HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Respectul Fata De Om, Argumente, puncte de vedere
YoyoMan
mesaj 28 Jun 2004, 11:10 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



De acord cu Mogaldeatza. Nu are rost sa lupti cu ele. Cel mai bun lucru e sa meditezi si sa te feresti sa nu ajungi ca ele si in cele din umra, daca nu se intampla o schimbare in bine, sa te retragi! Klaaar! thumb_yello.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Jun 2004, 11:25 AM
Mesaj #37


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (gypsyhart @ 12 May 2004, 12:20 PM)
DAca atentia se cupleaza cu iubirea....e parfum

Respectul, ca o iubire mai mică. "Atenţia", ca o iubire mai mică, ca un mugure de iubire...

Frumos mesajul lui gypsyhart! Īntr-adevăr, e de reflectat la asta!...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 25 Oct 2004, 01:34 AM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



A pastra linistea publica, a avea o tinuta decenta si, in general, a respecta regulile si obiceiurile pentru ca "asa e normal" nu e neaparat un avantaj al virstei. Dimpotriva, e un semn de imbatrinire care, din pacate, poate sa inceapa foarte devreme, mai ales ca oamenii tolera mai putin comportamentul "anormal" al unei persoane mai in virsta decit al unui tinar. Gindirea devine mai organizata, dar si mai rigida. Dealtfel, la o anumita virsta, omul se satura de greutati (de exemplu, de ce pateste daca nu pastreaza linistea publica) si eventual nu isi mai permite anumite nebunii pentru ca nu mai poate sau e caraghios (de exemplu, se gindeste bine inainte sa faca ceva care e periculos pentru sanatate, nu mai umbla cu pantaloni strimti si cu buricul in aer daca s-a ingrasat, nu mai umble cu tocuri inalte daca a inceput sa aiba probleme la picioare, la spate sau la genunchi, etc.). Cei care au peste 30 de ani probabil ca inteleg. Asta nu inseamna neaparat ca e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 25 Oct 2004, 07:29 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



QUOTE (MonicaV @ 25 Oct 2004, 03:47 AM)
Dealtfel, la o anumita virsta, omul se satura de greutati (de exemplu, de ce pateste daca nu pastreaza linistea publica)

As spune ca e vorba de interiorizarea si asumarea responsabilitatii. Maturizarea
inseamna constientizarea consecintelor actiunilor, asumarea deplina a rolurilor si statusului
social, pastrarea imaginii publice.Unii iau acest lucru in sensul cel mai strict si isi pierd din
spontaneitate ( la varsta mea nu se cade sa fac asa ceva) ceea ce consider ca e echivalent
cu imbatranirea . Teama exagerata de a nu cadea in ridicol poate avea exact efectul evitat.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Oct 2004, 07:29 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 08:46 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman