HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Closed TopicStart new topic
> [Arhiva] Biserica Si Politica
Credeti ca e necesara implicarea clerului in politica?
Credeti ca e necesara implicarea clerului in politica?
1. Da [ 4 ] ** [10.00%]
2. Nu [ 36 ] ** [90.00%]
3. Nu ma pronunt [ 0 ] ** [0.00%]
Nr. Voturi: 41
  
caesar
mesaj 26 Aug 2004, 06:32 PM
Mesaj #71


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



QUOTE (eclectic @ 19 Aug 2004, 09:12 PM)
Caesar, te inseli. Nu toata lumea adopta o politica extremista in momentul in care e vorba despre tigani.
Oricum, nu vad de ce se discuta aici despre tigani, cand mai exista doua topicuri pe aceasta tema.

De la fantezii la punere in practica e cale lunga nu crezi ? Sau tu iti pui toate fanteziile in practica ?
PS Era un comentariu vizavi de o postare.
Apropo de preoti si amestecul lor in politica, in Galati, Casian-Episcopul Dunarii de Jos nu rateaza nici o ocazie, nici o intalnire oficiala. Si mai este si extrem de plictisitor.


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Aug 2004, 07:35 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cezarica, ia citeste-o p-asta. Daca o tin tot asa, cei de azi poate vor spala "pacatele" celorlalti, din timpul comunismului :

“Ati refuzat retrocedarea cu un total dispret”

Staretii manastirilor sucevene au acuzat ieri guvernul ca trateaza cu dispret problema retrocedarii fondului bisericesc. Intr-o scrisoare deschisa adresata premierului Adrian Nastase, preotii sustin ca ministrii sint niste farisei politici: “Va aflati la ceasul fagaduielilor electorale, fagaduieli cum n-a mai cunoscut tara de cind este ea, care mai de care mai ademenitoare, Raiul pe pamint, toate in vederea dobindirii de capital electoral”. Calugarii Arhiepiscopiei Sucevei si Radautilor tin sa mentioneze ca nu fac politica, dar isi rezerva dreptul de a cere socoteala guvernantilor. “IPS Arhiepiscop Pimen, in numele nostru, s-a adresat domniilor voastre, in mai multe rinduri, cu solicitarea retrocedarii Fondului Religionar Bisericesc; pina acum ati refuzat retrocedarea cu un total dispret. Sa intelegem de aici ca intr-adevar nu aveti nimic comun cu valorile de patrimoniu pentru ca nu aveti nimic comun cu Biserica, cu credinta crestina?”, arata monahii. Acestia sustin ca politicienii nu pot pacali la nesfirsit poporul: “Se spune ca iadul este pardosit cu fagaduieli. Cred ca intre acestea se afla si cele electorale care “aduc raiul pe pamint”; dar prostul se mai si desteapta cind minciuna intrece orice masura”.

Ce ati dat pina acum, anual, la bisericile si manastirile monumente istorice din Arhiepiscopia Sucevei si Radautilor, fata de cerintele reale de restaurare este mai mult decit foarte putin; ce-ati promis ca dati anul acesta inseamna cam jumatate din strictul necesar pentru un an; si aceasta ati facut-o cu scop electoral; mai mult, pina si anul Stefan cel Mare l-ati confiscat in scopul amintit mai sus”, afirma staretii.

“Domniile voastre, nici un om cu minte cit de redusa nu se poate baza, in trairea vietii sau desfasurarea unei activitati mai importante pe fagaduielile facute intr-o campanie electorala; contati, credem, in ascunsul inimilor domniilor voastre pe spusa: inteleptul fagaduieste si prostul trage nadejde”, incheie acestia.
***


Bravos slujitori ai bisericii ! Sa speram ca acest apel al vostru va trezi si " opinca tarii " la realitate ! Iar politicienii (de toate culorile) sa ia aminte : Iadul este pardosit cu fagaduieli





--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 27 Aug 2004, 07:33 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Caesar, repet ca nu toata lumea are, ca tine, fantezii cu tiganii. Sau nu din acelea care presupun mitraliere.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Aug 2004, 07:33 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 28 Aug 2004, 02:13 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Colaborarea BOR cu regimul comunist

Ierarhia Bisericii Ortodoxe Romane a colaborat strans cu regimul comunist. Primul patriarh urcat la carma BOR, sub comunism, Justinian Marina si-a datorat ascensiunea faptului ca in 1944 il ascunsese pe viitorul prim-secretar al Partidului Muncitoresc Roman, Gheorghe Gheorghiu-Dej, in casa sa parohiala, pentru a-l salva de la arestare.

Cu diferite ocazii, Ierarhia BOR a facut declaratii de sustinere a regimului comunist. Toti patriarhii au facut declaratii publice in favoarea regimului si a liderilor comunisti. Ei au salutat lovitura de forta a comunistilor si alungarea regelui Mihai din tara: „Ultimul stalp al cezaro-papismului si al imperialismului in aceste locuri, ultimul hohenzollern, a abdicat" .
Justinian Marina , Justin Moisescu , Teoctist Arapas au dat directia unei politici urmata de ceilalti ierarhi ai BOR. Publicatiile BOR au avut, astfel, stilul organelor de propaganda ale regimului.

Este de notat ca, desi in presa romaneasca au aparut multe informatii privind legatura dintre parlamentari, oameni din guvern sau din presa si fosta Securitate, doar putine date privind colaborarea liderilor BOR sau ai fostului Minister al Cultelor cu politia politica au ajuns subiectul scandalurilor publice. Aceasta nu arata absenta cooperarii, ci importanta alocata astazi Bisericii Ortodoxe Romane de catre fostele structuri implicate in lupta politica interna.

(...) este de asteptat ca gradul de infiltrare a institutiilor bisericesti din Romania sa fi fost analog cu cel din Rusia - unde, amintesc din nou, in prezent, patru din sase membri permanenti ai Sfantului Sinod al Patriarhiei Moscovei au fost agenti KGB.

Ar fi insa o greseala sa se treaca pe seama „Bisericii Ortodoxe" comportamentul liderilor sai in perioada regimului comunist. In realitate a fost vorba de o actiune brutala a autoritatilor comuniste indreptata impotriva tuturor religiilor, pedepsirea si supunerea crunta a oricarei opozitii, carora le-au cazut victima toate bisericile. Sute de preoti ortodocsi au pierit in inchisorile comuniste.

Si totusi, regimul din Romania a dat, indiferent de succesiunea politicilor si a liderilor in cei 50 de ani, o atentie speciala relatiei cu Biserica Ortodoxa; nu numai datorita numarului ortodocsilor, a rolului BOR in promovarea nationalismului, dar si datorita implicarii ample a acesteia in viata oamenilor, in special la sate. Politica specifica dusa impotriva BOR a fost caracterizata drept „obisnuitul amestec de metode pe baza de «bata si zaharel»" (...)

( sursa : Revista 'Studii Internationale " nr.4/1999, articolul : Relatii internationale si ortodoxie in estul si sud-estul Europei
de Gabriel Andreescu )



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 28 Aug 2004, 05:53 PM
Mesaj #75


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



March mie mi-e greata de atitudinea bisericii super preocupate de bunuri mobile si imobile cat si de largimea continutul buzunarilor cand de fapt ar trebui sa dea exemplu.
Tot respectul ptr ca-si cer drepturile dar cand o sa se ridice intr-un gest altruist in apararea oamenilor de rand, cand o sa se apuce sa vindece sufletele celor suferinzi ?
Biserica a ajuns o mare afacere, iar de sistemul de spagi din acest domeniu stiu f. bine avand un caz in familie . Unui var nu i s-a dat parohie la oras ptr ca nu a avut banii care i s-au cerut....
Electic, te pomenesti ca esti tigan? ohyeah.gif ohyeah.gif ohyeah.gif


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Aug 2004, 06:37 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cezarica,
Eu credeam ca esti revoltat, ti-e greata , de atitudinea conducatorilor biserici in timpul comunismului. blink.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 29 Aug 2004, 08:08 AM
Mesaj #77


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



Nu doar din timpul comunismului, ci si de acum. Inainte poate aveau o scuza, regimul opresiv dar acum ? De ce atata mizerie ? Aceasta mizerie nu este peste tot intradevar, dar uite ca exista si chiar pe la nivelul inalt. Nu am nimic cu preotii care-si duc slujba linistiti, spun despre ei doar ca ar putea sa faca mai mult; pe mine ma roade coruptia care e acolo, sistemul de spagi, nepotismul. Eu stiu ca te duci la ei ca la un doctor, dar unul al sufletului nu unul chirurg care iti ia bani ptr operatie.


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Sep 2004, 04:45 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Episcopul Norocel s-a suparat pe Baronel si vrea tamaia inapoi tongue.gif

Dupa ce a tamaiat ani de zile pe fesenei, pedeserei si pesedei iar in urma cu cateva saptamani ii blestema pe liberalii de Vrancea, Episcopul de Buzau, Epifanie Norocel, il avertizeaza acum pe Nastase ca s-ar putea adresa altor partide " ca sa intervina(...) pentru a ne sprijini in demersurile pe care le facem de atatia ani spre redobandirea drepturilor Episcopiei Buzaului". Adica, mai marii pesedeilor din Buzau tergiverseaza restituirea bunurilor imobile detinute de Episcopie inainte de nationalizare. Fapt care l-a facut pe Norocel sa se trezeasca la realitate !

De retinut ca Episcopul Epifanie Norocel, care face parte din aripa dura a Sinodului BOR, a urmat cursurile Academiei Duhovnicesti Moscova-Zagorsk, intre 1962-1964.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 1 Sep 2004, 05:10 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Cezarica, nu sunt tigan. Dar am intalnit tigani carora unii romani nu le ajung la glezne.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 5 Sep 2004, 01:16 PM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Ca sa revenim la subiect:

Sub presiunea American Civil Liberties Union, autoritatile din Los Angeles voteaza indepartarea crucii din efigia districtului

La inceputul lunii august 2004, sub presiunea amenintarii cu un proces din partea American Civil Liberties Union din Southern California, County Board of Supervisors au aprobat cu 3 voturi pentru si 2 contra, indepartarea crucii din stema districtului. Cititi stirea completa pe Altermedia.

ACLU a cerut indepartarea crucii sub pretextul primului amendament, care prevede separarea bisericii de stat. Totusi, pe aceeasi stema se afla si imaginea zeitei pagane Pomona "a fructelor si copacilor", iar pe numeroase tribunale din America, inclusiv pe frontispiciul Curtii Supreme din Washington, troneaza Moise cu tablele legii.


Ce parere avetzi despre asta? Poate fi laicitatea statului, separatzia dintre stat si biserica, un pretext pentru negarea istoriei si inlocuirea traditiilor?


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 6 Sep 2004, 03:24 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 28 Aug 2004, 03:26 PM)
( sursa : Revista 'Studii Internationale " nr.4/1999, articolul : Relatii internationale si ortodoxie in estul si sud-estul Europei
de Gabriel Andreescu )

Imi pare rau - dar G. Andreescu nu reprezinta ( pentru mine unul cel putin ) o sursa prea credibila si demna de atentie. devil.gif
E pur si simplu un "activist politic modern" care daca ar avea cu adevarat puterea pe care si-o doreste ... ph34r.gif

QUOTE

Dar am intalnit tigani carora unii romani nu le ajung la glezne


Induiosator ... smile.gif
Apropo - era vorba de partea de jos a gleznei sau de aia de sus ? rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 6 Sep 2004, 03:26 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Sep 2004, 04:44 PM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (MIA @ 6 Sep 2004, 04:37 PM)
QUOTE

Dar am intalnit tigani carora unii romani nu le ajung la glezne


Induiosator ... smile.gif

Sa inteleg ca excluzi aprioric o asemenea posibilitate?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 6 Sep 2004, 04:50 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Deloc - eu am copilărit cu o astfel de persoană. smile.gif
Numai că "eclectic" şi-a formulat atât de prost fraza că parcă ar fi vrut să ofere argumente taberei "adverse" ... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 6 Sep 2004, 05:14 PM
Mesaj #84


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



QUOTE (eclectic @ 1 Sep 2004, 06:23 PM)
Cezarica, nu sunt tigan. Dar am intalnit tigani carora unii romani nu le ajung la glezne.

Vezi ca te aprinzi cam repede, sau te strang chilotii ?
Ar trebui cam multi tigani din categoria amintita ptr a suplini deficitul in care se afla marea majoritate a etniei rr
Spune sincer daca ii invidiezi pe acei rromi si daca ai face schimb cu ei ?


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Sep 2004, 01:13 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 6 Sep 2004, 05:37 PM)
QUOTE (March @ 28 Aug 2004, 03:26 PM)
( sursa : Revista 'Studii Internationale " nr.4/1999, articolul : Relatii internationale si ortodoxie in estul si sud-estul Europei
de Gabriel Andreescu )

Imi pare rau - dar G. Andreescu nu reprezinta ( pentru mine unul cel putin ) o sursa prea credibila si demna de atentie. devil.gif
E pur si simplu un "activist politic modern" care daca ar avea cu adevarat puterea pe care si-o doreste ... ph34r.gif


Pai, vino cu niste contra-argumente la cele spuse de el acolo .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 7 Sep 2004, 01:58 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 7 Sep 2004, 02:26 PM)
Pai, vino cu niste contra-argumente la cele spuse de el acolo .

Uite un exemplu :

QUOTE

Este de notat ca, desi in presa romaneasca au aparut multe informatii privind legatura dintre parlamentari, oameni din guvern sau din presa si fosta Securitate, doar putine date privind colaborarea liderilor BOR sau ai fostului Minister al Cultelor cu politia politica au ajuns subiectul scandalurilor publice. Aceasta nu arata absenta cooperarii, ci importanta alocata astazi Bisericii Ortodoxe Romane de catre fostele structuri implicate in lupta politica interna.


Fraza subliniata este, pina la proba contrarie ( adica informatii clare privind respectivele legaturi ) o negare a probelor existente in favoarea unei ... dorinte sau ipoteze a autorului ... wink.gif
Si plus de asta nici nu e prea ... adevarata. sorry.gif Despre infiltrarea sau de-a dreptul trimiterea de preoti "cu ochi albastri" pentru diaspora romaneasca s-a batut muuulta moneda ... si nu e vorba doar de preoti ortodocsi - pastori neoprotestanti au facut si ei "pactul cu diavolul". ph34r.gif
Dealtfel aceasta e si una din cauzele ( desi probabil exagerari exista si aici rolleyes.gif ) dezbinarii diasporei romanesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Sep 2004, 02:28 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Andreescu este foarte clar in argumentatia sa ( intocmita parca in 1995) . Adica , conducerea BOR se opune cu inversunare publicarii dosarelor clericului care a colaborat cu securitatea iar cei de la conducerea tarii ii fac jocul pentru ca au nevoie de influenta bisericii ( in special la sate) pentru a le aduce voturi. Unii, chiar cu rang inalt, mai si afurisesc pe cei din partidele de opozitie ( vezi ca am postat undeva despre acel episcop de Buzau ;probabil ca asa a invatat la Moscova, unde a fost scolit in tinerete !).
Cati popi nu au fost implicati( si inca mai sunt, in pofida recentei interdictii) , pe fata, in politica/propaganda FSN-PDSR-PSD si PRM , fiind alesi in parlament , consilii judetene, ba unii au fost alesi chiar primari. mad.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 7 Sep 2004, 02:48 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 7 Sep 2004, 03:41 PM)
Cati popi nu au fost implicati( si inca mai sunt, in pofida recentei interdictii) , pe fata, in politica/propaganda  FSN-PDSR-PSD si PRM , fiind alesi in parlament , consilii judetene, ba unii au fost alesi chiar primari.  mad.gif

Multi preoti au fost de asemenea implicati in campania electorala a lui Mugur Isarescu din 2000 ( Isarescu este nepotul unui fost patriarh, dar nu mai retin exact care anume rolleyes.gif ). Legatura nu e deloc doar intr-o singura directie ... wink.gif

Ca parere pur personala - voturile strinse pe aceasta cale "de la sate" cred ca sunt oricum puternic eclipsate de cele obtinute prin apelul la alte mijloace/lideri de opinie. ph34r.gif Adreescu pare mai degraba sa-si reitereze obsesiile despre "fundamentalism" ... tongue.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 7 Sep 2004, 02:50 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 8 Sep 2004, 12:23 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



@ MIA

QUOTE
Induiosator ...
Apropo - era vorba de partea de jos a gleznei sau de aia de sus ?


Chiar conteaza ? tongue.gif
Lasand gluma la o parte, nu faceam decat sa spun un adevar.

@ caesar

QUOTE
Vezi ca te aprinzi cam repede, sau te strang chilotii ?


Am spus-o foarte calm, iar dintre noi doi, cred ca tu esti cel virulent. De altfel, extremismul e o caracteristica a celor care se simt neintelesi. Adevarul e ca ideile tale sunt greu de inteles. In privinta chilotilor, sper ca, de fapt, te intereseaza mai degraba chilotii femeilor, nu ? wink.gif

QUOTE
Ar trebui cam multi tigani din categoria amintita ptr a suplini deficitul in care se afla marea majoritate a etniei rr


Pai nu trebuie decat sa incetam a-i categorisi pe oameni dupa culoarea pielii. Eu pe oamenii aia nu-i privesc ca pe niste tigani, ci ca pe indivizi. La fel ii vad pe toti cei pe care ii intalnesc zilnic. Tu te simti, cumva, raspunzator pentru holocaust ? Nu de alta, dar si Hitler era alb. Nu cred ca ar trebui sa platesti pentru crimele lui. In concluzie, de ce ar plati cineva doar pentru ca altul (sau altii) au facut anumite fapte ?

QUOTE
Spune sincer daca ii invidiezi pe acei rromi si daca ai face schimb cu ei ?


Ideea de a face schimb de viata apare doar la cei frustrati. Eu sunt multumit de viata pe care o duc si nu as vrea sa o schimb cu a nimanui. Tu cu cine ai vrea sa faci schimb de viata ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 9 Sep 2004, 04:58 PM
Mesaj #90


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



Ptr Electic

Daca spui ca e greu sa ma intelegi si avand in vedere specificul muncii mele pot spune ca problema tine de capusorul tau .
Nu ma intereseaza chiloteii femeilor. Eu cred ca o femeie repre zinta mult mai mult.
Tu iar nu te-ai prins dar lumea se plange de comportamentul lor si de dragostea fatisa aratata spre mizerie de maJORITATEA LOR, nu se plange de culoarea pielii.
Eu sunt destul de nemultumit de viata mea incat sa incerc sa evoluez continuu, in rest nu ma plang ...

Acest topic a fost editat de caesar: 9 Sep 2004, 04:58 PM


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 9 Sep 2004, 07:41 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (eclectic @ 8 Sep 2004, 01:36 AM)
@ MIA

QUOTE
Induiosator ...
Apropo - era vorba de partea de jos a gleznei sau de aia de sus ?


Chiar conteaza ? tongue.gif
Lasand gluma la o parte, nu faceam decat sa spun un adevar.

Observ că eşti un pic obsedat de a sublinia că tu nu spui decât "un adevăr" ... tongue.gif - chiar dacă aşa prost formulat e mai degrabă unul contrar a ce susţii. wink.gif

QUOTE

Pai nu trebuie decat sa incetam a-i categorisi pe oameni dupa culoarea pielii. Eu pe oamenii aia nu-i privesc ca pe niste tigani, ci ca pe indivizi. La fel ii vad pe toti cei pe care ii intalnesc zilnic. Tu te simti, cumva, raspunzator pentru holocaust ? Nu de alta, dar si Hitler era alb. Nu cred ca ar trebui sa platesti pentru crimele lui. In concluzie, de ce ar plati cineva doar pentru ca altul (sau altii) au facut anumite fapte ?


Auzi - tu te poţi opri să torni mereu platitudini sau asta e metoda ta de a purta un "dialog" ? blink.gif
Apropo - pentru informarea ta generală legată de partea subliniată - ţiganii sunt un grup etnic, nu unul rasial. Dar se pare că pe placa pe care ai învăţat-o ( la facultate ? unsure.gif ) chestii de-astea simple - "un adevăr" ca să te citez tongue.gif - nu era înscrise ... ph34r.gif E mai uşor să tot repeţi ca o mantră "rasism, rasism" - nu ? sorry.gif

QUOTE

Eu sunt multumit de viata pe care o duc si nu as vrea sa o schimb cu a nimanui


Nu te cred. De fapt nu neapărat pe tine nu te cred - să nu consideri că am ceva împotriva afirmaţiei la cazul tău particular - dar în general afirmaţia aceasta ( deşi foarte la modă se pare rolleyes.gif ) mi se pare ( este ) falsă. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 10 Sep 2004, 10:19 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Adevarul este ca Biserica Ortodxa din Romania a ajuns la coada ortodoxiei. Ma refer strict la conducerea Bisericii, nu si la elita teologica romaneasca, recunoscuta in unanimitate. Ma refer strict la colcaiala forurilor inalte, la lipsa de coloana vertebrala a multor ierarhi.

Sa nu uitam ca principala misiune a Bisericii, si anume cea de pastorire, a cam fost data uitarii. Inainte de venirea comunismului am avut un misionarism activ, zeci de brosuri publicate. Astazi mai primim din cand in cand ajutorul Bisericii surori din Grecia, unde exista un misionarism foarte bun.

Noua, romanilor, ar trebui sa ne crape obrazul de rusine. Stricam tot ce ne incape pe mana.



--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 11 Sep 2004, 09:47 AM
Mesaj #93


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



NU AM OBICEIUL SA FUG DECAT DE LA SERVICIU, dar nu si de munca, ca sa nu fiu prost inteles.
Eu zic ca nu are chiloti, cu sau fara oricum e faina tare, nu m-ar deranja sa se mute la mine vreo doua luni !
Electic, daca te superi, eu te iert.
Vizavi de ce a scris colegul dinainte, pe mine ma cam enerveaza ca biserica ortodoxa iesa la iveala doar cand este sa ceara cate ceva; in schimb au aparut tot felul de secte care numai ca nu intra peste tine in casa cu tot felul de pliante si scrisori cel putin ciudate....

Acest topic a fost editat de caesar: 11 Sep 2004, 09:52 AM


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 Sep 2004, 04:21 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Biserica ortodoxa nu are ce cauta in activitatea sectelor. Ar fi si arbitru, si jucator.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 13 Sep 2004, 08:47 PM
Mesaj #95


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



Poate dar un arbitru orb si corupt


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 Sep 2004, 07:22 AM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Evident. Nici nu poate fi altfel cata vreme arbitreaza un meci de a carui soarta depinde chiar ea.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Sep 2004, 12:34 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Arhiepiscopul Sucevei si Radautilor, IPS Pimen loveste din nou puterea . Si o loveste bine. thumb_yello.gif

Prezent la sfintirea Bisericii Monument “Nasterea Maicii Domnului” din municipiul Suceava, arhiepiscopul Sucevei si Radautilor, IPS Pimen, a continuat seria atacurilor dure la adresa puterii. De data aceasta, cei vizati au fost “oamenii Securitatii”, care, potrivit inaltului prelat, “se afla chiar in virful piramidei societatii noastre”.

Sfintirea locasului de cult inchinat detinutilor politici care au luptat impotriva comunismului a adunat peste 1.000 de credinciosi. IPS Pimen le-a spus acestora ca, “pentru pictarea bisericii, cheltuielile ar trebuie sa fie acoperite de oamenii Securitatii, dintre care multi sint acum oameni mari de afaceri. Acesti miliardari, imbogatiti peste noapte, trebuie sa aduca jertfa lor celor pe care i-au chinuit in inchisorile comuniste”. “N-am cerut razbunarea lor, nu o cerem, dar indemnul parintesc este sa-si aduca aminte ca au gresit, de voie sau fara de voie, si sa ia aminte ca au posibilitati materiale mari, acolo unde se afla, chiar in virful piramidei societatii noastre romanesti”, a continuat IPS Pimen.
( "Ev.Z.",14.09.2004)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Sep 2004, 12:58 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (eclectic @ 13 Sep 2004, 05:34 PM)
Biserica ortodoxa nu are ce cauta in activitatea sectelor. Ar fi si arbitru, si jucator.

Depinde ce întelegi prin "activitate a sectelor" ... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Sep 2004, 01:02 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Mai intai sa ne lamureasca care sunt sectele alea ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 15 Sep 2004, 02:15 AM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Daca veti revedea discutia, veti intelege despre ce a fost vorba. wink.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Sep 2004, 11:31 AM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



O scrisoare semnata de un grup de "oameni ai muncii" aaaa... pardon...scuzati , de o sleahta de "popi ai muncii" tongue.gif


Pe Internet circula de citeva zile un fel de “scrisoare deschisa” adresata Mitropolitului Banatului, IPS Nicolae Corneanu. Poate ca intre timp ea va fi poposit pe hirtia vreunei publicatii. Eu sper, spre onoarea tuturor si - in primul rind - a “semnatarilor”, ca e un fals, macar in sensul ca nu va fi reprezentind chiar “un grup numeros de monahi din toata tara”, cum sintem avertizati din primele rinduri. Scrisoarea e datata 10 septembrie si are ca emitator pe “pr. Gherontie”. Poate fi citita pe site-ul “forum.onecenter.com”.

Pretextul acestei afurisenii il constituie interviul acordat de IPS Corneanu revistei “Formula AS”; interviu care nu face decit sa reia pozitii si atitudini exprimate constant, si cu riscurile cuvenite, in ultimii ani de inaltul pastor.
Dupa cum se stie, IPS Nicolae Corneanu reprezinta acea tendinta a ortodoxiei romane care nu-i mai considera pe catolici niste schismatici si niste dusmani, numai buni de trimisi, la gramada, in iad. E una din marile personalitati ale ortodoxiei, care s-a angajat pe calea unui dialog substantial, fratesc, cu celelalte confesiuni si un promotor al ecumenismului. Pentru unii, el putea trece drept un “modernizant”, mai ales din cauza stradaniilor depuse pentru o implicare mai profunda, in social, a bisericii si, poate in primul rind, datorita eforturilor de a inzestra biserica ortodoxa cu o “doctrina sociala”. Reprezinta, oricum, linia “liberala”, toleranta, o linie tot mai consistenta si in care se regasesc mari figuri ale ortodoxiei romanesti de azi, mitropoliti si episcopi, nu numai credinciosi de rind. Intre acesti reprezentanti sta, mai intii, Mitropolitul Daniel al Moldovei, dar si PS Casian Galateanul, PS Ioan de Harghita, PS Ioachim Giosanu si altii.

Cu totii, alaturi de alti ilustri ierarhi, sint afurisiti de scrisoarea calugareasca si preveniti ca vor fi “izgoniti cu parii si huiduiti precum Ceausescu in 1989”. Destul de transparent, de altminteri, IPS Daniel e numit “satana de Moldova”.
Limbajul scrisorii e in intregime de o trivialitate greu de conceput si daca e vorba de atei care n-au trecut niciodata pe la biserica. Cu atit mai greu de conceput daca e vorba de niste oameni pe care-i presupunem dedicati rugaciunii si iubirii aproapelui. Fireste ca in ortodoxia romaneasca exista mai multe tendinte, unele cu accent fundamentalist. Dar aceasta scrisoare nu e decit un pamflet ordinar. Ea nu poate reprezenta nici o directie crestina, nici ortodoxa, nici catolica. Expresii de tipul “ati dat in nesimtire ca orbetii”, “v-ar scuipa in fata”, “ati innebunit de bine”, “v-ati pierdut mintile”, “lifte spurcate” sau promisiunea unei noi “nopti a sf. Vartolomei” n-au cum iesi din gura sau mintea unui calugar care a trecut vreodata prin fata vreunei icoane. De aceea, spuneam, sper din toata inima ca aceasta scrisoare e un fals. Si nu numai pentru ca intineaza poate cea mai luminoasa figura a crestinatatii romanesti de azi.
( sursa : "Ev.Z.", Joi, 16 septembrie,2004)

Acest topic a fost editat de March: 20 Sep 2004, 04:02 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 20 Sep 2004, 12:52 PM
Mesaj #102


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



March, pina mai ieri erai un adversar inversunat al ortodoxiei, acum ridici osanale gretzoase unui mitropolit cu multe lipsuri. Pina nu demult confudai vorbele Mintuitorului cu lozinci bolsevice, iar acum te-ai apucat sa definesti "mari figuri ale ortodoxiei romanesti" si "cea mai luminoasa figura a crestinatatii". Nu pot decit sa-ti admir usurinta cu care treci de la o extrema la alta.

Imi permit sa-ti atrag insa atentia ca noua limba de lemn (newspeak?) pe care o minuiesti cu atita abilitate ("linia liberala, toleranta" rofl.gif ) se potriveste ca nuca-n perete cind vorbesti despre Biserica si arata ca iti dai cu parerea fara sa cunosti prea multe despre subiect. De altfel, nu ma surprinde faptul ca ti-ai ales drept figuri "luminoase" niste ierarhi care, ca si tine, privesc Biserica Ortodoxa ca pe o corporatie in care ei sint niste functionari dornici de promovare rapida.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Sep 2004, 02:27 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Faci cumva parte cumva dintre "superunknown "- ii aia care au semnat denuntul 43.gif Pentru ca asta ar sugera mania din raspunsul tau !
Si vad ca te legi de limbajul folosit de autorii acestui text dar nu comentezi nimic pe fondul problemei , pe care sugerezi ca o stapinesti ! Adica Mitropolitul Daniel , urmasul in scaunul patriarhal al lui Teoctist, este "Satan al Moldovei " 43.gif Iar Mitropolitul "cu multe lipsuri", Corneanu, a avut cel putin curajul , imediat dupa lovilutia aia, sa -si ceara iertare pentru "pactul cu diavolul", in timp ce multi altii se caznesc inca sa nu li se vada cizmele si centura de sub patrafir mad.gif

Aferim !

Acest topic a fost editat de March: 20 Sep 2004, 02:32 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 20 Sep 2004, 03:57 PM
Mesaj #104


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Cind ti-am raspuns, nici nu citisem "denuntul" respectiv, fiind uimit peste masura de pirueta ta de 180 de grade de la anticrestin la aparator al ierarhilor.

Sint nevoit acum sa-mi cer scuze ca te-am banuit de inconstanta, caci observ ca in mesajul tau n-ai facut decit sa copiezi o opinie dintr-un ziar si ai uitat (?) sa precizezi lucrul asta.

Despre fondul problemei nu am cum sa-mi dau cu parerea, pentru ca nu am gasit pe tot internetul pretinsa scrisoare, iar "forum.onecenter.com" e un provider de forumuri gratuite, nicidecum un forum in sine.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Sep 2004, 04:06 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



De regula mentionez sursele postarilor, de data aceasta mi-a scapat,fapt care a creat confuzia respectiva, spre neplacerea mea sad.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 02:00 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman