmanului.”


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Jan 2012, 09:14 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
turbo trabant
mesaj 12 Jan 2012, 11:55 AM
Mesaj #4834


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



http://www.timesnewroman.ro/politic/6343-d...-catel-maidanez

sad.gif sad.gif sad.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 12 Jan 2012, 02:21 PM
Mesaj #4835


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



tt esti de coma LOL


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Papadie_62
mesaj 24 Apr 2012, 01:35 PM
Mesaj #4836


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 708
Inscris: 18 November 06
Din: Hanu' Ancutei
Forumist Nr.: 8.965



Faptul ca, am revenit dupa aproape 5 ani (cu mici escapade pe parcursul lor) si gasesc aici un "Han politizat", reformat pe baza "Artei conversatiei politice"...
Am si vazut tabloul in fata ochilor... frunti incruntate, sprincene arcuite peste ochi facuti mici, fum scos pe nari, aburi pe urechi, scantei prin par si nervi, nervi la maximum... cuvinte aruncare in obrazuri intoarse sau ne, lupte de convingere, ochi scosi si bagati (cu degetele) in orbite, jigniri si scuze, dorinta fiecaruia de a fi deasupra... sad.gif

Este mult prea mult pt mine, recunosc. Imi este suficienta realiatea crunta, si ma impovareaza destul.
De ce era oare nevoie sa se transforme acest loc pe care l-am iubit si respectat atat (tocmai pt diversitatea lui, pt relaxarea pe care o conferea, pentru faptul ca era diferit de toate celelate forumuri intalnite) dintr-un Han linistit unde tot omul simtea nevoia de relaxare, de zambet, de liniste, intr-o "cafenea politica" unde parerile nici macar nu sunt luate in seama de cineva vizat sau ne, unde conversatiile nu au absolut nici o valoare (constienti fiind ca suntem prea mici pt a schimba ceva)??


--------------------
Sfârşitul lumii dac-ar fi să fie,
Ce-ar fi mai mult
Decat explozia în vânt,
A unui glob de... păpădie?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Apr 2012, 01:56 PM
Mesaj #4837


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ai dreptate, pe vremuri ca si azi e nevoie de oameni ca tine sa ne mai scoata din mocirla asta de politica. Eu ma bucur ca ai revenit.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Papadie_62
mesaj 24 Apr 2012, 02:03 PM
Mesaj #4838


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 708
Inscris: 18 November 06
Din: Hanu' Ancutei
Forumist Nr.: 8.965



Multumesc, Marduk!
Eu am intrat si tot stau agatata pe aici, tot vizualizez mesajele noi, insa... tot mai in jos se duc colturile gurii... sad.gif


--------------------
Sfârşitul lumii dac-ar fi să fie,
Ce-ar fi mai mult
Decat explozia în vânt,
A unui glob de... păpădie?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 24 Apr 2012, 09:43 PM
Mesaj #4839


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Hanul nu e mai politizat decât altădată, mereu aceiași postează la politică, poate la o calitate mai scăzută a discuțiilor. Problema e că nu prea mai postează ceilalți, inclusiv eu... sorry.gif Are fiecare alte preocupări, alte locuri pe unde-și petrec timpul. Și cum pe rând au tot plecat oamenii cu care altădată ne jucam sau povesteam, ne-a scăzut interesul și celor ce-am rămas p-aci... din când în gând... rolleyes.gif

Bine ai revenit! smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Apr 2012, 01:02 AM
Mesaj #4840


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Aveti dreptate, si pe mine ma intereseaza altceva decât politica.
Pai sa scriem altceva.
Deschid un topic despre istorie, mitologie


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Papadie_62
mesaj 25 Apr 2012, 03:03 PM
Mesaj #4841


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 708
Inscris: 18 November 06
Din: Hanu' Ancutei
Forumist Nr.: 8.965



secret.gif si azi ca si ieri...

mad.gif mad.gif mad.gif harhar.gif harhar.gif harhar.gif

@cla, e plin hanul de topicuri... al meu ar mai lipsi


--------------------
Sfârşitul lumii dac-ar fi să fie,
Ce-ar fi mai mult
Decat explozia în vânt,
A unui glob de... păpădie?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 25 Apr 2012, 03:13 PM
Mesaj #4842


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(Erwin @ 24 Apr 2012, 10:43 PM) *
Hanul nu e mai politizat decât altădată, mereu aceiași postează la politică, poate la o calitate mai scăzută a discuțiilor. Problema e că nu prea mai postează ceilalți, inclusiv eu... sorry.gif Are fiecare alte preocupări, alte locuri pe unde-și petrec timpul. Și cum pe rând au tot plecat oamenii cu care altădată ne jucam sau povesteam, ne-a scăzut interesul și celor ce-am rămas p-aci... din când în gând... rolleyes.gif


Asta e cel mai mare castig al politicienilor.
Au reusit sa ne aduca in starea asta de apatie, in care am renuntat cu totul la drepturile si ideile noastre.
Ii lasam sa faca ce vor.

Nu politica este problema forumului. Sa ignori politica inseamna sa ignori societatea in care traiesti - recunosc, artistii pot face asta cu succes biggrin.gif, cinste lor.
Problema este in calitatea moderatorilor de acolo. Care lasa discutiile sa derapeze, sau derapeaza chiar ei, si care daca primesc un "Report post" il considera PM, si au chiar tupeul sa-si justifice derapajul de la regulamentul forumului prin folosirea de cuvinte si expresii injurioase:
"Imi pare rau, dar nu retrag expresia [...] Deci, in opinia mea, omul ala e cretin. Daca nu-i convine cuiva, asta e."

Cam asta e problema forumului, nu politica in sine.

Acest topic a fost editat de goguta: 25 Apr 2012, 03:14 PM


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Apr 2012, 03:17 PM
Mesaj #4843


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pai pune unul, draga mea, macar ceva fara politica smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 25 Apr 2012, 03:23 PM
Mesaj #4844


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(goguta @ 25 Apr 2012, 03:13 PM) *
Sa ignori politica inseamna sa ignori societatea in care traiesti - recunosc, artistii pot face asta cu succes biggrin.gif, cinste lor.

Mai exista si altceva in viata decat politica. Politica, mai ales in campanie electorala, e o prostie.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Apr 2012, 05:13 PM
Mesaj #4845


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O stire : "condamnarea milionarului Carabulea a starnit consternare la Sibiu" how the f..k is Carabulea, Becali, Copos, Videanu, and all the others that f..k us. ranting.gif

Acest topic a fost editat de Marduk: 26 Apr 2012, 05:36 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 26 Apr 2012, 05:52 PM
Mesaj #4846


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 26 Apr 2012, 05:13 PM) *
how the f..k is Carabulea

Patronul atlassib si directorul bancii crapatica.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Apr 2012, 06:32 PM
Mesaj #4847


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Asa si? eu sunt Marduk, patronul meu personal, am in fiecare stup 30-40000 de mii de angajati, pot sa fac o greva cu angajatii mei in Sibiu sau Bucuresti?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 26 Apr 2012, 08:12 PM
Mesaj #4848


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Hai ca pe Carabulea din Sibiu l-am stiut si eu, ma mira ca oameni din România nu-l stiu.
Marduk, ai albine? smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 26 Apr 2012, 08:17 PM
Mesaj #4849


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Papadie_62 @ 25 Apr 2012, 03:03 PM) *
secret.gif si azi ca si ieri...


@cla, e plin hanul de topicuri... al meu ar mai lipsi

Carmen, scuze... papadie, nu te speria, sunt oameni care te citesc cu drag smile.gif
Uite, azi m-am uitat la flori.
Brânduse, lalele, "nu ma uita",papadie.
Vazând papadia m-am gândit la tine smile.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 26 Apr 2012, 08:22 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 May 2012, 02:42 PM
Mesaj #4850


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Castigatorii de la "Romanii au talent". Mi s-a demonstrat inca odata ca romanii se lasa usor inselati, nu zic ca iluzionistul nu era bun, dar sa prostesti un public care face cel mai bun rating in televiziune mi se pare inacceptabil. Prin acest concurs s-au perindat adevarate valori, adevarate talente, iar romanii aleg un iluzionist care are niste scheme pe care le executa de nenumarate ori pana cand ajunge la perfectiune, inducand impresia ca are talent. Daca asta este talentul pentru romanii atunci nu stiu ce sa mai zic.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 May 2012, 04:22 PM
Mesaj #4851


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 14 May 2012, 03:42 PM) *
Castigatorii de la "Romanii au talent". Mi s-a demonstrat inca odata ca romanii se lasa usor inselati, nu zic ca iluzionistul nu era bun, dar sa prostesti un public care face cel mai bun rating in televiziune mi se pare inacceptabil. Prin acest concurs s-au perindat adevarate valori, adevarate talente, iar romanii aleg un iluzionist care are niste scheme pe care le executa de nenumarate ori pana cand ajunge la perfectiune, inducand impresia ca are talent. Daca asta este talentul pentru romanii atunci nu stiu ce sa mai zic.


Ce te revolti asa ? Pai omu' poate fi un viitor adevarat cadru de nadejde al unuia din serviciile secrete. Sau de ce nu, la Cotroceni alaturi de Aliodor !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Nov 2012, 07:07 PM
Mesaj #4852


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



March, Marduk a simtit din suflet. Tu nu poti sa scrii ceva fara a avea de-a face cu politica?


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Dec 2012, 06:26 PM
Mesaj #4853


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Aud la tembelizor ca actrita Oana Zavoranu a vrut sa se sinucida sau ca actorul Jan Paler a avut un atac de cord. E trist ce li se intampla acestor oameni, dar eu nu pot fi de acord cu titulatura pe care le-o acorda unii stiristi. Din cate stiu ca sa ajungi actor trebuie sa faci o anume scoala, poate ca si fostele scoli populare de arta, nu stiu daca mai exista in prezent, dadeau adeverinte de absolvire a cursurilor de arta teatrala, dar asta nu inseamna ca absolventii erau actori, poate cel mult artisti amatori, populari etc.

Acest topic a fost editat de Marduk: 13 Dec 2012, 06:27 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 3 Feb 2013, 08:30 AM
Mesaj #4854


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Marduk @ 13 Dec 2012, 06:26 PM) *
Din cate stiu ca sa ajungi actor trebuie sa faci o anume scoala, poate ca si fostele scoli populare de arta, nu stiu daca mai exista in prezent, dadeau adeverinte de absolvire a cursurilor de arta teatrala, dar asta nu inseamna ca absolventii erau actori, poate cel mult artisti amatori, populari etc.

Ca sa nu mai spun ce inseamna scoala in ziua de astazi.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Mar 2013, 11:41 AM
Mesaj #4855


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Florin Iepan. Un regizor bun, din cate am citit despre activitatea domniei sale, un regizor care vrea sa scoata la iveala istoria ascunsa, greu digerabila a romanilor din timpul WW2. Scopul este unul cate se poate de binevenit, putini romani cunosc istoria participarii Romaniei la WW2 alaturi de germani, si mai putini cunosc greselile pe care maresalul Antonescu le-a comis, voit sau nu, in timpul operatiunilor militare. Doar ca in aceasta actiune a sa, Florin Iepan comite o gresala de neiertat, pentru un om de cultura, pronunta cuvinte al caror continut si impact nu pare a le deslusi foarte bine. Domnia sa face urmatoarea afirmatie:
"„Eu vreau să obţin un «feedback» despre [b]holocaustul român de la o populaţie care este total indiferentă[/b]”
Eu ca roman consider ca folosirea acestui cuvant "holocaust" alaturi de "roman" este total gresita, daca nu rau voitoare. Am sustinut mereu ca cititor de istorie, ca cel mai potrivit cuvant ce ar defini situatia in care s-au aflat romanii, Romania, in acele vremuri ar fi "genocid". Este o mare diferenta intre "holocaust" si "genocid" desi pentru multi poate parea ipocrita aceasta abordare. Este necesar sa explicam romanilor, celor care ne acuza de holocaust, de ce noi ca popor, nu putem accepta ca acest cuvant sa devina un adevar de necontestat un alt stereotip. Pentru mine este clar, armata romana, jandarmii, romanii au comist acte de cruzime fata de evrei, tigani, sovietici, dar toate aceste actiuni pot fi definite printr-un singur cuvant, "GENOCID" si nu holocaust. Este clara definita diferenta intre cele doua cuvinte, actiuni, eu nu inteleg de ce oameni de cultura, istorici, romani si straini insista ca romanii sa fie inregimentati in plutonul celor care chiar au avut un plan pentru rezolvarea problemei evreiesti din Europa. Nimeni nu vorbeste despre actiunile romanilor, uneori chiar ale autoritatilor romanesti aflate de facto sub control german, de a salva evreii de la transportul catre lagarele naziste. Cred ca inaintea Romaniei ar trebui mentionate alte tari al caror aport a fost evident in demersul facut de germani privind deportarea evreilor in lagarele de exterminare. Daca domnul Florin Iepan este interesat sa obtina un "feedback" de la mine, un roman care a citit cat de cat carti de istorie, am sa-i spun ca se insala cand spune ca populatia Romaniei este total indiferenta. Poate ca azi ecourile acelor vremuri nu mai sunt atat de puternice, poate ca cei care vor ca acele evenimente sa fie prezente si azi in memoria colectiva fac bine ceea ce fac, dar eu nu pot admite ca cei care cunosc istoria, oameni de cultura, modele, izvoratori de informatii, sa acuze de holocaust un popor intreg. Filmul propus de domnul Florin Iepan este bine venit pentru tinerii din zilele noastre, care nu trebuie sa uite istoria neamului, dar una este sa informezi corect, si alta este sa denaturezi istoria cu ajutorul unui singur cuvant. Ce doreste domnul Florin Iepan, sa plangem in public, sa ne punem cenusa in cap, sa facem matanii un an intreg in piata publica, cum sa demonstram ca ne pasa de ceea ce au facut militarii romani in WW2? Nu crede domnul Florin Iepan ca am platit destul pentru greselile noastre, pentru crimele pe care le-au comis cei care ne-au condus in acele timpuri. Este necesar sa transmitem public, viitoarei generatii aceasta povara nationala, mahnirea care mi-a transmis-o bunicul meu, tatal meu? sau este mai bine sa-i facem sa inteleaga pe copiii, pe nepotii nostri ca am comis crime condamnabile, un genocid, impotriva unui popor, dar niciodata nu ne-am propus sa facem asta voit, nu am urmarit scopuri criminale, nu am avut planuri, infrastructura etc. toate acele actiuni criminale nu au fost decat parte a unor operatiuni militare si interese internationale, la momentul respectiv, pe care noi romanii ca popor nu le-am putut controla.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Mar 2013, 12:14 PM
Mesaj #4856


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Mar 2013, 11:41 AM) *
Eu ca roman consider ca folosirea acestui cuvant "holocaust" alaturi de "roman" este total gresita, daca nu rau voitoare

Eu ca roman consider ca folosirea acestui cuvant "holocaust" alaturi de "roman" este cat se poate de corecta, avand in vedere ce au facut autoritatile romane in anii '40
QUOTE
Este o mare diferenta intre "holocaust" si "genocid" desi pentru multi poate parea ipocrita aceasta abordare

Ai dreptate - ma numar printre cei carora li se pare ipocrita aceasta abordare...
QUOTE
Pentru mine este clar, armata romana, jandarmii, romanii au comist acte de cruzime fata de evrei, tigani, sovietici, dar toate aceste actiuni pot fi definite printr-un singur cuvant, "GENOCID" si nu holocaust. Este clara definita diferenta intre cele doua cuvinte

Holocaust = distrugerea aproape completă a evreilor din Europa de către Germania nazistă si colaboratorii ei (printre care si Romania) în timpul celui de-al doilea război mondial (1939 – 1945). În cultura iudaică, evreii se referă adesea la Holocaust folosind cuvântul "Shoah" (cuvânt de origine ebraică însemnând „catastrofă” sau „distrugere totală”). Ca etimologie, cuvântul holocaust derivă din grecescul holo (întreg) si caustos (ars) desemnând la origine o ofrandă în flăcări sau un sacrificiu religios care este consumat în întregime de flăcări.
Deci, genocidul comis impotriva evreilor in timpul ultimului razboi mondial se numeste "holocaust". E doar o denumire, nu stiu de ce te supara atat de tare
QUOTE
am sa-i spun ca se insala cand spune ca populatia Romaniei este total indiferenta

Oare?! Cati dintre noi stiu cu adevarat ceva despre masacrele comise de armata romana? Fac pariu ca nici macar zece la suta dintre romani habar nu are ca soldatii romani au ucis mii de civili nevinovati, a caror singura "vina" era etnia evreiasca
QUOTE
eu nu pot admite ca cei care cunosc istoria, oameni de cultura, modele, izvoratori de informatii, sa acuze de holocaust un popor intreg

Nimeni nu acuza "un popor intreg", ci statul roman, armata romana, autoritatile acelor vremuri. Asa cum nimeni nu acuza intregul popor german
QUOTE
Ce doreste domnul Florin Iepan

Banuiesc ca doreste exact ceea ce spuneai tu mai sus: un regizor care vrea sa scoata la iveala istoria ascunsa, greu digerabila a romanilor din timpul WW2. Scopul este unul cate se poate de binevenit, putini romani cunosc istoria participarii Romaniei la WW2 alaturi de germani, si mai putini cunosc greselile pe care maresalul Antonescu le-a comis, voit sau nu, in timpul operatiunilor militare
QUOTE
sau este mai bine sa-i facem sa inteleaga pe copiii, pe nepotii nostri ca am comis crime condamnabile, un genocid, impotriva unui popor, dar niciodata nu ne-am propus sa facem asta voit, nu am urmarit scopuri criminale, nu am avut planuri, infrastructura etc. toate acele actiuni criminale nu au fost decat parte a unor operatiuni militare si interese internationale, la momentul respectiv

Daca le-am spune asta i-am minti. Cum poti sa spui ca "nu a urmarit un scop criminal" un dictator care a ordonat, in urma unui atentat (fie vorba intre noi, atentatul putea fi prevenit daca nu erau niste cretini aia care au instalat comandamentul in cladirea KGB fara sa o verifice inainte), sa fie ucise sute de persoane civile care nu aveau nici o legatura cu atentatul?! Antonescu a ordonat asasinarea a 100 de evrei pentru fiecare soldat si 200 de evrei pentru fiecare ofiter ucis; armata a indeplinit ordinul dar cu "depasire de plan"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Mar 2013, 04:39 PM
Mesaj #4857


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis

QUOTE
Eu ca roman consider ca folosirea acestui cuvant "holocaust" alaturi de "roman" este cat se poate de corecta, avand in vedere ce au facut autoritatile romane in anii '40

E dreptul tau sa consideri ceea ce crezi, dar nu este corecta folosirea acestui cuvant in legatura cu actele criminale ale autoritatilor romanesti din acea vreme, cu atat mai putin cu sentimentul romanilor in general din acele timpuri.
QUOTE
Ai dreptate - ma numar printre cei carora li se pare ipocrita aceasta abordare...

O fi dar trebuie sa incercam sa facem totusi distinctie intre o crima si alta desi crima ramane crima.
QUOTE
[i]Holocaust = distrugerea aproape completă a evreilor din Europa de către Germania nazistă

GENOCÍD (‹. fr. {i}; {s} gr. genos „neam” + lat. -cido „a omorî”) s. n. (Dr.) Infracțiune săvârșită în scopul de a distruge deliberat și sistematic, în întregime sau în parte, o colectivitate sau un grup național, rasial, religios sau politic și care constă în: uciderea membrilor colectivității sau grupului, vătămarea gravă a integrității fizice sau mintale a acestora, supunerea la condiții de existență sau tratament de natură să ducă la distrugerea fizică, luarea unor măsuri pentru împiedicarea nașterilor, transferarea forțată a copiilor aparținând colectivității sau grupului în altă colectivitate sau în alt grup (ex. masacrarea unor populații din colonii, a armenilor de către turci la începutul primului război mondial, exterminarea de către naziști a unei părți a populației din teritoriile ocupate în timpul celui de-al doilea război mondial). În 1948, Adunarea Generală a O.N.U. a aprobat Convenția pentru prevenirea și pedepsirea crimei de g., care a intrat în vigoare în ian. 1951.
Spre deosebire de holocaust care are directa legatura cu folosirea camerelor de gazare si a crematoriilor din lagarele naziste.
QUOTE
Deci, genocidul comis impotriva evreilor in timpul ultimului razboi mondial se numeste "holocaust". E doar o denumire...

Nu, nu este doar o denumire, este o diferenta intre holocaust si genocid, cel putin pentru mine, amator de istorie. Holocaustul este legat direct cu planul de exterminarea a evreilor din Europa cucerita de nazisti. Actiunea respectiva are la baza gandirea premeditata, actiunile unor conducatori nazisti, specifice nazismului, atitudine generala a unei majoritati fata de o minoritate. Nazismul a conceput acest plan, l-a aplicat pe teritoriul Germaniei si al catorva aliati cu "acordul" acestora. Acest gen de activitati nu s-au desfasurat pe teritoriul Romaniei, autoritatile romane nu au avut un astfel de plan, cetatenii romani conceperea, construirea, pregatirea unei astfel de actiuni menita exterminarii totale a evreilor de pe teritoriul romanesc. Eu nu pot accepta sa fiu acuzat de ceva cand de fapt a fost altceva, o incadrare corecta mi se pare mai nimerita. Dar se pare ca exista forte care vor sa ne puna in carca actiunea de holocaust, din motive care imi scapa in acest moment.
QUOTE
Cati dintre noi stiu cu adevarat ceva despre masacrele comise de armata romana?

Putini, tocmai de aceea filmul este binevenit, dar sa fie conform realitatii, nu o mistificare pe cale sa devina realitate.
QUOTE
...nici macar zece la suta dintre romani habar nu are ca soldatii romani au ucis mii de civili nevinovati

Probabil ca cei care fac istorie la scoala invata despre aceste crime comise de soldatii romani, nu stiu cum este prezentata aceasta actiune a armatei romane din WW2, la cursuri, dar cu siguranta ar trebui sa fie prezentata ca un genocid nu ca un holocaust. Acelasi gen de genocid la care a fost supusa si o parte a poporului roman ramas sub ocupatia unora care desi au comis acte de exterminare la fel de odioase ca nazistii nu sunt acuzati doar din cauza ca au fost invingatori.
QUOTE
Nimeni nu acuza "un popor intreg", ci statul roman, armata romana, autoritatile acelor vremuri....

Sa nu fim naivi, atunci de ce se insista pe folosirea termenului de holocaust si nu genocid? de ce nu spun cei care gandesc si fac aceste acuzatii, la fel ca tine: e doar vorba de cuvinte, termeni din DEX!
QUOTE
...Scopul este unul cate se poate de binevenit, putini romani cunosc istoria participarii Romaniei la WW2 alaturi de germani

Nu am nimic impotriva, dupa cum a spus filmul este binevenit, el arata clar ca acele crime au fost comise de armata romana, dar de aici si pana la holocaust........
QUOTE
Daca le-am spune asta i-am minti. Cum poti sa spui ca "nu a urmarit un scop criminal"..

Consider ca daca le-am spune ca romanii, autoritatile din acele vremuri, au comis un holocaust asupra evreilor, nu ar fi corect, fata de istorie, fata de realitate. Exact crimele nu au fost premeditate, planuite cu ani in urma, asa cum au facut nazistii, ele au fost facute in timp de razboi, ca parte a unei actiuni militare de pedeapsa.
QUOTE
... armata a indeplinit ordinul dar cu "depasire de plan"

Armata a gresit, Antonescu a fost judecat, condamnat si executat, romanii, Romania a platit despagubiri de razboi, desi a avut partea ei de contributie la victoria aliatilor in WW2. Au murit sute de mii de romani, unii in total anonimat, prin coclauri in care nu si-au dorit niciodata sa ajunga dar au fost purtati de imprejurarile internationale, au omorat si-au fost omorati, asa este la razboi, dar de la crime, genocid, pana la holocaust...................


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 May 2013, 10:02 AM
Mesaj #4858


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Un "indemn" al Congresului Mondial Evreiesc prin care forul respectiv solicita guvernelor europene sa scoata in afara legii, partidele neonaziste.
"interzicerea partidelor sau organizaţiilor neonaziste al căror scop este răsturnarea ordinii democratice"
Curios este ca acest "indemn" nu se refera si la partidele comuniste?! Eu nu am descoperit diferente semnificative intre cele doua partide, extreme ale politicilor de dreapta sau stanga, ambele si-au dorit si au realizat rasturnarea ordinii democratice, ambele au planuit si realizat: "ameninţare la adresa securităţii şi bună stării minorităţilor etnice, religioase sau de alt fel". De ce considera C.M.E, ca doar nazistii si neonazistii trebuie scosi in afara legii? care este logica acestui indemn?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 11 May 2013, 07:50 AM
Mesaj #4859


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Fiecare cu ce-l doare, Marduk! Evreii au fost victimele holocaustului nazist, e firesc să lupte împotriva unor astfel de mișcări. Victimele comunismului luptă împotriva mișcărilor comuniste ș.a. Nu ești indignat că Punctul 8 din Declarația de la Timișoara n-a fost pus în aplicare?


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Jun 2013, 02:25 PM
Mesaj #4860


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Doua chestii m-au enervat azi.

1. Apatia romanilor fata de modificarile constitutiei.
2. Rectia presei, a romanilor, fata de bataia primita de Alexandra Stan.

1. In timp ce in Turcia si in Bulgaria au loc manifestatii de protest fata de guvernanti, de deciziile acestora, pentru probleme mult mai neimportante, d.p.m.d.v. in Romania e liniste si pace, parca am tari in Elvetia sau Finlanda, nici un roman nu-si da foc in piata, nici un sindicat nu protesteaza, toti romanii sunt fericiti si abia asteapta sa vina weekend-ul sa mearga la mici si bere, ca si cum tara ar fi in crestere economica, n-ar exista someri etc. Nu pot sa cred ca starea asta de "mamalicichi" ni se potriveste atat de bine. Parca ar vevi sfarsitul lumii iar pe romani nu-i mai intereseaza de viitorul lor, al copiilor, al tarii in general. Sloganul cu care SOV a pacalit milioane de romani pare sa functioneze perfect, l-as modifica un picut, sper sa nu se supere SOV. " Romanii dormiti linistit, USL lucreaza pentru voi" somn usor terciuitilor, cand o sa va treziti va fi o noua revolutie, toata lumea o sa vorbeasca despre noi, despre admirabilul popor adormit.
2. O femeie, Alexandra Stan, a fost batuta, maltratata, se pare chiar exploatatata, de un individ care-si zice impresar. Nefericita a avut nesansa de a intra pe mana unui individ de care pana la urma s-a indragostit, pana aici as zice ca nu este cine stie ce, e plina Romania de nefericite de acest gen, care se indragostesc de tot felul de lichele ce le fac viata un calvar. Nu ma intereseaza ca aceasta femeie se intampla sa fie artista, cantareata, ce m-a scos din sarite a fost reactia presei, a publicului care n-a ezitat sa-i gaseasca o vina si femeii respective, cum c-a vrut si-a facut, ca n-ar fi asa, sau mai rau ca chiar ii place din cand in cand sa fie altoita. N-am auzit-o, or poate n-am bagat-o in seama pe aceasta artista, Alexandra Stan, nu stiu cat de buna este, daca face un spectacol la care sa merite sa blatesti un bilet, dar stiu ca nicio femeie n-ar trebui sa fie batuta de un mascul pentru motive demne de o societate primitiva, inapoiata si misogina. Incercarile unor romani, oameni de rand, jurnalisti etc. de a motiva aceasta bataie m-a enervat la culme, modul in care se incearca sa se diminueze actiunea individului, denigrarea femeii, nu-mi produc decat o mare greata vecina cu voma nationala, de dupa o noapte de mici cu bere. Rusine, toate feministele ar trebui sa fie in strada, sa protesteze, pentru ca intr-o zi s-ar putea sa le vina randul si atunci vor avea de indurat aceiasi situatie ca nefericita de Alexandra Stan, o femeie care se intampla sa traiasca in Romania secolului XXI, tara patriarhului Daniel, a tovarasului Ion Iliescu, a lui Traian Basescu, Gica Hagi, Becali & Co. o tara frumoasa si nefericita.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jun 2013, 05:10 PM
Mesaj #4861


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Incompetentii, cretinii, idiotii si tampitii ce guverneaza acesta tara. Nici un functionar care are responsabilitate in domeniu si este platit cu bani de la buget, nu a bagat de seama ca premierul Victor Viorel Ponta a declarat doliu national de ZIUA TRICOLORULUI. Cat de incompetent poti sa fi, sau cata frica trebuie sa-ti fie de scaunul pe care-l ocupi sa nu-iatragi atentia celui mai titrat functionar din statul roman ca nu poate declara doliu national de ziua drapelului national? 50.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Jun 2013, 02:55 AM
Mesaj #4862


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ce te mira, unii nu stiu ce e verbul " a fi"

Dar a fi bani, aia stiu.

Acest topic a fost editat de Cla: 29 Jun 2013, 02:56 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Jun 2013, 03:09 AM
Mesaj #4863


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(abis @ 13 Mar 2013, 12:14 PM) *
Eu ca roman consider ca folosirea acestui cuvant "holocaust" alaturi de "roman" este cat se poate de corecta, avand in vedere ce au facut autoritatile romane in anii '40


Daca ne uitam prin istorie, primul holocaust a fost produs de catre germani în (astazi) Namibia, când au omorât aproape 80 % din poporul Herrero.
Ca e holocaust sau genocid, definitia nu intereseaza, ori ca a fost in Namibia, Germania, Polonia, America de Sud, (Inka), Jugoslavia, Ruanda, Burundi etc... au murit oameni nevinovati.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Jul 2013, 08:35 AM
Mesaj #4864


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



NEREGULILE DE LA BACALAUREAT. ranting.gif 50.gif Mi-am adus aminte de faza de acum un an sau doi cand abramburica & Co. incercau sa ne explice ca a copia la bacalaureat nu e cine stie ce gresala. Brusc mi-am amintit si de episodul copy-paste din carierele unor doctoranzi celebrii, despre nefericitul de Funeriu si camerele sale, despre datoriile pe care le am, despre nenorocirile acestui neam, parca blestemat sa fie condus doar de tembeli care cauta doar scuze atunci cand situatia unui popor intreg ajunge de rasul curcilor, dand vina pe Dumnezeu, nesansa, conjunctura etc. Este cat se poate de clar ca in Romania exista sisteme care nu functioneaza democratic, corect, incoruptibil etc. Invatamantul, sanatatea, vama, finantele, pana si in cadrul BOR exista coruptie. Fostii lingai comunisti au devenit corupti, corupatori, PCR (pile cunostinte si relatii) functioneaza mai bine ca oricand.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 2 Jul 2013, 11:20 AM
Mesaj #4865


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ach, BOR. Ce zici de Vatican ? biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

142 Pagini V  « < 137 138 139 140 141 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 04:25 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman