HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

18 Pagini V  « < 16 17 18  
Closed TopicStart new topic
> Ce Are De Oferit Ateismul, Thread deschis tuturor ateilor
Figaro
mesaj 11 Jan 2005, 05:27 PM
Mesaj #596


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Daca punem la socoteala o intreaga lista de personalitati din multe domenii care au fost religioase atunci ar fi de discutat cu libertatea in gandire.

Un om credincios nu face din Dumnezeu un tap ispasitor. Cel putin nu daca are mintea intreaga. Orice om isi poate recunoaste greselile. In rest si un ateu culpabilizeaza. Viata nu l-a ajutat, norocul nu i-a fost prielnic, soarta l-a nedereptatit etc.Pentru un om credincios, culpabilizarea


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 11 Jan 2005, 05:30 PM
Mesaj #597


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



figaro
QUOTE
Viata nu l-a ajutat, norocul nu i-a fost prielnic, soarta l-a nedereptatit etc.

un ateu nu crede nici in noroc si nici in soarta, aste-s puteri supranaturale wink.gif , daca crezi in soarta sau in mai stiu eu ce chestii atunci este credincios rolleyes.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 11 Jan 2005, 05:32 PM
Mesaj #598


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE (mariusc2 @ 11 Jan 2005, 05:22 PM)
Ateismul iti o ofera mai multa libertate in gandire, o deculpabilizare,si te invata sa iti asumi mai mult responsabilitatea propriei vieti, sa nu te mai lasi in voia providentei, sa dai mereu vina pe dumnezeu sau pe dracu' atunci cand tu gresesti!

Mi se pare corect,... ai dreptate! Unii "credinciosi" tind sa dea vina pe tot felul de procese sa apeleze la o diversitate de subterfugii, pentru asi justifica sau ascunde propriile greseli sau neimpliniri.


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Jan 2005, 05:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 11 Jan 2005, 05:32 PM
Mesaj #599


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Maharajah @ 11 Jan 2005, 05:15 PM)
ti-am spus ca nu am nevoie de alte amanunte

Evident ca nu ai nevoie decat de acele lucruri care iti convin... Amanuntele deranjante nu-ti sunt de folos. Ceea ce am scris este evident doar opinia mea, insa atunci cand ai spus ca vrei parerile ateilor asta am presupus ca astepti: opiniile noastre.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 11 Jan 2005, 05:34 PM
Mesaj #600


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Bine punctat, C! Soarta e Dumnezeul ateului.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 11 Jan 2005, 05:38 PM
Mesaj #601


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



din contra figaro, nu este nici soarta, nici nimic, doar anumite conditii geografo-istorice wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 11 Jan 2005, 05:39 PM
Mesaj #602


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE (abis @ 11 Jan 2005, 05:32 PM)
Evident ca nu ai nevoie decat de acele lucruri care iti convin... Amanuntele deranjante nu-ti sunt de folos. Ceea ce am scris este evident doar opinia mea, insa atunci cand ai spus ca vrei parerile ateilor asta am presupus ca astepti: opiniile noastre.

Nu vreau sa intru in polemica, asa ca la problemele prost puse, prefer sa raspund prin tacere!


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Jan 2005, 05:56 PM
Mesaj #603


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



O problema prost pusa este chiar in titlul topicului...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 12 Jan 2005, 05:30 AM
Mesaj #604


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE
.... nu inteleg ce relevanta are pentru topic daca ateismul este anterior sau ulterior religiei...


Acelasi dubiu il au si altii ca si-au prins urechile in logica asta infailibila:

QUOTE
Poate ateismul exista si inainte, dar nu purta un nume, o denumire clara..... poate pt ca nu avea, hai sa zicem un termen de comparatie..... In momentul in care a aparut religia, a aparut si termenul de comparatie....


QUOTE
Nu uita ca reptilele (care exista de mai multa vreme decat pasarile) se inmultesc prin oua.


Oua...ouate sau.... ????? cry.gif ohmy.gif

QUOTE
Ateismul iti ofera elibareare, increderea in tine, in natura etc.

Crestinismul s-a instalat cu aceleasi ambitii:
2Timotei 1:7 "Pentru ca Dumnezeu nu ne-a dat noua spiritul de frica, ci de putere, de dragoste si de minte sanatoasa".
QUOTE
Ateismul te pune in centrul universului. Prin ateism devii propriul tau Dumenzeu.

Nu chiar! Biblia ne spune ca:
"Tu nu stii ca trupul tau este templul Sfantului Duh care este in tine, pe care il ai de la Dumnezeu si ca tu nu esti al tau?(1 Corintieni 6:19)

Interesant este cum incercam sa explicam ateismul folosindu-ne de ideea de Dumnezeu! laugh.gif





--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inceputul Vietii
mesaj 12 Jan 2005, 08:18 PM
Mesaj #605


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 29 April 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 3.301



Sper sa nu va deranjeze ca nu sunt un ateist convins... Eu am de gand sa zic.

Ma gandesc eu ca ateismul e foarte bun, pentru ca am trecut prin el de mai multe ori si de fiecare data am revenit cu mult mai multa forta pe calea "credintei" (folosesc ghilime pentru ca credinta mea e un specimen ciudat, pe care nu-l pot descrie complet nici eu. As putea chiar sa imi fac un scop in viata din a descurca misterul asta tongue.gif ). La ora asta nu pot sa ma decid care din cele doua: credinta si ateism e mai bun, dar ce stiu CLAR e ca daca nu alegi nici una... e grav. Mi se pare grav sa nu iti pui intrebari.


--------------------

-----------------

Sunt un OM viu.
Nimic din ce-i omenesc nu-mi este strain.
Abia am timp sa ma mir ca exist,
dar ma bucur totdeauna ca sunt. -N.Stanescu


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inceputul Vietii
mesaj 12 Jan 2005, 08:25 PM
Mesaj #606


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 29 April 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 3.301



Ah, ma scuzati, tocmai am observat ca titlul topicului este "Ce are de oferit Ateismul", iar ce am scris mai inainte e usor deviat.

Pai ateismul e puntea de legatura dintre "nu m-am gandit niciodata daca exista Dumnezeu" si "Da, eu cred in Dumnezeu". Pentru mine e simplu ca buna ziua.


--------------------

-----------------

Sunt un OM viu.
Nimic din ce-i omenesc nu-mi este strain.
Abia am timp sa ma mir ca exist,
dar ma bucur totdeauna ca sunt. -N.Stanescu


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 13 Jan 2005, 05:05 AM
Mesaj #607


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



uite ce frumos o pune nenea asta

Ateistul materialist crede că viata a apărut la întâmplare. Cel mai puternic supravietuieste si se înaltă, cel slab e suprimat fără milă. Individul e lipsit de importantă. Valoare au doar statul, partidul, societatea. Privite de el chiar si prin această optică, faptele par să dovedească zdrobitor un lucru: Nu există Dumnezeu. Totul este întâmplare. Această gândire duce la o "societate a datului din coate". Egoismul duce la succes. Important în viată e doar cel puternic; cine e învins, e lipsit de valoare.

Această gândire fără Dumnezeu, cu scări de valori aleatorii, duce la escaladarea răului. Ceea ce este normal, conform normei lui Dumnezeu, este luat în derâdere. Ce e pervers devine binecrescut. Cel ce mai reprezintă azi valorile biblice este un retrograd, un visător. Cine vorbeste de fidelitate în căsnicie nu e normal. O societate lipsită de orice pudoare evoluează în mod logic către o societate ucigătoare. Făptasii devin jertfe si jertfele devin făptasi. Lumea este asa cum este fiindcă omul, în trufia sa, îl consideră mort pe Dumnezeu, făcându-se pe sine însusi măsura tuturor lucrurilor. Aici ateistii filozofici si materialistii îsi dau mâna fiindcă au "dovedit": "Dumnezeu este o iluzie!"

Ateistul trebuie să creadă absurdul si nonsensul. Cine-L consideră mort pe Dumnezeu trebuie să confere vesnicie materiei. Materia fără viată a creat viata, materia fără spirit a produs inteligenta. Materia fără morală, fără ethos, a creat scop si ordine! Ce credintă enormă e necesară pentru a accepta atâta absurd!

Dacă eu vin si sustin că pe fundul mării nu se află nicăieri nici un ac, as putea sustine cu tărie si credibilitate acest lucru, doar dacă as fi cercetat îndeaproape fiecare ungher al mării. Dar fiindcă nu sunt în stare de acest lucru, cunostinta mea este limitată si afirmatia mea o remarcă goală. Nici un om nu are suficientă cunostință pentru a fi ateist. Ateistii care-L declară mort pe Dumnezeu si nu cred în El, nu înseamnă că ei nu cred nimic, ci cred în propriile lor fantasmagorii.

Ei sunt în mod ciudat foarte revoltati de rău, chiar dacă, conform conceptiei lor despre lume, nu există de fapt nimeni fată de care să fie revoltati. A aduce răul din lumea aceasta ca argument si dovadă pentru inexistenței lui Dumnezeu, provine dintr-o greseală de gândire fundamentală. Răul ar fi putut cel mult pune sub semnul întrebării caracterul si însusirile lui Dumnezeu, în nici un caz însă existenta Sa!

Bruno Schwengeler

http://www.sbc-resurse.go.ro/articole/doamne_de_ce.html

Acest topic a fost editat de Oul Dogmatic: 13 Jan 2005, 05:13 AM


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jan 2005, 10:36 AM
Mesaj #608


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Oul Dogmatic @ 13 Jan 2005, 05:05 AM)
Ateistul materialist crede că viata a apărut la întâmplare. Cel mai puternic supravietuieste si se înaltă, cel slab e suprimat fără milă.

Asta este ceea ce intelegi tu din evolutia speciilor? Sunt si credinciosi destui care o considera adevarata.
QUOTE
Ce e pervers devine binecrescut

Ce inseamna "pervers", in opinia ta? Exista suficienti atei pe han (eu, Actionmedia, Amenhotep si altii). Ce gasesti pervers la noi?
QUOTE
Ateistul trebuie să creadă absurdul si nonsensul

Ce este "nonsens" si "absurd" in ceea ce posteaza Amenhotep, de exemplu?
QUOTE
Cine-L consideră mort pe Dumnezeu trebuie să confere vesnicie materiei.

Nu neaparat... Este posibil ca nici materia sa nu fie vesnica!
QUOTE
Dacă eu vin si sustin că pe fundul mării nu se află nicăieri nici un ac, as putea sustine cu tărie si credibilitate acest lucru, doar dacă as fi cercetat îndeaproape fiecare ungher al mării.

Ai dreptate! Dar daca ai sustine ca pe fundul marii se afla un ac omniprezent (adica se afla in acelasi timp oriunde pe fundul marii!) este suficient sa cercetezi un singur loc pentru a-ti da seama ca nu ai dreptate!
QUOTE
A aduce răul din lumea aceasta ca argument si dovadă pentru inexistenței lui Dumnezeu, provine dintr-o greseală de gândire fundamentală. Răul ar fi putut cel mult pune sub semnul întrebării caracterul si însusirile lui Dumnezeu, în nici un caz însă existenta Sa!

Existenta raului nu este un argument impotriva existentei lui Dumnezeu, ci impotriva atributelor care i se confera lui Dumnezeu (atotputernic, omnipotent si omnibenevolent). Simplu: existenta raului arata ca cel putin una dintre respectivele atribute nu are cum sa fie adevarata. Si atunci trebuie rezolvata dilema: exista un Dumnezeu care nu-i atotputernic, omnipotent si omnibenevolent, caz in care definitia lui Dumnezeu trebuie reconsiderata, sau nu exista deloc?
QUOTE
Ei sunt în mod ciudat foarte revoltati de rău, chiar dacă, conform conceptiei lor despre lume, nu există de fapt nimeni fată de care să fie revoltati.

Faptul ca nu intelegi de ce ei sunt revoltati de rau arata un singur lucru: nu intelegi care-i conceptia lor despre lume. Si o combati neintelegand-o.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 13 Jan 2005, 10:47 AM
Mesaj #609


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Nu stiu daca ateismul are de oferit ceva. Ateismul ar fi o stare de impacare cu tine insuti si o forma de egocentrism (eu contez). Mi se pare starea cea mai potrivta pentru tineri. Cand corpul ti se prezinta in stare buna de functionare, cand nu ai nici o boala, cand parintii si prietenii traiesc viata ti se pare frumoasa si interesanta de trait. Cand ai o boala, cand incepi sa intelegi ca moartea nu e doar un fenomen care se intampla doar altora ateismul incepe sa apese.

Ca tanar iti sta bine cu tine insuti, pentru ca esti si te simti puternic, dar pe masura ce inaintezi in varsta lucrurile se nuanteaza. Probabil ca peste 10, 20 sau 30 de ani vom avea o cu totul alta conceptie despre lume si viata.



--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 13 Jan 2005, 04:03 PM
Mesaj #610


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Figaro @ 11 Jan 2005, 04:50 PM)
Cum sa nu-ti ofere? Sigur ca iti ofera.


Figaro, te contrazici:
QUOTE

Nu stiu daca ateismul are de oferit ceva


Pai ori esti sigur, ori nu stii. In plus asta este o viziune ingusta:
QUOTE

I acceptiunea unui ateu un om religios este un stupid tinut in inchisoarea iluziilor supranaturale, incapabil sa se bazeze pe forte proprii, cersind mereu ajutorul divinitatii. Ca printre acest stupizi se numara si oameni de stiinta, scriitori, filozofi, pictori etc. conteaza mai putin pentru un ateu.

Probabil ca sunt si atei care cred asta dar nu toti sunt asa, nu cred ca poti generaliza in acest fel.

QUOTE

In rest si un ateu culpabilizeaza. Viata nu l-a ajutat, norocul nu i-a fost prielnic, soarta l-a nedereptatit etc.

Nu asa gandeste un ateu. Crede-ma eu stiu ce spun pentru ca sunt ateu. Soarta, norocul, viata, nu au nici o legatura cu esecul sau succesul unui ateu. Cine se increde in soarta sau noroc nu este ateu, este un alt fel de credincios.

QUOTE
Cand ai o boala, cand incepi sa intelegi ca moartea nu e doar un fenomen care se intampla doar altora ateismul incepe sa apese.

Eu am inteles de mult ca moartea este un fenomen de care nu ai cum sa scapi. Toti murim. Acesta este ciclul vietii. Este un fapt constatat, nu exista dubii in privinta mortii. Alegerea mea este sa ma bucur de viata pe care o traiesc acum.

Poti fi ateu indiferent de varsta. S-ar putea ca varsta sa aiba o anumita influenta dar nu este esentiala.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Jan 2005, 06:21 PM
Mesaj #611


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Ce are de oferit Ateismul?

Nimic.



--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jan 2005, 06:22 PM
Mesaj #612


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De unde stii?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 14 Jan 2005, 04:35 AM
Mesaj #613


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (Figaro @ 11 Jan 2005, 09:50 AM)
Cum sa nu-ti ofere? Sigur ca iti ofera.

I acceptiunea unui ateu un om religios este un stupid tinut in inchisoarea iluziilor supranaturale, incapabil sa se bazeze pe forte proprii, cersind mereu ajutorul divinitatii. Ca printre acest stupizi se numara si oameni de stiinta, scriitori, filozofi, pictori etc. conteaza mai putin pentru un ateu.

Ateismul iti ofera elibareare, increderea in tine, in natura etc.

Ateismul te pune in centrul universului. Prin ateism devii propriul tau Dumenzeu.

Un raspuns mai stupid ca asta e greu de gasit....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 14 Jan 2005, 04:39 AM
Mesaj #614


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (Figaro @ 11 Jan 2005, 10:34 AM)
Bine punctat, C! Soarta e Dumnezeul ateului.

Dude,
Un secret..... numai pt tine.... ateii nu se lasa in voia sortii..... pt ei nu exista asa ceva.... mwah1.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 14 Jan 2005, 04:43 AM
Mesaj #615


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (abureala @ 13 Jan 2005, 11:21 AM)
Ce are de oferit Ateismul?

Nimic.

Ai dreptate....
Asta e singurul punct comun al ateismului si al credintei...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 14 Jan 2005, 06:06 AM
Mesaj #616


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (bdl @ 14 Jan 2005, 05:43 AM)
QUOTE (abureala @ 13 Jan 2005, 11:21 AM)
Ce are de oferit Ateismul?

Nimic.

Ai dreptate....
Asta e singurul punct comun al ateismului si al credintei...

Atunci de ce batem apa'n piua pe 40 de pagini???? huh.gif


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 14 Jan 2005, 06:41 AM
Mesaj #617


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE
QUOTE (Oul Dogmatic @ 13 Jan 2005, 05:05 AM)
Ateistul materialist crede că viata a apărut la întâmplare. Cel mai puternic supravietuieste si se înaltă, cel slab e suprimat fără milă.

Asta este ceea ce intelegi tu din evolutia speciilor? Sunt si credinciosi destui care o considera adevarata.


Hai sa-l discutam pe nenea care a scris cele mai de sus nu pe Ou. Autorul nu a afirmat ca n-ar fi adevarat ci ca e....la intimplare! Evolutionistii afirma ca viata este un fenomen aparut dintr-o selectie la intamplare nu poti nega asta. Mie mi se pare penibil ca "stiinta" sa se bazeze atit de ferm pe...intimplare!

QUOTE
QUOTE
Ce e pervers devine binecrescut

Ce inseamna "pervers", in opinia ta? Exista suficienti atei pe han (eu, Actionmedia, Amenhotep si altii). Ce gasesti pervers la noi?


Autorul se referea la anumite aspecte sociale ingeneral si nicidecum la musterii de la han. Ce inseamna pervers in societatea noastra? De exemplu Iliescu sau Nastase sau unul ca ei.

QUOTE
QUOTE
Ateistul trebuie să creadă absurdul si nonsensul

Ce este "nonsens" si "absurd" in ceea ce posteaza Amenhotep, de exemplu?

Incearca si tu sa-ti imaginezi ca exista asa ceva dincolo de forumul asta.

QUOTE
QUOTE
Cine-L consideră mort pe Dumnezeu trebuie să confere vesnicie materiei.
Nu neaparat... Este posibil ca nici materia sa nu fie vesnica!


Pai tocmai, Dumnezeu este.

QUOTE
Ai dreptate! Dar daca ai sustine ca pe fundul marii se afla un ac omniprezent (adica se afla in acelasi timp oriunde pe fundul marii!) este suficient sa cercetezi un singur loc pentru a-ti da seama ca nu ai dreptate!


Deci am dreptate. Pina la urma trebuie sa pipai fundul oceanului chiar si intr-un singur loc ca sa "stiu" ceva ...altfel , daca nu pipai adica, n-am cu sa "stiu" fiindca sint mult prea mic !

QUOTE
QUOTE
A aduce răul din lumea aceasta ca argument si dovadă pentru inexistenței lui Dumnezeu, provine dintr-o greseală de gândire fundamentală. Răul ar fi putut cel mult pune sub semnul întrebării caracterul si însusirile lui Dumnezeu, în nici un caz însă existenta Sa!

Existenta raului nu este un argument impotriva existentei lui Dumnezeu, ci impotriva atributelor care i se confera lui Dumnezeu (atotputernic, omnipotent si omnibenevolent). Simplu: existenta raului arata ca cel putin una dintre respectivele atribute nu are cum sa fie adevarata. Si atunci trebuie rezolvata dilema: exista un Dumnezeu care nu-i atotputernic, omnipotent si omnibenevolent, caz in care definitia lui Dumnezeu trebuie reconsiderata, sau nu exista deloc?


Mi se pare ca spui acelasi lucru cu o alta intorsatura de condei.

QUOTE
QUOTE
Ei sunt în mod ciudat foarte revoltati de rău, chiar dacă, conform conceptiei lor despre lume, nu există de fapt nimeni fată de care să fie revoltati.
Faptul ca nu intelegi de ce ei sunt revoltati de rau arata un singur lucru: nu intelegi care-i conceptia lor despre lume. Si o combati neintelegand-o.


Hai ca ma ia ameteala! La ce ar servi sa "inteleg" de ce ateii sint revoltati de rau in contextul de fata? huh.gif

Acest topic a fost editat de Oul Dogmatic: 14 Jan 2005, 06:44 AM


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Jan 2005, 09:23 AM
Mesaj #618


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Oul Dogmatic @ 14 Jan 2005, 06:41 AM)
Evolutionistii afirma ca viata este un fenomen aparut dintr-o selectie la intamplare nu poti nega asta. Mie mi se pare penibil ca "stiinta" sa se bazeze atit de ferm pe...intimplare!

Evolutionistii nu spun nimic despre aparitia vietii, ci despre evolutia ei. Vezi pe topicul respectiv...
De ce ti se pare penibil ca stiinta sa se bazeze pe intamplare? Pe intamplare se bazeaza tot ce tine de studiul probabilitiatilor, exista o intreaga matematica dezvoltata pe aceasta baza.
QUOTE
Ce inseamna pervers in societatea noastra? De exemplu Iliescu sau Nastase sau unul ca ei.

Daca asta este definita ta, te anunt ca exista suficienti atei (si credinciosi, desigur) care nu-i inghit pe cei ca Iliescu si Nastase. Daca esti ateu nu inseamna ca iubesti coruptia...
QUOTE
La ce ar servi sa "inteleg" de ce ateii sint revoltati de rau in contextul de fata?

Ca sa nu ti se mai para ciudat!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 14 Jan 2005, 10:11 AM
Mesaj #619


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



Nici ateismul nici religia nu ar avea nimic de oferit daca nu ar exista un puternic spirit de discernamant ce ar trebui sa fie specific fiecaruia dintre noi. Lipsa unui efort permanent de a tine Calea cat mai dreapta, de a face ceva bun din viata noastra, conduce inevitabil in jos, indiferent daca te autodenumesti ateu sau credincios.
Discutii de genul, care este mai bun sau mai destept, aduc cel putin o umbra de iritare, daca nu chiar mai mult. Din astfel de discutii, s-ar putea desprinde si unele idei bune, dar daca adunam, dupa semnul egal totalul va da cu minus.
Argumente vor exista mereu si pro si contra, si de aceea oricand la alb se poate raspunde cu negru si invers, unde mai pui ca poate interveni si culoarea gri, sau alte culori.
Poate ca mai intelept ar fi sa discutam ce au in comun bun si ateismul si religia... si va garantez ca raspunsul ar fi OMUL.
Dar nu orice fel de om...
Daca nu orice fel de om, atunci ce tip de om?
Ar merita incercat un raspuns la o astfel de intrebare!


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 14 Jan 2005, 11:57 AM
Mesaj #620


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (Oul Dogmatic @ 13 Jan 2005, 11:06 PM)
QUOTE (bdl @ 14 Jan 2005, 05:43 AM)
QUOTE (abureala @ 13 Jan 2005, 11:21 AM)
Ce are de oferit Ateismul?

Nimic.

Ai dreptate....
Asta e singurul punct comun al ateismului si al credintei...

Atunci de ce batem apa'n piua pe 40 de pagini???? huh.gif

Din acelasi motiv pt care se bate apa-n piua pe sute de pagini la credinta.... jamie.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 14 Jan 2005, 12:09 PM
Mesaj #621


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



La Credinta nu prea au ce cauta ateii. Discutiile intre atei si credinciosi ar trebui sa se duca pe acest forum. Din cate imi amintesc insusi regulamentul de pe Credinta interzice discutiile legate de ateism.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 14 Jan 2005, 01:43 PM
Mesaj #622


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Ce are de oferit ateismul?

de fapt cred ca acum stiu. Are de oferit ceva! 40 to n pagini de batere de apa in piua, care daca ma gandesc putin tot nimic e.:-)

Deci am avut dreptate. Raspunsul era tot NIMIC.

Off, "A fi simplu nu e simplu deloc" -Pascal.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Jan 2005, 02:40 PM
Mesaj #623


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In astea 40 de pagini (cat ai citit din ele?) au postat si ateii, dar si credinciosii, asa ca nu-i corect sa-i acuzi numai pe unii ca "au batut apa in piua". Culmea este ca topicul nu a fost lansat de un ateu...

Si sa-ti mai zic ceva: nimeni nu-i ateu pentru ca ii ofera ateismul ceva. Este ateu pentru ca nu poate fi credincios. Te sfatuiesc prieteneste sa lasi la o parte aerul de superioritate, daca vrei sa ai o discutie normala cu cineva... Vezi ce zice Maharajah mai sus...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 18 Jan 2005, 11:46 AM
Mesaj #624


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



OK. Pentru ca eu am deschis subiectul, si pentru ca, dupa 40 de pagini in care s-au adus argumente pro si contra, s-a ajuns doar la atacuri la persoana, decid inchiderea acestui thread.

Cititorul va intelege... smile.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pagini V  « < 16 17 18
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 01:22 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman