HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Invitatii Hanului - Agora ( http://agora.hanuancutei.com )


In arhiva va invitam sa cititi discutia alaturi de: Zoltan Andras - Liderul Formatiei Sarmalele Reci | Mona Nicolici - Editor si Prezentator Stiri | Dinu Gheorghe - Conferentiar Universitar Doctor in Drept | AG Weinberger - Cel mai important Bluesman al Romaniei | Monica Tatoiu - Directorul Oriflame Romania | Cosmin Alexandru, Presedintele URR.
Daca doriti sa participati ca invitat in cadrul acestui subforum, va invit sa ma contactati la email invitati at hanuancutei punct com

2 Pagini V  < 1 2  
Closed TopicStart new topic
> Monica Tatoiu - Invitata La Han, Directorul Oriflame Romania
sek
mesaj 1 Apr 2004, 01:49 PM
Mesaj #36


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 1 April 04
Forumist Nr.: 2.850



Stimata Doamna Tatoiu,

Considerati ca implicarea Dumneavoastra in social si mai ales in politica a facilitat pierderea pozitiei de beauty leader pe piata romaneasca in favavoarea competitorului Dvs. direct?
Daca da, pot oamenii pentru care sunteti un leader de 8 ani sa se simta dezamagiti si sa gandeasca ca au fost folositi ca un vehicul politic?
Daca nu, va fi etic corect ( in speranat ca veti castiga alegerile ) fata de concurenta?
Va rog sa nu o luati personal dar este o chestiune generala de leadership- vezi Lee Iacocca
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 2 Apr 2004, 12:28 PM
Mesaj #37


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



In cadrul Top 50 Femei de Succes din Romania, realizat de revista Capital, doamna Monica Tatoiu ocupa locul 12, cu un total de 36 de puncte, din care 8.5 pentru cariera, 6 pentru notorietate, 7.5 pentru situatie financiara, 8 pentru implicare sociala si 6 pentru realizari in 2003.

Intr-un scurt interviu acordat revistei, dansa afirma: Am realizat totul cu multa energie, fara compromisuri, acceptand ideea ca realitatea poate fi vazuta diferit din unghiuri diferite si crezand cu tarie ca exista mereu o cale mai buna!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tatoiu Monica
mesaj 2 Apr 2004, 12:45 PM
Mesaj #38


Invitata la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 12
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.815



QUOTE (svchost.exe @ 1 Apr 2004, 08:25 AM)
As avea si eu o intrebare: Ce parere aveti desre Programul "Sistem Educa?ional Informatizat" ?
Credeti ca va avea succes? Daca da, de ce ? Daca nu, de ce ?


Sistemul educational informatizat este un model teoretic eficient si necesar
Intrebari retorice:
-educatia se reduce la informare ?
-profesorii din invatamant au aptitudinile necesare pentru a gesiona eficient mecanismele unui astfel de model(In Singapore pentru a atrage tinei cu astfel de aptitudini s-a decis ca profesorii din invatamantul gimnazial sa fie platiti cu 3000 de $ singaporezi,adica 3000 de franci elvetieni, iar un profesor universitar cat un avocat de succes)
-programa scolara este corelata cu sistemul?
-care sunt criteriile de evaluare subordonate acestui model?

In concluzie acordul meu este virtual dar realitatea scolii romanesti nu-l sustine pe termen scurt!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Apr 2004, 12:45 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
denise
mesaj 2 Apr 2004, 12:48 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Doamna Monica Tatoiu va multumesc pentru raspunsurile dumnevoastra, pentru amabilitatea si sinceritatea care razbat din ele. Va felicit de asemenea pentru prezenta in Top 50 Femei de Success din Romania, realizat de prestigioasa revista Capital.

Un ultim set de intrebari:
1. Cand doriti sa va relaxati, la ce recurgeti: ascultati muzica, cititi , va plimbati ?
2. Ce impresie v-a facut Hanu Ancutei si ce anume v-a determinat sa acceptati invitatia ?
3. Care este opinia dumneavoastra in privinta internet-ului, a universului virtual ?
4. Puteti nominaliza alte femei de succes pe care dumneavoastra personal le admirati ?

Stiu ca sunteti implicata in numeroase acte de binefacere. Ati castigat respectul multora datorita acestui lucru. Imi voi permite sa va dau trei link-uri cu trei povesti care se pare ca nu mai ajung la urechile celor care ar trebui sa le asculte. Poate veti avea bunavointa si veti gasi timpul necesar sa va folositi cunostintele deja dobandite in acest domeniu, al ajutorului acordat aproapelui. Va multumim anticipat. Din pacate, citind astfel de lucruri nu te poti opri sa nu te gandesti la copiii care mor nestiuti si neauziti de niciunul dintre cei care ar trebui sa se ocupe de sanatatea si siguranta cetatenilor.

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...topic=2896&st=0
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=3086&
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=3117&

Va urez succes in tot ceea ce veti intreprinde !



--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tatoiu Monica
mesaj 2 Apr 2004, 01:22 PM
Mesaj #40


Invitata la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 12
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.815



QUOTE (sek @ 1 Apr 2004, 01:49 PM)
Stimata Doamna Tatoiu,

Considerati ca implicarea Dumneavoastra in social si mai ales in politica a facilitat pierderea pozitiei de beauty leader pe piata romaneasca in favavoarea competitorului Dvs. direct?
Daca da, pot oamenii pentru care sunteti un leader de 8 ani sa se simta dezamagiti si sa gandeasca ca au fost folositi ca un vehicul politic?
Daca nu, va fi etic corect ( in speranat ca veti castiga alegerile ) fata de concurenta?
Va rog sa nu o luati personal dar este o chestiune generala de leadership- vezi Lee Iacocca


1.Vorbind de pierderea pozitiei de beauty leader?

-De unde aveti acesta informatie? Va referiti la volum ? Studiile Euromonitor nu sustin aceasta asertiune.Daca ele provin din rapoartele financiare ale competitorului trebuie sa stiti ca firma concurenta direct raporteaza in Romania si vanzarile din Bulgaria, Macedonia si Moldova(cel putin)Exportul coletelor catre aceste tari apar ca vanzare in Romania!
Brandul Oriflame , datorita conceptului de produs si a alocarii costurilor variabile este unic, se adreseaza un segment de piata diferit de cel al competitorului la care va referiti. Segmentul superior al clasei de mijloc reprezinta consumatorii Oriflame.

2. Politici de implicare sociala?
-Implicarea sociala a Oriflame face parte din politica generala a companiei. In toate tarile in care operam nu avem spoturi TV de produs decat in situatii speciale.Bugetul TV nu depaseste 1% din cifra de afaceri. Banii sunt investiti in comisioane de volum ale companiilor de distributie , agenti directi de publicitatie. Fundatia Childhood , patronata de HRM Silvia a Suediei are ca membru fondator Oriflame International , cu programe sociale destinate femeilor, mamelor tinere , copiilor din medii sociale cu probleme. Toate actiunile caritabile, parteneriatele cu ONG-uri sunt aprobate de boardul Companiei mama. este politica firmei .


3. Oamenii care lucreaza de 8 ani cu mine nu se simt folositi -in conotatia negativa pe care o sugerati.
Why? Geta Voinea aflata azi in topul femeilor de succes din Romania a acumulat mijloacele financiare pentru afacerea infloritoare de astazi alaturi de Oriflame! este doar un exemplu de "exploatare".
In 8 ani de zile am creat 2000 de firme de familie , conduse de oameni care s-au casatorit , au cumparat o casa, au avut curajul sa faca copii . Pensionari care isi intretin familia. Sunt povesti adevarate. Deczia de a face politica este de ultima ora. Nu mi-am construit intrarea in scena . Daca ramaneam profesor probabil construiam un ONG cu aceleasi obiective sociale.Proprietarul companiei este alaturi de mine in acesta "aventura"

4. Oriflame nu este Monica Tatoiu.
Oricand exista cel putin 3 tineri (30 de ani) care pot sa conduca aceasta organizatie pastrand sistemul de valori care a stat la baza creari ei.
Oriflame este copilul meu, familia mea si nu i-as putea face nici un rau!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tatoiu Monica
mesaj 2 Apr 2004, 01:39 PM
Mesaj #41


Invitata la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 12
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.815



QUOTE (denise_d @ 2 Apr 2004, 12:48 PM)
Doamna Monica Tatoiu va multumesc pentru raspunsurile  dumnevoastra, pentru  amabilitatea si sinceritatea care razbat din ele. Va felicit de asemenea pentru prezenta in Top 50 Femei de Success din Romania, realizat de prestigioasa revista Capital. 

Un ultim set de intrebari:
1. Cand doriti sa va relaxati, la ce recurgeti: ascultati muzica, cititi , va plimbati ?
2. Ce impresie v-a facut Hanu Ancutei si ce anume v-a determinat sa acceptati invitatia ?
3. Care este opinia dumneavoastra in privinta internet-ului, a universului virtual ?
4. Puteti nominaliza alte femei de succes pe care dumneavoastra personal le admirati ?

Stiu ca sunteti implicata in numeroase acte de binefacere. Ati castigat respectul multora datorita acestui lucru. Imi voi permite sa va dau trei link-uri cu trei povesti care se pare ca nu mai ajung la urechile celor care ar trebui sa le asculte. Poate veti avea bunavointa si veti gasi timpul necesar sa va folositi cunostintele deja dobandite in acest domeniu, al  ajutorului acordat aproapelui. Va multumim anticipat. Din pacate, citind astfel de lucruri nu te poti opri sa nu te gandesti la copiii care mor nestiuti si neauziti de niciunul dintre cei care ar trebui sa se ocupe de sanatatea si siguranta cetatenilor.

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...topic=2896&st=0
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=3086&
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=3117&

Va urez succes in tot ceea ce veti intreprinde !


1. Calaresc la centrul de echitatie "Jandarmeriei" pe Lobelina. Este iefitn, fara celebritati prin preajma cu un instructor minunat, Ramona. Ma amuz cumparand la MiniPrix-Otopeni , cumpar si citesc carti, fac LEGO cu Victoras,ascult muzica latino si frantuzeasca, ma ocup de gradina, invit prietenii acasa si reeditam petrecerile din anii 80, si scriu o carte care probabil va apare .....never!

2. Am mare nevoie sa vorbesc cu oameni care isi pun si altfel de intrebari decat cele legate de profit/loss sau cine cu cine? Mi-e dor de orele de dirigentie! Este si un act de curaj expunerea in fata unui public pe care nu il vezi. O forma de a evalua reflectarea mea dincolo de cei care depind de mine. Voi nu depindeti de mine si aveti libertatea de a ma critica. Parerea voastra este mai "adevarata" si ma poate ajuta sa nu cad in "golul vanitatii".


3. Este o sursa de informare care trebuie utilizata cu intelepciune. Cred ca viitorul este al comertului vitual corelat cu vanzarea directa. Atentie la pericolul izolarii individului si al trairilor virtuale. Mai putina suferinta , mai putina expunere mai departe de implinirea necesara!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tatoiu Monica
mesaj 2 Apr 2004, 02:15 PM
Mesaj #42


Invitata la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 12
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.815



QUOTE (calfa @ 30 Mar 2004, 05:10 PM)
Doamna Monica Tatoiu, in primul rand bun venit printre noi, la Hanu Ancutei !  smile.gif

Multumiri ca ati acceptat invitatia ! Va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari, in masura timpului pe care ni-l puteti acorda:

1. Care este pozitia dumneavoastra fata de miscarea feminista din Occident, fata de scopurile si rezultatele ei ?

2. Credeti ca in Romania femeile sunt mai putin vizibile in politica deoarece se feresc de alaturarea lor cu Elena Ceausescu, sau din alte motive ? Daca e cazul, care ar fi acestea ?

3. Ce credeti ca e specific Romaniei in privinta atitudinii barbatilor fata de femei ?

4. Ce ne puteti spune despre legaturile Partidului Umanist Roman cu "miscarile umaniste" mondiale ?

5. Prin ce este "umanist" partidul in randurile caruia v-ati inscris, si pentru care candidati ?


1. Miscarea feminista din Occident (cea initiala) a fost "confiscata" de "radicale". Femeia este femeie. Reproduce viata. EL i-a dat ceea ce barbatului nu. Cu aceste abilitati trebuie sa-si recastige locul pierdut la prima diviziune a muncii , acum cateva mii de ani. Feminismul nu trebuie sa fie negare ci complementaritate, noua dimensiune a intelegerii. Femeia a castigat dreptul la vot, egalitate politica si sociala,nu mai constituia din punct de vedere juridic" capitis deminutio". Acum este momentul sa se demonstreze si din punct de vedere psiho social ca este competitiva in actul de decizie. Economicul va sprijini aceasta intreprindere !

2. Cred ca prezenta femeilor in politica este nesemnificativa matematic datorilta strategiilor de constructie ale listelor de partid.La fel ca intr-o companiei cu capital Zulu, cetatenii zulu vor detine majoritatea!Desigur, faptul are adanci radacini socio-politice printre care se pot regasi si motivele amintite de dumneavoastra.

3. Am nevoie de tine sa-mi alegi ciorapi, sa hranesti si sa educi copilul ,sa fie mancare in frigider si curatenie in casa, sa castigi cat sa ne permitem inca o rata . daca mai ai timp de tine ai toata libertatea. Fereasca Dumnezeu dupa toate aceste porunci sa nu arati ca ultima diva sexi , disponibila oricand la indeplinirea "obligatilor conjugale".


4. Sunt neofita in politica si nu am studiat inca conexiunile Miscarii Umaniste.

5. Prin faptul ca pune in prim plan Omul ,Familia, Proprietatea- 3 elemente ale Omeniei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tatoiu Monica
mesaj 2 Apr 2004, 02:28 PM
Mesaj #43


Invitata la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 12
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.815



QUOTE (cameron @ 30 Mar 2004, 05:10 PM)
Incep prin a va ura mult succes!
Nu o sa va intreb nimic despre politica (deocamdata..). Sper sa aveti amabilitatea de a reveni aici la Han si dupa alegeri.

1.Candva ati afirmat (intr-o emisiune unde erati invitata), despre un moment anume in viata unui barbat. Mai exact... cand un barbat renunta definitiv la a fi misogin? Mi-a placut raspunsul dat... si as vrea sa reluati aici ideea.
2. Care credeti ca este cel mai bun produs Oriflame?
3. Cat de important este pentru o femeie sa arate bine? Exceptam aici sabloanele despre "frumusetea sufletului", etc...


1. Nu-mi amintesc de context. Nici de ce am spuns. Cred ca acceptarea celuilalt sex apare in momentul in care gasim de cealalta parte a baricadei complementaritatea, "sufletul sau mintea pereche".

2. Produsele Body Clinic

3. Self confidence este o componenta esentiala in comunicarea cu lumea. Deschide usile inaintea nostra. Cum aratam, femei sau barbati, contribuie la contructia acesteia. Problema este ce inteleg EU prin a arata bine......................!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tatoiu Monica
mesaj 2 Apr 2004, 02:34 PM
Mesaj #44


Invitata la Han
*

Grup: Invitati
Mesaje: 12
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.815



QUOTE (Minerval @ 31 Mar 2004, 12:05 AM)
Ziua buna draga doamna Tatoiu. Filiala PUR din Galati este alaturi de dv. in lupta electorala ce va avea loc in viitorul apropiat! Ca sa nu plictisesc voi trece direct la fondul problemei. Asadar, ar fi remarcabil daca ati putea prezenta pe scurt, in disponibilitatea timpului dv. fireste, care sunt actiunile dv. si planurile cu care veti iesi pe scena politica bucuresteana si cum s-ar prezenta, in acceptiunea proprie, maniera eficienta si viabila dupa care ar trebui sa se ghideze reforma astfel incat traiul din Romania sa respecte dispozitiile legale stipulate riguros in Constitutie. Amintesc reforma romaneasca deoarece ne confruntam la ora actuala cu un simptom al unei boli care parca nu mai trece, lasand corpul tot mai slabit si neajutorat. Iar esafodul jocurilor de culise politice are in centrul atentiei internationale vesnica tranzitie, molima incompetentei guvernamentale si plaga insucceselor datorate indiferentei fata de nevoile imediate ale societatii si "grelei mosteniri". Sa nu uitam faptul ca pe esafod se afla, la momentul actual, Romania. Cum spunea si dl. H. R. Patapievici in "Omul recent", azi nimeni nu ne mai poate ajuta, nu zeul si nici zeii atare, ci numai Dumnezeu. Probabil politica are nevoie, in aceste momente, de o nuanta de credinta intru desavarsirea scopurilor propuse, respectiv intrarea in randul structurilor occidental-europene. Va multumesc pentru participarea la discutiile de la Han. Toate cele bune.


Cred ca raspunsurile la intrebarile partenerilor din Forum daca sunt asamblate precum un Lego pot raspunde cel mai bine la intrebarea dumneavostra.

In nici un caz nu imi propun sa fac minuni ca stiu ca nu se poate."Noi suntem romani" Optimizare da. Pe o curba logaritmica .
Ce va promit? Cinste si consecventa. Fara sa critic pe nimeni!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MOONWHISPER
mesaj 2 Apr 2004, 04:14 PM
Mesaj #45


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 47
Inscris: 18 March 04
Forumist Nr.: 2.647



Deoarece nu locuiesc in Bucuresti, ma intereseaza mai putin candidatura la primarie, asa ca intrebarea mea se refera la succesul dumneavoastra. Cum reusiti sa imbinati cariera cu viata de familie? Care este prioritara si la ce a trebuit sa renuntati in viata?


Multumesc anticipat!


--------------------
HEAR NO EVIL, SEE NO EVIL!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 6 Apr 2004, 12:53 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Multumesc pentru raspunsuri, doamna Tatoiu ! smile.gif

Imi place cum ati raspuns, simplu si la obiect. Mi-a placut si cum i-ati dat replica lui Marius Tuca, aseara, la emisiunea lui (unde si cele spuse de Mona Nicolici mi s-au parut de un mare bun simt). Sa speram ca un numar cat mai mare de oameni ca dumneavoastra se vor implica in politica, in ciuda faptului ca sunteti intrebati de prieteni si cunostinte "ce cauti tu in 'cloaca' aia ?". Cine stie, poate drumul nostru comun va incepe sa mai si urce ...

Mi-a placut cel mai mult cum mi-ati raspuns la intrebarea la care nu stiati raspunsul, numarul 4. smile.gif
Nici eu nu am "studiat conexiunile", dar s-a intamplat sa mi se atraga atentia ca exista astfel de miscari umaniste internationale, de catre o activista in Italia (pe vremea aceea P.U.R. facea parte din aceeasi miscare umanista internationala cu italianca smile.gif ).

Mult succes in alegeri !

Acest topic a fost editat de calfa: 6 Apr 2004, 12:54 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 6 Apr 2004, 01:44 PM
Mesaj #47


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Stimata doamna, va multumesc pentru participarea in cadrul acestui dialog, consider ca forumistilor le-a facut placere discutia alaturi de dumneavoastra.
Va doresc Sarbatori pline de bucurie si sanatate si... mult succes in vara! thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:28 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman