HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

65 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tiganii Din Romania - Citeva Chestiuni, privind integrarea lor in societate
March
mesaj 7 Mar 2004, 02:26 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Constitutia Romaniei recunoaste - in articolul 6, titlul 1 - dreptul la identitate al fiecarui cetatean roman in urmatorii termeni :
" (1) - Statul recunoaste si garanteaza persoanelor apartinind minoritatilor nationale dreptul de a-si pastra,dezvolta si exprima identitatea etnica,culturala, lingvistica si religioasa ."
" (2) - Masurile de protectie luate de stat pentru pastrarea , dezvoltarea si exprimarea identitatii persoanelor apartinind minoritatilor nationale trebuie sa fie conforme cu principiile egalitatii si nediscriminarii in raport cu ceilalti cetateni romani. "


Dupa adoptarea Constitutiei, in 1991, au aparut numeroase partide si asociatii ale rromilor ( tiganilor) care , in principal, au ca scop sporirea reprezentarii romilor in forurile nationale sau locale, lupta pentru apararea drepturilor economice, sociale,culturale si politice ale minoritatii. Partidele vizeaza sa aiba un acces mai larg la mass-media, in special la televiziune , sa imbunatateasca imaginea comunitatii rromilor si sa inlature cliseele prin care aceasta este receptata de restul populatiei.
Partidele si asociatiile rromilor sunt sustinute de numeroase publicatii : O Glaso Romengro, Aven Amentza ( Bucuresti) , Nicovala ( Sibiu), Satra Libera ( Slobozia) .

In pofida tuturor acestor drepturi obtinute, multi lideri ai etniei tiganilor, ori decite ori au prilejul sa se exprime in mass-media, sustin, totusi, ca dupa 1989 :

- fenomenul de marginalizare economica si sociala este tot mai accentuat.
- tranzitia democratica din Romania nu a adus beneficii tiganilor.
- sunt manifestari frecvente de rasism anti-tiganesc.
- Mass-media, si in special televiziunile, prezinta actele antisociale ale unor rromi ca manifestari ce caracterizeaza intreaga etnie .

Ce parere aveti despre aceste asertiuni ?! Este cadrul legislativ actual suficient atit pentru mentinerea identitatii tiganilor cit si pentru integrarea lor in societate democratica romana si apoi in cea europeana ?

***

Cateva date despre etnia rromilor(tiganilor) :

Dintre toate tarile europene , Romania este tara care adaposteste cel mai mare numar de tigani. Cifrele disponibile difera in functie de sursele de la care provin : recesamint oficial, asociatii ale tiganilor, mass-media. Ultimul recesamint (1992) inventaria 409.723 tigani, adica 1,8 % din populatia tarii. Federatia Etnica a Rromilor considera ca tiganii ar fi in numar de 2,5 milioane,iar dupa alti observatori acesta numar este in jur de 1-1,5 milioane.
Germanii ii numesc Zigeuner, romanii - "tigani", iar maghiari - czigany. Toate aceste cuvinte deriva din grecescul atinganoi , care inseamna "de neatins". Termenul este folosit cu precadere in tarile Europei de Est si, de regula, este folosit de persoane din afara grupului etnic. Intrucit el este adesea marcat de conotatii peiorative , tiganii prefera denumirea de "rrom" care, in limba lor de origine sanscrita ( romani), inseamna "barbat", "barbat insurat" si, intr-un sens mai larg, "persoana apartinind grupului nostru (noi)" , in opozitie cu termenul gadzo, gadze ( mai pe romaneste gagiu,gagii) , care inseamna "el","ei", adica ne-rrom.
Originari din nordul Indiei, tiganii au ajuns pe teritoriul Moldovei pe la 1400. De aici s-au raspindit in Tara Romaneasca , Transilvania,Ungaria si apoi in restul Europei. In Moldova si Tara Romaneasca , tiganii au fost robi ai domnitorului,clerului si boierilor.
Tiganii domniei se imparteau in patru categorii : zlatarii sau aurarii, ursarii, lingurarii sau rudarii,laiesii ( cei din satra) ce puteau rataci pe tot teritoriul in schimbul unui bir anual.
Tiganii apartinind manastirilor si boierilor se imparteau in : laiesi si vatrasi ( cei de pe linga casa). Vatrasii includeau tiganii "de curte" si tiganii " de ogor".
In Principate existau si tigani liberi. Ei erau fie lautari, fie asa-numitii "netoti", care traiau in salbaticie prin munti si paduri.
Eliberarea tiganilor din robie s-a produs in 1855-1856, mai intai in Moldova si apoi in Tara Romaneasca.
***

Surse :
- Elena si Catalin Zamfir - "Tiganii : intre ignorare si ingrijorare",Edit. Alternative,Bucuresti,1993
- Emmanuelle Pons - "Tiganii din Romania - o minoritate in tranzitie", Edit. Compania, Bucuresti,1999





--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 7 Mar 2004, 03:22 PM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Este cadrul legislativ actual suficient atit pentru mentinerea identitatii tiganilor cit si pentru integrarea lor in societate democratica romana si apoi in cea europeana ?

Eu am o alta intrebare, pentru inceput: vor tiganii sa fie integrati sau se simt bine asa, in ipostaza asta de "persecutati"?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 8 Mar 2004, 10:03 AM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



De ce sa se integreze? Au cultura lor. Daca ati emigra, v-ar conveni sa va bata la cap oamenii din tara de adoptie ca sa va integrati in societatea lor? Nu ati fi de parere ca stati acolo pentru ca sa va cistigati existenta sau pentru ca acolo stati de multa vreme si nu aveti nici un motiv sa va mutati, dar ca nici nu vreti sa va integrati? Asa fac si tiganii. Daca prin integrare intelegeti lucruri normale gen sa stiti limba tarii, citi tigani nu stiu deloc romaneste? Sint suficient de integrati dar isi mentin cultura lor. Daca toata lumea s-ar integra atit de bine in tara in care traieste, n-ar mai avea cine sa-mi vinda mie sarmale si zacusca in Canada.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Mar 2004, 10:03 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 8 Mar 2004, 10:51 AM
Mesaj #4


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Imi ceea ce priveste tiganii eu am mari dubii ca acestia chiar vin din nordul Indiei, poate din Packistan da, dar ei nu au legatura cu India si nici cu sanscrita. Poate cateva cuvinte sunt imprumutate.
In limba romana la tigani li se spune tigani si nu rromi. Rromi poate li se spune in limba lor. In engleza se spune gipsy. Iar eu vorbesc limba romana si prin urmare le spun tigani. Cine vorbeste tiganeste le poate spune rromi.

Cu tiganii e mai greu. Cine nu a stat in preajma lor sau cine nu a avut de-a face cu ei, nu prea intelege multe lucruri. Dar nu-i fericesc deloc pe cei care au de-a face cu tiganii. Daca cineva acuza pe altcineva de rasism in ceea ce priveste tiganii, atunci il invit pe acel cineva sa locuiasca macar o saptamana in preajma lor, si dupa aceea vorbim...

Mai spun doar ca tiganii au facut foarte mult rau romanilor si tarii, fie si numai prin imaginea creata afara. Am auzit pe multi spunand ca romanii sunt de vina pentru situatia tiganilor, ca saracia, salbaticia si incultura in care se complac ei este din cauza romanilor, care nu-i educa si nu au grija de ei. Asta e o mare prostie.... in primul rand romanii nu au obligatii fata de tigani, pentru ca nu i-a invitat nimeni aici. Ei au fost nomazi, iar ghinionul nostru e ca s-au orit aici. De ce nu s-au oprit in Austria sau Germania? ... e lesne de inteles.... In al doilea rand orice efort pentru ei este inutil. Chiar daca tiganu are bani, ce face cu ei?! isi trimite copiii la scoala?! traieste el mai civilizat?! Ei as... Isi fac casoaie cu turnulete de miliarde de lei, isi cumpara mercedesurile cele mai scumpe si ei tot cu gandirea de tigan de satra sunt, tot analfabeti si cu ochii dupa portofelele altora. Vorbeste cu un tigan despre munca cinstita, sa vezi cum te scuipa drept in ochi.

Faceti un sondaj cu o singura intrebare si doua raspunsuri posibile: Credeti ca in Romania daca nu ar fi existat tigani ar fi fost mai bine?
Eu nu am dubii in ceea ce priveste raspunsul...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Mar 2004, 11:59 AM
Mesaj #5


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



MonicaV: Integrarea de care vorbim nu se refera deloc la neutralizarea lor culturala - daca or avea asa ceva. E vorba de o integrare din punctul de vedere al unui comportament civilizat, in primul rand. Adica, de ce ar fi ei, mereu, exceptia de la regula? Si stii bine ca nu vorbesc despre cine stie ce reguli absurde, ci despre banalul cotidian. Daca ne-am comporta toti precum tiganii, am ajunge rapid la un haos general, la o anarhie ce pare atragatoare, dar nu e deloc. Si nu cred ca doar romanii vad astfel problema tiganilor. Altfel nu inteleg de ce europenii s-ar grabi sa ni-i trimita urgent acasa, de cate ori se comporta la ei dupa regulile tiganesti bine stiute deja.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 8 Mar 2004, 12:14 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



Tind sa-i dau dreptate lui nefertiti.

Romania a fost premiata pentru reforma in invatamant a minoritatii rromilor, fiind clasata pe primul loc in topul tarilor din Balcani in acest sens.
Exista multe proiecte educationale, comunitare (PHARE, Leonardo da Vinci, Socrates etc) care vizeaza integrarea educationala a minoritatii.
Un exemplu: http://www.edu.ro/invrrom.htm
QUOTE
tranzitia democratica din Romania nu a adus beneficii tiganilor

Ma indoiesc.
QUOTE
Mass-media, si in special televiziunile, prezinta actele antisociale ale unor rromi ca manifestari ce caracterizeaza intreaga etnie

E ca si cum ai spune ca printr-un reportaj in care se relateaza sinuciderea unui soldat in termen, sau un alt accident dintr-o garnizoana caracterieaza soldatii in termen, extinzand si exagerand un pic, ar caracteriza toata armata.
Din pacate, putem spune ca si romanii in general sunt priviti de straini facand parte din natia celor ce au mancat lebedele in Viena (si nu invers)
QUOTE
fenomenul de marginalizare economica si sociala este tot mai accentuat
.
Acum au un cadrul legislativ. Inainte de 1989 nu aveau.


--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Mar 2004, 06:41 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



CODE
Imi ceea ce priveste tiganii eu am mari dubii ca acestia chiar vin din nordul Indiei, poate din Packistan da, dar ei nu au legatura cu India si nici cu sanscrita. Poate cateva cuvinte sunt imprumutate.


Ca sa nu mai ai dubii, consulta cateva enciclopedii ( inclusiv cea romaneasca) unde vei gasi informatii referitoare la locul de origine al tiganilor, si anume undeva in nord-vestul Indiei, de unde au inceput sa migreze, inainte de anul 1000 , spre Persia. La acea vreme nici pomeneala sa existe vreo tara Pakistan pe acolo. Conform "Enciclopaedia Britannica" , toti antropologistii considera tiganii a fi de origine indiana. Aceeasi lucrare de referinta mai spune ca limba vorbita de tigani este "Romany" , iar analizarea sistemului vocalic si consonantic, de catre cercetatori in lingvistica comparativa , arata clar ca aceasta limba deriva din sanskrita. Acelasi lucru, privind locul de origine si limba, il spun si alte lucrari de referinta, pe care ti le pot indica , la cerere.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 8 Mar 2004, 10:33 PM
Mesaj #8


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



March,
QUOTE

Ca sa nu mai ai dubii, consulta cateva enciclopedii ( inclusiv cea romaneasca) unde vei gasi informatii referitoare la locul de origine al tiganilor, si anume undeva in nord-vestul Indiei, de unde au inceput sa migreze, inainte de anul 1000 , spre Persia. La acea vreme nici pomeneala sa existe vreo tara Pakistan pe acolo.

Pai de fapt am gresit: nu am dubii, sunt sigur. Teritoriul de unde au plecat stramosii lor, se afla undeva pe teritoriul Packistanului de astazi. Pe aceea vreme este posibil ca acest teritoriu sa nu se fi numit Packistan. Din ce stiu eu Packistanezii antropologic sunt de acelasi fel cu indienii, desi, un procent destul de mare, sunt o populatie mult mai amestecata cu alte rase. Si de asemenea un anumit procent din populatie vorbesc limba indienilor. Stramosii tiganilor in drumul lor spre Europa au trecut prin mai multe populatii, de care au fost influentati, cel mai mult lingvistic. Foarte putine cuvinte tiganesti mai seamana cu cele sanscrite. Pot fi de aceeasi radacina, dar cuvintele sunt diferite, pentru ca au suferit modificari drastice. Indienii au una din cele mai vechi scrieri din lume. Limba tiganeasca nici macar nu este scrisa. Si de aici se pot trage iar foarte multe concluzii in ceea ce priveste valoarea lor ca natie, dar nu vreau sa o spun ca sa nu fiu acuzat de rasism, pentru ca daca au avut sanscrita ca limba, inclusiv scrisa, ei nu au fost in stare sa o pastreze. (asta daca am admite ca ei au stiut veodata sanscrita).
Per ansamblu consider ca legatura tiganilor cu indienii din nord (pe locul Pachistanului de astazi) este cam aceeasi dintre romani si traci, adica foarte vaga ...

PS. In cazul lor, limba nu este un bun argument. Ei au fost atat de mult influentati de locurile prin care au trecut incat si-au pierdut identitatea linvistica si nu numai. In drumul lor nu au intalnit nici un popor mai slab ca ei. S-au asezat si ei ca mucegaiul pe langa alte popoare care au putut sa le suporte caracterul....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 9 Mar 2004, 04:00 AM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Daca limba tiganeasca nu este scrisa, asta nu inseamna ca alte natii, a caror limba e scrisa, au fost mai destepte. Pur si simplu acele natii au avut o elita care scria, pentru ca omul de rind de pe vremuri nu stia sa scrie. Cu timpul, a devenit din ce in ce mai normal sa scrie si el, dar multa vreme, simplul fapt de a sti sa scrii si sa citesti era mare lucru, de unde expresia "a sti carte", de parca o persoana alfabetizata ar fi un mare invatat. Nu e de mirare ca nici tiganii nu stiau carte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 9 Mar 2004, 07:33 AM
Mesaj #10


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Aseara ma uitam la televizor, si printe alte stiri, ceva dansuri tiganesti. Un gagiu care vorbea cu reportera explica cum e cu nuntile cu alte prostii de-ale lor, printre care si rezolvarea de conflicte terminand fraza cu "dupa legea noastra tiganeasca"

Pai sa nu-i f** una? Adica, daca ii convine foloseste constitutia si legislatia romaneasca, daca nu o da pe-a lui.

Cine basca mea nu i-a lasat sa-si scrie limba?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 9 Mar 2004, 07:49 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



E normal ca daca sint tigani au legea lor tiganeasca. Nu vad care e problema. In ceea ce priveste scrisul, e greu de inteles astazi, cind exista multe scoli, dar pe vremuri, multi oameni nu aveau acces la scoala sau nu puteau sa se duca pentru ca munceau inca de mici. Acum, e normal ca oamenii sa fie alfabetizati, macar cit de cit. Au fost vremuri cind era normal sa nu fie alfabetizati. Stramosii nostri si stramosii tiganilor erau cam la fel de nespalati si de analfabeti, si asa era normal pe atunci. Romanii care stiau carte erau privilegiatii societatii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 9 Mar 2004, 07:56 AM
Mesaj #12


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Adica ti se pare normal ca legea lor sa fie deasupra legilor statale?
Pai atunci imi fac si eu legea mea. Ca e normal daca sunt Mutulica sa am legea mea mutuliceasca...
Ete na


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 9 Mar 2004, 11:08 AM
Mesaj #13


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



MonicaV: Cati dintre tigani stii tu ca sunt dispusi sa invete carte? Ca de oprit, nu-i opreste nimeni. Dar sa invete in conditiile in care o fac toti, nu dupa legile preferentiale pe care isi inchipuie ca au dreptul sa le aiba.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 9 Mar 2004, 11:23 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



oare faptul ca m-am saturat de ei ... de felul in care umbla cu satra prin capitala, de mirosul de gunoi pe care-l emana pe strada, de felul in care te sfideaza, te fura, te omoara ... asta inseamna ca sunt antisemit? nu cred. sunt satul de toti care fac asta, romani sai rromi. diferenta e ca f*** m**a m*-*ii, la ei raportul de jigodii / numarul total de rromi e mult mai mare decat la romani. se pare ca mizeria, hotia, inselatoria, sunt elemente ale traditiei promovate din tata in fiu.
spui de legea tiganeasca monica? am auzit ca pe fundul oceanului atlantic exista o tara: Tigania. sa se duca toti acolo sa-si respecte numai legile lor. atata timp cat sunt aici, in tara asta sa respecte legea tuturor romanilor.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 9 Mar 2004, 11:53 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Mie mi se pare normal ca diverse comunitati sa aiba legea lor. Legea statului nu este o lege respectabila. E pur si simplu legea celui mai puternic. Dupa parerea mea, legile statului nici nu ar trebui sa se aplice in cladirile si pe terenul care apartin unei persone. Proprietarul ar trebui sa fie stapin in casa si in curtea lui. Cit despre carte, de ce vi se pare mare lucru? E pur si simplu ceva util care a fost inventat, asa cum au fost inventate si ghetele. Daca nu ar exista ghete si nu as sti sa-mi fac eu singura, as reusi in mod sigur sa inventez un fel de opinci. Esentialul e sa se descurce omul, nu sa aiba solutia aprobata de societate. Daca tiganii se descurca fara carte, treaba lor. Prea multa carte nici nu e buna. Din cauza cartii isi pierd oamenii atitia ani din viata prin scoli, ba uneori mai sint si obligati sa poarte o uniforma. Daca as fi invatat mai putina carte (am facut o facultate), as fi avut mai mult timp sa imi traiesc viata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 10 Mar 2004, 12:01 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



monica, fata trezeste-te la realitate. sper sa nu ajungi in situatia in care o sa te ia 2 baieti, sa te duca la ei acasa ... continuarea o stii ... cu invitati de-ai lor and stuff, iar politia sa nu faca nimic, ca de ... e pe proprietatea baietilor deci daca tu suferi ... treaba ta. ma mir cu poti sa debitezi atatea prostii. legea statului e legea celui puternic? nu! e legea majoritatii. daca sunt minoritate, or tac dracu din gura si se aliniaza legilor ce guverneaza aceasta tara. ori daca nu ... afara. ii pupa tata, de jigodii nu am nevoie in tara asta ... sunt destule jigodii si intre romani.

Acest topic a fost editat de menthoru': 10 Mar 2004, 12:02 AM


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 10 Mar 2004, 04:32 AM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



De ce trebuie sa faca minoritatile ce zice majoritatea? Nu sint de acord cu principiul. Dupa criteriul asta, deoarece femeile din Quebec poarta mai mult pantaloni, ar trebui sa ma oblige si pe mine, care nu port, sa port pantaloni. Ia mai da-o incolo de majoritate! Asa cum eu port fusta si basma cu toate ca altele umbla cu pantaloni si cu capul gol, asa si tiganii fac ce vor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 10 Mar 2004, 08:16 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



ma uitesti monico. pe bune. hai ca te astept in Romania sa facem impreuna o vizita prin Ferentari, prin Basarab. poate vrei sa ajungem si pe la o casa de toleranta. cine stie, poate vreun tigan pe nume "Fane Lama" o sa vrea sa te cumpere sa ramai acolo, pentru ca sincer ai merita sa incerci putin viata aia, numai sa-ti dai seama ce ineptii poti debita pe topicul asta. pentru ca deh ... tiganii nu trebuie sa respecte legile Romaniei, eu au legea lor si pot sa faca ce vor ca sunt asa o minoritate majora. 50.gif

Ah, am si eu o intrebare ... esti tiganca?

Acest topic a fost editat de menthoru': 10 Mar 2004, 08:23 AM


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 10 Mar 2004, 10:18 AM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Off topic :
Nu cred ca e tiganca, menthore, dar are o inclinatie catre extremism ! Ii place foarte mult sa fie Gica Contra si are opinii cu totul si cu totul personale mai ales despre copii si tigani (cum vad acum). Ii place sa socheze, sa iasa in evidenta, indiferent cum. Cred ca este o mare neadaptata la viata de acolo din Canada si refuleaza aiurea. Toate mesajele ei exprima acest lucru : incapacitatea de adaptare si faptul ca sufera de mania persecutiei. Mie asa mi se pare. Sunt curioasa cu ce se ocupa MonicaV in Quebec !
On topic :
Tiganii ? E greu cu ei ! Mai ales dupa revolutie, cand au invatat sa se prevaleze de drepturile omului pentru a face mizerii pe oriunde se duc ! Nu cred ca avem solutii pentru integrarea lor in societate, atat vreme cat imaginea care a fost creata de stim noi cine in exteriorul tarii este aceea de natie persecutata ! Nu avem nici o sansa la schimbare cu conducerea actuala !


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zET
mesaj 10 Mar 2004, 10:45 AM
Mesaj #20


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 96
Inscris: 11 February 04
Forumist Nr.: 2.182



QUOTE
Nu avem nici o sansa la schimbare cu conducerea actuala !

Pai de ce? Iliescu, Nastase si multi altii de pe langa ei nu sunt tigani? Dar poate ca noi trebuie sa ne integram, nu ei... Aici e vb despre adaptabilitate. Trebuie sa fiti de acord ca tiganii au fost cei care s-au adaptat primii vietii de dupa revolutie. Asta se vede din realizarile comunitatilor ce traiesc in tara asta. Cati oare dintre romāni au palate, si cati dintre tigani? Q.E.D.


--------------------
viatza... acest labirint al eternitatii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 10 Mar 2004, 11:02 AM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Tocmai asta spuneam si eu ! Nu avem nici o sansa la schimbare, adica la o integrare a tiganilor in societatea romaneasca, la o civilizare a lor, tocmai din acest motiv : pentru ca actuala conducere este cum este !
Noi sa ne integram ?! ohmy.gif In ce sa ne integram ?! In propria noastra societate ?! sad.gif


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zET
mesaj 10 Mar 2004, 11:17 AM
Mesaj #22


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 96
Inscris: 11 February 04
Forumist Nr.: 2.182



huh.gif ceea ce am "debitat" mai sus era de fapt o persiflare v.s. la actuala stare a natiunii. Prea multa ignoranta... parerea mea...


--------------------
viatza... acest labirint al eternitatii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Freesia
mesaj 10 Mar 2004, 12:27 PM
Mesaj #23


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.525



QUOTE (menthoru' @ 10 Mar 2004, 12:01 AM)
monica, fata trezeste-te la realitate. sper sa nu ajungi in situatia in care o sa te ia 2 baieti, sa te duca la ei acasa ... continuarea o stii ... cu invitati de-ai lor and stuff, iar politia sa nu faca nimic, ca de ... e pe proprietatea baietilor deci daca tu suferi ... treaba ta. ma mir cu poti sa debitezi atatea prostii. legea statului e legea celui puternic? nu! e legea majoritatii. daca sunt minoritate, or tac dracu din gura si se aliniaza legilor ce guverneaza aceasta tara. ori daca nu ... afara. ii pupa tata, de jigodii nu am nevoie in tara asta ... sunt destule jigodii si intre romani.

Felicitari menthore' pentru raspunsul dat Monicai. Ea vede totul in roz. Nu stie ce inseamna sa te impiedici de ei la tot pasul, sa te sfideze cu banii lor si multe, multe altele. Daca ar fi dupa mine ar fi fost de mult o rasa disparuta de pe suprafata pamantului.

Ce naste din pisica soareci mananca.
Pe astia nu o sa-i schimbe nimeni si nimic niciodata. Nu sunt rasista, dar ceea ce urasc mai mult in viata mea sunt aceasta specie de lipitori.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zET
mesaj 10 Mar 2004, 01:00 PM
Mesaj #24


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 96
Inscris: 11 February 04
Forumist Nr.: 2.182



QUOTE
Daca ar fi dupa mine ar fi fost de mult o rasa disparuta de pe suprafata pamantului.

Nu sunt de acord cu aceasta idee. Violenta duce la violenta, nu e ceva constructiv, ci din contra. Nu sunt un bun cunoscator al acestei comunitati, insa stiu ca legea lor nu are a face cu legile statului. Cred ca de aici ar trebui sa se porneasca ( "pestele de la cap se-mpute"). Si sa nu uitam ca si noi, romanii, incercam in ultima perioada sa "armonizam" legile noastre cu cele europene...deci, consider ca putem evolua impreuna, pentru un trai mai bun!


--------------------
viatza... acest labirint al eternitatii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 10 Mar 2004, 01:23 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



zET: Cat de tare crezi in ce spui? In integrarea lor? Crezi ca sunt capabili de asa ceva? Crezi ca 10 ani de influente si legislatii europene vor putea face ce nu a facut istoria in secole? Ma indoiesc amarnic. De acrod, nu violenta este solutia, insa aplicarea legii romanilor poate da roade. La o adica, aceste legi trebuiesc impuse. Vorbim de Constitutia Romaniei. Vorbim de o serie de norme ce nu lasa loc de interpretare. Le respecti, e totul ok. Nu le respecti, suferi repercursiunile. Nu mai vreau sa vad mizeria si ignoranta cu care ei se afiseaza in tara asta. Vreau sa respecte legile si cetatenii acestei tari. Nu vreau sa-si schimbe limba. O pot vorbi intre ei cat vor. Insa cat timp vb de legile societatii in care ei se "vor" integrati, dupa cum sustin mai marii acestei minoritati, atunci sa le respecte. Oricum, privind per ansamblu, chiar liderii comunitatii au o serie de "ciudatenii" la activ. Sincer mi-am pierdut de mult speranta ca aceasta comunitate sa fie integrata cu succes.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zET
mesaj 10 Mar 2004, 01:34 PM
Mesaj #26


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 96
Inscris: 11 February 04
Forumist Nr.: 2.182



QUOTE
Cat de tare crezi in ce spui? In integrarea lor? Crezi ca sunt capabili de asa ceva?

Vreau sa cred ca sunt o fire optimista, chiar daca nu de multe ori sunt convins de lucrul asta. In orice caz, nu sunt adeptul solutiilor radicale, mai ales cand acestea implica acte de ura si violenta.


--------------------
viatza... acest labirint al eternitatii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 10 Mar 2004, 03:02 PM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Daca tiganii au palate si fac afaceri, in fond, ei sint elita economica a tarii, echivalentul oamenilor de afaceri din tarile civilizate. Un tigan bogat e ca Bill Gates sau alt mare afacerist. Romanii se cred mai destepti si zic ca scoala e buna, dar nu reusesc atit de bine. Mai bine ar ramine analfabeti dar si-ar face palate ca tiganii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 10 Mar 2004, 03:15 PM
Mesaj #28


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mama draga, ti-am urmarit comentariile si zau ca nu inteleg care e logica ta. Vorbesti numai tampenii. Ca sa te lamuresti, poate ca ar fi bine sa faci ce spunea menthoru ceva mai devreme si sa vorbim dupa aceea. Sa vedem daca iti mentii pozitia.
Auzi, elita! Cum poti sa-l compari pe Bill Gates cu un tigan de la noi? Nici macar cu un bulibasa nu incape comparatie. Cred ca tu ai vazut prea multe emisiuni tembele despre tigani, emisiuni facute de unele televiziuni de afara sau chiar de la noi, in care sunt prezentati intr-o anumita lumina, oarecum romantata. Dar pe tiganii din real life ii cunosti? Sau pentru tine sunt doar niste personaje negative din basmele cu romani rai?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 10 Mar 2004, 03:18 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



auzi monico, zau ca mai ai putin si te injur. ma abtin datorita oamenilor de bun simt de pe han. du-te fato si mulge vacile pe camp ca se vede clar ca nu ai nimic in comun cu ce se intampla pe lumea asta. in plus ... daca esti in Quebec ... ce dracu ai cu subiectul tiganilor din Romania? chiar esti asa de la curent cu ce se intampla aici in tara?
ai auzit oare de pustoaica rapita acum 2 saptamani si pusa sa se prostitueze? ca sa scape nu a avut alta solutie decat sa se arunce de la et. 5 ... si Dumnezeu i-a ajutat si a scapat. pentru ea era placuta situatia? de copii care mor din cauza drogurilor vandute de tigani? de copii carora li se taie manile, picioarele pentru a avea mai mult succes la cersit? de copii abandonati in orferinate de tigani sau de cei vanduti pe piata neagra pentru organe? *#$& 2&*#@%%&@#&#&! dispari!


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 10 Mar 2004, 03:24 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Doamne, voi nu vedeti ca nu vrea decat sa intrige lumea cu aberatii ?! Asa este si ea bagata in seama ! spoton.gif


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 10 Mar 2004, 03:49 PM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



I-am vazut si eu pe tigani cind eram in Romania. Chiar era o satra (sau ma rog, erau vreo citeva cocioabe unde stateau niste tigani) in cartierul bunicilor mei (unde, bineinteles, erau mai mult blocuri, si ma si mir ca inca nu darimasera cocioabele). Nu imi inchipui ca sint toti niste ingerasi care traiesc in conditii civilizate. Eu nu stateam de vorba cu ei, dar ma rog, nu ma deranjau.

Nu inteleg de ce a sarit fata de la etajul cinci. E periculos si nu merita, si daca nu ii convenea acolo, poate se prezenta mai tirziu o ocazie mai putin periculoasa de a scapa. Mai bine prostituata decit moarta sau cu piciorul in ghips. Dar credeti ca toti tiganii sint asa? Cit despre drogati, asta e cu totul alta treaba, si e vina lor daca au probleme de sanatate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 10 Mar 2004, 04:56 PM
Mesaj #32


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Monica, eu la inceput am crezut ca faci misto de noi, dar acum m-am convins .... ai cel mai neted creier din cate au existat in istoria omenirii... banuiesc ca nu sunt eu primul care iti spune asta ...

In ceea ce-i priveste pe tigani, asa cum am mai spus si eu si altii, nu prea exista optiuni. Nu poti sa iei nici masuri mai drastice cu ei, ca o sa fii acuzat de rasism, nici cu binele nu poti, ca astia nu stiu de asa ceva. Am ratat si ocazia cu Antonescu... sad.gif , ce sa mai zic? Asta e ... mergem inainte...
UE zice ca nu vrea sa facem niste ghetouri pentru ei, dar in sinea lor, cu siguranta o sa se bucure. Au vazut si ei pe pielea lor ce inseamna tiganii.... Un neamt zilele trecute, in Bucuresti, chiar ma intreba: "Cum de rezistati cu astia?"
Cineva odata facea o comparatie intre tigani si lacuste. Cum ca se aseamana f. mult. Eu nu sunt de acord cu aceasta comparatie, deoarece lacustele dupa ce au devastat tot intr-un loc, se muta in altul - noi nu avem norocul ala ... mad.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Mar 2004, 05:42 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE
Mie mi se pare normal ca diverse comunitati sa aiba legea lor. Legea statului nu este o lege respectabila. E pur si simplu legea celui mai puternic. Dupa parerea mea, legile statului nici nu ar trebui sa se aplice in cladirile si pe terenul care apartin unei persone. Proprietarul ar trebui sa fie stapin in casa si in curtea lui.



MonicaV, vad ca esti la inghesuiala din cauza tiganilor astia. Asa ca ia spune-ne cum s-a rezolvat in Canada situatia "indienilor" sau, ma rog, a "americanilor nativi" si care este statutul lor actual in contextul legislatiei federale canadiene. Cine stie, s-ar putea gasi acolo citeva elemente care sa sugereze un mod de rezolvare a unor probleme ce le ridica etnia tiganilor din Romania.
Multumesc si salutari cordiale.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 11 Mar 2004, 04:37 AM
Mesaj #34


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Cu toate ca pe vremuri indienii nu au fost tratati prea bine, in momentul de fata, ei au anumite privilegii. Rezervele lor nu sint zone in care sint inchisi. Pot sa iasa de acolo cind vor (dealtfel, unii mai fac contrabanda cu tigari), dar au o anumita autonomie, inclusiv guvernul si politia lor, si au marele avantaj ca nu platesc taxe guvernului canadian. Avantajul e cu atit mai mare cu cit taxele sint cam mari. Cei care au stramosi indieni au interesul sa fie recunoscuti ca indieni ca sa nu plateasca taxe, pe cind cei care au stramosi tigani nu au nimic de cistigat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Mar 2004, 08:03 AM
Mesaj #35


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Monicuta, sa iti amintesc ca pe amerindieni i-au gasit colonizatorii acolo, pe cind tiganii sunt colonizatori care nu au reusit sa se impuna?

Ce vina am eu ca i-au adus tatarii si i-au vindut ca sclavi. Si daca tot i-am eliberat din sclavie, sa fac bine si sa ne respecte.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

65 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 04:17 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman