HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >  
Closed TopicStart new topic
> Cazul Gregorian Bivolaru
thunder
mesaj 31 Mar 2004, 01:53 AM
Mesaj #211


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Damnatius @ 31 Mar 2004, 12:39 AM)
QUOTE
  nu o mai da la intors. M-ai acuzat ca nu am citit in intregime un site ...


Te rog sa citezi mesajul in care te-am acuzat ca n-ai citit situl IN INTREGIME .


Nu ai facut-o textual, dar ai lasat sa se inteleaga ca eu as fi trebuit sa stiu (tot) ce e scris pe acel site sau altele ale "prietenilor" mei. Iata si pasajul din care se deduce afirmatia ta

QUOTE
La sursa asta, thunder, am ajuns de pe situl recomandat de tine. Faptul ca tu nu stiai asta devedeste ca esti si ipocrit, printre altele. Ne-ai servit repede un site pe care nici macar nu l-ai studiat cat de cat. Adica nici macar nu esti la curent cu ce sustin "prietenii" tai, pe care ii aperi cu atat zel.


- dincolo de asta, te sfatuiesc sa afli informatii despre legea sincronicitatii si poate vei intelege mai bine ce am vrut sa spun atunci.

QUOTE

Iisus si discipolii lui din ce traiau, din munca lor sau din DONATII ?
OK, e optiunea ta ... asa cum si acum 2000 de ani unii au ales Baraba sau Iisus.
Pe astia cine i-a inebunit ? Crestinismul, Iisus, Dumnezeu ???



QUOTE
Din nou comparatii cu totul deplasate. Ma intreb, oare este meritul lui Bivolaru pentru idolatria care o manifesti, sau pur si simplu aveai tendinte din astea de la inceput? Oricum, esti un apostol pe cinste! In locul lui ti-as da o medalie, ti-ai demonstrat loialitatea pe deplin.


- intelegerea analogiilor, nu comparatii, ANALOGII sint deplasate din partea ta. Logica este inexistenta...

- ai spus de asa zise donatii pe care MISA pe primeste. Ti-am vorbit de donatii pe care grupul lui Iisus le primea. Eu prezint ideea (analogia) de donatie vs donatie, cu o "vezi" pe aia de Iisus vs Bivolaru, sau discipolii lui IIsus vs discipolii lui Bivolaru. Asta e bazaconia ta, nu afirmatia (analogia) mea.
- nu se pune problema ca eu as fi apostol ... bun sau rau ... ci se vorbeste de ECAT ce ai amintiti tu ca vezi Doamne ar fi rau, "a primi o donatie"

CONCLUZIE: a primi donatie nu e ceva rau ... deci ai batut cimpii in directia asta .. si tu si cei care acuze MISA ca vai Doamne ce rau ar face sa primeasca donatii. Osho a primit "donatii" citeva pina la 10-20 (parca) de Rolls Royce, terenuri, case etc. Nu mai tin mi te care sfint indian a primit cadou de la un om bogat o suma de bani EXACT cit ii trebuiau sa plateasca vaporul pt. SUA .. unde trebuia sa mearga la o conferinta de spiritualitate. Exemplele abunda in directia asta.

QUOTE
QUOTE
  In definitiv, ce vrei sa dovedesti ?


Ca faci afirmatii gratuite fara sa ai cunostintele necesare pentru a le sustine apoi cu argumente.


- cred ca aici te-am cam avut eu pe tine .. dar dincolo de asta .. nu conteaza ce crezzi tu de mine si eu de tine .. ci cum ne prezentam mai bine in ochii celor care ne citesc mesajele ideile despre subiectul acestui "sir de discutii".

QUOTE
Uite cateva din afirmatiile tale "gratuite" doar in ultima ta postare:

QUOTE
QUOTE
  cu zecile de informatori care sint printre yoghinii din MISA.


QUOTE
in mod sigur exista, dar nu stau eu sa le tin socoteala.

- nu e gratuit deloc .. ci ale tale. Iata o mica relatare au unui "cunoscut" .. daca ii pot spune asa cuiva care l-am "intilnit" pe net ... cursant la MISA in Brasov ... la un curs al lor cineva a spus ca de ce nu ii chema cineva pe cei de la SRI sa participe la curs sa vada ca nu este NIMIC din ceea ce ei si presa vehiculeaza ca este .. iar intructoarea le-a spus ca sint destui SRI-isti printre ei ... "chiar si acum aici in sala ..." ... la care unul s0-a ridicat, mai mult sau mai putin sfidator ... si a spus ca , "DA, eu sint de la SRI".

- nu este prima oara cind aud aceste informatii ... asa ca nu conteaza ce crezi tu sau nu ...

QUOTE
QUOTE
  nu o sa uiti ... intr-un anume viitor ... cu mare REGRET vei privi in urma la tine si actiunile si afirmatiile tale de acum.


QUOTE
- eu stiu ca sint semne si semnale masone.


Asta din urma imi place cel mai mult. E un argument fantastic.


- ala nu era un argument, ci o certitudine ... pt. ca am studiat fenomentul si cunosc parte din aceste modalitati.

QUOTE
"De ce sunt domn'e alea semne masonice?"
      "Pentru ca stiu eu ca sunt"

De unde stii tu frate? Ti-a spus Isus?


- da. Ai cum sa dovedesti ca nu mi-a spus Iisus, Krishna sau SHiva aceste informatii .. sau Marinica de la SRI ?

QUOTE
QUOTE
  .. de ce nu dati explicatii ale motivelor pt. care sitn ele folosite in felul asta, absurd si fara nici o legatura cu contextul situatiei (prezentarea vremii)


Daca filmuletul ar fi aratat emisiunea de la inceput poate ti-as fi putut da o explicatie corecta. Chiar si asa, intuiesc ca prezentatorul a spus, pentru divertisment, o ghicitoare : " ce este deschis cand e inchis si inchis cand e deschis". Precizarea "pentru arhitecti" este un fel de indiciu, care sa iti sugereze ca este vorba de ceva legat de constructii.


- lucrurile nu au fost asa cum spui, acele afirmatii au venit EXACT dupa o discutie despre Gregorian Bivolaru ... dar asta e ... crezi ce vrei ... vei ramine insa in continuare un manipulat de catre ei. Te sfatuiesc insa sa urmaresti mai atent "prezentarea vremurilor" in zilele care vor urma ... si nu numai acum ... si vei vedea singur, cu ochii tai .. cum isi transmit semne si semnale si consemnuri on acest mod "ocultat".

Pt. cei care vor sa studieze despre semne si semnale, iata citeva linkuri interesante .. si cutremuratoare in acelasi timp. Cititi textele pina la capat .. caci multe aspecte se inteleg mai clar doar facind conexiunile intre diferitele parti ale textelor.

Semnale şi ordine francmasonice secrete transmise prin presă

Semne masonice 1

Semne Masonice 2

PS. Aceste dezvaluiri ale MISA vis a vis de francmasonerie nu deslusesc si natura abuzurilor mascatilor care au ca sefi pe cei de la putere ? E "puterea" statului roman in mina masonilor ... supusi si loiali la cine stie ce loje din afara granitelor si nu poporului si statului roman de drept? Unde e asa zisa democratie ce am capatat-o dupa 1998, cind lucrurile sint mai rau ca inainte, iar SRI-ul face inscenari unor oameni si grupuri de oameni ? Politia a recunoscut ca aceasta deschindere a fost cea mai ampla din ultimii 15 ani ...

Incepe sa va fie clar de ce este atacat "la singe" Gregorian Bivolaru de mass media si i se insceneaza toate aceste mizerii ? Cum era vorba aceea? "bate-voi pastorul, risipi-voi turma ..."

Acest topic a fost editat de thunder: 31 Mar 2004, 02:12 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 31 Mar 2004, 06:46 AM
Mesaj #212


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Nu ai facut-o textual, dar ai lasat sa se inteleaga ca eu as fi trebuit sa stiu (tot) ce e scris pe acel site sau altele ale "prietenilor" mei. Iata si pasajul din care se deduce afirmatia ta


Eu zic sa o lasi balta... parerea mea! Ai fost prins cu mīta in sac. Ai propus un link pe care tu insuti il studiasesi superficial. Damnatius l-a citit mai cu atentie si, in felul asta, te-a facut sa pari un neinformat si un ipocrit. Normal ar fi sa iti ceri scuze ca s-a intamplat asa ceva si sa fii mai atent in viitor. A continua o discutie pe tema asta nu face decit sa te infatiseze ca si mai ipocrit si mai prost informat.

QUOTE

iar intructoarea le-a spus ca sint destui SRI-isti printre ei ... "chiar si acum aici in sala ..." ... la care unul s0-a ridicat, mai mult sau mai putin sfidator ... si a spus ca , "DA, eu sint de la SRI".


Asta nu poate decit sa insemne ca respectivul nu era de la SRI caci daca era n-ar fi facut gestul asta. Mai degraba pare ca era un om oarecare pus sa se ridice in picioare la momentul potrivit pentru a face impresie.

Pe de alta parte, sunt convins ca exista SRI-isti infiltrati in MISA si ca au asteptat momentul oportun sa intervina iar momentul oportun a venit. wink.gif

QUOTE

- da. Ai cum sa dovedesti ca nu mi-a spus Iisus, Krishna sau SHiva aceste informatii .. sau Marinica de la SRI ?


Asa-l chema pe ala care s-a ridicat in picioare? rofl.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 31 Mar 2004, 09:05 AM
Mesaj #213


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



Dragilor,

Am urmarit emisiunea de aseara de pe Realitatea tv. Si m-am lamurit ca de fapt multe lucruri nu sunt intelese...O confuzie intre tantra si yoga, numai oameni care nu stiau nimic despre nici unul dintre aceste "sisteme", o comportare jalnica a unui asa-zis "profesor" preot (oare ce s-o studia la Teologie?) care "taia" vorba unui invitat telefonic si tragea concluzii pripite despre acesta.... Fara a avea legatura cu cazul in sine, a fost o emisiune penibila, in care n-au fost lasati sa vorbeasca cei ce au sunat (invitati fiind sa o faca). Mass-media nu este in stare sa faca fata unui subiect de acest gen, in schimb la "oi taiate de tren" e tare de tot :-( . Cred ca este ecesar un "suflu" nou in acest domeniu, din pacate cei care ar putea sa-l aduca se lasa asteptati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Mar 2004, 09:05 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Tudy
mesaj 31 Mar 2004, 01:20 PM
Mesaj #214


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Situatia curenta a "cazului Bivolaru": Gregorian Bivolaru a fost arestat preventiv pentru comiterea de perversiuni sexuale

Cum pentru multi, Bivolaru=MISA si MISA=Bivolaru, aici e un comunicat al Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie care clarifica acest aspect: Cercetarile intreprinse in cazul Bivolaru nu vizeaza organizatia MISA (sursa: ROMPRES).

Poate asa se vor evita discutiile in afara subiectului, sau facute in totala necunostinta de cauza...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Mar 2004, 04:21 PM
Mesaj #215


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (gragulea @ 31 Mar 2004, 10:05 AM)
o comportare jalnica a unui asa-zis "profesor" preot (oare ce s-o studia la Teologie?) care "taia" vorba unui invitat telefonic si tragea concluzii pripite despre acesta.... Fara a avea legatura cu cazul in sine, a fost o emisiune penibila, in care n-au fost lasati sa vorbeasca cei ce au sunat (invitati fiind sa o faca).

Acest mic "Torquemada" obraznic a aparut si intr-o emisiune la "Nasul" ,pe aceiasi tema , unde s-a comportat ca un badaran fata de presedintele MISA.

Acest topic a fost editat de March: 31 Mar 2004, 04:22 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 31 Mar 2004, 08:33 PM
Mesaj #216


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
  De regul? (excep?iile posibile, dar rare, vor fi prezentate īntr-un alt articol), semnalul cu ar?t?torul indic? cel pu?in un lucru: persoana care īl face apar?ine fie evreimii ?cunosc?toare? ?i implicate activ īn edificarea unicei lumi        sionisto-anticre?tine , fie unei ramuri a masoneriei sau altei organiza?ii de lupt? iudeo-masonice ?i particip? cel pu?in la modul general la marea subversiune.



Abia acum am inteles in ce fel anume esti indoctrinat si ce fel de sentimente stau in spatele gandirii tale. Oricum esti o "specie" aparte. Majoritatea celor cu astfel de pareri nu prea inghit "organizatiile spirituale" gen MISA, si se declara niste ortodocsi convinsi.

Orice discutie cu tine devine, prin urmare, inutiala...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 31 Mar 2004, 09:02 PM
Mesaj #217


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (Damnatius)
Majoritatea celor cu astfel de pareri nu prea inghit "organizatiile spirituale" gen MISA, si se declara niste ortodocsi convinsi.

Auzi, nu-l plasa pe thunder in "tabara noastra", ca ne suparam... tongue.gif
El are un loc aparte. ohyeah.gif rofl.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 31 Mar 2004, 10:12 PM
Mesaj #218


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



Ma refeream, bineinteles, la extrema drepta, neonazism, neofascism.

Daca nu cumva simpatizezi si tu aceste grupari as zice ca poti sta linistit: nu ma refeream in nici un caz la "tabara ta".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 1 Apr 2004, 02:44 AM
Mesaj #219


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Din ciclul "dezvaluirilor" inexistente:

QUOTE
Aproape fiecare vorbitor īŗi
susžine discursul, īn
anumite momente, prin
miŗcćri involuntare ale
māinii, iar ridicarea
arćtćtorului ŗi īndreptarea
lui īn anumite direcžii sunt
gesturi standard. O
persoanć care nu vorbeŗte
poate fi uŗor surprinsć cum,
obositć, plictisitć sau dusć
pe gānduri, īŗi sprijinć
capul īntr-o mānć,
depćrtānd de obicei
automat arćtćtorul ŗi
īndreptāndu-l spre un
punct oarecare al fežei; ea
īŗi poate freca, involuntar,
cu arćtćtorul colžul
ochiului, rćdćcina nasului
sau un alt punct al fežei, īn
care eventual simte o
māncćrime. De aceea,
arćtćtorul plasat chiar ŗi īn
mijlocul fežei poate pćrea
un gest natural.
Toate semnalele cu
arćtćtorul sunt, aŗadar,
semnale nu fiindcć aratć
spre o anumitć direcžie sau
spre o anumitć parte a fežei,
ci pur ŗi simplu pentru cć
apar īn imagine fćrć motiv!


Ceea ce vedeti mai sus reprezinta un mic extras din pdf-ul mentionat de thunder. Asadar, se poate deduce ilaritatea faptului in sine. In Bucuresti, de exemplu, pietonii ori conducatorii auto observa tot timpul gropi in carosabil, dar pentru simplul fapt (involuntar) de aducere a degetelor ori al manilor in anumite pozitii, aceasta chestiune nu indica nimic altceva decat iritarea indivizilor si nu apartenenta lor la Ordinul masonic. Fireste, exista si semnele specifice simbolisticii masonice, insa despre acestea nu aduc nici un comentariu. Sa nu amestecam sacrul cu profanul ori franturile de informatii cu adevarul insusi.

F.'.

Acest topic a fost editat de Minerval: 1 Apr 2004, 02:49 AM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 1 Apr 2004, 09:08 AM
Mesaj #220


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (Damnatius)
Majoritatea celor cu astfel de pareri nu prea inghit "organizatiile spirituale" gen MISA, si se declara niste ortodocsi convinsi.


QUOTE (Damnatius)
Ma refeream, bineinteles, la extrema drepta, neonazism, neofascism.

Bineinteles, draga Damnatius, bineinteles...
Ntz, ntz, ntz nonono.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 Apr 2004, 09:18 AM
Mesaj #221


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Nu stiu voi ce parere aveti dar mie a inceput sa-mi placa scenariul cu Bivolarii:

asta e Grig B
aste e Gabriel B
asta e aia norocoasa,
unde-i Gabriel B ?,
unde-i Grig B ?,
unde-i aia norocoasa ?,
daca asta-i Grig B,
atunci ghiceste mancati-as unde-i aia malaiata ...


hmmm .... mad.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 1 Apr 2004, 10:15 AM
Mesaj #222


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Campania impotriva MISA are caracterul campaniilor comuniste din anii '40


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sek
mesaj 1 Apr 2004, 10:43 AM
Mesaj #223


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 1 April 04
Forumist Nr.: 2.850



prieteni,

fiind in strainatate am urmarit sa vad ( citesc ) despre acest '' caz''. Bombastic, plin de pasiuni, neclaritati si inadvertente, imagini si toate cele. cum se va sfarsi totul... este o alta poveste. Imi cer scuze ca intervin dar dupa ce am citit ( cam ) toate mesajele de pe acest forum nu am putut sa imi ascund frustrarea. fie ca este vorba despre un maestru autentic sau nu, fie ca este corect sau nu este in opinia mea o chestiune personala de acceptare. iubirea si cunoastera nu se poate impune! dar modul in care rza si thunder s-au lasat trasi intr-o flotare de inteligenta continua, o parada de cultura este dezamagitor. este evident pentru mine ca voi doi aveti o seama de cunostinte dar de aici pana la nepoliteturi si amenintari...
nu pot deact sa imi aduc aminte acum decat de un pasaj din '' India secreta ''( dar nu jur ca de acolo ) in care doi mistici esrau pe o parte si alta a unui rau iar cel mai tanar se lauda cu cate magii poate sa faca el urmarind sa il provoace pe celalat la care maestrul a raspunsul ce va de genul- singurele puteri pe care le am sunt ca pot sa mananc, dorm si inca ceva cand vreau...
scuze pentrul mesajul cam lung si alte greseli
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 1 Apr 2004, 10:51 AM
Mesaj #224


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



sek, welcome.gif la Han!
Imi pare sincer rau daca te-am dezamagit pe tine sau pe altcineva (inclusiv pe thunder). Insa nu mi-am propus nici sa devin cel mai iubit forumist si nici cel mai "nedezamagitor".
Mi-am propus doar sa spun adevarul. Si vezi tu, sunt chiar mai slab decat maestrul din exemplul tau... Eu doar pot.
Doamne Ajuta!


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sek
mesaj 1 Apr 2004, 11:08 AM
Mesaj #225


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 1 April 04
Forumist Nr.: 2.850



RZA, multumesc pentru urari, nice...
altcumva, fair enough dar problema ( mea) nu consat in a ne face face iubiti sau nu, a dezamagi sau nu. cred ca s-a depasit cumva decnta unei dezbateri civilizare despre un subiect cel putin delicat daca nu mai mult. Da, sunt de acord ca observatiile tale au fost decente pana la punctul in care l- ai amenintat pe thunder. sa nu ma intelegi gresit totusi, thunder nu a fost mai breaz si nu sunt foarte sigur daca atitudinea lui ajuta MISA. Dar parca prea mult acest forum a ajuns o competie ''care pe care'' . referinte: Osho- interpretarea ''Profetului''

P.S. si nu era maestrul meu era doar un exemplu de buna cuviinta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 1 Apr 2004, 11:50 AM
Mesaj #226


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Daca te referi cumva la faptul ca l-am prevenit pe thunder sa nu aiba sentimente rele fata de mine (agresiunile de genul asta se intorc intotdeauna asupra emitatorului), asta a fost o discutie mai intre... initiati, ca dovada el a inteles si a dat un reply gen "De la mine catre tine, numai Energii Divine" (frumos... thumb_yello.gif )
Iar daca te referi la altceva, spune. rolleyes.gif N-am obiceiul (prost) sa amenint lumea. Tocmai pentru ca stiu urmarile.
Hai sa revenim on-topic.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 1 Apr 2004, 12:05 PM
Mesaj #227


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bun venit la Han, sek !

Buna ideea de a reveni la subiect (cazul Gregorian Bivolaru), sek si RZA, desi nu e una noua. laugh.gif

Ce spuneti de "bomba" e presa si nu numai a rudeniei cu Gabriel Bivolaru ? Nu cred ca ar fi off topic sa ne referim la asta, cele doua "cazuri" avand din ce in ce mai multe in comun, nu ? smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sek
mesaj 1 Apr 2004, 12:22 PM
Mesaj #228


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 1 April 04
Forumist Nr.: 2.850



Calfa, Multumesc.
Din nou, fair enough !

Pai stiu si eu Calfa... poate mai bine nu... poate parea evident da' atunci de ce nu Stanculeacu, Basescu, roman, temisan...
cred ca controversa poate aparea la nivelul LOGICII intre accepatarea noastra vis-a-vis de spiritualitate ca o chestiune mai degraba ascetica, ingraditoare iar pentru noi ca europeni poate deveni stanjenitore daca nu iritanta libertatea de manifestare si gandire a spiritualitatii estice. un mare om, Sudhanshu Paldule a spus ca nu exista culturi bune sau rele, ele doar exista.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 Apr 2004, 12:43 PM
Mesaj #229


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Pai daca chiar vreti sa fim on topic, atunci eu va propun sa facem niste pronosticuri:
- cine apare mai intai: norocoasa sau fratele mai mic?
- daca apare fratele si il ascund astia, ii dau drumul yoghinului?
- va aparea si ASUL de pica in toata povestea asta sau ne lovim tot de JUVETI?

Caci nu are sens sa vorbim de ce a fost si ce a facut yoghinul, pentru ca ce a fost s-a cunoscut prea bine ... sau nu ?! ohmy.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sek
mesaj 1 Apr 2004, 12:48 PM
Mesaj #230


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 1 April 04
Forumist Nr.: 2.850



Clopotel, m-ai pierdut! adica????
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 1 Apr 2004, 02:56 PM
Mesaj #231


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@clopotel
-pai "norocoasa" (grig) dejaa a aparut. cu peruca si mergand de'andoaselea spre Ungaria. Asa se spune in ziare si tv.
- nu cred ca in final traiectoria fratelui cel mic o va influenta pe a celui mare si nici invers.
-daca prin as de pica te referi la "regizorul" telenovelei/jocului/piesei absurde la care asistam de vreo 2 sapt. nu cred sa avem parte de el.

Ai fost super la faza cu uite Bivolaru nu e Bivolaru rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 1 Apr 2004, 03:32 PM
Mesaj #232


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



Se pare ca "Asul" s-a predat politiei. Cel putin asa zice evz. O fi vreo pacaleala laugh.gif

http://www.evz.ro/investigatii/?news_id=15...2baccf016ac7211
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 Apr 2004, 04:52 PM
Mesaj #233


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Nuuu maaa....
Norocoasa e aia care a facut sex cu Bivo si l-a "dat in judecata" pentru prestatie. Asta are sub 18 ani si e minora. Iar asta a profitat de ea .... (acum intreb si eu ... in RO toate gagicile sub 18 ani nu fac sex ca e ilegal?! sau daca fac - o incurca aia cu care fac?! sa-mi spuneti ca sa stiu cum sta treaba....)
Ei bine tipa asta, dupa ce l-a dat in gat, a disparut, cel putin pana aseara nimeni nu stia nimic de ea ... si vuiau TV-urile ... ca nu stiau de un' s-o ia.
Grig era la beci, iar ala micu - Gabita maaai - era facut diparut de nu stiu cand, si astia il cautau ...
S-a schimbat cumva situatia si eu nu stiu ???!!!

Astia sunt juvetii .... da asu, asu unde e ?! pe mine ala ma inteseaza....

Oricum cel mai mult mi-a placut faza cu mascatii - cata frunza si iarba, inarmati pana-n dinti, cu girofaruri, tancurile nu le-am vazut e adevarat si nici rachetele balistice .... bai eu n-am stiut ca yoghinii astia sunt asa periculosi ca renuntam la karate si ma apucam de yoga .....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sek
mesaj 1 Apr 2004, 05:34 PM
Mesaj #234


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 1 April 04
Forumist Nr.: 2.850



Bravo Tata Clopotele, in sfarsit un post la obiect si fara alte floricele. cred ca asa se pune problema- ca in fond cum poti sa judeci un om care are/ sau nu un numar de calitati in mod evident dincolo de orizontul nostru. cine-i asul si de ce? si daca tot rasfoiam ziarele de pe net am vazut un articol, cerd ca in evz- in care jurnalistul chiar observa cu o doza de causticitate teatrul de papusi in stagiunea electorala- uite Bivolaru,nu e Bivolaru.
Bravo din nou!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 1 Apr 2004, 10:49 PM
Mesaj #235


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Cred ca spectacolul asta s-a intins cam prea mult, daca au dovezi, sa-l trimita la inchisoare, daca nu, nu... Maine plec pentru o saptamana din tara si am presentimentul ca atunci cand ma voi intoarce tot despre asta se va vorbi... Vorba unui coleg de-al meu "nu America e tara tuturor posibilitatilor, ci Romania" blink.gif


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HOREA
mesaj 2 Apr 2004, 01:07 PM
Mesaj #236


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 2 April 04
Forumist Nr.: 2.876



La stiri au zis de un politist ranit in urma incaierarii dintre simpatizantii/membrii MISA si fortele de ordine. Din cate am vazut eu, protestatarii stateau cu mainile sus si politistii dadeau pumnii (asa, din scurt sa nu se vada f clar).

Ciudat, nimeni, nici un post de tele nu a zis de vre-un membru MISA ranit. Dom'le cred ca yoghinii astia sunt invulnerabili si n-au patit nimic ... nu ? thumb_yello.gif
I-or fi spart capul prin casca vreunui mascat ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Apr 2004, 01:11 PM
Mesaj #237


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (March @ 1 Apr 2004, 10:44 PM)
Uitati-va la Tuca Show, acum , in acest moment !

Cine nu a apucat sa vada emisiunea o poate vedea la mms://213.233.121.31/mtsh-arch/Archive_20040401.asf.



EDIT (Tudy): Link-ul nu era bun. Nu merge direct mms:// asa ca am scos adresa... spoton.gif

Acest topic a fost editat de Tudy: 2 Apr 2004, 06:07 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HOREA
mesaj 2 Apr 2004, 01:27 PM
Mesaj #238


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 2 April 04
Forumist Nr.: 2.876



Pe de alta parte, ieri 1 apr la realitatea tv zicea un reporter aflat la fata locului ca Bivolaru era inchis intr-o cladire (nu mai stiu care din ele) iar avocatii sai bateau la usa zisei cladirii, cu decizia de eliberare la ei, si aia le-au inchis usa in nas si au pus o hartie in gemuletul de la intrare ca sa nu poate lua legatura cu clientul lor.


Buuuuun ....


Apoi apare pe acelasi post, invitat in cadrul emisiunii de stiri - cred ca la ora 21, dl Emanuel Isopescu vajnicul "vigilante", dusmanul de moarte al "nemernicilor" (cum se exprima d-sa). Acest domn a spus ca in acesta seara (01.04.2004 nn) este ceva intre "22 milioane de romani si 30 mii de .... nu mai stiu cum le-o fi zis celor din tabara MISA" Apoi, a mai afirmat ca, se stie deja, orice roman i-ar lua gatul lui Bivolaru ....

Repet, pe post, in direct, de catre un jurnalist cunoscut ... au fost facute astfel de afirmatii care :

instiga la violenta in masa - 22 de milioane de romani care sunt contra a 30 000 de alti romani nu?

pana cand justitia nu s-a pronuntat .... de ce sa-i ia romanii gatul lui Bivolaru ?

Dl Isopescu nu a fost deloc impresionat si nu s-a sinchisit sa remarce in vre-un fel o flagranta incalcare a normelor legale - transmisa in direct - o persoana anchetata era impiedicata sa ia legatura cu aparatorii sai - si a facut acele monstuoase afirmatii ...


Pai oameni buni .... la ce ajuta sa avem legi daca nu le respecta nici macar cei care vegheaza la respectarea lor ???????????????????

Iar cainii de paza ai societatii - care sunt jurnalistii - au tacut malc .... singurul, din cate stiu eu, care a scris negru pe alb despre asta este Marius Tuca ... in rest ... niste lingai.


N-au stiut toata armata aia de procurori, politisti etc care este instanta competenta sa emita un mandat de arestare ?????????? Este o chestie elementara, care se invata in anul 2 sau 3 de facultate .... rofl.gif


Nu e hilar ca de la droguri, prostitutie, criminalitate organizata, trafic de persoane - din 18 martie cand a inceput ancheta s-a ajuns azi la evaziune fiscala si incalcarea drepturilor de autor .... ATAT!

Sa inteleg ca tiganii care vand filme, jocuri si programe de calculator in unirii si pe b-dul magheru platesc copyrightul la zi si sunt OK .. ca de-aia pot sa vanda n buricul targului chiar langa politai .... spoton.gif


PS : Azi, inafara de antena 1 in stirile de dimineata nici un post tv nu a mai zis nimic de Bivolaru ....

BOBORUL roman ... (vai lui !!!!) este astazi lasat sa se odihneasca si distrat pt faptul ca suntem in NATO ... de ce sa fie deranjat cu "jenanta" situatie a unui Bivolaru liber.

Acest topic a fost editat de HOREA: 2 Apr 2004, 01:35 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 2 Apr 2004, 01:34 PM
Mesaj #239


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Repet, pe post, in direct, de catre un jurnalist cunoscut ... au fost facute astfel de afirmatii care :

instiga la violenta in masa - 22 de milioane de romani care sunt contra a 30 000 de alti romani nu?

ohmy.gif

Daca asa s-a intamplat atunci ar trebui luate masuri drastice dupa parerea mea impotriva lui Isopescu. Din pacate CNA-ul e ocupat cu cine si-o trage in casa big brother...


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HOREA
mesaj 2 Apr 2004, 01:38 PM
Mesaj #240


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 2 April 04
Forumist Nr.: 2.876



DA, asta a zis Isopescu, l-am vazut si l-am auzit cu ochii mei .... in fine, daca vrea cineva de la CNA sa vada poate ... obligatoriu se inregistreaza tot ceea ce se emite ... totul e sa vrea ....


Eu nu vreau sa emit judecati de valoare despre MISA sau Bivolaru .... pe mine ma frustreaza la culme tacerea si pasivitatea cu care sunt privite abuzurile facute de autoritati - politie si procuratura. Si gretoasa obedienta si lipsa de profesionalism si deotologie profesionala a mass mediei romane (cu insignifiante exceptii) - de care a dat dovata in acest caz.


Oameni buni, ieri, in direct, se vedea una si oameni de mass media cautau sa ne convinga ca noi vedem altceva !


Da, avem o tara frumoasa, pacat ca e locuita !

Acest topic a fost editat de HOREA: 2 Apr 2004, 02:14 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Apr 2004, 02:22 PM
Mesaj #241


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pe mine ma nedumereste altceva: atata timp cat ancheta e in derulare, de ce membrii MISA nu stau potoliti? Pana acum au fost lasati in pace. Daca tot se vorbeste despre respectarea legii bla, bla, sa astepte rezultatele si apoi au posibilitatea sa le conteste daca vor. Sau sunt foarte constienti ca sub presiunea strazii se rezolva multe, mai usor?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HOREA
mesaj 2 Apr 2004, 02:37 PM
Mesaj #242


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 2 April 04
Forumist Nr.: 2.876



Daca tu crezi ca respectarea legii este bla bla bla bla bla ... eu nu mai am nimic de spus.

La ce te referi cand spui presiunea strazii ? Cand a aparut "presiune" din partea strazii ? Sau crezi ca completele de jutecata sunt presate de strada daca in fata cladirilor lor sunt persoane care manifesta pt ceva ? NU stii ca acest lucru este ceva obisnuit in orice tara civilizata, in cazuri care privesc grupuri sau organizatii si nu sunt privite ca "presiuni" din partea "strazii"


Pe mine ma intereseaza aspectele juridice ale acestei povesti. Iar, din punct de vedere juridic ..... nu stii ce sa zici .. este o imcompetenta crasa si inexplicabila, inadmisibila sau o rea vointa la fel de grava.


Si ce incredere ar mai trebui sa aiba cei de la MISA in autoritati dupa tot ce s-a intamplat? Da, sa stea linistiti ca justitia romana isi va face datoria. Am vazut cum ....



Acest topic a fost editat de HOREA: 2 Apr 2004, 02:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Apr 2004, 02:42 PM
Mesaj #243


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Atat timp cat aceste autoritati romanesti, din AD 2004, se comporta ca intr-o republica "bananiera" , presiunea strazii ( vara violenta) e inca necesara. Altfel vom ajunge sa fim saltati , noaptea din pat , exact ca pe timpul Cizmarului genial. devil.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Apr 2004, 02:44 PM
Mesaj #244


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Sa nu exageram, nu te salta nimeni noaptea din pat, daca esti nevinovat.

Si am spus bla, bla ca sa nu repet unele lucruri care deja s-au spus.

Acest topic a fost editat de nefertiti: 2 Apr 2004, 02:46 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Apr 2004, 02:59 PM
Mesaj #245


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (nefertiti @ 2 Apr 2004, 03:22 PM)
Pe mine ma nedumereste altceva: atata timp cat ancheta e in derulare, de ce membrii MISA nu stau potoliti? Pana acum au fost lasati in pace. Daca tot se vorbeste despre respectarea legii bla, bla, sa astepte rezultatele si apoi au posibilitatea sa le conteste daca vor. Sau sunt foarte constienti ca sub presiunea strazii se rezolva multe, mai usor?

- dintr-o data, din persoana CONTRA-MISA te-ai transformat intr-una NEUTRA-MISA.
- cind le sint incalcate cele mai ELEMENTARE DREPTURI de catre organele de politie si celelalte foruri nationale care trebuiau sa-i protejeze si acum face abuzuri asupra lor, cind presa ii prezinta tendentios si intr-o lumina ERONATA ... tu ceri ca acei oameni sa stea "linistiti" in culca lor pina vine macelarul sa-i ia pe fiecare in parte sa-i linseze ?
- am auzit ca la acel miting al MISA au participat peste 1000 de persoane. A aratat vreo televiziunea acel mars de protest ? NU ! Au aratat insa mici secvente cu fetele unora dintre ei, unele atent alese si triate care contineau niste manifestari fizice exterioare care puteau fi interpretabile (de ex. cind acei oameni aveau ochii inchisi, pt. a pastra acel minut de reculegere pt. fostul ministru al Israelului, care a fost ucis), sau cind strigau cu aplomb anumite lozinci de genul LIBERTATE, ROMANIA STAT DE DREPT, ADEVARUL, ATI MINTIT POPORUL CU TELEVIZORUL, ASTAZI VIN LA NOI, MIINE VIN LA VOI, TREZITI-VA ROMANI, HOTII .. HOTII ... samd ...
- sa astepte ce ... sa fie acuzati in continuare de mass media si de indivizi inconstienti ca tine si ca altii ?
- bine au facut ca au iesit in strada ... dar s-a vazut ca nu erau prea bine organizati din moment ce nu era o unitate in actiunile de "strigare" pe strada a lozincilor. Pe undeva e de inteles, din moment ce coloana avea aproape 3-400 de metri lungime, si nu se putea auzi decit printr-o propagare treptata a unei "lozinci".
- pina acum nu au fost lasati in pace ... ci yoghinii i-au lasat in "pace" pe cei care in permanenta ii ataca si denigreaza vizibil si invizibil. Eu consider ca "larvaritatea" si "linistea" in care au stat pina acum yoghinii MISA este de prost augur si aceasta a cauzat la slaba sau lipsa prezentare a adevaratei imagini a MISA. E de inteles ca propaganda poate fi interpretata ca "prozelitism", dar nici chiar asa ... sa nu prezinti deloc imaginea MISA asa cum este. De aceasta au beneficiat dusmanii MISA-ei si iata, acum poporul e mintit (IN CONTINUARE) cu televizorul. Faptul ca oamenii au in marea lor majoritate o parere proasta despre MISA este datorita proastei si eronatei imagini prezentate in mod repetat de mass media, dar si datorita "tacerii" MISA-ei. E adevarat ca nu li s-a permis accesul la mass media, nici macar la "dreptul la replica", de unde si atitea procese intentate acelor ziaristi, dar cred ca o mai mare implicare in aceasta directia ar mai fi schimbat putin imaginea lor asupra unor oameni care sint totusi dotati la capitolul inteligenta si bun simt si care ar fi intuit cit de cit care este adevarul.
- Mi se pare TRAGIC ca d'abia in felul acesta, in urma acestui scandal oribil oamenii sa inceapa sa sesizeze ca sint MINTITI in ceea ce priveste MISA si Gregorian Bivolaru. Cu toate acestea, unii dintre ei prefera sa ramina CONTRA MISA cu toate ca si ei incep sa vada multe inadvertente in ceea ce prezinta mass media si in ceea ce face politia ... aproape fiind "orbi" in fata acestor evidente si "deschizind" ochii doar in asa zise directii unde cred ei ca ceea ce stiu se bate cap in cap cu ce prezinta mass media ca se face la MISA.
- manipulare peste manipulare ... iar asta nu este asa invizibila pt. omul suficient de inteligent.

Acest topic a fost editat de thunder: 2 Apr 2004, 03:06 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 10:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman