HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Fumatul Si Consecintele
MonicaV
mesaj 22 Jan 2004, 11:55 PM
Mesaj #71


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



"State of mind" inseamna "stare de spirit".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 23 Jan 2004, 09:44 AM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@chatonel
Se spune ca primele 3 -4 zile sunt cele mai grele ( acesta fiind prima etapa ) . Apoi urmeaza a 2 -a , ea fiind 2 saptamani .
Si daca stau bine sa ma gandesc , este adevarat . La mine a fost la fel , m-a apucat iar de fumat exact in ziua a 12 -a . smile.gif
Admir fosrte mult lumea care se poate lasa de fumat .
Nu cred in hipnoza si nici in acupunctura .
Se refera doar strict la tema tigari . ( acupunctura )
In hipnoza nu cred absolut de loc .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 23 Jan 2004, 11:00 AM
Mesaj #73


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Recunosc ca nu am fumat niciodata, nici macar din curiozitate.
Sincer nu-i inteleg pe fumatori... am intalnit si oameni destepti fumatori, dar cand i-am intrebat de motive, scopuri etc brusc deveneau tampi ... nu legau doua vorbe logic

Majoritatea fumatorilor, spun ca nu o fac din teribilism, sau ca nu au fost obligati, ba chiar nici macar din curiozitate. Unii zic ca la inceput a fost rau de tot, ca tuseau, ca era amara, ca aveau ameteli si acum fumeaza ca serpii.
Pe unii mai cu fumuri i-am auzit spunand ca fumatul ii relaxeaza, pe unii ca ii inspira... bleahhh... astia chiar sunt slabi de inger sau au niste probleme...

Ca nici pana in ziua de azi nu am gasit o singura calitate a fumatului, doar o groaza de efecte negative. Chestia ca au fost fumatori care au trait mai mult decat nefumatori, voua vi se pare o treaba inteligenta sau o autoamagire?
Si mai e ceva: pana la urma fiecare poate sa faca ce vrea cu propria persoana, dar ce au cu ceilalti? cum poate un individ ca asta sa strice sanatatea celor din jur? unii merg chiar pe strada scotand fum ca o locomotiva si sa-i vezi ce mandrii sunt... iar aia din spate se feresc sa nu le vina fumul in nas sau ochi...

Odata i-am aratat practic unui individ din asta ce inseamna pentru ceilati ce face el: ma aflam intr-o sala de asteptare si doi tipi pe la vreo 20ani pufaiau de zor. Acolo se mai aflau oameni dar chiar langa ei erau si o doamna cu fetita ei. Fetita chiar tusea din cauza fumului si femeia le-a atras atentia sa nu mai faca fum. Unul a inteles si a incetat, celalalt nu. Si atunci tu, ce poti sa faci? Nu ai de ales: m-am dus la individ si i-am luat tigarea din gura si i-am pus-o invers apoi i-am trantit o punga pe cap si apoi l-am obligat pe celalat sa-si aprinda o tigara si sa-i sufle fumul in punga printr-o gaura. S-a zbatut vreo 30 secunde dupa care a lesinat... ma gandesc ca poate de atunci n-a mai deranjat pe nimeni...

Dar cea mai stupida faza la fumatori mi se pare urmatoarea: cand ii auzi zicand ca se duc in parc sa mai ia niste aer curat, si cum ajung acolo isi aprind ghiuleaua si sa vezi cu ce nesat trag "aer curat"...
Daca cineva imi explica treburile astea pe cuvant ca ii dau un premiu mare.

PS: imi cer scuze pentru tonul aspru, dar eu nu as fi suparat daca fumatorii ar fuma doar pentru ei, fara sa ii agreseze si pe ceilalti. mad.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jan 2004, 11:00 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
chatonel
mesaj 23 Jan 2004, 11:46 AM
Mesaj #74


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



QUOTE (Clopotel @ Jan 23 2004, 11:02 AM)
m-am dus la individ si i-am luat tigarea din gura si i-am pus-o invers apoi i-am trantit o punga pe cap si apoi l-am obligat pe celalat sa-si aprinda o tigara si sa-i sufle fumul in punga printr-o gaura. S-a zbatut vreo 30 secunde dupa care a lesinat... ma gandesc ca poate de atunci n-a mai deranjat pe nimeni...


am eu impresia sau chiar ai fi bun de dictator? Tu nu ai auzit de libertatea individului? Sa fi fost in locul prietenului, chemam politia si as fi semnat ca martor plingerea de agresiune cu tentativa de ucidere... cam asa se numeste ceea ce ai facut tu, punind punga in capul omului aluia si dindu-i numai dioxid de carbon sa inhaleze.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 23 Jan 2004, 11:49 AM
Mesaj #75


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



QUOTE (Zed @ Jan 23 2004, 09:46 AM)
@chatonel
Se spune ca primele 3 -4 zile sunt cele mai grele ( acesta fiind prima etapa ) . Apoi urmeaza a 2 -a , ea fiind 2 saptamani .
Si daca stau bine sa ma gandesc , este adevarat . La mine a fost la fel , m-a apucat iar de fumat exact in ziua a 12 -a . smile.gif
Admir fosrte mult lumea care se poate lasa de fumat .
Nu cred in hipnoza si nici in acupunctura .
Se refera doar strict la tema tigari . ( acupunctura )
In hipnoza nu cred absolut de loc .

ok, am sa-ti spun daca sint de acord cu cele doua etape, cind voi trece de ele.
In orice caz, pot sa-ti spun ca acupunctura mi-a luat orice chef de pus tigara in gura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 23 Jan 2004, 11:55 AM
Mesaj #76


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Chatonel... iti inteleg mila fata de individu' ala... poate parea barbar ce am facut eu...
dar mai mila imi era de chinul fetitei aceleia si a oamenilor din jur decat de placerea lui...
si ce putea sa reclame la politie?! ceva de genul: deoarece eu fumam si ma simteam bine iar fumul pe care-l provocam era inhalat de o fetita si de alti oameni provocandu-le neplaceri, a sarit un individ pe mine si m-a obligat sa-mi inghit propriile noxe ca sa vad si eu ca zicala: ce tie nu-ti place altuia nu-i face ... are un sambure de adevar...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 23 Jan 2004, 12:04 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@Clopotel

Nimeni , dar absolut NIMENI , nu-ti da dreptul la o astfel de agresiune . In primul rand ai fost violent fizic cu persoana respectiva . El nu te-a atins decat cu fumul si atat timp cat nu este scris "fumatul Interzis" , nu vad de ce ai facut-o . Oricum daca era zona interzisa fumatului , erau precis pe acolo si persoane care se ocupa de respectarea acestui regulament .
Deci , hero , nu vad rostul .
Si sa nu crezi ca nu aveau ce sa-ti faca la politie .
Nu ai dreptul sa ingradesti libertatea nimanui . Pentru asta ai fi capatat probleme mari .
Te rog sa nu spui ca si eu fumez si acum ii tin apararea .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 23 Jan 2004, 12:52 PM
Mesaj #78


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Nu nu Zed... in nici un caz nu o sa spun ca o sa-i iei apararea.... si vreau sa-ti mai spun ca nu sunt o persoana violenta, dar am si eu niste limite...
Tu ai spus ...
QUOTE

El nu te-a atins decat cu fumul si atat timp cat nu este scris "fumatul Interzis" , nu vad de ce ai facut-o . Oricum daca era zona interzisa fumatului , erau precis pe acolo si persoane care se ocupa de respectarea acestui regulament .

si poate multi zic ca tine....

Dar fumul acela mi-a atacat plamanii si nu numai pe ai mei, intr-un mod in care imi afecta sanatatea. Si plamanii mei se refac mai geu decat mutra lui. Nu m-am uitat daca scria "fumatul interzis", dar nici nu am vazut scris "fumatul permis", prin urmare starea naturala a lucrurilor este fara fumat. Daca in opinia ta atacul cu fum nu este decat o atingere nevinovata, atunci eu nu am facut decat sa-i dau mai mult din propria lui "atingere" dar se pare ca nu a fost in stare sa o suporte...

Fumatul, in opinia mea este o agresiune fizica mai mare decat un pumn in figura, deoarece atacul este in interior, iar plamanii se refac foarte greu. Si atunci, gestul meu nu a fost decat de aparare si in nici un caz sa fac pe eroul... ca oricum nu ma stia nimeni pe acolo...
Parerea mea...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 23 Jan 2004, 01:07 PM
Mesaj #79


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



oribil... cry.gif cry.gif cry.gif
clopotel, e ultima data cind ma adresez tie, si asta o fac ca sa iti trag "clopotelul" de alarma!!!! Esti desfigurat prin micimea sufleteasca si egoismul tau!!! Nu esti buricul pamintului, nici mai presus decit ceilalti muritori. Din contra, pentru mine ai coborit atit incit pot calca peste tine fara probleme. Pa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 23 Jan 2004, 01:07 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@Clopotel

Eu inteleg faptul ca pentru cei nefumatori , fumul de tigare reprezinta o agasare .
Chiar nici mie , desi fumez , nu-mi place sa-mi sufle cineva fum de tigare in fata .
Eu caut , intotdeauna , din respect pentru cei din jur si din respect pentru persoana mea , sa nu ajung in situatii in care sa "deranjez" .
Chiar si acasa , am stricte reguli . Nu fumez in dormitor . Niciodata .
Detest violenta .
Nu incurajez pe nimeni la fumat si nu ofer tigari cu placere . Nu din zgarcenie , doar din simplul fapt ca stiu ca sunt nocive .
Daca suntem mai multi la o masa , intr-un restaurant , nu fumez in timp ce mananca altii . Niciodata . Nici mie nu-mi place sa-mi sufle fumul in fata in timpul mesei x si y .
Se poate si indeparta , fara violenta , de astfel de persoane , facand cativa pasi mai incolo .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 23 Jan 2004, 01:17 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Ma deranjeaza foarte mult cand trebuie sa inhalez fumul de tigara al altora, de multe ori dupa ce a strabatut caile lor respiratorii... 6.gif Ma indepartez, tusesc semnificativ, eventual il rog frumos sa stinga tigara. La nevoie simulez si un lesin rofl.gif . Desi nu a fost nevoie pana acum.
Dar Clopotel, cred ca ai fost norocos, daca intr-adevar ai procedat asa. Efectiv i-ai pus individului viata in primejdie, gestul tau putea avea consecinte mult mai grave decat un simplu lesin. Daca era si un fumator inrait, putea avea inima slaba si ...cine stie.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 23 Jan 2004, 01:19 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@chatonel

Incerca sa fii mai tolerant , eu nu vad acesta discutie ca pe o certa , sau o impunere de idei . Nu vad nici un motiv ca sa nu ne mai adresam unul altuia .
Pana acum eu consider ca a vorbit frumos . Si-a spus parerea , noi pe a noastra si nu a jignit pe nimeni .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 23 Jan 2004, 01:45 PM
Mesaj #83


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Thanks Zed pentru remarca ta... asa este... departe de mine gandul sa atac pe cineva .... mi-am spus doar parerea si o respect pe a celorlalti.
Nu stiu ce l-a apucat pe chatonel ... poate stie el ceva ... cu atitudinea asta agresiva la adresa mea... si am mari indoieli ca el ar putea calca pe ceva avand in vedere ca abia merge...

Ce spui ca faci tu Zed este ideal pentru un fumator, daca se poate spune asa, adica sa intelegi ca pentru altii fumul emanat de tine e nociv si atunci fumezi unde nu deranjezi pe nimeni. Acest lucru, in opinia mea, este normal si respectandu-l arati ca ai bun simt.

Ok... recunosc... poate ca am fost prea radical atunci... m-am infuriat rau cand am vazut ca ala zambea si fuma iar fata aia tusea mai sa lesine... si era doar un copil.

Dar sa trecem on topic: si am sa va spun ceva care poate ii va face pe fumatori sa se gandeasca mai bine inainte de a aprinde tigara.
Este stiut faptul ca la radiografie plamanii fumatorilor sunt negrii, si multi cred, chiar si unii doctori spun asta, ca plamanii sunt negrii din cauza particulelor de fum depus pe ei. Realitatea este mult mai cruda. Fumul de tigara cand este inhalat este fierbinte. Celulele plamanilor sunt foarte sensibile si aceasta temperatura a fumului pur si simplu le arde. Intr-un cuvant le carbonizeaza. Este adevarat ca exista si particule straine, dar acestea in mare parte se elimina cand ai o respiratie puternica.
Cancerul la plamani se formeaza datorita celulelor pulmonare arse de fumul de tigara. Aceste celule arse, dupa stiinta mea, nu se mai refac, si ajung sa ocupe o suprafata mare a plamanului. Cu cat suprafata distrusa a plamanului este mai mare cu atat sangele se oxigeneaza mai putin, si unii fumatori simt ca-si "pierd suflul". Acesta este adevarul demonstrat stiintific.

Poate ca am fost ironic, cand am pus niste intrebari intr-un mesaj anterior, dar nu am vrut decat sa atrag si mai mult atentia acestui viciu... sau cum vreti voi sa-i spuneti...
Multa sanatate!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 23 Jan 2004, 03:29 PM
Mesaj #84


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



QUOTE (Zed @ Jan 23 2004, 01:21 PM)
@chatonel

Incerca sa fii mai tolerant , eu nu vad acesta discutie ca pe o certa , sau o impunere de idei . Nu vad nici un motiv ca sa nu ne mai adresam unul altuia .
Pana acum eu consider ca a vorbit frumos . Si-a spus parerea , noi pe a noastra si nu a jignit pe nimeni .

zed, imi pare rau ca nu m-ai inteles... nu era vorba aici daca personajul stie sau nu sa vorbeasca (scrie).
Ce m-a deranjat este ca isi lauda violenta ca pe un punct forte si asteapta chiar aplauze.....
In momentul in care o persoana isi acorda dreptul de a fi violenta, nu in parole ci in gesturi, estimind ca cel violentat nu valoreaza nimic in ochii lui - vezi paragraful scris mai sus- deci, prin urmare, nu are nici remuscari ca sa nu mai vorbim de sentimentul de vinovatie pe care nici nu il cunoaste, in acest moment pentru mine inceteaza sa mai fie o persoana care are putere de discernamint in actiunile sale. Ea trebuie pusa sub tutela si societatea trebuie ferita de asa specimene.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 23 Jan 2004, 03:38 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@chatonel

Ok , tu ti-ai spus parerea , eu mi-am spus-o , el si-a spus-o .
Fiecare reactioneaza cu mai multa sau mai putina vehementa .
Eu spun sa facem pace . Fiecare om merita inca o sansa . Ma refer la sansa de a trece cu vederea peste cele cateva randuri.
Te rog eu .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 23 Jan 2004, 03:41 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



QUOTE (Clopotel @ Jan 23 2004, 01:47 PM)

Ok... recunosc... poate ca am fost prea radical atunci... m-am infuriat rau cand am vazut ca ala zambea si fuma iar fata aia tusea mai sa lesine... si era doar un copil.


Clopotel a facut deja un pas... Sunt convinsa ca nu va mai reactiona asa. De infuriat si eu ma infurii cand dau peste vreun nesimtit, recunosc. Nu mi s-a intamplat sa-mi pierd firea chiar asa, dar nu se stie....


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 23 Jan 2004, 04:00 PM
Mesaj #87


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Chatonel... din spusele tale imi dau seama ca nu ai mai mult de vreo 11 sau 12 ani... si acesta e un lucru bun... esti inca tanara si ai tot timpul sa analizezi unele lucruri mai bine...
Imi cer scuze pentru acest off topic, dar cred ca este o mare confuzie la mijloc, si acest lucru am si vrut sa-l scot in evidenta prin acel exemplu, si anume faptul ca unii considera agresiune doar ceva palpabil, o lovitura directa asupra cuiva. Eu vreau sa spun ca in momentul in care cineva aprinde o tigara in public, atunci acel cineva devine violent si agreseaza persoanele din jurul sau poate mai rau decat daca le-ar lua la bataie. Pentru unii fumatori acest lucru nu este evident, ei stau bine mersi si se intreaba ce au astia din jurul lor de se stramba si unii zic ca le e rau.
In realitate eu (si poate si altii) ma simt tot atat de rau cand inhalez fum de tigara, cam cum crede chatonell ca s-a simtit ala cu punga in cap.
Acesta a fost singurul motiv pentru care am dat exemplul de mai sus. Nimeni de aici nu a vazut intamplarea aceea, daca eu nu o spuneam nimeni nu o stia si totul era ok... prin urmare acea intamplare, am prezentat-o ca fiind ceva extrem, ca sa contrabalansez lipsa de indiferenta a fumatorilor fata de cei din jur...

Si cu asta ma opresc si eu aici... ca cine a vrut sau a putut sa inteleaga a inteles, cine nu, nu...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 2 Feb 2004, 10:28 PM
Mesaj #88


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



Sunt la a 12-a zi si nu mi-e de fumat... care e urmatoarea perioada grea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 4 Feb 2004, 02:51 AM
Mesaj #89


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



laugh.gif Am citit postarea Secundei... Hei, I hear you, Secunda!
Eu nu am fost niciodata fumatoare, pentru ca urasc mirosul (si nu imi place sa am in jur persoane care fumeaza pentru ca miros mai rau decat scrumierele) si pentru ca mi se pare un lucru absolut inutil. Norocul meu (Secunda smile.gif ) e ca unde stau eu nu se fumeaza. Nu se fumeaza pe strada, in restaurante, la noi in casa, nu am prieteni care fumeaza... Mama, ce bine e! De Sarbatori, in vizita in Romania, din punctul asta de vedere a fost un cosmar. Toata lumea fumeaza, peste tot, nu am respirat a naibii nici o gura de aer curat. Fum de la pocnitori sau fum de la tigari, nu am avut de ales.
Stiu ca tutunul creaza dependenta si culmea, e legal! Si am observat ca e foarte popular in America de Sud, in Europa de Est.... Si ca oamenii cheltuiesc atat de muuuuuulti bani pe el.....
Nu e chestia ca "wow, te duce la moarte", pentru mine e inutilitatea fumatului in sine... blink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 13 Feb 2004, 12:01 AM
Mesaj #90


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Tutunul, Impotenta, Cancerul si Problemele la Nastere

Cigarettes Linked to Impotence, Cervical Cancer and Problems Among Newborns

QUOTE
The British Medical Association (BMA) says that partners who want to have a child should stop smoking before trying to conceive. The BMA issued a report which says tobacco causes 120,000 young men to become impotent.
1,200 cases of cervical cancer and 5,000 miscarriages are also linked to smoking in the report. BMA Chair James Johnson says: "Smoking appears to damage almost all aspects of sexual, reproductive and child health."
Smoking is blamed for 14,000 to 19,000 babies being born with low birth weights, 420 stillbirths and 260 babies under 4 weeks dying. Smoking leads to a low sperm count and causes some sperm to be malformed which limits the ability to connect to eggs.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 31 May 2004, 12:18 AM
Mesaj #91


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Astazi este Ziua Mondiala Fara Tutun. (http://www.wntd.org/about_index.cfm)

Romania, pe locul doi in Europa ca numar de fumatori sad.gif

Cu ocazia Zilei Mondiale Fara Tutun, care se sarbatoreste astazi, este momentul sa ne reamintim ca tara noastra ocupa un nefericit loc doi in Europa, dupa Bosnia-Hertegovina, din punctul de vedere al procentajului din populatie care fumeaza.

In vreme ce fumatorii din Bulgaria sau Ungaria reprezinta 35%-36,5% din populatie, lucru care situeaza aceste doua tari foarte aproape de Germania (35%), Romania are 43,5% adulti consumatori de tutun. Cei mai cuminti din UE par a fi, cel putin in statistici, italienii: doar 24,9% din ei sunt prieteni cu tigara.

Acest viciu determina 90% din numarul de decese ce au drept cauza cancerul pulmonar, 25% din decesele provocate de boli coronariene si 75% din cele provocate de bronsite cronice si emfizeme pulmonare. Mai mult, efectele negative ale consumului de nicotina nu se opresc aici, deoarece persoanele afectate sunt nu numai cele in viata, ci si viitoarele generatii. Deoarece, in timpul dezvoltarii intrauterine, fatul are nevoie de mult oxigen, daca mama fumeaza, 4.000 de substante din fumul de tigara ii vor afecta intreaga dezvoltare ulterioara.

Sursa: Gardianul.ro


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 31 May 2004, 03:30 AM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



Mi-am amintit ceva. Intr-o zi, intr-un apartament, in sufragerie, erau: un copil (avea, pe atunci, cam cinci ani), parintii si bunicii acestuia, si inca patru persoane. Nu am sa uit acea zi niciodata. TOTI SI-AU APRINS TIGARILE. Opt tigari aprinse si un copil, intr-o camera. Am ramas blocata, cand am vazut. Copilul acela, era fumator-pasiv.


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 31 May 2004, 07:02 AM
Mesaj #93


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Eu nu am fumat niciodata, ce am facut eu se cheama pufait si m-am lasat repede deoarece imi ramanea un gust amar in gura. De ce m-am apucat? Teribilism... vroiam sa le arat colegilor ca si cea mai retrasa fata din clasa poate fi "cool"... mare prostie... Totusi, de cand eram copil imi place mirosul tigarilor neaprinse, mirosul de tutun... Cand eram mica si stateam la bunica obisnuiam sa ma foiesc in jurul ei cand se pregatea sa aprinda o tigara...


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 31 May 2004, 07:42 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Fumez de ceva timp, de pe la 15 ani. Nu incerc sa ma las pentru ca imi place. Sunt de acord cu agresarea celor din jur: adica nu ar trebui sa fumez in locuri aglomerate, sau oriunde unde deranjez. Dar tocmai de asta exista locuri smoking si non-smoking in avion, baruri unde poti fuma si altele unde nu poti fuma etc.

Problema voastra cu fumatorii, inafara de faptul ca ar fuma pe langa voi si v-ar deranja, care este? Ca isi fac rau? smile.gif nu cred ca v-ar pasa de asta, si oricine-mi spune "nu mai fuma ca face rau" mi-o spune doar pentru ca ii place sa se afle in traba.

M-am apucat sa mai trag din tigara inainte de 15 ani, pentru ca imi placea ideea sa scot fum din mine. Nu stiu cum sa explic.

Desi fumez mult sunt de acord ca ar trebui sa exista nu 'cod' al fumatorului:
nu fuma langa copii
nu fuma in locuri aglomerate cu nefumatori
nu oferi tigari persoanelor care stii ca nu fumeaza
...etc.




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 1 Jun 2004, 11:56 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Despre fumat s-au spus atatea incat eu nu o sa mai spun nimic rofl.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 2 Jun 2004, 10:41 AM
Mesaj #96


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



ba da, eu o sa spun....
uneori imi place sa meditez printre nori de fum...
dar nu fumez mai mult de 1 - 3 tigari pe zi.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 2 Jun 2004, 11:34 AM
Mesaj #97


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



si eu fumez... nici nu concep o dimineata fara cafea si tigara... si mai ales sa simt racoarea noii zile, aroma cafelei, mirosul de tigara... . Daca mai adaug si ziarul am un inceput perfect de zi. Benefic sau nu fumul de tigara poate fi folosit la...
user posted image
fotografii superbe.


--------------------
' Murim cāte putin īn fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 3 Jun 2004, 04:48 PM
Mesaj #98


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



de-a mea esti! Fausta!


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 3 Jun 2004, 10:26 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE ("clopotel")
Odata i-am aratat practic unui individ din asta ce inseamna pentru ceilati ce face el: ma aflam intr-o sala de asteptare si doi tipi pe la vreo 20ani pufaiau de zor. Acolo se mai aflau oameni dar chiar langa ei erau si o doamna cu fetita ei. Fetita chiar tusea din cauza fumului si femeia le-a atras atentia sa nu mai faca fum. Unul a inteles si a incetat, celalalt nu. Si atunci tu, ce poti sa faci? Nu ai de ales: m-am dus la individ si i-am luat tigarea din gura si i-am pus-o invers apoi i-am trantit o punga pe cap si apoi l-am obligat pe celalat sa-si aprinda o tigara si sa-i sufle fumul in punga printr-o gaura. S-a zbatut vreo 30 secunde dupa care a lesinat... ma gandesc ca poate de atunci n-a mai deranjat pe nimeni...


Se mai si lauda omul. Daca insa ce a facut el/ea? aici e adevarat inseamna ca el/ea? a comis o infractiune. Fumatul nu este ilegal, stinsul tigarii pe fata unui om si sufocarea lui pana cand lesina este.

Daca il impusc in gura pe omul care injura in public? Asta e de laudat? Nu cred. Nu ii iau nici apararea fumatorului, dar poate un pic de dialog nu ar fi stricat mai intai.

Acest topic a fost editat de Blakut: 3 Jun 2004, 10:26 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 4 Jun 2004, 10:21 AM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Nu pot zice decat ca stilul lui Blakut de a scrie e bestial si ma distrez; stilul ala... hmm.gif

Si mai spun Faustei ca poza cu tipa care fumeaza e cea mai tare pledoarie pt fumat din cate am vazut eu pana acum rofl.gif
PS: imi place poza foarte mult wink.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elena Z
mesaj 14 Jun 2004, 02:12 AM
Mesaj #101


[Ileana]
*****

Grup: Membri
Mesaje: 963
Inscris: 19 November 03
Din: Cuba
Forumist Nr.: 1.242



Fumez... si ce daca? Fumez pe banii mei (si ai lui tata ohyeah.gif ), fumez pe neuronii meii, fumez pe plamanuii meii blink.gif
Prima tigara am tras-o prin vacanta de vara inainte sa incep clasa a 8 a. Ma invatat unul mai mare sa fumez (of course --> aia mari numai la prostii te invata rolleyes.gif ) Dupa aia nu prea am fumat, numai din an in pasti cand eram cu ala mare impreuna (--> eram simpli amici, nu va ganditi la prostii tongue.gif ). Am venit in Austria pe la 15 anishori si de atunci a inceput chinul (--> in sesnul ca ma chinuiam sa fumez fara sa ma prinda tata devil.gif , nu ca mama ar fi stiut ca io fumez dar la ea era mai simplu de ascuns sorry.gif ). No si de la 15 ani pana acu' (imediat 20) tot fumez, da nu intruna (--> nici un lucru facut intruna nu e bun biggrin.gif ) Daca adun toate pauzele impreuna, cred ca am vre-o 3 ani de fumat yikes.gif
Culmea e ca stiu ca as putea sa ma las rofl.gif

Acest topic a fost editat de Ardeal: 14 Jun 2004, 02:17 AM


--------------------
Power is the ultimate aphrodisiac ! - Henry Kissinger
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 14 Jun 2004, 12:43 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Chestia cu "Fumez ... si ce daca!" imi place, dar aia cu plamanii si banii imi suna a sablon oribil hh.gif
Dar revenind zic si eu lafel! Chiar asa! Si ce daca fumezi? Treaba ta! Daca-ti pica bine... Nu e o chestie inteligenta asta cu fumatul dar pana la urma aerul pe care il respiram e primul vinovat pentru radicalii liberi din organism care ne imbatranesc cu fiecare ardere care are loc. Asa ca....


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elena Z
mesaj 14 Jun 2004, 02:25 PM
Mesaj #103


[Ileana]
*****

Grup: Membri
Mesaje: 963
Inscris: 19 November 03
Din: Cuba
Forumist Nr.: 1.242



Si inca o data zic: si ce daca? io am sa mor la 40 de ani, nu tu, asa ca don't be sad, be happy, un loc in plus pentru tine pe planeta tongue.gif

Acest topic a fost editat de Ardeal: 14 Jun 2004, 02:29 PM


--------------------
Power is the ultimate aphrodisiac ! - Henry Kissinger
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 14 Jun 2004, 06:45 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Stii ce nu am inteles? De unde ai tras tu concluzia ca eu nu fumez? blink.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 26 Aug 2006, 07:04 PM
Mesaj #105


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



FUMATUL DUCE LA IMPOTENTA rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 05:41 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman