HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

5 Pagini V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> A Gandi Pozitiv, un exercitiu de vointa?
yuanescu
mesaj 4 Aug 2005, 05:52 AM
Mesaj #141


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (Crisse @ 10 Nov 2004, 12:19 PM)


Sunt multi oameni puternici, insa nu puternici fizic ci spiritual. Cand ajungi la o astfel de putere, nimic nu mai pare greu sau imposibil. Lor cand nu le reuseste ceva, lasa pur si simplu problema deoparte. Lasa rezolvarea in seama subconstientului, insa il lasa singur s-o rezolve.


de unde stii ? ...
sau asa ti-i imaginezi ?

QUOTE
Cu cat incercam mai mult sa desfacem nodul, cu atat mai mult il strangem. E ceva simplu si care tine de viata.


sau il taiem .. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anuena22
mesaj 4 Aug 2005, 09:00 AM
Mesaj #142


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 18 July 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 6.641



Eu reusesc greu sa ma calmez cand se intampla ceva neprevazut si neplacut. Totusi, dupa ce am reusit, totul este ok si pot rezolva problema. Ceea ce nu pot sa controlez sunt primii nervi sorry.gif Atunci as rupe pe toata lumea in bucati, cu toate ca pe urma imi va parea rau. sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cineva
mesaj 5 Aug 2005, 10:27 PM
Mesaj #143


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 24
Inscris: 1 April 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 2.864



"Ma doare cumplit de tare o masea, dar stiu ca o sa-mi treaca... cumva, cumva imi va trece- cu tratament la stomatolog, cu antibiotice, etc- va trece... si n-am sa mai simt durerea. Chiar si acest gand deja ma face sa ma simt mai bine, STIU CA EXISTA O SOLUTIE si o voi aplica... cumva, cumva va trece durerea aceasta atat de crunta." Un adevarat exemplu de gandire pozitiva: nu trebuie sa te minti> DA, exista o problema, DAR EXISTA SIGUR SI O SOLUTIE pentru ea. Si chiar daca pe moment nu sti care e, trebuie sa ai puternica convingere a unei solutionari pozitive ( chiar daca va fi o aparenta pierdere -"maseaua trebuie extrasa"- totusi, in fond, durerea va fi inlaturata, iar persoana in cauza se va putea concentra asupra altor probleme, cu adevarat importante, cu o solutionare nu mai putin pozitiva).




"care parinte, de va cere copilul lui paine, ii va da piatra?"" cu atat mai mult de veti cere ceva Tatalui ceresc...<< cereti si vi se va da, bateti si vi se va deschide>>" " cereti ca si cand deja ati si primit ceea ce ati cerut" "cereti cu credinta faptului deja implinit si asa va fi"... asa si este.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Aug 2005, 10:27 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mdA!
mesaj 5 Aug 2005, 11:02 PM
Mesaj #144


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



prima reactie: o instanta criza de nervi. am senzatia de multe ori ca nu ma vor mai tine nervii, atat de intensa e furia.
mai departe nu trec la partea plina a paharului. ci, injurand inca, imi pun mainile in sold, ca o olteanca serioasa, si incerc sa gasesc o solutie. nu ma simt bine, si nici pozitiv. doar caut o solutie sa ies din chestia asta. abia mai tarziu, eventual, ajung sa ma simt bine "mergand pe bicicleta".

nu sunt de principiul lui "a gandi pozitiv" , in sensul ne-realist; spunea cineva la inceputul topicului de uratul care isi spune ca e frumos. poate ca sunt suficient de aeriana incat sa cred ca e mai bine sa ma pastrez in lumea asta. insa.. poti sa zambesti la soare dimineata, si sa spui astazi e o zi superba. e foarte tonic. smile.gif



--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaîmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 25 Oct 2005, 06:29 PM
Mesaj #145


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



'a gandi pozitiv' mi se pare conventionalism. Ce inseamna pozitiv sau 'negativ' in gandire? De ce sa-i consideram pe cei care 'gandesc negativ' ca avand ceva probleme psihice? Cred ca daca alcatuim o lista cu creatori celebri depresivi vom constata ca depaseste 80% din totalul lor. Nu cunosc statistici dar intuiesc si as putea paria ca 'gandirea pozitiva' e mai putin creatoare. E adevarat ca te ajuta sa traiesti mai frumos si te integrezi social mai bine.
Putem spune ca sunt optimisti si pesimisti dar ca unii gandesc pozitiv si altii nu mi se pare o formulare gresita.



--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 29 Oct 2005, 04:29 PM
Mesaj #146


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE (Leonardo)
Nu cunosc statistici dar intuiesc si as putea paria ca 'gandirea pozitiva' e mai putin creatoare. E adevarat ca te ajuta sa traiesti mai frumos si te integrezi social mai bine.


Eu cred ca, atunci cand o persoana face eforturi de a depasi o situatie apeland la gandirea pozitiva, are ca scop, in primul rand, propriul confort psihic. O faci ca sa te simti mai bine. Nu vad gandirea pozitiva ca pe un fel general de-a fi, ca pe un mod de a gandi tot timpul, cu toate ca se poate ajunge si la performanta asta, ci ca pe un metoda de abordare a unui fapt ce-ti afecteaza starea de moment. Cel mai celebru exemplu e cel cu vulpea care, neajungand la struguri, s-a convins pe sine ca acestia sunt de fapt foarte acri. Cu toate ca putini sunt dispusi sa accepte ca daca iti doresti sa te simti mai bine, poti, e o metoda pe care si-o poate insusi oricine cu putina vointa si convingere. Optimismul e o atitudine, un fel de-a fi.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 29 Oct 2005, 04:43 PM
Mesaj #147


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bine zis Serenity ! smile.gif Ideile tale parca pleaca din abordarea ... taoista.

In tot ce e bun e si ceva rau de gasit (ca in situatiile in care ajungi sa spui "mai binele poate fi dusmanul binelui") asa cum in tot ce e rau poti gasi si ceva bun (ca atunci cand iti spui in final "tot raul spre bine").

Asa si cu gandirea pozitiva, optimismul (pur), etc. Sunt atitudini de adoptat cand contextul o cere. In alte situatii e mai potrivita gandirea critica sau sceptica.

E drept ca s-a constatat ca gandurile pozitive "atrag" filtre pozitive in zona perceptiilor, o probabilitate mai mare de a selecta cai pozitive de actiune, etc. Dar exagerarile in folosirea gandirii pozitive pot fi ... riscante.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 30 Oct 2005, 02:33 PM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



A gindi pozitiv nu inseamna a te scufunda intr-o mare de ginduri asa zis pozitive ...dar nerealiste.

Cind ajung intr-o situatie critica , singurul gind "pozitiv " care imi vine in minte este ca ...se putea intimpla si mai rau decit atit wub.gif .

Eu in astfel de situatii nu iau nici un fel de hotariri...
Incerc sa deconectez creierul...ceva de genul No Input - No Output.

Dupa aceasta faza critica , gindurile si ideile vin parca de la sine.
Probabil ca cea mai pozitiva reactie in astfel de situatii este sa - ti pastrezi cit de cit controlul.

exergy33




--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 09:46 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman