HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Eventualele Rezultate Ale Declinului Spiritual
Forta-MTI
mesaj 7 Jun 2004, 06:42 PM
Mesaj #71


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



GIPSYHART
Daca pe acea prostituata sexul pe bani o ajuta sa isi creeze si mentina armonia interioara, da, putem spune ca face ceva spiritual.

------Pemite-mi sa te dezaprob.... a fi uman, implicit spiritual presupune niste coordonate destul de clare... vanzarea trupului pentru placeri carnale si vulgare nu cred ca se include in aceste coordonate, indiferent daca prostituatei ii produce placere sau nu... daca am gandi ca tine, am ajunge la anarhie in curand, chiar si dependentii de droguri ar cere legalizarea halucinogenelor in scopul "implinirii spirituale".


ABIS

Evident, nu. Insa de aici pana la "declin" este cale lunga. Pentru ca "declin" inseamna ca de la o stare initiala A s-a ajuns la o stare ulterioara B, iar aceasta stare B este inferioara starii A. Daca A=B avem stagnare, daca A<B avem progres, daca A>B avem declin.

-----Si A<B.... acum imi vei cere clar sa stabilim care a fost starea initiala... in anii 30 era mai bine ;inainte de 1989 era ceva mai bine dpdv cultural... si nu vorbesc evident, despre proletcultism.... Si in anii 30 era mai bine.

Si inca ceva: "declin spiritual"="declin cultural"? Deci spiritualitate=cultura?

-----Se poate privi ca o sinonimie partiala...

ARCHERNAR
Care e statutul pe care ar trebui sa-l aiba cultura in societatea romaneasca de azi ?

-----Statutul de generator al societatii civilizate si nu de farama marginalizata.


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 8 Jun 2004, 10:02 AM
Mesaj #72


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Părerea mea este:

1. spiritualitatea provine DIRECT din ştiinţă, care se adresează īn mod explicit minţii. Omul de ştiinţă (sau care are ştiinţă de ceva) este informat, are capacitate de sinteză, de analiză, discernămīnt, raţionament şi altele. Un om de ştiinţă poate să fie spiritual fără a avea o cultură deosebită şi/sau fără a fi religios.
2. Cultura şi religia se adresează INDIRECT minţii. Ele se adresează direct sufletului. De acolo ele dau rezultate şi la minte. Nu urmărim īn primul rīnd să avem o minte "brici" prin cultură sau religie.

Pe parcursul timpului noţiunea de "spiritualitate" a căpătat conotaţii care lasă loc de interpretări, dar la origine ea nu īnseamnă "suflet".

Altminteri, sigur, se poate discuta despre orice...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 8 Jun 2004, 10:10 AM
Mesaj #73


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Forta-MTI
Esti liber sa crezi ce vrei.
Oricum eu nu am vorbit de placere...am zis "armonie interioara". Asta inseamna sa te simti bine cu tine insuti si in timp ce faci ceva anume (sex, sport, mancare etc) si dupa ce il faci. Daca oamenii ar respecta regula asta simpla ar fi mult mai spirituali si in sensul in care il consideri tu....
Cat despre anarhia de care spui....ti se pare ca lumea in care traim acum este una in care domneste ordinea si pacea?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Jun 2004, 10:10 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 8 Jun 2004, 12:28 PM
Mesaj #74


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Forta-MTI @ 7 Jun 2004, 07:44 PM)
in anii 30 era mai bine ;inainte de 1989 era ceva mai bine dpdv cultural... si nu vorbesc evident, despre proletcultism.... Si in anii 30 era mai bine.

In cazul asta nu putem vorbi despre un declin permanent. Exista perioade de crestere si perioade de scadere. Ca un fel de sinusoida...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 8 Jun 2004, 06:22 PM
Mesaj #75


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



ABIS
In cazul asta nu putem vorbi despre un declin permanent. Exista perioade de crestere si perioade de scadere. Ca un fel de sinusoida...

---Aha... si crezi asadar ca problema se va rezolva de la sine? Dar daca nu e o sinusoida ci o ramura a unei functii ce tinde spre minus infinit? Are rost sa ne asumam riscuri si sa lasam timpul sa le vindece sau mai bine ne implicam, in incercarea de a lua o atitudine impotriva starii de decadere?

GIPSYHART
Esti liber sa crezi ce vrei.
Oricum eu nu am vorbit de placere...am zis "armonie interioara". Asta inseamna sa te simti bine cu tine insuti si in timp ce faci ceva anume (sex, sport, mancare etc) si dupa ce il faci. Daca oamenii ar respecta regula asta simpla ar fi mult mai spirituali si in sensul in care il consideri tu....

----Tu ai spus ca mentinerea armoniei interioare=spiritualitate... eu cu asta nu sunt de acord. Tru crezi ca daca drogatii isi obtin aparenta armonie interioara prin droguri, atunci trebuie sa legiferam consumul de stupefiante, pt ca si ei sa poata atinge nivelul dorit de "spiritualitate"?

Cat despre anarhia de care spui....ti se pare ca lumea in care traim acum este una in care domneste ordinea si pacea?

-----Aparent, poate.... altfel se trag multe sfori si teoriile conspirationise sunt nenumarate... Dar chiar daca miezul nu e tocmai curat, poate exact aceste aparente ne fac sa ne simtim in siguranta...


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 9 Jun 2004, 08:31 AM
Mesaj #76


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Forta-MTI
Fii mai atent te rog la ce spun. Am spus ca "armonia spirituala" s'ar traduce in mod practic printr'o stare de bine in timpul dar si dupa "practicarea" unei activitati anume. Din cate cunosc eu, cei care se drogheaza (fie cu droguri tari gen cocaina fie cu droguri usoare gen tutun) se simt relaxati numai in timpul "prizarii". In rest numai de armonie interioara nu putem vorbi.....Si acum sa fim seriosi si sinceri: cum te poti simti bine cu tine insuti daca stii ca ai nevoie de o anumita doza de "ceva" (ce inseamna acest ceva depinde de fiecare individ) pentru a'ti crea/ mentine aceasta stare?

NU am inteles raspunsul tau vizavi de intrebarea cu anarhia.
Din punctul meu de vedere in lumea de azi anarhia si dezordinea e mult mai prezenta decat ordinea si pacea. Insa nu consider ca "libertatea" e de vina ci mai degraba lipsa ei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Jun 2004, 10:55 AM
Mesaj #77


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Forta-MTI @ 8 Jun 2004, 07:24 PM)
Are rost sa ne asumam riscuri si sa lasam timpul sa le vindece sau mai bine ne implicam, in incercarea de a lua o atitudine impotriva starii de decadere?

Nu poti lua atitudine asa, la modul general, impotriva "declinului spiritual". Poti lua atitudine punctual impotriva emisiunii Ciao Darwin, sau pentru ore mai multe de literatura in scoli... Mai bine explica tu ce intelegi prin a lua atitudine.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 9 Jun 2004, 07:36 PM
Mesaj #78


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



GIPSYHART
Fii mai atent te rog la ce spun. Am spus ca "armonia spirituala" s'ar traduce in mod practic printr'o stare de bine in timpul dar si dupa "practicarea" unei activitati anume. Din cate cunosc eu, cei care se drogheaza (fie cu droguri tari gen cocaina fie cu droguri usoare gen tutun) se simt relaxati numai in timpul "prizarii". In rest numai de armonie interioara nu putem vorbi.....Si acum sa fim seriosi si sinceri: cum te poti simti bine cu tine insuti daca stii ca ai nevoie de o anumita doza de "ceva" (ce inseamna acest ceva depinde de fiecare individ) pentru a'ti crea/ mentine aceasta stare?

-----Dar daca cei drogati vad in droguri unica implinire din viata lor, o stare de bine care, chiar daca e temporara reprezinta momentele de atingere a unei armonii interioare, asta inseamna ca e normal sa legiferam stupefiantele?

NU am inteles raspunsul tau vizavi de intrebarea cu anarhia.
Din punctul meu de vedere in lumea de azi anarhia si dezordinea e mult mai prezenta decat ordinea si pacea. Insa nu consider ca "libertatea" e de vina ci mai degraba lipsa ei...

----Lipsa de libertate? Da de unde... prea multa emancipare, prea multe teorii... lipsa de libertate datorata politicilor imperialiste ale tarilor dezvoltate in tarile inapoiate, aia exista... impiedica progresul intentionat. Insa, altfel libertate e destula.. problema e ca , in tarile in curs de dezvoltare libertatea se acorda mult prea prost gandit, chiar fara control...

ABIS


Nu poti lua atitudine asa, la modul general, impotriva "declinului spiritual". Poti lua atitudine punctual impotriva emisiunii Ciao Darwin, sau pentru ore mai multe de literatura in scoli... Mai bine explica tu ce intelegi prin a lua atitudine.

-----Luarea de atitudine la care ma gandesc nu inseamna masuri fugare, temporare si superficiale impotriva unor emisiuni comerciale, ci un plan elaborat de control asupra mass mediei (fara cenzura pe criterii politice, evident).


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 10 Jun 2004, 10:58 AM
Mesaj #79


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Forta-MTI
Nevoia de a consuma un drog trebuie inteleasa nu reprimata.
Pentru cei care consuma deja, oprobriul public nu este decat o povara in plus nu un ajutor. Iar pentru cei care nu consuma este ca o invitatie...
Eu consider ca nu rezolvi mai nimic doar printr'un act legislativ. Sunt droguri legale si droguri ilegale... cei care nu isi permit sa riste sau din stiu eu ce alte motive, le prefera pe cele legale...Unii mor mai repede altii mai incet...
Daca trebuie sa incurajam ceva la nivel social acesta este responsabilitatea fiecarui individ pentru alegerile pe care le face. Si nu vad cum incurajeaza responsabilitatea niste masuri restrictioniste, asa cum sugerezi tu. Mai degraba incurajeaza obedienta. Precum in armata de exemplu....

Obiectia fundamentala pe care o am fata de pozitia pe care o ai tu este aceasta: "Binele" nu rasare prin suprimarea raului, ci prin transformarea acestuia. Ceea ce in stiintele oculte se numeste "alchimie".
Terminat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 10 Jun 2004, 06:18 PM
Mesaj #80


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



GISPYHART
Nevoia de a consuma un drog trebuie inteleasa nu reprimata.

-----Intelegere nu inseamna toleranta indiferenta....

Pentru cei care consuma deja, oprobriul public nu este decat o povara in plus nu un ajutor. Iar pentru cei care nu consuma este ca o invitatie...
Eu consider ca nu rezolvi mai nimic doar printr'un act legislativ. Sunt droguri legale si droguri ilegale... cei care nu isi permit sa riste sau din stiu eu ce alte motive, le prefera pe cele legale...Unii mor mai repede altii mai incet...

-----Asemenea mentalitate suficienta contribuie doar la crearea de haos... deciziile referitoare la modul in care traim sunt personale, desigur, insa asta nu inseamna ca trebuie sa incurajam modele de viata decadente sau instinctuale...

Daca trebuie sa incurajam ceva la nivel social acesta este responsabilitatea fiecarui individ pentru alegerile pe care le face. Si nu vad cum incurajeaza responsabilitatea niste masuri restrictioniste, asa cum sugerezi tu. Mai degraba incurajeaza obedienta. Precum in armata de exemplu....

------Pentru a dezvolta responsabilitate in aceasta situatie este nevoie si de masuri restrictive. Un echilibru intre o campanie de a incuraja responsabilitatea individuala dar si o campanie legislativa aplicata impotriva traficului de stupefiante mi se pare o solutie optima.

Obiectia fundamentala pe care o am fata de pozitia pe care o ai tu este aceasta: "Binele" nu rasare prin suprimarea raului, ci prin transformarea acestuia. Ceea ce in stiintele oculte se numeste "alchimie".
Terminat

-------Dar daca aplicam si suprimarea si transformarea cu masura?


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 11 Jun 2004, 08:11 AM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Forta-MTI
Nu mai am ce sa adaug. Esentialul l'am spus.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 11 Jun 2004, 02:34 PM
Mesaj #82


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Ar trebuie CONSUMATORII sa inteleaga...


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 02:58 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman