HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dragoste, Pace Si Speranta, Invitam toti ateii
gragulea
mesaj 19 Apr 2004, 11:45 AM
Mesaj #36


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



Ar insemna sa fim foarte atenti cand vorbim ca nu cumva interlocutorul sa se simta jignit. Dar exista o conventie in orice dialog. Si anume ca fiecare vorbeste din punctul lui de vedere. Deci eu daca spun "Nu fura ca nu-i bine", afirm de fapt: "Eu nu cred ca-i bine sa furi si nu o face - din punctul meu de vedere". Sigur celalalt va face exact ce vrea el, dar trebuie sa acceptam ca altii pot crede altfel decat noi. La fel cu poruncile biblice, ele vor fi urmate de aderentii dogmei, neimplicand acordul celor care sunt doar curiosi. Nimeni nu e obligat sa urmeze ceva cu care nu este de acord.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 20 Apr 2004, 02:37 PM
Mesaj #37


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



QUOTE (gypsyhart @ 19 Apr 2004, 12:45 PM)
@SolaScriptura
PAi problema este urmatoarea: in momentul in care ii spui unui om "gresesti cand furi, minti, urasti etc" implicit te situezi pe tine pe pozitia celui care "stie mai bine". Acuma daca tu stii mai bine sau nu este alta poveste (eu spun ca e f probabil sa nu stii...). Insa prin aceasta atitudine ii arati celuilalt ca nu ii respecti capacitatea de a distinge binele de rau. Si de aici incolo adio incredere. Si daca celelalt nu mai are incredere in tine...dragostea cu de'a sila nu se poate nu?
Eu din experienta am invatat ca daca traiesti langa un om care se respecta pe sine vei incepe si tu sa te respecti. Insa nu este o actiune directa. Se intampla pur si simplu....

Spui ca e mai bine sa previi. Daca preventie inseamna sa stai mereu cu frica in san si sa nu mai faci nimic de teama ca gresesti, ca pacatuiesti, ca se uita Dzeu la tine samd...mai bine am lipsesc.
Oricum se pare ca desi Biserica are parte de resurse mai mari acum decat avea in urma cu 2000 de ani imparatia Domnului pare tot mai departe....

O societate fara legi nu poate sa existe... necesitatea legilor si a pedepsei pentru incalcarea lor nici nu cred ca poate fi pusa in discutie, mai ales in acele situatii in care legea nu este ceva abstract, ci urmarea incalcarii se rasfrange direct asupra ta sau a cunoscutilor.
Problema este cum ne raportam noi la aceste legi, la ce legi ne raportam si cine vegheaza la respectarea lor.
Fapte oricum faci, doar cei morti nu fac fapte. Si acuma depinde de care fapte vrei sa faci... cele "legale" sau "ilegale"...
In orice societate este mai usor si mai bine sa-i explici unui om ca nu e bine sa omoare, decat sa astepti sa omoare.
Si cel care vrea sa omoare este la un nivel de cunoastere inferior. Poti sa-i spui sau poti sa-l lasi sa vada el urmarea. De aici provin legile... Cel care stie mai multe da legile, unii le respecta altii le incalca si vad ei singuri urmarile.


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Apr 2004, 03:49 PM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu a contestat nimeni necesitatea legilor... Dar ce legatura are asta cu Dragostea, Pacea si Speranta?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Apr 2004, 03:49 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gypsyhart
mesaj 21 Apr 2004, 09:18 AM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@SolaScriptura
Eu sunt de acord ca o societate fara legi ar fi destul de stresanta ca sa nu zic altfel.
LA modul general suntem de acord.
Insa aici era vorba de cu totul altceva.
Si ca sa fiu mai clar am sa te intreb:crezi ca iubirea poate fi poruncita (legalizata daca vrei)?

Later edit
Vreau un raspuns clar (da, nu, nu stiu)

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 21 Apr 2004, 01:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 21 Apr 2004, 12:47 PM
Mesaj #40


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



@gypsyhart, vezi Epistola lui Pavel catre Galateni cap.5 versetele 22 si 23,
22. Roada* Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia,
23. blandetea, infranarea poftelor. Impotriva acestor lucruri NU este lege.

De fapt ar fi foarte frumos de cititi si inteles tot capitolul 5 ca nu este f. lung...
Si titlul de la topicul asta se regaseste cel mai bine in oferta Bibliei... facem ce facem si tot acolo ne intoarcem...
Ce carte minunata, parca este scrisa tocmai pentru oameni ca si noi...
De fapt si eu am cautat tot pacea, bucuria, dragostea... si am gasit-o... dar nu la atei si nici la crestini cu numele...

Acest topic a fost editat de SolaScriptura: 21 Apr 2004, 03:44 PM


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Apr 2004, 02:18 PM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (SolaScriptura @ 21 Apr 2004, 01:49 PM)
De fapt si eu am cautat tot pacea, bucuria, dragostea... si am gasit-o... dar nu la atei si nici la crestini cu numele...

Inseamna ca n-ai cunoscut prea multi atei...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 21 Apr 2004, 02:37 PM
Mesaj #42


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



QUOTE
Dragostea, pacea si speranta sint lucrurile care ne fac sa fim oameni.


Nu inseamna insa ca ateii nu au si ei aceste sentimente sau nu le pot exprima; nu exista o legatura directa intre credinta si aceste semntimente; exista o legatura intre sufletul uman, constiinta umana si ele...


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 21 Apr 2004, 03:54 PM
Mesaj #43


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Prea multi nu am cunoscut, dar am cunoscut suficienti... si mai ales pe unul la fel de bine ca pe mine insumi... de fapt eram chiar eu... Am fost, am vazut, am gustat si am ales...
Ai dreptate Ahriman, exista aceste lucruri in constiinta fiecarui om, dar unii le inabuse ca sa nu ii mai chinuie constiinta cand fac rau. Asa zice si Biblia si nu pot decat sa zic ca are dreptate.
Si aici este rolul credintei adevarate, a nasterii din nou... sa selectezi doar lucrurile bune, sa scoti graul din neghina existenta.
Nimeni nu poate spune fara sa minta ca aici pe pamant este infailibil, fara pacat, dar una este ca pacatul sa fie un accident si alta este sa fie un mod de viata.


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 21 Apr 2004, 04:06 PM
Mesaj #44


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Daca prin pacat te referi la lucrurile imorale si daunatoare societatii, suntem de acord; cu Biblia nu ne intelegem...
Cred in OM si in ceea ce poate el; restul... e mitologie...


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Apr 2004, 04:22 PM
Mesaj #45


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sola,
Oamenii rai fac rau, iar oamenii buni fac bine. Asa a fost de la inceputul omenirii si asa va fi pana la sfarsitul ei. Asta, indiferent de optiunea religioasa. La atat cred ca se poate reduce toata discutia.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 21 Apr 2004, 04:31 PM
Mesaj #46


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Ce-i face pe oamenii rai "rai" si pe cei buni, "buni"? Ce este rau si ce este bine? Cum ajungem rai sau buni?


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Apr 2004, 04:45 PM
Mesaj #47


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Ahriman @ 21 Apr 2004, 05:33 PM)
Ce-i face pe oamenii rai "rai" si pe cei buni, "buni"? Ce este rau si ce este bine? Cum ajungem rai sau buni?

1. Nu stiu sad.gif
2. Vezi in DEX... wink.gif
3. Nu stiu sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 21 Apr 2004, 05:12 PM
Mesaj #48


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Cititi mai jos... Acest mesaj ar putea fii chiar sters...

Acest topic a fost editat de Ahriman: 21 Apr 2004, 05:14 PM


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 21 Apr 2004, 05:13 PM
Mesaj #49


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



QUOTE (abis @ 21 Apr 2004, 05:47 PM)
QUOTE (Ahriman @ 21 Apr 2004, 05:33 PM)
Ce-i face pe oamenii rai "rai" si pe cei buni, "buni"? Ce este rau si ce este bine? Cum ajungem rai sau buni?

1. Nu stiu sad.gif
2. Vezi in DEX... wink.gif
3. Nu stiu sad.gif

QUOTE
Oamenii rai fac rau, iar oamenii buni fac bine. Asa a fost de la inceputul omenirii si asa va fi pana la sfarsitul ei. Asta, indiferent de optiunea religioasa. La atat cred ca se poate reduce toata discutia.


Poti sa dezvolti cele doua citate? Altfel, nu prea se imbuca...


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 21 Apr 2004, 08:20 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE (Ahriman @ 21 Apr 2004, 06:33 PM)
Ce-i face pe oamenii rai "rai" si pe cei buni, "buni"? Ce este rau si ce este bine? Cum ajungem rai sau buni?

Ahri, salut. smile.gif

Hai sa incerc sa iti explic cum vad eu "raul" si "binele".

Sa incepem cu inceputul: Genesa : )
Eu cred ca D-zeu e Cel ce a creat totul, si le-a creat perfect! A facut deci si vietuitoarele si cei 2 oameni. Toti traiau in armonie si pace, observa (Genesa 1: 29) ca vietuitoarele, inclusiv cele carnivore din ziua de azi, se hraneau cu iarba si rodul pomilor, deci "legea junglei" nu exista. rolleyes.gif Raul inca nu se instalase in lume. Binele domnea, si cum omului nu ii place linistea, si se cam plictiseste cind e totul prea bine, laugh.gif iti dai seama ca erau in EDEN, s-au pus sa aventuri. wink.gif Desteapta aia de Eva, o mare emancipata, s-a pus in gura cu sarpele si a fost amagita, pacalita, inselata. Neascultarea ei, a adus pacatul in lume. Asa a intrat Raul in lume. Printr-o minciuna. Legea junglei a intrat in efect!

Raul s-a inmultit. Cain il omoara pe Abel..etc, etc. Salvarea in lume a intrat prin Isus. A fost nevoie de o jertfa perfecta. Vezi filmul "The passion". Am dat un rezumat in 5 cuvinte smile.gif sa nu te plictisesc... ; )

Deci, in concluzie, forta binelui e D-zeu si forta raului devil.gif .

Acum pot raspunde exact intrebarii tale, smile.gif Pe oameni ii face buni ascultarea de D-zeu si rai, neascultarea de D-zeu. Datorita desteptei de Eva, care a pacatuit, noi sintem nascuti rai. Sa faci raul iti vine natural, pe cind sa faci bine iti cere efort considerabil, cred ca ai observat asta.

Pe noi ne conduc cele 2 forte amintite mai sus. Constiinta noastra, este o parte din D-zeu in noi (forta binelui). Fiecare o avem. : ) Trist e ca unii o inabusa asa de tare, ca nu ii mai aud glasul cind e cel mai important, dar in liniste si in tacere ea tot vorbeste... de noi depinde daca ascultam.

Viata e plina de alegeri, alegerile noastre influenteaza viitorul nostru. Putem alege bine sau rau. Eu, datorita faptului ca sint crestina, rolleyes.gif tind sa aleg binele, plus ca am un spirit de discerenere deosebit. : )

***

Ahri, observ la tine ca esti in cautare...ma bucur cind te vad ca postezi la subforumul acesta....ma bucur cind iti asculti constiinta...eu, sincer cred, ca tu vei afla adevarul. De ce? Ptr ca esti in cautare. smile.gif Fie sa il gasesti. smile.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 21 Apr 2004, 08:41 PM
Mesaj #51


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



O vorba inteleapta spune cam asa: Adevarul e dincolo de noi!
Cautarea nu va lua sfarsit decat "dincolo" si poate nici atunci...
Cat despre Dumnezeu si celelalte... nu vreau sa comentez nimic, deoarece nu-mi place sa atac persoanele care imi plac...


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 21 Apr 2004, 08:57 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Ahri, smile.gif
Eu ti-am spus cum vad eu lucrurile, nu trebuie sa crezi...da de unde.... si nu am sa te contrazic deloc...
Tu, ia ce e bun ptr tine... dar, daca nu stii ce e bine si ce e rau, de unde stii ce e bun ptr tine? rolleyes.gif (asta acum mi-a venit, a trebuit sa o scriu) wink.gif

Hey, take care...


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 21 Apr 2004, 09:45 PM
Mesaj #53


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Ma uitam la subtitlul acestui thread si ma gandeam:"Ce interesant! Si amuzant!".Suna de parca cineva si-ar da silinta sa-i convinga pe atei sa renunte la ateism si sa vada ce bine este credinta in Dumnezeu! E chiar amuzant!
De unde stiu credinciosii ce e bun si ce e rau pentru ei? Oare tot ce scrie in Biblie e bun? Hmm.... Ne indepartam de la subiect...
E bun ce-mi face bine si e rau ce-mi face rau... rolleyes.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 22 Apr 2004, 08:47 AM
Mesaj #54


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@SolaScriptura
NU mi'ai raspuns clar (Da, Nu, Nu stiu) la intrebarea: poate fi iubirea poruncita?

Later edit:
Am citit raspunsul tau de pe han. MI s'a parut un raspuns indirect insa.
Bolduirea am vazut'o azi...


@Ahriman
Ai gasit un raspuns foarte bun la intrebarea "Ce este bine si ce este rau?" si anume "E rau ce imi face rau si e bine ce imi face bine". Acum nu ai decat sa il executi!

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 22 Apr 2004, 09:09 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 22 Apr 2004, 08:57 AM
Mesaj #55


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



@gypsyhart, nu ai citit nici macar ce am raspuns sad.gif, daramite capitolul 5 din galateni... era acolo un NU boldat si marit, tocmai bun sa mi-l editeze 1.6...
@abis, pomul bun se cunoaste dupa roade, iar omul se cunoaste dupa fapte... cam asa ceva se zice si in Biblie...
Dar pomul salbatic nu o sa poata face fructe bune pana la altoire, o sa faca cel mult ceva incrucisat intre salbatic si bun... si la fel si omul care este din nastere "salbatic" fara altoire nu o sa poata face doar fructe bune...
Si aici apare rolul nasterii din nou.
Pana la urma Dumnezeu vrea de la toti dragoste, pace si speranta. Si ne-a dat si calea sa le avem.
Noi, oamenii, vrem tot dragoste, pace si speranta dar nu acceptam calea care ne-a fost data sa le avem.


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Apr 2004, 09:20 AM
Mesaj #56


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Ahriman @ 21 Apr 2004, 06:15 PM)
QUOTE (abis @ 21 Apr 2004, 05:47 PM)
QUOTE (Ahriman @ 21 Apr 2004, 05:33 PM)
Ce-i face pe oamenii rai "rai" si pe cei buni, "buni"? Ce este rau si ce este bine? Cum ajungem rai sau buni?

1. Nu stiu sad.gif
2. Vezi in DEX... wink.gif
3. Nu stiu sad.gif

QUOTE
Oamenii rai fac rau, iar oamenii buni fac bine. Asa a fost de la inceputul omenirii si asa va fi pana la sfarsitul ei. Asta, indiferent de optiunea religioasa. La atat cred ca se poate reduce toata discutia.


Poti sa dezvolti cele doua citate? Altfel, nu prea se imbuca...

Sincer sa fiu, nu prea pot dezvolta (am si eu limitele mele). Nu-ti pot spune de ce nu mi se pare normal sa alerg pe strada cu cate un AKM in fiecare mana, mitraliind in stanga si in dreapta... Pentru ca am decis sa nu fiu rau inainte de a cauta motive pentru asta. Acum pot spune ca nu vreau sa fiu rau pentru ca stiu ca daca toti am fi rai lumea ar fi un loc ingrozitor, in care nu mi-ar placea sa traiesc. Dar am decis sa nu fiu rau acum multa vreme, fara sa am motive evidente pentru asta; argumentele pentru care decizia a fost una corecta au aparut pe parcurs...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 22 Apr 2004, 09:24 AM
Mesaj #57


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Daca toti am fii rai, intr-o lume care nu a cunsocut binele, atunci raul ni s-ar parea bine si invers; fara o alternativa, fara un exemplu al celeilalte parti, nu ai de unde sti ce-i bine si ce-i rau; in fond, asta tot majoritatea o decide, nu?


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 22 Apr 2004, 09:24 AM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@SolaScriptura
DAca iubirea nu poate fi poruncita inseamna ca nu poti sa judeci pe cineva pentru faptul ca nu iubeste. Daca este iubire bine daca nu este iarasi bine. Inseamna ca nu poti sa judeci pe X care fura (si evident nu o face din iubire pt cel pe care il fura...) pe Y care minte (si probabil ca nu o face din iubire pt cel pe care il minte...) samd.....
Iar daca totusi judeci inseamna ca faci parte din aceeasi oala ca si cel pe care il judeci, adica nu iubesti de fapt....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 22 Apr 2004, 10:23 AM
Mesaj #59


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Nu poate fi poruncita, vine odata cu nasterea din nou. Nimeni nu stie de unde vine, vede doar efectele.
Iar ceea ce spui tu mai sus nu este corect.Si asta nu este judecata. Tu negi rolul unei invataturi sanatoase. Dar o sa te schimbi si tu dupa ce o sa trebuiasca sa-ti "judeci" copiii.


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 22 Apr 2004, 10:53 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Iar daca totusi judeci inseamna ca faci parte din aceeasi oala ca si cel pe care il judeci, adica nu iubesti de fapt....

gipsyhart, Iisus ne judeca, nu face parte din aceeasi oala cu noi si ne iubeste.
Daca te-ai referit cumva strict la oameni, ai dreptate. Cu exceptia ultimei afirmatii, pentru ca poti iubi pe cineva si totusi sa faci greseala sa-l judeci, in masura in care iti inchipui ca esti capabil sa faci asta. A judeca este mai degraba o manifestare de mandrie desarta (iti inchipui ca stii totul despre persoana care a gresit si despre situatia in cauza) decat de lipsa de iubire.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 22 Apr 2004, 11:00 AM
Mesaj #61


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



In caz ca exista, Dumnezeu ne judeca... Iisus a fost si el, pentru o perioada, om si, la randul lui, a fost judecat...


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 22 Apr 2004, 11:05 AM
Mesaj #62


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@SolaScriptura
Spune'mi exact unde gresesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 22 Apr 2004, 11:25 AM
Mesaj #63


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@RZA
Iisus ne judeca, nu face parte din aceeasi oala cu noi si ne iubeste.

De unde ai tras tu concluzia ca ne judeca?

Daca te-ai referit cumva strict la oameni, ai dreptate. Cu exceptia ultimei afirmatii, pentru ca poti iubi pe cineva si totusi sa faci greseala sa-l judeci, in masura in care iti inchipui ca esti capabil sa faci asta. A judeca este mai degraba o manifestare de mandrie desarta (iti inchipui ca stii totul despre persoana care a gresit si despre situatia in cauza) decat de lipsa de iubire.

Cand judeci nu mai iubesti si cand iubesti nu mai judeci. A ca ai iubit la un moment dat, asta e altceva. DAr in momentul in care judeci nu mai iubesti. CA poti pretinde asa ceva pe mine nu ma intereseaza. Ca poti gasi motivatii de genul "nu se poate o societate fara legi", "nu poti nega o invatatura sanatoasa", sau "asa scrie in Biblie" pentru mine este egal cu 0.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 22 Apr 2004, 11:41 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (gipsyhart)
@RZA
Iisus ne judeca, nu face parte din aceeasi oala cu noi si ne iubeste.

De unde ai tras tu concluzia ca ne judeca?


Din faptul ca este Iisus este Dreptul Judecator. Adica in fata Lui ajungi cand dai coltul si El te trimite, conform gandurilor, vorbelor si faptelor tale, acolo unde ti-e locul si unde poti fi egal cu tine insuti.



--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 22 Apr 2004, 11:53 AM
Mesaj #65


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Daca este iubire bine daca nu este iarasi bine. Inseamna ca nu poti sa judeci pe X care fura (si evident nu o face din iubire pt cel pe care il fura...) pe Y care minte (si probabil ca nu o face din iubire pt cel pe care il minte...) samd.....
Iar daca totusi judeci inseamna ca faci parte din aceeasi oala ca si cel pe care il judeci, adica nu iubesti de fapt....

Pune in loc de X si Y pe copilul tau. O sa il "judeci" daca incepe sa fure? Este "dragoste" sa il lasi in continuare sa minta?
Nu il iubesti daca il "judeci"? Aici este gresala, confunzi un sfat bun, o invatatura cu judecata.
O sa vezi cum o sa-ti "judeci" copiii...


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 22 Apr 2004, 01:27 PM
Mesaj #66


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@RZA
Asa pot sa te intreb de unde ai tras concluzia ca Isus este Dreptul Judecator, si de unde ai tras concluzia ca te vei intalni cu el cand trupul tau nu va mai fi, respectiv ca te va trimite "acolo unde iti e locul"....
(nu mi'ai raspuns la intrebare)

@SolaScriptura
In cazul in care la un moment dat voi avea copii (desi recunosc ca e putin probabil...)iar acestia ma vor fura sau ma vor minti, in nici un caz nu o sa le fac morala. O sa actionez in asa fel incat sa traga singuri concluzia ca gresesc. DE exemplu o sa ii mint si eu, o sa le fur niste obiecte personale sau mai stiu eu ce...Oricum nu o sa ii incurajez niciodata sa faca un anumit lucru pentru ca asa am zis eu ca e bine. BA din contra, o sa ii fortez sa ia propriile lor decizii...

UIte am sa iti dau un exemplu(real):
Un copil a vrut sa stie in legatura cu fumatul daca este bun sau rau. El s'a dus la tatal sau si i'a spus "Am vazut multi oameni care fumeaza si multi oameni care spun ca acesta e un lucru rau pt sanatate. Vreau sa vad si eu cum sta treaba. Si vreau sa imi cumperi un pachet cu cel mai bune tigari, caci daca voi descoperi ca este un lucru rau cei care fumeaza sa nu imi spuna ca de fapt au fost tigarile proaste. Iti dai seama ca daca nu vrei sa imi cumperi tu acest pachet, oricum voi face rost de el pana la urma. Si atunci voi fuma pe ascuns si nu vei mai afla decat prea tarziu la ce concluzie am ajuns. Asa ca cel mai bine este sa imi cumperi tu tigarile si sa ma lasi sa fumez linistit o tigara." Tatal copilului stiind ca e un copil mai rebel cu care mai avusese probleme a acceptat propunerea lui. I'a cumparat tigarile. Copilul si'a aprins tigara si a inceput sa traga din ea....Insa nu a tras decat de doua ori si i'a fost de ajuns sa o arunce...Iar tatalui sau i'au dat lacrimile.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 22 Apr 2004, 01:51 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



@gipsyhart
QUOTE
In cazul in care la un moment dat voi avea copii (desi recunosc ca e putin probabil...)iar acestia ma vor fura sau ma vor minti, in nici un caz nu o sa le fac morala. O sa actionez in asa fel incat sa traga singuri concluzia ca gresesc. DE exemplu o sa ii mint si eu, o sa le fur niste obiecte personale sau mai stiu eu ce...

Bine ai venit in Legea Karmei! ohyeah.gif

Despre faptul ca Iisus este Dreptul Judecator ar trebui intai sa citesti, oricat iti repugna acest termen si acest sfat al meu. Oricum, intalnirea cu El dupa ce vei muri este inevitabila. Poti sa nu crezi acum, poti sa nu crezi tot restul vietii tale, dar in fata Lui vei crede. Iti doresc din tot sufletul ca, in infinita Lui iubire, sa te ierte si sa ajungi in Cerurile de Lumina...

Pacat ca te inchizi atat in sfera rationala, gipsyhart... Uite, eu am fost ca tine, dar tu inca nu esti ca mine. Ai putea sa ma crezi, pentru ca n-am interes nici sa te mint, nici sa ma dau mare, nici sa te "convertesc". Vreau doar sa te ajut, fara a avea nimic de castigat din asta... Straniu concept, asa-i?


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 22 Apr 2004, 02:47 PM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@RZA
Sa inteleg ca tu ai ajuns la concluzia ca Isus este Dreptul judecator prin lectura unor texte?

Apropo de ajutor...
Eu am obtinut cel mai mult ajutor de la oamenii care nici nu si'au propus acest lucru in ce ma priveste. Si cel mai putin de la cei care si'au oferit ajutorul desi nu il cerusem in prealabil.
Asa ca daca vrei intradevar sa ma ajuti nu ai decat sa fii tu insuti. Mie imi este arhisuficient.
DEspre sfera rationala in care ma aflu eu....fii mai atent!
smile.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 22 Apr 2004, 03:29 PM
Mesaj #69


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Pana la Dumnezeu, te omoara sfintii!
Chestia cu intalnirea oricum dupa moarte a lui Iisus e un pic cam fortata!
Iar despre ajutor, cum a spus si gypsyhart: e mai aproape si mai practic ajutorul pe care ti-l pot da semenii tai decat sa stai si sa astepti cine stie ce gratie divina,nesigur fiind ca divinitatea exista, si sa ratezi astfel o sansa in viata.


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 22 Apr 2004, 05:15 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



@gipsyhart, Ahriman
Ideea ca Iisus este Dreptul Judecator este enuntata foarte clar in Biblie.
Nu stiu de ce vi se pare asa senzationala.
unsure.gif

gipsyhart, personal am ajuns la ideea asta intai prin primirea informatiei (da, din lectura unor texte), apoi prin asimilarea ei, apoi prin constientizarea ei.
Nu se poate constientiza o minciuna. De fapt, termenul potrivit ar fi "subconstientiza". Pentru ca subconstientul/sufletul nu accepta minciunile. jamie.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 11:26 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman