HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce Este Timpul?
fis_tic
mesaj 7 Jan 2006, 01:27 AM
Mesaj #36


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 324
Inscris: 3 December 05
Forumist Nr.: 7.389



timpul este o inventie a omului si il convinge pe acesta ca orice inceput are si un sfarsit


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 7 Jan 2006, 06:29 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Blakut
QUOTE
O dimensiune. Respectiv a patra in numerotarea omului.


Poti sa dai si ceva surse de informatii ?...articole , carti...link-uri cool.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gothmog
mesaj 7 Jan 2006, 02:16 PM
Mesaj #38


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 124
Inscris: 26 November 05
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 7.335



Daca am avea un Univers complet vid oare s-ar mai putea vorbi de timp?Cumva timpul reprezinta doar masura schimbarii?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Jan 2006, 02:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
exergy33
mesaj 7 Jan 2006, 03:20 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Gothmog
...vezi acel "space-time continuum" definit de Einstein.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vitalic sprincea...
mesaj 7 Jan 2006, 10:11 PM
Mesaj #40


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 4 August 04
Din: chisinau
Forumist Nr.: 4.185



cred ca timpul este proiectia omenescului pe spatiu, o umbra a umanului, o oglinda in care umanul isi vede reflectarea..sper sa nu sune prea ciudat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 7 Jan 2006, 11:50 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE ("exergy")
Poti sa dai si ceva surse de informatii ?...articole , carti...link-uri cool.gif


Ce informatii sa dau? E ca si cand ai pune la indoiala a lungimea ca fiind o dimensiune.

Totusi:Ceva mai detaliat de atat


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Octavi
mesaj 8 Jan 2006, 01:32 AM
Mesaj #42


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 698
Inscris: 27 February 05
Forumist Nr.: 5.805



QUOTE
cred ca timpul este proiectia omenescului pe spatiu, o umbra a umanului, o oglinda in care umanul isi vede reflectarea..sper sa nu sune prea ciudat.


Salut amice Vitalic!
Nici nu stiu daca ai mai raspuns pe forumul ala moldovenesc, caci la un moment dat i-am ratacit adresa . . .
Mi se pare ca aici (neo)platonicizezi timpul . . . vrei sa-l faci o reflexie a umanului, o virtualitate, cand el ar totusi o existenta fizica. In lipsa omului si a constintei sale, procesele naturale se desfasoare in timp, dovada fiind ca ceea ce a fost ieri, nu mai este azi.


Acest topic a fost editat de Octavi: 8 Jan 2006, 01:34 AM


--------------------
"Daca a nascut, atunci s-a culcat cu un barbat"
("Si peperit, cum viro concubit" - "De inventione rhetorica, Cicero, exemplu de propozitie irecuzabila)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jock
mesaj 8 Jan 2006, 11:44 AM
Mesaj #43


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 197
Inscris: 18 February 04
Forumist Nr.: 2.263



Gothmog (7 Jan 2006, 03:16 PM)
QUOTE
Daca am avea un Univers complet vid oare s-ar mai putea vorbi de timp? Cumva timpul reprezinta doar masura schimbarii?

Dacã acest univers vid s-ar dilata/contracta, cu sigurantã cã da. Dacã ar fi un univers static, nu stiu. Cred cã totul depinde, în final, de cum este conceputã natura spatiului (metrica). Eu cred cã dacã spatiul are natura unei multiplicitãti (nu este indivizibil), nu putem renunta la conceptul de timp. Consider, într-adevãr, timpul ca o mãsurã a schimbãrii (nu timpul reglementeazã schimbãrile, ci schimbãrile fac timpul), dar, mai mult decât atãt, ca o expresie a diferentei în genere si ca o dimensiune necesarã a multiplicitãtii (în sensul cã orice multiplu, continând diferente, trebuie sã aibã o componentã pe care o numim temporalã).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 8 Jan 2006, 12:38 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Blakut
QUOTE
Ce informatii sa dau? E ca si cand ai pune la indoiala a lungimea ca fiind o dimensiune.


Nu pun la indoiala nici a patra si nici o alta extradimensiune . smile.gif
Am intrebat numai daca ai numele unor articole sau link-uri in care se foloseste explicit termenul de "rigoditate" sau...rigodity. devil.gif
Un search pe net te va convinge ca nu poti obtine nici un fel de informatii referitor la acest termen. rofl.gif

Despre paradoxul celor doi gemeni , contractia spatiului si dilatarea timpului , Einstein , Minkowski , Lorentz...si tot tacimul am invatat suficient in facultate.
Am citit si teoriile lui Hawking precum si teoria corzilor (string theory ) cu variantele sale...
Cea mai plauzibila definitie mi se pare cea a timpului asa zis "termodinamic" in care momentul de timp numit "ieri " se diferentiaza de momentul de timp numit "azi" printr-o cantitate fizica numita entropie.
Entropia (dezordinea) poate creste numai in urma unor evenimente , procese....
Deci crestere entropiei presupune "curgerea" ireversibila a timpului.
In cartea sa intitulata Multifractals , Mandelbrot introduce notiunea de timp intrinsec ( carte pe care din pacate nu am citit-o inca). wub.gif

exergy33




--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jock
mesaj 8 Jan 2006, 02:18 PM
Mesaj #45


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 197
Inscris: 18 February 04
Forumist Nr.: 2.263



exergy33, e vorba de o gresealã ortograficã, "rigoditate" înseamnã "rigiditate", nu mai cãuta degeaba prin dictionare si pe Internet.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gothmog
mesaj 8 Jan 2006, 05:07 PM
Mesaj #46


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 124
Inscris: 26 November 05
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 7.335



QUOTE (exergy33)
Cea mai plauzibila definitie mi se pare cea a timpului asa zis "termodinamic" in care momentul de timp numit "ieri " se diferentiaza de momentul de timp numit "azi" printr-o cantitate fizica numita entropie.
Entropia (dezordinea) poate creste numai in urma unor evenimente , procese....
Deci crestere entropiei presupune "curgerea" ireversibila a timpului.

Am gasit pe wikipedia ceva interesant referitor la asta.Conform mecanicii statistice se pare ca timpul termodinamic nu este ireversibil.
http://en.wikipedia.org/wiki/Philosophy_of_space_and_time

The second major family of solution to this problem, and by far the one that has generated the most literature, finds the existence of the direction of time as relating to the nature of thermodynamics.

The answer from classical thermodynamics states that while our basic physical theory is, in fact, time-reversal symmetric, thermodynamics is not. In particular, the second law of thermodynamics states that the net entropy of a closed system never decreases, and this explains why we often see glass breaking, but not coming back together.

While this would seem a satisfactory answer, unfortunately it was not meant to last. With the invention of statistical mechanics things get more complicated. On one hand, statistical mechanics is far superior to classical thermodynamics, in that it can be shown that thermodynamic behavior, glass breaking, can be explained by the fundamental laws of physics, paired with a statistical postulate. On the other hand, however, statistical mechanics, unlike classical thermodynamics, is time-reversal symmetric. The second law of thermodynamics, as it arises in statistical mechanics merely states that it is overwhelmingly likely that net entropy will increase, it is not an absolute law.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 8 Jan 2006, 07:20 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Gothmog

Exista mai multe modele temporale cum ar fi : timpul circular sau ciclic (vezi filozofia indiana) , timpul spiral , timpul ireversibil caracterizat prin sageata timpului sau "time arrow" , timpul reversibil ( in care trecutul si viitorul sint considerate doua notiuni simetrice) , ...

La rindul sau timpul ireversibil a fost definit in mai multe feluri :
- timpul ireversibil ca o functie de risc in care evenimentele trecute sint certe iar cele viitoare incerte , insa evenimentele viitoare pot fi prognozate cu ajutorul unor functii si a unor legi din teoria probabilitatilor luind ca date de referinta evenimentele certe ale trecutului. smile.gif .
Trecutul si viitorul sint considerate a fi asimetrice.

- timpul ireversibil ca o functie de incertitudine in care viitorul are un grad prea mare de noutate spre a putea fi determinat pe baza evenimentelor certe din trecut.
Viitorul si trecutul sint tratate asimetric.

- timpul ireversibil ca o secventa teleologica ( din grecescul teleolos care inseamna finalitate).
Acest timp ireversibil cu "scop" sau finalitate presupune parcurgerea unor secvente necesare iar caracteristica fiecarei secvente temporale depinde de scopul propus. wub.gif .
Trecutul si viitorul sint asimetrice.

jock

QUOTE
Dacã acest univers vid s-ar dilata/contracta, cu sigurantã cã da. Dacã ar fi un univers static, nu stiu.


Contractia si dilatarea presupune existenta materiei...nu vad cum s-ar putea dilata vidul ! wub.gif
In alta ordine de idei putem spune ca nicaieri in Univers nu exista vid absolut.
Cimpurile electromagnetice si gravitationale se manifesta pretutindeni in Univers ...deci si in vid. cool.gif ...si cum energia inseamna masa putem trage concluzia ca aceste cimpuri energetice " pot umple" spatiul dintre corpurile astrale.
Intr-un mod poetic se poate spune ca acolo unde ajunge lumina stelelor/sorilor ...nu se poate vorbi de vid . smile.gif

exergy33





--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jock
mesaj 9 Jan 2006, 06:22 PM
Mesaj #48


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 197
Inscris: 18 February 04
Forumist Nr.: 2.263



exergy33 ()
QUOTE
Contractia si dilatarea presupune existenta materiei...nu vad cum s-ar putea dilata vidul !

Nu-i adevãrat. N-ai auzit de modelul lui Willem de Sitter? Un model de univers vid în expansiune, lipsit de materie, cu constantã cosmologicã pozitivã, derivat din ecuatiile relativitãtii generale.
QUOTE
In alta ordine de idei putem spune ca nicaieri in Univers nu exista vid absolut.

De acord, dar noi vrem sã dãm o definitie cât mai generalã a timpului, asa încât ne permitem sã nu tinem seama de particularitãtile universului în care existãm. Ne intereseazã conceptul filosofic de timp, nu timpul fizic, psihologic, etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 9 Jan 2006, 08:10 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



jock
QUOTE
N-ai auzit de modelul lui Willem de Sitter?


Nu am auzit unsure.gif ...dar voi incerca ca in zilele urmatoare sa aflu mai multe.

QUOTE
Ne intereseazã conceptul filosofic de timp, nu timpul fizic, psihologic, etc.


Cum se poate da o definitie filozofica unui proces , entitati sau stari fara sa se cunoasca macar o parte din caracteristicile fizice ale conceptelor ce urmeaza a fi definite si interpretate ?


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 11 Jan 2006, 12:56 PM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Cum se poate da o definitie filozofica unui proces , entitati sau stari fara sa se cunoasca macar o parte din caracteristicile fizice ale conceptelor ce urmeaza a fi definite si interpretate ?


printr-o propozitie care se ia de buna fara a se da nici o explicatie, se presupune ca acel ceva (lucru) exista si pe urma incerci sa-l descrii in termeni cunoscuti... si pe masura ca cunosti o parte cat de mica din caracteristici incepi sa-l argumentezi adecvat.

de ex: "Universul este valurit/fractal", "miscarea este un ingredient fundamental al universului","timpul este o masura/dimensiune a miscarii"



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 11 Jan 2006, 01:34 PM
Mesaj #51


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



Spunea cineva (nu retin cine si pe care topic sad.gif ) despre o constanta a pamantului ce masoara un fel de puls propriu al Terrei si care si-ar fi schimbat valoarea in ultimii 35-40 de ani (din 1970 incoace), crescand f. repede din 1995 parca. Acest lucru genereaza ipoteza ca, 24h din 1970 ~ 16-17h in prezent, timpul fiind perceput a se fi accelerat.
Este reala informatia? Si daca da, cum s.n. constanta? imi poate da cineva detalii despre aceasta? Sau un link catre postarea respectiva. Multumesc.

Acest topic a fost editat de bishop: 11 Jan 2006, 01:35 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Jan 2006, 03:02 PM
Mesaj #52


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bishop,
Cred ca la postul acesta te referi...
Si mie mi-a atras atentia, de aceea l-am retinut...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 11 Jan 2006, 04:06 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763




In literatura populara romaneasca exista expresia prapastia timpului smile.gif , alaturare de cuvinte foarte expresiva si care ma duce cu gindul la acel space-time continuum din fizica moderna devil.gif .
Mi se pare extraordinar ca niste oameni in vechime sa reuseasca sa dea o dimensiune geometrica unei cantitati fizice "temporale".
Tot in basmele si colindele romanesti se intilnesc expresii ca : a trecut puntea timpului , negura timpurilor (inainte de Big-Bang unsure.gif ) , ...

Citisem mai demult un articol scris de Doina Ruşti in care se analiza basmul "Tinerete fara batrinete si viata fara de moarte " , articol din care citez un mic fragment :

QUOTE
Mitul tinereţii fără bătrâneţe şi al vieţii fără de moarte ilustrează modul particular al românilor de a-şi manifesta nesupunerea faşă de timp; aşa cum observă Lazăr Şăineanu, nu există la popoarele vecine nici o poveste asemănătoare basmului cu acelaşi titlu. Tinereşea veşnică simbolizează refuzul fiinţei de a intra sub apăsare istoriei şi de a exista între limite; dacă în mentalităşile altor popoare accesul la nemurire este determinat de trecerea unor probe eroice şi spirituale (asceza sau găsirea unei plante magice, în Poemul lui Ghilgameş), în viziune românească nu există decât o cale: refuzul de a coborî în timpul fragmentar; de aceea, prinţul din basmul Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte nu vrea să se ivească, să prindă fiinţă în lumina profană, iar cel care nu vrea să se nască pentru a îmbătrâni, respinge evoluţia şi mersul timpului; nu spre tinereţea ca stare de graţie aspiră prinţul, ci spre armonia raiului.


Dupa cum bine au observat criticii literari , raiul in viziunea populara romaneasca reprezinta acel spatiu sacru si magic in care timpul a fost anihilat.

Mircea Eliade pune in gura personajului Ieronim Thanase (din romanul 19 trandafiri) urmatoarele fraze :

" Evadarea [...] nu implică ţări, oraşe, sau continente necunoscute. Evadezi doar din timpul şi spaţiul în care ai trăit până atunci, timp şi spaţiu care, într-un viitor, din nefericire destul de apropiat, vor echivala cu o existenţă perfect programată într-o imensă închisoare colectivă. Urmaşii noştri, dacă nu vor şti să descopere tehnicile de evadare şi să utilizeze libertatea absolută, care ne este dată în însăşi structura condiţiei noastre, de fiinţe libere deşi încarnate, urmaşii noştri se vor considera cu adevărat captivi pe viaţa, într-o temniţă fără uşi şi fără ferestre - şi, în cele din urmă, vor muri. Căci omul nu poate supravieţiui fără credinţa într-o libertate posibilă - oricât ar fi ea de limitată - şi fără speranţa că într-o zi va putea dobândi, sau redobândi, această libertate... "

exergy33



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 23 Feb 2006, 09:34 AM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Ma gandesc oare daca nimeni nu ne-ar fi spus de timp, am fi crezut ca suntem nemuritori, sau deja termenul "nemuritor" ar fi fost depasit, fara valoare?

Si eternitatea ce e?

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 23 Feb 2006, 11:12 AM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 7 Mar 2006, 02:17 AM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



timpul este o masura/dimensiune a miscarii universului. tot ce exista in univers are aceasta caracteristica fundamentala.

"a se misca" e acelasi lucru cu a spune ca se creaza/modifica/distruge informatie (de stare) in orice sistem din univers

ireversibilitatea timpului este o consecinta a faptului ca informatia nu se conserva.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 7 Mar 2006, 09:57 AM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



Oamenii au inventat timpul, au creat teorii, si acum il dezbat filozofic.. waste of time wink.gif


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 7 Mar 2006, 11:41 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Oare sa "pierd vremea" citind si postind pe acest topic?
O expresie destul de interesanta relativ la timp este legata de vreme si puterea noastra de a o pierde sau nu. Ce facem cind nu "pierdem" vremea, cum o putem cistiga si pt. ce?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eris
mesaj 7 Mar 2006, 02:09 PM
Mesaj #58


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 139
Inscris: 3 August 05
Forumist Nr.: 6.740



QUOTE (saldora @ 7 Mar 2006, 09:57 AM)
Oamenii au inventat timpul, au creat teorii, si acum il dezbat filozofic.. waste of time  wink.gif

Oamenii nu au inventat timpul. Ei doar l-au simtit si i-au dat un nume. Restul... chiar asa, waste of time smile.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 8 Mar 2006, 03:03 PM
Mesaj #59


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



QUOTE (Erwin @ 7 Mar 2006, 02:17 AM)
ireversibilitatea timpului este o consecinta a faptului ca informatia nu se conserva.

Ireversibilitatea timpului ne sugereaza ca ceea ce a fost odata, niciodata nu va mai fi. Suntem unici, fragili, efemeri, muste de o zi pe o lume care se masoara cu cotul. Asta constatam siderati: constiinta de sine se pierde. Ce realitate tampa e asta in care produsul sau considerat a fi cel mai evoluat (memoria, constienta, constiinta de sine) nu este protejat cumva, nu este conservat si este lasat sa moara?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 8 Mar 2006, 03:18 PM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
constiinta de sine se pierde


da, individual, asa este, dar memoria colectiva poate pastra ceva din eul nostru un timp nedefinit, cu conditia sa fim buni, foarte buni, sa facem ceva cu adevarat remarcabil, la fel ca atatia oameni mari din istorie...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 8 Mar 2006, 08:54 PM
Mesaj #61


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



QUOTE (Erwin @ 8 Mar 2006, 03:18 PM)
QUOTE
constiinta de sine se pierde


da, individual, asa este, dar memoria colectiva poate pastra ceva din eul nostru un timp nedefinit, cu conditia sa fim buni, foarte buni, sa facem ceva cu adevarat remarcabil, la fel ca atatia oameni mari din istorie...

Cand timpul creste spre valori cosmice, memoria colectiva se micsoreaza devenind tot un punct - adica aproape nimic (o biata individualitate in nesfarsitul universului). Ca sa nu mai vorbim ca moda se schimba ametitor de repede. Sa ne amintim: "ce-un secol ne zice ceilalti o dezic." Deci, sa durezi in memoria colectiva e alta iluzie. Tot astfel cum iluzie este si perpetuarea genelor: imagineaza-ti de ex. 1/128 din genele tale (a7-a generatie de la tine). Identitatea din Eu-ul tau va tinde spre zero.
Si pana la urma, ce inseamna in lumea asta manifestata "ceva cu adevarat remarcabil"? Eu nu am gasit inca un raspuns satisfacator. Caci, vine timpul si sterge totul.

Acest topic a fost editat de bishop: 8 Mar 2006, 08:56 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 8 Mar 2006, 11:32 PM
Mesaj #62


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



bishop:

QUOTE
Cand timpul creste spre valori cosmice, memoria colectiva se micsoreaza devenind tot un punct - adica aproape nimic (o biata individualitate in nesfarsitul universului). Ca sa nu mai vorbim ca moda se schimba ametitor de repede. Sa ne amintim: "ce-un secol ne zice ceilalti o dezic." Deci, sa durezi in memoria colectiva e alta iluzie. Tot astfel cum iluzie este si perpetuarea genelor: imagineaza-ti de ex. 1/128 din genele tale (a7-a generatie de la tine). Identitatea din Eu-ul tau va tinde spre zero.


de fapt, nu mi se pare asa de importanta existenta individuala la scara cosmica, nici macar existenta civilizatiei, dar asta nu inseamna ca si la scara vietii noastre - o generatie, doua, trei - aceste lucruri sunt insignifiante. Sa pastram masura, caci altfel am putea ajunge pesimisti gandind ca si asa totul e iluzoriu si trecator... eu cred ca la dimensiunile palpabile ale existentei, in apropierea noastra in timp, spatiu si complexitate avem multe sanse de a face ceva remarcabil, ceva bun pentru noi insine, pentru oamenii din jurul nostru, familie, prieteni, organizatii s.a., la aceasta constiinta colectiva m-am referit. Cred ca singura cale prin care "sufletul" poate supravietui mortii fizice este de a lasa urme in constiinta celorlalti, supravietuitorii, care ne evoca din cand in cand... si cred ca nu intamplator morala si religia ne indeamna spre a trai cat mai bine caci faptele bune se tin minte iar faptele rele sunt uitate.

QUOTE
Si pana la urma, ce inseamna in lumea asta manifestata "ceva cu adevarat remarcabil"? Eu nu am gasit inca un raspuns satisfacator. Caci, vine timpul si sterge totul.


desigur, daca ti-ai propune sa devii un Leonardo, un Newton, un Mozart sau un Picasso, ar fi dificil sa-i ajungi, dar gandeste-te ca poti face ceva banal: sa fii parintele unui copil, sa-l educi si sa-i incurajezi talentele si poate va ajunge el sa faca ceva cu adevarat remarcabil... e adevarat ca timpul sterge totul pana la urma dar ai cel putin o viata in care sa incerci sa nu te dai batut in a-ti gasi menirea


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Octavi
mesaj 9 Mar 2006, 01:18 AM
Mesaj #63


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 698
Inscris: 27 February 05
Forumist Nr.: 5.805



QUOTE
Tot astfel cum iluzie este si perpetuarea genelor: imagineaza-ti de ex. 1/128 din genele tale (a7-a generatie de la tine). Identitatea din Eu-ul tau va tinde spre zero.


Nu e chiar asa: multe gene umane sunt comune, de fapt cele mai multe (mai exact 99.9p. din gene, variatia de la un individ la altul in specia umana (polimorfismul) fiind de 1 la mie). In plus, in general oamenii se imperecheaza cu cei similari lor (chestia asta este inca valabila si va mai fi pentru inca un timp), adica de aceeasi etnie, din acelasi spatiu geografic, chestie care face si mai puternica prezervarea specificitatii unui genom.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Octavi
mesaj 9 Mar 2006, 02:19 AM
Mesaj #64


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 698
Inscris: 27 February 05
Forumist Nr.: 5.805



QUOTE
Spunea cineva (nu retin cine si pe care topic :( ) despre o constanta a pamantului ce masoara un fel de puls propriu al Terrei si care si-ar fi schimbat valoarea in ultimii 35-40 de ani (din 1970 incoace), crescand f. repede din 1995 parca. Acest lucru genereaza ipoteza ca, 24h din 1970 ~ 16-17h in prezent, timpul fiind perceput a se fi accelerat.
Este reala informatia? Si daca da, cum s.n. constanta? imi poate da cineva detalii despre aceasta? Sau un link catre postarea respectiva. Multumesc.



Mi s-a pus candva intrebarea asta. Raspundeam atunci:

QUOTE
"Dupa 2012, planeta Pamant va translata intr-o noua dimensiune. Planeta Pamant se manifesta ca un imens circuit electric. Exista un fel de cavitate electromagnetica situata intre Terra si ultimul strat al ionosferei, la aproximativ 55 km distanta de suprafata pamantului. Proprietatile rezonante ale acestei cavitati magnetice terestre au fost descoperite de fizicianul german W. O. Schumann intre anii 1952 -1957, si ele permit masurarea frecventei vibratorii medii a planete noastre.


Ce e aia "frecventa vibratorie a planetei"????
Poate vrea sa spuna, ca putem masura aceasta frecventa de rezonanta electromagnetica specifica pamântului, care el saracu' însa, nu "vibreaza" deloc. Sau ma rog, doar daca nu bei prea multa vodka o data . . .

QUOTE
"Bataile inimii" Pamantului se accelereaza Rezonanta Schumann este prezentata de geofizicienii contemporani drept "bataia inimii"planetei noastre. Aceasta a avut o valoare constanta de 7,8 Hz timp de mii de ani. Insa incepand cu anul 1980, s-a observat o accelerare, mai intai lenta, apoi din ce in ce mai rapida (dupa 1997), pana cand a atins astazi valoarea de 12 Hz.


Fals. Nici un geolog nu a sustinut asta, anume ca rez. Sch. "se accelereaza": exista variatii sezoniere cunoscute deja, este adevarat ca o data cu cresterea temperaturii planetei se prevede o crestere a frecventei de variatie, însa o creastere din anii ’80 pana azi, nu s-a inregistrat
Apoi, rezonanta Sch. ca orice sistem de rezonanta electromagnetica, are si el armonice ale frecventei de rezonanta. Multe. Insa frecventa de rezonanta cea mai mica, anume aceea de ~ 7.8 Hz, nu a crescut nicicum în ultimii ani, si în nici un caz pâna la nivelul de zeci de MHz.

QUOTE
Cresterea frecventei vibratorii a planetei noastre face ca 24 de ore de viata pe planeta noastra sa corespunda de fapt cu numai 16 ore reale, in termenii timpului terestru. Pare o explicatie destul de plauzibila pentru criza acuta de timp cu care ne confruntam la ora actuala...


Ha-ha-ha!
Adica timpul nosatru disponibil de viata devine mai mic de 24 h / zi, ca frecventa unor unde electromagnetice creste! :ohyeah:
Perfect!
Totul e sa nu-i spui asta si profesorului tau de fizica: daca mai esti eleva, atunci vei lua o nota proasta, sau cel putin vei capata o imagine proasta în ochii lui; daca nu mai esti, tot sa nu-i spui, caci te alegi cu o imagine naspa. Citeste si tu asta, insa sa nu fi surprinsa ca “deranjatii” citati in text, sunt catalogati drept “neghiobi”:
http://en.wikipedia.org/wiki/Montauk_Project
http://www.fortunecity.com/marina/seafarer/665/myth-00.html
http://www.geocities.com/montaukprojectexposed/

Acest topic a fost editat de Octavi: 9 Mar 2006, 04:52 AM


--------------------
"Daca a nascut, atunci s-a culcat cu un barbat"
("Si peperit, cum viro concubit" - "De inventione rhetorica, Cicero, exemplu de propozitie irecuzabila)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Socratel
mesaj 9 Mar 2006, 06:58 AM
Mesaj #65


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 198
Inscris: 9 May 04
Din: New York
Forumist Nr.: 3.424



Timpul este distanta dintre momentele in care au avut loc doua evenimente.


--------------------
Watch your thoughts; they become words.
Watch your words; they become actions.
Watch your actions; they become habits.
Watch your habits; they become character.
Watch your character; it becomes your destiny.
--Frank Outlaw
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 9 Mar 2006, 11:30 AM
Mesaj #66


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Timpul este distanta dintre momentele in care au avut loc doua evenimente


ce este un moment? ohmy.gif
dar un eveniment? unsure.gif



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 9 Mar 2006, 02:02 PM
Mesaj #67


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



moment
eveniment smile.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 9 Mar 2006, 02:17 PM
Mesaj #68


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



QUOTE (Octavi @ 9 Mar 2006, 01:18 AM)
QUOTE
Tot astfel cum iluzie este si perpetuarea genelor: imagineaza-ti de ex. 1/128 din genele tale (a7-a generatie de la tine). Identitatea din Eu-ul tau va tinde spre zero.


Nu e chiar asa: multe gene umane sunt comune, de fapt cele mai multe (mai exact 99.9p. din gene, variatia de la un individ la altul in specia umana (polimorfismul) fiind de 1 la mie).

Nu aveam pretentia de a contesta genetica si ceea ce afirma stiinta in general (e vina mea - am spus-o in mod echivoc). Doream sa subliniez un singur aspect: si anume faptul ca dupa 2-3 generatii nu mai exista punti de legatura. Esti depasit de valtoarea timpurilor.

PS: multumesc pentru precizarile referitoare la "frecventa vibratorie a planetei" smile.gif

@ Erwin
QUOTE
Sa pastram masura, caci altfel am putea ajunge pesimisti gandind ca si asa totul e iluzoriu si trecator... eu cred ca la dimensiunile palpabile ale existentei, in apropierea noastra in timp, spatiu si complexitate avem multe sanse de a face ceva remarcabil, ceva bun pentru noi insine, pentru oamenii din jurul nostru, familie, prieteni, organizatii s.a., la aceasta constiinta colectiva m-am referit. Cred ca singura cale prin care "sufletul" poate supravietui mortii fizice este de a lasa urme in constiinta celorlalti, supravietuitorii, care ne evoca din cand in cand...


Exacerbarea ego-ului e cea care da senzatia ca esti cineva, ca faci ceva remarcabil/durabil. Si tot ego-ul da mandria, orgoliul, trufia, lacomia. E drept, nu putem sa-l eliminam, dar il putem tine sub control. A gandi ca totul e iluzoriu si trecator nu-mi pare a fi ultimul pacat de pe lumea asta (si nici macar nu este neadevarat). Sunt altele mai grave.
Imi amintesc de Dao De Jing: "Toate lucrurile si fapturile din lume sunt pentru univers ca niste caini de paie." - Lao Zi
caine de paie - lucruri sortite transformarii, metamorfozei, jertfei, sacrificiului.


Acest topic a fost editat de bishop: 9 Mar 2006, 02:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Socratel
mesaj 9 Mar 2006, 02:18 PM
Mesaj #69


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 198
Inscris: 9 May 04
Din: New York
Forumist Nr.: 3.424



Un eveniment este o actiune...ex crearea universului, faptul ca tu scrii la pc acum, orice lucru care se intampla la un momentdat eu l-am denumit ca eveniment in definitia data de mine timpului. Nu cred ca era asa greu de dedus asta. Iar momentul reprezinta unitatea cea mai mica si indivizibila a timpului.


--------------------
Watch your thoughts; they become words.
Watch your words; they become actions.
Watch your actions; they become habits.
Watch your habits; they become character.
Watch your character; it becomes your destiny.
--Frank Outlaw
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 9 Mar 2006, 02:44 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Socratel
QUOTE


Timpul este distanta dintre momentele in care au avut loc doua evenimente.


... fiecare eveniment este caracterizat print-o durata de timp , nu cred sa existe evenimente atemporale. smile.gif

Timpul este acea dimensiune in care , atit cauza cit si efectul, se pot manifesta.
Timpul a fost prezent inainte de clipa Creatiei si va exista si dupa extinctia ei , pentru ca ambele - Creatie si Extinctie - se vor repeta ciclic dind nastere a ceea ce noi numim astazi Univers.
A vorbi de inceputul Timpului nu este egal cu a vorbi de inceputul Creatiei, caci intotdeauna inainte de orice Creatie a existat un Timp.
Deci inceputul Timpului si chiar Timpul ca o cantitate fizica nu pot fi definite in raport cu un Eveniment , numai pentru ca acel eveniment a avut loc. Daca perioada inainte de Creatie o numim Trecut si daca perioada de dupa Extintie o vom numi Viitor, inseamna ca perioada de manifestare a Creatiei se poate numi Prezent - si acest Prezent este CONTINUU , caci in el si numai in el , ca o punte intre un vid anterior si un vid posterior , Creatia /Universul isi poate atinge punctul maxim de ENTROPIE.

exergy33

Acest topic a fost editat de exergy33: 9 Mar 2006, 02:46 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 02:51 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman