HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Closed TopicStart new topic
> [Arhiva] Biserica Si Politica
Credeti ca e necesara implicarea clerului in politica?
Credeti ca e necesara implicarea clerului in politica?
1. Da [ 4 ] ** [10.00%]
2. Nu [ 36 ] ** [90.00%]
3. Nu ma pronunt [ 0 ] ** [0.00%]
Nr. Voturi: 41
  
sorin666
mesaj 22 Jul 2004, 01:39 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Acu si tu vrei perfectiunea, a facut o reflectie politica PUCTUALA legata de o situatie CONCRETA in legatura cu "viata" parohiei, asta e tot, "implicarea in politica" implica o actiune repetitiva si nu e cazul...

Acest topic a fost editat de sorin666: 22 Jul 2004, 01:41 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Jul 2004, 01:59 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Eclectic,

Ia numara mata cam cati popi sunt acuma in parlament care au candidat pe listele pesedeilor si peremeilor tongue.gif Si dupa aia mai vorbim de partea cui s-au implicat , cel putin pina in prezent, oamenii bisericii cel mai mult !


Si printre cei multi implicati in politica in perioada asta interminabila de tranzitie,sa ne aducem aminte de un "faimos" popa fesenisto-pesederist , de la Cernica , care aparea la tribuna parlamentului ( nu de putine ori duhnind a alcool) si anunta comploturi impotriva BOR , incat il facea pe colegul lui de banca parlamentara ,Vacaru, sa-l traga ,din cand in cand , de sutana , ca sa-l mai potoleasca !
( Dumnezeu sa-i odihneasca in pace ,pe amandoi)

Acest topic a fost editat de March: 22 Jul 2004, 02:00 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 22 Jul 2004, 02:12 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (eclectic @ 22 Jul 2004, 02:34 PM)
Nu doar partidele politice, ci si ONG-urile pot actiona impotriva guvernului.
Problema e ca biserica nu are dreptul de a se amesteca in politica, indiferent de forma in care o face.

Pimen nu s-a implicat in politica!
Politicul s-a amestecat intr-un eveniment cu caracter religios si Pimen a reactionat nemultumit de cum au decurs lucrurile si are acest drept.
Pune-te in locul lui! Tu ce ai fi facut? Ai fi vorbit in punga sa nu te auda nimeni? Crezi ca daca se adresa doar in particular oamenilor politici acestia si-ar fi revizuit atitudinea pt viitor? De unde stii ca nu a facut-o cu alte ocazii?
Daca eu as fi popa de rang inalt si ar veni SPP-isit sa-mi organizeze cum vor ei activitatea si sunt nemultumit de acest fapt, si eu as reactiona la fel.

Edit: Cat despre drept, arata-mi si mie o lege prin care o organizatie religioasa ce este nemultumita de o anumita atitudine nu are voie sa protesteze?
De unde pana unde acest drept la opinie il au doar unii?

Acest topic a fost editat de gio19ro: 22 Jul 2004, 02:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Jul 2004, 02:12 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Eclectic
mesaj 22 Jul 2004, 09:52 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Numai sa nu dati ! hh.gif

QUOTE
Acu si tu vrei perfectiunea


Nici pe departe. Am preferat sa consider aceasta discutie ca fiind mai degraba una principiala. Poate ca am gresit.

QUOTE
Pimen nu s-a implicat in politica!
Politicul s-a amestecat intr-un eveniment cu caracter religios si Pimen a reactionat nemultumit de cum au decurs lucrurile si are acest drept.


Problema e ca nu poti raspunde raului cu rau. De acord ca atitudinea politicienilor a fost execrabila, dar nici reactia preotului nu a fost ok. De ce ? Pentru ca, pana la urma, biserica e formatoare de opinii si multi au incredere in ce le spune popa. Prin atitudinea sa, Pimen s-a implicat in jocul electoral.

QUOTE
Pune-te in locul lui! Tu ce ai fi facut?


As fi facut acelasi lucru. E unul din motivele pentru care nu voi ajunge preot. Daca fac ceva, vreau sa fac bine. Altfel, il evit.

QUOTE
Edit: Cat despre drept, arata-mi si mie o lege prin care o organizatie religioasa ce este nemultumita de o anumita atitudine nu are voie sa protesteze?


Pai noi nu discutam despre ce spune legea, ci despre ce ar trebui sa spuna. Acest topic nu isi propune sa descopere ce spune legea, ci ce cred oaspetii hanului ca ar trebui sa spuna.

QUOTE
Ia numara mata cam cati popi sunt acuma in parlament care au candidat pe listele pesedeilor si peremeilor  Si dupa aia mai vorbim de partea cui s-au implicat , cel putin pina in prezent, oamenii bisericii cel mai mult !


Problema nu e de partea cui s-au implicat, ci daca aveau dreptul sa o faca. Eu zic ca nu. Pe de alta parte, si actuala opozitie s-a aflat la conducere candva si era in primele randuri pe la toate slujbele televizate.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 23 Jul 2004, 01:58 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (eclectic @ 22 Jul 2004, 11:05 PM)
E unul din motivele pentru care nu voi ajunge preot. Daca fac ceva, vreau sa fac bine. Altfel, il evit.


Dupa logica ta, nimeni nu s-ar mai face preot si dupa ce astia ce sunt deja, ar muri, n-ar mai exista altii si s-ar desfiinta preotia
Daca ai fi facut la fel, inseamna ca ti se pare corecta atitudinea.
Si ce daca Biserica are o mare influenta asupra unui larg segment de populatie? Biserica poate sa-si spuna parera si daca greseste, o data, de doua ori, de zece ori, nu conteaza, pana la urma oamenii se vor trezi si nu se va mai uita in gura ei atunci cand spune prosti. Si pe Iliescu l-au votat in 1990, 90% din populatie, iar daca scadem 8% unguri, constatam ca a fost votat de 92% dintre romani Acum insa....
Asa si cu Biserica daca s-ar amesteca in politica, ar tine un timp dar dupa aia...pa si pusi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 23 Jul 2004, 05:20 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Nu, nu ar trebui sa dispara preotii. Ar trebui doar ca un preot sa aiba anumite calitati care nu se afla la dispozitia unuia ca mine.

In al doilea rand, cred ca, daca citeai atent, observai ca am spus de la bun inceput ca sunt de acord cu ce a spus Pimen si ca nu sunt de acord cu faptul ca a spus-o.

Si nu... biserica nu are dreptul sa-si spuna parerea. Biserica are cu totul alte roluri decat sa-si spuna parerea despre politica sau politicieni etc.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Jul 2004, 10:55 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (eclectic @ 23 Jul 2004, 07:33 AM)
... sunt de acord cu ce a spus Pimen si ca nu sunt de acord cu faptul ca a spus-o.


Adica gandeste , dar pune fermoar la gura. tongue.gif Ceva in stil orwellian mad.gif

Acest topic a fost editat de March: 23 Jul 2004, 10:56 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 23 Jul 2004, 11:14 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (eclectic @ 23 Jul 2004, 06:33 AM)

Si nu... biserica nu are dreptul sa-si spuna parerea.

Asta e parerea ta, una izvorata din traiul specific pe plaiul miorotic.
Romania nu este un stat izolat si din pdv legislativ trebuie sa fie in concordanta cu legile internationale si tratatele la care este parte. Ceea ce vrei tu este dictatura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 24 Jul 2004, 09:28 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Nu. Ceea ce vreau eu e ca fiecare sa-si vada de treaba lui. Nu e menirea bisericii sa faca vreo consideratie despre sfera politicului.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 24 Jul 2004, 11:31 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (eclectic @ 23 Jul 2004, 07:33 AM)
Nu, nu ar trebui sa dispara preotii. Ar trebui doar ca un preot sa aiba anumite calitati care nu se afla la dispozitia unuia ca mine.

In al doilea rand, cred ca, daca citeai atent, observai ca am spus de la bun inceput ca sunt de acord cu ce a spus Pimen si ca nu sunt de acord cu faptul ca a spus-o.

Si nu... biserica nu are dreptul sa-si spuna parerea. Biserica are cu totul alte roluri decat sa-si spuna parerea despre politica sau politicieni etc.

De ce sa nu spuna ce are de spus in cazuri punctuale, precise, concrete si care este implicata ca institutie? SI NUMAI IN ACESTE CAZURI ca de aia existe libertatea cuvantului...
Si, evident, in nici un alt caz... ca de ex. sa "sugereze" ce sa introduci in urna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 25 Jul 2004, 07:50 PM
Mesaj #46


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Desigur Biserica(Catolica sau ortodoxa) nu trebuie sa spuna cu cine sa se voteze dar trebuie sa fie prezenta in dezbaterile unor probleme care tin de Morala societatii:avortul, uniunile gay, adoptiile,etc...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 28 Jul 2004, 04:33 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



De ce ar trebui ca biserica sa se amestece in aceste probleme ? Si de ce ar trebui dezbatute ? Doar pentru ca asa a fost pana acum ? Avortul si uniunile gay sunt subiecte care tin de optiunea fiecaruia, asa ca nu trebuie dezbatute.
Adoptiile trebuie reglementate la nivel statal, iar biserica nu e o autoritate in stat, asa ca nu are nimic de spus.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Jul 2004, 05:05 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ce vorbesti, domn'le ? Vrea nu vrea statul, biserica ( si ortodoxa si catolica) isi spune cu tarie cuvantul in problema avortului. Iar scandalurile privind homosexualitatea din sinul ei , o obliga la o pozitie oficiala in public.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 2 Aug 2004, 06:31 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Problema nu e ce face biserica, ci ce ar trebui sa faca.
Iar faptul ca exista scandaluri privind homosexualitatea din randurile ei o obliga, intr-adevar, sa aiba o pozitie publica, dar una legata strict de homsexualitatea din randurile ei, nu de homosexualitate la nivel social.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Aug 2004, 01:15 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Alt preot adopta o pozitie transanta privind situatia actuala din Romania . Arhimandritul Mina Dobzeu : "Aceiasi comunisti, si la guvern, si la presedintie, si in fruntea Bisericii!"

aici cititi totul


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 4 Aug 2004, 02:55 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Pacat. Iar acum chikar nu cred ca i se poate gasi vreo scuza. E o interventie brutala care nu ar trebui sa apartina unui preot.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Aug 2004, 03:35 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Eu ma asteptam sa zici pacat pentru anii de puscarie pe care acest preot i-a facut sub comunisti. Sau cumva n-ai citit tot articolul 43.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 4 Aug 2004, 03:41 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Am mai zis-o si o repet: nu sunt impotriva a ceea ce spune, ci a faptului ca o spune.
Se pare ca nu vrei sa intelegi ce spun eu, asa ca nu stiu daca mai are rost sa ne obosim.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Aug 2004, 03:47 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (eclectic @ 4 Aug 2004, 05:54 PM)
Am mai zis-o si o repet: nu sunt impotriva a ceea ce spune, ci a faptului ca o spune.
Se pare ca nu vrei sa intelegi ce spun eu, asa ca nu stiu daca mai are rost sa ne obosim.

Inteleg foarte bine ce spui. Adica dupa tine ar trebui sa faca "ciocu mic" , vorba lui Miki shapaga tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 4 Aug 2004, 04:11 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Nu. Insa ai dreptul sa crezi ce vrei. Oricum, nu sunt fan Miki shapaga (spaga). Insa cred ca, daca fiecare ar avea grija de felia lui, ar fi mult mai bine.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 12 Aug 2004, 11:31 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



eu cred ca Eclectic are dreptate:

"Nu. Ceea ce vreau eu e ca fiecare sa-si vada de treaba lui. Nu e menirea bisericii sa faca vreo consideratie despre sfera politicului. "

Pimen a facut un gest formidabil, chiar daca gestul lui afecteaza intr-un anumit fel opinia publica in problemele politice. Faptul ca a reusit sa dea o palma peste botul astora de acuma si ciomagarilor lor, cred ca in prag de alegeri, e bine venit. El ar fi facut-o si daca nu era intr-o astfel de perioada. Asta se poate numi noroc (????).



--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 12 Aug 2004, 12:13 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Pai... li se reproseaza ca sub comunisti au tacut, acuma ca nu tac, cum sa faca ca sa fie bine?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Aug 2004, 01:11 PM
Mesaj #58


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Cine le-a reprosat ca sub Ceasca au tacut? E o prostie. Menirea lor este sa stea departe de politica, daca nu vrem sa perpetuam ceea ce s-a intamplat in perioada faimoasei Inchizitii. Sunt de aceeasi parere cu eclectic, acele reprosuri nu din partea unei fete bisericesti trebuie sa vina.


P.S. De fapt, cred altceva. Ca exista cineva care se crede foarte destept si speculeaza slabiciunea romanilor fata de tot ce inseamna Biserica. Daca un lider religios spune ceva, va avea mai multa credibilitate, gandesc unii. Ca doar e stiut cum se extaziaza romanii la tot ce e legat de religie. E trist ca s-a ajuns la asa ceva.

Acest topic a fost editat de nefertiti: 12 Aug 2004, 01:33 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 12 Aug 2004, 09:23 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Sorin, nimeni nu le poate reprosa ca au tacut sub comunisti. Reprosuri li se pot face, insa, celor care au colaborat cu securitatea.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Aug 2004, 08:59 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



M-am tot gandit unde sa plasez aceste randuri. Si pentru ca nu avem inca un subiect "Biserica si curatenia din sanul ei" le postez, provizoriu, aici . Deci :

"Ereticile" de la Vladimiresti lupta cu Teoctist si pe internet.

(...) Mega-extra-foarte-prea-fericitul Teoctist trebuie sa aiba viata grea cu maicutele de la Vladimiresti , din moment ce acestora nu doar nu le plac demolatorii de biserici si comunistii, ci mai lupta si impotriva lor. Pretul pe care ele il platesc sistematic e bine cunoscut, fiindca anumiti preoti ai lui Teoctist nu trag doar clopotele, ci mai trag si pumni. Lupta pare a fi destul de serioasa de vreme ce maicutele au doua adrese de internet ( www.geocities.com/oficial1 si www.geocities.com/ligurdahesontineovella), unde ele tot incearca sa ii dea sign out, si pe aceasta cale, lui Teoctist.


( sursa : "Academia Catavencu", nr.25,22-28 iunie 2004,pag.7)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 15 Aug 2004, 09:31 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Nu ma prea intereseaz Biserica. Si apoi nu poti cere Bisericii sa faca ceva ce ai putea sa faci tu. Daca ai o anumita idee care crezi ca ar putea ajuta societatea, nu e nevoie sa ceri Bisericii sa o puna in practica ci militezi tu pt ea si eventual ceri Bisericii sa ti se alature. Insa Biserica n-o so faca. Ierarhii Bisericii sunt si ei cum sunt. Nu toti sunt ca Pimen. Oamenii isi merita soarta si conducatorii, atat cei laici cat si cei religiosi.
Nu poti cere Bisericii sa iasa in strada si sa faca una sau alta. Daca iti doresti asta, tu trebuie sa fi primul care iasa in strada si sa-ti sustii ideile. O sa vezi ca o sa te lovesti de refuzul majoritatii care nu este deprinsa sa gandeasca ci sa reactioneze reflex pe baza unor clisee subconstiente. Mass-media gandeste acum pt noi. Ea ne spune cine e bun si cine e rau, ea ofera "sangele" pe care-l doreste multimea oarba pt a-si refula frustrariile si a cauta eternul tap ispasitor, linsand mediatic cand unul cand altul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 15 Aug 2004, 10:46 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



pt gio...etc: "Ierarhii Bisericii sunt si ei cum sunt" adevar grait-ai. DAR, uita-te in tot vestul europei...si trebuie sa-mi dai dreptate- aminteste-ti de Petru I cand s-a plimbat prin Europa si a vazut ceea ce a vazut, s-a crucit si a venit acasa si a impus ceea ce a vazut. E un exemplu - zic eu f. fain. Acolo, atunci, (in vestul Europei) erau deja confesiunile protestante - si pastorii lor invatau nu numai cum sa citesti cartile sfinte, pe limba ta si ...etc, ci ei mai invatau ca trebuie sa te speli, sa fii curat, sa-tzi maturi in fata casei si in ograda.....Asta inteleg eu apropiere de oameni...Si, mai nou - de prin anii `60 - `70 si biserica catolica face la fel. Asta inseamna apropierea de enoriasi. Sa vii, tu, ca prelat, in intampinarea problemelor oamenilor pe care-i pastoresti. Daca astepti sa vina ei la tine, fii sigur ca se vor duce la biserica sa se roage, dar nu vor veni la tine (ca prelat) Asta era ideea - chiar daca nu exprimata asa de bine. ...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 15 Aug 2004, 11:00 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



E adevarat ce spui tu dar nu uita ca vorbim de Romania, tara in care pana nu demult era invidiat cel ce avea un servici in care putea sa traga chiulul. Pe roman sa-l inviti la un spritz, la o bere, nu la munca in folosul comunitatii desi au existat si exemple ca de pilda institutia vecinataii.

Una dintre cele mai importante instituţii cutumiare săseşti este vecinătatea. Ea funcţiona după reguli stricte de la cere nimeni nu putea abdica, fără a primi un tratament discriminator din partea īntregii comunităţi. Vecinii de la 10-20 de case reprezentau vecinătatea. La fiecare eveniment important din viaţa unei persoane, toată vecinătatea trebuia să patricipe. Nunţile, botezurile, naşterile şi confirmările aveau loc īn prezenţa vecinilor. Tot ei erau obligaţi să ajute vecinul atunci cānd acesta avea nevoie de ajutor. La ridicarea unei case, vecinii trebuia să ajute personal, iar dacă prezenţa nu era posibilă, datorită unui motiv īntemeiat, absentul trebuia să trimită pe cineva.


http://www.ziaruldesibiu.ro/produs.php?id=198

Acest topic a fost editat de gio19ro: 15 Aug 2004, 11:01 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 16 Aug 2004, 04:33 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Se mai practica asa ceva in vreun loc ? Nu ma refer, desigur, la nivel de sate, ci daca exista zone in care acest mod de viata mai este "implementat."

Oricum, nu cred ca Biserica trebuie sa se ocupe de asta, ci totul trebuie sa plece de la oameni. Degeaba iti spune preotul ca ar fi bine sa faci ceva, daca tu nu vrei sa auzi nici in ruptul capului.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Aug 2004, 07:55 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Odata cu plecarea sasilor nu se mai practica nici la sat si nici la oras. A disparut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 16 Aug 2004, 08:03 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



gio pretene, chestia cu institutia vecinatatii ai nimerit-o la fix. Nu exista pe internet sasi de import ? Macar 20 si ceva de milioane, ca sa egaleze...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 16 Aug 2004, 09:45 PM
Mesaj #67


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



Singura sansa de a scapa de ei e romanizarea sau educarea cu forta, ca masura reala. Ca fantezii cu bombe si mitraliere avem toti cand e vb. de tigani ... devil.gif


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 19 Aug 2004, 07:59 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Caesar, te inseli. Nu toata lumea adopta o politica extremista in momentul in care e vorba despre tigani.
Oricum, nu vad de ce se discuta aici despre tigani, cand mai exista doua topicuri pe aceasta tema.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Aug 2004, 05:51 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Dupa conflictul cu Grecia,
Patriarhul ecumenic are probleme cu statul turc

Dupa rezolvarea disensiunilor cu Biserica Ortodoxa Elena, care erau pe cale sa produca o schisma grava in sanul Ortodoxiei, ES Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului, are probleme de natura conflictuala si cu statul turc, pe teritoriul caruia se afla Patriarhia Ecumenica, ultima relicva a gloriei Imperiului Bizantin. Statul turc intentioneaza sa preia un orfelinat de copii de care se ingrijea Patriarhia Ecumenica, situat in insula Prinkipos, din Marea Marmara, si fondat de Patriarhie, cu sprijinul unor sponsori ortodocsi din America. In cazul in care statul turc va prelua orfelinatul de copii, Sanctitatea Sa Bartolomeu I al Constantinopolului va apela la Curtea Europeana a Drepturilor Omului de la Strasbourg.

( "R.L.",Sambata 21 August 2004 )


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Aug 2004, 05:56 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Repararea unei mari nedreptati istorice
Mitropolitul anticomunist Visarion Puiu, sarbatorit la 125 de ani de la nastere

Recent, la Manastirea Neamt a avut loc un simpozion de anvergura prilejuit de implinirea a 125 de ani de la nastere si a 40 de ani de la trecerea la cele vesnice a mitropolitului Visarion Puiu, una dintre cele mai complexe personalitati ale Bisericii Ortodoxe Romane si ale intregii istorii a Romaniei, caterisit de Sinodul patriarhului colaborationist Justinian Marina si condamnat la moarte de regimul comunist al lui Gheorghe Gheorghiu-Dej. Simpozionul a fost prezidat de IPS Daniel, mitropolitul Moldovei si Bucovinei (...)

aici toata povestea.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 04:05 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman