HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

65 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tiganii Din Romania - Citeva Chestiuni, privind integrarea lor in societate
zET
mesaj 11 Mar 2004, 08:47 AM
Mesaj #36


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 96
Inscris: 11 February 04
Forumist Nr.: 2.182



QUOTE
Cei care au stramosi indieni au interesul sa fie recunoscuti ca indieni ca sa nu plateasca taxe, pe cind cei care au stramosi tigani nu au nimic de cistigat.

Aici ma vad nevoit sa te contrazic. Tiganii nu numai ca nu-si platesc darile catre stat, dar mai si beneficiaza de ajutoare din partea comunitatii. Cum iti explici ca merg la cantine publice cu mercedesuri sa-si ridica sufertasele. Chiar seara trecuta la ProTV (parca) au aratat un sat de tigani din jud Iasi. Cica primarul s-a dus sa vada cu ce ii poate ajuta pe "amaratii de rromi". Cand a ajuns acolo a inceput sa numere palatele. Unul din tigani avea 4 palate, ca deh, avea mult copii.
Iti zic eu, pana acum, tiganii din Romania au avut numai de castigat din toate punctele de vedere. Sunt privilegiati si de legea romana, si de comunitatea internationala. Dar nu cred ca o sa le mai mearga mult timp. Deja cei din UE au inceput sa-si dea seama cu cine au de-a face. Pacat insa ca imaginea Romaniei are de suferit.


--------------------
viatza... acest labirint al eternitatii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zET
mesaj 11 Mar 2004, 08:52 AM
Mesaj #37


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 96
Inscris: 11 February 04
Forumist Nr.: 2.182



Acum mai am ceva de zis vs. la
QUOTE
De ce trebuie sa faca minoritatile ce zice majoritatea? Nu sint de acord cu principiul.

Din acelasi motiv pentru care eu ca roman majoritar trebuie sa stau la viza pentru a pleca in alte tari pentru ca minoritatea tiganeasca isi face de cap in occident! Asta inseamna a-ti constientiza statutul de cetatean roman. Nu-ti convine, nu te tine nimeni cu sila in Romania. Oricand poti sa renunti la cetatenia Romana, si atunci nu mai este cazul sa te supui majoritatii. Esti pe cont propriu, asa cum tu esti acum in Canada.


--------------------
viatza... acest labirint al eternitatii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 Mar 2004, 11:04 AM
Mesaj #38


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nici macar nu e vorba despre minoritate si majoritate in acest caz. Tiganii trebuie, pur si simplu, sa se comporte civilizat, atat si nimic mai mult. E vorba de legea bunului simt, nu de legea majoritatii.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Mar 2004, 11:04 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Mar 2004, 01:52 PM
Mesaj #39


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



clapping.gif Nefertiti clapping.gif
Dar mai degraba treci camila prin urechile acului, decat sa civilizezi un tigan .... aici e marea problema ....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zET
mesaj 11 Mar 2004, 02:06 PM
Mesaj #40


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 96
Inscris: 11 February 04
Forumist Nr.: 2.182



QUOTE
E vorba de legea bunului simt, nu de legea majoritatii

"Ce e aia bun simt?" Eu incercam sa vb pe limba Monicai, pentru a putea intelege.


--------------------
viatza... acest labirint al eternitatii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gosseyn
mesaj 11 Mar 2004, 02:58 PM
Mesaj #41


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 3 March 04
Forumist Nr.: 2.437



QUOTE (zET @ 10 Mar 2004, 10:45 AM)

Pai de ce? Iliescu, Nastase si multi altii de pe langa ei nu sunt tigani?


Esti bestial ! Sau stii mai multe despre acesti 2 jupani ? Pai si eu inclin sa-ti dau dreptate.Minoritatea tiganeasca a avut de castigat mai mult decat oricare din Romania de dupa 89.Barzaunii astia par sa nu respecte legile din Romania ci doar pe ale lor.Cat despre fenomenul infractional ce sa mai vorbim.Raportat la numarul lor de 2,5 milioane, sau cat parastasul lor or fi,cei mai multi sunt infractori. mad.gif


--------------------
" La omul intreg,cuvantul poarta icoana sufletului,si fapta comoara inimii " - Cantemir
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 11 Mar 2004, 04:07 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Am si eu o nedumerire: de ce ceea ce a debutat ca un subiect interesant s-a transformat intr-o argumentare inutila??? In mod evident MonicaV nu are contact cu realitatea. Prefer, pentru binele ei, sa cred ca nu are contact numai cu realitatea noastra, desi... am dubii serioase si in privinta perceptiei pe care o are asupra realitatii inconjuratoare ei. Asa ca nu va mai enervati de pomana! Sunt prea multe aberatiile pe care le-a debitat aici (nici macar nu stiu ce sa citez mai intai) ca sa se merite efortul de a-i aduce argumente contra.

"E vorba de legea bunului simt, nu de legea majoritatii". Ca de obicei, Nefertiti a punctat esentialul mwah1.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 Mar 2004, 04:17 PM
Mesaj #43


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Merci, Mara... smile.gif
Pai, ne tot invartim in jurul cozii si complicam discutia.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistique
mesaj 12 Mar 2004, 12:36 PM
Mesaj #44


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.129



QUOTE (menthoru' @ 9 Mar 2004, 12:23 PM)
oare faptul ca m-am saturat de ei ... de felul in care umbla cu satra prin capitala, de mirosul de gunoi pe care-l emana pe strada, de felul in care te sfideaza, te fura, te omoara ... asta inseamna ca sunt ANTISEMIT? nu cred.

Menthoru`... eu zic sa iti exprimi parerea dupa ce mai inveti niste cuvinte. Antisemitismul nu are legatura cu tiganii baiatule...


"Droguri vandute de tigani", oare unii nu vad aschia din ochiul lor??? Ce legatura are s**a cu prefectura?

Acest topic a fost editat de Mistique: 12 Mar 2004, 12:45 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 12 Mar 2004, 01:07 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Mistique: Preferi cuvantul rasist?
Ce legatura are? Iti explic, desi cred ca e in zadar ... tiganii, alaturi de coruptie sunt cea mai mare plaga a societatii noastre. Luatin in brate de comunitatea internationala, ei isi fac de cap in Romania dupa bunul lor plac ... asa cum scria si monica mai sus, au legile lor si numai pe alea le respecta. Cand ai umblat prin zona garii Basarab ultima oara? Ai ratat discutii de genul:

Unu': Ce faci Giani? Cand ai iesit din parnaie?
Doi: Acu' 2 zile!
Unu': Ai vazut ce mai e prin zona?
Doi': Da bah b*****-as! Ieri l-am taiat pe unu' ca prea ridicase nasu' cand l-am bagat in seama, fu****-i m****!

sau

Unu': Coane, cumperi o caramida?
Doi: Nu, frate! N-am nevoie!
Unu' ( cu cutitul in mana ): Bah, iti zic eu ca ai nevoie, face 50 mii!
Doi ( mort de frica ): Bine frate, ia 50mii!
Unu': Auzi mah, ia da bani si caramida inapoi!

Cand o sa fii martora la faze de genul asta iti spun eu ca-ti schimbi atitudinea. Pana atunci ... nu vorbi din povesti. Mai treci si tu pe la circa de politie si uita-te pe panoul cu urmariti general. Cati sunt tigani? Iti spun eu, 99,9%.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistique
mesaj 12 Mar 2004, 01:22 PM
Mesaj #46


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.129



Antisemitism - atitudine rasista indreptat impotriva evreilor.

Editat. Fara atacuri la persoana va rog.

Cat despre Basarab sau alte zone, cine a zis ca vorbesc din povesti? Stii tu cu ce ma ocup eu, nu! "Pana atunci ... nu vorbi din povesti. " Cred ca povestile sunt ale tale dragule....Mi-a placut aia cu caramida...foarte plastic expusa!!!

Acest topic a fost editat de Mihai: 12 Mar 2004, 01:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 12 Mar 2004, 01:35 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Mistique: E clar ca ti-am spus 2 povesti, insa al dracu' de reale. Se vede clar ca esti rupt/rupta de aceasta parte a realitatii, si sincer nu ma intereseaza cu ce te ocupi. Poti fi si Iliescu in deghizare ca la cum ai pus prima oara problema tot deplasat(a) mi s-a parut ca esti. Multumesc pentru definitia din DEX. mwah1.gif


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistique
mesaj 12 Mar 2004, 01:50 PM
Mesaj #48


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.129



Bai nene...tu nu intelegi un lucru, ca noi suntem prosti, pentru ca i-am educat pe tigani sa fie asa cum sunt, si acum, tot noi suntem aia care vrem sa-i schimbam. Oameni cu atitudinea ta chiar nu au ce cauta printre romani. Te ascunzi in spatele cuvintelor, te ascunzi si zici ca vrei sa se schimbe lucrurile. Iti spun eu sigur ca tu nu o sa poti face nimic. Mai ales cu atitudinea asta. Rupt de realitate cred ca esti tu, te rog nu mai spune ca sunt deplasata cand tu habar nu ai despre ce vorbesti (vezi antisemitismul). mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Mar 2004, 02:00 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



CODE
Bai nene...tu nu intelegi un lucru, ca noi suntem prosti, pentru ca i-am educat pe tigani sa fie asa cum sunt, si acum, tot noi suntem aia care vrem sa-i schimbam.


Cine/cand "i-am educat pe tigani sa fie asa cum sunt " ?!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Mar 2004, 02:07 PM
Mesaj #50


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mistique: Daca poti, adu si argumente la afirmatiile pe care le faci. La cea cu educatia lor, de exemplu. Astia sunt needucati si necivilizati prin natura lor, nu cred ca trebuie sa ne invinovatim tot noi si pentru asta. Si nu cred ca e normal sa faci rupt de realitate pe cineva care tocmai ti-a dat niste exemple concrete despre comportamentul lor. Si mai sunt destule. E suficient sa cobori tu cu picioarele pe pamant si o sa dai nas in nas cu ele.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistique
mesaj 12 Mar 2004, 02:07 PM
Mesaj #51


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.129



Ce pot sa zic decat ca legile tarii nu sunt in conformitate cu standardele de viata pe care un om normal ar trebui sa le aibe, ce pot sa zic mai mult decat Sa va fie rusine voua, celor din conducere pentru ca aprobati practicile tiganesti???
Se pot spune multe, insa in tara asta doar se spune, nu se si face...asta e pacat!

March - nu educatie la modul propriu, ca erau ei "educati" inainte sa ajunga pe meleagurile noastre... I-am educat prin toleranta si acum ne scuipa seminte in cap... A cui o fi vina???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Mar 2004, 02:13 PM
Mesaj #52


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Astea nu sunt argumente. E vorbarie de doi bani. Pana una alta, poate ar fi mai bine sa judeci la rece, sa constientizezi ca nu doar cei din conducerea tarii au dreptul si posibilitatea sa faca ceva in privinta tiganilor, ci noi toti. Dar nu cu o atitudine ca a ta. Iar ca sa fiu la fel de rea cum ai fost tu mai devreme, poate ai curiozitatea sa vezi ca nu se spune "aibe"!


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Freesia
mesaj 12 Mar 2004, 02:16 PM
Mesaj #53


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.525



QUOTE (Mistique @ 12 Mar 2004, 01:50 PM)
Bai nene...tu nu intelegi un lucru, ca noi suntem prosti, pentru ca i-am educat pe tigani sa fie asa cum sunt, si acum, tot noi suntem aia care vrem sa-i schimbam.

Tu chiar crezi ceea ce spui ???????

Aceasta specie n-a vrut, nu vrea si niciodata n-o sa vrea sa fie educata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistique
mesaj 12 Mar 2004, 02:21 PM
Mesaj #54


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.129



Nefertiti, as fi curioasa cum vezi tu rezolvarea problemei tiganilor, sincer! "nu doar cei din conducerea tarii au dreptul si posibilitatea sa faca ceva in privinta tiganilor, ci noi toti." Vrei sa faci vreo revolta?

Apropos, argumentele sunt pentru oamenii care nu inteleg. "Educatia" in cazul de fata inseamna tolerarea lor asa cum sunt, fara a incerca practic sa schimbi cu adevarat ceva.

P.S te asigur ca stiu cum se scrie, insa confuzia lui menthoru` este foarte grava.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Mar 2004, 02:32 PM
Mesaj #55


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Argumentele sunt bune intotdeauna, pentru ca sunt ale tale.

Revolta??? Asta e tot ce ai priceput?

Cat priveste tolerarea lor asa cum sunt, mi se pare ca tu exact asta faci sau asa vezi tu rezolvarea lucrurilor. Ai dovedit-o cand i-ai ras in nas menthorului, care ti-a dat niste exemple. Iar in realitate acele exemple nu sunt atat de plastice, crede-ma.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Mar 2004, 02:35 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



CODE
P.S te asigur ca stiu cum se scrie, insa confuzia lui menthoru` este foarte grava.


Ei, s-o fi gindit si el ca tiganii vin din Orientul Apropiat, dar nici sa-i dam cu dictionarul in cap ! biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistique
mesaj 12 Mar 2004, 02:44 PM
Mesaj #57


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.129



QUOTE (nefertiti @ 12 Mar 2004, 03:32 PM)
Revolta??? Asta e tot ce ai priceput?


Nefertiti eram ironica, daca asta e tot ce ai priceput...
March smile.gif nu trebuie sa te uiti in dictionar ca sa cunosti sensul unor astfel de cuvinte. thumb_yello.gif

Oricum, ne invartim in cerc asa ca o sa ma retrag...intelegeti ce vreti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Mar 2004, 02:45 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



CODE
Iar in realitate acele exemple nu sunt atat de plastice, crede-ma.


Am putea baga si niste poze, dar se va inrosi ecranul !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 12 Mar 2004, 02:48 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Nu stiu daca se poate vorbi de rezolvarea problemelor tiganilor(rromilor) devreme ce chiar noi romanii nu am reusit sa le punem la punct pe ale noastre...
Si mai exista ceva: nu noi majoritatea ar trebui sa veghem ca acestia sa aiba toate drepturile respectate, e de datoria comunitatilor in cauza sa incerce a se implica ceva mai mult si mai vizibil, fiindca mi se pare ca in afara unor mici organizatii nimeni nu se mai intereseaza de ceea ce se intampla cu viata rromilor!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Mar 2004, 02:54 PM
Mesaj #60


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mistique, cand nu ai argumente, vb de ironie si pleci. In fine...

Petru, problemele tiganilor fac parte din marea noastra problema generala, asa ca e normal sa ne preocupe.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 12 Mar 2004, 03:04 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Nu am zis ca nu ar trebui sa ne preocupe, dar mie mi se pare ca e destul de dificil sa intrezarim solutii si mai ales sa avem mijloacele necesare pentru a le pune in practica... Fiecare dintre noi cred ca stie ca mijloacele financiare ale societatii sunt extrem de limitate si mai ales ca sunt necesare chiar si pentru noi fonduri externe.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 12 Mar 2004, 05:19 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



"Bai nene" Mistique, confuzia mea nu este nici pe departe atat de grava pe cat este atitudinea ta. In urmatorul post am inlocuit cu rasist. Ok, antisemit a fost o greseala. No Problemo! Nu sunt rasist! In schimb tu, cu impertinenta iti permiti sa spui ca noi romanii ( te incluzi si tu aici ) i-am educat pe tigani sa fie asa. Dar tu unde ai fost? Nu ai fost aici? Ai avut vreodata curajul sa iesi pe strada sa ridici un deget impotriva celui ce i-a rupt lantul de la gat bunicii mele? Celui ce a intrat in casa pe batrana X si a violat-o pana a omorat-o? Celui care pentru 500mii lei a bagat cutitul de 24 de ori intr-o femeie? Stii ceva? Inainte sa scap de astfel de personaje as fi fericit daca as scapa de cei ca tine si monicaV. Si nu m-ar durea prea tare daca veti trai putin intr-o celula alaturi de jigodiile enumerate mai sus. Sa va vad dupa o saptamana daca le mai luati apararea ... Sau poate vrei in schimb sa facem impreuna o plimbare prin Ferentari dupa ora 20:00?!

Ce mi-am dat seama: Prin posturile tale se confirma una din cele mai intrigante probleme ale omenirii. Sunt extraterestri printre noi? Acum pot spune ca da, esti clar rupta de Terra.

Acest topic a fost editat de menthoru': 12 Mar 2004, 05:43 PM


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 12 Mar 2004, 05:39 PM
Mesaj #63


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Superba pozitie Mistique.
Eu sunt de parere ca in loc de inchisori sa facem lagare de munca. In loc ca puscariasii sa traiasca din taxele platite de mine, mai bine sa munceasca si sa aduca aportul lor la mai binele tarii.
As arunca in aceste lagare si pe cei care nu isi platesc impozitele locuinte ce depasesc o anumita valoare (sa luam etalon o casa de vreo 200mp).
Cum mare parte din acesti puscariasi vor fi tigani, asta ar rezolva intr-un fel si datoria pe care acestia o au sistemului de asigurari al statului.

Ce zici, pot fi numit rasist?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 12 Mar 2004, 09:44 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Va salut pe toti !!

Poate imi spune cineva, totusi care e problema cu tiganii??? Ca n-am reusit sa inteleg pana acum, in ciuda faptului ca am citit toate mesajele de la acest topic.

Se poate un rezumat scurt??? Hoti, urati, murdari, criminali, put urat, colorati, smecheri, periculosi, nu platesc taxe, analfabeti, sau mai sunt???

Un rezumat din care sa pot intelege disputa de aici !!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 13 Mar 2004, 11:52 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



As minti sa spun ca nu ma deranjeaza anumite (destule) aspecte legate de comportamentul majoritatii rromilor (nu sunt toti irecurperabili, unii sunt chiar mult peste media...romanilor). Dar cum nu ne alegem parintii... ma gandesc, oare daca ma nasteam intr-o famile de tigani? hmm.gif Ce sanse as fi avut sa ma ridic deasupra conditiei de rrom in Romania zilelor noastre? Educatia familiei - nu ar fi existat (e de la sine inteles de ce) , atunci ar fi trebuit sa ma ajute ceilalti: romanii, scoala, societatea. Nu prea vad cum...


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aragorn
mesaj 13 Mar 2004, 12:14 PM
Mesaj #66


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 258
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.869



Postasem la cele mai bune bancuri un banc care, desi e banc, exprima destul de bine realitatea si dorinta tiganilor de a fi educati si de a munci. Am vazut si tigani care muncesc si isi vad de treaba dar sunt rare cazurile, procentajul este subunitar.
Nu aveti decat sa ma catalogati drept rasist dar atat timp cat pentru a taia sau a convinge (daca se poate spune asa) tiganii sa isi plateasca energia electrica de exemplu este nevoie de insotirea cu jandarmi a celor de la aceste companii ... voi avea mereu ceva impotriva lor. Saracii ... nu au bani sa plateasca dar au bani sa isi ridice ditamai casoaiele.
Nu pot spune ca noi i-am educat asa. I-am educat noi sa nu plateasca ? Sa se creada mai presus de lege ? Sa fure, ucida, samd ?
Offtopic: Nu mai atacati la persoana, isi exprima si ei parerile, au dreptul la asta la fel cum avem si noi dreptul de a combate si de a nu fi de acord cu ei. Ca IQ-ul unora este egal cu procentajul rromilor care muncesc si isi vad de treaba ... e alta poveste. Nu stau sa ii judec. Oricum am altele pe cap zilele acestea.


--------------------
"You can call it karma, call it luck/Me, I just don’t give a .../Bounce, bounce nothing’s gonna keep me down/Bounce, bounce stand up, shout it out/Bounce, bounce I play hard, I play to win/Count me out, count me in/I’ll be bouncing back again"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gosseyn
mesaj 15 Mar 2004, 12:46 PM
Mesaj #67


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 3 March 04
Forumist Nr.: 2.437



Avem un guvern tiganesc. Acolo este buba.
Cum e stapanul asa si tiganul. Fura unul fura si celalalt. Apropo de energia electrica. In jud. Galati existe o localitate Toflea,locuita doar de tigani. Acolo Electrica S.A. a investit 40 miliarde lei pentru o instalatie care sa nu le mai permita sa fure.
40 MILIARDE!!! Pentru niste tigani tiganesti. Iar in Romania sunt sate neelectrificate. mad.gif


--------------------
" La omul intreg,cuvantul poarta icoana sufletului,si fapta comoara inimii " - Cantemir
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Mar 2004, 03:41 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Tipa si altii, in alta parte.

BRATISLAVA - Doua organizatii care lupta pentru drepturile omului se declara ingrijorate de discriminarea la care este supusa etnia rroma din Slovacia, inainte de aderarea la Uniunea Europeana, pe 1 mai. Comunicatul vine la o luna dupa ce sute de tigani, cei mai multi fiind someri si traind intr-o saracie lucie, au jefuit magazine de alimente si au demonstrat impotriva guvernului slovac care a redus, incepind cu acest an, ajutoarele de somaj.



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 17 Mar 2004, 06:16 PM
Mesaj #69


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
Crezi ca 10 ani de influente si legislatii europene vor putea face ce nu a facut istoria in secole?


Hahaha! Istoria de secole? Pai de-a lungul istoriei lor tiganii au fost persecutati si tratati ca inferiori. De la bun inceput ei nu au fost considerati egali, asa ca argumentul asta e aberant.

Ca sa fac o paralela, afro-americanii din State sunt si ei vazuti ca fiind o rasa criminala, orientata "genetic" spre criminalitate. Iar daca te iei dupa listele de urmariri generale despre care vorbea si Menthoru' ai zice ca e chiar asa.

Dar asa sa fie? Sau zecile de ani de persecutii indurate si-au lasat amprenta asupra lor, ca etnie minoritara ( de fapt rasa minoritara ). Iar la ei au avut loc numeroase actiuni de emancipare, politicienii si liderii de opinie au luptat ( cel putin unii dintre ei ) pentru acordarea de drepturi egale, sfarsitul segregatiei si a discriminarilor, si tot mai exista, pana si astazi, discriminari si sentimente rasiste.

La noi, unde tiganii au fost persecutati, marginalizati si discriminati sute de ani, si unde nu s-au intreprins cine stie ce actiuni de emancipare a acestora, la ce ne putem astepta?

Eu cred ca situatia si atitudinea tiganilor de astazi isi are explicatia in anii de nedreptati suferite in trecut. Astfel ei au ajuns sa inteleaga ca nu se pot astepta la respect din partea noastra, au ajuns sa ne urasca si sa se poarte exact asa cum se poarta un caine pe care il cresti cu biciul : musca tot ce prinde.

O intrebare pentru Menthoru' :

Sa zicem ca traiesti in alta tara T, impreuna cu un grup semnificativ de romani. Ati venit acolo de cateva generatii si ati pornit ca sclavi, dar apoi v-au eliberat, fara ca totusi sa va cosidere egali lor. Bunicii, parintii si chiar tu ati trait in discriminare de cand va stiti. Intrebarea este : care ar fi atitudinea ta fata de locuitorii nativi ai tarii T, fata de legile tarii T, institutiile ei, etc.

Inca o intrebare pentru restul: De ce ii iubim atat de mult pe unguri? De bine ce au tratat "minoritatea" majoritara a romanilor in timpul ocupatiei Ardealului?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Mar 2004, 09:22 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Damnatius @ 17 Mar 2004, 07:16 PM)
Inca o intrebare pentru restul: De ce ii iubim atat de mult pe unguri? De bine ce au tratat "minoritatea" majoritara a romanilor in timpul ocupatiei Ardealului?

Intrebarea asta poate fi pusa si invers!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

65 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 05:41 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman