HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate câte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

10 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Rugaciunea, cea mai draga sufletului vostru
Clopotel
mesaj 7 Apr 2004, 11:04 AM
Mesaj #1


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



La topicul "Cum va rugati" s-a discutat despre modul in care credinciosii isi fac rugaciunile.
Va propun acum, sa scrieti aici cele mai frumoase si inaltatoare rugaciuni ale voastre.
Daca la aceasta puteti sa spuneti si un mic comentariu, referitor la aceasta rugaciune: despre ceea ce simtiti, despre efectele ei etc - cred ca ar fi minunat.

Eu simt o traire intensa cand recit urmatorul psalm:

PSALMUL 50 (al lui David)

Miluieşte-mă, Dumnezeule, după mare mila Ta, şi după mulţimea îndurărilor Tale, şterge fărădelegea mea. Mai vartos mă spală de fărădelegea mea şi de păcatul meu mă curaţeşte. Că fărădelegea mea eu o cunosc şi păcatul meu înaintea mea este pururea. Tie, Unuia, am greşit şi rău înaintea Ta am făcut aşa, încât drept eşti Tu întru cuvintele Tale şi biruitor când vei judeca Tu. Căci, iată, întru fărădelegi m-am zămislit şi întru păcate m-a născut maica mea. Iată, adevărul ai iubit; cele nearătate şi cele ascunse ale înţelepciunii Tale mi-ai arătat mie. Stropi-mă-vei cu isop şi mă voi curaţi; spăla-mă-vei şi mai vârtos decât zăpada mă voi albi. Auzului meu vei da bucurie şi veselie; bucura-se-vor oasele mele cele smerite, întoarce faţa Ta de la păcatele mele şi toate fărădelegile mele, şterge-le. Inimă curată zideşte întru mine, Dumnezeule, şi duh drept înnoieşte întru cele dinlăuntru ale mele. Nu mă lepăda pe mine de la faţa Ta şi Duhul Tău cel Sfânt nu-l lua de la mine. Dă-mi mie bucuria mântuirii Tale şi cu duh stăpânitor mă întăreşte, învăţa-voi pe cei fărădelege căile Tale şi cei necredincioşi la Tine se vor întoarce. Izbăveşte-mă de vărsarea sângelui, Dumnezeule, Dumnezeul mântuirii mele. Bucura-se-va limba mea de dreptatea Ta. Doamne, buzele mele vei deschide şi gura mea va vesti lauda Ta. Că de-ai fi voit jertfă, Ti-aş fi dat; arderile-de-tot nu le vei binevoi. Jertfa lui Dumnezeu este duhul umilit; inima frântă şi smerită Dumnezeu nu o va urgisi. Fă bine, Doamne, întru bunăvoirea Ta, Sionului, şi să se zidească zidurile Ierusalimului. Atunci vei binevoi jertfa dreptăţii, prinosul şi arderile-de-tot, atunci voi pune pe altarul Tău jertfă.

Este un Psalm care merge direct la inima. Reuseste imediat sa ma conecteze, chiar de la primul cuvant.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 24 May 2004, 04:02 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 7 Apr 2004, 12:14 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Sunt multe rugaciuni care imi plac si pot sa spun ca toate imi merg la inima, dar daca ai inceput cu Psalmii atunci voi continua si eu:

Plasmul 22

1. Domnul este păstorul meu, nu voi duce lipsă de nimic.
2. El mă paşte în păşuni verzi şi mă duce la ape de odihnă,
îmi înviorează sufletul.
3. Mă povăţuieşte pe cărări drepte, din pricina numelui său.
4. Chiar dacă ar fi să umblu prin valea morţii, nu mă tem de nici un rău,
căci tu eşti cu mine, toiagul şi nuiaua ta mă mângâie.
5. Tu îmi întinzi masă în faţa potrivnicilor mei,
îmi ungi capul cu untdelemn şi paharul meu este plin de se revarsă.
6. Da, fericirea şi îndurarea mă vor însoţi în toate zilele vieţii mele,
şi voi locui în casa Domnului până la sfârşitul zilelor mele.


Si inca o cantare frumoasa:

MAGNIFICATUL
Luca 1,46-55

1. Magnificat anima mea Dominum,
2. Et exultavit spiritus meus in Deo Salvatore meo,
3. Quia respexit humilitatem ancillae suae.
Ecce enim ex hoc beatam me dicent omnes generationes,
4. Quia fecit mihi magna, qui potens est,
et sanctum nomen eius,
5. Et misericordia eius in progenies et progenies timentibus eum.
6. Fecit potentiam in brachio suo,
dispersit superbos mente cordis sui;
7. Deposuit potentes de sede
et exaltavit humiles;
8. Esurientes implevit bonis et divites dimisit inanes.
9. Suscepit Israel puerum suum
recordatus misericordiae
10. Sicut locutus est ad patres nostros,
Abraham et semini eius in saecula.

1. Sufletul meu preamăreşte pe Domnul.
2. Şi duhul meu tresaltă de bucurie,
în Dumnezeu, Mântuitorul meu,
3. Căci a privit la smerenia slujitoarei sale. Iată, de acum toate popoarele mă vor numi fericită.
4. Căci mi-a făcut lucruri mari Cel Atotputernic şi numele lui e sfânt.
5. Milostivirea lui dăinuieşte din neam în neam peste cei ce se tem de dânsul.
6. El arată puterea braţului său,
risipeşte pe cei care sunt mândri în inima lor.
7. Dă jos de pe tron pe cei puternici
şi înalţă pe cei smeriţi.
8. Pe cei flămânzi îi copleşeşte cu daruri,
iar pe cei bogaţi îi lasă cu mâinile goale
9. A sprijinit pe slujitorul său Israel,
amintindu-şi de îndurarea sa.
10. După cum a promis părinţilor noştri,
lui Abraham şi urmaşilor lui în veci.


INCA UNA:
Benedictus
1. Binecuvântat este Domnul Dumnezeul lui Israel, pentru că a vizitat şi a răscumpărat pe poporul său.
2. Şi a înălţat o putere de mântuire,
în casa lui David, slujitorul său.
3. Precum a promis prin gura sfinţilor săi proroci care au fost în vechime;
4. Să ne mântuiască de vrăjmaşii noştri,
şi de mâna tuturor acelora care ne urăsc.
5. Astfel îşi arată îndurarea faţă de părinţii noştri, şi îşi aduce aminte de legământul său sfânt.
6. De jurământul pe care l-a făcut lui Abraham,
părintele nostru, că ne va ajuta.
7. Ca eliberaţi de mâna duşmanilor noştri,
să-i slujim fără teamă.
8. În sfinţenie şi dreptate sub privirea lui,
în toate zilele vieţii noastre.
9. Iar tu, copilule, vei fi proroc al Celui Preaînalt;
vei merge înaintea Domnului ca să pregăteşti căile sale.
10. Şi să faci cunoscută poporului său ştiinţa mântuirii întru iertarea păcatelor;
11. Prin iubirea îndurătoare a Dumnezeului nostru,
care ne-a cercetat ca un soare ce răsare din înălţime.
12. Ca să lumineze pe cei ce zac în întuneric şi în umbra morţii,
şi să îndrepte paşii noştri pe calea păcii.


Acest topic a fost editat de TriRegnum: 7 Apr 2004, 12:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Apr 2004, 01:14 PM
Mesaj #3


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Multumesc TriRegnum
Intr-adevar frumoase rugaciuni...

Nu stiu cine si de ce a mutat topicul..., e foarte bine si aici ...

Uite sunt cateva fraze in aceste rugaciuni, de ex.:

Miluieşte-mă, Dumnezeule, după mare mila Ta, şi după mulţimea îndurărilor Tale, şterge fărădelegea mea.

care, pot sa spun, ca de cate ori o spun, parca imi dau lacrimile. Nu stiu daca si altii simt la fel ....

sau, din cel pe care tu l-ai scris:

1. Domnul este păstorul meu, nu voi duce lipsă de nimic.

cand il spun parca imediat viata este mai frumoasa... wub.gif



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Apr 2004, 01:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
TriRegnum
mesaj 7 Apr 2004, 02:15 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Sa vezi cand sunt cantate cum iti merg direct la suflet...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Apr 2004, 04:00 PM
Mesaj #5


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Iata aici o rugaciune minunata...

Rugaciunea I a Sf. Macarie cel Mare

Doamne, c*răţeşte-mă pe mine păcătosul, că niciodată n-am facut bine înaintea Ta; scapă-mă deci de vicleanul şi fă să fie întru mine voia Ta, ca fără de osândă să deschid gura mea cea nevrednică şi să laud Prea Sfântul Numele Tău: al Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh, acum şi pururea şi în vecii vecilor. Amin !

Smerenia este una din cele mai mari calitati ale unui crestin. Ca sa inteleg asta am avut nevoie de cel putin 20 si ceva de ani, si nici astazi, spre rusinea mea, nu o stapanesc bine. Dar cu ajutorul acestor rugaciuni, imi aduc aminte cine sunt, si cum sa-mi traiesc viata ... thumb_yello.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 24 Apr 2004, 11:09 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Stii ce mi-a scris parohul in albumul meu de liceu (clasa noastra a facut album si pe langa elevi, am rugat pe unde era loc sa scrie si proefesorii, iar eu cum aveam un alt profesor: de religie - parohul, un om deosebit la care am tinut mereu si voi tine in continuare):
"Fii credincios pana la moarte,
si-ti voi da cununa vietii." (Apoc 2.10)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 25 Apr 2004, 10:04 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



"Fii credincios pana la moarte,
si-ti voi da cununa vietii." (Apoc 2.10)



Asta chiar atinge pe oricine. Cand mai ales iti este dedicata...iti ramane ptr toata viata.

Nu am nici o rugaciune speciala. Imi fac singura rugaciunile de cate ori pot pe zi. De cativa ani insa folosesc MULTUMESC in fata la tot ce spun.

Multumesc Doamne ptr ziua de azi, Multumesc Doamne ptr familia mea, Multumesc Doamne ptr ce sunt. In fiecare zi rugaciunea are amprenta zilei respective. Adaug mereu ce a fost peste zi in rugaciune.

Imi place sa citesc rugaciuni si imi vine si mie sa plang ca si lui Clopotel. Multe rugaciuni au asa mare putere incat strang acel nod de plans in gat.

Sunt insa unele rugaciuni care au fost scrise cu mult timp in urma si care sunt greu de inteles astazi. Poate din cauza asta multi tineri nu se simt bine sa le citeasca..ptr ca nu inteleg nimic.

Acest topic a fost editat de Crisse: 25 Apr 2004, 10:05 AM


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 25 Apr 2004, 10:15 AM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Dupa Pasti in ritul latin/ambrozian exista o rugaciune foarte frumoasa:REGINA CAELI.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 25 Apr 2004, 11:08 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Regina Caeli, prefer sa scriu rugaciunea in romana deoarece in latina nu ar intelege prea multi, e o rugaciune frumoasa ce inlocuieste rugaciunea Angelus de la Pasti pana la Rusalii:


- Bucura-te, Regina Cerului, aleluia
- Caci acela pe care ai fost vrednica sa-l porti, aleluia
- A inviat, precum a zis, aleluia
- Roaga-te pentru noi lui Dumnezeu, aleluia.
- Bucura-te si te veseleste, Fecioara Marie, aleluia.
- Caci Domnul a inviat cu adevrat, aleluia.
Sa ne rugam:
Dumnezeule, care ai binevoit sa bucuri lumea prin invierea Fiului tau, Domnul nostru Isus Cristos, fa, te rugam,
ca prin Nascatoarea lui, Fecioara Maria, sa dobandim bucuria vietii vesnice. Prin acelasi Cristos Domnul nostru. Amin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Apr 2004, 12:06 PM
Mesaj #10


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Asa este Crisse, unele rugaciuni sunt scrise intr-un grai vechi, dar cata forta au ... sunt intocmai vinului vechi - o picatura de sorbi iti da tarie mare.

La inceput si mie mi s-au parut incomode dar acum le privesc altfel, citindu-le asa, ma "conectez" mai repede.

Chiar acum vin de la Biserica si ma simt minunat. wub.gif Imi suna in minte iarasi si iarasi cateva rugaciunide acolo.

"Cu moartea pre moarte călcând..."

Si am sa scriu acum din Psaltirea Maicii Domnului, Psalmul 13:

1. Zis-a cel nebun, potrivnicul din iad: "Voi lovi şi nimici pe credincioşii lui Hristos, iar mâna mea îi va ucide!"

2. Scoală Doamnă, Preasfîntă Fecioară, întâmpină-l pe el, opreşte-l şi nimiceşte-i toate sfaturile lui cele rele.

3. Puterii tale cine îi va sta împotrivă? Cine va putea grăi împotriva stăpânirii tale?

4. Iadul se cutremură la auzul numelui tău celui preasfânt! În faţa puterii tale, morţii se ridică.

5. Numai la un semn al tău, nenumărate oşti însetate de sânge se nimicesc.

6. O, pururea Fecioară, Născătoare de Dumnezeu, tu L-ai cuprins şi L-ai purtat în sânul tău pe atotputernicul Dumnezeu, cel neîncăput!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 25 Apr 2004, 12:29 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Ah, dupa ce va citesc pe voi imi vine o pofta de credinta si mai mare smile.gif

Bine ar fi daca ati posta aici si anumite explicatii ale rugaciunilor. Am citit undeva, explicatii ale pasajelor din diferite rugaciuni (tatal nostru, crezul etc)..dar nu mai tin minte unde. Aveti cunostinte despre astea?


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 26 Apr 2004, 08:41 AM
Mesaj #12


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Crisse,
eu am sa incerc aici, la unele rugaciuni, sa-mi spun parerea mea, dar sunt convins ca e departe de a fi cea dreapta. Mult mai bine ar fi daca l-ai intreba pe TriRegnum, pentru ca el are caderea si stiinta de a te lamuri. Cu mine a facut la fel, si ii sunt profund recunoscator. Apoi, tot el m-a sfatuit, sa-mi caut un parinte duhovnic, si pe acela sa-l intreb despre nelamuririle mele....

Dar parerile personale sau capatate, suntem liberi sa ni le expunem aici...

Am constatat ca primul lucru important dupa credinta este smerenia. Fara de smerenie nu poate sa existe credinta adevarata. Despre aceasta eu nu pot sa spun multe, dar am sa-ti dau din cuvintele Parintelui Cleopa, un fragment din cartea "Despre vise si vedenii", care este o lucrare minunata, si pe care te sfatuiesc sa o citesti cu luare aminte. Pe mine m-a ajutat sa inteleg multe. Iata ce exemplu da el: (sper ca se vad diacriticele - daca nu sa-mi spuneti)

"Ascultă, frate Ioane, şi despre desăvârşita smerenie a Sfântului Sisoe cel Mare, care, după ce a ajuns la mare desăvârşire şi s-a învrednicit de mari daruri de la Dumnezeu, nu cugeta nimic înalt despre sine! Ceea ce foarte luminat s-a arătat la sfârşitul său, atunci când a sosit vremea să treacă el către Domnul; deci şezând lângă el mulţi din Părinţii pustiei, îndată a strălucit faţa lui ca soarele, iar el le-a zis lor: „Iată, a venit Awa Antonie", apoi după puţin a adăugat: „Iată, a venit ceata Proorocilor !". Atunci faţa lui a strălucit şi mai tare, şi iar le-a zis: „Iată, a venit ceata Apostolilor!". Şi faţa lui s-a făcut albă si parcă vorbea cu cineva. Atunci l-au întrebat bătrânii: „Cu cine vorbeşti, Părinte ?". Iar el le-a zis: „Iată, îngerii au venit să mă ia şi mă rog ca să fiu lăsat puţin ca să mă pocăiesc!". Zisu-i-au lui bătrânii: „Dar tu nu ai trebuinţă de pocăinţă, Părinte !". La care a răspuns bătrânul: „Cu adevărat, nu mă ştiu pe mine de a fi pus început bun!". Şi au cunoscut cu toţii că este desăvârşit. Şi iarăşi de năprasnă a strălucit faţa lui ca soarele şi toţi s-au temut, iar el le-a zis: „Vedeţi a venit Domnul şi zice: «Aduceţi-Mi pe vasul alegerii din pustie !». Şi îndată şi-a dat duhul şi s-a făcut ca un fulger şi s-a umplut casa de bună mireasmă" (Pateric, Awa Sisoe).
Vezi, frate Ioane, cât de minunată este aşezarea cea duhovnicească a sfinţilor lui Dumnezeu ? Vezi smerenia desăvârşită a sufletului desăvârşit ? Sosise sfârşitul lui. Toate cetele cele sfinte şi Prea Fericite ale Cerului: Proorocii, Apostolii şi îngerii veniseră împreună cu Domnul şi Ziditorul lor ca să ia cu ei pe cel ce era pe pământ, vas al alegerii şi înger în trup, iar el, prea fericitul om al lui Dumnezeu, nu cugeta nimic bun despre sine, se socotea cu totul nevrednic de a se duce cu cei cereşti, şi se ruga îngerilor lui Dumnezeu să-l lase puţin ca să se pocăiască. Şi fiindcă bătrânii pustiei, cei adunaţi de faţă la proslăvirea lui, i-au spus că nu are trebuinţă de pocăinţă, le răspundea că nu se ştie pe sine să fi pus început bun !
O! Mare este comoara cea nepreţuită a smereniei sfinţilor! Bine a zis dumnezeiescul Părinte loan Scărarul, că: „Smerenia este acoperământ dumnezeiesc, care nu îngăduie omului să-şi vadă isprăvile sale" (Scara 25, 27). Vieţuise Prea Fericitul Părinte peste 70 de ani în pustie; primise de la Dumnezeu mare dar de a face minuni şi de a învia morţii cu cuvântul; avusese mare fericire ca la moartea lui să vie însuşi Domnul nostru lisus Hristos cu toate cetele cereşti, iar el, Prea Fericitul om al lui Dumnezeu se ruga către îngeri să-l mai lase puţin ca să se pocăiască, fiindcă se socotea pe sine că încă nu pusese început bun!"

Părintele Cleopa - Despre vise şi vedenii


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 26 Apr 2004, 11:15 AM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



RUGACIUNEA INIMII SI MINTII

sigur ca fiecare se roaga in felul lui,si cum il invata Hristos sa se roage,si pentru ce sa se roage.

in primul rand pentru mine rugaciunea este intima ,numai eu cu Dumnezeu(Sfanta Treime),si contine lauda Tatalui,in care inima mea canta de bucurie pentru slava lui Dumnezeu,recunostinta catre Fiul lui Dumnezeu,care s-a jertfit pentru mine,si prin El am capatat infierea,si iertare catre Duhul Sfant,pentru tot ce nu fac cum trebuie,pentru credinta ,intelepciune si pricepere.
aceasta este rugaciunea inimii:dragostea pentru Dumnezeu,Jertfa pentru Hristos,si intarirea prin Duhul Sfant.

rugaciunea mintii reprezinta pentru mine stiinta minunata prin care am ajuns sa ma rog lui Dumnezeu,sa constientizez ca rugaciunea te ajuta ,te-ntareste,te zideste,te ridica.intelepciunea ,priceperea,indelunga rabdare,dragostea sunt arme ale credintei,cu care se inarmeaza cel credincios.

nu te mai incadrezi in tiparele rugaciunii cultului,ci inima si mintea ta zboara,sa cuprinda,sa absoarba,sa creada in Dumnezeu,ca tot ce-i cere ii va da,ca prin pocainta adevarata il va ierta,ca prin schimbarea lui si faptele lui bune,il va mantui.....

deci,cum zicea Crisse,rugaciunile sunt raportate,in general fiecarei zile,apoi ca un raport temporar,pentru a vedea daca omul de ieri mai este si azi,e mai bun,mai rau,mai credincios,mai necredincios.....


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 26 Apr 2004, 02:30 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
nu te mai incadrezi in tiparele rugaciunii cultului,ci inima si mintea ta zboara,sa cuprinda,sa absoarba,sa creada in Dumnezeu,ca tot ce-i cere ii va da,ca prin pocainta adevarata il va ierta,ca prin schimbarea lui si faptele lui bune,il va mantui.....

Dar la Liturghie cand il tii in mana pe insusi Domnul Maririi, pe Isus Cristos si te intrebi: Doamne!? cum de indraznesc eu sa te tin in mana, cat de milostiv esti Tu, caci daca ai privi la pacatele mele foc m-as face acum si m-ai nimici pentru ca am atins ce e mai Sfant pe lume cu trupul meu intinat de pacate; Domane!? cat de multa iubire imi porti de ma lasi sa te tin in palma mea, pe tine Creatorul meu, Tu, Iubirea Suprema, nu lasa sufletul meu sa se piarda, ci salveaza-l Tu, caci eu nu pot, si astfel sa te pot lauda in veci impreuna cu sfintii Tai.

Iar cand primesti Sfanta Hrana Cereasca, asa delicat simti ca-ti alina durerea sufletului, ca-ti panseaza ranile si curata delicat murdaria pacatului, Il simti in inima ta si nu vrei sa mai plece niciodata.

La Adoratia Euharistica stai si vorbesti cu El, il privesti, si simti cum din Sfanta Ostie te priveste si-i vorbeste sufletului tau, nici nu-ti poti lua ochii de la El, in Joia Mare cand se dezvelesc Altarele ca semn ca a fost despuiat de haine si se duce Preasfanta Euharistie in Altarul secundar, cel mare ramanad gol si deschis[ca semn ca Isus nu mai e cu ingerii care ii canta Aleluia, acolo sus in Gloria Cereasca, ci in temnita, legat, laolalta cu talharii si raufacatorii] simti cum ceva se petrece si te doare sufletul; in Vinerea Mare ca in bataia toacei duci pe Isus cu Presfantul Sacrament in Mormant si-l inmormantezi, te simti gol, ca si cum sufletul ti-a fost inmormantat cu El si-ti doresti aceasta pentru ca si El sa nu fi stat singur acolo in mormant, ci sa fi vegheat un suflet langa Mantuitor. Totul culmineaza cu Vigilia Pascala, Maica tuturor veghiilor, cand incepe procesiunea Invierii si de la Mormant, in cantec (Resurexi) duci pe Isus la Altarul Mare si ridici Sfantul Sacrament (Ostensorul) ca semn al invierii, atunci sufletele se inalta si canta cu putere "Cristos a inviat!" si pornim cu totii in procesiune, tot cu Sfantul Sacrament, spre adoratie...e un sentiment cand iti vine sa spui tuturor DOMNUL DUMNEZEU A INTIAT PENTRU NOI si sa spui tuturor cat de bucuros esti.

Doamne, ce bine ca sunt crestin!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 26 Apr 2004, 10:42 PM
Mesaj #15


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Imn pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu (Axionul)

Cuvine-se cu adevarat, sa Te fericim pe Tine, Nascatoare de Dumnezeu; cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru.
Ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii si mai marita, fara de asemanare, decat serafimii; care fara stricaciune, pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut.
Pe Tine cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, Te marim.
Doamne Iisuse Hristoase, pentru rugaciunile preasfintei Maicii Tale, binecuvanteaza, acum si pururea si in vecii vecilor.
Amin.

rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 27 Apr 2004, 09:14 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Frumos te exprimi Ioana prin cuvinte simple. Daca ar fi sa analizez omul din tine care a scris mai sus..nu pot sa spun decat ca esti o placere ptr cei din jur smile.gif

In ceea ce priveste smerenia in fata Lui Dumnezeu, eu am gandurile, ideile mele. Desigur ca sunt formate din educatie, citit, slujbe. Insa eu cred ca Dumnezeu ne iubeste asa cum suntem, atata timp cat nu depasim starea de bine si tot ce inseamna bine. In lumea care traim nu putem actiona mereu ca niste smeriti, ptr ca am fi fara putere. Pot fi smeriti preotii, calugarii cei care sunt legati de biserica, care traiesc prin biserica.

Noi ceilalti suntem niste oameni simpli si ptr ca viata ne ofera surprize mereu, trebuie sa actionam ca atare. O samanta de bine insa e bine s-o avem cu noi mereu wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 27 Apr 2004, 09:28 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Rugaciunea de invocare a Sfantului Duh:

"Imparate ceresc, Mangaietorule, Duhul Adevarului, care pretutindenea esti si pe toate le implinesti, Vistiernicul bunatatilor si Datatorule de viata vino si te salasluieste intru noi si ne curateste pe noi de toata intinaciunea si mantuieste Bunule, sufletele noastre."



--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 27 Apr 2004, 09:43 AM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



ca sa-ti raspund ,Crisse,cuvintele simple tradeaza un om simplu,o gandire simpla.

desigur ,cum am mai spus,fiecare se roaga in felul lui,aici sunt crezuri diferite,educatii diferite,personalitati diferite,medii diferite,dar rugaciunea simplista care era in capul meu odata,nu mai este acum,cand forta credintei ma face sa urlu de durere,cand vad cat de pacatoasa sunt,de-mi vine sa ma ascund in fundul pamantului,si totusi contrar pocaintei mele permanente,ma ridica ceva,ma detaseaza,ma mangaie,ma iubeste,MA IARTA .

sigur ca nu trebuie sa pacatuim ca sa inmultim harul,cum spunea Pavel,dar pocainta sau/si penitenta,zic eu ca uneori ajuta.

pe de alta parte,exista factori lumesti care intrerup uneori comuniunea pefecta cu Dumnezeu,si care nu trebuie indepartati total,ci temporar sau neglijati,pentru ca de exemplu la noi,postul negru reprezinta un post de mancare exclusiv,ci o absinenta,ceva care te indeparteaza de trup si te leaga de Dumnezeu.dupa cateva zile de post,parca ai aripi,parca-ai fi un ingeras,care numai se strecoara prin viata asta,priveste nesemnificatia multor lucruri,pentru ca sigur nu tot ce adunam noi este si necesar ,si ca sa fim "in randul lumii"

facand o analogie,considerand ca masina este buna,si ca e de la Dumnezeu,nu i-ar fi dat lui Avraam sa se deplaseze spre pamantul fagaduintei,ca sa ajunga mai repede?sigur,putem divaga pe tema asta .

va pup,si va doresc o binecuvantare vesnica.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 27 Apr 2004, 10:28 AM
Mesaj #19


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



este interesanta si incitanta propunerea de a descifra anumite intelesuri ale anumitor pasaje. de exemplu "intru faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea" din ps. 50. am intilnit undeva explicatia ca exprimarea s-ar referi la faptul ca maica mea ar fi pacatuit cind m-a facut!! s-au celebra eroare cu fericirea 1 "fericiti cei saraci cu duhul...", in care "duhul" este vazut ca "minte" iar "saraci cu duhul" e inteles ca "prostuti". totusi observ ca putini din cei care participa la forum trateaza acest aspect, al descifrarii locurilor ascunse, neintelese din rugaciunile pe care le facem sau din cuvintul Domnului sau cuvintele sf. Parinti, pe care le citim sau le auzim...

cit despre smerenie, trebuie sa fim smeriti tot timpul, nu numai cind ne convine noua. poti fi smerit chiar si atunci cind trebuie sa contrazici pe cineva sau cind trebuie sa combati ceva. nu e bine de facut pauze sau salturi...

cea mai buna definire a smereniei eu am gasit-o in "razboiul nevazut" al lui Nicodim Aghioritul. El zice, in esenta ca smerenia inseamna 2 lucruri care se petrec, neaparat, in acelasi timp
1. o neincredere cvasitotala in fortele proprii de a face cel mai marunt bine.
2. o supunere cvasitotala in fata voiei lui Dumnezeu.
combinatia celor 2 aspecte duc la smerenie. primul fara cel de-al doilea duce la deprimare, deznadejde.al doilea fara primul duce la ingimfare, la mindrie.

sa auzim de bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 27 Apr 2004, 10:45 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



han.gif , caa!

La punctul 1 as adauga "dar o incredere cvasitotala ca Dumnezeu poate realiza Binele si prin intermediul nostru."

Ce zici? wink.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 27 Apr 2004, 11:12 AM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



RZA Completarea ta este de fapt punctul 2 din definitia sfantului Nicodim Aghioritul wink.gif

O revelatie similara a avut sfantul Siluan Athonitul (transmisa chiar de Mantuitorul)

"Tine mintea in iad, si nu deznadajdui!" Exista deja munti de lucrari stiintifice pe marginea acestei fraze, atat in teologia ortodoxa cat si cea catolica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 27 Apr 2004, 12:33 PM
Mesaj #22


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



multumesc pt urarile de bun sosit la han.

m-am gindit si eu de multe ori care ar fi rugaciunea care imi place mie cel mai mult si mereu eram nedumerit de ce nu ajung la un raspuns concret, sa zic: asta! M-am lamurit (am fost?) ca depinde f. mult in ce stare esti. uneori imi pica bine una, alteori alta, toate au ceva divin in ele, iar divinul te poate atinge cind te astepti mai putin. oricum, nu am vazut pomenit aici ps 142. merita amintit, pt. ca se ridica la nivelul celorlalte minunate rugaciuni pomenite de voi.

imi cer scuze, dar mi-a ramas in minte un mail in care e recomandata abandonarea temporara a smereniei atunci cind necesitatile vietii lumesti o cere, chestie pe care n-o inteleg...

eu cred ca viata noastra trebuie sa fie o rugaciune neintrerupta, ca o rugaciune neintrerupta, iar o rugaciune nu se poate face doar prin cuvinte. si simplul semn al crucii e o rugaciune. si simplul gind catre dumnezeu, facut cu o anumita traire interioara e o rugaciune. ori ca sa te rogi iti trebuie straduinta de a fi smerit. ai lasat-o deoparte, ai "deviat de la subiect"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 27 Apr 2004, 01:11 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



frumos,profund si corect spus!

bine-ai venit!


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 27 Apr 2004, 02:37 PM
Mesaj #24


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Rugăciunea pe care o pomeneşte RZA (eu o cunosc ca fiind între rugăciunile începătoare ale pravilei zilnice...) are, într-adevăr, efect deosebit în ceea ce mă priveşte.

Recomand celor interesaţi „reţeta” mea: se spune „Împărate ceresc” apoi se face o pauză de meditaţie; te poţi gîndi la cît de Împărat e D-zeu, la Atotputernicia Lui, la cît de Ceresc este, cît de deosebit e pămîntul de cer, la D-zeu-Tatăl, la relaţia Cer-tu, la ce vrei tu. Apoi continui cu „Mîngîietorule” şi te gîndeşti la Duhul Sfînt, la toate mîngîierile pe care ţi le-a dat Cel de Sus de cînd te ştii sau numai în ultimul timp. Zici apoi „Duhul Adevărului” şi apoi cugeţi la marele adevăr pe care l-ai descoperit cîndva în ceea ce priveşte...ş.a.m.d.

Vreu, deci, să zic că reţeta înseamnă o alternanţă „cuvîntul rugăciunii-meditaţie personală”, cu accentul pe meditaţie, aş îndrăzni să spun.

Nu vă grăbiţi şi nu vă faceţi probleme că nu o să aveţi la ce vă gîndi sau că nu vă va veni nimic în cap sau că nu veţi simţi nimic. Va avea grijă Cineva să nu rămîneţi nemîngîiaţi...

Iar dacă veţi rămîne totuşi reci – ceea ce-mi vine greu să cred – veţi avea totuşi ocazia să vă faceţi proces de conştiinţă pe chestia asta şi tot nu rămîneţi...în pagubă!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 27 Apr 2004, 03:08 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



caa: thumb_yello.gif
La reteta ta, mi-a putea permite sa adaug urmatoarele:
- inspiratie profunda dupa "Imparate Ceresc"
- rostirea urmatoarelor cuvinte in ritmul respiratiei normale, incercand pe cat posibil ca pe inspiratie sa fie rostite cele de invocare ("vino", "salasluieste", "curateste", "mantuieste") iar pe expiratie cele de evocare ("Mangaietorule", "Duhul Adevarului")
- concentrarea pe senzatii si nu pe idei
- cand se reuseste ca aceasta rugaciune (si oricare alta) sa devina o suita de senzatii bine ordonate, putem considera ca nu mai suntem "amatori" in a ne ruga tongue.gif

Nu cred ca l-a intalnit nimeni pe Duhul Sfant sa spuna cum lucreaza exact, ceea ce ai spus nu cred ca se gaseste in canoanele Bisericii Ortodoxe Rasaritene asa ca am gasit de cuviinta sa sterg acel "detaliu tehnic", sper sa nu te superi

Doamne ajuta!

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 27 Apr 2004, 07:04 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Apr 2004, 03:45 PM
Mesaj #26


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Va multumec tuturor pentru ceea ce scrieti, caci minunate sunt cuvintele voastre wub.gif
Bine ai venit Caa !
QUOTE

este interesanta si incitanta propunerea de a descifra anumite intelesuri ale anumitor pasaje. de exemplu "intru faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea" din ps. 50. am intilnit undeva explicatia ca exprimarea s-ar referi la faptul ca maica mea ar fi pacatuit cind m-a facut!! s-au celebra eroare cu fericirea 1 "fericiti cei saraci cu duhul...", in care "duhul" este vazut ca "minte" iar "saraci cu duhul" e inteles ca "prostuti".

Am sa-mi spun si eu aici opinia le ce ai zis tu, pentru ca de la inceput mi s-a parut important a da o explicatie la asta. Parerea imi apartine si nu am vazut niciunde nici o explicatie. De aceea a trebuit sa incerc sa o gasesc eu singur. smile.gif
Am mers pe ideea de credinta, pe smerenie si pe bunatatea lui Dumnezeu. Acestea au stat la baza rationamentului a ceea ce voi spune.
Faradelegile si pacatele in care m-a nascut maica mea - cand spus asta, ma refer la faptul ca eu inca de la nastere sunt pacatos. Ca m-am intrupat pentru spalarea pacatelor. Cu siguranta ca si mama mea a pacatuit, dar nu neaparat ca m-a adus pe mine. Oricum in ruga mea nu am cum sa scot in evidenta pacatele altuia, mai ales daca e mama mea. In ruga mea eu vorbesc despre pacatele mele caci acestea sunt cele mai mari.
"Faradelegile si pacatele cu care am venit, cand m-a nascut maica mea"- la asta ma refer eu...

"Fericiti cei saraci cu duhul caci a lor este Imparatia Cerurilor !" - cei saraci cu duhul pot fi vazuti ca "prostuti" la fel cum un om bun este vazut ca fraier. (de catre altii). Dar eu zic ca se refera la cei smeriti.
"Fericiti cei smeriti caci a lor este Imparatia Cerurilor!" - eu asta am in minte cand citesc cuvintele lui Isus.
Caci este stiut ca smerenia este piatra de temelie a credintei si a dragostei de Dumnezeu, si bunatatea Lui se revarsa in special asupra acestora. Este o "rautate" sa se interpreteze ca ar fi vorba de cei prosti, pentru ca nu la asta se referea Isus.
Nu am vazut niciunde ca Dumnezeu ar prefera prostii celor intelepti, din contra....

Ar fi interesant daca ar fi mai multe argumente pro sau contra la ceea a ce am zis eu mai sus. Sunt gata sa-mi schimb optica pentru o parere mai buna, sau sa o ajustez.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 27 Apr 2004, 07:08 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Clopotel sunt de-acord cu tine:
"Si in pacate m-a zamislit mama mea", adica mama era pacatoasa (nu se refera la actul sexual ca ar fi un pacat in sine, caci nu e asa), nefiind in stare de har sfintitor, si mai mult copilul inca din momentul conceptiei este pacatos, avand pacatul originar care se iarta numai la Botez.
"Fericiti cei saraci cu duhul" - cei smeriti, cei simpli in credinta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 28 Apr 2004, 07:21 AM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



pentru mine,psalmul 50,cel al pocaintei,cel mai reprezentativ de fapt,este scris de David dupa pacatul ingrozitor de a gresi in fata lui Dumnezeu,prin Urie si sotia lui.

cand proorocul Natan ii dezvaluie supararea lui Dumnezeu,David care realizeza ce facuse,se caieste atat de mult,incat spune ca de la nastere a fost un pacatos ,si ca ar trebui sa se ascunda din fata lui Dumnezeu.deci,pentru mine, incepurtul psalmului este o hiperbola pentru a accentua gravitatea pacatului,recunoasterea ca omul in sine e pacatos,si mereu supus greselii.

deci,daca Isus a spus :"lasati copiii sa vina la mine,caci cei ca ei vor mosteni Imparatia cerurilor",de ce-ar fi spus daca,ad-literam,psalmul ar insemna nasterea direct in pacat?


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Apr 2004, 07:53 AM
Mesaj #29


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



1. Mulţumesc RZA pentru noutăţile (pt. mine) pe care le-ai adus în privinţa lui “Împărate ceresc…” Dacă-mi permiţi o glumă, mi-ai tăiat răsuflarea!
2. Ai perfectă dreptate Clopoţel, din punctul meu de vedere, în tot ceea ce spui referitor la psalmul 50 şi la fericirea 1. Totuşi, atunci cînd mai eşti tentat să spui că ai descoperit singur cutare semnificaţie adu-ţi aminte că: “Fără Mine nu puteţi face nimic.”
În legătură cu ps. 50 mi-e mie complet neclar înţelesul duhovnicesc al pasajului final: “atunci vor pune pe altarul Tău viţei.”
Partea cea mai interesanta: “Inimă curată zideşte întru mine Dumnezeule şi duh drept înnoieşte întru cele dinlăuntru ale mele.”
3. Părerea mea în legătură cu Axionul, menţionat de Mihai: foarte bine îi stă în cadrul liturghiei. În afara liturghiei, parcă lipseşte ceva, e ca o nestemată scoasă din montura ei, valoroasă dar… nepusă suficient în valoare. La fel stau lucrurile cu “Pre Tine te lăudăm…”, o altă “bijuterie a coroanei”.
4. Ioanei, mulţumesc pt. apreciere, am degustat delicateţea modului tău de a te exprima. Îmi aduce aminte, stilul tau de a scrie, de rugăciunea sf. Bernard “Adu-ţi aminte o, Preablîndă Fecioară Marie…” (dacă te interesează, şi n-o ştii, o voi spune altădată).
5. Aş dori succinte lămuriri de la TreRegnum despre limba latină vizavi de limba română. De ce simte nevoia să spună Regina Coeli în limba latină?
6. De asemenea, dacă vreţi, spuneţi-mi părerea voastră vizavi de traducerile psalmilor în special, a Noului Testament, în general (varianta ortodoxă, cea catolică şi celelalte care mai sînt).
Iată (de exemplu) de ce vă spun asta: avem Psalmul 31. Zice varianta ortodoxă, la versetul 10 (sînt cuvintele Domnului): “Nu fi ca un cal şi ca un catîr, la care nu este pricepere; cu zăbală şi cu frîu fălcile lor voi strînge, ca să nu se apropie de tine.” Acelaşi verset în var. catolică: “Nu fiţi asemenea calului şi al catîrului, lipsiţi de pricepere; ale căror fălci le strîngi cu zăbală şi cu frîu, altfel nu vin după tine.” În privinţa “fălcilor” e cu totul altceva într-o parte faţă de cealaltă, nu vi se pare?
7. Am scris prea mult pt. un proaspăt muşteriu? Îmi cer scuze, da’ parcă nu-i chiar rău aici, la han!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 28 Apr 2004, 10:48 AM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



19. Fă bine, Doamne, întru bună voirea Ta, Sionului, si să se zidească zidurile Ierusalimului.
20. Atunci vei binevoi jertfa dreptătii, prinosul si arderile de tot; atunci vor pune pe altarul Tău vitei.

deci ,parerea mea personala ,desigur, asupra finalului acestui psalm, proorocul David vorbeste de venirea lui Mesia,prin care orice inima care crede in El,va fi o jertfa placuta adusa lui Dumnezeu,oricine in urmeaza pe El,isi va aduca viata in dar lui Dumnezeu,noile porti ale Ierusalimului vor fi zidite pe baierile inimii,nu pe altarele de piatra,viteii jerfitii vor fi duhurile innoite,arderile de tot vor fi lacrimile mantuitoare.

prinosul -inchinarea (supunerea) de buna voie lui Dumnezeu,prin jertfa inimii,devotamentul si admiratia Tatalui ,si in slujba Tatalui,toate spre lauda vesnica a celui care ne-a facut copii ai Lui,si suntem,si care a iubit atat de mult lumea ,incat a dat mortii pe Fiul Sau,jertfa dreptatii ,iar vietii a dat arderile de tot,prinosul ,si altarele inimii noastre.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 28 Apr 2004, 11:02 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



O zi buna tuturor si Doamne ajuta!

As avea aceeasi intrebare pe care a pus-o si caa pentru TriRegnum referitor la folosirea limbii latine, precum si rugamintea de a se limita la editarea doar a acelor mesaje care contravin regulilor acestui subforum, nu si a celor care contravin parerilor si volumului de cunostinte personale. rolleyes.gif
Multumesc.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 28 Apr 2004, 03:22 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
5. Aş dori succinte lămuriri de la TreRegnum despre limba latină vizavi de limba română. De ce simte nevoia să spună Regina Coeli în limba latină?
6. De asemenea, dacă vreţi, spuneţi-mi părerea voastră vizavi de traducerile psalmilor în special, a Noului Testament, în general (varianta ortodoxă, cea catolică şi celelalte care mai sînt).
Iată (de exemplu) de ce vă spun asta: avem Psalmul 31. Zice varianta ortodoxă, la versetul 10 (sînt cuvintele Domnului): “Nu fi ca un cal şi ca un catîr, la care nu este pricepere; cu zăbală şi cu frîu fălcile lor voi strînge, ca să nu se apropie de tine.” Acelaşi verset în var. catolică: “Nu fiţi asemenea calului şi al catîrului, lipsiţi de pricepere; ale căror fălci le strîngi cu zăbală şi cu frîu, altfel nu vin după tine.” În privinţa “fălcilor” e cu totul altceva într-o parte faţă de cealaltă, nu vi se pare?
7. Am scris prea mult pt. un proaspăt muşteriu? Îmi cer scuze, da’ parcă nu-i chiar rău aici, la han!


Poti sa-mi vorbesti cu “tu”, suntem ca fratii la Han si bine ai venit.
Limba latina e limba oficiala a Bisericii Romano-Catolice, de la Conciliul Vatican II nu mai e obligatorie la liturghie, permitandu-se astfel folosirea limbii materne. Unele rugaciunii mai sunt folosite si la Liturghie si la Vecernie in latina, insa depinde de preot si obisnuintele locului. (unele rugaciuni pot fi cantate numai in limba latina, in romana chiar si cu adaptarea nu ar suna la fel, dar asta nu opreste pe nimeni sa nu le foloseasca numai in romana sau latina). Desigur ca aici este vorba si de Traditia Liturgica, totul s-a format in jurul limbii latine si e un respect pentru aceasta limba moarta.
In Romania Biserica Catolica foloseste Biblia ortodoxa, acum din cate am aflat se lucreaza la traducerea ei de catre Biserica Catolica din Romania.
Aici referitor la Psalmi e diferenta minora de traducere in schimb e acelasi lucru, bineinteles ca poate fi interpretabil, orice este; de fapt nimic nu se aseamana cu originalul (daca ai o lucrare si o dai la doi oameni sa o traduca in liba lor, desi traiesc in aceiasi tara, traducerile vor fi diferite) si chiar Psalmii (fie ei ortodocsi sau catolici) daca citim si originalele in ebraica sau greaca am putea spune ca sunt diferente (cat de mici, dar sunt si mai este inca ceva: la ortodocsi sunt folosite traduceriele din greaca, cele catolice se fac dupa Vulgata lui Ieronim, in latina).

RZA
Te-am editat deoarece nu cred ca Biserica Ortodoxa ar accepta ce ai scris tu in acel detaliu tehnic, nu se gaseste prin dogmele ei ("Duhul Sfant intra prin plaman in suflet" wink.gif ). Eventual vorbeste cu Mihai si poate el iti va posta fraza inapoi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Apr 2004, 03:29 PM
Mesaj #33


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



exista rugaciunea facuta dupa ce intri in camara ta si inchizi usa dar exista si rugaciunea facuta acolo unde 2 sau 3 se aduna in numele Lui, adica la biserica. nu vi s-a intimplat sa va spuna vreun cunoscut "roaga-te si pt. mine cind te duci la biserica"? cum ati facut-o? Cum va rugati la biserica? Ii simtiti pe fratii vostri ca fac un "corp comun" cu voi cind se spun rugaciuni? Il simtiti pe Isus ca este in mijlocul vostru, al bisericii privita ca adunare de credinciosi?

Ce trairi aveti la liturghie, unde rugaciunea este "la ea acasa"?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Apr 2004, 03:56 PM
Mesaj #34


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Iarta-ma TriRegnum, vroiam sa stiu daca tu simti nevoia sa te rogi in latina, nu care e pozitia si traditia bisericii. vreau ceva de la tine, din interiorul tau. de ce tu, cind esti singur si te rogi, simti dorinta s-o faci in latina?

daca citesti cu atentie paragraful cu falcile vei observa ca intr-o varianta e vorba de falcile lor iar in cealalta e vorba de falcile celui care asculta cuvintul Domnului. diferenta nu mi se pare minora. se schimba intelesul binisor...

parerea mea, de muritor de rind: variantele ortodoxe au multa "literatura", multe arhaisme, care fac textele frumoase dar intelesurile mai greu de gasit; cele catolice sint mai clare ca inteles dar tind spre neologizare si spre un stil "stiintific" de exprimare care merge mai greu la suflet; in alte "parti" e visibila traducerea cuvint cu cuvint, care duce la un stil deosebit de abrupt, grosolan chiar cu inteles destul de limpede dar uritit de graba traducatorului...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 28 Apr 2004, 04:22 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



@TriRegnum
QUOTE
RZA
Te-am editat deoarece nu cred ca Biserica Ortodoxa ar accepta ce ai scris tu in acel detaliu tehnic, nu se gaseste prin dogmele ei ("Duhul Sfant intra prin plaman in suflet"  ). Eventual vorbeste cu Mihai si poate el iti va posta fraza inapoi.

Nu stiu daca se gaseste prin dogmele BOR, dar stiu ca se gaseste in practicile de meditatie isihasta (exemplu: Sfantul Nicodim de la Tismana, praznuit in fiecare an pe 26 decembrie). Practici acceptate in ortodoxie (iar eu sunt ortodox). Neacceptate in catolicism.

Iata alt exemplu despre tehnici de respiratie in crestinismul ortodox. Citatul este dintr-un discurs al Parintelui Teofil Paraian de la Manastirea Brancoveanu din Sambata de Sus.
QUOTE
Părintele Arsenie [Boca] mi­a zis: „Uite, să zici «Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste­mă pe mine, păcătosul», s­o zici cu gândul, s­o zici lipită de respiratie; între respiratii zici «Doamne», trăgând aer în piept, odată cu aceasta zici «Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu» si dând aerul afară, odată cu aceasta zici «miluieste­mă pe mine, păcătosul»". Si­atât!


Si nu am spus nicaieri ca Sfantul Duh "intra prin plaman in suflet". Am afirmat ca intra si se salasluieste in orice fiinta a Creatiei prin respiratie, de aceea trebuie sa ne mentinem plamanii curati. Daca nu esti de acord cu asta, putem discuta. Oricum este on-topic, pentru ca vorbim de rugaciune si de felul in care o rostim wink.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 12:49 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman