HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Invitatii Hanului - Agora ( http://agora.hanuancutei.com )


In arhiva va invitam sa cititi discutia alaturi de: Zoltan Andras - Liderul Formatiei Sarmalele Reci | Mona Nicolici - Editor si Prezentator Stiri | Dinu Gheorghe - Conferentiar Universitar Doctor in Drept | AG Weinberger - Cel mai important Bluesman al Romaniei | Monica Tatoiu - Directorul Oriflame Romania | Cosmin Alexandru, Presedintele URR.
Daca doriti sa participati ca invitat in cadrul acestui subforum, va invit sa ma contactati la email invitati at hanuancutei punct com

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Closed TopicStart new topic
> A.G. Attila Weinberger - Invitat La Han, Cel mai important Bluesman al Romaniei
Minutul
mesaj 15 Apr 2004, 01:53 PM
Mesaj #36


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 65
Inscris: 15 April 04
Forumist Nr.: 3.079



Multumesc pentru raspunsuri. wink.gif

QUOTE
De la virsta mea de 10 ani stiu exact ce vreau sa devin... nu stiu sa fac nimic altceva, asa ca trebuie sa-mi asigur existenta din asta. Vezi vreo contradictie?  biggrin.gif


Nu, nicidecum. smile.gif Pe langa calitatile pe care le ai, ai avut si succes insa, pentru ca, in Romania, cu cateva exceptii, muzica nu este un domeniu foarte profitabil. Ori poate ma insel...
Este adevarat insa ca momentul ce te-a decis, la varsta de 10 ani sa urmezi acest drum a fost unul - sa-i spunem- putin ciudat?

QUOTE
Am semnat cu o casa din State, dar nu prea intereseaza pe nimeni acest fapt... din aroganta? din ignoranta? din indolenta? din invidie? nu stiu... sper ca anul acesta va iesi discul, dar depinde de ei daca vor distribui sau nu si in Romania.


Probabil si din ignoranta si din invidie... la ce genuri de muzica sunt promovate acum in Romania... hh.gif

Multumesc inca o data pentru raspunsuri. smile.gif

Apropos, dintre tarile pe care le-ai vizitat pana acum care ti-a placut cel mai mult? De ce?


--------------------
Voiesti sa cunosti lucrurile? Priveste-le de aproape. Vrei sa-ti placa? Priveste-le de departe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AG Weinberger
mesaj 15 Apr 2004, 02:11 PM
Mesaj #37


Invitat la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 38
Inscris: 12 April 04
Forumist Nr.: 3.030



Eu iti multumesc pentru interes si pentru intrebari.
Daca esti serios si ai un "punct B" la care vrei sa ajungi si esti determinat atunci in orice domeniu poti fi profitabil. Dar cred ca profitul inseamna pentru fiecare altceva... In cazul meu banii sunt importanti dar nu ajunge sa ma declar "profitabil" sau "eficient". Eu mai am nevoie de acel ceva metafizic cea ce este sa zicem aprecierea, rostul, simtul functionalitatii, atitudinea, aplauzele, increderea, puterea si catarzisul...
Nu cred ca a fost "ciudat" acel moment notoriu, nici eu nu inteleg prea bine ce s-a intimplat atunci. Poate un intelept imi va explica odata... wink.gif Sunt convins ca multi trec prin astfel de "socuri"...
Ma consider norocos ca pot sa calatoresc si sa cunosc lumea... peste tot exista lucruri placute, frumoase dar si contrariul lor... oamenii in esenta sunt la fel. Ei fac orasele si tarile de fapt... Cel mai mult imi place - daca-mi permiti - in "pielea mea" prin care sunt transportat sa interactionez cu oamenii din tarile straine...

Iti multumesc din nou pentru interes, ai grija de tine si de cei dragi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 15 Apr 2004, 07:57 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE (AG Weinberger @ 15 Apr 2004, 04:13 PM)
Eu mai am nevoie de acel ceva metafizic cea ce este sa zicem aprecierea, rostul, simtul functionalitatii, atitudinea, aplauzele, increderea, puterea si catarzisul...

clapping.gif
Intrebarea mea :ne poti canta ceva ? Multumesc. flowers.gif


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Apr 2004, 07:57 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
AG Weinberger
mesaj 15 Apr 2004, 08:57 PM
Mesaj #39


Invitat la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 38
Inscris: 12 April 04
Forumist Nr.: 3.030



Dragut... cool.gif
Dar lasind la o parte gluma si cinismul, cint unde sunt invitat si unde simt ca sunt dorit... deocamdata tara mea de nastere mai mult isi bate joc decit incurajeaza, aprecieaza sau respecta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 15 Apr 2004, 09:00 PM
Mesaj #40


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Nu cred ca e vorba de cinism, dar in mod sigur daca nu erau barierele virtualului pentru multi ar fi fost o placere sa te auda si vada 'in actiune'. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 15 Apr 2004, 09:43 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



Iertare pentru neinteleasa exprimare ! De fapt era o dorinta de... indrumare catre un site unde sa va putem... chiar asculta!
Cu respect, o iubitoare de muzica buna! sorry.gif


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AG Weinberger
mesaj 15 Apr 2004, 09:58 PM
Mesaj #42


Invitat la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 38
Inscris: 12 April 04
Forumist Nr.: 3.030



E in regula... banuiam eu ca NU esti vreun dusman de al meu. wink.gif
Am 2 site-uri, dar un forumist mi-a semnalat ieri ca nu a reusit sa descarce piesele. La mine functioneaza bine ambele site-uri. Incearca si tu, poate vei reusi: www.agweinberger.com si www.attilamusic.com
Din motive de protejare doar 30 de secunde poti asculta din piese. Dar daca te duci pe www.mp3.com/agweinberger acolo sunt citeva piese complete... Caut pe cineva priceput sa-mi administreze site-urile, eu sunt doar un umil user al internetului si site-ul meu ar trebui refacut... daca cunosti astfel de doritori, te rog vorbeste-i de mine. Multumesc mult...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cidul
mesaj 15 Apr 2004, 10:30 PM
Mesaj #43


Musteriu
*

Grup: Membri
Mesaje: 17
Inscris: 14 September 03
Forumist Nr.: 769



QUOTE
Draga "Cidul", iti multumesc pentru primirea traditionala cu piine si sare smile.gif nimeni nu m-a primit inca asa de-a lungul existentei mele.


Iar eu pentru raspunsuri. smile.gif

QUOTE
Sunt oameni care au reusit si in Romania si sunt oameni care nici in US nu ar reusi...


Asta in mod sigur! Insa vezi, pana la urma, din context, tot SUA ies pe primul loc (nici in SUA). Si pana la un punct este normal, posibilitatile sunt mai numeroase in afara. Insa, dupa cum bine spuneai, se poate si aici si acolo.

QUOTE
Exista acel faimos concept usor propagandist de "vis american", care de fapt  reprezinta niste lucruri posibile oriunde in lume.


Oriunde in lume unde exista democratie. smile.gif

QUOTE
Raspunsul meu este ca 'tara tuturor posibilitatilor' se afla in noi insine si nu este de loc lucrativ sa asteptam cu miinile la briu ca sistemul in care traim sa ne aranjeze viata. Nu o va face niciodata...


Culmea, si aici sunt de acord. smile.gif Pentru ca noi ne cream acele posibilitati; poate doar cadrul din anumite tari faciliteaza ca rezultatele sa apara mai repede.

QUOTE
Cea ce fac eu sau cea ce se numeste azi Blues este foarte departe de forma initiala. S-a pervertit, s-a amestecat cu mute alte genuri... dar asta este o alta discutie.


Despre ce genuri ar fi vorba? hmm.gif

QUOTE
Nu-si simt identitatea in pericol...intelegi?


Ai intalnit si asemenea cazuri, in care publicul sa va trateaza cu o oarecare raceala?

QUOTE
Imi pare rau pentru site... pe care site ai fost? am doua pe net... spune-mi te rog sa stiu unde sa fac reparatia smile.gif


http://www.agweinberger.com/photo.html => la poze, daca dau click pentru a le mari, apare o pagina de eroare
http://www.agweinberger.com/music.html => http://www.mp3.com/agweinberger => sunt redirectionat catre prima pagina (din cate stiu, de curand MP3.com a fost cumparat de CNET si probabil au o noua politica...)

QUOTE
Nu mai stiam ce sa fac cind m-a rugat pe un ton umil, incurajator, plin de respect sa-i dedic un disc de-al meu... BB King... in acel moment simteam ce mic si neinsemnat sunt de fapt, in acel moment s-a resetat sistemul meu valoric si ego-ul meu a capatat o dimensiune constructiva... m-a cutremurat din temelii intilnirea cu BB...


Hmmm, frumos... rolleyes.gif

QUOTE
Da... raspunsul a fost "nu". Dar nu ma las, daca va fi nevoie voi produce singur (cu ajutorul unor investitori)... apropo, daca cunosti pe cineva care ar fi interesat de un astfel de proiect, te rog da-i de stire... multumesc prealabil smile.gif


Ai incercat la TVR, departamentul Cultura; mai precis, chiar TVR Cultural. Cred ca ar fi interesati de un asemenea documentar. thumb_yello.gif


--------------------
[ :: Adevarul este Dumnezeul omului liber :: ]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Costin
mesaj 15 Apr 2004, 11:01 PM
Mesaj #44


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 1 March 03
Forumist Nr.: 2



Doua intrebari scurte. smile.gif

Publicul din ce tara te-a impresionat cel mai mult in mod pozitiv? Dar in mod negativ?

Daca nu sunt indiscret: Care este programul unei zile obisnuite din viata lui AG? smile.gif

Tnx b-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 15 Apr 2004, 11:02 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



In loc de... multumire ! E o descoperire intamplatoare, dar placuta! Imi puteti spune parerea? Multumesc din nou!

PS Si eu sunt novice in materie de programare computeristica! Dar voi incerca sa gasesc un maestru! rolleyes.gif


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AG Weinberger
mesaj 16 Apr 2004, 10:06 AM
Mesaj #46


Invitat la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 38
Inscris: 12 April 04
Forumist Nr.: 3.030



Pentru "fiatlux" - Multumesc pentru interesul tau si pentru link, o stiu pe Liz, a fost si la Bucuresti in '98 daca nu ma insel... traieste la Paris si este o luptatoare admirabila... Nici ea nu putea sa fie "profeta" in tara ei. Amindoi suntem intr-o industrie foarte salbatica si vitrega... smile.gif

QUOTE (Costin)
Doua intrebari scurte.

Publicul din ce tara te-a impresionat cel mai mult in mod pozitiv? Dar in mod negativ?

Daca nu sunt indiscret: Care este programul unei zile obisnuite din viata lui AG?


Pentru "Costin" - Oamenii sunt la fel peste tot in lume. Au acelasi dureri, bucurii, frustrari, complexe, probleme, boli, impliniri, iubiri... Doar ca in unele tari exista riscul promiscuitatii mai mult decit in altele. Publicul - asa cum este el - ma fascineaza indiferent in ce tara ma aflu. Simplul fapt ca vine sa ma vada, ca isi face timp pentru asta, ca isi scoate niste bani din buzunar, ca se intereseaza de mine... aceste lucruri, dincolo de flatare si de placere, ma pun serios pe ginduri, ma fac sa ma port cu grija, nu cumva sa ranesc sau sa dezamgesc pe cei care ma onoreaza cu interesul lor... exact ca si in acest forum... este o relatie pe cit de puternica si motivanta pe atit de fragila si vulnerabila.
O zi de a mea decurge foarte obisnuit... am momente cind nu fac nimic si ma enerveaza ca simt ca imi pired timpul, sau in alte dati nu am timp nici sa maninc smile.gif Dar eu duc o viata foarte simpla si privata, eu sunt un tip casnic, nu prea imi place sa ies fara rost... petrec mult timp pe net, citesc, scriu, cint, fac cumparaturi, spal, alerg, iubesc, dorm, pling, ma enervez, ma calmez si incerc sa ma fac util, sa-mi gasesc un rost in fiecare zi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AG Weinberger
mesaj 16 Apr 2004, 10:27 AM
Mesaj #47


Invitat la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 38
Inscris: 12 April 04
Forumist Nr.: 3.030



QUOTE (Cidul)
Despre ce genuri ar fi vorba?


Nu prea mai gasesti in 2004 Blues autentic. Mai sunt citiva performeri sau rapsozi octogenari care cinta in forma veche si exista citiva tineri care incearca macar sa pastreze traditia ( Chris Thomas King, Alvin Youngblood Heart). In rest exista un fenomen cunoscut sub numele de "crossover" cea ce inseamna de fapt fuzionarea mai multor genuri. Eu de exemplu nu ma consider un Bluesman - printr-o intimplare oarecare asa a inceput sa ma cunoasca si sa ma identifice lumea. Dar cind sunt intrebat ce fel de muzician sunt, raspunsul meu este: I am a Blues related musician. Incerc sa fiu - ca in tot cea ce fac - cit mai obiectiv si corect. Eu port in mine un bagaj cultural extrem de bogat de caresunt mindru si pe care cred ca trebuie sa impart si sa arat peste tot unde am ocazia. Blues-ul pentru mine ar fi doar o platforma pe care expun mostenirea mea culturala. Incerc sa sintetizez aceste lucruri si sa prezint un produs unic si interesant. Tendinta oricum este ca Blues-ul sa fie cit mai comercial, sa ajunga la cit mai multa lume... este firesc pe undeva.

QUOTE
Ai intalnit si asemenea cazuri, in care publicul sa va trateaza cu o oarecare raceala?


Da. Dar aceste lucruri sunt inevitabile. Cu totii avem zile proaste, inclusiv si publicul... spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 16 Apr 2004, 11:27 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



Dle Weinberger, aveti o experienta bogata concertistica (suna cam aiurea !! wink.gif .Ati constatat daca se produce o ..trecere a ascultatorului de la categoria ...blues-ului comercial la ..blues-ul de mare ..adancime? Cu alte cuvinte , credeti ca mai e valabil dictonul ca gustul se formeaza ? Sau in timpurile astea tulburi si grabite , nu mai e loc de crestere ??Sau credeti ca e vremea ...portiei de "manea" luata din picioare si inghitita pe fuga ?Quo Vadis ?

Poezia, va place ? (intrebare cu raspuns inclus ! rolleyes.gif ) Pentru bunavointa de a ne raspunde ...un "cantec" de-a lui Nichita
SOLDATUL SI PASAREA

-Esti trist asta-seara, īi spuse pasarea,
vad eu ca esti trist...
-Nu, nu - raspunse soldatul.
-Si totusi pari trist, zise pasarea cea alba,
pari trist.
-Nu, nu sunt trist, raspunse soldatul,
nu, nu.
-Esti trist asta-seara, vad eu,
ai ceva pe suflet- mai zise
pasarea alba.
-Nu, nu sunt trist - si lasa-ma-n pace!
se rasti la ea soldatul.
Pasarea se desprinse de pe bratul lui
si zbura fīlfīind din aripile ei mari
si albe, foarte albe.
-Unde-o fi plecat pasarea aia cuvīntatoare?
se trezi deodata soldatul, vorbind
singur.


Acest topic a fost editat de fiatlux: 16 Apr 2004, 11:28 AM


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AG Weinberger
mesaj 16 Apr 2004, 11:36 AM
Mesaj #49


Invitat la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 38
Inscris: 12 April 04
Forumist Nr.: 3.030



Defineste-mi te rog "marea adincime". Ce cauta de fapt omul cind asculta muzica altuia? La ce fel de revelatii se asteapta? Intelege oare intocmai mesajul muzicianului - in cazul in care acesta are vreunul, fireste... Dar chiar este important mesajul cuiva in aceste timpuri grabite - cum spui tu... Chiar intereseaza cu adevarat? Sau totul este o ipocrizie urbano-civilizato-intelectualizata care de fapt ne da noua iluzia unui spirit dupa care tinjim?
Poezia a murit... cine se mai intereseaza de poeti sau de gindurile lor? Cine aplica sfaturile poetilor in viata proprie? De ce incercam sa ne imbatam cu apa rece? Informatia azi este alta... s-a regimentizat spiritul si constiinta. Nu crezi? Azi mai degraba trebuie sa fii disciplinat decit ginditor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 16 Apr 2004, 11:36 AM
Mesaj #50


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Bine v-am gasit la Han, domnule Weinberger smile.gif

Am si eu doua curiozitati:
1. Cum vedeti evolutia muzicii in (sa spunem) urmatorii 10 ani, tinind cont de toate "fusion"-urile care au aparut in ultimii ani intre diverse genuri si subgenuri. E posibil un "blues electronic" sau e o contradictie de termeni?

2. Sunt sanse sa va vedem si auzim intr-un concert in Cluj in viitorul apropiat ?

Si in legatura cu "site"-urile dumneavoastra, nu sunt chiar un maestru dar cit de cit sunt priceput in domeniu si ar fi o onoare sa va pot ajuta. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AG Weinberger
mesaj 16 Apr 2004, 11:49 AM
Mesaj #51


Invitat la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 38
Inscris: 12 April 04
Forumist Nr.: 3.030



Imi place motto-ul tau, excelent ... spoton.gif

Evolutia muzicii? S-a scapat de sub control totul... si asta o spun cu o incarcatura pozitiva. Au disparut canoanele, totul este mult mai flexibil si accesibil. Da, de ce nu? De ce nu sa existe si Blues electronic? De fapt daca il asculti pe R.L. Burnside - un bluesman trecut de 70 de ani - vei auzi groove box-uri, sau sampler-e sau vei auzi loop-uri de ritm... Eu cred in evolutie. Amestecarea genurilor nu este cu nimic diferit de amestcarea raselor. Si iata ce oameni frumosi ies din cuplurile mixte. Nu crezi? Pentru unii evolutia in sine reprezinta diavolul insusi. Evolutia poate sa insemne negarea si ruperea frontierelor, poate sa insemne anrchie, poate sa insemne pacat (sin)... dar un lucru este cert. Nu ii poti sta in cale! Eu chiar cred in evolutie si in globalizare. Muzica nu trebuie sa fie altceva decit expresia vietii...

La Cluj ultima data am cintat prin '99. cred... Mi-e dor de Cluj. Vin cu placere, dar sa stii ca din pacate nu depinde de mine. Trebuie cineva de acolo sa ma invite si sa sigure conditiile pentru asta. Astept propunerile smile.gif

Multumesc pentru oferta. thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stilnox
mesaj 16 Apr 2004, 06:08 PM
Mesaj #52


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 28 March 04
Forumist Nr.: 2.788



Hello AG!

Cum iti place ultimul album al lui Clapton, "Me and Mr.Johnson"?

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detai...544135?v=glance


--------------------
Fie c-a fost, cum a fost, intr-un fel tot a fost
Inca niciodata n-a fost intr-un fel sa nu fie fost
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 16 Apr 2004, 08:32 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE (AG Weinberger @ 16 Apr 2004, 01:38 PM)
Ce cauta de fapt omul cind asculta muzica altuia? La ce fel de revelatii se asteapta? Intelege oare intocmai mesajul muzicianului - in cazul in care acesta are vreunul, fireste... Dar chiar este important mesajul cuiva in aceste timpuri grabite - cum spui tu... Chiar intereseaza cu adevarat? Sau totul este o ipocrizie urbano-civilizato-intelectualizata care de fapt ne da noua iluzia unui spirit dupa care tinjim?
Poezia a murit... cine se mai intereseaza de poeti sau de gindurile lor?

Sa inteleg ca ati abdicat ?
Intr-o lume alienata cum e cea in care traim, cred ca intoarcerea la ARTA ar fi unica alernativa la ..psiholog !! De ce sa-nghitim zoloft sau ..marihuana ,in loc sa dam drumul la ...Muzica apelor ?
Dar eu stiu ca ...mai sunt visatori...inca mai sunt!!


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AG Weinberger
mesaj 16 Apr 2004, 09:35 PM
Mesaj #54


Invitat la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 38
Inscris: 12 April 04
Forumist Nr.: 3.030



QUOTE (stilnox @ 16 Apr 2004, 05:10 PM)
Hello AG!

Cum iti place ultimul album al lui Clapton, "Me and Mr.Johnson"?

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detai...544135?v=glance

Nu stiu, nu l-am auzit...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stilnox
mesaj 16 Apr 2004, 09:45 PM
Mesaj #55


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 28 March 04
Forumist Nr.: 2.788



> Ce cauta de fapt omul cind asculta muzica altuia?
> La ce fel de revelatii se asteapta?


Cred ca problema muzicii (sau artei in general) ca si purtator de mesaj si factor educational e o abordare gresita, e tipul de complexitate ne-necesara. Muzica nu e structurata in jurul rezolvarii de probleme (nu e problem solving tool), este doar entertainment si in momentul in care incearca sa simuleze rezolvarea de probleme rezultatul este in general irelevant si uneori hilar.

Totusi nu inteleg de ce ar avea muzicienii impresia ca sunt calificati sa faca problem solving. Faptul ca au o audienta captiva pentru N ore de concert ii poate pacali ca pot transmite orice mesaj si actiona ca educatori/gurus, dar in realitate spectatorii sunt destul de selectivi. Este posibil ca unii muzicieni sa poata fi problem-solvers, dar acest skill vine din pregatirea specifica domeniului pe care il abordeaza (ex. Alexandru Andries care este entertainer(muzician) si arhitect(problem solver), numai ca nu a sarit direct din scena la plansa de desen)


> Cine aplica sfaturile poetilor in viata proprie?

Chiar asa, oare de ce nu aplica arhitectii si inginerii constructori sfaturile poetilor in construirea de poduri si cladiri, de ce nu aplica neuro-chirurgii aceleasi sfaturi in urmatoarele operatii, de ce nu aplica operatorii de trafic aerian cand regleaza sosirea si plecarea avioanelor?


> ipocrizie urbano-civilizato-intelectualizata...Azi mai degraba trebuie sa fii disciplinat decit ginditor...

Cineva s-ar intreba daca nu cumva pretentia de a oferi sfaturi si indrumare spirituala nu e aroganta nefondata in primul rand, iar catalogarea ignorararii naturale a acestor sfaturi drept "ipocrizie" nu e persistenta-intru-eroare.




--------------------
Fie c-a fost, cum a fost, intr-un fel tot a fost
Inca niciodata n-a fost intr-un fel sa nu fie fost
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AG Weinberger
mesaj 16 Apr 2004, 09:52 PM
Mesaj #56


Invitat la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 38
Inscris: 12 April 04
Forumist Nr.: 3.030



QUOTE (fiatlux @ 16 Apr 2004, 07:34 PM)
QUOTE (AG Weinberger @ 16 Apr 2004, 01:38 PM)
Ce cauta de fapt omul cind asculta muzica altuia? La ce fel de revelatii se asteapta? Intelege oare intocmai mesajul muzicianului - in cazul in care acesta are vreunul, fireste... Dar chiar este important mesajul cuiva in aceste timpuri grabite - cum spui tu... Chiar intereseaza cu adevarat? Sau totul este o ipocrizie urbano-civilizato-intelectualizata care de fapt ne da noua iluzia unui spirit dupa care tinjim?
Poezia a murit... cine se mai intereseaza de poeti sau de gindurile lor?

Sa inteleg ca ati abdicat ?
Intr-o lume alienata cum e cea in care traim, cred ca intoarcerea la ARTA ar fi unica alernativa la ..psiholog !! De ce sa-nghitim zoloft sau ..marihuana ,in loc sa dam drumul la ...Muzica apelor ?
Dar eu stiu ca ...mai sunt visatori...inca mai sunt!!

Nu am abdicat deloc, incerc sa fiu contemporan cu mine insumi doar... timpurile nu sunt cele mai favorabile visatorilor... singura sansa de pastrare a igienei mentale si sufletesti este - asa cum vad eu problema - intoarcerea in sine. Reevaluarea pozitiei individului in Univers. Cu multitudinea informatiilor ce ne bombardeaa zilnic vrind-nevrind ne invatam sa nu ne mai fie nevoie de socializare, ne izolam cu incetul... pentru ca ne putem lua tot de ce avem nevoie singuri. Nu ai observat ca oamenii cind vorbesc aplica gesturi si tonuri social acceptate? Chiar crezi ca sunt interesati cu adevarat de cea ce le vorbeste interlocutorul? Technologia ne-a indepartat de natura si de spiritualitate - lucruri in care se afla de fapt matricea fundamentala a existentei, adica Divinitatea. Prin urmare suntem expusi la greseli de perceptie a esentei, ne lasam dusi de nas de legende si povesti care au trecut prin sute de mii de filtre de-a lungul timpului... caci fiecare a mai adaugat ceva la poveste. Am devenit ridicol de creduli si "pathetic"...
Nu am abdicat deloc... dimpotriva... caut o scapare, caut lumina, caut adevarul... Chiar intelegi din cintecele mele aceste lucruri? Chiar te intereseaza povestirile mele depsre bezna in care sunt? Chiar vrei sa simti revelatia psihologiei dezbracate?
Concerte, teatru, poezie, iubire... sunt in pericol aceste lucruri... de fapt nu ele sunt in pericol ci felul in care le percepem si le asimilam. Ai vazut "Gattaca"? Mare adevar... Ai vazut "Minority Report"? Infricosator... stii ca in State deja parintii au optiunea sa implanteze un microchip in bebelus, ca in caz de rapire sa fie mai usor de gasit prin satelit?
Nu abdic... deloc... dimpotriva...

Acest topic a fost editat de AG Weinberger: 16 Apr 2004, 09:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AG Weinberger
mesaj 16 Apr 2004, 09:56 PM
Mesaj #57


Invitat la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 38
Inscris: 12 April 04
Forumist Nr.: 3.030



QUOTE (stilnox @ 16 Apr 2004, 08:47 PM)
> Ce cauta de fapt omul cind asculta muzica altuia?
> La ce fel de revelatii se asteapta?


Cred ca problema muzicii (sau artei in general) ca si purtator de mesaj si factor educational e o abordare gresita, e tipul de complexitate ne-necesara. Muzica nu e structurata in jurul rezolvarii de probleme (nu e problem solving tool), este doar entertainment si in momentul in care incearca sa simuleze rezolvarea de probleme rezultatul este in general irelevant si uneori hilar.

Totusi nu inteleg de ce ar avea muzicienii impresia ca sunt calificati sa faca problem solving. Faptul ca au o audienta captiva pentru N ore de concert ii poate pacali ca pot transmite orice mesaj si actiona ca educatori/gurus, dar in realitate spectatorii sunt destul de selectivi. Este posibil ca unii muzicieni sa poata fi problem-solvers, dar acest skill vine din pregatirea specifica domeniului pe care il abordeaza (ex. Alexandru Andries care este entertainer(muzician) si arhitect(problem solver), numai ca nu a sarit direct din scena la plansa de desen)


> Cine aplica sfaturile poetilor in viata proprie?

Chiar asa, oare de ce nu aplica arhitectii si inginerii constructori sfaturile poetilor in construirea de poduri si cladiri, de ce nu aplica neuro-chirurgii aceleasi sfaturi in urmatoarele operatii, de ce nu aplica operatorii de trafic aerian cand regleaza sosirea si plecarea avioanelor?


> ipocrizie urbano-civilizato-intelectualizata...Azi mai degraba trebuie sa fii disciplinat decit ginditor...

Cineva s-ar intreba daca nu cumva pretentia de a oferi sfaturi si indrumare spirituala nu e aroganta nefondata in primul rand, iar catalogarea ignorararii naturale a acestor sfaturi drept "ipocrizie" nu e persistenta-intru-eroare.

Foarte bine Stilnox... cred ca raspunsul meu pentru Fiatlux de mai sus este si pentru tine...smile.gif
Nu abdicam... ne strigam doar neputiinta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 16 Apr 2004, 11:33 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE (AG Weinberger @ 16 Apr 2004, 11:58 PM)
Nu abdicam... ne strigam doar neputiinta...

Stimate Attila (may I?), se spune ca altruismul e ultima cucerire a omului .."ultima editie" pe scara ...darwinista!!!Probabil ca asa reiesea din calcule,nu ?! Ca eu, o consider deja ..legenda ! Omul "lumii noi" e in cadere libera ! Copilul se naste cu piatra in mana sau cu mouse-ul !Valoarea banului este ..abecedarul ! De acord, traim alte timpuri !Dar nimeni nu ma va impidica pe mine, "editie " mai veche ce-i drept , sa ma aplec asupra copilasului microchipat , sa-l mangai si sa-i spun -"te doare, dragul mamii". Nu e patetism, din punctul meu de vedere ! Am ajuns la un oarecare echilibru interior care imi permite sa-mi revars toata iubirea catre cei din jur(am o meserie umanista, in care e nevoie de multa daruire;desi ...toate meseriile ar trebui sa poarte girul ..umanismului). Chiar daca merg impotriva curentului, nu abdic, pentru ca este nevoie mare ..de iubire!
Neputinta de care spuneti ,apare cand stam in asteptarea ..ecoului si nu vine. Va garantez ca la ...Braila (deh,asta e!) biggrin.gif rezonantza functioneaza! Chiar daca nu intr-un club ci intr-o cutie magica !! thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de fiatlux: 16 Apr 2004, 11:35 PM


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 17 Apr 2004, 02:40 PM
Mesaj #59


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Multumesc pentru intrebarile forumistilor si pentru raspunsurile lui AG de pana acum. smile.gif

Alte intrebari sunt asteptate pana pe data de 20 aprilie, data la care va fi inchis acest dialog. Asadar, daca mai aveti intrebari, mai aveti si timp sa le trimiteti. spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
camaromaria
mesaj 17 Apr 2004, 02:41 PM
Mesaj #60


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 17 April 04
Forumist Nr.: 3.124



QUOTE (fiatlux @ 17 Apr 2004, 12:35 AM)
QUOTE (AG Weinberger @ 16 Apr 2004, 11:58 PM)
Nu abdicam... ne strigam doar neputiinta...

Stimate Attila (may I?), se spune ca altruismul e ultima cucerire a omului .."ultima editie" pe scara ...darwinista!!!Probabil ca asa reiesea din calcule,nu ?! Ca eu, o consider deja ..legenda ! Omul "lumii noi" e in cadere libera ! Copilul se naste cu piatra in mana sau cu mouse-ul !Valoarea banului este ..abecedarul ! De acord, traim alte timpuri !Dar nimeni nu ma va impidica pe mine, "editie " mai veche ce-i drept , sa ma aplec asupra copilasului microchipat , sa-l mangai si sa-i spun -"te doare, dragul mamii". Nu e patetism, din punctul meu de vedere ! Am ajuns la un oarecare echilibru interior care imi permite sa-mi revars toata iubirea catre cei din jur(am o meserie umanista, in care e nevoie de multa daruire;desi ...toate meseriile ar trebui sa poarte girul ..umanismului). Chiar daca merg impotriva curentului, nu abdic, pentru ca este nevoie mare ..de iubire!
Neputinta de care spuneti ,apare cand stam in asteptarea ..ecoului si nu vine. Va garantez ca la ...Braila (deh,asta e!) biggrin.gif rezonantza functioneaza! Chiar daca nu intr-un club ci intr-o cutie magica !! thumb_yello.gif

Multumesc pentru invitatia pe forum. I-am dat curs, spunandu-va ca sunt pentru prima data in han, si pentru prima data intr-o discutie la han si cu invitatul nostru. Ma bucur ca putem avea un schimb de replici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AG Weinberger
mesaj 17 Apr 2004, 03:02 PM
Mesaj #61


Invitat la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 38
Inscris: 12 April 04
Forumist Nr.: 3.030



QUOTE (fiatlux @ 16 Apr 2004, 10:35 PM)
QUOTE (AG Weinberger @ 16 Apr 2004, 11:58 PM)
Nu abdicam... ne strigam doar neputiinta...

Stimate Attila (may I?), se spune ca altruismul e ultima cucerire a omului .."ultima editie" pe scara ...darwinista!!!Probabil ca asa reiesea din calcule,nu ?! Ca eu, o consider deja ..legenda ! Omul "lumii noi" e in cadere libera ! Copilul se naste cu piatra in mana sau cu mouse-ul !Valoarea banului este ..abecedarul ! De acord, traim alte timpuri !Dar nimeni nu ma va impidica pe mine, "editie " mai veche ce-i drept , sa ma aplec asupra copilasului microchipat , sa-l mangai si sa-i spun -"te doare, dragul mamii". Nu e patetism, din punctul meu de vedere ! Am ajuns la un oarecare echilibru interior care imi permite sa-mi revars toata iubirea catre cei din jur(am o meserie umanista, in care e nevoie de multa daruire;desi ...toate meseriile ar trebui sa poarte girul ..umanismului). Chiar daca merg impotriva curentului, nu abdic, pentru ca este nevoie mare ..de iubire!
Neputinta de care spuneti ,apare cand stam in asteptarea ..ecoului si nu vine. Va garantez ca la ...Braila (deh,asta e!) biggrin.gif rezonantza functioneaza! Chiar daca nu intr-un club ci intr-o cutie magica !! thumb_yello.gif

Foarte frumos spus... in mod sigur schimb idei acum cu o minunata exceptie din "editia veche" thumb_yello.gif
Am inteles apropo-ul... Nu conteaza din ce punct geografic incercam sa ne ordonam microcosmosul... si este foarte frumos si bine sa rezonam cu dispozitiile noastre... De fapt totul e permis daca ne cade bine si nu contravine macar cu citeva din acele 10 legi care ne-au fost date.

Acest topic a fost editat de AG Weinberger: 17 Apr 2004, 04:02 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stilnox
mesaj 18 Apr 2004, 04:36 PM
Mesaj #62


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 28 March 04
Forumist Nr.: 2.788



Uhh...īnainte era mai bine...pe vremea lui Muddy Waters

rofl.gif


--------------------
Fie c-a fost, cum a fost, intr-un fel tot a fost
Inca niciodata n-a fost intr-un fel sa nu fie fost
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AG Weinberger
mesaj 18 Apr 2004, 04:51 PM
Mesaj #63


Invitat la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 38
Inscris: 12 April 04
Forumist Nr.: 3.030



Da... poate ca asa e - cu toate ca ma indoiesc ca ai trait pe vremea aia sau in locurile alea... dar poate ca ai dreptate. Dar vad ca te intereseaza subiectul acesta - iti multumesc pentru asta. Simt in scrierile tale o dorinta de-a dovedi, o oarecare inversunare, o indoiala sanatoasa pe care doar o anumita categorie de virsta o are smile.gif
Iti doresc sa nu-ti pierzi aceste insusiri, sau mai bine zis, iti doresc sa te conformezi cit mai tirziu cu "Establishment"... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 18 Apr 2004, 06:26 PM
Mesaj #64





Guests






Bine ai venit la Han, AG! smile.gif
Am citit cu multa nerabdare toate cele 5 pagini de discutii (am si palpitatii de la nerabdare rofl.gif ) Imi permit sa te tutuiesc, caci respectul,dupa parerea mea, nu sta in a vorbi cu d-vs, plus ca am vazut ca asta ti-e dorinta,sa ne tutuim biggrin.gif
Ah,imi place ca folosesti zambareti smile.gif Si imi place mult ca esti sincer si deschis in discutii,desi,uneori cam faci ca politicienii nostri "dragi": eviti sa raspunzi clar la subiect..Probabil din dorinta de-a nu deranja pe cineva smile.gif Inca nu am reusit sa ascult muzica ta,desi e posibil sa nu-mi mai amintesc,caci numele imi e cunoscut...Oricum,imi place mult blues-ul smile.gif
Ce m-a lasat oarecum "masca" a fost ceea ce ai zis aici:

"Defineste-mi te rog "marea adincime". Ce cauta de fapt omul cind asculta muzica altuia? La ce fel de revelatii se asteapta? Intelege oare intocmai mesajul muzicianului - in cazul in care acesta are vreunul, fireste... Dar chiar este important mesajul cuiva in aceste timpuri grabite - cum spui tu... Chiar intereseaza cu adevarat? Sau totul este o ipocrizie urbano-civilizato-intelectualizata care de fapt ne da noua iluzia unui spirit dupa care tinjim?
Poezia a murit... cine se mai intereseaza de poeti sau de gindurile lor? Cine aplica sfaturile poetilor in viata proprie? De ce incercam sa ne imbatam cu apa rece? Informatia azi este alta... s-a regimentizat spiritul si constiinta. Nu crezi? Azi mai degraba trebuie sa fii disciplinat decit ginditor... "

Nu stiu la care mare adancime se referea draga de fiatlux,iar "marea adancime" a mea momentan nu o pot descrie..O pot doar simti....
Ce cauta omul cand asculta muzica? Eu si cei dragi mie cautam sa "rezonam" cu muzica respectiva..Ce fel de revelatii? Pai nu stiu sigur daca asteptam revelatii,insa vrem ca muzica respectiva sa "ne gadile placut auzul" si sa ne "unga sufletul"... Nu stiu cati dintre noi intelegem exact mesajul muzicianului..Cred ca nici tu nu poti intelege exact ce-a vrut alt muzician sa spuna...Pt ca atunci cand vine vorba de muzica si ce place sau nu sufletului,nu putem fi altfel decat subiectivi...Si daca mesajul muzicianului se regaseste oarecum in sufletul meu il inteleg...Uite un exemplu cat se poate de simplu: Tony Braxton-Unbreak my heart..Mesajul ei? Plange dupa iubitul ce-a murit..Ce simt eu? De cate ori aud melodia plang,pt ca ma vad jelind iubitul decedat...Deci da, se poate intelege relativ ok mesjaul muzicicanului...Si da,mesajul este important...Pana si muzica clasica are mesaj...Trebuie doar s-o intelegi...Caci sincer, nu pot rezona cu melodiile care nu au nici un mesaj...Si da, pe cei care simt muzica cu adevarat, pe cei carora le pasa de cultura si o apreciaza , ii intereseaza cu adevarat!! Nu zic ca nu ar exista si ipocrizia aia de care spui...Ca deh, cel putin romanul e cam snob...Insa chiar exista oameni pe care ii intereseaza si stiu sa aprecieze!!

Refuz cu inversunare sa cred ca poezia a murit!! 50.gif Si pt asta, la forumul de cultura, ai dovada ca poezia nu a murit!! Ai sa vezi poezii scrise de forumistii nostrii, poezii extraordinar de frumoase!! Ca sa nu mai zic de faptul ca inca mai cred ca vom mai avea poeti mari!! Poezia nu a murit o data cu Blaga,Bacovia,Stanescu sau Eminescu!! NU!! Ea inca mai traieste, doar ca isi face greu loc in civilizatia in care suntem. Cunosc doar pe forumul asta cel putin 20 persoane care apreciaza poezia cu tot sufletul si le e draga si nu pot trai fara ea!!
Si nu stiu cati dintre noi aplica sfaturile poetilor...Cel putin visatorii si romanticii mai aplica sfaturile lor! Si viata e mult mai frumoasa cu poezie decat fara!! Am avut nenorocul sa nu pot citi din anumite motive o perioada destul de lunga...Am simtit ca imi lipseste o parte din mine!! La un moment dat nu gaseam nici o carte de poezie de-a lui Eminescu..Eram la Constanta...M-am dus la mama la Bacau ca sa-mi iau o carte de poezii!! Si ca mine sigur mai sunt cativa!
Nu! Azi nu trebuie sa fii disciplinat sau ganditor! Azi poti fi ori fiecare dintre ele ori un ganditor disciplinat,ceea ce ar fi cam ideal biggrin.gif si e greu de ajuns acolo..Dar se poate..Tocmai pt ca exista atatea cai de informatie.

Si acum, daca nu te-ai plictisit citind postul meu tongue.gif cateva intrebari:
1.Iti place poezia? Mai citesti poezie? Care e ultima poezie citita? Sau ultima carte de poezie citita? Ai vreun poet preferat? Care?
2.Nu consideri ca si muzica e poezie? Nu crezi ca cele 2 se aseamana? Argumenteaza raspunsul,te rog.

Mai aveam intrebari,din nefericire am treaba, voi reveni mai tarziu.
Numai bine!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AG Weinberger
mesaj 18 Apr 2004, 09:33 PM
Mesaj #65


Invitat la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 38
Inscris: 12 April 04
Forumist Nr.: 3.030



Iti multumesc pentru interes si ca ai citit dezbaterea noastra. Imi cad bine cuvintele tale... rolleyes.gif Observ ca aperi Poezia... probabil ai tu motivele tale serioase sa faci acest lucru wink.gif nu stiu, dar am impresia ca scrii... gresesc?
Imi pare rau ca s-a inteles gresit ce am dorit sa spun... Eu NU am atacat Poezia! Am zis doar ca a murit... pentru ca nu regasim influenta poeziei in viata de zi cu zi...Este ca si limba latina. E frumoasa, e interesanta dar nu se mai foloseste. Nici macar slujbele catolice nu se mai fac in latina... Cam asa simt ca s-a intimplat si cu poezia. Deserveste deliciul unui segment restrins de oameni... E un lux pasiv... nu se mai poate implica social, nu mai poate crea anarchie sau revolutie... ah, desigur, iti poate crea stari, bucurii, melancolii, nostalgii la nivel individual... dar tu, individul, cind iesi pe strada si te lovesti de mirlania promiscuua a realitatii zilnice chemi poezia in ajutor? Asa era prin 1848... atunci poezia, cuvintul aveau forta... era o virtute sa vorbesti frumos si elevat... azi cine mai pune pret pe astea? Acum vreo 20-30 de ani cuvintul mai avea greutate in Romania. Azi nici macar contractele semnate nu mai valoreaza nimic... vorbesc strict de Romania. Sunt tari relaxate unde o stringere de mina pecetluieste onoarea. Ah.... iata cuvintul! Onoare... Unde nu e onoare poezia moare! Asa esti de acord cu mine? wink.gif
Dar iti multumesc ca mi-ai dat ocazia sa dezvolt un pic mai mult cum si ce gindesc despre aceste lucruri. De asta suntem la un forum unde eu am nesansa sa nu ma pot ascunde sub anonimat. Asa ca "disecati-ma" smile.gif !

In ultima vreme nu citesc altceva decit istorie si lucrari ezoterice. Aceste subiecte ma intereseaza acum... poezia nu am citit-o niciodata intr-u totul... am si acum un volum de Allen Ginsberg la indemnina pe noptiera...
Ma intrebi daca muzica si poezia se aseamana... Tii minte acele emisiuni sub genericul de "muzica si poezie"? Eu nu sunt de structura melancolica sau dostoievsky-iana... eu am o constructie vestica... hai sa zicem Poe sau Byron, sau ... Regele Solomon... asa sunt eu, diferit poate dar just... asta nu inseamna ca nu respect sau nu accept sensibilitatile altora, in cel mai rau caz eu consum altceva... thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de AG Weinberger: 18 Apr 2004, 09:37 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Costin
mesaj 19 Apr 2004, 10:02 PM
Mesaj #66


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 1 March 03
Forumist Nr.: 2



Interesant dialog. smile.gif

AG, care consideri ca este expresia ce caracterizeaza Blues-ul?

Si, fara referire la muzica: in Romania a fost un scandal mediatic pentru un reality show, Big Brother; din cate stiu acesta este difuzat in multe alte tari, printre care si SUA. Ce parere ai despre acest tip de emisiuni? Care este emisiunea ta preferata in SUA?

Tnx. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 19 Apr 2004, 10:23 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



QUOTE (AG Weinberger @ 18 Apr 2004, 10:35 PM)
Dar iti multumesc ca mi-ai dat ocazia sa dezvolt un pic mai mult cum si ce gindesc despre aceste lucruri. De asta suntem la un forum unde eu am nesansa sa nu ma pot ascunde sub anonimat. Asa ca "disecati-ma" smile.gif !

Se poate rezolva prin simpla inscriere sub un nou nick. Sa vedeti atunci disectii! laugh.gif
In legatura cu aceasta:
Ce anume v-a determinat sa acceptati invitatia la Hanu' Ancutei si ce impresie v-a facut acest forum?
Ca obisnuit al internet-ului, puteti face comparatie cu alte forumuri?
Inca o data va multumesc pentru amabilitatea raspunsurilor si sper sa ne revedem la un concert la Laptarie!

Acest topic a fost editat de denise_d: 19 Apr 2004, 10:24 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AG Weinberger
mesaj 20 Apr 2004, 09:23 AM
Mesaj #68


Invitat la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 38
Inscris: 12 April 04
Forumist Nr.: 3.030



QUOTE (Costin @ 19 Apr 2004, 09:04 PM)
Interesant dialog. smile.gif

AG, care consideri ca este expresia ce caracterizeaza Blues-ul?

Si, fara referire la muzica: in Romania a fost un scandal mediatic pentru un reality show, Big Brother; din cate stiu acesta este difuzat in multe alte tari, printre care si SUA. Ce parere ai despre acest tip de emisiuni? Care este emisiunea ta preferata in SUA?

Tnx. wink.gif

Iti multumesc ca ai urmarit dezvoltarea dialogului...
1. Wang Dang Doodle ohyeah.gif
2. Mi-a placut prima serie din "Survivor" - pentru ca era interesant si avea un mesaj ( lasind la o parte faptul ca si Survivor a fost o idee furata de la nobila si frumoasa intrecere EcoChallenge)... dupa succesul seriei au aparut ca ciuperca fel de fel de reality show-uri ... e un business foarte bun pentru ca poporul musca momeala, asa cum au zis romanii: da-le piine si circ! Omul este prin definitie un animal promiscu...
Dar faptul ca mine personal ma dezgusta astfel de emisiuni nu inseamna ca ma lupt impotriva lor... pur si simplu nu ma uit.
In US tot la Discovery ma uitam si la Nature - care este o emisiune a postului public PBS.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AG Weinberger
mesaj 20 Apr 2004, 09:29 AM
Mesaj #69


Invitat la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 38
Inscris: 12 April 04
Forumist Nr.: 3.030



QUOTE (denise_d @ 19 Apr 2004, 09:25 PM)
Ce anume v-a determinat sa acceptati invitatia la Hanu' Ancutei si ce impresie v-a facut acest forum?
Ca obisnuit al internet-ului, puteti face comparatie cu alte forumuri?
Inca o data va multumesc pentru amabilitatea raspunsurilor si sper sa ne revedem la un concert la Laptarie!

Auzisem de la prieteni despre Han si dupa ce am intrat de citeva ori "in vizita neautorizata" s-a confirmat ce am auzit... Eu de obicei nu fac comparatii pentru ca nu cred in astfel de lucruri... Mi-a placut la Han... Iti multumesc pentru intrebari si interes. Si eu sper sa fiu invitat la Laptarie... Ai grija de tine si de cei dragi! thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 20 Apr 2004, 10:01 AM
Mesaj #70





Guests






Iti multumesc ca mi-ai raspuns sorry.gif Si,sincer,ma asteptam la un raspuns mai dur, ma bucur ca nu a fost asa sorry.gif
Cat despre scris...Am cateva tentative...Dar mai mult proza...Tentativele de scris le vei gasi si in jurnalul meu,daca ai timp sa citesti, pe la pagina 21-22...Insa iubesc poezia si tot ce inseamna ea...Si da, cand ma intalnesc cu marlania de pe strada nu apelez direct la poezie...Dar sunt o fire romantica, cred in vise, cred in bunatatea oamenilor si, desi sunt multi mitocani pe strada,de obicei incerc sa-mi inchipui ce se ascunde in spatele mitocaniei...Si pot fi atat de multe,incat, de obicei le spun un "nu-i nimic" cu zambetul pe buze...Sa vezi atunci fete socate rofl.gif

Pt mine poezia se aseamana cu muzica...Din toata literatura, poezia e cea care "unge" cel mai bine sufletul...Si din toate artele muzica face acelasi lucru...Amandoua mangaie sufletul,amandoua parca sunt facute special pt ascultator/cititor (in sensul ca de multe ori ai impresia ca poetul/muzicantul ti-au citit gandurile cand au facut o anumita poezie/melodie)...Uff, sunt multe de spus si nu am starea necesara smile.gif

Cat despre "disectie" eu una pot s-o fac oricui,indiferent ca e inscris cu un nume sau ca e inscris cu un nick smile.gif Ma bucur ca ti-a placut Hanul, sper sa mai ramai printre noi si dupa ce se termina interviul , sunt sigura ca te vei simti bine si-ti vei face si prieteni smile.gif

De ce tocmai blues? Din toate genurile de muzica ai ales bluesul..(daca ai mai raspuns la intrebarea asta,imi cer scuze ca am pus-o din nou sorry.gif )
Si de ce tocmai muzica? De ce nu pictura? Sculptura, literatura...orice altceva...
Ce hobiuri ai? Ce-ti place foarte mult in afara de muzica?
Am vazut ca gatesti biggrin.gif Care e mancarea preferata? Si ce iti place cel mai mult sa gatesti? O reteta rapida si gustoasa poti lasa aici si pt mine? biggrin.gif
Te pup,numai bine!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 10:31 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman