HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

14 Pagini V  « < 11 12 13 14 >  
Reply to this topicStart new topic
> Istoria - Cine O Scrie Oare ?, Milenii de Ministere ale Adevarului !
Marduk
mesaj 10 Dec 2015, 12:53 PM
Mesaj #421


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Dec 2015, 12:25 PM) *
...esti incapabil sa intelegi un text simplu, de cateva randuri.

Multumesc pentru intelegere si consideratie.
QUOTE
toate popoarele sunt "corcite". Nu exista popor pur etnic.

Esti sigur?
QUOTE
...Nu exista "drepturi istorice" asupra vreunui teritoriu din partea nimanui... nu pentru a trasa dreptul vreunui stat de a stapani acel teritoriu.

In ce realitate se intapla asta. La mine, in lumea in care se intampla sa traiesc, inca mai exista un obicei, cu infiptul steagului, care da dreptul primului venit sa ia in satpanire teritoriul respectiv, desi s-ar putea ca acel teritoriu sa fi fost vizitat de altii inainte, dar care nu aveau acelasi obicei.
QUOTE
Este firesc sa cercetam ca sa aflam adevarul oricare ar fi el...daca au fost cumani sau altceva, spunem ce au fost, fara jena, fara rusine, fara infatuare.

Corect, putem face asta in cartile de istorie, dar in manuale putem sa le prezentam mai "nuantat". Daca ma uit la infatuarea altora, consider ca romanii sunt prea modesti, iar cand esti asa ceilalti te iau de prost.
QUOTE
Mereu ai acest complex de inferioritate, mereu vrei sa te compari cu ceea ce crezi tu ca fac altii.

Nu este un complex de inferioritate, nu la mine, este mai degraba o revolta fata de ceilalti care mint cu nerusinare, atragandu-ne atentia si facandu-ne minicinosi, ori de cate ori mai exageram pe ici pe colo. Mai pe romaneste, nu vad barna din ochiul lor ci paiul din ochiul nostru.
QUOTE
Nu iti inteleg aceasta nevoie...

Trebuie sa tin aproape, nu? doar sunt european, ce fac europenii trebuie sa fac si eu, nu?
QUOTE
Oricine minte, cand vine vorba despre istorie, procedeaza gresit.

Este vorba de diferenta intre cartile, studiile academice si manuale, sigur minciuna este minciuna, dar unii folosesc "nuantarile" pentru a induce patriotismul, nationalismul etc. in randul copiilor, viitorul tarii respective.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Dec 2015, 04:12 PM
Mesaj #422


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Dec 2015, 12:53 PM) *
Esti sigur?

Destul de sigur

QUOTE
La mine, in lumea in care se intampla sa traiesc, inca mai exista un obicei, cu infiptul steagului, care da dreptul primului venit sa ia in satpanire teritoriul respectiv, desi s-ar putea ca acel teritoriu sa fi fost vizitat de altii inainte

Unde la tine, in Secaria?

QUOTE
Corect, putem face asta in cartile de istorie, dar in manuale putem sa le prezentam mai "nuantat".

Mai exact, ce inseamna "nuantat" (intre ghilimele)? Sa spui ca la Calugareni a castigat Mihai Viteazu si sa ascunzi ca dupa marea victorie de la Calugareni, trupele turcesti au ocupat Bucurestiul si Targovistea? Sa spui ca dupa victoria de la Rovine trupele muntene au gonit din tara, cum scrie Eminescu, pana la Dunare armata otomana? Sa spui ca, la Chilia, Stefan cel Mare a venit in ajutorul lui Tepes? Desi stii ca in realitate s-a intamplat altfel?

QUOTE
este mai degraba o revolta fata de ceilalti care mint cu nerusinare, atragandu-ne atentia si facandu-ne minicinosi, ori de cate ori mai exageram pe ici pe colo

Pai mi se pare cat se poate de normal sa ti se atraga atentia cand exagerezi. Tie nu?! rofl.gif

Daca observi ca altul spune o minciuna, nu ai decat sa il corectezi si sa spui tu care este adevarul, nu sa spui una si mai gogonata ca sa nu te lasi mai prejos!

QUOTE
unii folosesc "nuantarile" pentru a induce patriotismul, nationalismul etc. in randul copiilor, viitorul tarii respective

Daca sunt unii care fac asa ceva, procedeaza gresit. Eu nu stiu la cine te referi si la ce "nuantari", dar sa afirmi ca unele lucruri sunt altfel decat stii ca sunt reprezinta o minciuna. Iar minciuna nu este un fundament solid pe care sa cladesti ceva.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Dec 2015, 05:10 PM
Mesaj #423


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Dec 2015, 04:12 PM) *
...Unde la tine, in Secaria?

Nu la mine in Secaria, pamanturile sunt mostenite de 4-5 generatii, de la strabunii nostri "corcitii" cu ceva greci, turci, tatari, rusi, bulgari si alte nationaitati, nu-i nevoie de steaguri infipte in cine stie ce insule sau continente.
QUOTE
...Sa spui ca la Calugareni a castigat Mihai Viteazu si sa ascunzi ca dupa marea victorie de la Calugareni, trupele turcesti au ocupat Bucurestiul si Targovistea?...

Nu, sa spui ca Mihai Viteazul a castigat o batalie, dar a fost nevoit sa se retraga strategic, pentru a evita ... bla ...bla...bla "nuantat", asa cum fac si altii.
QUOTE
Daca sunt unii care fac asa ceva, procedeaza gresit...

Gresit dar cu folos, au cetateni mai patrioti, mai increzatori in tara de origine decat are Romania.

Acest topic a fost editat de Marduk: 10 Dec 2015, 05:11 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Dec 2015, 05:10 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 12 Dec 2015, 02:49 PM
Mesaj #424


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Dec 2015, 05:10 PM) *
Nu, sa spui ca Mihai Viteazul a castigat o batalie, dar a fost nevoit sa se retraga strategic, pentru a evita ... bla ...bla...bla

De ce sa spui ca a castigat daca nu a castigat? unsure.gif

QUOTE
Gresit dar cu folos, au cetateni mai patrioti, mai increzatori in tara de origine decat are Romania.

NU ti se pare ca prin acest raspuns iti distrugi toata argumentatia?

Adica, romanii, care acum invata o istorie contrafacuta in scopul augmentarii simtului patriotic, sunt mai putin patrioti decat cei din alte tari. rolleyes.gif

Ce te faci insa in cazul in care ii inveti pe copii o istorie mincinoasa in scopul de a deveni mai patrioti, iar copiii astia cand cresc afla adevarul... Nu le distrugi tot ceea ce ai construit in copilarie pe baze false? Le distrugi increderea in stat, increderea in scoala, increderea in virtutile stramosilor ("daca am aflat acum ca m-au mintit in privinta bataliei de la Calugareni, in ce alte privinte m-au mai mintit?!"). Este imoral sa contruiesti dragostea de tara, de neam, de familie, de orice, pe minciuna.

Chiar si un ortodox nepracticant ca tine ar trebui sa stie ca "Veţi cunoaşte adevărul şi adevărul vă va face liberi"

Nu poti cladi libertatea, dragostea, respectul pe minciuna, ci numai pe adevar.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Dec 2015, 03:41 PM
Mesaj #425


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 12 Dec 2015, 02:49 PM) *
De ce sa spui ca a castigat daca nu a castigat?

Cati elevi de gimnaziu din UK crezi ca invata despre dezatrul de la Gallipoli? sau despre dezastrul din campania nord africana, pana la venirea lui Montgomery? despre neputinta americanilor de la Preal Harbor? sau bataliile armatei americane pierdute in fata unor triburi de "piei rosii"?
QUOTE
NU ti se pare ca prin acest raspuns iti distrugi toata argumentatia?

NU. Istoria poate fi "romantata", nu contrafacuta. Contrafacerea nu rezista studiului academic, care se adreseaza unor avizati, cercetatori, istorici, profesori etc. Romanii sunt mai putin patrioti datorita uzurii acestui cuvant, prea mult folosit in comunism, as zice ca multi romani confunda patriotismul cu nationalismul. Nu pot fi de acord cu dorinta unor istorici de a releva istoria adevarata, bruta, brutala cateodata, celor care invata istoria din manuale. Copiii, adolescentii au nevoie de eroi, au nevoie de o istorie "romantata" lipsita de acele detalii care distrug pana si cea mai marunta incredere in efortul inaintasilor la intemeierea acestei tari, eroismul romanilor etc. Cat de relevant poate fi pentru un scolar faptul ca batalia de la Calugareni n-a fost o victorie? De ce alte popoare pun accent pe eroi, pe eroismul inaintasilor desi poate ca lucrurile n-au fost chiar atat de eroice, iar noi vrem sa facem istorie academica inca de la gradinita?
QUOTE
Ce te faci insa in cazul in care ii inveti pe copii o istorie mincinoasa in scopul de a deveni mai patrioti, iar copiii astia cand cresc afla adevarul...

Cati copii afla adevarul istoric? pe cati ii intereseaza realitatea istorica exacta, academica? crezi ca americanii, britanicii sau rusii le spun elevilor la scoala despre toate infrangerile care le-au suferit inaintasii lor?
QUOTE
...Este imoral sa contruiesti dragostea de tara, de neam, de familie, de orice, pe minciuna.

Eu cred ca este imoral sa lasi generatii intregi sa admire eroii altora, sa-si construiasca viitorul sperand ca vor ajunge la fel cu cei ai caror eroi au fost promovati excesiv, ajungand sa-si urasca tara, sa-si doreasca sa traiasca cat mai departe de locul in care s-au nascut, pentru ca istoria i-a invatat ca toti eroii acestei natii au fost niste nemernici, curvari, talhari iar originile poporului sunt "corcite" cu toate semintiile acestui pamant, mai pe scurt ca nu merita sa fi membru al unui astfel de "trib" care n-are nicio sansa sa prospere in aceasta zona geografica numita Romania.
QUOTE
Nu poti cladi libertatea, dragostea, respectul pe minciuna, ci numai pe adevar.

Crezi ca "libertatea" si democratia occidentala s-au construit numai pe adevarul gol golut?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Dec 2015, 05:26 PM
Mesaj #426


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 12 Dec 2015, 03:41 PM) *
Cati elevi de gimnaziu din UK crezi ca invata despre dezatrul de la Gallipoli? sau despre dezastrul din campania nord africana, pana la venirea lui Montgomery? despre neputinta americanilor de la Preal Harbor? sau bataliile armatei americane pierdute in fata unor triburi de "piei rosii"?

Repet - nu am citit niciodata un manual de istorie de la scolile englezesti si americane, deci nu pot raspunde la aceasta intrebare.

Daca e vorba doar pe ce cred, cred ca lucrurile astea nu sunt ascunse, dar nu pot sa afirm cu siguranta din motivul de mai sus.

QUOTE
Nu pot fi de acord cu dorinta unor istorici de a releva istoria adevarata

Deci iti place minciuna. Si te superi cand te numesc mincinos....

QUOTE
Cat de relevant poate fi pentru un scolar faptul ca batalia de la Calugareni n-a fost o victorie?

Daca nu este relevant, sa o scoatem de tot din manual.... Eu cred insa ca este relevant. De ce oare trebuie sa exageram batalia de la Calugareni si sa nu vorbim deloc despre cea de la Giurgiu, care a fost intr-adevar o victorie eclatanta?

QUOTE
Cati copii afla adevarul istoric?

Aha. Deci este in regula sa ii mintim pentru ca mai tarziu oricum nu vor afla adevarul.

Deci nu ne vor prinde cu minciuna.

QUOTE
Eu cred ca este imoral sa lasi generatii intregi sa admire eroii altora

Deci nu este imoral sa ii minti. Este in schimb imoral sa le spui adevarul. Este bine de stiut cum gandesti tu...

QUOTE
a-si urasca tara, sa-si doreasca sa traiasca cat mai departe de locul in care s-au nascut, pentru ca istoria i-a invatat ca toti eroii acestei natii au fost niste nemernici, curvari, talhari iar originile poporului sunt "corcite" cu toate semintiile acestui pamant

Manualele de istorie trateaza atat istoria neamului romanesc, cat si istoria universala. Bineinteles ca atat istoria neamului cat si istoria celorlalte neamuri trebuie predate cat mai obiectiv. Nu vad nici un motiv ca manualele si profesorii sa prezinte istoria romanilor obiectiv si istoria celorlalte popoare sa fie contrafacuta. Deci, toata istoria, indiferent ca se refera la romani sau la straini, ar trebui tratata in manuale stiintific, fara patima, cat mai obiectiv si prin urmare sa prezinte faptele cat mai exact posibil. Repet: si in ce ii priveste pe romani, si in ce ii priveste pe straini.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Dec 2015, 01:47 AM
Mesaj #427


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce zici, despre intamplari ca astea sa le vorbim elevilor sau e mai bine sa ii mintim?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Dec 2015, 10:42 AM
Mesaj #428


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 12 Dec 2015, 05:26 PM) *
Daca e vorba doar pe ce cred, cred ca lucrurile astea nu sunt ascunse, dar nu pot sa afirm cu siguranta din motivul de mai sus.

blink.gif
QUOTE
Deci iti place minciuna...

Nu, nu-mi place minciuna, dar aici nu este vorba de minciuna, exista carti pentru ce care vor sa aprofundeze istoria, sa afle adevarul, iar aceste carti nu sunt interzise. Este irelevant, daunator zic eu, pentru elevii de gimnaziu sa li se prezinte istoria reala. Exemplu: Vlad Tepes identificat de multi ca fiind Dracula, melefic etc. din cauza unei campanii de mediatizare negativa venita din zona saseasca, ungureasca si germana.
QUOTE
Daca nu este relevant, sa o scoatem de tot din manual.... Eu cred insa ca este relevant.

Putem sa vorbim despre orice batalie purtata de domnitorii valahi, dar elevii de gimnaziu n-au nevoie de informatii complete, exacte de discutii academice pe tema acestor batalii. Trebuie sa stie ca au avut loc, ca valahii si-au aparat tara iar prin actiunile lor au ajutat oarecum Europa medievala.
QUOTE
...Deci este in regula sa ii mintim pentru ca mai tarziu oricum nu vor afla adevarul.

Tu cand ai aflat ca nu exista Mos Craciun, zmei, zane etc.? pentru ca am impresia ca ai o problema in zona asta! rofl.gif
Deci nu ne vor prinde cu minciuna.
QUOTE
Deci nu este imoral sa ii minti. Este in schimb imoral sa le spui adevarul. Este bine de stiut cum gandesti tu...

"Eu cred ca este imoral sa lasi generatii intregi sa admire eroii altora"
Cand am zis ca esti expert, n-am exagerat.
QUOTE
Manualele de istorie trateaza atat istoria neamului romanesc, cat si istoria universala...prin urmare sa prezinte faptele cat mai exact posibil...

Te referi la manualele noastre, nu? fara sa ai curiozitatea de privi prin istoria altora, a celor care nu vor ca lumea sa stie cine au fost dacii, valahii, moldovenii, romanii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Dec 2015, 02:01 PM
Mesaj #429


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Dec 2015, 10:42 AM) *
Nu, nu-mi place minciuna
...
Este irelevant, daunator zic eu, pentru elevii de gimnaziu sa li se prezinte istoria reala.

Ia uite cum te contrazici: nu iti place minciuna (pretinzi tu), dar vrei sa nu li se spuna elevilor adevarul, adica vrei sa fie mintiti.

QUOTE
Exemplu: Vlad Tepes identificat de multi ca fiind Dracula, melefic etc. din cauza unei campanii de mediatizare negativa venita din zona saseasca, ungureasca si germana.

Nu am inteles ce vrei sa spui cu exemplul lui Tepes. Nu ar trebui sa li se spuna elevilor ceea ce a facut cu adevarat Tepes? Ca eu asta spun: sa le se spuna adevarul, nu povesti inventate, fie ele inventate de romani sau de straini.

QUOTE
elevii de gimnaziu n-au nevoie de informatii complete, exacte

Informatii complete despre o batalie evident ca nu se pot da, nu le povestesti toate detaliile din lipsa de spatiu, timp, interes: nu le vei spune de pilda cum il chema pe fiecare soldat al lui Stefan cel Mare... Insa informatiile pe care le dai trebuie sa fie adevarate, corecte si relevante. Nu mi se pare normal sa prezinti o infrangere ca pe o victorie...

QUOTE
Tu cand ai aflat ca nu exista Mos Craciun, zmei, zane etc.?

La Istorie nu mi-a vorbit nimeni despre astfel de personaje niciodata.

QUOTE
Te referi la manualele noastre, nu?

Nu ti-am mai spus asta de vreo sapte ori cel putin? Bineinteles. Elevii romani, caci despre ei vorbim, invata din manualele noastre, nu din ale altora. Asadar, daca le dai informatii reale si nu contrafacute atat despre istoria noastra, cat si despre istoria alora, nu exista pericolul mentionat de tine ca vor aprecia mai mult eroii altora decat eroii romani. Pentru ca atat cei romani, cat si cei straini, vor fi prezentati la fel. Si nu vor dispretui istoria poporului roman pentru ca istoria tuturor popoarelor va fi prezentata la fel de obiectiv.

QUOTE
fara sa ai curiozitatea de privi prin istoria altora

Vorbeam despre manuale scolare. Am spus ca nu m-am uitat pe manualele scolare ale altor tari. Asta nu inseamna ca nu ma intereseaza istoria altora, iarasi intelegi pe dos ceea ce iti spun. Ma intereseaza, numai ca am alte surse decat manualele scolare din alte tari, nici nu as putea citi manuale din Franta, Italia, Olanda, Spania si multe alte tari pentru ca nu am de unde cumpara sau imprumuta astfel de manuale, pentru ca mi se pare redundant sa citesc manuale scolare cand pot avea acces mai usor la alte surse de informare si mai ales pentru ca nu cunosc limbile respective deci oricum nu as putea citi ce scrie in acele manuale.


Uite, intrebare: de ce in manualele romanesti trebuie sa scrie, referitor la Rascoala din 1514, ca a fost condusa de Gheorghe Doja, daca pe omul ala in chema in realitate György Dózsa? de ce trebuie sa fie trecut sub tacere numele celui care a fost liderul rasculatilor din timpul Rascoalei de la Bobalna (Antal Nagy)? Asa, de curiozitate...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Dec 2015, 02:04 PM
Mesaj #430


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Acum, apropo de cine scrie istoria... Cristoiu aduce la lumina un text scris de Pamfil Seicaru

http://www.historia.ro/exclusiv_web/genera...a-sovietic-ieri

Un text relativ lung, dar actual


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Dec 2015, 12:25 PM
Mesaj #431


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 Dec 2015, 02:01 PM) *
...nu iti place minciuna...dar vrei sa nu li se spuna elevilor adevarul, adica vrei sa fie mintiti.

N-ai inteles nimic, continui sa rastalmacesti afirmatiile mele, doar pentru a obtine satisfactie. Mergand pe logica asta n-ar trebui sa mai spune copiilor nici basme, povesti etc. sa sacrificam imaginatia, eroii de dragul adevarului.
QUOTE
...Nu ar trebui sa li se spuna elevilor ceea ce a facut cu adevarat Tepes?

Buna incercare. thumb_yello.gif
QUOTE
Informatii complete despre o batalie evident ca nu se pot da... Insa informatiile pe care le dai trebuie sa fie adevarate, corecte si relevante...

No comment.
QUOTE
...Elevii romani, caci despre ei vorbim, invata din manualele noastre, nu din ale altora...nu vor dispretui istoria poporului roman pentru ca istoria tuturor popoarelor va fi prezentata la fel de obiectiv.

Da, vrem ca elevii romani sa cunosaca exact istoria romanilor, in timp ce altii, nuanteaza, "romanteaza" istoria lor tocmai pentru a-i face pe elevi sa indrageasca personajele istorice. Unii isorici ne cer sa fim cat se poate de exacti cu istoria noastra, predata in scoli, desigur din ratiuni patriotice, fara sa cerceteze daca alti europeni, democrati, liberali etc. fac acelasi lucru.
QUOTE
Vorbeam despre manuale scolare...Asta nu inseamna ca nu ma intereseaza istoria altora...

Sigur ca te intereseaza istoria altora, dar nu te interseaza istoria lor predata la scola nu in mediile academice. E un simptom ce pare sa-i afecateze si pe cei care editeaza manualele scolare.
QUOTE
...daca pe omul ala in chema in realitate György Dózsa?

Gheorghe Doja este pronuntia romaneasca, vrei sa-i pronunte romanii numele in secuieste? Eu n-am o problema cu nationalitatea lui Gheorghe Doja, asa cum nu am nici cu cea a lui Gozsdu Manó
QUOTE
...de ce trebuie sa fie trecut sub tacere numele (Antal Nagy)?...

Probabil din aceleasi motive pentru care in unele cartile de istorie unguresti nu apare numele lui Ioan Oláh. Daca te referi a manualele de istorie din comunism, cred ca nici n-ar mai trebui sa-ti pui o astfel de intrebare, daca Antal Nagy nu apare in manualele actuale, alaturi de Ioan Olah, atunci avem o problema.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Dec 2015, 04:48 PM
Mesaj #432


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 14 Dec 2015, 12:25 PM) *
Mergand pe logica asta n-ar trebui sa mai spune copiilor nici basme, povesti etc. sa sacrificam imaginatia, eroii de dragul adevarului.

Istoria este o stiinta. In cadrul orelor de istorie nu isi au locul basmele si povestile, astea se studiaza la literatura. In cadrul orelor de istorie trebuie sa le prezentam informatii stiintifice, nu literare. Nimeni la literatura nu pretinde ca eroii literari sunt personaje reale...

Asadar, fiecare lucru se trateaza corespunzator, la ora respectiva: povestile la literatura, informatiile despre trecut la istorie.

QUOTE
Buna incercare

Nu inteleg ce vrei sa zici. Am spus ca trebuie sa li se prezinte adevarul despre Tepes, nu exagerarile unora sau ale altora, ci ceea ce se stie concret despre domnitor. Deci, nici exagerarile sasilor, nici cele ale romanilor.

Sau, cel mai bine, prezentate si ele, asa cum sunt, ca exagerari.

QUOTE
vrem ca elevii romani sa cunosaca exact istoria romanilor, in timp ce altii, nuanteaza, "romanteaza" istoria lor

Repet a mia oara: nu conteaza ce fac altii. Nu stiu daca asa fac, cum spui tu, nu am de unde sa stiu asta. Insa daca altii fac o greseala, nu vad de ce ar trebui sa o facem si noi. Atat noi, cat si acei altii cine or fi ei, trebuie sa prezinte istoria asa cum a avut loc, fara inflorituri. Daca altii nu fac asa, este problema lor. Si nu combatem o mincuna a altora promovand si noi alte minciuni, ci trebuie sa opunem mincinii adevarul.

QUOTE
Gheorghe Doja este pronuntia romaneasca, vrei sa-i pronunte romanii numele in secuieste?

Da. Nu este atat de greu. De ce sa ii romanizam numele? Cand ungurii maghiarizeaza numele lui Iancu de Hunedoara (Janos Huniady) nu ne place...

QUOTE
Probabil din aceleasi motive pentru care in unele cartile de istorie unguresti nu apare numele lui Ioan Oláh

Si care sunt motivele alea, ca nu le stiu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Dec 2015, 12:07 PM
Mesaj #433


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De ce trebuie sa cunoastem istoria adevarata si nu una "romantata" (un eufemism pentru "mincinoasa"): in primul rand, pentru ca nestiind istoria, riscam sa repetam greselile inaintasilor.

Nu putem invata din experienta lor daca nu stim ce anume au facut cu adevarat; nu putem evita greselile lor daca nu le cunoastem si nu le analizam; nu putem continua ceea ce au facut bun daca nu stim exact ce a fost bun si ce nu a fost din ceea ce au facut.

Un articol care subliniaza din plin aceasta idee:

http://www.gandul.info/puterea-gandului/cu...toriei-13809279


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Dec 2015, 02:29 PM
Mesaj #434


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 14 Dec 2015, 04:48 PM) *
Istoria este o stiinta. In cadrul orelor de istorie nu isi au locul basmele si povestile

Da, la facultate, academie, muzeu etc. istoria este o stiinta.
QUOTE
Nu inteleg ce vrei sa zici.

Intelegi foarte bine.
QUOTE
...nu conteaza ce fac altii.

E nu conteaza, ba eu cred ca conteaza foarte mult modul in care sunt educati unii si cum sunt educati altii. Cred ca avem dreptul azi la 26 de ani de la "revolutie" sa alegem intre a continua, a perpetua mitul, starea mioritica a neamului romanesc sau sa incepem sa avem incredere in eroii nostri in faptele lor, chiar daca la gimnaziu aceste fapte sunt prezentate "romantat".
QUOTE
...daca altii fac o greseala, nu vad de ce ar trebui sa o facem si noi.

Pentru ca a educa a promova patriotismul nu este o gresala, o fi pentru ultraliberali, idealisti care cred ca oamenii (triburile) or sa traiasca amestecat renuntand la valorile spirituale si traditionale. Specia umana nu este pregatita pentru asa ceva, nu in acest moment, or a spera azi intr-un viitor multicultural, lipsit de ura specific unei civilizatii evoluate, reprezinta din punctul meu de vedere o gresala capitala, pentru ca cei slabi vor fi asimilati de culturile puternice care nu vor sa renunte la istoria lor, chiar daca este "romantata".
QUOTE
...Cand ungurii maghiarizeaza numele lui Iancu de Hunedoara (Janos Huniady) nu ne place...

N-am o problema cu maghiarizarea numelui, cata vreme stiu ca a fost valah, dar am o problema cand vad incercarile unora de al transforma in maghiar sau mai stiu eu ce alta natie pura.
QUOTE
Si care sunt motivele alea, ca nu le stiu?

E nu stii (cu doi i!) eu cred ca stii foarte bine.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Dec 2015, 02:39 PM
Mesaj #435


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 15 Dec 2015, 12:07 PM) *
De ce trebuie sa cunoastem istoria adevarata si nu una "romantata"...

Cu ce-l ajuta pe elevul de gimnaziu, care poate n-o sa termine nici 8 clase, ca batalia de la Calugareni n-a fost o victorie decisiva? o sa-si cunoasca mai bine stramosii? o sa-i respecte mai mult? n-o sa mai faca greselile lui Mircea, Mihai, Stefan, Brancoveanu, Cantemir etc.? hai sa fim seriosi sa discutam corect, de ce este nevoie ca istoria sa fie predata elevilor gradual si nu respectand adevarul brut? Cu ce gresim daca nuantam faptele? ne-am gasit noi dintr-o data sa dam lectii de corectitudine istorica tuturor, ca si cum celorlalti le-ar pasa de corectitudinea noastra.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Dec 2015, 03:03 PM
Mesaj #436


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 15 Dec 2015, 02:29 PM) *
Da, la facultate, academie, muzeu etc. istoria este o stiinta.

Istoria este o stiinta si punct.

Sa facem distinctie intre literatura si istorie. Operele literare nu au pretentia ca redau intampari reale. Istoria este o stiinta si nu o arta tocmai din acest motiv; istoricii sunt oameni de stiinta si nu artisti, cercetatori si nu creatori. Daca vrei sa prezinti fapte imaginare, poti numi asta imaginatie, fantezie, literatura, dar nu istorie si nu poti pretinde ca este stiinta.

QUOTE
Intelegi foarte bine.

Spre deosebire de unele persoane, eu spun mereu ceea ce gandesc, nu cred in virtutile minciunii. Deci, cand spun ca nu inteleg un anume lucru inseamna ca intr-adevar nu il inteleg.

QUOTE
Cred ca avem dreptul azi la 26 de ani de la "revolutie" sa alegem intre a continua, a perpetua mitul, starea mioritica a neamului romanesc sau sa incepem sa avem incredere in eroii nostri in faptele lor

Si eu cred exact acelasi lucru: ca avem dereptul sa alegem intre a continua, a perpetua mitul si a incepe sa avem incredere in ceea ce putem invata de la stramosii nostri si ce putem invata din faptele lor. Si aleg fara urma de dubiu a doua varianta: vreau sa cunoastem ceea ce au facut cu adevarat stramosii nostri, vreau sa cunoastem faptele lor adevarate, sa renuntam la perpetuarea miturilor, si in felul asta sa continuam ceea ce au facut ei bine si sa evitam sa repetam greselile lor.

QUOTE
a educa a promova patriotismul nu este o gresala

A promova patriotismul spunand adevarul despre noi insine, despre cei din jur, despre prezent, trecut si despre cum vrem sa fie viitorul nu este o greseala. Este insa o greseala sa iti imaginezi ca poti construi ceva, orice, fie ca este vorba de patriotism, de dragoste de tara, dragoste de neam sau orice alt sentiment, pe o fundatie cladita din minciuni.

QUOTE
N-am o problema cu maghiarizarea numelui, cata vreme stiu ca a fost valah

Pai... pe ce te bazezi cand spui ca a fost valah? De ce esti sigur-sigur ca a fost valah? smile.gif

A fost "valah 100%" sau avea ceva sange amestecat cu al altor natii? Si daca avea, oare in ce proportii...

QUOTE
eu cred ca stii foarte bine

Repet ce spuneam mai sus: daca as sti, nu as intreba.

QUOTE
Cu ce-l ajuta pe elevul de gimnaziu, care poate n-o sa termine nici 8 clase, ca batalia de la Calugareni n-a fost o victorie decisiva?

Dar cu ce il ajuta sa ii spui ca a fost, daca nu a fost?

QUOTE
ne-am gasit noi dintr-o data sa dam lectii de corectitudine istorica tuturor, ca si cum celorlalti le-ar pasa de corectitudinea noastra

Pai nu trebuie sa predam istoria asa cum a fost pentru ca le pasa ori nu altora... O predam asa cum a fost pentru ca oamenii trebuie sa cunoasca adevarul, o predam asa cum a fost pentru noi, nu pentru altii.

Acest topic a fost editat de abis: 15 Dec 2015, 03:09 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Dec 2015, 03:50 PM
Mesaj #437


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 15 Dec 2015, 03:03 PM) *
Istoria este o stiinta si punct.

Corect.
QUOTE
Sa facem distinctie intre literatura si istorie.

N-am spus niciunde ca nu trebuie sa facem distinctie, "romantat", "nuantat" nu inseamna, pentru mine, literar ci doar o forma simplificata a istoriei fara detalii, pentru nivelul respectiv.
QUOTE
...vreau sa cunoastem ceea ce au facut cu adevarat stramosii nostri, vreau sa cunoastem faptele lor adevarate, sa renuntam la perpetuarea miturilor...

Ca istoric amator vreau acelasi lucru, dar ca roman, parinte, dascal vreau ca macar la gimnaziu copiii sa invete istoria nuantat, sa prinda drag de faptele stramosilor, nu sa realizeze brutal ca n-am prea facut nimic, dupa scrierile unora si ale altora, pentru ca exista o lipsa, o falie temporala enorma, intre istoria scrisa dupa izvoarele autohtone, a descoperirilor arheologice si istoria scrisa de altii despre daci, valahi sau romani. Pentru a continua cercetarea trebuie sa separam scoala de academie, sa construim nivele istorice. Una este ce descoperim, sau ceea ce ar trebui sa descoperim arheologic si livresc si alta este ceea ce predam elevilor la scoala primara.
QUOTE
A promova patriotismul spunand adevarul despre noi insine, despre cei din jur, despre prezent, trecut si despre cum vrem sa fie viitorul nu este o greseala.

Nu poti, in opinia mea, sa obti aceleasi rezultate ca si ceilalti daca respecti ad literam adevarul, cel putin la scoala primara, unde se insamanteaza patriotismul. Mai tarziu, poti sa discuti cu elevii, studentii despre realitatea academica, dar pe cei mici nu-i ajuta, iar ceilalti deja stiu asta si actioneaza ca atare.
QUOTE
Pai... pe ce te bazezi cand spui ca a fost valah? De ce esti sigur-sigur ca a fost valah?

Nu sunt sigur, dupa cum ai observat am folosit termenul de valah si nu de roman.
QUOTE
...daca as sti, nu as intreba.

Moncher, am pretentii fata de domnia ta. Daca nu stii, cauta, macar atata sa reusesc sa te conving sa cauti prin istorie si sa-mi dai niste raspunsuri care sa ma uimeasca.
QUOTE
Dar cu ce il ajuta sa ii spui ca a fost, daca nu a fost?

Eu cred ca-l ajuta, ramane cu credinta ca stramosii lui n-au fost doar niste talhari, ca s-au batut pentru ca tara sa-i ramana mostenire lui si copiilor lui.
QUOTE
... O predam asa cum a fost pentru ca oamenii trebuie sa cunoasca adevarul, o predam asa cum a fost pentru noi, nu pentru altii.

Care oameni? elevii de gimnaziu? sau studentii. Pentru ca una este sa discuti istorie cu cineva care are un fond informationala, cultural etc. si alta sa-i spui unui elev de clasa a IV-a ca Stefan cel Mare a preferat sa "inchine" tara turcilor, decat s-o lase pe mana lesilor, ungurilor sau muscalilor. Dar chestia asta cu inchinarea n-ar fi cine stie ce afirmatie rauvoitoare, dar naste intrebari si raspunsuri care n-ar da nicio "satsfactie" dorintei de cunoastere a elevului de clasa a IV-a.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Dec 2015, 05:08 PM
Mesaj #438


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am trait sa citesc si aceasta stire. Ca istoric amator aveam oarece banuieli, datorita numarului de locuitori ai Chinei, ca Mao ar putea fi catalogat ca cel mai mare criminal al sec. XX, dar niciodata n-am crezut ca numarul acestor victime va depasi cu mult "palmaresul" celorlalti doi mari dictatori ai sec. XX european. Desi este clar ca revolutiile din URSS si China n-ar fi avut succes fara un numar mare de victime, azi atat in Rusia cat si in China cei doi dictatori se bucura de oarece recunostinta, spre deosebire de Germania unde Hitler este desconsiderat, iar oficial cei care si-ar arata simpatia fata de acest dictator ar avea de suferit.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Dec 2015, 07:09 PM
Mesaj #439


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 15 Dec 2015, 03:50 PM) *
ca roman, parinte, dascal vreau ca macar la gimnaziu copiii sa invete istoria nuantat, sa prinda drag de faptele stramosilor, nu sa realizeze brutal ca n-am prea facut nimic

Deci asta este parerea ta despre stramosi - ca nu au facut mare lucru... Si ca trebuie sa mintim copiii ca sa aiba o imagine mai frumoasa despre stramosi decat ar merita respectivii...

Si imi mai spui mie ca nu-i respect pe inaintasi...

QUOTE
Nu poti, in opinia mea, sa obti aceleasi rezultate ca si ceilalti daca respecti ad literam adevarul, cel putin la scoala primara, unde se insamanteaza patriotismul

Sa obtii.

Nu stiu ce rezultate obtin altii si nici nu ma intereseaza. Ceea ce ma intereseaza este ca profesorii sa nu minta, ci sa spuna adevarul, nu cred in educatie stiintifica facuta cu minciuni.

QUOTE
Nu sunt sigur, dupa cum ai observat am folosit termenul de valah si nu de roman.

Exact acelasi termen am folosit si eu in intrebare... Parerea mea este ca a avut mai mult sange strain decat valah.

QUOTE
Daca nu stii, cauta, macar atata sa reusesc sa te conving sa cauti prin istorie si sa-mi dai niste raspunsuri care sa ma uimeasca.

Unde sa caut "prin istorie" motivele pentru care crezi tu ca in unele cartile de istorie unguresti nu apare numele lui Ioan Oláh?

QUOTE
Eu cred ca-l ajuta, ramane cu credinta ca stramosii lui n-au fost doar niste talhari

Deci, daca le spui copiilor ce au facut stramosii nostri cu adevarat, vor ajunge la concluzia ca au fost talhari, asa ca trebuie sa ii mintim. Asta inseamna ca tu crezi ca au fost talhari...

Oare australienii de ce nu isi pun problema asta... Stramosii lor chiar au fost deportati din Anglia ca pedeapsa, si uite ca nu se rusineaza de asta...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Dec 2015, 11:54 AM
Mesaj #440


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 15 Dec 2015, 07:09 PM) *
Deci asta este parerea ta despre stramosi - ca nu au facut mare lucru...

Nu, nu este parerea mea, este parerea unor istorici, eu doar discut pe tema asta.
QUOTE
...Ceea ce ma intereseaza este ca profesorii sa nu minta...

SA NUANTEZE! nu sa minta.
QUOTE
...Parerea mea este ca a avut mai mult sange strain decat valah.

rofl.gif
QUOTE
Deci, daca le spui copiilor ce au facut stramosii nostri cu adevarat, vor ajunge la concluzia ca au fost talhari, asa ca trebuie sa ii mintim. Asta inseamna ca tu crezi ca au fost talhari...

Sucita ca la Ploiesti.
QUOTE
Oare australienii de ce nu isi pun problema asta...

In Australia n-au ajuns doar deportati ci si emigranti, nu vad o legatura intre Romania si Australia!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Dec 2015, 01:00 PM
Mesaj #441


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 16 Dec 2015, 11:54 AM) *
Nu, nu este parerea mea, este parerea unor istorici

Eu nu vorbesc aici cu niste istorici anonimi, ci vorbesc cu tine ca sa aflu parerile tale. Prin urmare, cand tu scrii ca "daca le spunem copiiilor adevarul despre stramosii nostri vor ajunge la concluzia ca nu au facut mare lucru" eu asta inteleg ca este parerea ta, ca stramosii nu au facut, cu adevarat, mare lucru.

Ar trebui sa inteleg altceva?

QUOTE
A NUANTEZE! nu sa minta.

Adica, atunci cand un profesor spune ca o batalie a fost castigata cand de fapt nu a fost se cheama "nuantare" si nu minciuna? Cand spune ca un domnitor a facut o anume fapta din motivul X pe cand in realitate a fost motivul Y se cheama "nuantare" si nu minciuna?

Sau, concret, ce inseamna in limbajul tau "nuantare"? In limbajul meu, o prezentare voit denaturata a adevarului se cheama minciuna... Daca spui ca s-au intamplat alte lucruri decat cele care stii ca s-au intamplat ori daca spui ca s-au petrecut altfel decat s-au petrecut, daca spui ca au fost altfel decat stii ca au fost, se cheama ca minti. Nu ca nuantezi. Tu ai alta parere?

QUOTE
Sucita ca la Ploiesti.

Sa o spun mai simplu.

Dupa parerea ta, daca le spui copiiilor ce au facut cu adevarat stramosii or sa creada ca au fost talhari. Adica, dupa parerea ta, faptele stramosilor au fost cele ale unor talhari, altfel de ce ar crede asta copiii...

Acest topic a fost editat de abis: 16 Dec 2015, 01:00 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Dec 2015, 04:22 PM
Mesaj #442


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Dec 2015, 01:00 PM) *
...vorbesc cu tine ca sa aflu parerile tale.

Multumesc. Nu ma asteptam sa te intereseze atat de mult parerile mele, dragut din partea ta. mwah1.gif
QUOTE
Adica, atunci cand un profesor spune ca o batalie a fost castigata cand de fapt nu a fost se cheama "nuantare"

Cred ca am mai discutat despre asta, dar repet pentru a pune odata capat marotei tale cu mintirea copiilor. Conf. DEX:
NUANȚÁ
1. A reproduce, a reda nuanțele unei culori, ale unui ton etc.; a reda ceva în diverse nuanțe.
2. A pune în evidență (prin treceri subtile, gradate), a reliefa prin mijloace expresive; a colora, a da expresie.
3. Diferență foarte mică între aspecte sau lucruri de același gen; varietate de manifestare a unei acțiuni, a unui sunet, a unei senzații etc. ♦ Aspect ușor deosebit al sensului de bază al unui cuvânt. ♦ Ceea ce se adaugă esențialului, modificându-l ușor; caracter, notă particulară.
NU MINCIUNA
QUOTE
Dupa parerea ta, daca le spui copiiilor ce au facut cu adevarat stramosii or sa creada ca au fost talhari...

Daca le predai istoria dupa unii istorici, fara sa nuantezi, sigur ca orice copil o sa-si puna intrebari despre stramosii romanilor, mai ales despre domnitori. La facultate, n-ai decat sa vorbesti cu studentii pe sleau despre cum erau conducatorii din evul mediu, atat valahi cat si occidentali sau orientali.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Dec 2015, 05:38 PM
Mesaj #443


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 16 Dec 2015, 04:22 PM) *
Cred ca am mai discutat despre asta, dar repet pentru a pune odata capat marotei tale cu mintirea copiilor. Conf. DEX

Pai de-aia sunt nedumerit. Tu folosesti cuvantul cu alt sens decat in DEX. Spui ca "nuantezi" daca zici ca un domnitor a castigat o batalie pe care in realitate a pierdut-o... Zici ca Iancu de Hunedoara a fost valah, cand de fapt in el curgea sange amestecat romanesc, maghiar, cuman..

Pretinzi ca nu vrei sa se predea istorie adevarata, ci nuantata - ca si cum, dupa DEX, nuantele ar fi antonimele adevarului. Nu, antonimul adevarului este minciuna, nu nuanta.

QUOTE
Daca le predai istoria dupa unii istorici, fara sa nuantezi, sigur ca orice copil o sa-si puna intrebari despre stramosii romanilor, mai ales despre domnitori.

Repet ce am spus mai sus de nu stiu cate ori: trebuie sa li se predea istoria adevarata. Nu am spus "istoria dupa unii istorici", ci sa li se predea ceea ce se stie, lucrurile care s-au intamplat, ceea ce rezulta din studiul obiectiv al izvoarelor istorice.

Este foarte bine ca oamenii sa isi puna intrebari. Daca scopul scolii ar fi sa ii determine pe copii ca in loc sa memoreze si sa reproduca ceea ce le spun profesorii, sa isi puna singuri mintea la contributie, sa isi puna intrebari, sa caute singuri raspunsuri, ar fi excelent. Asta ar fi o scoala adevarata.

QUOTE
La facultate, n-ai decat sa vorbesti cu studentii pe sleau despre cum erau conducatorii din evul mediu, atat valahi cat si occidentali sau orientali.

Adica, dupa tine, ar trebui sa cunoasca istoria adevarata doar studentii de la Facultatea de Istorie, iar restul romanilor sa cunoasca o istorie contrafacuta.

Acest topic a fost editat de abis: 16 Dec 2015, 05:39 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Dec 2015, 12:36 PM
Mesaj #444


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Dec 2015, 05:38 PM) *
Pai de-aia sunt nedumerit...

Esti nedumerit pentru ca esti un propagandist. Desi realizezi perfect ceea ce vreau sa spun, o tot invartesti ca la Ploiesti doar pentru a demonstra ca n-am dreptate.
QUOTE
...trebuie sa li se predea istoria adevarata...sa li se predea ceea ce se stie, lucrurile care s-au intamplat, ceea ce rezulta din studiul obiectiv al izvoarelor istorice.

De la gradinita la facultate?!?! fara nici o "nuantare", habar nu ai ce vorbesti. Nu stiu de ce mai continui sa discut cu tine pe tema asta!
QUOTE
...iar restul romanilor sa cunoasca o istorie contrafacuta.

NUANTATA, moncher, nuantata nu contrafacuta. Vrei ca la gimnaziu sa se predea la ora de istorie ororile sexuale ale celor mai desfrânaţi voievozi români? cu ce i-ar ajuta chiar si pe elevii care se chinuie sa termine un liceu sau scoala tehnica aceasta istorie?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Dec 2015, 12:41 PM
Mesaj #445


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



"Fabulele ar trebui să fie predate copiilor ca fabule, miturile ca mituri, iar miracolele ca reprezentări literare. A preda copiilor superstiţiile ca adevăruri este unul dintre cele mai îngrozitoare lucruri. Mintea copilului le acceptă şi le crede, iar doar printr-o mare suferinţă, ce durează ani, va scăpa de această credinţă. De fapt, oamenii vor lupta în numele unei superstiţii la fel de repede ca în numele unui adevăr - uneori chiar mai repede, deoarece o superstiţie este intangibilă, astfel că nu poate fi demonstrată a fi falsă, iar adevărul este un punct de vedere, deci poate fi schimbat".

http://www.descopera.ro/cultura/9187491-hy...-a-lumii-antice


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Dec 2015, 01:16 PM
Mesaj #446


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sunt de acord cu spusele Hypatiei. Care-i legatura cu ceea ce discutam noi aici? intre supestitie si predarea graduala a istoriei? Eu sunt impotriva superstitiilor, desi consider ca acest fenomen, comportament, nu este indeajuns de studiat. Daca te gandesti ca "puterea" superstitiei, manifestata la unii indivizi prin credinta, poate genera in anumite cazuri, fenomene considerate paranormale, atunci putem accepta ca stim prea putine despre aceasta "forta" launtrica a omului.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Dec 2015, 02:04 PM
Mesaj #447


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 17 Dec 2015, 12:36 PM) *
Esti nedumerit pentru ca esti un propagandist.

Sunt propagandist pentru ca vreau ca oamenii sa cunoasca istoria adevarata a propriului popor si istoria adevarata a celorlalte neamuri?

QUOTE
De la gradinita la facultate?!?!

La gradinita nu exista ore de istorie. Dar, indiferent de varsta, la ora de istorie ar trebui predate lucruri adevarate: ceea ce s-a intamplat cu adevarat si nu fabulatii.

QUOTE
fara nici o "nuantare", habar nu ai ce vorbesti

Habar nu am ce intelegi tu prin nuantare intre ghilimele. Daca pentru tine nuantare intre ghilimele inseamna sa le spui copiilor ca domnitorul X a castigat o batalie pe care in realitate a pierdut-o, atunci da, fara astfel de nuantari.

QUOTE
Vrei ca la gimnaziu sa se predea la ora de istorie ororile sexuale ale celor mai desfrânaţi voievozi români?

Nu vad de ce nu ar trebui mentionat si faptul ca unii dintre voievozi au avut un comportament care nu le face cinste. De ce sa ii lasi sa creada ca toti au fost niste mari eroi, stalpi de moralitate si virtute, luptatori de elita impotriva Semilunii...

QUOTE
Sunt de acord cu spusele Hypatiei. Care-i legatura cu ceea ce discutam noi aici?

Pledoaria pentru adevar: Fabulele ar trebui să fie predate copiilor ca fabule, miturile ca mituri, iar miracolele ca reprezentări literare. A preda copiilor superstiţiile ca adevăruri este unul dintre cele mai îngrozitoare lucruri.

Miturile trebuie sa ramana mituri si sa le studiem asa cum sunt, ca pe niste mituri. Creatiile literare trebuie sa ramana literatura. Iar stiinta (istoria este o stiinta) trebuie sa se bazeze pe cercetare, pe incercarea de a afla adevarul, nu pe mituri, nu pe propaganda. Datoria istoricilor si prin extensie a profesorilor de istorie este sa spuna adevarul asa cum s-a intamplat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Dec 2015, 02:51 PM
Mesaj #448


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 17 Dec 2015, 02:04 PM) *
...Nu vad de ce nu ar trebui mentionat si faptul ca unii dintre voievozi au avut un comportament care nu le face cinste.

rofl.gif moncher, asta-i nuantarea, nu te apuci la gimnaziu sa le spui ca domnitorii dupa ce pierdeau batalii si-o trageau cu sultanii sau cu domnitele si boieroaicele.
QUOTE
...Datoria istoricilor si prin extensie a profesorilor de istorie este sa spuna adevarul asa cum s-a intamplat.

Da, dar s-o spuna gradual, cu nuantari pentru elevi si in discutii academice cu studentii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Dec 2015, 04:06 PM
Mesaj #449


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 17 Dec 2015, 02:51 PM) *
moncher, asta-i nuantarea, nu te apuci la gimnaziu sa le spui ca domnitorii dupa ce pierdeau batalii si-o trageau cu sultanii sau cu domnitele si boieroaicele

Nu toti faceau la fel... Si nu vad de ce ar fi gresit sa le spui ca unii se bateau cu turcii, altii si-o trageau cu turcii.

Acest topic a fost editat de abis: 17 Dec 2015, 04:06 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Dec 2015, 04:14 PM
Mesaj #450


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 17 Dec 2015, 04:06 PM) *
...nu vad de ce ar fi gresit sa le spui ca unii se bateau cu turcii, altii si-o trageau cu turcii.

La facultate, in studiile academice, carti de istorie sigur ca poti sa spui, sa dezbati ipoteze, sa discuti insemnari sa scrieri din perioada respectiva, dar cu ce-l ajuta in viata, pe elevul de clasa a VI-a, daca stie ca Radu cel Frumos era amantul sultanului?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Dec 2015, 05:14 PM
Mesaj #451


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cu ce il ajuta daca ii ascunzi lucrul asta?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Dec 2015, 10:07 AM
Mesaj #452


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



O telegramă istorică. Căutată de ruși, ascunsă de români

Războiul ruso-turc din 1877-1878 a oferit României posibilitatea de a-și câștiga independența prin jertfa pe câmpul de luptă a mii de soldați români. Prinsă între Imperiul Țarist, ce își dorea revanșa și teritoriile pierdute în urma Războiul Crimeii, și Imperiul Otoman, ce agoniza puternic în ultimele decenii ale secolului al XIX-lea, marja de manevră a României era deosebit de redusă. Fie încerca să se alăture războiului dus de ruși împotriva otomanilor, fie rămânea neutră, dar cu trupe rusești pe teritoriul ei, expusă permanent pericolului să fie transformată în teatru de război, cum s-a întâmplat de atâtea ori în secolului al XIX-lea.

De la începutul conflictului, relațiile dintre Imperiul Țarist și România s-au desfășurat în condiții inegale. Rusia „a negociat” din poziție de forță o convenție cu autorițățile de la București, ce permitea trupelor țariste să tranziteze teritoriul românesc. Mai mult: trupele ruseşti au trecut Prutul, îndreptându-se către Dunăre, fără a mai aştepta adoptarea convenției în Parlamentul României.


http://www.historia.ro/exclusiv_web/genera...-ascunsa-romani


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Dec 2015, 06:16 PM
Mesaj #453


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 17 Dec 2015, 05:14 PM) *
Cu ce il ajuta daca ii ascunzi lucrul asta?

hmm.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jan 2016, 04:21 PM
Mesaj #454


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Vezi titluri cretine prin presă:

“Podul Inalt 1475 – Cea mai mare infrangere din istoria Islamului”

De unde și până unde? Ca să spui “cea mai mare înfrângere”, trebuie să-i vezi și urmările.

A fost o victorie a lui Ștefan, da, dar o bună parte din oastea turcă era compusă din valahi din Muntenia și recruți din Balcani. Urmarea a fost importantă doar pentru Moldova: un răgaz de un an până la o nouă invazie turcă condusă chiar de sultanul Mahomed al II-lea, apoi o înfrângere totală a moldovenilor (Valea Albă) și perderea ieșirii la mare. Nimic de-a face cu o învingere a Islamului. Absolut nimic comparabil, ca urmări pentru Islam, cum fusese căderea Ierusalimului în fața cruciaților, sau victoria navală apuseană de la Lepanto, care a pus capăt hegemoniei turcești în Mediterana.

In realitate, cea mai mare înfrângere din istoria Islamului avusese loc de multă vreme. E vorba de asediul și distrugerea Bagdadului, în 1258, de către mongolii budiști și animiști și creștini nestorieni ai lui Hulagu.

Acel eveniment catastrofal a destabiliziat și distrus definitiv unitatea Islamului, punând capăt dinastiei califilor Abasizi, descendenți din Mahomed, ai cărei supraviețuitori au fugit în Egipt.

Asta a permis ca trei secole mai târziu alți nomazi din Asia, turcii, nație străină arabilor, dar convertită la Islam, să confiște titlul de Calif, după cucerirea Egiptului.

In 1517, sultanul turc Selim, fără nici o legătură cu arabii sau cu linia de sânge a lui Mahomed, s-a autoproclamat Calif, iar de atunci sultanii turci au fost automat Califi.

Patru secole mai târziu, un alt turc, Mustafa Kemal (Atatürk), militar ateu, avea să anuleze definitiv funcția de Calif al Islamului, exilându-l pe nevolnicul ultim deținător al titlului, uzurpat de multe secole, Abdülmecid II.

Incepând de atunci, nici o unitate nu mai este posibilă în Islamul sunnit (în război permanent, de altfel, cu Islamul șiit, care e practic o altă religie) și nici o autoritate centrală nu va mai putea fi restabilită, făcând ca Islamul sunnit să rămână pe vecie spart în structuri naționale, sau regionale, sau locale, exact precum protestantismul.

Această fărâmițare de nereparat a Islamului de astăzi nu ar fi fost posibilă dacă mongolii, în 1258, nu măcelăreau întreaga familie a Califilor Abasizi, distrugând și sediul puterii Islamului care fusese Bagdadul lui Harun al-Rașid.

Comparată cu așa catastrofă, cu efecte majore încă și azi, o mică înfrângere prin Moldova, în vremea gloriosului sultan Mahomed al II-lea, apare ca un accident de campanie și nici pe departe “cea mai mare infrangere din istoria Islamului”.

Mahomed al II-lea, de altfel, putea să-și permită o pauză. La urma urmei, el era cuceritorul Constantinopolelui, cea mai mare înfrângere a creștinismului.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Jan 2016, 08:32 PM
Mesaj #455


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Jan 2016, 04:21 PM) *
...“Podul Inalt 1475 – Cea mai mare infrangere din istoria Islamului”
...In realitate, cea mai mare înfrângere din istoria Islamului avusese loc de multă vreme. E vorba de asediul și distrugerea Bagdadului, în 1258, de către mongolii budiști și animiști și creștini nestorieni ai lui Hulagu.
...Mahomed al II-lea, de altfel, putea să-și permită o pauză. La urma urmei, el era cuceritorul Constantinopolelui, cea mai mare înfrângere a creștinismului.

Eu cred ca avem 3 aspecte pe care le-am putea aborda separat.
1. Cea mai mare infrangere a islamului, in opinia mea, este batalia de la Ankara, 1402, intre mongoli si turci.
2. Distrugerea Bagdadului poate fi incadrata in aceasta ofensiva mongola catre vest, dar nu cred ca este mai mare decat batalia de la Ankara.
3. Avem doua directii de analizat, una este razboiul "interreligios" intre mongoli si turci (sau arabi condusi de turci) si alta razboiul dintre crestinism si islamism (turcii ca imperiu dominant al islamului)
Poate ca Podul Inalt a fost o "mare infrangere" a turcilor, in conflictul lor cu crestinii, la care nu se asteptau, de fapt asa este si prezentata in "Istoria turcilor" de Mehmet Ali. Turcii se asteptau sa treaca peste Moldova fara probleme, sa infranga orice rezistenta si sa transforme Moldova in pasalac. Nu s-a intamplat asta, desi n-a fost cea mai mare infrangere a lor, dar a fost ca un soc pentru turci care nu se asteptau la o astfel de rezistenta in aceasta tara mica, nesemnificativa in acele vremuri.
"Pierderile sunt uriase. Nicaieri vreo armata musulmana nu mai fusese decimata in asemenea hal. Chiar cronicile turce afirma ca atunci au fost taiati 40.000 de vajnici ieniceri si spahii, o suma enorma pentru oamenii acelor timpuri."
E prea mult spus, in batalia de la Ankara a fost o inclestare intre aprox. 1 milion de oameni.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 11 12 13 14 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 02:15 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman