HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> E Liniste. E Pace. Ne Mor Copiii., Dormiti, oameni buni!
Mihai
mesaj 9 Mar 2004, 06:13 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



E liniste. E pace. Ne mor copiii. Dormiti, oameni buni!

Demult, cand nu se inventasera sistemele de alarma si cand luminile orasului erau stinse una cate una, de un lampagiu care sufla in fiecare felinar in parte, exista obiceiul ca gardianul strazii sa anunte ceasurile noptii: "E ora doua. E liniste. E pace. Dormiti oameni buni."
In vremurile noastre luminile orasului se sting de la un singur buton. Nu ne mai anunta nimeni cat e ceasul si nici nu ne mai aminteste ca e liniste. Ca e pace. Ca putem dormi linistiti. Si cu toate astea, dormim foarte linistiti. Dupa ce ni se termina serialul preferat, meciurile, stirile despre violurile zilei si talk-show-urile in care sunt promovati interpretii de manele ori manechinele frumoase si atat, adormim impacati. Nici macar cainii nu mai latra noaptea, pentru ca primarul a europenizat capitala si i-a strans pe toti intr-o vara intens mediatizata.
In vreme ce noi dormim, in timpul somnului nostru, bizar de lin pentru zilele astea, langa noi are loc un fenomen curios pe care nu-l percepem pana nu se intampla in casa noastra sau unuia dintre cei apropiati: NE MOR COPIII.

Astazi am aflat ca unei colege de serviciu i-a murit bebelusul, la cateva ore dupa ce l-a nascut. Mi-a fost teama sa intreb de ce, nici macar nu e relevant. Ieri, o prietena din Germania mi-a dat sa citesc doua scrisori postate pe un site despre copii. Intr-una din ele, o femeie tanara povestea odiseea lui Cristi, un copil abandonat de mama lui in maternitate, pentru ca medicii ii spusesera ca nu va trai mai mult de o luna. Cristi a sfidat stiinta vracilor si dupa trei ani de zile, desi foarte bolnav, continua sa traiasca. Din nou, medicii au spus ca nu mai are mult, dar el nu pare sa tina cont de parerea acestor oameni mari si se lupta cu moartea fara ca macar sa stie. E prea mic, nu-si da seama.

In cealalta scrisoare o mama isi striga durerea catre semenii ei adormiti. Fetita ei de 4 ani a murit de cancer. E inutil sa redau aici aceasta tragedie. Scrisoarea a fost publicata recent si de o revista care isi rezerva toate drepturile asupra textelor tiparite in paginile ei. Ce m-a cutremurat in randurile acestei mame a fost urmatoarea intrebare: "Ce ii urezi unui inger?"

In urma cu nu foarte multe saptamani, un adevarat scandal de presa a atras atentia asupra falselor decese ale unor nou-nascuti intr-o maternitate din provincie. Parintilor li s-a spus ca le-a murit copilul. Dupa o vreme au fost acuzati de abandon.

In tara asta, atat de ocupata sa intre in Europa, sa-si bea berile cu traditie de 100 de ani in vreme ce urmaresc meciurile sau extragerea Loto, au inceput sa moara copiii. Nu de ieri, de azi. Nu mor pe capete, loviti de gripa puiului sau de boala vacii nebune. Unii mor de cancer. Altii mor de SIDA. Altii sunt injunghiati de mamele lor innebunite sau mor de foame sau mor pentru ca parintii au fumat prea mult sau erau ei insisi prea subrezi ca sa le dea si celor nou-nascuti putere. Mor discret, dispar in cosciuge mici ca niste cutii de papusi si nu se face prea mult tam-tam, in general, unei familii careia ii moare copilul, ce-i poti spune? Condoleante?

In doar doua zile, aproape de somnul meu, au murit doi copii si un altul refuza sa se stinga. E liniste. E pace. Ne mor copiii. Dormiti, oameni buni.

Andreea Demirgian, Liternet.ro



Euthanasie pentru Cristi

Cristi s-a nascut la Spitalul Judetean Constanta intr-o zi de 14 martie 2001. Nu a fost un copil dorit. Nascut prematur si cu o malformatie grava la inima, copilul a fost abandonat dupa trei saptamani de la nastere in Sectia de Terapie Intensiva a Spitalului din Constanta. Medicii nu au fost nici ei prea optimisti: copilul nu poate trai cu malformatia asta mai mult de o luna. Apoi au crezut ca nu va trai mai mult de doua luni, apoi sase, dupa care au spus hotarat: copilul va fi mort pana la varsta de un an. Dar Cristi nu a murit si atunci au mai pus o llimita: un an si jumatate, poate doi. Si Cristi le-a depasit si pe astea continuand sa-si traiasca viata mica intre paturile aceleiasi sectii unde fusese abandonat.

A invatat incet orele la care se fac internarile, numele asistentelor a doctorilor, a invatat tratamentele fiecarui copil pasager pe la Terapie Intensiva. Pentru el nu venea niciodata ziua externarii. Medicii, obligati de lege, au contactat-o pe mama copilului, dar ea a refuzat sa-l mai vada, chiar daca dupa un an dupa ce l-a abandonat pe Cristi a mai nascut o fetita in acelasi spital, cu un etaj mai jos de locul unde primul ei baiat lupta sa existe.

Intre timp, inimioara bolnava devenea tot mai bolnava. Au urmat niste drumuri la Bucuresti si Timisoara si apoi din nou la Constanta, din nou la Terapie Intensiva. Apoi s-a aflat si la Cluj de cazul lui . Si apoi cineva s-a decis sa il faca vedeta asa ca timp de cateva luni, Cristi a fost pe prima pagina a unui ziar din Constanta.

Asa am aflat eu de el. Ne-am cunoscut prin septembrie. Un capsor cu par blond dincolo de gratiile unui patut de fier. Am aflat despre boala lui si am inceput drumurile.

Doctorii de la Constanta mi-au spus ca baiatul este luat in evidenta la Cluj pentru operatie. Asa ca primul drum, l-am facut la Cluj. Dupa cateva ore de stat in fata cabinetului medicului pediatru (nu vreau sa dau nici un nume), am spus in cateva cuvine ca sunt acolo pentru Cristi. Raspunsul n-o sa-l uit, a fost: Daca e copilul despre care cred eu ca e, le-am spus doctorilor de la Constanta ca nu se poate face nimic. Copilul asta trebuia operat in primele zile de viata. Acum nu se mai poate face NIMIC! Am insistat sa-l primeasca totusi si in final au acceptat, asa ca dupa cateva zile eram impreuna intr-o Salvare inghetata, alergand spre Cluj. L-au externat dupa cateva zile in ideea ca va veni la Cluj o echipa de medici americani si poate vin ei cu alta parere.

Din nou la Constanta. Ajunsesem dependenti unul de altul. Eu eram Adenina lui. Apoi a urmat un nou drum la Cluj. Venisera americanii. L-au consultat, l-au adorat si ne-a spus ca rezultatul va veni prin ianuarie. De Craciun l-am avut acasa. El singur, a fost sarbatoarea noastra.

Apoi a venit raspunsul de la Cluj: Cristi poate fi operat de americani. Am simtit ca asa trebuia sa fie, ca fiecare zi merita traita doar pentru o zi ca asta. Dar intre timp starea lui Cristi s-a agravat, iar cand a ajuns la Cluj, avea febra mare si respira greu.

L-au mutat la Spitalul de Copii unde l-au tinut pe antibiotice si a inceput sa se simta mai bine. Operatia, insa, a cazut! Si atunci probabil, doctorii si-au amintit ca se pricep, de minune, sa dea verdicte. Mi-au spus ca de fapt nici nu l-ar fi operat pe Cristi, ca nu l-au adus decat sa ii faca niste analize si mi-au dat si un sfat cat se poate de sanatos: sa renunt la copilul asta pentru ca nu e un copil care va trai. Cum nu poate fi operat, va mai trai probabil 3, 4, 5 ani si apoi se va prapadi.

Si atunci mi-am amintit de cainii comunitari! Exact! Si nu am inteles cum de idea nu i-a venit chiar doctorului, atunci, pe loc. Euthanasia. E cea mai buna solutie pentru Cristi. Euthanasia. Poate trebuia facuta de mult, atunci la trei saptamani, cand ORICUM SE STIA CA NU VA TRAI MAI MULT DE O LUNA! Iar de data asta au fost atat de generosi! Trei, patru, cinci ani! De ce sa mai asteptam atat? In fond nu e decat un copil abandonat.

Dar are parul blond si and rade, isi lasa capsorul intr-o parte si rade cu toata fata. Imi spune ca sunt baba si mos si bandita. Apoi zice ca nu. Adenina nu e bandita. Si iar rade. Si ma pupa zgomotos pe nas si pe frunte, apoi uita de mine si imi cauta prin buzunare telefonul! Am doua. Unu nu-i place. Il vrea pe ala "mit si losu". De celalalt spune ca e "ticat". Intr-o zi mi-a zis ca i-a scris lui Mosu sa-I aduca iaurt. Ca are voie iaurt! Pentru ca nu e cu sare. Nu mai pot scrie mi-au dat lacrimile.

Pentru toti cei care stiu ca Cristi nu va mai trai, pentru toti cei care l-au euthasiat de mult?, nu stiu - rugati-va pentru ei ca nu stiu ce fac!

Adelina Toncean, DespreCopii.com


E liniste. E pace. Ne mor copiii. Dormiti, oameni buni!
Cristi insa are incredere. Are incredere ca sunt persoane ce se gandesc la un somn fara griji pentru el. Cristi are incredere in viata. PentruCristi.ro


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 10 Mar 2004, 01:30 PM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Asemenea lucruri s-au intamplat si se vor mai intampla, din pacate. Trist este ca foarte putini dintre noi ne gasim cateva clipe pentru a acorda macar un gand buna, o incurajare, o lacrima pentru acesti oameni. Ne cramponam de propriile probleme, care de foarte multe ori sunt imaginare, tin mai mult de orgoliu, de lacomie si alte asemenea. Si uitam sau ignoram faptul ca exista oameni care au probleme adevarate, oameni care se lupta sa traiasca, sa supravietuiasca. Mai degraba suntem solidari cand e vorba de ceva meschin, decat atunci cand e vorba de banalul uman. Face parte din firea omului, ce-i drept, dar...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 10 Mar 2004, 01:53 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Ai dreptate nefertiti. Nici nu ma asteptam la alt tratament din partea autoritatilor. Ce e mai dureros ... in contul copilului nu s-au strans mai mult de 1000$. El are nevoie de 65000$ pentru operatie. Am inteles ca medicii americani prin intermediul unei fundatii vor sponsoriza cu vreo 30000$ operatia, si totusi mai ramane mult. O solutie ar fi sa apeleze la Gigi Becali, asa cum e el, mai din topor, e totusi un om cu suflet mare si frica de Dumnezeu. Merita incercat.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Mar 2004, 01:53 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
denise
mesaj 10 Mar 2004, 01:53 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Si ceea ce este cel mai dezgustator e faptul ca alesii nostri sunt prea ocupati de propriile campanii electorale ca sa se mai gandeasca la durerea copiilor. Prea ocupati sa se imbuibe din banii nostrii. Noi contribuim lunar cu o suma substantiala din chenzina, la nivel national se aduna sume imense pentru Sanatate, si totusi, de fiecare data in astfel de cazuri se apeleaza la mila publica. Din pacate pentru Cristi este nevoie de o suma mare, intr-un timp scurt. Ar trebui donatii mari acum. Ma intreb, in scurta viata a lui Cristi, de cand a vazut lumina zilei pana in prezent, de cate ori s-au plimbat guvernantii nostri in strainate? Si pentru Cristi nu se poate.
Cristi nu cere de pomana, isi cere un drept: sa traiasca. Sansa lui este aceasta operatie , operatie pentru care exista bani, dar au intrat in buzunarele altora. Ale cui? Priviti stirile politice, ei sunt cei vinovati de suferintele acestui copilas, chipurile lor ranjesc din toate ziarele.
Exista cineva printe forumisti care are relatii la vreo televiziune, sau un ziar? Pot fi facuti acesti indivizi sa asculte?

Acest topic a fost editat de denise_d: 10 Mar 2004, 02:16 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 10 Mar 2004, 02:10 PM
Mesaj #5


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Cazul a aparut deja intr-un ziar, insa care crezi ca au fost reactiile autoritatilor? Zeroooo. Nici una, nimic, nimic. Tacere profunda.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 10 Mar 2004, 03:00 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Stiti ceva, mie mi-au dat lacrimile cand am citit articolul. Dar credeti ca o sa fac ceva?! Da, sunt prinsa prea mult in propriile probleme, meschine si banale, ca sa ajut pe cineva! Asa ca nu sunt cu nimic mai buna decat cei care sunt chiar platiti pentru a gasi solutii. Faptul ca m-a afectat un articol nu conteaza atata timp cat nu fac nimic.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 11 Mar 2004, 12:23 PM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Buna treaba ai facut, Mihai. Poate ne ajuta sa ne urnim, cumva ...

nefertiti, cam ce ai spus tu, asta ma gandeam sa spun si eu, ieri. Mara, tu ai completat "perfect" tabloul, in care ma regasesc si eu. sad.gif

Ne e mai usor sa ne concentram pe propriile probleme, sau pe cele pe care credem ca le putem rezolva in jurul nostru, si ne mai si place sa le rezolvam (de exemplu, pentru ca au o finalitate legata de ... noi). Numarul mare de oameni cu probleme pe care ii intalnim, si numarul mare de probleme pe care ei le au, intr-un fel ne "paralizeaza", si ne "motiveaza" sa pretindem ca oricum nu putem rezolva totul, si prin urmare ce rost ar avea sa incercam asta.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 Mar 2004, 12:36 PM
Mesaj #8


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



E drept ca multi dintre noi chiar nu pot sa faca nimic, nu au ce. Oricum, faptul ca citim aceste randuri, ca mai spunem cate ceva, e un mic pas inainte.
Eu am incercat sa misc lucrurile, inca nu am reusit, insa nu ma opresc aici. La prima incercare mi s-a raspuns cu acel mare zero de care aminteam. Sper ca la a doua sa nu fie la fel.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 11 Mar 2004, 02:30 PM
Mesaj #9


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Am o intrebare pentru voi, poate stiti mai bine cum stau lucrurile.
Aici sunt cateva organizatii care te ajuta sa "adopti" un copil din diferite parti ale lumii, devii un fel de foster parent. Trimiti copilului o suma de bani pe luna, cadouri de sarbatori... Toate astea sunt facute strict sub controlul organizatiei. Aveti cunostinta daca exista asa ceva si in Romania?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 11 Mar 2004, 03:45 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



QUOTE (menthoru' @ 10 Mar 2004, 02:53 PM)
O solutie ar fi sa apeleze la Gigi Becali, asa cum e el, mai din topor, e totusi un om cu suflet mare si frica de Dumnezeu. Merita incercat.

Sau la Tantareanu...


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 11 Mar 2004, 04:29 PM
Mesaj #11


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Sau la Tiriac. wink.gif

Problema este ca se ajunge greu la asemenea personaje. sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ninja
mesaj 12 Mar 2004, 07:17 AM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 1 March 04
Din: middle of nowhere
Forumist Nr.: 2.408



Am vazut ca apar si donatiile prin paypal dar n-am gasit contul in care se pot face donatiile.


--------------------
Surgeon general's warning: all your base are belong to us!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Mar 2004, 01:39 PM
Mesaj #13


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Multumiri tuturor celor ce acorda atentie acestui caz!

Contul PayPal poate fi gasit aici.

Dupa cum se mentioneaza si pe pagina respectiva:

QUOTE
Banii donati pentru Cristi vor fi integral depusi in fondul final de ajutorare al acestuia


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ninja
mesaj 12 Mar 2004, 02:01 PM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 1 March 04
Din: middle of nowhere
Forumist Nr.: 2.408



65000$ pentru un singur copil? 43.gif Cite sute, cite mii de copii ar putea fi salvati cu banii astia? Vad ca nu e nici un "common sense" aici...

Acest topic a fost editat de Ninja: 12 Mar 2004, 02:02 PM


--------------------
Surgeon general's warning: all your base are belong to us!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 12 Mar 2004, 02:48 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



@Ninja: acest subiect este despre Cristi si pentru Cristi. Din "common sense" te-as ruga sa-ti pastrezi opiniile de genul celei exprimate mai sus pentru tine. Multumesc.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Mar 2004, 02:53 PM
Mesaj #16


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Ma alatur rugamintii Marei si totodata te anunt ca nu este vorba de un singur copil. O data venita in Romania echipa de doctori, vor fi operati 20 de copii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Mar 2004, 07:37 PM
Mesaj #17


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Din cate am aflat, pana in momentul de fata s-au strans in total 53 de milioane, 934 euro si 80 $ pentru Cristi.

Nu este o suma foarte mare, dar cred ca suntem pe drumul cel bun. thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 12 Mar 2004, 08:05 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Deci pe undeva la 3000 EURO!? Suna bine! thumb_yello.gif


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Mar 2004, 11:03 PM
Mesaj #19


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Duminica, de ziua lui Cristi, va fi prezentat la Observator (ora 19) un reportaj referitor la cazul sau. thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 13 Mar 2004, 07:13 PM
Mesaj #20


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



PrimaTV s-a alaturat acestei campanii, prezentand in cadrul stirilor de aceasta seara cazul lui Cristi. thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 14 Mar 2004, 07:01 PM
Mesaj #21


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



In scurt timp, apare la Observator cazul lui Cristi! thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 15 Mar 2004, 07:08 PM
Mesaj #22


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Am discutat cu agentia de publicitate online Boom.ro si vor promova aceasta campanie la randul dansilor! clapping.gif thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blanche_neige
mesaj 15 Mar 2004, 10:59 PM
Mesaj #23


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.195



Banii donati prin intermediul acestui site vor fi folositi astfel:

Banii donati pentru Cristi vor fi integral depusi in fondul final de ajutorare al acestuia.
* 40% pentru fapte bune, scopuri umanitare (exemplu vezi subiectul o fapta buna pe forumul comunitatii)
* 60% pentru imbunatatirea din punct de vedere functional si tehnic al acestui site (software, hardware, mai multe servicii, mai de calitate ..)
* 0% in promovarea www.desprecopii.com (reclama)
* 0% in alte activitati care nu au de aface cu acest site (exemplu in interes personal)

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=multumescdoneaza


Nu inteleg cum vine treaba cu procentele astea ...Explicati-mi si mie, va rog.
As vrea sa fac o donatie, cat de mica, si prin paypal mi-e cel mai usor...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 15 Mar 2004, 11:20 PM
Mesaj #24


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai revenit la Han, blanche_neige! welcome.gif

Pentru Cristi exista conturi special deschise.
Banii donati pentru Cristi vor fi integral depusi in fondul final de ajutorare al acestuia.
Pentru PayPal este disponibil contul de la DespreCopii, iar banii trimisi in aceasta perioada vor fi destinati exclusiv lui Cristi.

Multumim pentru ajutorul tau! thumb_yello.gif flowers.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blanche_neige
mesaj 15 Mar 2004, 11:27 PM
Mesaj #25


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.195



OK ! E f bine asa !

Multumesc. Nu am plecat. Va citesc dar postez mai putin biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara78
mesaj 15 Mar 2004, 11:31 PM
Mesaj #26


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 15 March 04
Forumist Nr.: 2.589



Da, asa este, pentru Cristi, donatiile merg pe conturile speciale si vor fii utilizate doar in acest scop. S-a mai discutat problema aceasta pe DespreCopii, si exista si un link referitor la aceeasi intrebare.

Va multumim tuturor celor care il ajutati pe Cristi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 15 Mar 2004, 11:34 PM
Mesaj #27


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, Mara! welcome.gif
Multumim pentru clarificare! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara78
mesaj 15 Mar 2004, 11:37 PM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 15 March 04
Forumist Nr.: 2.589



QUOTE (Mihai @ 15 Mar 2004, 10:34 PM)
Bine ai venit la Han, Mara! welcome.gif
Multumim pentru clarificare! smile.gif

Multumesc, Mihai, bine v-am gasit, tocmai ma chinui sa gasesc link-ul cu intrebarea respectiva si raspunsul...mai fac sapaturi:))

Revin cu link-ul: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=multumescdoneaza

Se precizeaza cu rosu, ca banii donati pt Cristi se vor indrepta cu siguranta catre destinatar.

Acest topic a fost editat de Mara78: 15 Mar 2004, 11:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 Mar 2004, 12:38 PM
Mesaj #29


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



http://www.ziarulcn.com/index.php?pid=article&aid=1541


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blanche_neige
mesaj 16 Mar 2004, 05:27 PM
Mesaj #30


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.195



Cineva mi-a zis azi ca a fost sa depuna niste bani la Banc Post si pe langa banii depusi i s-au luat si taxe...Oare Banc Post nu putea sa renunte la o parte din aceste taxe in folosul lui Cristi ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 16 Mar 2004, 05:38 PM
Mesaj #31


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



A specificat ca este cont deschis pentru un caz umanitar? unsure.gif

Unei persoane de la Han tocmai din acest motiv nu i s-a cerut nici o taxa suplimentara.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 16 Mar 2004, 08:24 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Blancheneige, pe o.p-ul care se completeaza cind cineva face plata se specifica si pentru ce se dau banii respectivi.
In mod sigur persoana la care te referi nu a mentionat acest lucru.
Functionarii Banc Post stiu ca daca e fond de ajutor umanitar nu se percep taxe. Si actioneaza in consecinta. Taxe zero.

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 16 Mar 2004, 08:26 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blanche_neige
mesaj 17 Mar 2004, 09:17 AM
Mesaj #33


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.195



Aveti dreptate, nu stiu daca a specificat...O sa o intreb.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blanche_neige
mesaj 17 Mar 2004, 06:18 PM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.195



Am intrebat. A spus ca este o donatie. Probabil ca respectiva casierita de la banca nu stia cum se procedeaza. Persoana respectiva doar i-a zis ca mai bine renunta banca la taxe pentru ca este un scop umanitar. In fine, nu conteaza...Se mai intampla.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 18 Mar 2004, 06:21 PM
Mesaj #35


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Situatii Donatii la 18 Martie

Contul in dolari: 580 USD
Contul in lei: 131 milioane lei
PayPal: 1192 euro


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 01:26 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman