HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> CNA si violenta la stiri
nefertiti-old
mesaj 8 Jul 2004, 01:59 PM
Mesaj #36


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ok, haideti sa lamurim niste aspecte. Nu de alta, dar si gio si tu depasiti deja limitele unei discutii civilizate.

Eu am admis ca exista uscaturi si in presa, ar fi imposibil sa nu existe. Dar asta e valabil pentru orice domeniu. Cazul pe care tu il dai exemplu, nu il cunosc in amanunt, dar stiu despre ce vorbesti. Insa, daca e sa fim corecti, nu cred ca tu esti cel mai in masura sa dai un verdict. Daca presa, care are datoria sa incerce sa afle ce se intampla si sa informeze pe cine vrea (nu obliga ziaristii pe nimeni sa citeasca presa or sa urmareasca stirile), nu are dreptul sa dea verdicte si sa faca dreptate, nici tu sau altul nu aveti. Cat priveste cursele cu motociclete, poate nu toti le agreeaza, nu toti au pasiunea asta si se revolta cand vad cu ce viteza circula unii pe doua roti prin centrul Bucurestiului, doar de dragul de a face fite si de a impresiona vreo tarfulita cu mintea scurta. Dar asta e alta poveste.
Referitor la chestia cu proprietatea, daca presa a incalcat drepturile cuiva, orice ziarist poate fi dat in judecata pentru asta, ca orice alt muritor. Dar nu o face nimeni dintre cei despre care vorbim aici, tocmai pentru ca ei sunt vinovati de diverse chestii.
Si eu ma opresc aici, tot pentru ca mi se face greata de prostia unora. Dar astept continuarea. Si, pe cat posibil, on topic.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 8 Jul 2004, 02:12 PM
Mesaj #37


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



QUOTE (nefertiti @ 8 Jul 2004, 04:01 PM)
Cazul pe care tu il dai exemplu, nu il cunosc in amanunt, dar stiu despre ce vorbesti. Insa, daca e sa fim corecti, nu cred ca tu esti cel mai in masura sa dai un verdict. Daca presa, care are datoria sa incerce sa afle ce se intampla si sa informeze pe cine vrea (nu obliga ziaristii pe nimeni sa citeasca presa or sa urmareasca stirile), nu are dreptul sa dea verdicte si sa faca dreptate, nici tu sau altul nu aveti.  Cat priveste cursele cu motociclete, poate nu toti le agreeaza, nu toti au pasiunea asta si se revolta cand vad cu ce viteza circula unii pe doua roti prin centrul Bucurestiului, doar de dragul de a face fite si de a impresiona vreo tarfulita cu mintea scurta. Dar asta e alta poveste.

Asta denota ca tu habar nu ai despre fenomenul moto in general(deh, nu e nimic senzational cit timp nu moare cineva, si da, recunosc e oarecum offtopic) si despre cazul de care spuneam in particular(amanunte ti-as spune unde poti sa afli, dar nu vreau sa dau material din care sa-si faca bani unii oameni, si pe de alta parte mi-e ca daca ai stomacul sensibil n-ai rezista). Daca ai fi obiectiva si spui ca stii despre ce e vorba, ai recunoaste ca verdictul l-au dat "ziaristii" la fata locului, in incercarea de a-si fabrica stirea, in nici un caz eu. Penibil in orice caz.
Si da, ai dreptate, si in domeniul presei din Romania exista oameni integri. Probabil 5 %.

Acest topic a fost editat de Ghost: 8 Jul 2004, 02:13 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Jul 2004, 02:24 PM
Mesaj #38


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Fenomenul moto, cum ii spui tu, nu ma intereseaza mai mult. Spuneam doar ca am vazut, nu o data, la Romana, de exemplu, cum unii faceau pe grozavii si o data chiar era sa omoare un copil. Asa ca, scuteste-ma, eu la asta ma refeream. In ce priveste acl caz, nu ma intereseaza amanunte, pt ca nu ma intereseaza subiectul. Absolut deloc. Iar verdictul il va da instanta, nu l-au dat ziaristii. Stii ce ma scarbeste, de fapt? Ai sarit repede cu un exemplu legat de o pasiune a ta, si inca unul care nu e relevant. Dar, daca e sa vezi alte nedreptati, nu o faci. Si, din pacate, sunt multe.
Hai sa dau un exemplu: acum cativa ani, m-am dus la un accident de munca. Murise unul cazut cu o macara pe un santier al petrom si patronii vroiau sa acopere tot. Ei bine, am patit aceeasi chesti cu proprietatea privata. Nu am fost lasata sa fac poze, din acest motiv, al proprietatii private. iar aia vroiau sa musamalizeze tot, ca sa nu plateasca nimic familiei. Am iesit din aria santierului si am vrut sa fac pozele de pe sosea, care e DOMENIU PUBLIC! Mi-au smuls aparatul, l-au aruncat in groapa cu macaraua si pe mine si pe o colega ne-au luat la imbrancit cei de pe santier. Unde era dreptatea aici? Sau senzationalul? E simplu sa arunci cu noroi.

edit: si stai linistit, nu am stomacul chiar atat de sensibil.

Acest topic a fost editat de nefertiti: 8 Jul 2004, 02:27 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Jul 2004, 02:24 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Antont
mesaj 8 Jul 2004, 02:34 PM
Mesaj #39


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



In primul rind observ inca odata ideile preconcepute pe care le ai referitor la "pasiunea mea". Exemplul dat de mine era in primul rind o stire(ma rog, in contextul de fata). Eu am lasat subiectivitatea la o parte, chestie pe care observ ca tu o gasesti dificil de facut. In ceea ce priveste exemplul e foarte relevant. Releva faptul ca niste ziaristi in goana dupa stiri nu se sfiesc sa afirme lucruri care nu s-au petrecut, cu alte cuvinte sa minta. Atit. Irelevant este ce ai vazut tu la Romana sau nu mai stiu pe unde. In ceea ce priveste exemplul tau cu santierul, nu ma pronunt deoarece nu cunosc cazul. In orice caz, faptul ca nu ti-au permis accesul pe o proprietate privata este dreptul lor si nu vad nimic rau in asta.

PS:
QUOTE
E simplu sa arunci cu noroi.

Multumesc pt aprecieri, din pacate nu ma pot lauda ca ma pricep la asta, nu sint ziarist.
PS2:
I'm gone 44.gif , mi-a ajuns "revista presei" pe ziua de azi ...

Acest topic a fost editat de Ghost: 8 Jul 2004, 02:37 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Jul 2004, 02:39 PM
Mesaj #40


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mda, ce am vazut eu la Romana e irelevant pentru tine, doar pentru ca e vorba de niste "confrati" de-ai tai. Asta e subiectivism.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 8 Jul 2004, 02:42 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

In ceea ce priveste exemplul tau cu santierul, nu ma pronunt deoarece nu cunosc cazul. In orice caz, faptul ca nu ti-au permis accesul pe o proprietate privata este dreptul lor si nu vad nimic rau in asta.

pai parca spunea ca a fost agresata cind a fotografiat de afara.
atita timp cit nu e obiectiv militar poti fotografia ce teren vrei. privat sau ca reporter.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 8 Jul 2004, 03:20 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (dead-cat @ 8 Jul 2004, 03:44 PM)
pai parca spunea ca a fost agresata cind a fotografiat de afara.

Deci e de afara, de pe sosea. E cu totul altceva.
Acum depinde ce fotografia.
Daca un ziarist vrea sa-mi faca fotografii si sa ma puna in ziar, eu am dreptul sa ma opun. Pur si simplu nu doresc sa ma las fotografiat si legea imi da dreptul acesta. N-am insa dreptul sa-l lovesc.

Daca eu inchiriez o plaja si fac plaja acolo, eu si alte persoane, nici un ziarist n-are voie sa vina pe paja aceea inchiriata de mine si sa faca poze fara acordul meu, chiar daca aceasta se petrece in aer liber, adica "afara". Ii scot filmul din aparat, si-l duc la Politie unde-l voalez. La fel stau lucrurile cu orice alta manifestare care as organiza-o i aer liber. Ziaristii trebuie sa ceara acordul pt. a face poze.
Daca o fac incognito sunt absolviti de orice vina in situatia in care demonstreaza ca prin aceasta fac dovada unei incalcari a legii. Altfel nu.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 8 Jul 2004, 03:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Jul 2004, 03:24 PM
Mesaj #43


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu vroiam sa fac poze cuiva, ci vroiam sa pozez locul accidentului.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 8 Jul 2004, 03:24 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pai zicea ca fotografia scena unui accident. persoanele care apar pe fotografie capata cite-o dunga neagra peste fata. asa se obisnuieste chiar la tabloidele din lumea capitalista.
se considera ca prin aceasta masura s-a pastrat dreptul la intimitate a persoanelor respective.

cind tu treci pe strada iar eu fac o poza cu tine in prim plan poti:

sa dispari din fata obiectivului
sa ma dai in judecata daca public poza in care persoana ta e identificabila (adica fata vizibila)
nu ma poti impiedica sa apas pe declansator (foto).


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 8 Jul 2004, 03:38 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Cu tot ce ai spus mai sus sunt de acord. Am postat ceva in care sa arat ca as fi in dezacord cu acestea?
Cat despre dunga neagra pe fata in ziare si reviste....eu in Romania n-am prea vazut aceasta practica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 8 Jul 2004, 03:49 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



zisesi:
QUOTE

Acum depinde ce fotografia.
Daca un ziarist vrea sa-mi faca fotografii si sa ma puna in ziar, eu am dreptul sa ma opun. Pur si simplu nu doresc sa ma las fotografiat si legea imi da dreptul acesta. N-am insa dreptul sa-l lovesc.


eu am zis, ba te pot fotografia, dar cind public poza trebuie sa te fac imposibil de recunoscut.
cu exceptiile de vigoare: instalatii militare etc.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 8 Jul 2004, 03:53 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Iar eu daca vreau sa ma intorc cu spatele, ma intorc cu spatele. Daca tu imi sari din nou in fata, eu ma intorc din nou cu spatele. Iar dac tu imi sari inca o data in fata ca sa-mi faci poze, deja se poate cataloga ca comportament agresiv fata de mine si eu pot riposta in consecinta.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 8 Jul 2004, 03:54 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 8 Jul 2004, 04:00 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pai eu ce-am zis?

QUOTE (dead-cat)

cind tu treci pe strada iar eu fac o poza cu tine in prim plan poti:

sa dispari din fata obiectivului


daca fug dupa tine in intentia de a te fotografia de-al dracu, asta e harrasment si ma poti da in judecata. n-ai voie sa-mi cari una. daca o faci ai probleme deoarece trebuie sa demonstrezi in tribunal ca te-ai vazut intr-un pericol iminent.

dar suntem offtopic deja. nefertiti spunea ca a fost agresata cind incerca sa fotografieze scena unui accident cu consecinte mortale de pe un drum public.
so far totul e corect si legal. daca ziarul ar fi publicat fotografia fara a obscura fetele persoanelor care eventual ar fi aparut in poza e altceva; nu o sa aflam niciodata si a specula pe aceasta tema nu prea are rost.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 8 Jul 2004, 04:21 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (dead-cat @ 8 Jul 2004, 05:02 PM)
daca fug dupa tine in intentia de a te fotografia de-al dracu, asta e harrasment si ma poti da in judecata.

Dar am voie sa pun mana pe tine, sa te tin strans si sa strig dupa un politist care sa te legitimeze.
Asa o sa stiu cine esti, de unde sa te iau, si pe cine chem in judecata!

QUOTE
n-ai voie sa-mi cari una.

Pai asta am spus si eu in pagina anterioara.
Pur si simplu nu doresc sa ma las fotografiat si legea imi da dreptul acesta. N-am insa dreptul sa-l lovesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 8 Jul 2004, 06:28 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Dar am voie sa pun mana pe tine, sa te tin strans si sa strig dupa un politist care sa te legitimeze.
Asa o sa stiu cine esti, de unde sa te iau, si pe cine chem in judecata!

nu stiu cum e in Romania, dar in occident definitiv nu. doar daca m-ai vazut cum comit o fapta care e prevazuta in codul penal. iar a calca pe cineva pe nervi nu este. nici incalcarea intimitatii nu e (altfel fiecare paparazzi ar fi deja de mult la pirnaie).
deci daca-l prinzi, te da el in judecata pentru privare de libertate si are sanse bune. ce poti face e, sa suni la politie si sa spui ca te simti amenintat. teoretic, ei trimit un echipaj la locatia ta sa te protejeze.
e o chestie foarte cu 2 taisuri daca incerci sa-ti asumi atributiuni care intra de fapt in competenta politiei.
bineinteles ca depinde de la caz la caz, dupa cum am spus, in tribunal va trebui sa convingi judecatorul ca ai fost de buna credinta si ca intr-adevar te-ai simtit amenintat. iar daca esti barbat si te fotografiaza o femeie s-ar putea sa nu te creada nimeni. chestia cu prins si tinut in loc e juridic f. riscanta, mai ales la situatii interpretabile, cum e fotografiatul unei persoane. daca esti martor la un viol however, situatia e clara.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 8 Jul 2004, 06:41 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Daca e femeie, pun mana strans pe aparatul de fotografiat si strig dupa politie. Ea are de ales, sau fuge si abandoneaza aparatul sau ramane. smile.gif

Iar daca e barbat, si in Occident pun mana linistit pe el.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 8 Jul 2004, 06:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 8 Jul 2004, 06:44 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



ce descrii tu e tilharie ph34r.gif ajungi la doftana in celula lu tovarasu'. laugh.gif

QUOTE

Iar daca e barbat, si in Occident pun mana linisti pe el.


n-ai decit sa-ncerci, dar fa-ti o asigurare juridica buna inainte. o sa-ti trebuiasca! rofl.gif
boy, ce-o sa-ti trebuiasca! rofl.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 8 Jul 2004, 06:51 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (dead-cat @ 8 Jul 2004, 07:46 PM)
ce descrii tu e tilharie ph34r.gif ajungi la doftana in celula lu tovarasu'. laugh.gif


Te inseli. Aparatul il predau Politiei imediat.
QUOTE
n-ai decit sa-ncerci, dar fa-ti o asigurare juridica buna inainte. o sa-ti trebuiasca!

N-am nevoie de asigurare. Te asigur.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 9 Jul 2004, 01:21 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (nefertiti @ 8 Jul 2004, 11:26 AM)
..exemplul ala cu acel hotel de pe litoral e chiar unul nefericit.

Eu astept aceeasi atitudine virulenta a mass-media si vizavi de starea hotelurilor lui Josif Armas, patronul hotelurilor din Herculane.
Asta insa nu se va intampla nicidata, "fratii.'." stiu de ce!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 9 Jul 2004, 10:01 AM
Mesaj #55


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Dupa cum vad, gio interpreteza niste situatii ipotetice doar dupa cum i-ar conveni lui, nu dupa cum e legea. Chiar daca e imperfecta, si stim ca asa e, legea e doar cea pe care o avem deocamdata. Si cu asta, sa revenim on topic: sunteti sau nu de acord cu prezentarea unor scene violente in cadrul emisiunilor de stiri?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 Aug 2004, 06:23 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Situatia e cu dus si intors. Pe de o parte, prezentarea imaginilor violente poate avea un efect benefic, deoarece e o atentionare, sub genericul "Nu faceti la fel." Pe de alta parte, copiii pot fi grav afectati de aceste imagini. Totusi, cum raul nu ar trebui folosit pentru a face bine, nu cred ca ar trebui folosite.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 Sep 2004, 06:21 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Imbecilitatea managerilor TV si imbecilizarea publicului telespectator din Romania n-are margini. Zilnic la emisiunile de stiri, boboru' are parte de descinderi ale mascatilor. rofl.gif In fiecare zi se reia aceeasi tema, se dau imagini de arhiva, vechi de luni de zile, ca si cand ar fi proaspete etc.
Ultima nesimtire a televiziunilor: aparatele de supraveghere din locuintele camatarilor sunt atentat la siguranta nationala rofl.gif
Deci n-ai voie sa-ti supraveghezi video propria casa. Mai mult decat atat, azi au anuntat ca in casa lui Nutu s-au gasit doua boxe care aveau un spatiu liber care se preta la montarea de camere video, nici macar nu aveau montate camere video ci doar spatiul ala era taman bun pt a se monta camere video rofl.gif
Oricine face o comparatie intre emisiunile de stiri din UE si cele din Romania va sesiza diferenta. La noi jurnalistii put de lene si comoditate, asa ca inventeaza scenarii facile pt a avea ce prezenta.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 18 Sep 2004, 06:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 20 Sep 2004, 06:13 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



gio, cred ca generalizarea ta nu e tocmai corecta. poate ca nu sunt cu totii asa.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 20 Sep 2004, 09:13 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



N-am spus ca sunt toti dar asta e tendinta iar rezultatul e ca si cand ar fi aproape toti.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 20 Sep 2004, 09:13 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 26 Sep 2004, 01:58 PM
Mesaj #60


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Iar discutia era despre violenta prezentata in cadrul stirilor. So... wink.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:48 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman