HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Postul
TriRegnum
mesaj 28 Feb 2004, 10:08 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



http://www.profamilia.ro/revista.asp?id=2004_02s_03

O pagina din revista Familia Crestina, vorbeste foarte frumos despre Calea Sfintei Cruci de la Ierusalim.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Mar 2004, 03:02 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (TriRegnum @ 20 Feb 2004, 11:43 AM)
Abstinenta de la carne e si sanatoasa

Daca abstinenta de la carne e sanatoasa de ce mai mincati carne ... de felul vostru ? Ispita ?


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Mar 2004, 03:09 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (TriRegnum @ 19 Feb 2004, 07:14 PM)
Exista multe feluri de Post, spuse mai sus de RZA, si mai adaug Postul aspru: seara se mananca legume uscate sau ciuperci coapte; mai e un fel se post tinut de calugarii nostri (anumite ordine) unde nu e voie sa se manance nimic in afara de legume fierte in apa cu sare si fara ulei (asta pe toata durata vietii), iar in Postul Mare doar paine si apa.
La Post negru (cand nu se mananca nimic) e bine sa iei in fiecare zi Sf. Impartasanie.

Postul curata trupul si sufletul de boli.

Care e mecanismul (principiul) dupa care "functioneaza" postul, pt. care este el folosit si prezentat ca avind proprietati de curatare si purificare ?

Cine impurifica corpul si sufletul si cine sau ce in cazul postului il curata si purifica in cazul postului ?


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Mar 2004, 03:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
thunder
mesaj 9 Mar 2004, 03:17 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Figaro @ 19 Feb 2004, 06:16 PM)
Multi vad in post un fel bucatarie fara produse animale. Atunci ce diferenta mai e intre un vegetarian si cineva care tine post?

Si eu sint curios sa aflu asta de la cei care tin un tip de post sau altul.

QUOTE
Duhovnicul este cel care, pe baza unei experiente indelungi a Bisericii, iti poate recomanda ce anume sa faci. Tot el iti poate da anumite dezlegari, in functie de anumite situatii.

Opiniea mea e ca postul, daca il poti tine si acolo, e bine sa il tii. Daca nu, iti recomand sa apelezi la un preot.


Chestia asta cu "dezlegarea" e tare rusinoasa si since sa fiu, nu stiu a cui "inventie" mai este, a ingerilor sau demonilor ?

Ne-a aratat undeva oare Iisus ca mergea El sa fie "dezlegat" de post sau mai stiu eu ce alta actiune spirituala vroia sa faca ? Singura data cind a "cerut" o asa zisa "dezlegare" era in fata cumplitului "pahar" care i-a fost pus in fata, dar chiar si atunci l-a lasat pe Dumnezeu sa decida ce e mai bine pt. el si umanitate.

Unde este aratat ca Iisus a tinut post cu piine si apa ? Eu unul nu am intilnit acel pasaj in biblie sau in alta carte.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Mar 2004, 03:19 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (TriRegnum @ 20 Feb 2004, 05:09 PM)
La romano-catolici postul presupune abtinerea numai de la carne si e bine sa se manance doar de trei ori pe zi si numai o data pana la saturatie.

Asta seamana cu o dogma. Exista aceasta "stipulare" in biblie sau afirmatiile lui Iisus ? Parca Iisus era modelul divin pe care trebuiau sa-l urmeze crestinii. sad.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Mar 2004, 03:22 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RamonaV @ 20 Feb 2004, 10:25 PM)
La calatorii, de obicei, preotii recomanda sa se tina postul dupa puterile fiecaruia. Postul nu e facut ca sa imbolnaveasca!

Asta mi se pare o afirmatie de bun simt. Intradevar aici, in astfel de situatii pot apare "dezlegarile", dar sa nu credeti ca postul mai are efect daca este intrerupt, cu toate dezlegarile lumii.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Mar 2004, 03:28 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Tear @ 20 Feb 2004, 11:21 AM)
Corect ! Nu-i pacat ce bagi in gura, e pacat ce scoti pe gura ! laugh.gif

Adevarat, dar cele doua actiuni au principii de "functionare" diferite. Prin alimentatie (ce bagi in gura) impurifici corpul fizic cu alimente impure, care aduc cu ele si o incarcatura energetica subtila impura, josnica, iar prin vorbire impura atragi in aura ta energii impure, joase, etc. Ideea de baza a acestor doua actiuni este sa te feresti de impuritati, fie ele de natura fizica, fie de natura subtila.

Postul curata si purifica atit corpul fizic cit si celelalte corpuri subtile ale fiintei (printre care putem integra si "sufletul"). Cu alte cuvinte, cu o mina te incarci, cu alta te descarci. Inteligent sau chiar intelept ar fi sa nu te mai incarci deloc ... ci doar sa te descarci de ceea ce ai pus ani la rind in structura fizica si structurile subtile.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 9 Mar 2004, 03:49 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



thunder,
Iisus n-a postit 40 de zile cu paine si apa, ci fara sa manance si sa bea nimic. Acest tip de post este numit si "Postul lui Iisus", dar l-a tinut si Moise si l-au tinut si alti Sfinti Crestini (lucru mai putin cunoscut). Personal, cunosc 2 persoane care au resusit sa tina acest post, desi - conform medicinei moderne - dupa 40 de zile fara hrana si apa esti pamant de flori. In cartile de alimentatie pranica (ex. Jasmuheen - A trai cu lumina) se prezinta un procedeu de 21 de zile prin care o fiinta omeneasca isi poate modifica metabolismul astfel incat in loc de o alimentatie pe baza de hidrocarburi sa ajunga la o alimentatie pranica. In prezent, sunt cateva sute de oameni pe Terra care au trecut prin acest procedeu si nu mai mananca/beau absolut nimic (isi spun Breatharieni). Pana in acel stadiu, au fost insa pe rand vegetarieni, vegani si liquidarieni.
Postul lui Iisus este insa mai presus de procedeul de 21 de zile - atat prin durata aproape dubla cat si prin dedicarea efortului respectiv Mantuitorului, prin meditatie isihasta, rugaciuni si toate celelalte lucruri (bune) care s-au mai postat pe aici.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Mar 2004, 03:50 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (TriRegnum @ 20 Feb 2004, 10:58 PM)
QUOTE
sa am grija sa nu imi indurerez parintii care imi poarta de grija si mi-a recomandat sa mananc linistita alaturi de ei. Mai importanta e iubirea.


Intr-adevar cand postul poate ataca vreo porunca divina, atunci nu mai trebuie tinut cu asa strictete, nu poti incalca porunca 5 suparandu-ti parintii pentru abtinerea de la mancare, poti eventual sa te rogi mai mult. La fel si cand mergi in vizita, nu e bine sa superi gazda, sa o jignesti cand face mancare si refuzi, important e sa te rogi la fel de mult sau mai mult;

In cazul in care nu s-a infintat aceasta "porunca", poate ca ar trebui introdusa. :

- "porunca" bunului simt. In cazul nostru, BUNUL SIMT aplicat, este sa stii cind sa spui DA si cind NU.

A spune DA cind te invita niste gazde sa fumezi tutun sau chiar marihuana, sa iei droguri samd este o INEPTIE.
A spune DA cind parintii sau altii se supara ca nu tii post si nu raspunzi la invitatia lor la masa, sau cind esti vegetarian si te invita sa maninci carne ... iar e o PROSTIE si o derogare de la principiile pe care le-ai ales sa le urmezi.
Cind te-ai convins ca ingurgitarea unei anume "aliment" (fie el carne, cafea, alcool, tutun etc) este o eroare grava, si e o inconstienta crasa sa le folosesti ... a deroga de la aceasta decizie inteleapta pt. a nu "supara" pe unul sau pe altul este o dovada de slabiciune lantrica si lipsa unei verticalitati spirituale si morale. Esti, cum spune romanul: "o cirpa", "un cirlig de rufe", "om fara coloana" etc.

Tocmai aceasta verticalitate si fermitate in decizii si continuarea lor intareste spiritul si-l inalta si-l purifica. Aceasta fermitate (intarirea spiritului) este un alt efect al postului, in special cel indelungat.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Mar 2004, 04:48 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (TriRegnum @ 24 Feb 2004, 08:11 PM)
QUOTE
Imi explica si mie cineva de ce in post este interzis consumul cafelei? este doar un praf obtinut in urma macinarii boabelor de cafea.

Sunt interzise si tigatile si tot ce e nociv; se stie ca atat cafeaua cat si tigarile in canitati mai mari si consumate timp indelungat pot afecta organismul. In post e bine sa te abtii de la anumite mici placeri...


Tigarile, cit si cafeua, si nu numai ele, contin substante toxice si NU este recomandata folosirea lor in NICI UN fel de cantitate, mai ales celor care se preocupa de elevarea spirituala.

Printre efectele principale de factura subtila pe care le are postul se numara si acea de purificare a nadisurilor, sau meridianelor cum le numeste acpunctura. Prin purificarea acestora fiinta "se inalta" , constiinta de eleveaza si se inalta si ea la nivele din ce in ce mai divine. Din acest motiv sfintii, pusnicii si alti cautatori spirituali abordeaza in special postul (NEGRU) TOTAL, in cel mai bun caz cu apa, pt. ca apa ajuta f. mult la curatarea si eliminarea impuritatilor pe care organismul le elimina in zilele de post.

Unul dintre efectele nocive ale tutunului si cafelei este IMPURIFICAREA acestor nadisuri, deci se obtine efectul INVERS elevarii spirituale. Consumul de cafea si tutun este de provenienta MALEFICA si este "nascocit" de minti diabolice si introdus in consumul umanitatii in mod abil si abject, in special prin obisnuinta. Ginditi-va, cei care fumati, cita "placere" ati avut cind ati fumat prima tigare. : blink.gif Fara sa stiti, placerea "voastra" era de fapt placerea altora. Vedeti mai jos a cui.

Aceste doua "substante" diabolice mai sint periculoase si pt. faptul ca creaza dependenta de ele, iar ezoteric vorbind, micsoreaza una dintre calitatile de baza ale unei fiinte preocupata de spiritualitate: VOINTA ! Un om fara vointa este la indemina fortelor satanice, este tipul ideal de sclav. I se da senzatia de libertate, dar este "inchis" in viciul fumatului, al tutunului, alcoolului, drogului etc. Asta e sclavul ideal. Ii dai drumul "acasa" si apoi se intoarce singur la munca, fara sa-l fortezi.

Un alt efect nociv al tutunului in special, este acela al puteri in legatura cu lumile infernale. Mai precis, cind foloseste tutunul, este in mod automat pus in legatura cu diferite lumi infernale. Se stie clar ca fiecare planta are anumite efecte speciale ale ei, motiv pt. care sint folosite in mod specific in anumite tratemente, boli, sau afectiuni si ca intaritoare ... folosite ca ceai, pulbere, aplicatii locale ... samd ... si se pare ca si acest fenomen al arderii si inhalarii acelui "fum" aduce in fiinta un anume efect corespunzator tipului de planta folosit. Fiecare planta are o anume "matrice" universala inclusa in componenta ei fizica si subtila. Aceste "matrice" corespund anumitor realitati existente in Manifestare, si sint ca un fel de "porti" de legatura intre cel care ingurgiteaza planta si acea realitate cosmica universala.

Pt. cei perspicaci nu mai e nevoie sa continui, deja au inteles, insa o voi face pt. cei mai putin perspicaci. mwah1.gif

Tutunul, numit NEINTIMPLATOR si "iarba dracului", are ca matrice (poarta) anumite componente fizice si subtile care te pun in legatura cu acele realitati cosmice universale numite "lumi infernale".

Ginditi-va de ce se spune ca atunci cind aprinzi tamie dracii fug de maninca norii. Tamiia, sau mai bine zis fumul de tamie, creaza in acea ambianta o poarta de legatura cu energiile divine, cu lumile angelice ... iar acesti demoni nu suporta aceste energii si lumi elevate, din care cauza fug mincind norii. Faceti un experiment, cei care fumeaza. Timp de 15-30 de zile in timp ce fumati aprindeti si tamie. Vedeti care sint reactiile voastre din acele momente, si mai ales, dupa mai mult timp, cita atractie mai aveti fata de tutun. In acelasi timp, nu intimplator sint concepute de unele "minti luminate" acele asa zise "tigari" din anumite plante care te fac sa te lasi de fumat. Ele contin substente si "porti" de legatura cu ceva care e opus starii de legatura cu lumile infernale si cu acei demoni (ai tutunului).

Un alt efect ezoteric, ocult, nespus, al tutunului, este si acela de coabitare dintre fiinta care fumeaza si anumiti demoni specifici care se hranesc cu energiile emanate in momentul cind se fumeaza. Mai pe romaneste, e vorba de un fenomen de posesivitate. Demonii il "poseda" pe tutungiu, ii insufla dorinta de a fuma, cit mai mult, din ce in ce mai mult ... si d'aia este si explicatia ca "ii frige buza dupa o tigara" ... care nu este de fapt o dorinta a tutungiului, ci de fapt este o dorinta insuflata de demonii cu care coabiteaza acesta (cel ce fumeaza). Din aceasta coabitare omul are numai de pierdut, iar demonul numai de cistigat. Tot demonul ii insufla "nerabdarea", starea de agitatie, "nervii" ... cind nu fumezi sau vrei sa te lasi de fumat, si conduce la scaderea drastica a vointei acelei fiinte. La fel se petrece si in cazul alcoolului, drogurilor si al altor substante care creaza dependenta.

Pacat ca vorbiti de tot felul de aspecte asa zis religioase, spirituale de implicatiile postului sau ale folosirii sau nefolosirii unor alimente sau substante, dar ginditiva .. citi dintre voi stiati aceste "tehnicisme" si informatii oculte de maxima importanta in viata fiintei preocupata de spiritualitate.

cine are urechi de auzit sa auda ...

Acest topic a fost editat de thunder: 9 Mar 2004, 04:57 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 15 Mar 2004, 08:04 PM
Mesaj #81


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



Eu nu le stiam dar stiam ca popii (mai ales aia calugari) zic ca in post sa renunti la cafea si tigari.
Eu recunosc ca beau cafea si in post - pentru mine e o hrana la fel ca oricare alta. Nu o folosesc pentru trezire (cum zic unii) dar imi place gustul ei cand am vreo 2 gogosi in fata - se potriveste bine.


--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 15 Mar 2004, 08:15 PM
Mesaj #82


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



QUOTE (thunder @ 9 Mar 2004, 04:50 PM)
Tocmai aceasta verticalitate si fermitate in decizii si continuarea lor intareste spiritul si-l inalta si-l purifica. Aceasta fermitate (intarirea spiritului) este un alt efect al postului, in special cel indelungat.

Chiar si verticalitatea trebuie invatata. Nu stiu cati oameni se pot ridica brusc in picioare imediat dupa "nastere" (nu vorbesc de bebelusi).


--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 15 Mar 2004, 08:59 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RamonaV @ 15 Mar 2004, 08:04 PM)
Eu nu le stiam dar stiam ca popii (mai ales aia calugari) zic ca in post sa renunti la cafea si tigari.
Eu recunosc ca beau cafea si in post - pentru mine e o hrana la fel ca oricare alta. Nu o folosesc pentru trezire (cum zic unii) dar imi place gustul ei cand am vreo 2 gogosi in fata - se potriveste bine.

Ce sa zic, daca nu te intereseaza cresterea spirituala bautul cafelei nu iti poate dauna decit dpdv medical, al sanatatii. Blocarea sau "infundarea" nadisurilor provoaca aparitia dizarmoniilor la nivel subtil, si mai apoi la nivel fizic, care mai apoi se transforma in diferite boli, cu diferite grade de gravitate.

Fiintele care se preocupa cu adevarat de o spiritualitatea inalta, nu mai folosesc substente precum:

- tutunul
- cafeaua
- alcoolul
- carnea
- zaharul in forma "uzuala" (rafinat)
- droguri

- si alte substante care provoaca impurificarea corpurilor (fizic, eteric, astral si cauzal) fiintei, cit si cele care au o componenta de o frecventa de vibratie joasa, grosiera, dizarmonoasa, etc.

Postul EXACT la asta te ajuta, sa scapi de aceste substente impurificatoare, purificare care ajuta mintea, sufletul si celelalte structuri subtile ale fiintei sa intre in "contact" cu lumile elevate, divine ...

Posturile acestea realizate de ochii lumi si/sau pt. ca asa spune "cartea", asa zisele "dezlegari" la carne, peste sau mai stiu eu ce ... sint pacaleli sinistre pt. fiinta preocupata cu adevarat de spiritualitate. Aceste "pseudo-posturi" ajuta cel mult la o cit de cita intretinere a starii de sanatate. Ceea ce nu stiu insa sarmanii "postitori" este ca, dupa ce "chinuie" corpul nedindu-i acele alimente impurificatoare, si se realizeaza o cit de cita purificare, la iesirea din post ei se imbuiba cu tot felul de alimente impurificatoare, ceea ce face ca aceste structuri sa fie "invadate" de o cantitate mai mare de impuritati, iar corpul si structurile lui de aparare impotriva impuritatilor sint supra-solicitate si chiar "depasite" si in aceste momente apare cele mai mari dereglari structurale, hormonale, etc. sad.gif

PS. Daca o sa vedeti asa zisi "indrumatori spirituali", preoti samd care folosesc susbstantele mai sus enumerate puteti sa fiti convinsi ca "intermedierea" lor este de alta natura, nu cea divina pe care ei zic ca ar avea-o.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 15 Mar 2004, 09:40 PM
Mesaj #84


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



Am inteles: cafeaua nu face bine la post, cafeaua contine cofeina - adica pot trage concluzia: cofeina NU face bine la post? In cazul asta trebuie redus si ceaiul negru si, parca, ciocolata (exista si ciocolata zisa de post).

Din cate am observat, multi dintre aia care se imbuiba imediat dupa post (sarbatorind diverse), nici nu au tinut postul... odata ce te inveti cu postul parca e si greu sa te intorci la farfuria plina, zic eu, nu prea iti vine sa te imbuibi, sa depasesti masura.

Nu stiu cum si unde sa vad daca "popa meu" "foloseste" asa ceva oricum a tigara nu miroase. Calugarii zic cam la fel ca si tine - referitor la ce sa nu consumi in post - ei sint destul de aspri in privinta asta.

Acest topic a fost editat de RamonaV: 15 Mar 2004, 09:42 PM


--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 15 Mar 2004, 09:52 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RamonaV @ 15 Mar 2004, 09:40 PM)
Am inteles: cafeaua nu face bine la post, cafeaua contine cofeina - adica pot trage concluzia: cofeina NU face bine la post? In cazul asta trebuie redus si ceaiul negru si, parca, ciocolata (exista si ciocolata zisa de post).

- nu cunosc toate "detaliile" substantelor impurificaroare prezente in cafea, dar cofeina este si ea in mod sigur una dintre cele mai impurificatoare

- de cei nu ma pot pronunta inca, insa ciocolata nu este asa de "impura". smile.gif Mai degraba ea ar intra la "interdictia" consumului de zahar

QUOTE
Din cate am observat, multi dintre aia care se imbuiba imediat dupa post (sarbatorind diverse), nici nu au tinut postul... odata ce te inveti cu postul parca e si greu sa te intorci la farfuria plina, zic eu, nu prea iti vine sa te imbuibi, sa depasesti masura. 


Tocmai de aceea, in ezoterismul ocult se stie ca iesirea din post se face gradat.

QUOTE
Nu stiu cum si unde sa vad daca "popa meu" "foloseste" asa ceva oricum a tigara nu miroase. Calugarii zic cam la fel ca si tine - referitor la ce sa nu consumi in post - ei sint destul de aspri in privinta asta.


Ma bucura aceasta situatie expusa de tine ... dar pacat ca nu este integrata la nivel "mondial", la nivel de religie.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 15 Mar 2004, 10:12 PM
Mesaj #86


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



Ortodoxismul crestin prevede anumite perioade din an pentru post (perioade mai scurte sau mai lungi) - le consideri indeajunse?


--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 16 Mar 2004, 12:00 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RamonaV @ 15 Mar 2004, 10:12 PM)
Ortodoxismul crestin prevede anumite perioade din an pentru post (perioade mai scurte sau mai lungi) - le consideri indeajunse?

Nu. Jumatatile de masura sint "dusmanii" masurii intregi.

Concret: daca tu devii constienta ca otrava iti face rau, o mai folosesti ?

Postul este "conceput" in special pt. eliminarea otravurilor fizice si subtile din structurile (corpurile: fizic, eteric, astral si cauzal) fiintei.

Acest topic a fost editat de thunder: 16 Mar 2004, 12:02 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 16 Mar 2004, 12:19 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Come on Thunder....
Cofeina e cel mai mare dusman al postului.... S-a mai spus aici - aproape toata lumea percepe postul ca pe o corvoada alimentara.... si eu cred ca greseste ca face asta. Eu cred ca e mai bine sa nu tii post alimentar si sa tii post spiritual daca pot zice asa: sa te gandesti "O luna de zile cat tine postul nu injur, nu ma cert si incerc sa fiu pe placul Lui" si e muuult mai ok din puctul meu de vedere decat sa nu bei cafea. Sa fim seriosi. Cafeaua s-a dovedit a fi chiar benefica pt sanatate daca nu se depaseste o anumita cantitate intr-o perioada de timp. Asa ca imi pare rau - nu sunt de acord cu tine.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 16 Mar 2004, 01:00 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (YoyoMan @ 16 Mar 2004, 12:19 AM)
Come on Thunder....

Unde ? sorry.gif

QUOTE
Cofeina e cel mai mare dusman al postului....


Da, si am dat si argumente suficient de "stiintifice" dpdv ocult.

QUOTE
S-a mai spus aici - aproape toata lumea percepe postul ca pe o corvoada alimentara.... si eu cred ca greseste ca face asta.


- corvoada are conotatii complexe.

- 1 - datorita obisnuintelor proaste, "organismul" cere aceleasi tipuri de alimente cu care a fost obisnuit. Pe de alta parte, in mod paradoxal, el si-ar dori acele alimente care i-ar asigura o functionare armonioasa. De fapt "paradoxul" se afla in spatele adevaratilor "inspiratori" ai acelor "alimente", precum tutunul, cafeaua, drogul, alcoolul, carnea etc. Acea asa zisa dependenta de aceste "alimente" este datorata unei stari de coabitare subtil aurica cu anumite entitati mai putin benefice, asa zisi demoni. Ei se hranesc cu componenta subtila a acestor "otravuri". Daca fiinta ar avea discernamint si luciditate ar asculta "voce" corpului, nu a acestor demoni (care ii poseda intr-o anumita proportie).

- 2- dpdv spiritual, pt. ca o fiinta de se trezeasca spiritual, sa-si eleveze nivelul de constiinta, trebuie sa-si elimine din structurile fiintei sale focarele de receptie a acelor energii joase, sau chiar demoniace. La aceasta actiune POSTUL este f. f. bine venit.

- 3 - principiul dupa care functioneaza postul este acela al "asedierii" unei cetati. O cetate (corpul fizic) este impresurata si i se taie accesul la mincare. Cine se vor agita primii ? Cei care primeau pe gratis mincarea. Cine vor parasi primii cetatea ? Acesti musafiri nepoftiti. Cine mor primi ? Acesti musafiri si cei bolnavi (celulele bolnave), cei batrini (celulele batrine), etc.

QUOTE
Eu cred ca e mai bine sa nu tii post alimentar si sa tii post spiritual daca pot zice asa: sa te gandesti "O luna de zile cat tine postul nu injur, nu ma cert si incerc sa fiu pe placul Lui"


- postul alimentar are un cu totul alt efect, mult mai complex decit "postul de vorbire"

- amintesc insa si alta lege divina care spune in cuvinte simple: "maninci ceea ce esti si esti ceea ce maninci". Fiecare "aliment" are componenta ei fizica definitorie si desemenea si una subtila. Anumite alimente, precum ar fi de ex. carnea, produce o stare de agitatie, tensiune si angoasa. Dpdv ezoteric, se cunoaste faptul ca in momentul in care un animal este omorit, el simte asta si traieste o "groaza" cumplita, si deasemenea emite mai multe toxine in corp. Aceasta "groaza" este imprimata energetic si corpului sau fizic, adica acelei carni pe care mai tirziu omul o va minca ... si odata cu ingurgitarea acesteia, omul preia acele toxine dar si acea "groaza" si suferinta a animalului muribund. In acest fel, fiinta (omul) se impurifica cu acea carne dpdv fizic, prin toxinele care le contine carnea, prin faptul ca sistemul digestiv al omului nu e construit pt. a minca carne, iar dpdv subtil se incarca cu acele energii joase si chiar perturbatoare.

- aceste forme de impuritati produc efecte si asupra gindirii, vorbirii si comportamentului uman, asa ca nu intijmplator s-a spus ce am prezentat mai sus: "maninci ceea ce esti si esti ceea ce maninci"

cine are urechi de auzit sa auda ...

QUOTE
si e muuult mai ok din puctul meu de vedere decat sa nu bei cafea. Sa fim seriosi.


Sint f. serios, si dupa cum vezi si destul de bine documentat, mai ales dpdv ocult, ezoteric. jamie.gif Tu esti liber sa faci ce iti place si ce iti dicteaza ... karma.

QUOTE
Cafeaua s-a dovedit a fi chiar benefica pt sanatate daca nu se depaseste o anumita cantitate intr-o perioada de timp.


- Asa zisa chestie benefica este scornita de centrele de dezinformare luciferice.
- Industria cafelei este in mina unor bogatasi, oare de ce origine or fi ei ? smile.gif
- efectul planetar al ingurgitarii cafelei (ca si acela al tutunului, alcoolului, drogurilor) aduce numai "beneficii" lui lucifer
- exista inlocuitori ai asa ziselor "efecte benefice" a cafelei, dar care nu sint prezentate de asa zisa "stiinta". Motivele sint lesne de inteles.

QUOTE
Asa ca imi pare rau - nu sunt de acord cu tine.


E dreptul tau ...


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 16 Mar 2004, 01:25 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Si ce parere ai de "Taiati si mancati" atunci daca spui ca nu e bine sa consumi carne pt ca ingurgitezi toxinele eliberate in cantitate mai mare in momentul uciderii animalului? Eu pot fi de acord cu faptul ai tu crezarea asta ca produsele alimentare de origine animala nu sunt benefice sanatatii si ca tie nu iti fac bine. Dar orice medic nutritionist iti va spune ca cel mai bine e nu "sa nu mananci aia si aia" ci sa ai o alimentatie cat mai diversificata. Stiu ca sunt putin off-topic aici dar ma scuz degraba sorry.gif

Cu "teoria conspiratiei mondiale luciferice" nu voi fi de acord niciodata. Abordarile de acest gen nu sunt tocmai ideea mea de discutie in care se impartasesc puncte de veddere.... deci nu mai comentez pt ca daca se pune astfel problema ma gandesc imediat la discutiile despre americani si NATO purtate de pensionari pe banca in parc. smile.gif

Bafta! wink.gif
thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de YoyoMan: 16 Mar 2004, 01:28 AM


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 16 Mar 2004, 01:32 AM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (YoyoMan @ 16 Mar 2004, 01:25 AM)
Si ce parere ai de "Taiati si mancati" atunci daca spui ca nu e bine sa consumi carne pt ca ingurgitezi toxinele eliberate in cantitate mai mare in momentul uciderii animalului?

- eu nu mai tai si nu mai maninc demult carne.

QUOTE
Eu pot fi de acord cu faptul ca ta ai tu crezarea asta ca produsele alimentare de origine animala nu sunt benefice sanatatii si ca tie nu iti fac bine.


- esti liber sa crezi ce vrei

QUOTE
Dar orice medic nutritionist iti va spune ca cel mai bine e nu "sa nu mananci aia si aia" si sa ai o alimentatie cat mai diversificata. Stiu ca sunt putin off-topic aici dar ma scuz degraba


- medicul iti spune ce l-a invatat "dogma" stipulata de cei interesati in a produce acel efect prin ingurgitarea carnii si de cei care conduc industria carnii in statele "occidentale"

- alimentatia e in strinsa legatura cu postul. Ambele urmaresc ca fiinta sa fie intr-o stare de armonie

Oricum, bafta la constientizarea efectelor prezentate in mesajele mele. spoton.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 16 Mar 2004, 01:34 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 1 May 2004, 11:48 AM
Mesaj #92


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



Nu cred ca iti urmezi propria cale daca te fortezi la restringeri alimentare (mai ales la acelea care nu le intelegi rostul).
Desi nu mai maninc nici eu demult carne (sub orice aspect ar fi) sunt momente in care imi ascult corpul si ii dau ceea ce vrea... cred ca sunt procese fizico-chimice care nu le putem controla atit de usor pe cit avem pretentia.


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 May 2004, 01:54 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (saldora @ 1 May 2004, 01:50 PM)
Nu cred ca iti urmezi propria cale daca te fortezi la restringeri alimentare (mai ales la acelea care nu le intelegi rostul).
Desi nu mai maninc nici eu demult carne (sub orice aspect ar fi) sunt momente in care imi ascult corpul si ii dau ceea ce vrea... cred ca sunt procese fizico-chimice care nu le putem controla atit de usor pe cit avem pretentia.


- corpul, dar si mintea ... si nu numai ... "cer" acele "lucruri" cu care le-ai obisnuit, adica cu care le-ai pervertit. Pervertirea este o forma mai grava sau mai atenunata de deviere a simtului intern pe care fiinta il are inca de la nastere. Pervertirea se face prin obisnuinta, prin anturaj, prin educatie, prin reclama si manipulare samd.

- In cazul pervertirii unui simt de ex., acel simt nu va mai functiona corect, ci va "face" ce a fost "obisnuit". Drogatul, cafengiul, tutungiul, carnivorul samd au fost pervertiti de acele substante si acum sint aproape "inebuniti" daca nu consuma "drogul" preferat, cu care s-au obisnuit. Din acest moment, proverbul:"maninci ceea ce esti si esti ceea ce maninci" capata valentele pervertirii. Dincolo de asta, o mincare pura te transforma intr-o fiinta pura, si fiind o fiinta pura, iti va fi aproape imposibil sa maninci o mincare toxica, impura.

- cu cit stare noastra de puritate e mai mare, cu atit simturile corpului vor fi si ele mai pure si ceea ce vei simti ca "stimul" din partea lui va fi EXACT ceea ce are el nevoie, nu alte "pervertiri" si obisnuinte. Cind te afli in acea stare da-i corpului ceea ce iti cere, ceea ce simti ca ai nevoie. In felul asta, nu se mai pune problema ca te fortezi, ca nu urmezi calea proprie, ci totul "curge" de la sine.

- postul alimentar este un puternic purificator al fiintei, al corpului fizic dar si al celorlalte structuri subtile ale fiintei, inclusiv al mintii si al subconstientului, depozitarul multora dintre "atractiilor" noastre "morbide". Abordat cu grija, inteligenta si luciditate, postul ne va ajuta enorm, fara sa avem senzatia de fortare sau frustare.

- postul de carne, sau mai bine zis vegetarianismul, ajuta enorm fiinta atit ca sanatate dar si ca adjuvant care produce si el un "lifting" al constiintei si vietii spirituale a fiintei preocupata de cele spirituale. Postul combinat cu "tehnicile" spirituale specifice caii alese de noi ajuta f. f. mult chiar si la acea integrare pe cale. Din cauza asta, majoritatea adeptilor diferitelor cai spirituale si religii apeleaza cu incredere la postul alimentar, iar reusitele lor sint pe masura. A se vedea si pilda lui Daniel:

QUOTE
     "Capetenia famenilor a zis lui Daniel: -Ma tem numai de domnul meu imparatul, care a hotarit ce trebuie sa mincati si sa beti, ca nu cumva sa vada fetele voastre mai triste decit ale celorlalti tineri de virsta voastra, si sa-mi puneti astfel capul in primejdie inaintea imparatului.
     Atunci Daniel a zis ingrijitorului, carui ii incredintase capetenia famenilor privigherea asupra lui Daniel, Hanania, Misael si Azaria: incearca pe robii tai zece zile si sa ni se dea de mincat zarzavaturi si apa de baut ; sa te uiti apoi la fata noastra si a celorlalti tineri care maninca din bucatele imparatului, si sa faci cu robi tai dupa cele ce vei vedea!
     El i-a ascultat in privinta aceasta, si i-a incercat zece zile. Dupa cele zece zile, ei erau mai bine la fata si mai grasi
decit toti tinerii cari mincau din bucatele imparatului. Ingrijitorul lua bucatele si vinul cari le erau rinduite, si le dadea zarzavaturi.
     DUMNEZEU a dat acestor patru tineri stiinta si pricepere pentru tot felul de scrieri si intelepciune ; mai ales insa a facut pe Daniel priceput in toate vedeniile si in toate visele.
     La vremea sorocita de imparat ca sa-i aduca la el, capetenia famenilor i-a adus inaintea lui Nebucadnetar. Imparatul a stat de vorba cu ei; dar intre toti tinerii aceia, nu s-a gasit niciunul ca Daniel, Hanania, Misael si Azaria. De aceea ei au
fost primiti in slujba imparatului. In toate lucrurile cari cereau intelepciune si pricepere si cari ii intreba imparatul,
ii gasea de zece ori mai destoinici decit toti vrajitorii si cititorii in stele, cari erau in toata imparatia lui."
                                   (Daniel 10-20)


PS. Si acum, o glumita mai mult sau mai putin serioasa la: http://www.themeatrix.com/

jamie.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 1 May 2004, 01:58 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 1 May 2004, 07:33 PM
Mesaj #94


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Thunder, eu am pornit aceasta discutie de la urmatoarea idee: tineti post si de ce? Am impresia ca ne-am indepartat un pic, daca vrei deschide un topic despre mancarurile nocive organismului si gata, ok? Spuneai ceva de legea bunului-simt ca raspuns la spusele cuiva. Persoana respectiva sustinea ca la rugamintea parintilor nu a mai tinut post intr-o zi. Din intamplare o profesoara de religie mi-a spus ca decat sa stai si sa te uiti la o mancare si sa te gandesti "mama, ce bun e, dar nu am voie" mai bine iei o gura, mananci, pentru ca mai tare pacatuiesti abtinandu-te si regretand aceasta decizie in fiecare minut.
Mai spuneai ca nu iti plac jumatatile de masura, sa inteleg ca tu ai vrea sa tinem post tot anul?
Am impresia ca postul despre care vorbesti tu in fiecare post se refera mai mult la purificarea trupului si nu a mintii, eu cred, si TriRegnum poate sa ma contrazica aici, ca mai mult conteaza postul spiritual decat cel care se refera la mancaruri. Cred ca pot sa ma abtin de la consului carnii, sau poate sa mananc doar in cantitati mici, dar sa incerc o purificare spirituala prin rugaciuni, iertare si iubire, pentru ca, la final cred ca asta conteaza cel mai mult.


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 May 2004, 12:22 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



... Odata, am intrebat pe cineva care stie mai multe decat mine: "Cum este mai bine, sa tin posturile randuite de biserica si in rest sa mananc carne, sau sa fiu vegetarian si sa nu tin posturile?"
Mi-a raspuns "Tine posturile si in rest fii vegetarian!".



--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 May 2004, 12:38 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Aramis @ 1 May 2004, 09:35 PM)
Thunder, eu am pornit aceasta discutie de la urmatoarea idee: tineti post si de ce? Am impresia ca ne-am indepartat un pic, daca vrei deschide un topic despre mancarurile nocive organismului si gata, ok?

- alta data precizeaza ce intelegi tu prin ideea sau cuvintul pe care il folosesti. In cazul de fata, cuvintul "post" se refera la in intreaga gama de situatii, incepind de la postul alimentar partial, total, vegetarian, etc .. pina la postul de "fara sex" samd.

- inteleg ca v-ar deranja sa aflati sau sa intelegeti motivul pt. care se tine post, mecanismele lui fizice si subtile ... si sa discutati doar pe tema unui "aranjament floral", adica sa se discute exterior, la nivel de fatada.

- repet, rolul postului este purificarea corpului si a sufletului. Cum Dumnezeu sa vorbim numai de "haina" si sa nu vorbim de continut ? Daca ai fi o fiinta pura nu ai mai avea nevoie de post. Cum insa folosesti mincaruri impure, e nevoie de post. In aceasta directie, mincarea impura si postul sint doua fatete opuse ale aceleasi monede.

- poate ca tu nu vrei sa bagi in seama una dintre fatete ... ok, e optiunea ta, dar e normal ca si altii sa fie "frustati" de aceasta fateta ?

- ai intrebat: "tineti post si DE CE? La acest DE CE am raspuns in mai multe rinduri. Postul de carne, postul de te miri ce altceva e tot post.

QUOTE
Spuneai ceva de legea bunului-simt ca raspuns la spusele cuiva.


- asa, si ? Nu crezi ca e de bun simt (a simti/intelege bine) care sint mecanismele si utilitatea postului ?

QUOTE
Persoana respectiva sustinea ca la rugamintea parintilor nu a mai tinut post intr-o zi. Din intamplare o profesoara de religie mi-a spus ca decat sa stai si sa te uiti la o mancare si sa te gandesti "mama, ce bun e, dar nu am voie" mai bine iei o gura, mananci, pentru ca mai tare pacatuiesti abtinandu-te si regretand aceasta decizie in fiecare minut.


- ok, atunci raspund si eu la aceasta afirmatie. Este TOTAL GRESIT sa iesi din post pt. o pofta sau o rugaminte a cuiva. Ori e post, ori e "alba neagra". Postul nu e obligatoriu !!! Este la alegerea fiintei. NIMENI nu te obliga sa tii post, decit sanatatea ta si aspiratia ta spirituala. Incalcarea postului nu este un pacat in sensul religios, decit cel mult o slabiciune a vointei tale. IMO, acea profesoara a GRESIT cind a dat acel sfat. Cine trece incercarea "poftelor", iese intarit din acea incercare. In cazul postului "pofta" este testul si ispitirea ta. Daca nu se intelege asta ... degeaba se tine postul. E mai mult o maimutareala si o bravada, o fanfaroneala. Tii post mai mult ca sa te lauzi, in fata ta si a altora. Asta nu e post, e PACAT !

QUOTE
Mai spuneai ca nu iti plac jumatatile de masura, sa inteleg ca tu ai vrea sa tinem post tot anul?


- nu e vorba de jumatati de masura (asta e interpretarea ta), nici de extremism, ci de bun simt pratic, calea de mijloc. Nici macar postul nergu nu se aplica dintr-o data, ci progresiv. De ex., cine vrea sa tina post negru vinerea, incepe in prima saptamina cu citeva ore, de ex. 15 ore, sau 20 ... apoi, in saptaminile urmatoare mareste numarul orelor, pina se ajunge la 24, si apoi pina a doua zi de dimineata. Postul se tine cu cap, nu fara, urmind niste "dogme".

- voi tineti ce vreti si cit puteti. Nu stiu la ce fel de post te referi cind spui "tot anul", dar daca e post negru ma tem ca nu vei putea tine nici macar 3 zile. smile.gif

- eu tin "post" de carne de 14 ani, de tutun din vremea in care am fost un pusti si m-am prostit cu 3-7 tigari, de cafea la fel, de mai bine de 15-20 de ani (dealtfel nici inainte nu beam cafea, decit rar, cind trebuia, cica, sa fiu mai treaz, daca am baut 10 cafele toata viata). Ce crezi, e greu, e rau, e un pacat ?

QUOTE
Am impresia ca postul despre care vorbesti tu in fiecare post se refera mai mult la purificarea trupului si nu a mintii, eu cred, si TriRegnum poate sa ma contrazica aici, ca mai mult conteaza postul spiritual decat cel care se refera la mancaruri.


- off, pacat ca nu s-a inteles mecanismul postului. Calitatea mincarii influenteaza calitatea mintii. Mincarea impura impurifica si mintea. O mincare "animalica" te conduce catre "mintea animalica", cu porniri animalice, josnice, specifice regnului animal.

- Omul are o constiinta superioara, iar mintea sa este specifica nivelului sau de constiinta. Alimentatia influenteaza nivelul de constiinta, deci si mintea si trupul ... iar dorintele si placerile noastre urmeaza acest nivel de constiinta. Din acest motiv este eliminat consumul de carne la persoanele cu adevarat integrate pe calea spirituala. Mai ales preotii ar trebui sa elimine pt. totdeauna carnea, tutunul, alcoolul si cafeaua din "alimentatia" lor. E neintimplatoare neputina lor de a se lasa de mincat carne, la fel si a celor care doresc purificarea sufletului.

- Corpul fizic este "Templul" spiritului si al sufletului. Cum sa ai un suflet curat daca locuinta sa este infecta si impura ? Tu ai putea fi curat daca ai avea mereu hainele imputite ? Degeaba speli tu corpul, daca mai apoi porti aceleasi haine imputite. La fel si cu sufletul. Degeaba faci rugaciuni sau alte tehnici spirituale de purificare a sufletului daca corpul fizic ramine impur. Mereu aceste "haine" murdare vor trage sufletul in jos.

- Operatiunea de purificare a corpului si a sufletului (spiritului) trebuie sa fie dusa in paralel, altfel, doi, incarca trei descarca. Cine crede ca poate desparti postul alimentar de cel as zis spiritual (as fi curios sa aflu ce inseamna pt. tine si pt. altii "postul spiritual", si cum il tin ei?) se afla intr-o mare stare de ignoranta.

QUOTE
Cred ca pot sa ma abtin de la consului carnii, sau poate sa mananc doar in cantitati mici, dar sa incerc o purificare spirituala prin rugaciuni, iertare si iubire, pentru ca, la final cred ca asta conteaza cel mai mult.


- calitatea mintii, a rugaciunii samd sufera datorita mincarii carnii. Pilda lui Daniel cred ca spune multe .. pt. cine e deschis sa o inteleaga. Tu faci ce simti si ce vrei ...

- pt. a intelege mai bine necesitatea postului, mai ales inainte de anumita mari sarbatori spirituale, e necesar sa se inteleaga ce se petrece in timpul postului cu partea mai putin vazuta a fiintei, asa zisele corpuri (structuri) subtile ale fiintei.

- dupa cum v-ati dat seama multi dintre voi, "dialogul" (comunicare) dintre voi si Dumnezeu nu se face la nivel fizic, ci la nivel subtil. Comunicarea se face pe multiple planuri, inclusiv pe cel mental, afectiv, spiritual (subtil) etc. Analogic vorbind, sintem intr-o situatie asemanatoare cu a unei persoane care sta intr-o casa si singura comunicare cu exteriorul este ferestra. Cind avem o fereastra murdara, si comunicarea cu exteriorul este ingreunata.

- comunicarea noastra cu divinitatea se face in special prin intermediul structurilor subtile superioare. Postul purifica aceste structuri subtile si in acest fel simti cu totul altfel revarsarea energiei si gratiei divine a lui Dumnezeu din momentele acelea de sarbatoare. In mod paradoxal, oamenii se imbuiba cu tot felul de mincaruri impure si grele TOCMAI in acele momente de sarbatoare ... si astfel ei isi inchid mai tare "fereastra" catre Dumnezeu. Acele momente de sarbatoare snt momente de comuniune exemplara cu Dumnezeu, nu momente de imbuibare si ghiftuire pina la saturatie si peste ea cu tot felul de mincaruri ... si "caderea" in placerile si bucuriile lumesti ale sarbatorii ... cind de fapt in acele momente atentia si "privirea" noastra ar trebui orientata (cit mai) exclusiv catre Dumnezeu. Este un mare si important moment de GRATIE divina la acele sarbatori, pe care insa, oamenii le pierd si trec pe linga ele precum orbul pe linga LUMINA. sad.gif

- sugerez o verificare personala celor care sint interesati. Mincati intr-o saptamina mincaruri in mare majoritate cu carne ... mincare gatita samd ... si faceti rugaciuni si ce alte practici spirituale mai urmati ... si in alta saptamina mincati fara carne, eventual si o mincare in special negatita, adica naturala, netrecuta prin foc ... si faceti aceleasi practici spirituale ... si apoi comparati starea mintii voastre, a comuniunii voastre cu Dumenzeu, cit si starea launtrica predominanta. V-as sugera ca prima saptamina sa fie cea fara carnea si a doua cu ... dar voi faceti cum simtiti.

Succes !

Acest topic a fost editat de thunder: 2 May 2004, 12:53 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 20 Apr 2006, 10:07 AM
Mesaj #97


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Am o intrebare, untul de cacao are de'a face cu produsele lactate?
Intreb pentru ca tin post si am luat o ciocolata care contine asa ceva si nu as vrea sa fac un pas gresit tocmai acum...


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 20 Apr 2006, 10:28 AM
Mesaj #98


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Aramis,
Ideea este sa nu consumam produse de origine animala.... Produsele lactate, care au la baza lapte de origine animala, evident nu sunt de post. Untul poate fi si de origine vegetala, nu numai animala, asa ca e bine sa consulti ingredientele de pe cutie... In aceasta saptamana, pentru cei ce tin post, nu este bine nici sa consumi ulei...
Dar, totul trebuie facut cu chibzuinta... Pentru cei ce lucreza mai mult fie fizic sau intelectual, sau cei care conduc masina, e bine sa primeasca dezlegare de la duhovnic, ca sa manance ceva mai consistent... Postul trebuie facut spre vindecare si nu spre vatamare.... Apoi sa nu uitam ca postul e doar mijlocul nu scopul... Deci, impreuna cu duhovnicul, cu binecuvantare, se poate face un post folositor, si chiar se dau dezlegari pentru cei ce au nevoie de o hrana mai consistenta....
Mentionez, ca pentru cei credinciosi cu adevarat, postul facut cu binecuvantare, chiar daca e format numai din paine si apa, nu le slabeste organismul atat de mult incat sa-i vatame cumva trupeste... Dar noi, pacatosi cum suntem, macar sa ne silim sa tinem un post doar din vegetale si fara ulei...De asemenea, si iertati-ma pentru aceasta interventie, urmand exemplul Parintilor, e bine sa mancam dupa apus, si doar un fel doua de hrana, cat mai putin "dichisita" .... Dar repet, numai cu binecuvantare...
Doamne ajuta!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 20 Apr 2006, 11:05 AM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Aramis @ 20 Apr 2006, 12:07 PM)
Am o intrebare, untul de cacao are de'a face cu produsele lactate?
Intreb pentru ca tin post si am luat o ciocolata care contine asa ceva si nu as vrea sa fac un pas gresit tocmai acum...

Untul de cacao nu are nimic cu laptele. Am aflat si eu. Este acea ciocolata Heidi cu 70% cacao sau 40% cacao. Este de post.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 20 Apr 2006, 05:30 PM
Mesaj #100


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Va multumesc pentru raspunsuri smile.gif
Clopotel, sincer as incerca postul negru, dar nu cred ca as reusi, avand in vedere ca merg la servici, am treaba prin casa (adica eu imi caut scuze). Sper ca odata si odata voi tine post negru smile.gif Pana atunci, raman la acesta pe care il tin acum smile.gif


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 20 Apr 2006, 07:58 PM
Mesaj #101


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Aramis, poate reusesti sa tii post negru maine, dupa prohod (=slujba de inmormantare) poti bea apa.

hug.gif


--------------------
TărĆ¢mul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Falanstera
mesaj 20 Apr 2006, 10:25 PM
Mesaj #102


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 63
Inscris: 31 December 03
Forumist Nr.: 1.667



Figaro, ma bucur ca ti-am gasit raspunsul dat pentru post. cu putin timp am fost pe un forum si m-am gandit eu singura la explicatia asta -era acelasi subiect, despre post-, ca e vorba de empatie in primul rand si de aici, in al 2-lea rand si decurgand de aici, respectul pentru suferintele Lui Iisus. e atat de simplu, uman si de bun-simt, dar ce ciudat ca se complica totul si nu se intelege si iarasi se cearta. Figaro, tu pari in domeniu. ai studiat teologia, sau cum de ai raspunsuri pertinente?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 31 Jul 2006, 09:44 AM
Mesaj #103


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Lasatul secului pentru Postul Adormirii Maicii Domnului

De maine, 1 august, crestinii ortodocsi de pretutindeni incep pregatirea duhovniceasca pentru praznicul Adormirii Maicii Domnului. Timp de doua saptamani ei se vor abtine de la mancarea de produse de provenienta animala. Sfintii Parinti pomenesc nu doar despre abtinerea de la mancare ci si de la fapte si ganduri care nu se afla in acord cu morala si care ne duc spre pierzare.


Acest post al Adormirii Maicii Domnului este de durata medie, avand 14 zile si este considerat post aspru, deoarece comparativ cu postul Sfintilor Apostoli sau cel al Craciunului, monahii si crestinii mai ravnitori se abtin chiar si de la ulei si vin. De asemenea, doar pe 6 august, de Sarbatoarea Schimbarii la Fata a Mantuitorului, se poate manca peste.


Inainte de inceperea postului, crestinii isi daruiesc iertare si isi cer iertare unii de la altii, pentru ca astfel postul sa fie curatitor nu numai al trupului, ci si al gandurilor si simtirilor noastre.



Adormirea Maicii Domnului, 15 august, este unul dintre cele mai importante praznice de peste an si cea mai importanta sarbatoare inchinata Maicii Domnului.



(Comunicat de presa, Biroul de Comunicare si Relatii Mass-media al Arhiepiscopiei Tomisului)


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 25 Aug 2006, 05:04 PM
Mesaj #104


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Iata definitia postului:

Isaia 58:6-8 "Iată postul plăcut Mie: desleagă lanţurile răutăţii, desnoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriţi, şi rupe orice fel de jug;
īmparte-ţi pīnea cu cel flămīnd, şi adu īn casa ta pe nenorociţii fără adăpost; dacă vezi pe un om gol, acopere -l, şi nu īntoarce spatele semenului tău.
Atunci lumina ta va răsări ca zorile, şi vindecarea ta va īncolţi repede; neprihănirea ta īţi va merge īnainte, şi slava Domnului te va īnsoţi"

Stiind ca Biblia este o metafora, analizam si descoperim ca toate cele de mai sus tipifica propovaduirea Evangheliei care aduce mintuire (Efeseni 2:8 "Căci prin har aţi fost mīntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu" ; Rom. 10:17 "Astfel, credinţa vine īn urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvīntul lui Hristos", 1 Cor. 15:1,2 "Vă fac cunoscut, fraţilor Evanghelia, pe care v'am propovăduit -o, pe care aţi primit -o, īn care aţi rămas şi prin care sīnteţi mīntuiţi, dacă o ţineţi aşa după cum v'am propovăduit -o; altfel, degeaba aţi crezut " ; Efeseni 1: 13, 14 "Şi voi, după ce aţi auzit cuvīntul adevărului (Evanghelia mīntuirii voastre), aţi crezut īn El, şi aţi fost pecetluiţi cu Duhul Sfīnt, care fusese făgăduit şi care este o arvună a moştenirii noastre, pentru răscumpărarea celor cīştigaţi de Dumnezeu, spre lauda slavei Lui"
etc...). Astfel suntem izbaviti din legaturile rautatii, robiei, asupririi, jug, foamete etc... (dominatia lui Satan)


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 29 Aug 2006, 08:15 AM
Mesaj #105


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Marti 29 August 2006
(+) Taierea Capului Sf. Prooroc Ioan Botezatorul;
Cuv. Teodora. (Post)





Cuvant la taierea capului Sf. Ioan Botezatorul

Sarbatorim in fiecare an la 29 august trecerea la cele vesnice a Inaintemergatorului si Botezatorului Mantuitorului Hristos, Sfantul Ioan Botezatorul.

Faima de mare prooroc si de aspru mustrator al pacatelor si al patimilor, dar mai ales curajul de a spune fiecaruia, in fata, adevarul, au facut ca Ioan sa fie inchis in temnita din Macherus din ordinul lui Irod Antipa, guvernatorul Galileii, fiul lui Irod cel mare. Acest tetrarh - numit asa pentru ca stapanea a patra parte din Tara Sfanta - dupa ce-si alungase prima sotie, s-a castorit cu cumnata sa Irodiada (care, de altfel ii era si nepoata) in timp ce fratele sau, Filip - un alt tetrarh - inca traia. Incestul lui Irod Antipa era criticat de catre Ioan Botezatorul: "Nu-ti este ingaduit s-o ai de sotie" (Matei 14, 4). Nu l-a omorat, pentru ca se temea de popor, care-l socotea pe Ioan - pe buna dreptate - prooroc.

Desi intemnitat Ioan era considerat un pericol pentru Irodiada, femeia incestuoasa a lui Irod, de aceea ea cauta un prilej potrivit sa scape definitiv de prooroc. Si prilejul s-a ivit la ziua aniversara a lui Irod cand aceasta, plin de aburii alcoolului, a promis fiicei Irodiadei, Salomeea, ca-i va da orice ca premiu, pana la jumatate din imparatie, intrucat a fost extaziat de dansul acesteia in fata mesenilor. Mama si fiica se sfatuiesc si cer: "Da-mi aici, pe tipsie, capul lui Ioan Botezatorul." (Matei 14, 8). Uitand de orice frica de Dumnezeu si voind sa arate mesenilor ca-si tine promisiunile, desi intristat, Irod porunceste uciderea lui Ioan si prezentarea capului acestuia pe tipsie, in fata tuturor celor prezenti la ziua sa.

Trupul lui Ioan a fost luat de ucenici si ingropat, iar capul a fost descoperit, pierdut si regasit de cateva ori in decursul vremurilor.

Sfantul evanghelist Matei ne spune ca Mantuitorul s-a intristat la aflarea vestii despre uciderea Sfantului Ioan: "Si auzind Iisus, a plecat de acolo cu corabia la loc singuratic ..." (Matei 14, 13). Aceeasi intristare a cuprins, cu siguranta, pe Apostoli, unii dintre ei fiind ucenici ai Sfantului Ioan, inainte de a fi chemati de Invatator.

Aceeasi intristare ar trebui sa ne cuprinda si pe noi, vazand cum poate omul sa treaca prin viata: daca adevarul il doare si nu-i convine, scapa de cel ce spune adevarul traind mai departe in mocirla minciunii si a pacatului care devine patima.

Sa-l rugam pe cel sarbatorit astazi sa mijloceasca pe langa Cel pe care L-a botezat in Iordan sa ne lumineze mintea, pentru a intelege ca numai adevarul ne va face, cu adevarat, liberi . Amin.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 10:45 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman