HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

57 Pagini V  « < 55 56 57  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Film Sa Vad Azi?
Tinkerbell
mesaj 17 Dec 2013, 12:59 PM
Mesaj #1961


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 534
Inscris: 1 November 05
Din: Arad, RO
Forumist Nr.: 7.178



anthrax: bravo smile.gif

am vazut aceasta minunatie (o gasiti pe isohunt)




--------------------
"Nu există pustiu, doar neputinţa noastră de a umple golul în care trăim."
[Octavian Paler]

last.fm user profile


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anthrax
mesaj 17 Dec 2013, 06:45 PM
Mesaj #1962


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 219
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.131



Am vazut iar Lista lui Schindler si am plans iar, o spun fara rusine, un film de arta exceptional ce poate candida cu usurinta la filmul secolului.

Ce prost sunt! Spun aici despre ce filme am vazut, crezand ca gasesc oameni cu care am in comun subiectul asta, despre inteligenta in filme, despre cea mai spectaculoasa scena all time vazuta intr-un film, despre filme care ca fapt divers pomeneau de alte filme in ele, si aici nu-i nici dracu, e Marea Moarta.

Ce prost sunt!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anthrax
mesaj 17 Dec 2013, 06:53 PM
Mesaj #1963


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 219
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.131



Si apropo de isohunt, uite ce am gasit pe saitul lor azi, 17.12.2013:

QUOTE
A United States federal court has permanently shut down isoHunt.com because it was in violation of copyright law. If you are looking for your favorite movies or TV shows online, there are more ways than ever today to get high quality access to them on legal platforms.


stiind ca a fost inchis de acum vreo doua luni, deci nu ai cum sa-l fi luat de pe isohunt, doar daca nu stii tu de vreo clona.

Iar sunt PROST!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Dec 2013, 06:53 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Tinkerbell
mesaj 17 Dec 2013, 07:22 PM
Mesaj #1964


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 534
Inscris: 1 November 05
Din: Arad, RO
Forumist Nr.: 7.178



v-am zis ca eu am golden card ca pirat smile.gif n-am stat sa verific, probabil ca m-au redirectionat catre altii, daca e cum zici
eu una n-am probleme la chestii din astea - mai fa si tu sapaturi, ce sa zic... filmul merita orice efort, trust me wink.gif


--------------------
"Nu există pustiu, doar neputinţa noastră de a umple golul în care trăim."
[Octavian Paler]

last.fm user profile


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Dec 2013, 10:17 AM
Mesaj #1965


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...daaa...un film interesant..Critica spune ca intregeste fresca inceputa de Roma Oras Deschis (roberto rossellini) si continuata cu La Dolce Vita (federico fellini) propunand un fel de era (tomnatica) Berlusconi..hmm.gif

in opinia mea, nu chiar o minunatie (multe scapari si destul amatorism), dar una peste alta, un film bine facut (despre care si eu mi-am propus sa vorbesc) , cu o coloana sonora surprinzatoare, chiar daca nu la nivelul celei din clipul postat de Tinkerbell...

vorba aia...du-te sa il vezi...ca inca se mai gaseste in retea...dar si in sali... thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tinkerbell
mesaj 18 Dec 2013, 08:21 PM
Mesaj #1966


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 534
Inscris: 1 November 05
Din: Arad, RO
Forumist Nr.: 7.178



smile.gif) drăguț, Dude. te-ai uitat bine? pe coloana sonoră la credits scrie că e chiar Arvo Part și chiar cu My heart' s in the Highlands biggrin.gif cam ciudat că nu l-ai remarcat în timpul filmului, că tot ziceai de scăpări wink.gif

m-am bucurat de el fără să-mi propun să îl compar cu 8 1/2 și nici cu Roma oras deschis, alea-s altă categorie, iar ce spun criticii cu comparațiile alea forțate, e treaba lor - sînt și ei niște oameni cu destule blocaje referențiale (pe care nici măcar nu încearcă să le conștientizeze, atît de drag le e de propria lor părere). pe de altă parte, iată, rottentomatoes scrie cam majoritar admirativ la adresa acestui film.
în fine, vedeți filmul și apreciați singuri wink.gif


--------------------
"Nu există pustiu, doar neputinţa noastră de a umple golul în care trăim."
[Octavian Paler]

last.fm user profile


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Dec 2013, 09:05 AM
Mesaj #1967


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



ooh.gif ......... urat, Tinkerbell. Tu te-ai uitat bine ?.... unsure.gif ...nu cred.

Coloana sonora a unui film nu se reduce la un cantec...nici macar la toate melodiile continute (asa cum, indeobste, se face confuzia)..Ea consta in reconstituirea unui anasamblul ambiental sonor, adica, o componenta importanta in constructia unei productii cinematografice. Nu, nu mi-a scapat tema, dupa cum nu mi-au scapat nici nepotrivirea ei cu imaginile derulate si nici decupajul ei abrupt, cand existau atat de multe alte solutii; Comentariul meu se referea insa la inegalitatea dintre frumusetea particulara a acelei piese si restul celor din sonorizare...te rog sa recitesti.

Nimeni nu "a comparat" productia asta cu Roma Oras Deschis si cu atat mai putin cu 8 1/2 (de unde le scoti ??).
Am invocat numai relatia de continuitate dintre cele trei pelicule...pentru ca nici mie, nici criticii nu "ne-au scapat" citatele din La Dolce Vita si Roma Oras Deschis, puse in plot special pentru ochii care stiu sa vada. E un rafinament pe care daca nu il pricepi pierzi foarte multe din mesaj...pierzi pana acolo incat amesteci sensurile ajungand la concluzii de tip "comparatie fortata", ori "blocaje referentiale"

Rotten Tomatoes, alaturi de IMDb, reprezinta pozitia unei critici majoritare. E ca si cum ai judeca la pachet poezia lui Nichita Stanescu alaturi de cea a lui Vadim Tudor...Sunt mai mult reactii afective ale publicului, decat puncte de vedere avizate, autorizate, ori sustinute de conditii ferme (iti reamintesc aici de limbajul cinematografic, care transcede frumusetea povestii, a imaginilor alese, sau jocul actorilor).

De aceea ce conteaza cel mai mult, si istoria cinemaului a dovedit asta, nu e ce se spune la un moment dat...ci ceea ce ramane dupa ce entuziasmul de moment s-a risipit. Cand lucrurile se cern astfel, pe fundul sitei ramane un Oscar, Un Bafta, un Cannes (in ordine inversa...)..nu pentru ca acolo e mainstream-ul ci pentru ca ei, judecatorii aia, au dovedit in timp ca se pricep la ce fac..

Filmul 8 1/2 (care, in treacat fie spus, e mult diferit de restul operei lui Fellini) a fost primit cu huiduieli de critica de care zici...unii chiar s-au grabit sa il interzica...Daca astazi ne amintim de el ca de o capodopera e pentru ca cei care au inteles ce vad pe ecran, l-au etichetat cum se cuvine, si au spus, dar mai ales au explicat ce se intampla in el.


Tinkerbell, n-avem nimic de impartit eu si cu tine..Tu ai adus in discutie un film bun, eu mi-am spus opinia despre el (te rog si de data asta sa recitesti postul)...Am si eu dreptul la o opinie pe un site deschis discutiilor..Nu-i asa ?? ..chiar daca e una deosebita de a ta...N-ar trebui sa te supere asta..In plus, observatiile mele vor fi si talmacite in rubrica de critica (Du-te si Vezi - atunci cand peliculei o sa-i vina randul), acolo unde parerile altora nu sunt bine venite...poate ar fi trebuit ca si tu sa publici tot asa, intr-o cronica a ta...) thumb_yello.gif


L.E. The Great Beauty a obtinut doar o nominalizare la Cannes (intr-un pluton de 20)...ratand marea ocazie in care s-ar fi putut afirma in mod glorios...asta, ca si toate celelalte recunoasteri, incadreaza pelicula in categoria si limitele carora ii apartin: un film bun.

Acest topic a fost editat de The Dude: 19 Dec 2013, 01:05 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tinkerbell
mesaj 19 Dec 2013, 12:13 PM
Mesaj #1968


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 534
Inscris: 1 November 05
Din: Arad, RO
Forumist Nr.: 7.178



Dude, nu e vorba de a avea ceva de impartit pentru ca nu se pune problema asa; e liber la dialog aici. N-o lua personal, dar daca pui un site ca imdb, unde scriu in special userii, adica oameni obisnuiti care vad un film si simt si ei nevoia sa scrie despre el, alaturi de rottentomatoes, unde cei care scriu chiar sint cronicari de film de la ziare mari si reviste de film, atunci nu vedem la fel lucrurile.
De ce am pus 8 1/2 acolo te-ai prins singur, un pic mai tirziu. Ok, poate imi voi face un jurnal de film, dar asa cum am mai spus, n-am atit timp si cred ca nici rabdare. smile.gif Oamenii de aici au fost ok cu stilul meu pina acum, so that's it.
Ah, si pentru cine vrea sa vada mai multe pareri, aici gasiti destule, colectionate de un site respectabil- Janus Films: Janus



--------------------
"Nu există pustiu, doar neputinţa noastră de a umple golul în care trăim."
[Octavian Paler]

last.fm user profile


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Dec 2013, 12:28 PM
Mesaj #1969


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



thumb_yello.gif ...e limpede ca le cantarim diferit...lucrurile adica...Pentru ca eu vad rottentomatoes, chiar undeva sub imdb...iar pe amandoua in alta parte decat zonele in care opereaza academia si institutiile specializate in film ...Cum ti-am mai spus deja: cand aduni nichita+vadim si apoi imparti la doi, rezultatul este o medie...insa una complet in afara cazului.

Nu am nimic cu stilul tau atata vreme cat nu vrei sa mi-l impui...Stii, am si eu unul.. sorry.gif

Acu'..ca sa poti sa ai o opinie cat de cat avizata, o cale mai sigura si mai onesta este aceea de a te interesa despre cinematografie si despre modul in care ea functioneaza...Interpretarile unuia sau altuia, presupun existenta unui astfel de bagaj si fac mereu apel la bogatia lui.
Nici cea mai competenta critica nu iti va putea fii de mare folos, daca vrei sa iti formezi o parere proprie despre un film (sau altul)...
Te poate ajuta cel mult sa adaptezi, ori sa imprumuti una.... thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 19 Dec 2013, 12:31 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 19 May 2015, 08:07 AM
Mesaj #1970


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



FILM greu te anunț, să nu mă înjuri după, că nu l-ai înțeles, că promovez plictiseala, treaba ta!

Nu ne mai recomandă the dude filme (n-a făcut-o din decemvrie) recomand eu.

Persona în chenar roșu, opus culorii mov care e la capătul opus al spectrului ROGVAIV.



FILMUL PERSONA = un joc al măștilor, partea stângă a măștii extraversiei e mereu în umbră, în obscur, în întuneric. Sunt două dimensiuni în persoana/PERSONA. Extraversie și introversie, complementare. Universul exterior, fizic și Universul interior, metafizic, ideal și nemuritor. "N-am ce face cu atâta iubire nu am cui să o dăruiesc" Aici m-am trezit când am vizionat aseară. "Într-o secundă te-ai putea transforma în mine dar sufletul tău ar fi prea mare. " Ar da pe dinafară. Poți fi una și aceeași persoană/PERSONA în același timp? Bună întrebare, așteptăm comentarii la obiect.




Bergman a considerat mereu acest film ca fiind unul dintre cele mai importante ale sale. Astfel, în cartea sa “Imagini”, regizorul suedez scrie, “Astăzi cred ca în [filmul] Persona – și apoi mai târziu în [filmul] “Plânsete și șoapte” – am mers atât de departe cât am putut merge. În aceste două cazuri de totala libertate [artistică], am atins secrete care nu pot fi spuse în cuvinte, și pe care doar cinematografia le poate descoperi.” Tot atunci, Bergman a adăugat: “Cu diferite ocazii, am spus că PERSONA mi-a salvat viața – și aceasta nu este o exagerare. Dacă nu aș fi avut curajul de a face acest film, aș fi fost probabil total devastat. Un lucru semnificativ, pentru prima data nu mi-a păsat dacă rezultatul va fi un succes comercial [sau nu]…”.
Filmul tratează relația dintre două femei, Elisabet, o actriță care înregistrase numeroase succese anterioare unui spectacol al piesei Electra, în timpul căreia devine mută, și Alma (care semnifică suflet în spaniola și portugheza), sora medicală desemnată îngrijirii condiției sale (și a Universului ei metafizic). Unii critici au interpretat filmul ca fiind inspirat de piesa Cel [mai] puternic, a dramaturgului suedez August Strindberg.
PERSONA este considerat, de către numeroși critici și realizatori de filme, ca fiind unul dintre cele mai importante filme realizate vreodată. Eseista și scriitoarea Susan Sontag este unul din criticii de film care a scris extensiv despre acest film, numindu-l “capodopera lui Bergman”. Un alt critic a caracterizat Persona ca fiind “una dintre cele mai mari opere de arta ale secolului [20]”. . Publicația de specialitate Sight and Sound a cotat filmul, într-unul din sondajele sale de opinie, ca fiind al cincilea dintr-o listă scurtă desemnând primele zece filme ale tuturor timpurilor.
Seara de film este rezultatul colaborării dintre Asociatia Visum pentru Educație și Cultură, Seara de carte Brașov (ITMR Brașov) si Libraria Okian Brașov.


Sâmbătă, 16 mai, eveniment cultural la Librăria OKIAN din Brașov, vizionarea unei ecranizări europene de mare calibru, una despre care nu-mi permit deocamdată să scriu sau să public o recenzie, eveniment finalizat cu nelipsitele dezbateri mai puțin avizate, în special păreri, că noi românii suntem campioni mondiali la datul cu părerea.



Filmul, capodopera PERSONA (1966) regizată de suedezul Ingmar Bergman, e un film de calibru înalt, de genul Călăuza sau Andrey Rublyov în regia lui Andrei Tarkovski. E un film în care ni se arată două universuri - cel fizic (în care trăiesc eu, tu și toată lumea) și cel metafizic (veșnic, nelimitat și infinit) văzute prin prisma a două personaje de gen feminin, o actriță (om de artă) și o asistentă medicală (om pragmatic de știință) care are grijă de universul metafizic a celeilalte persoane/PERSONA. Se împletesc două elemente: introversia omului de artă și extraversia superficială a asistentei medicale, omul de știință pragmatic dar limitat.

Eu printre altele sunt și recenzor de filme, e drept nu mă arunc la dat cu părerea despre filmele de calibrul PERSONA sau ANDREY RUBLYOV, eu scriu la categoria mijlocie - Goodbye, Lenin!, Zbor deasupra unui cuib de cuci, Tăcerea Mieilor, Trainspotting - din viață scapă cine poate etc. Mai târziu, poate am să-mi permit să scriu și despre Persona...

Aștept cu interes vizionarea unor ecranizări ale regizorilor europeni: Federico Fellini, Ingmar Bergam (din nou), Pier Paolo Pasoloni (!) și mai ales Andrei Tarkovski. Așteptăm cu drag și mult interes.

Eu văd un film de multe ori, iar dacă e unul bun, îl văd de foarte multe ori. "A Beautiful Mind" are performanța de a fi vizionat de mine de peste 25 de ori! (Filmul vieții mele, filmul meu de suflet). PERSONA, un film de calibru înalt, cu siguranță e programat să-l văd de mai multe ori, sincer să-ți spun, am adormit în sală dar nu mi-e rușine cu asta, mai ales că am avut multe de făcut, mai ales că toate filmele la care am adormit s-au dovedit capodopere pe care le-am revizionat ulterior și care m-au doborât efectiv la momentul primului contact. Ar fi interesantă o revizionare a unui film regia Tarkovski, slavă domnului, sunt atâte altele pe lângă Stalker, ex: "Andrey Rublyov" ," Zerkalo" , dar mai ales "SOLARIS" , ecranizarea care a concurat în timpul războiului rece cu "2001 Odiseea Spațiala" a regretatului Stanley Kubrick, asasinat pe data de 03.03.1999 și la care rușii au câștigat la scor, le-au dat clasă americanilor în lupta asta culturală, menționată și în istoria esteticii și a artei.



Și suntem gata de vizionare...
PERSONA
stingeți luminile...





a început...

PERSONA

Acest topic a fost editat de rogvaiv: 19 May 2015, 08:38 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 Mar 2016, 10:09 PM
Mesaj #1971


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Am ceva pentru voi, Fred Flintstone cu Barney Rubble, cu Betty, Wilma si Dino, Pebbles, Bam-Bam etc smile.gif

Amintiri din Epoca de Piatra biggrin.gif


Acest topic a fost editat de Cla: 12 Mar 2016, 10:15 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 Mar 2016, 10:26 PM
Mesaj #1972


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



....si Roadrunner

.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 Mar 2016, 10:37 PM
Mesaj #1973


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



biggrin.gif hahhaha ... A fost pe vremuri ca acum Simpsons biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 12 Mar 2016, 10:38 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Mar 2016, 11:06 AM
Mesaj #1974


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu ratati filmul asta daca va pasa de viitor.




--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 16 Apr 2016, 08:03 PM
Mesaj #1975


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



Ce părere aveți de Aferim!
?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 10 Oct 2023, 12:40 AM
Mesaj #1976


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Carmen (1984) - Francesco Rosi

Carmen - Habanera


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Oct 2023, 03:17 PM
Mesaj #1977


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Eroii din Epoca de Piatra


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 4 Jan 2024, 12:38 AM
Mesaj #1978


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Jean-Luc Godard - Histoire(s) du cinema


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 16 Jan 2024, 02:34 AM
Mesaj #1979


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Niște bijuterii Mosfilm:

Sclava iubirii / Raba lyubvi (1976)
O sută de zile după copilărie / Sto dney posle detstva (1975)


Acest topic a fost editat de shapeshifter: 16 Jan 2024, 02:50 AM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Feb 2024, 07:47 PM
Mesaj #1980


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ce film... ce sa zic... Stan s-ambatat în beci si a avut doar un râs...

Stan




--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

57 Pagini V  « < 55 56 57
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:06 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman