HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Potopul Lui Noe - Mit Sau Realitate?, argumente pro si contra
Ahriman
mesaj 22 Apr 2004, 10:50 AM
Mesaj #106


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Da, asta-i raspunsul care ti se ofera cand pui o intrebare la care este evident ca religia si credinta nu au raspunsul sau nu vor sa-l dea, deoarece ar putea crea mari probleme si ar demonta multe din asa-zisele "porunci ce trebuie urmate si niciodata comentate!".


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 22 Apr 2004, 11:24 AM
Mesaj #107


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



cititi Eclesiastul cap.1,nu e nimic nou sub soare,toate sunt asa de la facerea lumii,si fiecare lucru are rostul lui.de unde au aparut negrii si chinezii?

cititi in geneza4.17:"Cain s-a impreunat cu nevasta-sa"

de unde aparuse nevasta lui Cain,daca pe pamant era Adam,Eva,Cain si Abel,cert este ca erau oameni dar nu dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.de ce interzicea Dumnezeu impreunarea cu alte popoare?de ce nu a avut 100 de fiii?!!!

ganditi-va la Solomon,a avut trecere inaintea lui Dumnezeu,ii spune "nu va altul mai intelept ca tine supt soare",Solomon nu cere credinta de la Dumnezeu,doar intelepciune.Intelepciunea lui nu l-a mantuit,caci cade din har si se deda la lucruri pagane,la idoli,si-l uita pe Dumnezeu.Dumnezeu i-a dat ,dar asta nu l-a mantuit.din contra,Solomon ajunge un vicios,1 Imp.11


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 22 Apr 2004, 12:04 PM
Mesaj #108


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



QUOTE (Ahriman @ 22 Apr 2004, 12:52 PM)
Da, asta-i raspunsul care ti se ofera cand pui o intrebare la care este evident ca religia si credinta nu au raspunsul sau nu vor sa-l dea, deoarece ar putea crea mari probleme si ar demonta multe din asa-zisele "porunci ce trebuie urmate si niciodata comentate!".

Biblia spune ca popoarele s-au format dupa Potop, la Turnul Babel. Cum s-au format? Nu stiu. Dar vad ca s-au format.
Noe a fost european? Sua afro? Sau chinez? Nevasta lui a fost alba sau mulatra? Fii lui si sotiile lui ce rasa erau? Erau oameni... si daca nu vrei sa folosesti invatatura din relatarea potopului aceasta relatare nu foloseste la nimic. Chiar daca am sti la milimetru constructia arcei si fizica din spatele potopului tot nu ne-ar folosi la nimic. Si fara credinta nimic nu este posibil. Asta am vazut si cand eram ateu si auzeam: Se presupune ca la inceput a fost... echivalent cu La inceput Elohim a facut cerurile si pamantul... . Dar rationalistul pur i-si taie o mana (adica credinta) si apoi vrea sa-si tina copilul in brate... Elimini tocmai ceea ce-ti trebuie sa-ti sustii teoriile...
Toate poruncile trebuie gandite, dar nu trebuie sa ne socotim singuri intelepti... De ce? Pentru ca nu suntem...


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Apr 2004, 12:04 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 22 Apr 2004, 12:05 PM
Mesaj #109


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (ioana1 @ 22 Apr 2004, 12:26 PM)
de unde aparuse nevasta lui Cain,daca pe pamant era Adam,Eva,Cain si Abel,cert este ca erau oameni dar nu dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu

Chiar, de unde aparuse nevasta lui Cain? Eu credeam ca-i era sora, dar tu zici ca in afara de Adam si Eva, Dumnezeu a creat si alti oameni, dar nu dupa chipul si asemanarea lui, niste oameni care aveau inteleg doar rol reproducator. Daca nu erau "dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu", inseamna ca nu aveau ca toti ceilalti un cap, doua maini, doua picioare, doi ochi, doua urechi etc? Oamenii astia (sub-oameni, de fapt) au fost creati inainte sau dupa Adam? Unde putem citi despre ei?
QUOTE
de ce interzicea Dumnezeu impreunarea cu alte popoare?

Nu stiu. De ce? Raspunde asta la intrebarea cum au aparut rasele umane, daca toti suntem urmasii lui Noe?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 22 Apr 2004, 12:11 PM
Mesaj #110


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



se numeste intelepciune,poti gasi ORICE raspuns in Biblie ,daca vrei intelepciune,nu atestari ,nu demonstratii ,nu axiome,citeste pilda cu furnica,poate vei gasi raspunsurile intr-o zi,eu personal nu am puterea


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 22 Apr 2004, 12:16 PM
Mesaj #111


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



adam naste fiii si fiice la mult timp dupa blestemul lui cain ,dupa nasterea lui set spune ca a nascut fiii si fiice.



--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Apr 2004, 12:29 PM
Mesaj #112


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (SolaScriptura @ 22 Apr 2004, 01:06 PM)
Biblia spune ca popoarele s-au format dupa Potop, la Turnul Babel.

Povestea Turnului Babel este descrisa in Geneza, capitolul 11. Scrie in Geneza 11:1 ca
QUOTE
Tot pamintul avea o singura limba si aceleasi cuvinte

Pana la Babel insa avem capitolul 10, unde ne sunt descrisi urmasii lui Iafet si Sem. Ce avem aici? Sa vedem:
Geneza 10:5
QUOTE
Dela ei se trag popoarele din tarile neamurilor de pe malul marii, dupa tinuturile lor, dupa limba fiecaruia, dupa familiile lor, dupa semintiile lor

Geneza 10:20
QUOTE
Acestia sint fiii lui Ham, dupa familiile lor, dupa limbile lor, dupa tarile lor, dupa neamurile lor

Geneza 10:31-32
QUOTE
Acestia sint fiii lui Sem, dupa familiile lor, dupa limbile lor, dupa tarile lor, dupa neamurile lor. Acestea sint familiile fiilor lui Noe, dupa spita neamului lor, dupa neamurile lor. Si din ei au iesit neamurile care s'au raspindit pe pamint dupa potop

Deci, se pare ca existau limbi diferite si popoare inainte de Babel.
Asta, ca sa nu mai spunem ca, cf. Geneza 11:3, cei care s-au apucat sa zideasca Turnul Babel au hotarat sa foloseasca pentru constructie caramida din pamant ars. Orice om care are cunostinte cat de vagi despre tehnica constructiilor stie ca din caramida nu se pot face cladiri mai inalte de cateva etaje, deoarece caramida este sfaramicioasa. Daca s-ar construi o cldire mai inalta de patru etaje din caramida, s-ar prabusi sub propria greutate. Din acest motiv zgarie-norii nu s-au putut construi decat folosind betonul si armaturile metalice, nu caramida. Asa ca acei oameni nu aveau nici o sansa sa-si construiasca "un turn al carui virf sa atinga cerul".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 22 Apr 2004, 12:33 PM
Mesaj #113


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Ce ciudat cum numai barbatii "nasc" in Biblie! Sper ca va dati seama ca asta-i un argument destul de clar ca Biblia a fost scrisa doar de barbati(in speta preoti) si doar cu un scop anume...
Cat despre ceilalti oameni, oare sunt si ei inclusi in cei izbaviti de sacrificiul lui Iisus sau sunt asa...pleava?
Intelepciunea Bibliei "scartaie" in multe puncte si mule din cele ce s-au zis acolo nu mai sunt valabile in zilele noastre...


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 22 Apr 2004, 01:06 PM
Mesaj #114


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



nu e ciudat,caci barbatii sunt slava lui Dumnezeu,nu femeile,femeia trebuie sa stea smerita sa se roage.

nu e lipsita Biblia de intelepciune, ci traducerile au facut-o astfel.uitati-va la cina cea de taina,Iuda a implinit profetia,era prietenul lui Isus,Isus putea sa nu-l fac apostol,insa el era cel care trebuia sa-l PREDEA pe Isus,nu TRADA.

Adevarul e unul singur,si acele e Isus.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Apr 2004, 01:59 PM
Mesaj #115


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pai daca nu l-a tradat pe Isus, ci numai l-a predat autoritatilor, cu voia lui Isus deci, atunci de ce s-a mai sinucis Iuda?

PS: Ne cam abatem de la subiect, dar sper ca 1,61 o sa treaca cu vederea...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 22 Apr 2004, 03:39 PM
Mesaj #116


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



@ioana1: si ce ne facem atunci cu Fecioara Maria?!
Ideea cu barbatii care sunt slava lui Dumnezeu mi se pare absurda.
"God is black.
Yes she is!"
Sa revenim asadar on-topic.
Potopul global nu a fost.Punct!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 22 Apr 2004, 04:30 PM
Mesaj #117


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Ahriman, tehnic vorbind, potop global a fost, dar cu mult inaintea oamenilor - de fapt chiar cu mult inaintea formarii uscatului. tongue.gif Mai precis, pe vremea cand planeta avea scoarta intreaga, teoria stiintifica spune ca existau doar lanturi mici de munti care ieseau din apa, in rest globul nostru era complet acoperit de ape, si avea o atmosfera extrem de incarcata de vapori.

Dupa izbirea cu un corp de marimea lui Marte, care a aruncat 70% din scoarta pe orbita => Luna, s-au format continentele si oceanele, si a inceput tectonica in masura in care o cunoastem si astazi.

Cel putin asta e teoria, extrem de populara astazi printre savanti.

Altfel, Pamantul era un fel de Venus si astazi...

vezi
http://www.spacedaily.com/news/life-01x1.html

Potopul biblic nici macar nu trebuia sa fie global, ci doar sa distruga civilizatia umana degradata de atunci - intreaga lume de atunci. Biblia nu discuta despre globalitatea sau limitele potopului, ea arata consecintele asupra lumii cunoscute atunci: toata a fost acoperita de ape. Evenimentul poate fi dovedit in mai multe locuri in bazinul Mediteraneean si al Marii Negre, desi nu se stie inca exact, in cele mai mici amanunte ce, cand, si mai ales unde. Biblia indica spre o vointa divina care a declansat acest eveniment. Stiinta nu va putea da decat raspunsuri cu privire la mecanica evenimentului, nu cu privire la motivatiile sale. Acest rol ii revine religiei.


Oricum, am inteles parerea voastra cu privire la potop. Sunt curios asupra motivului pentru care reveniti la el... rolleyes.gif (de fapt intotdeauna m-a "fascinat" predilectia ateilor pentru forumurile de ... religie ph34r.gif )

Acest topic a fost editat de 1,618033: 22 Apr 2004, 04:32 PM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 22 Apr 2004, 04:39 PM
Mesaj #118


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Potopul biblic nici macar nu trebuia sa fie global, ci doar sa distruga civilizatia umana degradata de atunci - intreaga lume de atunci.


N-ar avea nici un sens animalele pe arca in lipsa unui potop global!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 22 Apr 2004, 04:44 PM
Mesaj #119


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Catalin, te anunt ca, oricat imi esti de simpatic, am cerut banarea ta pentru doua saptamani de pe acest sub-forum, pentru faza cu topicurile succesive... No offence smile.gif


Cat despre animale pe arca, aveau tot sensul. Puteau disparea specii intregi din fauna locala, si de ce sa se piarda?


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 22 Apr 2004, 04:45 PM
Mesaj #120


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Catalin, te anunt ca, oricat imi esti de simpatic, am cerut banarea ta pentru doua saptamani de pe acest sub-forum, pentru faza cu topicurile succesive... No offence


Ce parte a regulamentului am incalcat? acea care imi interzice sa arat cat de stupida este intrebarea din titlul thread-ului tau? wink.gif

Acest topic a fost editat de Catalin: 22 Apr 2004, 04:46 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 22 Apr 2004, 04:56 PM
Mesaj #121


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Catalin, nu vom face un flame aici. Discuti cu Mihai, si el decide, nu eu. Oricum voi mai ramane putin timp pe acest forum, asa ca stai linistit. Scapi de mine destul de curand.

Revenind la thread, am aratat de ce era logic ca Noe sa ia in arca animale din fiecare specie. Cum au supravietuit ele acolo, si cum au fost adunate? Daca luam in calcul interventia divina, acestea sunt pure amanunte. Puteau intra intr-o stare de hibernare, puteau fi ghidate direct de Dumnezeu spre salvare, etc.

Si oricum asta a fost o lectie data omenirii. Din care nu s-au tras, dupa cat se vede, concluziile care se impuneau.... rolleyes.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Apr 2004, 05:06 PM
Mesaj #122


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Daca suntem de acord ca un potop global (evident, dupa aparitia omului) nu a avut loc, eu unul ma declar multumit.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 22 Apr 2004, 08:16 PM
Mesaj #123


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Si eu la fel. E o concluzie logica zic eu.


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Liviu SJ
mesaj 12 Jun 2004, 11:50 AM
Mesaj #124


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 6 June 04
Forumist Nr.: 3.755



QUOTE
Arheologia a scos la lumină o seamă de istorisiri ale potopului. Potopul e pomenit īn vechile scrieri caldeene, chineze, mexicane, greceşti, egiptene şi feniciene. Iar la multe popoare, care nu cunoşteau tehnica scrisului, cunoştinţa despre potop a rămas pe cale de tradiţie, adică s-a transmis oral din tată īn fiu. Īn Germania, Dr. Johannes Riem a făcut un studiu aprofundat asupra tradiţiei potopului la multe popoare şi rezultatul l-a consemnat īn cartea sa: "Die Sintflut in Sage und Wissenschaft." Īn introducere, el zice: "Dintre toate tradiţiile, nici una nu e atīt de generală, atīt de răspīndită pe pămīnt... ca tradiţia potopului." Iar Dr. Richard Andree, alt īnvăţat german, a colectat 88 de tradiţii diferite ale potopului: 20 din Asia, 5 din Europa, 7 din Africa, 10 din Australia şi 46 de la popoarele din America. Faptul că sīnt diferite, ar putea obiecta cineva, arată că nu sīnt adevărate. Da, ele sīnt diferite, spune şi autorul, īnsă toate au trei lucruri comune: 1) Toate mărturisesc că a fost un potop de ape pe pămīnt, care a nimicit omenirea. 2) Toate afirmă că mijlocul de salvare a fost o corabie. 3) Toate spun că o sămīnţă de oameni a fost salvată de la nimicire; unele chiar precizează cifra de opt.

Arheologia a scos la suprafaţă mai multe tăbliţe de teracotă, un fel de plăci de lut, care erau scrise cīnd erau moi, apoi se puneau la uscat, iar după aceea se aşezau īn bibliotecă. După mii de ani, cu ajutorul hīrleţului şi a tīrnăcopului, arheologia a reuşit să scoată de sub dărīmături, tăbliţe pe care sīnt relatări īn legătură cu potopul.

O expediţie arheologică sub conducere lui A.H.Layard a făcut săpături la Ninive īntre anii 1845-1847 şi a dezgropat unul din palatele lui Sanherib. Layard a adus mult material arheologic pentru Muzeul Britanic. Camera Comunelor a votat suma de 3.000 lire pentru muzeu şi Layard a fost trimis din nou pentru excavaţii. Īntre anii 1849-1851, el dezgroapă alt palat al lui Sanherib şi palatul lui Asurbanipal. Un īmbelşugat material arheologic a fost adus la Muzeul Britanic. După mai mulţi ani, un tīnăr geniu, George Smith, funcţionar la muzeu şi cunoscător al scrierii cuneiforme, a fost īnsărcinat cu sortarea materialului şi cu copierea inscripţiilor de pe tăbliţele cele mai importante pentru cercetătorii străini. Lucrīnd astfel, īntr-o zi, dădu peste un fragment de tăbliţă pe care erau următoarele cuvinte:

"Corabia s-a oprit pe muntele Nisir. Eu am trimis un porumbel, şi el s-a dus. Porumbelul a mers şi s-a īntors şi un loc de odihnă nu a găsit şi s-a reīntors."

Smith şi-a dat seama de asemănarea acestor rīnduri cu relatarea potopului din Geneza. Numaidecīt a īnceput să caute după cealaltă bucată ruptă a tăbliţei. Căutīnd, a găsit alte două tăbliţe, cu alte relatări tot despre potop. El a anunţat marea lui descoperire la 30 dec.1872, īnaintea Societăţii Biblice de Arheologie din Londra. Aceasta a fost ceva senzaţional nu numai pentru bărbaţii de ştiinţă, ci chiar şi pentru public īn general.

Pīnă atunci se cunoştea o versiune babiloneană a potopului, descrisă de istoricul Berosus, un contemporan cu Alexandru Macedon. Toţi presupuneau īnsă că Berosus a īmprumutat istoria potopului de la evreii care au fost īn captivitatea babiloneană. Iată că acum se găsi o descriere a potopului, care era mult mai veche ca perioada captivităţii şi care se asemăna pīnă īn cele mai mici detailii cu istorisirea biblică.

Imediat după anunţarea acestei descoperiri, proprietarii ziarului "Daily Telegraph" din Londra au pus la dispoziţia lui George Smith suma de 1.000 lire īnsărcinīndu-l să meargă la Ninive să caute celelalte fragmente de tabliţe, spre a īntregi această versiune asiriană a potopului.

Conform cu Enciclopedia Americană, 1946, vol. 2 pag. 433, George Smith a mers la Ninive şi a făcut săpături arheologice īn anul 1873. Munca lui a fost īncununată de succes prin descoperirea fenomenală a unei imense biblioteci cu 30.000 de tăbliţe şi cilindri, care au aparţinut colecţiei īmpăratului Asurbanipal, 668-626 īn.Cr., ultimul mare īnpărat al Asiriei. Tot materialul descoperit l-a adus Muzeului Britanic. Această descoperire a dat un imbold deosebit arheologiei. El a fost trimis īncă īn trei expediţii. Cea din urmă n-a reuşit s-o ducă la sfīrşit, căci moare de febră la Alepo īn 19 aug.1875.

Īntre tăbliţele descoperite, mai multe cuprind anumite versiuni ale potopului. O tăbliţă spune că toată omenirea a fost nimicită de potop; se precizează că a fost nimicită din cauza păcatelor, cu excepţia celor care s-au refugiat īn corabia unuia numit Phitutroth. Doar acesta īmpreună cu cīteva persoane şi cu cīteva animale au scăpat. Deci, este un fel de Noe caldeian. Mai spune că potopul a pustiit şapte zile, iar după ce s-a terminat pustiirea, cei din corabie au dat drumul la trei păsări ca să cerceteze pămīntul: un corb, o rīndunică şi un porumbel. Observaţi cum se aseamănă relatarea caldeiană cu cea biblică?

Să luăm o altă tăbliţă din biblioteca lui Asurbanipal. Tabliţa este īnscrisă la Muzeul Britanic sub nr.3375. Ea spune că dumnezeii, la un sfat, au hotărīt potopul şi au cerut lui Karitadra să-şi facă o corabie destul de mare pentru el, familie şi animale. Cīnd corabia a fost gata, au intrat īn ea, au īnchis uşa şi īndată a īnceput potopul, care a distrus omenirea.

Pe alte tăbliţe s-a găsit un poem epic, care vorbeşte despre un personaj numit Ghilgameş. Poemul a fost scris pe 12 tăbliţe cu un total de vreo 3.000 rīnduri din care noi avem abia vreo jumătate. Acest poem a fost tradus şi īn romāneşte şi editat la Bucureşti. Poemul a fost scris īn cuneiformă cu mult īnainte de scrierea Genezei de către Moise. Īn rīndurile 132 şi 133 din acest poem se spune:

"Am privit deasupra apelor, era linişte Şi toată omenirea era īntoarsă īn ţărīnă."

Şi īn acest poem sīnt multe asemănări cu istorisirea biblică: īndrumarea dată, pregătirea corabiei, potopul cu furtună, nimicirea oamenilor, păstrarea vieţii, oprirea corăbiei pe un munte, trimiterea de păsări pentru cercetarea pămīntului, aducerea unei jertfe de mulţumire şi că această jertfă a fost acceptată, dīndu-se asigurarea că nu va mai fi un alt potop.

Īn descrierea potopului de către Berosus apar cam aceleaşi lucruri. Iată o parte din relatarea lui:

"Īn timpul domniei lui Xisutros, al zecelea īmpărat al Babilonului, a fost un mare potop. Īnainte de a veni potopul, zeul Cronos a apărut regelui īn vis şi l-a īnştiinţat că pe ziua a 15-a a lunii Daisios, toţi oamenii vor pieri prin potop. El i-a spus... să-şi facă o corabie şi să intre īn ea cu familia sa, cu prietenii săi cei mai dragi, să depoziteze īn corabie provizii de mīncare şi băutură, să determine animale sălbatice, păsări şi patrupede, să intre... Xisutros a ascultat şi a clădit o corabie... A adunat tot ce i s-a poruncit şi s-a īmbarcat cu soţia, cu copiii şi cu prietenii săi cei mai intimi. Potopul a venit..."

Şi īn această descriere, corabia s-a oprit pe un munte īn Armenia, el a dat drumul la păsări şi a adus jertfă de mulţumire.

Ziarul "Buffalo Courier Express" a descris cum o expediţie recentă a lui Dana şi Ginger, īntr-o regiune neexplorată din Mexic, au găsit o veche descriere Mayaa potopului. Unele detalii ale acestei istorisiri, ce era cunoscută de vechile triburi de băştinaşi ai Americii Centrale, sīnt puţin fantastice, totuşi elementele de bază sīnt comune cu cele biblice: că a fost un potop care a acoperit tot pămīntul; că potopul a nimicit oamenii şi vieţuitoarele; că un om cu familia sa a fost salvat īntr-o corabie, īmpreună cu animale şi păsări; că la sfīrşitul potopului s-a dat drumul la păsări şi chiar nici frunza de măslin nu a fost omisă.

Povestiri despre potop s-au găsit la vechii locuitori ai Sudanului, Africa, la indigenii din Alaska, din Hawaii din Groenlanda, din Sumatra, Borneo, Polinezia, Micronezia, Melanezia, Noua Guinee, la tribul Batac, la chinezi, la indieni, la egipteni şi la greci.

Apoi potopul se constată din termenii folosiţi īn precizarea timpului. Istoricul antic Berosus şi scrierile cuneiforme pomenesc de 10 monarhi, care au trăit "īnainte de potop", deci se afirmă că a existat potopul.

Cercetătorii Bibliei fac legătură īntre aceşti 10 monarhi şi cap.5 din Geneza, unde sīnt īnşiraţi cei 10 patriarhi de la Adam la Noe.

Ceva mai mult, Berosus susţine că scrisul a fost inventat nu după potop ci īnainte de potop. Pe o tăbliţă cu scriere cuneiformă se păstrează relatarea cu privire la un īmpărat, care avea mare plăcere să citească scrierile rămase "dinaintea potopului". Īmpăratul Asurbanipal, care a īnfiinţat vestita bibliotecă de la Ninive, aminteşte de "inscripţiile din timpul dinaintea potopului."

Deci, termenii "īnainte de potop", "scrieri dinaintea potopului", "inscripţii din timpul dinaintea potopului" găsiţi pe tăbliţele dezgropate de arheologie, dovedesc că a fost potopul.

Ceea ce spune Biblia e confirmat şi de săpăturile făcute de arheologi īn solul pămīntului. Descoperiri deosebit de interesante şi izbitoare, cu mare cīştig pentru adevărul Bibliei, au fost făcute īn anul 1929, cīnd trei echipe de savanţi īn arheologie au făcut săpături īn Mesopotamia. Materialul documentar scos la suprafaţă stabileşte că īn trecutul īndepărtat, un mare potop de ape a īngropat toată civilizaţia. S-au descoperit sute de scule şi obiecte cu o vechime de circa trei mii de ani īnainte de īmpăratul Dariu.

O expediţie arheologică condusă de Sir C.Leonard Woolley a făcut săpături la vechea cetate Ur īn Caldeea, la vreo 18 km depărtare de locul unde se crede că a fost grădina Eden. După ce au coborīt cu săpăturile la peste 20 m adīncime, au dat peste un strat de noroi aluvial. Acest strat e de aproape trei metri grosime. Īn stratul acesta nu s-a găsit nici o urmă de civilizaţie. Pīnă la el s-au găsit cioburi, unelte, obiecte, la fel şi sub el, dar nimic īn el. Dr. Woolley, examinīnd vestigiile civilizaţiei găsite sub depozitul de noroi aluvial, care erau cu totul deosebite de cele de deasupra acestui strat, a exclamat: "Trebuie să fi fost o dezlănţuire năpraznică, grozavă şi definitivă, care a rupt continuarea istoriei anterioare..."

Altă expediţie a făcut săpături la cetatea Fara. Aceasta era sub conducerea lui Dr. E.Schmidt de la Universitatea din Pennsylvania. Cetatea Fara este la vreo 75 km mai la nord pe valea Eufratului. Se presupune că aici a trăit Noe şi şi-a făcut corabia. Expediţia lui Dr. Schmidt la fel a găsit stratul de noroi aluvial, care era compus dintr-o amestecătură de pămīnt galben şi nisip. Sub strat s-au găsit cărbuni de lemn şi cenuşă, vase decorate artistic, schelete, sigilii cilindrice, unelte de casă, toate avīnd aparenţa că populaţia lovită pe neaşteptate de o mare catastrofă, "a fugit grăbită īn dezordine, părăsind case şi toate cele aparţinătoare".

Cealaltă echipă de arheologi sub conducerea prof.Dr. S.Langdon de la Universitatea din Oxford a făcut săpături la cetatea Chiş, vreo 150 km īn sus pe Eufrat. Şi aici s-a găsit stratul de noroi aluvial īn grosime de 1,65 m fără nici un fel de obiecte. Astfel, hīrleţul şi lopata au dat grai pămīntului, care mărturiseşte că a existat potopul.

Īn legătură cu potopul, ing.Theodor Thaut, cercetător ştiinţific la Institutul de Fizică Atomică al Academiei R.S.Romānia, īntr-un documentar intitulat "Potopul: mit şi ipoteză ştiinţifică" spune: "...şi totuşi potopul biblic a existat. Este vorba nu atīt de un "potop" (termenul e incorect, ci de o catastrofă ce a cuprins, la vremea aceea, aproape īntreaga suprafaţă terestră; un cataclism cu cutremure şi erupţii vulcanice, cu inundaţii, cu deplasarea uscatului, cu mişcări ale continentelor şi scufundarea unor īntregi regiuni ale globului."

"Numărul argumentelor ştiinţifice, care confirmă potopul biblic, īncepīnd cu mitologia comparată şi terminīnd cu metodele moderne, nucleare, de măsurare a vīrstelor diferitelor vestigii ce susţin teza, este din ce īn ce mai mare."

"Īn ce priveşte faptul īn sine, (eliberat fireşte de aura mitului) s-ar părea că nu mai există suspiciuni."

După ce face o analiză a mitologiei comparate, continuă: "Argumentele ştiinţifice care susţin ideea "potopului" pot fi dispuse īn mai multe grupe. Una din acestea īl constitue domeniul ştiinţelor exacte: climatologia, hidrografia şi arheologia."

Deci, ceea ce veacuri de-a rīndul a fost tăgăduit de unii, īn numele ştiinţei, cu scopul de a compromite Biblia, de a arăta că e o carte cu minciuni ce nu pot fi crezute, azi este confirmat ca adevăr, de ştiinţele exacte ale secolului al douăzecilea.

Biblia este stīnca neclintită de la malul mării. Cu cīt este mai lovită de valuri, cu atīt devine mai sclipitoare īn bătaia soarelui. Cu cīt unii luptă īmpotriva ei, cu atīt adevărul ei străluceşte mai mult.

Arheologia depune mărturie că potopul a existat, deci Biblia este adevărată.


Selectiuni din : "Biblia este totusi adevarata" de PETRU POPOVICI


--------------------
In vremuri ale inselatoriei universale, a spune adevarul este un act revolutionar. (George Orwell)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Jun 2004, 07:49 AM
Mesaj #125


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



@ Liviu SJ:
Karitadra=Phitutroth=Ghilgameş=Xisutros=Noe?

Nu am gasit in textul citat de tine raspunsul la nici una dintre cele cinci dileme prezentate in prima postare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 7 May 2024 - 05:45 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman