HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Banii, banii, banii..., Unitate de masura ?
Diana-Maria
mesaj 22 Apr 2004, 12:34 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



In primul rind, han.gif contraste.

han.gif Minutul.
In al doilea rind,vreau sa va reamintesc ca Hanul sta sub semnul
ARTEI DE A CONVERSA.

Fac acest lucru pentru ca mai ales in cazul subforumului intitulat DE LA OM LA OM ar trebui sa fim ...mai oameni.
Cred ca se intelege ce vreau sa spun: toleranta !
Ironia,chiar intr-o forma camuflata nu se inscrie in ARTA DE A CONVERSA.Va multumesc foarte mult.

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 25 Jan 2005, 09:36 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 22 Apr 2004, 01:31 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



QUOTE (mutulica @ 20 Apr 2004, 12:30 AM)
eu stiu pe atit de multi care erau fericiti pe cind n-aveau bani si care sunt nefericiti de cind au...


Eu n-am intalnit in viata mea astfel de oameni. Intr-adevar, daca nu ai avut bani si apoi ii ai, te schimbi. Dar sa fii nefericit din cauza banilor... greu de crezut.

Poate ca banii nu aduc fericirea, dar in nici un caz nu aduc nefericirea. Poate serviciul care iti aduce multi bani, afacerea sau combinatia sa te faca nefericit... dar nu banii.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Apr 2004, 07:25 AM
Mesaj #38


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



abia dupa ce treci prin experienta asta poti sa intelegi...
e drept ca nu banii ca si moneda iti schimba viata ci dorinta de ai avea
cu cit ai mai multi cu atit ai nevoie de si mai multi - de fiecare data cind depasesti o anumita bariera, incepi sa te uiti la urmatoarea, si tot asa... e o competitie surda, de multe ori cu tine insuti, care ajunge la un moment dat sa te inghita

probabil ca e putin diferit daca iti pica din cer, si nu trebuie sa lupti pentru ei, dar tot nu are legatura cu fericirea. sunt prea multi pe lume, cu bani cazuti din cer care ajung sa se sinucida de fericiti ce sunt...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Apr 2004, 07:25 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Achernar
mesaj 22 Apr 2004, 11:19 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Pai eu as zice ca mai depinde si de motivul pentru care omul vrea mai multi bani. Ca la urma urmei, unu' care n-are ce manca isi doreste sa aiba bani in primul rand pentru a-si cumpara cele strict necesare. Daca face rost de bani, dupa 3 luni a avea cele strict necesare i se va parea ceva normal, si-acum, fie se multumeste cu acest lucru, fie vrea mai mult. In cazul in care i se pare insuficient ceea ce are, e clar ca va avea un sentiment de disconfort la gandul ca nu are mai multi bani.
Altii vor din start lucruri irealizabile. Unii isi inchipuie ca, daca vor avea multi bani vor 'face ce vor', sau ca vor fi priviti de ceilalti intr-un anume fel, sau chiar ca se vor putea 'transforma' in ceea ce viseaza dintotdeauna. E greu sa ii explici unui om ce-si doreste asa ceva ca ceea ce vrea el e irealizabil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 22 Apr 2004, 02:02 PM
Mesaj #40


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Hei ... minutule, vad ca ai venit ieri, si ai deja gura mare. Daca eu sunt sau nu ipocrit este strict problema mea, nu ai tu caderea sa decizi asta. Nu stiu de pe ce forumuri ai venit, dar aici oamenii citesc intai mesajele cu atentie, inteleg ce se scrie acolo, ...daca pot, si comenteaza mesajul, nu fac jigniri la persoane .... poti sa pricepi asta?
Ce am spus acolo in exemplul acela, nu este important daca este adevarat sau nu, important era mesajul cum ca nu trebuie sa te stresezi pentru bani... atata tot ... ce treaba are asta cu persoana mea? hmm.gif Daca te oripileaza sau nu exemplul dat, foarte bine, da tu unul mai bun ....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 22 Apr 2004, 02:51 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Poate ca banii nu aduc fericirea, dar in nici un caz nu aduc nefericirea. Poate serviciul care iti aduce multi bani, afacerea sau combinatia sa te faca nefericit... dar nu banii.

exemplu: cistigi o galeata de bani la lotto. se afla si niste banditi iti rapesc copilul sa stoarca recompensa de pe tine.
scenariu nerealist? s-a intimplat deja.

o situatie in care eu (si sunt relativ sigur de asta) as spune: "mi-era mai bine fara ei"


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 29 Apr 2004, 06:47 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



hmm.gif
Banii, banii, banii...

E un cosmar, cand nu ii ai.
Banii sunt ca si aerul, apa...pentru noi.

Dar cum traiau stramosii nostri fara bani?
Cum se descurcau? Sigur aveau si ei, griji, probleme, dar nu legate de bani, datorii...

Pana sa ma obisnuiesc cu restante la plati, cu penalizari...am avut multe nopti albe,
privind in gol, negasind nici o solutie.
Cand nu ai posibilitatea sa-ti asiguri, macar strictul necesar cu ajutorul banilor, nu-ti ramane
decat sa te gandesti, ca altii nu au nici macar cat ai tu...
Daca ramai in stadiul asta, atunci sigur nu vei avea NICIODATA nici macar strictul necesar.

"Pica para malaiata, in gura lui natafleata.." smile.gif
Nici asta nu este o solutie...

A gasi un diplomat plin cu bani, un portofel macar harhar.gif ...depinde de caracterul omului...
Sunt bani nemunciti, daca ii luam, odata si-odata, vom plati pentru pacatul nostru...
asa ca mai bine stam in banca nostra (!), si facem ceea ce trebuie facut...

Sunt de aceeasi parere, banii ii schimba pe UNII OAMENI, pot deveni din OM, neom,
daca nu stie, ori nu are puterea sa puna PUNCT, atunci cand este cazul.

OMUL destept, este cel care stie cum sa faca banul CINSTIT.

rofl.gif
Trebuie sa ma opresc aici...rofl.gif, mai au si altii ceva de zis...cu siguranta!

Mihaela. smile.gif


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 30 Apr 2004, 12:47 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Acu', ma gandesc cum ar fi dac-as face doua liste : una care sa contina toate actiunile zilnice determinate direct sau indirect de factorul financiar si cealalta continand restul actiunilor de zi cu zi. Nu stiu de ce am senzatia ca prima lista ar fi mai lunga. Si cred ca 'pe vremuri' nu era chiar asa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
^Anne^
mesaj 30 Apr 2004, 02:47 PM
Mesaj #44


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 139
Inscris: 4 March 04
Forumist Nr.: 2.453



banii......bininteles ca sunt importanti mai ales in ziua de azi cand totul se masoara in bani, dar nu sunt cei mai importanti. Sunt de parere ca e bine sa ai bani pt strictul necesar.


--------------------
Remember that as a teenager you are in the last stage of your life when you will be happy to hear that the phone is for you.--Fran Lebowitz
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inceputul Vietii
mesaj 4 May 2004, 04:33 AM
Mesaj #45


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 29 April 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 3.301



Banii NU sunt un scop ci un mijloc!
Atat am avut de spus.


--------------------

-----------------

Sunt un OM viu.
Nimic din ce-i omenesc nu-mi este strain.
Abia am timp sa ma mir ca exist,
dar ma bucur totdeauna ca sunt. -N.Stanescu


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 4 May 2004, 07:31 AM
Mesaj #46


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



am citit zilele trecute un articol despre Zsa Zsa Gabor. ce spuena ea despre barbati "no rich man is ever ugly"


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 7 May 2004, 03:46 PM
Mesaj #47


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Americanii au scris pe bancnotele lor "In God we trust" ceea ce in traducere inseamna "In Dumnezeul asta credem" (va rog sa nu ma contraziceti! mad.gif )

Daca asta zic americanii, care sint (mai nou) modelele noastre de viata, atunci ce sa mai tratam problema la... bani marunti?

Voi nu va uitati la tembelizor?

Sau va puneti cu americanii? (teroristilor! 50.gif )

tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 9 May 2004, 02:10 AM
Mesaj #48


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Cica secretul fericirii ar fi sa nu-ti doresti niciodata ce nu ai. Thank Mass Media kids smile.gif) Muncim ca nebunii o viata intreaga.. pentru ce? Pentru a ajunge din nou de unde am plecat, pentru a fi din nou, in mod inconstient, sclavii banului, niste marionete dirijate de undeva de sus. Aparent tu detii controlul dar ti se impune in ce sa te imbraci (uitati-va cate fete poarta pantofi "de spiridus"si.. culmea!.. au mai aparut si pentru barbati), ce sa cumperi.. ti se baga in cap ca ai nevoie de niste lucruri care nu-ti sunt necesare, dar care "te vor face mai fericit" (pt. fete: uitati-va pe raftul cu cosmetice.. ) Cred ca iar m-am ambalat si am deviat de la subiect, dar simteam nevoia sa spun lucrurile astea laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 4 Jun 2004, 03:51 PM
Mesaj #49


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Nu te-ai ambalat de loc, colega!
Dai un ban, da' stai in fata! Dar ai ca sa-l dai? Fara bani nu faci nimic.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 16 Jun 2004, 05:47 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (Diana-Maria @ 16 Apr 2004, 07:03 PM)
Totul se masoara in bani. Casa, masina,realizari personale, persoana pe care o ai alaturi.

Am auzit de cineva care a ajuns sa lucreze in Elvetia dupa ce a studiat si alea alea, si cand s-a intors in tara si s-a intalnit cu un fost prof de la universitate (!!!!!!!) si i-a spus unde lucreaza la care prima intrebare pe care ia pus-o profesorul cu pricina a fost "Si? Ce masina ai?" E! Ce mai e de zis la asta? hh.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 18 Jun 2004, 01:11 PM
Mesaj #51


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



Banii... pai ei vin si pleaca, sunt buni atata timp cat nu constituie scopul unei existente... cand nu am nu-mi fac probleme ptr ca vor veni, iar cand ii am nu-i pun la ciorap... oricum... suntem subordonati banilor pentru ca fara ei nu se poate... doar daca nu vrem sa ne intoarcem sa traim in jungla, dar pana si acolo, ca sa ajungem ne trebe bani...


--------------------
' Murim cāte putin īn fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 18 Jun 2004, 01:15 PM
Mesaj #52


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Imi plac banii, sunt un mijloc de a-mi satisface diverse dorinte( ca sa nu zic nevoi rolleyes.gif ).Mi-ar placea in schimb ca ei sa ma iubeasca, a.i. sa nu ma mai paraseasca asa repede mereu...


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 18 Jun 2004, 01:22 PM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



QUOTE (flower @ 18 Jun 2004, 02:17 PM)
Imi plac banii, sunt un mijloc de a-mi satisface diverse dorinte( ca sa nu zic nevoi rolleyes.gif ).Mi-ar placea in schimb ca ei sa ma iubeasca, a.i. sa nu ma mai paraseasca asa repede mereu...

pai cam asta vrea toata lumea!! laugh.gif


--------------------
' Murim cāte putin īn fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 19 Jun 2004, 02:29 AM
Mesaj #54


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Mie nu-mi plac banii.. huh.gif And i mean it, too.. biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 22 Jun 2004, 10:48 AM
Mesaj #55


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Nu ştiu, dar stīnd strīmb şi judecīnd drept ( rolleyes.gif ) parcă, totuşi, noi oamenii am stabilit, pīnă la urmă, că ne măsurăm valorile materiale īn bani. De aici rezultă că banii sīnt de o importanţă vitală (la propriu, cīt se poate de la propriu!!) pt. noi. Avem dreptul să ne manifestăm şi negativ faţă de ravagiile pe care le pot face ei asupra personalităţii noastre dar nu putem să-i omitem din preocupările noastre. E ceva, īn fond, normal. Iar dacă vom reuşi să īmbinăm utilul cu plăcutul (banul cu morala) eu zic că totul va fi spoton.gif din toate punctele de vedere. smile.gif

Eu zic că se poate! wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 22 Jun 2004, 11:02 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



"Banii sunt niste bucatele de hartie (dar mai ales metal) pe care le dau la schimb pentru bere si tigari. "

"Uneori am bani, uneori nu am bani. Cand am, tind sa nu mai am. Si in ambele cazuri, prea putin imi pasa. Totusi, e bine sa ai macar bani de o bere."


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 4 Jul 2004, 04:39 PM
Mesaj #57


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



Chiar daca mi-am spus ca intru pe Han doar pentru a decompresa, ma voi lansa si eu īn discutie pentru ca ... ma atrage subiectul ... sau mai bine zis postarile care se fac pe marginea lui.
Cum spunea cineva mai sus, banii nu sunt un scop īn sine. Clar!
Imaginativa (sa destind putin atmosfera) ce-ar fi daca am fi nevoiti sa platim cu pupicuri ?! rofl.gif ... da cu pupicuri de calitate mwah1.gif . Adica, mai simplu, cu iubire...
Ar fi fantastic ... am fi īn rai. Toti am fi egali pentru ca n-ar exista persoana care sa nu poata da un pupic sau pentru care sa nu se poata da unul ...
Dar .. nu suntem asa. Suntem robii propriei noastre naturi (si nu a banilor - complet gresit). Ne slujim noua si foarte rar altcuiva (via aproapelui, Lui). Avem posibilitatea de a plati cu iubire dar alegem raceala banului si asta pentru a ne satisface propriile pofte etc. Nu intru-n detalii īn acest sens pentru ca fiecare le cunoaste. Asadar, banul n-ar avea nici o putere fara nevoile omului n-ar exista sau daca omul ar fi capabil sa se stapāneasca, sa-si fie stapān (cu adevarat). Visuri, iluzii desarte. Avem nevoie de bani pentru a nu ne mānca unii pe altii ... Ma explic ...
Clar ca traim īntr-o lume unde necesitatea este (din pacate) o realitate si unde uneori nu poti sa faci altfel decāt sa urmezi sistemul dar ideea de baza este ca banul nu este decāt un mijloc de mentinere a ordinii. Exact! Pentru ca omul ascunde enorm de multa rautate-n suflet pe care n-ar exita o secunda s-o foloseasca pentru a-si satisface poftele mai putin ortodoxe asta chiar si īntr-un loc unde totul ar fi gratuit.
Cānd eram mic, visam la o astfel de lume unde toti am putea avea totul dar foarte repede am ajuns la concluzia ca ar trebuii un sistem de represiune deosebit de dur, daca nu chiar radical pentru ca-n aceasta lume s-ar naste monstrii.
Cred ca ceea ce traim noi este perfect pentru conditia umana de acum. Ni se ofera posibilitatea sa alegem ce vrem sa facem ce vrem sa devenim ceea ce vrem. Este extraordinar de ... usor ... sa urmezi sistemul, sa te conformezi societatii dar īn acelasi timp deosebit de greu sa īncerci sa traiesti viata asa cum se merita s-o traiesti.
Īn loc de concluzie, banul te poate ajuta enorm daca stii cum sa-l folosesti....


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 6 Jul 2004, 03:01 PM
Mesaj #58


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



E destul de haioasă chestia cu pupicurile Puss, cred că te-ai gīndit tu la cineva (nu, nu la mine wub.gif ) anume cīnd ai gīndit-o. Dar, uite, eu am prin jur destule persoane cu care n-aş cam vrea să fac astfel de schimburi de plăţi!! sad.gif
Dau chiar bani de ăştia, de acum, numai să mă scutescă de echilibrarea balanţelor financiare pupăcioase! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 6 Jul 2004, 05:33 PM
Mesaj #59


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



Nu stiu cum sa-ti raspund pentru ca nu sunt sigur ca am īnteles ce vrei sa spui prin " să mă scutescă de echilibrarea balanţelor financiare pupăcioase" dunno.gif
Este clar ca este vorba de o idealizare si mai ales de o gluma īnsa cu iubire (īn sensul de dragoste) viata ne-ar fi mult mai usoara ... ,iar aici daca ne referim la un sentiment adevarat, pur, nu vad cum ai putea refuza cuiva un pupic sad.gif unsure.gif

Acest topic a fost editat de Puss In Boots: 6 Jul 2004, 05:34 PM


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 7 Jul 2004, 10:04 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Interesant topic ! Ar fi multe de spus. Intru si eu in vorba spunandu-va ca in cartile
de economie e o mare pacaleala: anume ca banii ar fi o marfa.

Ideea cu pupicurile intr-adevar e buna cand platesti wink.gif , dar nu prea buna cand esti
platit. Ce ziceti cand asteptati salariul si va da seful niste pupicuri ? laugh.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredaria
mesaj 12 Jul 2004, 11:06 PM
Mesaj #61


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 180
Inscris: 21 April 04
Din: Petrosani
Forumist Nr.: 3.193



Nu am citit chiar tot ce s-a scris aici pana acum dar am sa ma bag si eu ca musca'n lapte. Din punctul meu de vedere banii sunt o necesitate, avem nevoie de bani ca sa supravietuim. Problema e atunci cand obtinerea banului devine unicul scop in viata.

Si nu m-ar deranja cu nimic sa ma duc la magazin sa cumpar o gramada de chestii si sa platesc cu pupici rolleyes.gif


--------------------
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 13 Jul 2004, 08:31 AM
Mesaj #62


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Cred şi eu loredaria!! Īn anumite magazine (īn majoritatea lor, ce mai) aproape că nici nu m-ar interesa ce cumpăr, aş cumpăra numai aşa, ca să... plătesc! rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 13 Jul 2004, 09:55 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Avem nevoie de bani - nu se poate fara ei...
Diferenta o face modul in care alegi sa-i cheltuiesti...
Dupa parerea mea, cand ai bani mai multi, sa iti "erectezi" o vila e cea mai mare tampenie. Sa iti faci o vila la munte iar e o prostie. Pai cum ma sa ma duc in fiecare concediu in acelasi loc la munte sau la mare numai pentru ca am casa acolo? hh.gif
Cea mai faina chestie pe care o poti face cu banii - odata ce toate celelalte nevoi sunt satisfacute - e sa calatoresti si sa vezi lumea thumb_yello.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 13 Jul 2004, 11:13 AM
Mesaj #64


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Yoyo, nu te supăra pe mine te rog, dar tare-mi "miroase" raţionamentul tău ca fiind al unuia... fără bani! Nu că eu i-aş īntoarce cu lopata, ba dimpotrivă...!

Păi, fratele meu, o căsuţă undeva īn sīnul naturii nu īnseamnă că trebuie să-ţi faci concediul pe acolo! Că doar ai bani! Acolo te duci şi tu, ca omul, să-ţi mai tragi sufletul după o perioadă grea, īn care ai muls viţelul de... aur! (adică ai făcut rost de bani)

Călătoreşti şi vezi lumea, nu-i bai, dar cīnd te īntorci acasă (sau īntr-o pauză de călătorii) unde īţi mai odihneşti un pic mai bine mădularele, īntr-o viluţă confort sporit sau īn apartamentul de la parter, nu departe de tomberoanele de gunoi ale cartierului?

Of, fraţilor, pe mine mă doare stomacul de lipsa gologanilor. Şi nu mie deloc frică de o indigestie dacă aş apuca cumva să mă satur niţel!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 13 Jul 2004, 07:23 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Heheheeee stiam ca o sa se atace oamenii pentru ce am scris.
Da xcross - nu am bani, dar nu sunt nici lefter, si nu am bani sa construiesc vile daca la asta te referi - dar nu despre asta voiam sa discutam nu?
Chestia e ca nu trebuie sa stai langa tomberon cand vii din concediu. Ideal e sa iti faci o casa (casa nu vila) in orasul in care faci umbra de cand te-ai nascut si sa haladuiesti acolo. Nu e nevoie ca pe langa apartament sa-ti mai stranuti vro trei vile ca sa vada neamurile de la Pocioveliste (de unde sunt parintii tai) cum te-ai ajuns tu, intelegi ce vreau sa zic?
Pe mine ma distreaza oamenii care cum pun mana pe niste bani cum se apuca frate si unde-mi trozneste o viloaca de ia Soarele vecinilor pe raza de doua sute de metri... laugh.gif
Am fost prin tari straine si am vazut ca oameni care chiar si-ar putea permite constructii de-alea de sa nu mai intelegi nimic, nu le fac. Aleg sa faca altceva cu banii - sa investeasca par examplu care e o alta chestie si mai inteligenta in cazul in care ai bani mai multi si nu stii ce face cu ei...
Asta am vrut sa spun. Faptul ca in Romania au aparut cartiere de vile in preajma marilor orase si in anumite zone turistice arata faptul ca oamenii in general au facut banii aia nu pe bune ci pe ne-bune...


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 14 Jul 2004, 08:03 AM
Mesaj #66


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Da, aşa e, ai dreptate. Mă īntreb: să existe, oare, şi o "ştiinţă" a cheltuirii gologanilor? Ţine asta de o anumită "educaţie", există oare o anumită "civilizare" posibilă (sau nu) a celui cu bani? (īn paranteză, fie spus, din cauză că eu sīnt cam lefter, īntrebările mele sīnt pur şi simplu de... cultură generală!! smile.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 14 Jul 2004, 11:07 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Evident ca exista. Trebuie sa ai bun simt dupa parerea mea si sa ai niste cunostinte minime.
Pe strada mea locuieste un procuror... nu conteaza cine... oricum nu il cunoasteti. Sia facut ala o vila cu trei etaje in care ar incape lejer trei familii. Bine-nteles ca fiecare face ce vrea cu banii lui si putea sa isi construiasca zgarie nori daca voia - treaba lui. Nu e vorba de asta, insa el a facut o constructie masiva si hidoasa, fara pic de bun gust si cu treptele de la intrare de marmura (totdeauna treptele de marmura mi s-au parut o chestie de o marlanie extraordinara...)
Cate chestii putea face omul ala cu banii aia? Nu era mai corect sa isi faca o casa jumatate cat asta pe care si-a facut-o si restul banilor sa ii investeasca intr-o chestie care sa ii aduca bani. Putea sa faca minima investitie in 4 apartamente sau spatii comerciale care i-ar fi adus bani?!
Mie mi se pare ca nu e destul sa ai bani - trebuie sa stii si ce sa faci cu ei. De aceea majoritatea celor care castiga la Loto nu isi rezolva problemele financiare - nu incep o viata noua... Majoritatea in cativa ani ajung exact de unde au plecat.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredaria
mesaj 17 Jul 2004, 12:02 AM
Mesaj #68


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 180
Inscris: 21 April 04
Din: Petrosani
Forumist Nr.: 3.193



YoyoMan ai dreptate nu e destul sa ai bani conteaza si cum te folosesti de ei. Locuind in Petrosani si lucrand in presa am avut "privilegiul" de a studia niste "cazuri" de disponibilizati care in momentul cand si-au luat ordonanta singura lor grija a fost sa-si cumpere haine si diverse electrocasnice (neaparat CD-playere ca sa asculte manele la maxim) si faceau chef in fiecare seara pana au tocat toti banii. Apoi au inceput sa-si amaneteze electrocasnicele cumparate iar cand au ramas si fara ele au inceput sa faca greva in fata primariei si bineinteles ca nu le convenea nici o slujba din cele ce li se ofereau. Astfel incat multi dintre ei traiesc acum la limita din venitul minim garantat in schimbul a 72 ore/luna in folosul comunitatii. Bineinteles au fost si cateva cazuri fericite care si-au dezvoltat o mica afacere din care traiesc binisor dar din pacate sunt putini.


--------------------
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 17 Jul 2004, 07:50 AM
Mesaj #69


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



- Ai auzit, măi Mitică, de amicul Costică? Nu ştiu ce-a făcut dar se scaldă īn bani, zău aşa!
- Lasă mă' Nelule, nu te amărī, nu ştii că banu'-i ochiul dracului? Să fim sănătoşi!
- Ei, Mitică, dacă banul e ochiu' dracului, apoi neapărat că amicul Costică i-a chiorīt pe toţi diavolii, nu'ş dac'-a mai rămas vreunul īntreg īntre ei!...

ps: dialog auzit īn autobuz...

Interesantă mi se pare şi tranziţia cuvīntului "demonetizat" din sfera financiar-bancară, unde īi este de fapt locul, īn mai toate celelalte domenii, căpătīnd sensul "a pierdut valoarea", "a pierdut din importanţă".

Īncă o mică dovadă despre locul pe care īl are banul īn şi "fenomenele" legate de el īn existenţa noastră şi tendinţa de a ne raporta orice valoare la bani...
sad.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 25 Jan 2005, 09:39 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Justice
mesaj 3 Sep 2004, 10:54 PM
Mesaj #70


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



QUOTE
Dar imi pun urmatoarea intrebare: sa fi ajuns banul unitatea de masura a omului si a valorii sale ?


DA ! Cel putin in Romania totul se invarte in jurul banilor si, din lipsa lor, oamenii se "mananca" intre ei. Sursa tuturor problemelor sunt banii si lacomia, de aici cazurile de coruptie, furt, crime etc. Si din punctul meu de vedere lucrurile nu par a deveni mai bune.

QUOTE
Ne fac banii mai buni,mai umani? Banii ne elibereaza sau ne limiteaza?


Cu siguranta banii ne schimba, dar pe majoritatea ne fac mai rai, mai lacomi. Si DA, banii ne elibereaza, cu ajutorul lor ni se deschide o alta lume, o alta treapta a societatii si avem mai multe posibilitati. Nu cred ca ne limiteaza, limitele sunt cele pe care le impunem noi.......cat de departe suntem dispusi sa mergem pentru bani si cat de multe suntem dispusi sa facem cu banii si in ce mod.


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 12:12 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman