HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Forum Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Closed TopicStart new topic
> Alegerile Locale
caesar
mesaj 4 Jun 2004, 11:20 AM
Mesaj #176


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



Mda, daca va castiga iar Basescu veti trai 4 ani intr-o constanta mizerie si mancatorie. Asta e argumentul meu, cel mai important cred. Succes !!!
Poate ca Bucurestiul nu e pregatit sa devina un oras stilat


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 4 Jun 2004, 11:27 AM
Mesaj #177


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Asta nu e argument, e doar o afirmatie a ta. Si inca una fara acoperire, ca de altfel tot ce fac sau spun pesedistii. tongue.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 5 Jun 2004, 12:01 AM
Mesaj #178


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Dezgustul fata de coruptia din politica romaneasca, fata de aroganta unor tepari strategici nu trebuie sa va demobilizeze
Votati, nu-i lasati pe altii sa hotarasca in propria dumneavoastra casa!

S-a incheiat o prima etapa a campaniei electorale din acest an. A fost o luna de atacuri intre candidati, perioada in care cei buni de gura au strigat mai tare decat altii, au promis mai multe, au strans mai multe maini, au pupat mai multe domnisoare, au jucat mai multe hore, au participat la mai multe dezveliri de statui, au luat parte la mai multe slujbe cu soboruri de preoti, pe scurt au fost mai smecheri si au pacalit mai multi alegatori.

Vom vedea daca greata si sila electoratului vor fi intr-atat de mari, incat absenteismul sa urce la cote alarmante. Oricum, dupa sondajele din ultima perioada, s-ar parea ca nu se vor petrece schimbari spectaculoase pe esichierul politic.

Putem aprecia fara a gresi ca si de aceasta data presa, cu micile exceptii care confirma regula, a avut o atitudine corecta si nu a dat publicitatii "documente otravite", puse la dispozitie de adversarii unor candidati. Totusi, ne-a surprins in mod neplacut comportamentul Biroului Electoral Central, care, ieri, la ora 16.00, ne-a remis la redactie un comunicat in care se interzicea publicarea oricaror materiale, documente, opinii sau comentarii cu caracter electoral. O astfel de restrictie, intr-o tara civilizata, democratica, ar fi trebuit anuntata macar cu 24 de ore mai devreme, daca nu cumva inaintea inceperii campaniei electorale.

Lasand la o parte toate neajunsurile si tocmai pentru a scapa de politicienii aroganti care ne sfideaza zi de zi, de cei care au incalcat legile, de cei carora le este gandul doar la cum sa mai ciupeasca un comision, va invit pe toti sa mergeti la urne si sa va alegeti candidatii preferati, sa nu-i lasati pe altii sa hotarasca in propria dumneavoastra casa!

Sursa: Gardianul, Gabriel G. Stanescu


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Jun 2004, 12:01 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
caesar
mesaj 5 Jun 2004, 10:18 AM
Mesaj #179


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



QUOTE (Mihai @ 5 Jun 2004, 01:03 AM)
Dezgustul fata de coruptia din politica romaneasca, fata de aroganta unor tepari strategici nu trebuie sa va demobilizeze
Votati, nu-i lasati pe altii sa hotarasca in propria dumneavoastra casa!

S-a incheiat o prima etapa a campaniei electorale din acest an. A fost o luna de atacuri intre candidati, perioada in care cei buni de gura au strigat mai tare decat altii, au promis mai multe, au strans mai multe maini, au pupat mai multe domnisoare, au jucat mai multe hore, au participat la mai multe dezveliri de statui, au luat parte la mai multe slujbe cu soboruri de preoti, pe scurt au fost mai smecheri si au pacalit mai multi alegatori.

Vom vedea daca greata si sila electoratului vor fi intr-atat de mari, incat absenteismul sa urce la cote alarmante. Oricum, dupa sondajele din ultima perioada, s-ar parea ca nu se vor petrece schimbari spectaculoase pe esichierul politic.

Putem aprecia fara a gresi ca si de aceasta data presa, cu micile exceptii care confirma regula, a avut o atitudine corecta si nu a dat publicitatii "documente otravite", puse la dispozitie de adversarii unor candidati. Totusi, ne-a surprins in mod neplacut comportamentul Biroului Electoral Central, care, ieri, la ora 16.00, ne-a remis la redactie un comunicat in care se interzicea publicarea oricaror materiale, documente, opinii sau comentarii cu caracter electoral. O astfel de restrictie, intr-o tara civilizata, democratica, ar fi trebuit anuntata macar cu 24 de ore mai devreme, daca nu cumva inaintea inceperii campaniei electorale.

Lasand la o parte toate neajunsurile si tocmai pentru a scapa de politicienii aroganti care ne sfideaza zi de zi, de cei care au incalcat legile, de cei carora le este gandul doar la cum sa mai ciupeasca un comision, va invit pe toti sa mergeti la urne si sa va alegeti candidatii preferati, sa nu-i lasati pe altii sa hotarasca in propria dumneavoastra casa!

Sursa: Gardianul, Gabriel G. Stanescu

Eu unul am de gand sa ma folosesc de acest drept


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Jun 2004, 11:19 AM
Mesaj #180


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ce bine era pe timpul Cizmarului genial. Te prezentai la "vot" ( ca altfel te dadeau afara din serviciu, sau nu mai pupai promovare), iar rezultatul votarii era 99,95 % . tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Jun 2004, 12:57 PM
Mesaj #181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Aseara la Antena 1 :

Basescu : Dle Geoana, in ce sector al capitalei e platforma Magurele ?

Geoana se uita spre sala, cauta disperat un raspuns. Arata cu degetul catre candidatii sai de sector :
E la domnuuuu... la domnuuuu... Domnii din sala fac semn ca nu la ei.

Atunci Basescu il linisteste : Platforma Magurele nu e in Bucuresti, e in Ilfov !


Mai departe Geoana ii reproseaza lui Basescu ca n-a instalat contoare decit in proportie de 33 %. La care Basescu il corecteaza :S-au montat 10.500 de contoare din 20.000. Adica 50 % .

Tatoiu il hartuieste si ea pe Geoana cu intrebari privind Legea 507 ( cap.ref. la crearea de locuri de munca) Geoana , in corzi. Il salveaza Mitica care se ofera sa citeasca din Lege.

Si uite tot asa,la terminarea dezbaterilor costumul de diplomat al lui Geoana era puternic sifonat ! tongue.gif



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
pilduitoru
mesaj 5 Jun 2004, 10:29 PM
Mesaj #182


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 5 June 04
Forumist Nr.: 3.742



Afisele PSD-ului in aceasta campanie electorala, arata demne de toata lauda. Isi arata de data aceasta in mod deschis puterea economica de care dispun. Latite de-a lungul si de-a latul orasului, lipite pe panouri gigantice impecabile, adevarate capodopere de publicitate, care probabil costa enorm. ( bani luati cu japca din sectorul privat, asupra caruia au dezlantuit in ultima perioada un adevarat razboi; controale peste controale, toate aducatoare de amenzi; bani buni la bugetul de stat pentru campanie ). Prin aceasta desfasurare de forte, vor sa trimita un mesaj clar de intimidare catre electorat – noi suntem cei care castigam,cei mai tari, ceilalti nu au nici o sansa! Noi suntem partidul stat, tinem in mana toate destinele acestei tari, sa nu cumva sa ne stati in cale, caci va vom strivi ca pe niste gandaci!
Candidatul lor la postul de primar general este o figura mai mult decat sinistra. Tulburatoare. Aducatoare de multe nenorociri si necazuri.
Are o fata care seamana foarte mult cu cea a lui Damien Omen, cu caninii ascutiti si cu privirea diabolica. Nu poti decat sa te cutremuri si sa spui Doamne fereste-ne de Anticrist!
Provine direct din structurile satanice, ale fostei securitati comuniste si are un background demn de toata lauda; cariera lui politica are acelasi numitor comun cu cea a tarului de la rasarit; amandoi sunt creatia malefica a aceluiasi organism ocult.
Cu aura, sondajele bune si cu toate sansele create de postul de ministru de externe, este candidatul perfect. Explicatia? Este un loc in care nu te prea uzezi politic; dimpotriva, procentele cresc deoarece apari al televizor in compania sefilor de state, mergi la conferinte internationale, vorbesti in “ limbaj diplomatic “ si lumea sta muta de admiratie si te priveste cu gura cascata cat esti tu de destept si cum faci si desfaci itele complicate ale politichiei mondiale.
Multa lume il place. Le merge la suflet. Pare asa, un baiat cuminte, cam stingher si cu mult bun simt, ca o fata mare dusa la petit.
In mod sigur il va vota si tata Veta, e moarta dupa el, deoarece nu intelege ea prea multe si cand il vede langa idolul ei de o viata, Ion Iliescu – pariul cu capitala este ca si castigat.
O sa il voteze si toate neamurile proaste, toti parvenitii si toti cei care spera intr-un “ secol de eternitate “ psd-ista! Sigur! Bucurestiul este plin de astfel de specimene, provenite din decenii de decantare a cadrelor fostului partid unic.
Precis ca acesta a fost principalul motiv in alegerea sa intempestiva pentru a candida in acest post; speranta ca de data aceasta, dupa ani lungi de privatiuni si umilinte, vor ajunge sa conduca din nou capitala.
Le urez mult noroc! Sa ajunga sa conduca si destinele Bucurestiului asa cum conduc atat de intelept intreaga tara. Toate cele bune, numai ca nu pot sa imi reprim sentimentele de groaza cand ii vad figura. Pur si simplu am frisoane de cate ori il vad vorbind si imi imaginez ca s-ar putea sa fie si viitor presedinte al Romaniei. Groaznic!

“Aici este intelepciunea. Cine are pricepere sa socotească numarul fiarei; caci este numar de om. Si numarul ei este sase sute saizeci si sase.” devil.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 5 Jun 2004, 10:31 PM
Mesaj #183


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, pilduitoru! han.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pilduitoru
mesaj 5 Jun 2004, 10:35 PM
Mesaj #184


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 5 June 04
Forumist Nr.: 3.742



Multumesc Mihai, pentru cuvintele frumoase cu care am fost intampinat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Jun 2004, 10:47 PM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@ pilduitoru

Domn'le , cum poti vorbi asa despre partidul maselor populare , in frunte cu vesnic zimbaretul Nea Nelu Cotrocelu si invatacelul lui, Bombonel ? laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
pilduitoru
mesaj 5 Jun 2004, 11:09 PM
Mesaj #186


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 5 June 04
Forumist Nr.: 3.742



Si inca am fost destul de retinut in exprimare. Nu as vrea sa ajung un Vadim pe invers! biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pilduitoru
mesaj 5 Jun 2004, 11:12 PM
Mesaj #187


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 5 June 04
Forumist Nr.: 3.742



Cave ne cadas! – “ ai grija sa nu cazi!” - cam asa l-as sfatui pe bietul Geoana.

In cortegiile triumfale la romani, in spatele invingatorului, se afla un sclav, care-i spunea aceste cuvinte, avertisment impotriva trufiei; se vede ca pe timpurile acelea, oamenii erau mult mai realisti decat in zilele noastre.
Unde sa gasesti astazi un reprezentant al puterii sa aiba pe langa el si alt aluat omenesc, decat cel format din corul de lingai si sicofanti, care la unison spun cele mai frumoase si mai marete lucruri despre individ?
Cred ca nicaieri.
La noi prostia si micimea sunt la mare moda.
Cu cat esti mai imbecil, cu cat ai mai putina minte, cu atat ai un post mai mare in ierarhia de partid si de stat.
Este incredibil cum pot sa aibe curajul sa apara in fata televizoarelor si sa mai si dea interviuri!
Nici macar nu poti sa te amuzi. Efectiv te apuca disperarea.
Vezi cum toate lucrurile merg din ce in ce mai prost, iar ei prospera ( nu ma refer la avere ! ) au impresia ca sunt mari ganditori, adevarate locomotive care imping Romania spre progres.
Aceasta adunatura de invingatori intre ghilimele, nu au avut, nu au si nu o sa aiba niciodata nevoie sa ii traga cineva de maneca, deoarece sistemul creat de ei este de asa natura, incat, atentionarea este inutila. Un gest inutil.
Si chiar daca s-ar mai schimba ceva pe ici pe colo, rezultatele nu ar fi sadisfacatoare, caci romanasii nostri ajunsi in posturi de marire, vor laude. Centrul atentiei daca se poate.
Este, practic, o situatie fara iesire, o problema la care eu nu vad rezolvarea nici macar dupa ce se schimba generatiile.
Ce folos ca cei care au trait 50 de ani in comunism dau ortul popii, caci cei care ii inlocuiesc sunt virusati de manele, ghiuluri, ipocrizie, minciuna si furtisaguri?
In afara de preocuparile lor marunte, tampite, nu vad nimic altceva, nu ii impresioneaza decat, poate, o iesire la iarba verde tip chermeza de 1 mai cu mici, bere, muzica infernala si o vizita cu familia la gradina zoologica.
Ei sa fie schimbul generatiei de politicieni de maine?
Cred ca da.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 6 Jun 2004, 11:59 AM
Mesaj #188


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



2.77% prezenta la vot pana la ora 10 in Bucuresti.
6.52% prezenta la vota pana la ora 10 in Tara.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 6 Jun 2004, 05:41 PM
Mesaj #189


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Ultimele date centralizate la Biroul Electoral Central arata ca din 2.496 de sectii de votare, 24,18 la suta din totalul alegatorilor ξnscrisi pe liste s-au prezentat la vot pβna la ora 14.00.
Participarea la urne ξn Bucuresti, conform datelor contabilizate de Biroul Electoral Municipal, a fost de 17 procente, atβt la votul pentru administratiile de sector, cβt si la votul pentru Primaria Generala. Pβna la ξnchiderea urnelor mai sunt aproximativ 3 ore.
Ξn mediul rural au votat 28, 43 la suta dintre cetatenii cu drept de vot. Acest procent este superior celui din mediul urban, unde si-au desemnat alesii locali doar 20, 46 la suta dintre alegatori. Ξn 23 de judete, prezenta la vot a fost mai mare decβt media nationala. Pe primele locuri se afla judetele Ilfov cu 37, 50 procente, Dβmbovita cu 29,72 la suta, Botosani cu 28,23 la suta, Teleorman - 28, 13 si Caras-Severin cu 28,02 procente. Sunt ξnsa si judete ξn care cetatenii nu s-au grabit sa mearga sa voteze pξna la orele 14 - de exemplu, la Timis au votat 17,15 %, ξn Ialomita 19,70 %, la Satu Mare - 20,07 %. Ξn ceea ce priveste participarea bucurestenilor la urne, pβna la orele 14, din estimarile Institutului National de Statistica, cei mai vrednici au fost locuitorii sectorului 1, cu o prezenta de 19,73 la suta. La polul opus s-au aflat locuitorii sectoarelor 3 si 4, cu o prezenta de nici 15 la suta.

Sursa: Realitatea TV.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 6 Jun 2004, 05:53 PM
Mesaj #190


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Si io care fac parte din sectorul 3 sad.gif sint dezonorat, m-ma zbatut degeaba sa ma adun si sa ma duc la vot ... ts ts ts smile.gif

Vreau sa spun ca in Bucuresti la sectia mea de votare a fost cam brambureala, pentru ca i s-a schimbat amplasamentul (dupa 12 ani) si bietii cetateni, care pina acuma ajungeau la urne si cu ochii inchisi, din simplu reflex, acuma umblau brambura pe strazi, cautindu-si sectia lor (ma rog, cele 2 sectii gemene smile.gif )

Iar cabinele de votare aratau oarecum jalnic, perdelutele alea erau doar cu numele, ma rog, nu c-ar fi contat, dar orisicit. In plus, cam lipsea tushul iar urnele alea de carton aratau jalnic de-a dreptul ... asta ca sa ma mentin in linia lui mistre Cristoiu in emisiunea de la Realitatea TV biggrin.gif

Si-n plus, de ce naiba a mai cheltuit statul bani sa tipareasca niste carti de alegator daca stampila se aplica tot pe cartea de identitate ?!?



--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 6 Jun 2004, 08:18 PM
Mesaj #191


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Rezultate ale studiului CURS pentru Bucuresti

Candidat Primaria Generala
  • Traian Basescu, D.A. - 59.3%
  • Mircea Geoana, PSD - 29.6%
  • Dumitru Dragomir, PRM - 6.6%
  • Monica Tatoiu, PUR - 2.4%
  • Victor Ciorbea - 1.2%

Consilieri Municipali
  • Alianta DA - PNL-PD - 54.2%
  • PSD - 31.8%
  • PRM - 6.6%
  • PUR - 3.8%
  • PNTCD - 1.5%

Candidat Primaria Sectorului 1
  • Andrei Chiliman, D.A. - 44%
  • Vasile Gherasim, PSD - 36%
  • Mona Nicolici, PUR - 11%
  • Daneila Buruiana, PRM - 6%

Candidat Primaria Sectorului 2
  • Neculai Ontanu, PSD - 47%
  • Anca Boagiu, D.A. - 43.8%
  • Danut Liga, PRM - 4.8%
  • Corina Ionescu, PUR - 1.3%

Candidat Primaria Sectorului 3
  • Liviu Negoita, D.A. - 56%
  • Eugen Plesca, PSD - 39.1%
  • Teodor Ionici, PRM - 4.5%
  • Candidat PUR - 2.9%

Candidat Primaria Sectorului 4
  • Adrian Inimaroiu, D.A. - 50.5%
  • V. Mihalache, PSD - 39.9%
  • Vasilescu, PRM - 5%
  • Achimescu, PUR - 2.1%

Candidat Primaria Sectorului 5
  • Marian Vangelie, independent - 54.9%
  • Catalin Chirita, D.A. - 26.*%
  • Stoichita, PSD - 5%
  • Coanda, PRM - 4.6%
  • Croitoru, PUR - 3.1%

Candidat Primaria Sectorului 6
  • Cristian Poteras, D.A. - 46.1%
  • Dan Darabont, PSD - 42.7%
  • Barceri, PRM - 4.6%
  • Iordache, PUR - 3.8%

Imi cer scuzele pentru posibilele erori.

Asadar, Basescu si Alianta "Dreptate si Adevar" - PNL-PD au unda verde, atat la Primaria Capitalei, la consileri si la Primariile de sector (cu exceptia sectorului 6).

Bucurestenii nu iubesc PSD-ul din cate se vede, dar iubesc personajele pitoresti, gen Vanghelie. hh.gif

Pareri, comentarii? rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 6 Jun 2004, 08:25 PM
Mesaj #192


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



Vaghelie si Basescu au castigat pt. ca... in Ro,ania castiga cel cu brandu' tare.
si nu la "Brand" de la adevertising ma refer... tongue.gif
macar pesedeul a pierdut...
da' il au in contunuare pe cel "care este"
biggrin.gif


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 6 Jun 2004, 09:03 PM
Mesaj #193


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Din nou patru ani cu Basescu ... bleah! Usca-mi-s-ar mina cu care l-am votat in 2000! mad.gif

Macar acum nu mai are nici o scuza - are in mina majoritatea sectoarelor, plus consiliile - deci poate face totul.

Rezultatul pozitiv: PSD nu e in toti si-n toate, asa cum ma temeam.

Rezultat negativ: acum PSD e pus in garda, atit pentru turul 2, cit si pentru alegerile generale. rolleyes.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 6 Jun 2004, 10:05 PM
Mesaj #194


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Sunt curios, daca nu ar fi intrat in competitie Geoana, oare primul candidat propus de PSD ar fi avut un procent mai mic? Nu as crede... Au reusit insa sa-i pateze si imaginea lui Geoana... mad.gif

Potrivit Insomar-MM Transilvania, situatia in marile orase din tara este urmatoarea:

Cluj
  • Ioan Rus, PSD - 42%
  • Emil Boc, D.A. - 36%
  • Gheorghe Funar, PRM - 20%

La Iasi se pare ca pozitia de primar a fost castigata din primul tur de Gheorghe Nichita, PSD - 52-54%.

La Timisoara Ghoerghe Ciuhandu, PNTCD are un procent de 65-67%.

De asemnea, se pare ca victorios in Constanta este Mazare, PSD.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 6 Jun 2004, 10:18 PM
Mesaj #195


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



Nu este este foarte important cine a castigat... ci ABSENTEISMUL.
Un puternic vot de balm dat clasei politice... PSD a pierdut pentru ca l-au adus pe Geoana. Au pierdut datorita acestui fapt si sectoarele... rofl.gif


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 6 Jun 2004, 11:26 PM
Mesaj #196


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Ziarele de astazi discuta pe larg despre victoria Aliantei D.A. - PNL-PD:

Evenimentul Zilei: Basescu l-a scufundat pe Geoana

Ziua: Valul lui Traian

Ziarul: Basescu Reincarnat

Adevarul: PSD - Infrangere pe linie in Capitala


Pentru nostalgici, ziarul Ziua prezinta situatia alegerilor locale din 2000.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 7 Jun 2004, 11:17 AM
Mesaj #197


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Rezultate Partiale

Mandate Primar PSD - 41.7%
Consileri Judeteni PSD - 32.7%
Consilieri Locali PSD - 35.96%

PNL - 12%
PD -12%

Au mai depasit pragul de cinci procente PRM, PUR si UDMR (PUR doar la Primarii si la consilieri locali).

Alte rezultate:

Ramnicu Valcea - intra in turul doi candidatul PD (actualul viceprimar) si candidatul PNL (primar in perioada 1996-2000).
Consiliul local: PNL - 30%, PD 28,2%, PSD 21%, PRM 7%.

Iasi - se pare ca va exista si un al doilea tur, Gheorghe Nichita, candidatul PSD, acumuland 47% din voturile alegatorilor.

Alba Iulia - canidatul PD

Piatra Neamt - un al doilea tur; candidatii PSD - PNL

Vaslui - candidatul PSD

Brasov - turul doi, intre candidatii PNL si PD.

La Sibiu actualul primar a castigat din primul tur cu 90% dintre voturi!

Acest topic a fost editat de Mihai: 7 Jun 2004, 12:18 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FBOJI
mesaj 7 Jun 2004, 12:11 PM
Mesaj #198


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 19 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.566



La Cluj actualul primar a castigat din primul tur cu 90% dintre voturi! Doamne feri!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 7 Jun 2004, 12:19 PM
Mesaj #199


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



laugh.gif Am editat, era vorba de Sibiu...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 7 Jun 2004, 04:53 PM
Mesaj #200


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Informatii de ultima ora (vorba vine!) la:

http://www.srr.ro/stiri/interne.shtml#11366


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 7 Jun 2004, 11:51 PM
Mesaj #201


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Panica in ochii premierului

Dupa ce, vorba lui Bacovia, ?mi-am realizat toate profetiile politice? in privinta votului bucurestenilor la alegerile locale, nu credeam sa mai traiesc, in urmatorul sfert de ora dupa anuntarea rezultatelor sondajului CURS, o bucurie mai mare.
Ce ar fi putut depasi satisfactia zdrobirii, umilirii celui mai arogant, mai populist, mai mafiot partid din istoria Romaniei ? cu exceptia predecesorului sau, Partidul Comunist Roman? Ce ar fi putut fi un semn mai sigur ca si acest colos, construit pe relatii clientelare si oportunism, are picioare de lut? Mandru de orasul meu si de bravii mei concetateni urmaream duminica seara emisiunea electorala de pe Antena 1, cand Cerurile, pentru cine stie ce fapta buna din trecutul meu, au gasit cu cale sa-mi dea si satisfactia suprema. Un val de incantare sumbra, de bucurie sadica m-a cuprins ascultand discursul premierului Adrian Nastase.

Mai intai, felul cum arata. Ce privire derutata si-nspaimantata sub o frunte mai palida ca oricand! Ce efort demn de marii stoici, pentru a controla grimasele unei panici mai mult decat evidente! Ce vorbe masurate si sfatoase, cu totul absurde in contextul catastrofei bucurestene! Nici o aluzie la infrangere, fireste, caci, la fel ca imperiile otoman si japonez, PSD-ul nu are cuvinte pentru infrangere, ci perifraze de tipul ?nu am invins neaparat?. Ma-ntrebam, vazandu-l cum vorbea, sifonat, dar inca olimpian, de la tribuna sa pe fond azuriu, ce as o sa scoata din maneca, ce scamatorie ieftina o sa faca pentru ca macar o catime din umilinta sa fie uitata. Stiam ca partidul pe care si-a pus amprenta e prea puternic ca sa mai fie si inteligent si prea bogat ca sa mai fie si inventiv, si totusi n-am putut sa nu rad ca un nebun, singur cu televizorul, cand am vazut la ce l-a impins frica pe onorabilul premier.

Rasul, scria Bergson, este ?mecanicul aplicat viului?. Ceea ce mai intai, in istorie, e tragedie, devine prin repetitie farsa, a mai zis cineva. Dar ce devine, oare, prin repetitie, ceea ce-a fost mai intai farsa? Sa ne-ntoarcem cu vreo 15 ani in urma. Suntem in marea piata din fata Palatului, plina-ochi de oameni adusi cu forta ca sa se desolidarizeze de ?huliganii? din Timisoara. Pe cand dictatorul vorbeste, se aud din piata vociferari si se vad miscari dezordonate. Oamenii arunca pancartele si-ncep sa strige impotriva dictatorului. Acesta priveste-n parti, e inca mai curand nedumerit decat speriat, cineva se apropie de el si-i spune ceva la ureche, dar el continua, si-n ochii lui de primata batrana se aprinde incet panica. Incepe atunci sa faca promisiuni. Vom mai mahri, tovahrasi, cu 100 de lei salariili, cu 50 de lei alocatiili? Huiduielile ii acopera curand vocea. Dictatorul dispare si revolutia isi continua cursul.

? Si iata-l in seara asta pe Adrian Nastase, repetand, e drept, fara graseieri si erori gramaticale, promisiunile de odinioara: salariile se vor dubla, nivelul de trai va creste, vom realiza, vom infaptui? Poate ca situatiile nu sunt identice, dar lucirea de spaima din ochii celor doi politicieni incoltiti a fost aceeasi, ca trasa la indigo. Dincolo de cultura, de civilizatie, de adecvarea limbajului politic, in amandoi a vorbit aceeasi lasitate a brutalitatii dezarmate, a autocratului incoltit. Ce jalnica stratagema, cat primitivism sub costumul impecabil de barbat de stat european! Asta este, pana la urma, Adrian Nastase: un politruc ca si impuscatul, un politruc ca si bunicuta fara poala careia, tinuta strans in manuta, n-ar fi fost nimic niciodata.

Caci, amintiti-va: in primii ani de dupa Revolutie, el a fost singurul din grupul de tineri politicieni de atunci care a optat sa ramana in preajma lui Ion Iliescu. Ceilalti s-au dus la democrati sau cel putin la Petre Roman. Iscusitul Nastase a judecat atunci si bine, si prost: bine pe termen scurt, fara-ndoiala. Daca nu era langa bunicuta, ar fi fost azi un Adrian Severin uitat de toata lumea. Prost, insa, stupid de prost, pe termen mai indelungat. Fara Iliescu, PSD-ul se va ruina ca PNTCD-ul altadata. Inca de pe-acum, el mai e tinut in picioare doar de doi factori: pensionarii (care insa l-au tradat deja, cel putin in Bucuresti) si incarligarea intereselor economice. Romanii nu vor mai tolera insa multa vreme camorra baronilor locali. Cand va fi mai rentabil sa faci afaceri cinstite decat sa-ti furi singur caciula prin smecherii puerile, partidul lui Iliescu si Nastase se va desumfla si se va zbarci ca un balon de cauciuc prost legat la gura.

Abia astept sa apuc ziua in care, dat jos definitiv de pe scara politica, Adrian Nastase isi va numara singur ouale, cu o resemnare mioritica, la ferma sa model, undeva in fundul Uniunii Europene.

Un editorial semnat de Mircea Cartarescu, publicat in Jurnalul National

Alte materiale referitoare la rezultatele alegerilor:
Evenimentul Zilei: Nastase, speriat ca si Ceausescu
Libertatea: Agonie... si extaz
Gardianul: Ciorbea, singur la PNTCD, isi asuma infrangerea | PNL si PD se vor sustine reciproc in turul doi
Jurnalul National: PSD pierde Capitala, dar domina tara | Basescu nu exclude un al treilea mandat


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 8 Jun 2004, 01:01 AM
Mesaj #202


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



surpriza cea mai mare este la Bacau: Sechelariu este in turul doi, si pe locul 2... dar n u faptul ca seche a iesit pe locul 2 e surpriza... si faptul ca pe locul 1 este nu un candidat liberal sau pedist... si unul de la PUr care are 39% !!!
heh, febletea mea PNG... a scos 2,3 % ... pt un partid creat in cateva luni nu e rau!... asat inseamna ca vor ajunge in parlament in toamna....
mai sunt cam jumatate din voturi de numarat... si sa vedem cu cat mai scade vanghelie!... pt ca e cam trasa de par scaderea asta de 8-9 procente...
si, pt ca voturile lui vanghelie nu au mers nicaieri... inseamna ca sunt anulate...
sa doreasca pesedistii sa piarda bucurestiul pt ca altfel nu au la ce sa se raporteze la alegerile din toamna...
basescu , daca lucrurile merg prost, va fi exemplul negativ al pesede-ului!
e o varianta... in toamna pesede castiga si bineinteles ca daca basescu este arestat ei pot cere dizolvarea consiliului si alegeri anticipate.... abia atunci ar putea sa apara un candidat serios...
ceva imi spune ca geoana a fost aruncat la misto in lupta asta.
caci daca basescu a fost liderul care a tras toata alianta in sus... geoana a fost cel care i-a tras in jos pe candidatii pesede...
si astfel ne trezim cu ilustri necunoscuti gen inimaroiu primari la sector... si de ce nu cu un corupt - chrita la alt sector, si un infractor - chiliman la altul... si sa vedeti voi ce fruos o sa apara acuzele si dosarele baietilor...
...
so e prea ciudata scaderea lui vanghelie!
si... vorba lui suvorov: unde sunt mai mult de doua coincidente...
devil.gif


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FBOJI
mesaj 8 Jun 2004, 08:41 AM
Mesaj #203


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 19 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.566



Ce mare dreptate ai jkd! Geoana a tras in jos pesedeii! Spunand, pesemne, "luati-mi de pe cap Consiliul Local si primarii de sector"!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 8 Jun 2004, 10:49 AM
Mesaj #204


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



@jkd: Stai asha, PNG-u' nu-i partidul lui Lis? ala care a fost creat inainte de localele din 2000? Ca atunci are citiva ani de activitate, nu citeva luni; citeva luni sint de cind a venit mister Becali. In parlament ar fi trebuit sa intre inca din legislatura actuala... rolleyes.gif

In tot cazul, mari deziluzii sint aceste partide mici cu pretentii mari, gen PNG, URR, chiar PUR ... de PNTCD nici nu mai vorbesc. smile.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Jun 2004, 11:10 AM
Mesaj #205


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Chestia cu pragul de cinci la suta a dus la o filtrare a partidelor si trebuia facuta mai demult.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 8 Jun 2004, 04:36 PM
Mesaj #206


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



pana la venirea lui Becali acest partid nu a existat tongue.gif
iar acum are mai multe madate decat pntcd -ul
hihihiiii
si mai multe decat actiunea lui emil... hahahaha
Lis... era un fel de presedinte onorific al acestui partid ... wink.gif
rofl.gif


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 8 Jun 2004, 08:42 PM
Mesaj #207


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



Cateva opinii ale unor cititori EvZ care mi s-au parut amuzante:

Balonati de gogosile PSD-ului, bucurestenii au inceput sa se Baseasca!

Pentru a sarbatorii victoria Basescu a iesit la o cofetarie sa manance un Diplomat! rofl.gif


ultima e mai deocheata:

Partidul PSD a pierdut pentru ca a facut politica PSD! A se citi PSD in engleza!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FBOJI
mesaj 9 Jun 2004, 08:21 AM
Mesaj #208


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 19 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.566



URR nu mi se pare o deziluzie ci un partid tanar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Jun 2004, 10:54 AM
Mesaj #209


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Lista primarilor de municipii, invingatori in primul tur

Judetul Alba - Alba Iulia: Hava Mircea Gheorghe (PD)

Judetul Arges - Pitesti: Pendiuc Tudor (PSD)

Judetul Bacau - Onesti: Lemnaru Emil (PSD)

Judetul Bihor - Salonta: Torok Laszlo (UDMR)

Judetul Botosani - Dorohoi: Lungu Sergiu (PSD)

Municipiul Bucuresti: Traian Basescu - Alianta PNL-PD

Municipiul Bucuresti - sectorul 5: Daniel Marian Vanghelie (independent)

Judetul Buzau - Ramnicu Sarat: Ghinioiu Constantin (PSD)

Judetul Cluj - Dej: Ungur Ioan (independent)

Judetul Constanta - Constanta: Mazare Radu-Stefan (PSD)

Mangalia: Iorgus Zanfir (PSD)

Judetul Covasna - Targu Secuiesc: Torok Sandor (UDMR)

Judetul Giurgiu - Giurgiu: Iliescu Lucian (PNL)

Judetul Gorj - Targu Jiu: Carciumaru Florin (PSD)

Judetul Harghita - Miercurea Ciuc: Raduly Robert Kalman (UDMR)

Gheorgheni: Pap Iosif (UDMR)

Odorheiu Secuiesc: Szasz Jeno (independent)

Judetul Hunedoara - Deva: Muntean Mircia (PNL)

Orastie: Blaga Iosif-Veniamin (PD)

Judetul Iasi - Pascani: Ratoi Neculai (PSD)

Judetul Maramures - Baia Mare: Anghel Cristian (PNL)

Sighetu Marmatiei: Godja Eugenia (PSD)

Judetul Mures - Targu Mures: Florea Dorin (independent)

Sighisoara: Danesan Ioan Dorin (PSD)

Judetul Neamt - Roman: Carpusor Dan Ioan (PSD)

Judetul Olt - Caracal: Anghel Gheorghe (PSD)

Judetul Sibiu - Sibiu: Johannis Klaus Werner (FDGR)

Judetul Suceava - Radauti: Frunza Mihai (PSD)

Vatra Dornei: Hutanu Constantin (PSD)

Judetul Teleorman - Turnu Magurele: Mohanu Nicolae (PSD)

Judetul Timis - Timisoara: Ciuhandu Gheorghe Coriolan (PNTCD)

Judetul Vaslui - Vaslui: Cristea Victor (PSD)

Judetul Vrancea - Adjud: Armencea Constantin (PSD)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Jun 2004, 11:26 AM
Mesaj #210


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Discutia continua in cadrul topicului dedicat Alegerilor Locale - Turul 2.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 04:25 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman