HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Adevarate Perle, ...in adevaratul sens al cuvintului
LigiaB
mesaj 5 Mar 2004, 10:26 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Dragi forumisti, dupa ce m-am consultat cu dom' Sef, rolleyes.gif m-am hotarit sa deschid acest topic. Dupa cum vedeti, titlul e tot despre perle, smile.gif dar de data asta, in adevaratul sens al cuvintului. rolleyes.gif

Ce m-a determinat sa deschid acest topic, a fost faptul ca am gasit postari de-ale voastre, care pe mine nu numai ca m-au impresionat f mult si m-au facut sa meditez zile in sir...ci mi-au schimbat atitudinea, felul de a gindi, caracterul ....

Va invit deci, sa citati aici "cuvintele" care v-au pus pe ginduri, citate care v-au rascolit si v-au indemnat sa schimbati ceva la voi, cuvinte care v-au facut bine, linistit, reasigurat, vindecat...

Puteti folosi fie citate scrise, semnaturi sau chiar un avatar (imaginile au o influenta puternica asupra psihicului deasemenea).

Va rog frumos, includeti link'ul si numele autorului. Apoi, descrieti pe scurt, sau pe larg, modul in care au fost atinsi de citatul respectiv.

Un ultim aspect. Va rog fiti obiectivi. Datorita faptului ca perceptiile noastre sint atit de diverse, ce pentru cineva e o perla ptr altcineva poate sa nu insemne nimic. Ce conteaza in final, e efectul cuvintelor asupra persoanei, schimbarea care a inceput sa se infiripe timid sau poate un beculet aprins in intunecimea mintii cuiva... asta e esenta topicului! thumb_yello.gif

Cred ca e un topic constructiv care ne va ajuta sa ne apropiem si sa ne cunoastem mai bine. smile.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 5 Mar 2004, 10:39 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Ok, voi incepe eu. Il voi cita pe Omu'Bun (pe care nu il cunosc si cu,,,care nu am discutat niciodata). Omul acesta scrie deosebit de frumos. Clar are darul de a scrie. Scrie cu sufletul si nu-i rusine la faze sa devina vulnerabil. Aseara, draga Omule Bun, ti-am cotrobait prin arhiva mesajelor tale vreo ora. rolleyes.gif Am umbat incet, ca tu dormeai si nu voiam sa te trezesc. rolleyes.gif Am lasat ordine asa cum am gasit, nu am ravasit nimic... smile.gif Astea sint cuvintele tale:

QUOTE
De fapt, judecata celor din jur ne influenteaza mai mult decat propria noastra judecata...


http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...indpost&p=84956

Omule'Bun, zile in sir m-au urmarit cuvintele astea. Eu le-am luat si le-am aplicat ptr. mine. Mi-am dat seama ce influenta nociva au asupra mea parerile si judecatile celor din jur. Prea mult am ascultat la cei care ma inconjoara. Am schimbat acest lucru. Filtrez mult mai bine si ce-i negativ, elimin pe loc. Stiam efectul 'judecatilor' asupra mea, dar numai cind am citit cuvintele tale s-a aprins beculetu', abia atunci m-am oprit din goana gindirii mele si am rezolvat acest aspect. Abia atunci. Multumesc frumos! smile.gif Iti dai seama ca ai facut cuiva un bine? smile.gif Un bine unei persoane pe care nici nu o cunosti si care e departe, departe pe glob, dar atit de aproape in lumea virtuala? Si sa negi puterea imensa a cuvintelor?

Omule Bun, te rog scrie, si deschide-ti sufletul..."Omul'Bun scoate lucruri bune din visteria buna a inimii lui..." (un verset ptr tine tongue.gif ).
Si inca nu am terminat cu tine...revin... wink.gif

Acum, e rindul vostru... smile.gif




--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 5 Mar 2004, 10:59 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



clapping.gif clapping.gif LigiaB smile.gif

Dar Omul Bun e o Comoara pe aici thumb_yello.gif ...cel putin pt. mine. smile.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Mar 2004, 10:59 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bubu
mesaj 5 Mar 2004, 11:03 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Sorin
QUOTE
Ai dreptate Tomy...vezi tu diferenta intre oameni si animale?? Daca erai caine tot ai fi continuat s-o ajuti pe baba.

aici contextul
Sa nu te opresti niciodata in a face bine, indiferent de persoana. smile.gif


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 6 Mar 2004, 10:11 AM
Mesaj #5


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Semnatura lui Ahrimann:

QUOTE
Oi fi eu prost, dar, cand ma uit in jur, am sperante!


Nu stiu cat de subtila e aluzia...

Acest topic a fost editat de 3,1415926535: 6 Mar 2004, 10:12 AM


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 6 Mar 2004, 10:35 AM
Mesaj #6


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Nu stiu daca a observat cineva, dar mai exista un thread asemanator la Bancuri: "Perle de pe forum adunate"

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...topic=2652&st=0

Acest topic a fost editat de 3,1415926535: 6 Mar 2004, 10:37 AM


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 6 Mar 2004, 11:44 AM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Acolo 'perle' este intre ghilimele.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 7 Mar 2004, 06:51 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



@Sorin, sintem pe un calapod. smile.gif
@Bubu
QUOTE
Sa nu te opresti niciodata in a face bine, indiferent de persoana. smile.gif
Fara sa vrei ai scos o perla smile.gif Frumos! Asta este si una din devizele mele de viata. : )

@ 3.14 Aici, spre deosebire de topicul lui Bdl, cuvintul perle e la propriu, nu la figurat. wink.gif

***

Ok, acum va mai zic de o perla. Asta iar m-a pus pe ginduri...E una scoasa de Mutulica. Virginul nostru. laugh.gif Mutulica are un umor extraordinar, face bascalie de persoana proprie si se simte confortabil in pielea lui. Acest lucru mi se pare o virtute in sine. La topicul: "Cel mai greu lucru pe care l-ati facut vreodata" (un topic super) el a raspuns asa:

QUOTE
sa ma accept...

aici
Mutulica m-ai pus pe ginduri zile in sir...si m-ai fortat cumva sa ma analizez in intregime..."Oare eu m-am acceptat asa cum sint?" ma intrebam... Raspunsul e: Aproape... Da! dar mai am de lucrat... E un proces care ia timp... rolleyes.gif

Mutulica mersi frumos! : ) Tu esti un perlos de nota 10. tongue.gif Aluziile tale subtile sint f hazlii...se observa totusi, ca din cind in cind, mai scoti din cochilie si o adevarata perla. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de LigiaB: 7 Mar 2004, 07:05 AM


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 9 Mar 2004, 03:53 AM
Mesaj #9





Guests






Ce m-a pus pe ganduri? Pe langa interminabilele discutii de pe ym ,draga de Misti spune pe unde apuca :Never say never, iar eu am adaptat-o la "never say forever" .Amandoua "zicalele" m-au pus serios pe ganduri, intr-o perioada in care oricum aveam altele pe cap...Insa m-au limpezit si mi-au clarificat multe.Multumesc Misti, pt tot mwah1.gif

Alta chestie e :Who dares wins E semnatura lui Sorin..Sorine, fara sa stiu si fara sa stii, semnatura ta mi-a fost calauza in momentele grele in care nu stiam ce decizie sa iau, pe ce drum sa apuc si incotro sa ma mai indrept. Iti multumesc si tie din suflet pt toate vorbele bune si pt tot ce-ai facut pt mine mwah1.gif

Alte chestii care mi-au uns sufletul: toate postarile lui Endless_Point de la jurnalul meu...Momentan sunt prea obosita sa le caut,dar va voi da linkuri intr-o postare ulterioara, in care voi aminti si alte persoane ce mi-au schimbat modul de-a privi lucrurile. Endless_Point, iti multumesc si tie pt ca mi-ai fost mereu alaturi si ai vazut dincolo de randurile scrise de mine mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 9 Mar 2004, 11:46 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Afrodita agreez 100%. Semnatura lui Sorin si mie mi-a atras atentia si m-am gindit mult la ea....Intr-adevar e greu sa ai curaj la faze... prea greu...mai ales cind e vorba de anumite schimbari... stiu exact ce spui. smile.gif

***

Eu mai am o perla care am citit-o mai demult si a trebuit sa o caut. De fapt, acesta a fost primul post care mi-a atras atentia cind am venit pe han! Parca a fost o avertizare...acum imi dau seama... rolleyes.gif Allexa a spus-o:

QUOTE
Timpul nu-mi este prieten, pentru ca el ar trece la fel oricat l-as ruga eu. Nici dusman nu-mi este pentru ca vina imi apartine cand il las sa treaca fara rost.


aici

Allexa, eu nu puteam spune mai frumos. smile.gif Timpul, intr-adevar e in mina noastra...il putem pierde sau fructifica... Incerc zilnic sa rascumpar timpul... ptr asta incerc sa imi limitez si timpul la han ...rolleyes.gif laugh.gif

Allexa, wub.gif ti-am mai spus, cuvintele tale ma urmaresc, smile.gif de fapt....vorbele voastre imi suna in cap exact cind am nevoie... ma ajuta 'sa cresc', sa merg inainte...va multumesc. mwah1.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EndLess_Point
mesaj 10 Mar 2004, 12:01 AM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 14 July 03
Forumist Nr.: 465



am citit ceva asemanator mai demult, nu mai stiu exact cum era ... anyway ... ceva de genul :

Tu poti amana oricat doresti, timpul nu va amana niciodata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 10 Mar 2004, 01:20 AM
Mesaj #12


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Ati cunoscut-o voi pe Lilith cea adevarata? Acum mai mult ca intotdeauna randurile ei imi rascolesc fiinta. Sper sa fiu iertat pentru ca am adunat la un loc atat de multe citate ale ei... Am considerat ca merita... Iata zbuciumul unui suflet in deriva!... Un suflet deosebit de sensibil, penduland intre dorinta si orgoliu. Draga si iubita noastra Lilith, nici nu stii tu cat de adanc te exprimi in gandurile tale!... Cred ca de aceea te-am pretuit de cand am inceput sa te cunosc!


…alege intre ce esti si ce ai fost . Alege ce vei fi ... Ma tem pt mine si egoismul meu ma umileste …Incerc sa ma readun , bucatica cu bucatica. M-am risipit iar... Stau la masa de lucru pusa pe cearta, pusa pe finale rasunatoare. Sa doara sa macine… /…Nu mai duc grija unui maine. Nici amintirea unui ieri…/…De ce ? De ce ? De ce? ... ŽŽIti promit ca o sa te recastig. Vin maine. ŽŽimi scrie. Care maine? Maine, maine... Maine?!.../… Numar amintirile. Una, doua ... cinci , sase ... Pana cand am sa uit. O zi, doua, a treia .../… Stiu ca somnul imi va aduce cosmarul. In noaptea asta din nou mi-e frica. Simt pe ŽŽcineva ŽŽ in camera…/…Din nou in salturi. Uit pt o clipa, apoi toate gandurile ma invadeaza. Nu mai pot, si atunci plâng. Zilele au fost crude. Noptile, noptile astea ma tin aici.../… Mi-e dor de marea mea. Am sa-mi ud numai gleznele si-am sa ma racoresc putin. Pt ca stiu ca marea se va retrage si eu voi ramane din nou singura pe tarm, cu nisipul fierbinte arzandu-mi talpile. Am sa-mi fac o salba din scoicile stralucitoare care raman in urma valurilor si-am s-o port la gat …/…Iesi dintr-o noapte ratacita, dintr-o incercare de regasire, cu bratele obosite de asteptari, cu lacrimile siroind pe obraz, intr-o fuga cumplita. E fuga de tine, fuga de realitate. De ceea ce tocmai a trecut. Are sa te doara noaptea asta - iti spui - are sa te apese, sa-ti inconvoaie umerii si genunchii intr-o imagine groteasca, sa-ti aplece ochii pâna la radaccina ierbii; are sa te doara - iti spui - pâna cand... pâna cand ai sa uiti. Ai stiut-o de atunci. Si totusi ai inaintat. Ti-au ramas iar zilele goale. Si gandurile pustii. E o imprastiere a tuturor fibrelor tale. Praful intamplarilor iti intra in pori, te astupa. Nu mai poti sa respiri, nu mai poti sa mai vezi . Vrei sa iesi dar mergi inca prin nisipul fierbinte, prin pietrele colturoase care-ti sfasie talpile intr-un tipat prelung de pescarus ränit Disperarea te duce pe marginea prapastiei. Simti cum te lasi dus de furtuna zilelor, ca o frunza-n agonie ce pluteste, apoi cade franta la pamant, incetul cu incetul. Sunt ganduri ce te dor si te arunca in valul asta al pesimismului macabru. Îti sfasie creierul, iti inteapa constiinta. E sânge peste tot, o balta imensa. Ai fost un obiect oarecare, o piesa ruginita luata dintr-un raft si ai crezut ... in naivitatea ta de metal disperat ai crezut pt o clipa ca vei putea straluci si tu. Si ai ramas, cu petele de rugina marindu-se, intinzandu-se monstruos, aruncat intr-un maldar de fiare vechi. Poate ca asta meriti, iti spui, sa ramai in randul vechiturilor, pana cand rugina iti va manca maruntaiele…/…Cand viata iti joaca feste, ai nevoie de un colt la care sa te intorci. Un loc in care te poti regasi. Dar daca nu-l gasesti, ratacesti in agonie prin labirinturi reci si intunecate. Si in cautarea asta disperata poti cadea sau te poti ridica. Totul depinde de conjunctura. Intr-o lume plina de banalitati, incerci intr-.o zi sa schimbi ceva in viata ta. Sa-ti faci diminetile mai frumoase. Si noptile despuiate de ganduri. Sa iesi din cotidian. Sa te contopesti cu necunoscutul. Dar ce-ai sa faci cand realitatea te va izbi in plina fatzä pàna cànd vei sangera si vei urla de durere ? Vei privi zatul unei cafele negre si amre si rasaritul maladiv al fiecarei dimineti. Vei cauta luna printre norii negri si monstruosi care-ti vor cuprinde umerii si gandurile. Si te va apasa singuratatea ca o umbra diforma si-o vei dori-o si-o vei alunga-o. Si-ti vei plange vechile zile linistite si fara sens. Si-ti vei striga durerea spasmodic. Si nu vei intelege utilitatea sau inutilitatea. Insomniile te vor ameti ca primul fum de tigara. Vei vrea sa fugi dar va fi prea tarziu …/…Sa scriu despre noptile pierdute intr-o inutila asteptare? De timpul care nu mai vrea sa mai treaca? De un destin care nu mai e al tau? De distanta ce te separa de tot ce ai vrea sa ai? De iluziile pierdute si lacrimile clocotind pe focul disperarii? E inutil. Te-as sfatui sa speri, sa mergi mai departe. Te-as sfatui sa incetezi si sa uiti totul. Te-as sfatui... Nici eu nu stiu ce ti-as mai spune. Ce-as face daca-as fi in locul tau. Imi e si mie prea greu sa tin piept realitatii…

Pentru tine Lilith, toate florile pe care ti le pot oferi!

flowers.gif flowers.gif flowers.gif flowers.gif flowers.gif flowers.gif flowers.gif flowers.gif flowers.gif flowers.gif

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 10 Mar 2004, 01:22 AM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 15 Mar 2004, 04:43 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



"Mama-Natura nu-si schimba compromisurile dupa placerile noastre, ci plateste dupa faptele noastre si mai ales dupa suferinta adusa de noi celor din jur. Nimic pe lume nu ramane nerasplatit! Bine sau rau. "

OMU'BUN a spus-o, evident wink.gif ! Cred din tot sufletul ca mai devreme sau mai tarziu totul are o rasplata. Buna sau rea. Depinde de fapta.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 15 Mar 2004, 08:50 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Mara, mersi frumos ca ai postat! smile.gif Ce coincidenta, eu chiar am citit ceva spus, tot de Omu'Bun si am fugit repede la topicul asta sa il citez rolleyes.gif

QUOTE
Ai grija de tine, Clara, ca viata nu iarta!


aici

Viata nu iarta! Ah ce bine ca e asa... serios! Pe mine asta ma face sa ma port cu aproapele meu ca si cu mine insami...la faze imi ia un efort considerabil, recunosc! dar si viata e buna cu mine...ca sa il citez pe un prieten care odata m-a "lovit" cu urmatoarele vorbe: "Viata e frumoasa, Ligia!" nu imi ies din cap.... Ma invirt numai intre 'perlosi'...toate bune! smile.gif Asa cresc!

Omu'Bun...hai mai scrie... rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de LigiaB: 15 Mar 2004, 08:53 PM


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 23 May 2004, 03:16 AM
Mesaj #15


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



little1
QUOTE
CINEVA mi-a spus odata o idee interesanta: energia (emotiilor, gandurilor etc) nu poate fi distrusa. nu poti distruge energia, pentru ca e, deja, cea mai fina parte a materiei cf. e=mc patrat
in schimb, totul in univers e in schimbare. s-ar putea spune ca una din cele mai sigure legi ale lumii e ca, totul se misca, sufera modificari.
si, inca ceva, si anume ca, pentru fiecare din aceste ganduri, emotii care nu ne plac, noi cheltuim mult din forta noastra (dupa o cearta buna suntem storsi etc)
ce s-ar intampla daca am invata sa transformam acest COMPOST in ingrasamant, pentru a creste florile iubirii, bucuriei, fericirii si prosperitatii din CAMPUL fiintei noastre ?

Pentru cei care nu au realizat inca, vin eu cu aceasta remarca: little1 e un adevarat diamant pe forumul nostru!
Draga little1, (banuiesc ca esti femeie wink.gif ), tu vorbesti putin, dar... adanc! Bine-ai venit printre noi, more than a little one!... flowers.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 20 Jun 2004, 10:22 PM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



Eu citez semnatura lui Elle_G:

QUOTE
life is a thing of mind and matter: i don't mind and they don't matter


Super. spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 28 Jun 2004, 10:08 PM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



QUOTE
In lumea asta, intamplatoare, e vara si canta greierii... Noapte buna!


Semnatura lui denise_d. Mi-a atins o ciudata si neasteptata coarda sensibila... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 29 Jul 2004, 05:18 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



Iata c-am ajuns si eu pe aici. Trebuia sa gasesc ceva, care sa-mi dea de gandit. Si-am gasit:

%%%%%

Din totdeauna am incercat sa-mi controlez rabdarea, insa-mi este foarte greu. Cred ca este unul din defectele mele. Vreau sa fac prea multe intr-o singura zi. Dar nu-i posibil. Eu recidivez... As vrea sa fac TOTUL intr-o zi. Care tot? unsure.gif Uneori, risti sa treaca 0 zi, fara sa faci nimic concret... fara sa inveti ceva cat de mic ...Cel care-i rabdator, il recunosti chiar si din cele mai simple gesturi. Iti dai seama in ce "stadiu" se afla un om, dupa cum inchide usa, ori paseste. user posted image

Iti multumesc din suflet denise_d. Te rog sa primesti din partea mea multi, multi pupici si imbratisari. Iti doresc sa ai parte de tot binele din lume si... mai zi-ne perle. hug.gif clapping.gif mwah1.gif flowers.gif cloud9.gif


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 21 Aug 2004, 12:41 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



Fara comentarii...aici
Diana-Maria meriti toate florile din lume. flowers.gif


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 21 Aug 2004, 09:30 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Mami, multumesc pentru flori mwah1.gif, dar nu cred ca le merit sorry.gif ... sint altii, mai ,,perlati" smile.gif decit mine... sorry.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 25 Aug 2004, 04:06 PM
Mesaj #21


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Totul e usor cand e facut din iubire!

...spus de TriRegnum, la un moment dat...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 26 Aug 2004, 04:14 PM
Mesaj #22


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Sufletul unui animal este curcubeul iesit dupa ploaie. Adasta putin pe un cer curat si pleaca, luandu-si culorile cu el...

"haiku" de la contraste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 26 Aug 2004, 07:29 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Frumoase citate, wow! Multumesc tuturor care scriu aici. rolleyes.gif

Am si eu citeva care de o bucata de vreme le-am tot avut avut puse intr-un colt in mintea mea...smile.gif

Era printe noi un tip, Tony Almenda. Pe el il voi cita mai jos. Mi-au placut fff mult cuvintele scrise de el. Era (este) un tip fin, moral si zic eu sensibil. Cred ca stia sa iubeasca. rolleyes.gif
Uitati ce a spus mai jos la topicul: "Cind Inseli..De ce inseala oamenii..." Era o conversatie dintre el si Mara...

"Cred ca este dosebit de important sa stim cu exactitudine daca iubim cu adevarat pentru ca uneori depasirea momentelor dificile se pot face doar în numele iubirii. Viata-n cuplu necesita foarte multa atentie, as spune chiar o stare de veghe permanenta pentru a repera din timp orice schimbare, buna sau rea. Este indicat sa înveti sa-l asculti pe cel de lânga tine (este valabil si-n viata de zi cu zi) dar este primordial sa te asculti pe tine însuti si mai ales sa te întelegi.
Concluzia pe care o trag ... daca iubesti cu adevarat nu poti însela în schimb poti sa cedezi tentatiei de a deveni pentru un moment un strain fata de cea (cel) pe care pretinzi ca-l (-o) iubesti dar si fata de tine însuti."

Pot spune ca citatul in rosu, e defapt o reteta ptr modul de a iubii. Tony a spus lapidar (in a nutshell) miezul (the core), a exprimat in citeva cuvinte, zic eu, secretul unei relatii "ideale". (ca toti tinjim spre ideal)

Frumos spus, Tony!! spoton.gif Sint sigur ca partenera ta e fericita!!!

Linkul e aici. http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...ndpost&p=148791

***

Un alt tip, care a spus ceva ce mi-a placut la fel de mult, e YOo. rolleyes.gif
Mai jos el descrie felul cum iubeste...

"Nyah ... nu stiu altii cum sunt, da' eu cand iubesc nu dau 2 lei pe ceea ce cred cei din jurul meu. [...] Cand iubesti, atunci IUBESTI. Punct.
Stii cum ma vad eu iubind si aparandu-mi dragostea? Ca cel mai fioros PitBull pe care l-ai vazut vreodata ... cu dintii inclestati ... gata sa muste din oricine incearca sa-i ia ce este al lui ... si anume Dragostea ...Daca sunt numai EU si EA ... pai, atunci sunt NUMAI EU si EA ... "Restul lumii"? ... I just don't give a f**k ... Yo nu traiesc cu "Restul lumii" ... si cum imi place mie sa spun ... Nu "Restul lumii" se ingrijeste de mine, sa vada daca am ce-mi trebuie sau daca ... in fine intelegi tu ideea."

Wow cita pasiune in cuvintele astea! Ce imi placeeee! smile.gif
YOo, nu schimba nimic. wink.gif

Link'ul aici la topicul: "Inaltimea conteaza?"
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...ndpost&p=192455



--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 8 Sep 2004, 05:05 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Mai adaug "2 perle"

Prima din jurnalul lui Clopotel, citesem in primavara...

"Omul nu face mai mult decat vorba lui..." thumb_yello.gif aici


A doua spusa de Mutulica la topicul "comunicare"

"comunicarea este de fapt arta de a te face inteles "aici

Si sa adaug ceva...ar fi inutil... smile.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 8 Sep 2004, 01:20 PM
Mesaj #25


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Iti multumesc pentru apreciere, si sunt convinsa ca este masurata la....milimetru !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 13 Sep 2004, 02:28 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



"Nimeni nu are dreptul sa-ti rapeasca din timpul tau creativ, nici macar tu." - semnatura lui Crisse.

Am citit asta si... mi-am dat seama ca tot incerc sa gasesc un motiv pentru a scapa de povara scrierii unui articol. Acum aceste vorbe m-au ambitionat. Multumesc Crisse!


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 9 Oct 2004, 10:51 AM
Mesaj #27


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



ce straniu este cita energie consuma unii oameni pt. a cauta nodul din papura si cit de tare se afunda in "abisul" ignorantei si inconstientei lor, cautind in permanenta intunericul si greseala in loc sa caute lumina si adevarul in viata pe care o au.

made by thunder

Acest topic a fost editat de milimetru: 9 Oct 2004, 10:55 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YOo
mesaj 9 Oct 2004, 01:13 PM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



QUOTE (LigiaB @ 26 Aug 2004, 08:42 PM)
YOo, nu schimba nimic. wink.gif

Thanks Lig. Nici nu voi face asta. Poate doar in (mai) bine biggrin.gif


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 27 Oct 2004, 07:51 AM
Mesaj #29


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Trebuie sa fii mereu vigilent si sa ai grija sa nu-ti faci dusmani, iar pe cei care ti-i faci sa ii tii aproape.

actionmedia citire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 4 Nov 2004, 05:29 PM
Mesaj #30


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



ganduri palide si calme, ce se involbureaza tandru in jurul unei idei, a unei amintiri.

Mie mi-au plăcut aceste cuvinte ale lui cactus...

...care spune despre ce se întîmplă pe... undeva... toamna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Jan 2005, 12:42 PM
Mesaj #31


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



monja , vorbind despre ce se întîmplă atunci cînd priveşte în oglindă:

no matter what in momentul in care ma "privesc" niciodata nu mi a lipsit stralucirea din ochi..si asta nu am de gand sa o pierd nici chiar dupa ce timpul isi va pune si mai pregnant amprenta asupra mea.... rolleyes.gif

Mie-mi place mai ales substratul acestei exprimări; adevăr, poezie, frumuseţe... mă rog, aşa văd eu, e părere personală smile.gif

Acest topic a fost editat de milimetru: 28 Jan 2005, 12:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 31 Jan 2005, 12:09 PM
Mesaj #32


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



No comment pt o "bijuterie" de la One_Last_Dance cloud9.gif

Astazi mi-a poposit in palmele deschise un fulg de zapada... m-am bucurat de caldura si de catifeaua lui, l-am alintat privindu-l mirata... am inchis palmele sa nu-l pierd si le-am redeschis usor catre Soare... cu inima stransa am asteptat sa-l vad zburand, dar el a ramas neclintit in palme mele, inca ii simt inima batand puternic si mai repede decat a mea... inca ma mai bucur de popasul lui in viata mea...

Acest topic a fost editat de milimetru: 31 Jan 2005, 12:12 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 1 Feb 2005, 12:02 AM
Mesaj #33


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



thumb_yello.gif tare rolleyes.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 24 Feb 2005, 10:51 PM
Mesaj #34


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Astazi mi-am petrecut mult timp citind tot ce s-a scris la "dezbateri" despre da Vinci, Maria Magdalena, Iisus etc... Interesante lucruri se spun si cu siguranta trebuiesc citite fara fanatismul de care uneori mai suntem in stare. De acolo am extras un citat care m-a uns la suflet:

carpatic
Orgoliul fiecaruia dintre noi este o Fiara, de care ai nevoie ca sa mergi inainte, dar care abia asteapta sa te acapareze in totalitate. Lupta intre doua orgolii exacerbate este din start o lupta absurda, din care toata lumea pierde, mai putin ... Fiara. Vine o vreme in viata fiecarui om in care trebuie sa inteleaga ca drumul cel bun e toleranta si intelegerea, ca noi ca indivizi nu detinem nici Puterea nici Cunoasterea absoluta, si cu atat mai mult daca le-am detine nu le-am eroda in contre fara sens.


Carpatic, eu gasesc ca faci cinste nu numai nickului pe care ti l-ai ales, ci si acestui forum care promoveaza arta de a conversa! thumb_yello.gif Felicitari!

PS - Mihai, oare nu-i gasesti un loc printre moderatori, fiindca mie mi se pare ca da dovada de toate calitatile pe care trebuie sa le aiba un moderator! smile.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 24 Feb 2005, 11:47 PM
Mesaj #35


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE ( Omu Bun)
carpatic
Orgoliul fiecaruia dintre noi este o Fiara, de care ai nevoie ca sa mergi inainte, dar care abia asteapta sa te acapareze in totalitate. Lupta intre doua orgolii exacerbate este din start o lupta absurda, din care toata lumea pierde, mai putin ... Fiara. Vine o vreme in viata fiecarui om in care trebuie sa inteleaga ca drumul cel bun e toleranta si intelegerea, ca noi ca indivizi nu detinem nici Puterea nici Cunoasterea absoluta, si cu atat mai mult daca le-am detine nu le-am eroda in contre fara sens.


SUPER!! thumb_yello.gif smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cïżœnd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 04:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman