HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Este Intuitia ?, E oare Definibila, Utila, Dezvoltabila ?
No-name
mesaj 24 Nov 2009, 12:31 PM
Mesaj #71


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 9 November 09
Din: Ardeal
Forumist Nr.: 15.295



Multumesc de primire...smile.gif

Uite,eu nu cred in destin -la modul ca nu cred ca sunt o marioneta trimisa aici cu scopul de a face jocurile-.Exista insa clipe in care,desi tot ce analizezi are logica,tot ce alegi este dupa o analiza a situatiei f amanuntita,ceva din interior iti spune(contrar logicii) stai deoparte-Poate e generata de instinctul de autoaparere,poate de lucrurile nevazute si nestiute de care suntem capabili si care n-au masuratori in spatiul omenesc(inca!?)..Cine stie..Stiu doar ca de cate ori nu mi-am ascultat intuitia,nu a fost f bine..:)Acum apare si problema de a separa acel feeling numit intuitie de ..dorinta inimii pt ca,se confunda usor aceste 2 sentimente.Si mai cred ca venind aici in lume,am primit la nastere tot ce aveam nevoie sa ne implinim "destinul"...sau de ce nu,sa depasim karma..Intuitia as spune ca e cea care ne ajuta in momentele decisive cand un "da" sau un "nu"
ne poate schimba viata..Intuitia e aceea care,cunoscand un om sa zicem ,extraordinar de bine intentionat..iti a o alarma ca lucrurile sunt doar de ..suprafata..etc..etc.Poate e generata de instincte-de supravietuire,de aparare...Poate e de fapt ce-l mai important lucru pe care-l avem dar de care nu suntem sau nu am invatat sa fim constienti.


--------------------
Mai departe de moarte, mai departe de viaţă,
mai departe de dragoste, mai departe de mine.....
Şi cursa continuă.(Paler)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 8 Dec 2009, 08:26 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(No-name @ 24 Nov 2009, 02:31 PM) *
Poate e de fapt ce-l mai important lucru pe care-l avem dar de care nu suntem sau nu am invatat sa fim constienti.


... in acest caz Intuitia nu s-ar mai chema intuitie ci analiza constienta. smile.gif

Da, e cel mai important lucru si cred ca, in multe situatii, intuitia unei persoane normale poate surclasa gindirea iterativa si algoritmica a uneia cu un IQ ridicat.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 19 Aug 2010, 01:43 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(exergy33 @ 28 Jun 2008, 06:40 PM) *
Pina te lamuresti ce sunt, consulta-ti intuitia smile.gif.

Restul spuselor nu le voi comenta pentru ca nu vreau sa ma razboiesc (in cuvinte), desi ar trebui sa o fac ca sa-mi apar ideea.

@Erwin
picatul fisei rolleyes.gif ... cred ca e mai degraba un act constient, o reactie intirziata ce are loc dupa procesarea tuturor datelor care sunt disponibile in constient.

Nu stiu cum se face ca intuiesc mai mult evenimentele si intimplarile negative decit pe cele pozitive ...


Cred ca intuitia se bazeaza pe informatiile,senzatiile si intamplarile traite de fiecare individ in parte.
Intuitia difera de la individ la indivit si poate fi perfectionata.Este un act decizional ,bazat pe analiza unur informatii,insuficiente pentru o concluzie sigura,dar,studiata atent,poate duce la un rezultat pozitiv.
Eu aseman intuitia cu prognoza meteo,unde,pe baza unor date imperfecte,se poate face o diagnoza corecta a vremii
gigp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Aug 2010, 01:43 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
exergy33
mesaj 19 Aug 2010, 05:36 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



In meteorologie pot apare pe moment factori perturbatori ce dau peste cap toata prognoza.
Fiinta umana insa, in lipsa unor date coerente sau foarte concludente, are capacitatea de a intui caracterele celor din preajma.
Cred ca la om functioneaza o serie de sisteme de alarma bazate pe instinct(e).


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 3 Oct 2010, 09:48 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Afrodita @ 16 Apr 2004, 06:06 PM) *
Of, of, of, mama ei de intuitie,ca multe batai de cap mi-a mai dat...biggrin.gif Pana sa o descopar,pana sa imi dau seama cat de buna e daca o asculti, pana sa invat cum s-o ascult au trecut cel putin 19 ani smile.gif

Nu prea cred in faza cu stomacul,cu al doilea creier din zona si etc...Stiu ca abdomenul are intr-adevar multe terminatii nervoase, dar de aici pana la a "gandi" cu el e cale lunga...

Psihologa mea la care mergeam in Bacau-o tipa extraordinara si ca om si in meserie- m-a pus sa-i povestesc ceva intr-o zi...Intre altele am mentionat si fraza: "Am simtit ca nu e bine sa ma intorc din drum,ca nu trebuie sa caut acolo...Dar mi-am zis ca e o superstitie tampita si m-am intors...Acum am sa regret toata viata ca am gandit in momentul ala"...Ma rog,de regretat nu regret,dar imi pare rau cand imi amintesc...Draguta de ea mi-a zis: "Noi,oamenii,folosim doar 3, maxim 5% din capacitatile creierului nostru.Ei bine, sa stii ca restu' de creier nu doarme.In felul asta apar visele si asa zisa intuitie, al 6-lea simt.Omul spune mai multe prin gesturi si priviri decat exprima prin cuvinte.Ochii nostri au o raza mare de actiune..Ei capteaza absolut orice miscare si orice privire a interlocutorului nostru.Partea constienta a creierului nu baga de seama absolut tot, pt ca e mult prea multa informatie si nu poate face fata.Atunci, subconstientul inregistreaza tot..Exact ca si cum interlocutorul ar fi filmat in timpul discutiei si apoi te-ai uita la caseta cu incetinitorul. In timpul somnului , unori avem vise ciudate..Vin din informatia inmagazinata de subconstient, informatie care ori nu ne mai trebuie, ori ne este prea folositoare si atunci creierul ne atrage atentia. Alta data pur si simplu "simti" ca ceva nu e ok..Tot de la subconstientul ce e treaz tot timpul si mereu pus pe "filmat" ni se trage.Noi numim asta intuitie pt ca trebuia sa aiba un nume,nu? smile.gif Si ceva cu un sens mai apropiat nu s-a gasit smile.gif "

Asta mi-a zis (evident,nu cu exact aceleasi cuvinte ,ea a explicat mult mai stiintific biggrin.gif) si m-a pus pe ganduri..Incetul cu incetul, analizand, fiind atenta la detalii, invatand si interactionand, am invatat sa-mi ascult intuitia.Si azi, cand am un sentiment ciudat,cum ca ceva nu va fi prea bine,il ascult fara sa ma mai intreb ce si cum...Cred ca de vreo 4 ani incoace, intuitia m-a inselat doar de vreo 10 ori, sa zic, maxim! Si m-a inselat in cazuri minore tongue.gif
Revin mai tarziu cu alte comentarii smile.gif

Mi-a placut argumentatia ta despre intuitie! Am un hobby in studierea viselor.M-asi bucura daca ti-ai spune parerea in topicurile mele;despre vise si personalizarea viselor si,poate si pe http://gigimarcu.blogratuit.ro.
Parerea ta este importanta pentru mine.
Cu sincere multumiri,gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 3 Oct 2010, 10:14 PM
Mesaj #76


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ce Este Intuitia ?

E ceva (intuitiv) la femei când simt ca noi bem bere.
Sau ne încurcam cu altele.
Pe de alta parte, hai s-o zic cum a zis-o Vexxu' : Daca, ca barbat te paste o durere, stii ca nevasta s-a dus.
Ergo: Am vrea sa se inventeze femeia fidela.

Acest topic a fost editat de Cla: 3 Oct 2010, 10:22 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:12 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman