HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Sa Iti Faci Viata Cat Mai Frumoasa! Pretul?!?
Soapta
mesaj 26 Apr 2004, 04:21 PM
Mesaj #36


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 16 April 04
Forumist Nr.: 3.107



QUOTE (flu @ 26 Apr 2004, 02:42 PM)
De ce unii oameni care ajung la un anumit nivel, desi constientizeaza ca evolutia trebuie realizata in preajma semenilor pentru a-i putea ridica si pe ei (eventual), au totusi tendinta de a se retrage departe de semeni?

@flu
raspunsul cred ca e destul de simplu: ei pierd legatura cu restul lumii (se instraineaza). un exemplu (recunosc simplist) ar putea fi: sa incerci sa-i explici unei furnici teoria relativitatii ... o faci, desi stii ca prea putine furnici vor intelege.

on-topic: cred ca daca excludem varianta "mai mult" = "viata mai frumoasa", nu poate fi vorba de "plata unui pret" deoarece din moment ce am facut alegerea (am ales alt mod de viata), vechiul mod de viata (si implicit de a gandi) devine desuet si insignifiant. nu consider ca "am platit un pret" in momentul in care am decis sa nu rup o floare ... din contra ma face fericit faptul ca acea floare va trai si altii o vor putea admira.


--------------------
There is no spoon !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 26 Apr 2004, 04:39 PM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Si aici apare o dilema: predici teoria relativitatii printre furnici in speranta ca vei fi auzit de acele putine care o vor si intelege sau speri ca acele putine o vor descoperi la rindul lor la un moment dat?

Asta spuneam si eu oarecum: unii nu platesc nici un pret si isi schimba viata foarte simplu (aparent) si altii par sa plateasca mult si bine fara rezultate... smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 26 Apr 2004, 05:51 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Cred ca tine de echilibrul interior al fiecaruia in a-si doza frumusetea sau nebunia vietii.
Auzim des " a trecut pe langa moarte"..dar nu auzim niciodata " a trecut pe langa viata".
Citeam acum multa vreme un fel de povestioara simpla in Alchimistul. Nu am nici cartea la indemana si nici nu cred ca imi mai amintesc foarte exact cum era scrisa..
In mare : cel mai de seama om al unui tinut isi trimite fiul la inteleptul inteleptilor sa afle ce este fericirea. Acesta calatoreste foarte mult, si intr-un sfarsit gaseste locuinta inteleptului. Cum erau foarte multi oameni ce asteptau sa vorbeasca cu inteleptul, asteapta sa ajunga la acesta. Dupa un timp ajunge il intalneste si il roaga sa ii explice care este secretul fericirii. Inteleptul ii spune ca este un pic cam ocupat si nu ii poate raspunde la intrebare. Ii da o lingurita in care picura doi stropi de ulei si il invita sa-i viziteze palatul, sa-i admire tablourile, sa se ospateze, si dupa ce vede tot sa revina si va afla care este secretul fericirii,..dar sa aiba grija sa nu piarda uleiul din lingurita. Baiatul se executa,..si dupa un timp ajunge din nou in fata inteleptului. Acesta il intreaba daca i-a placut ceea ce a vazut,..dar baiatul recunoaste ca nu a observat nimic pentru ca a fost preocupat sa nu piarda uleiul din lingurita. Inteleptul il trimite din nou, cu rugamintea sa ii spuna la intoarcere parerea despre ceea ce a vazut. Si..iar pleaca baiatul, observa si tablouri, si peisaje, si invitati..si la intoarcere multumeste inteleptului pentru minunile vazute.
Bine, raspunde acesta,..dar unde este uleiul din lingurita? L-am pierdut, rasunde baiatul.
Vezi? Acesta este secretul fericirii, sa te bucuri de toate minunile lumii, fara sa pierzi picaturile de ulei din lingurita.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Apr 2004, 05:51 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Soapta
mesaj 26 Apr 2004, 07:14 PM
Mesaj #39


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 16 April 04
Forumist Nr.: 3.107



QUOTE (flu @ 26 Apr 2004, 05:41 PM)
unii nu platesc nici un pret si isi schimba viata foarte simplu (aparent) si altii par sa plateasca mult si bine fara rezultate... smile.gif

unii sunt fericiti si altii vor sa faca in asa fel incat sa fie fericiti. traieste viata, nu-ti pierde vremea analizand-o ...


--------------------
There is no spoon !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 27 Apr 2004, 08:08 AM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Eu as reformula, din punctul meu de vedere, evident: "traieste viata, si pierde vremea exact atat cat trebuie analizand-o ". smile.gif

Excelenta povestea aceea din Alchimistul, cameron ! smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 27 Apr 2004, 08:54 AM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



@soapta: Este foarte simplu sa spui "Traieste viata!", numai ca fiecare om are felul propriu de a-si trai viata, mod care poate sa para nebunesc, pierdere de timp sau pur si simplu ciudat unui alt om si tot asa.

Pentru unii poate ca tocmai a analiza inseamna a trai (pentru ca asta este constitutia lor interioara) si asta ii face pe ei deplin fericiti, ii ridica in "al noulea cer"...

Ceva imi spune ca nu trebuie sa uiti de cele doua picaturi de ulei orice s-ar intampla...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Soapta
mesaj 27 Apr 2004, 05:08 PM
Mesaj #42


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 16 April 04
Forumist Nr.: 3.107



@calfa
si ce ai castigat cand ai analizat-o ? faptul ca nu ai ajuns la nici un rezultat ? faptul ca ti-ai dat seama de ceva care oricum aflai: ca fiecare trebuie sa si-o traiasca in felul lui ? eu cred ca ne complicam inutil sa gasim cu mintea raspunsuri la intrebari adresate sufletului ...

@flu
cum am mai spus: fiecare sa-si traiasca viata cum crede el/ea . daca e fericit in timp ce analizeaza viata, s-o faca ! eu ma ofer sa-i arat si alte puncte de vedere, si astfel sa-i fac analiza si mai placuta ...

picaturile de ulei sunt neimportante din punctul meu de vedere pentru simplul fapt ca ele vor fi mereu in lingura atata timp cat eu cred ca ele se afla inca acolo. daca sunt cu adevarat acolo, e ceva ce-i intereseaza pe altii. ca in paradoxul acela din povestirea zen scrisa de gypsyhart: pasarea n-a fost niciodata sub clopotul de sticla, doar discipolul a crezut c-o vede acolo!

ceea ce ar trebui insa sa ne dea de gandit ar fi faptul ca discipolul a presupus ca si maestrul vede pasarea in clopotul de sticla, cand i-a spus sa rezolve problema.

Acest topic a fost editat de Soapta: 27 Apr 2004, 05:12 PM


--------------------
There is no spoon !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 27 Apr 2004, 05:17 PM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Ei, analiza face parte din viata mea, asa ca nu sunt un caz concludent. biggrin.gif

Totusi, cred ca, in afara de a ajunge sa-ti faci viata mai frumoasa doar prin spirit si traind viata, cum am auzit ca ar fi reusit altii, daca de voie sau condus de altii ai ajuns pe mana mintii, ai totusi sansa de a-ti face viata mai frumoasa, intorcandu-te la viata si spirit. Ba unii spun ca varianta a doua ar fi mai completa, ca sansele de a afla ce ti se potriveste tie pentru a-ti face viata mai frumoasa ar fi mai mari. Acum, eu stiu cum o fi ? smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 3 May 2004, 11:10 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (cameron @ 21 Feb 2004, 11:21 PM)
De unde vin adevaratele satisfactii? In urma eforturilor uneori aberante? Sau in clipa in care reusim sa ne apropiem de semenii nostrii? Sau cand ne redescoperim sensibilitatea?
Ne putem intoarce vreodata la bucuriile simple ale vietii?

Cred ca satisfactiile adevarate sunt simple dupa cum se poate vedea si in motto'ul meu rofl.gif Cred ca micile placeri nu au disparut - si indiferent de goana in care esti - dupa masina, casa, sau functie mai mare - daca ai ceva in cap o sa stii sa traiesti din plin un moment de placere intreaga in mijlocul naturii, un sunet placut, o mireasma de lacrimioare proaspete dupa ploaia ce abia a trecut. Nu cred ca placerea simpla moare odata cu aparitia ultimului model de VW Passat smile.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 4 May 2004, 07:49 AM
Mesaj #45


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



"Nu cred ca placerea simpla moare odata cu aparitia ultimului model de VW Passat"

Nici eu nu cred, nici fericirea complexa ( biggrin.gif ) nu moare, ba chiar poate ajuta, pe unii, la obtinerea ei. E functie de fiecare. Important e sa fie fericire ... nu amagire ... pentru ca altfel vine o vreme ... cand e posibil sa fii nevoit platesti. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 13 May 2004, 02:21 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Soapta
Cele doua "poteci" despre care am vorbit eu sunt tipuri ideale.
DE exemplu dupa ce termin o lucrare la care am muncit mult, la care am dat tot ce am putut, pot spune ca am parcurs o "poteca", una care ducea spre exterior. Daca am fost pe deplin dedicat in munca mea, la sfarsit voi avea parte de relaxarea fireasca...
Ideea de baza era ca atunci cand esti pe o poteca sa fii pe de a intregul acolo. Lucru care se pare ca este foarte dificil....
Din cate am inteles eu, un maestru spiritual adevarat este capabil sa parcurga ambele poteci cu inima impacata. DE ce? Pentru ca el le'a parcurs pe ambele pana la capat....

@Calfa
Nu stiu unde ai vazut tu inconsecventa la Osho...eu in toate cartile pe care le'am citit am simtit acelasi parfum...
Am citit in "Autobiografia unui mistic nonconformist" ca spre sfarsitul vietii iesea foarte putin in public. So what? Foarte bine...inseamna ca nu mai era nevoie sa spuna lucrurilor pe nume, pentru ca discipolii deja le cunosteau....



Acest topic a fost editat de gypsyhart: 13 May 2004, 02:32 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Nov 2006, 04:19 PM
Mesaj #47


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



E o vorba romaneasca (printre multe altele): intinde-te cat ti-e plapuma.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 1 Nov 2006, 10:39 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Reteta de facut viata mai frumoasa:

Dupa o saptamana care te-a lasat deprimat si enervat, vin perioadele de vineri/sambata seara.

4 beri (4X25.000lei)
2-3 shoturi de vodka (2.5 X 30.000lei)
1 vin cu prietenii (1x30.000)
muzica buna: gratis in pubul in care merg
compania prietenilor: ---''-----
1 pachet de tigari marca "Saint George" (1x34.000)
=====================
Total:239.000lei

Acest topic a fost editat de Blakut: 1 Nov 2006, 10:40 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 1 Nov 2006, 10:44 PM
Mesaj #49


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Izolat...toate scrise mai sus te distrug ....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 1 Nov 2006, 10:50 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Gresit, viata te distruge, de aia se termina cu moartea... wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 2 Nov 2006, 10:55 AM
Mesaj #51


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (Blakut @ 1 Nov 2006, 11:39 PM)
4 beri (4X25.000lei)
2-3 shoturi de vodka (2.5 X 30.000lei)
1 vin cu prietenii (1x30.000)

Blakut, după aşa o cantitate de lichide īngurgitate mai e necesară o "chestie" la īndemīnă. wink.gif Fără ea viaţa poate deveni brusc... un calvar greu de suportat! biggrin.gif E drept, de obicei e gratis distracţia dar... trebuie să existe prin preajmă "locul" cu pricina!...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 May 2024 - 08:39 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman