HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> The Passion
Figaro
mesaj 19 Feb 2004, 12:34 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



The Passion of the Christ este o pelicula semnata Mel Gibson, care trateaza ultimele zile din viata lui Hristos. In rolurile principale ii intalnim pe James Caviezel (Iisus) si Maia Morgenstern (Maria) (bravo, Maia!). Filmul se va lansa pe 25 februarie.

user posted image

user posted image

Trailer:

http://www.thepassionofthechrist.com/splash.htm


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 19 Feb 2004, 06:11 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Stiu. smile.gif
M-am lipit 4 bilete, ma duc sa il vad mai devreme, pe 23 februarie. rolleyes.gif
Am vazut secvente...

Este cel mai anticipat film din istoria Hollywood'ului....
It will mess me up....stiu... cry.gif

Btw Figaro, stii ce inseamna "passion" in latina?? O sa fi surprins....inseamna "suferinta" !



--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 20 Feb 2004, 11:55 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Se pare ca filmul e in aramaica, subtitrat in engleza. Sun curios cum se va rezolva subtitarea in romana.

In rest... PRESIMT UN OSCAR PENTRU MAIA!!!!!!!!!!!!


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Feb 2004, 11:55 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
BLANCA
mesaj 20 Feb 2004, 12:34 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 282
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.914



cand apare si la noi?


--------------------
Tot ce se intampla are un scop.
Multumesc Dumnezeului meu ca exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 20 Feb 2004, 04:28 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Pentru a aparea si la noi votati-l pe www.cinemagia.ro , trebuie cautat asa ca folositi SEARCH cu "The Passion" (fara ghilimele of course).
E un film excelent sprijinit de Biserica Catolica, din pacate sunt acuze aduse nedrept acestui film si anume de antisemitism si nu numai evreii sunt cei ce sustin, ci si unele fete bisericesti ortodoxe si protestante (asta numai pentru ca a fost facut cu sprijinul si binecuvantarea Papei).
Recomand tuturor acest film si sper ca dupa vizionare sa putem spune "e exact cum a fost"(cum a spus cineva care l-a vazut).

Votati-l si-l veti vedea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 21 Feb 2004, 05:29 AM
Mesaj #6


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Pana acum vreo 2 saptamani nu se stia sigur daca Mel Gibson va gasi un cinematograf in care filmul sa-i fie rulat. De cand s-a anuntat data lansarii, in fiecare seara este cate ceva la televizor despre el - si mai de fiecare data apare si Maia Morgenstern careia i se pun tot felul de intrebari de genul: "ai avut impresia ca ai fost angajata pentru rolul asta din cauza ca esti evreica?"; "ai avut impresia ca filmul se vrea ca o acuzare?" etc., tot felul de intrebari inteligente de jurnalisti.

Pentru fanii Maiei, poate stiti, poate nu: bunicul Maiei a fost exterminat in Auschwitz, iar tatal ei a fost deportat dar a scapat cu viata. Maia a fost insarcinata in timpul filmarilor cu al 3-lea copil al ei. Si pentru cine nu a vazut-o in ultimul timp, arata superb. Ma intreb daca s-a intors in tara sau inca este aici facand promo.

Se spune ca filmul este probabil cel mai violent film in istoria cinematografiei si ca multi nu au rezistat sa-l vada pana la capat in vizionarile private care au avut loc pana acum. Eu zic: daca Iisus a rezistat torturile, o sa rezist si eu sa vad un film care le reproduce. Abia astept sa-l vad - din secventele care le-am vazut pana acum pot sa spun ca va ramane un film de referinta in cinematografia mondiala.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 24 Feb 2004, 08:47 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Am vazut filmul acum seara. cry.gif cry.gif
It's a masterpiece!!!!

Suferinta lui Isus a fost de nedescris, fiecare cm de pe corp a fost lacerat. Umilire cumplita...ma treceau fiori reci pe sirea spinarii...nu am putut sa ma uit cind cuiele ii strapungeau carnea...am inchis ochii... am ascultat sunetul ciocanului...deja era prea mult... cry.gif

Rolul diavolului f bine introdus in film. devil.gif monitorizeaza totul din penumbra...nimic nu-i scapa. Diavolul e f f frumos. La urma am reusit sa vad numai prenumele...am citit Rosalinda.... deci era o fata??? Ochi albastri, aparent inocenti....incredibil...

Am trait intens filmul...m-a epuizat psihic...

Maia, Monica, Claudia...wow! au dat performante de exceptie.... thumb_yello.gif

Dupa terminarea filmului, nimeni nu zicea nimic, s-a eliberat sala intr-o liniste de mormint...Ce sa spui??? Poate "multumesc Isus?" E deajuns??

***

Abia astept sa vad si reactia celorlalti care au vizionat filmul...

Acest topic a fost editat de LigiaB: 24 Feb 2004, 09:02 AM


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cleomax
mesaj 27 Feb 2004, 07:25 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 2 January 04
Forumist Nr.: 1.674



l-am vazut si eu si nu pot adauga nimic in plus la ce a scris ligia, decat ca am iesit de acolo cu o dragoste noua fata de toti oamenii si cu dorinta de a fi mai buna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iason
mesaj 29 Feb 2004, 02:43 AM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.881



in prima parte , filmul mi s-a parut intr-adevar antisemit. Evreii adunati la judecata lui Iisus pareau animalici, demonici, absurzi. Apoi insa, odata cu aparitia soldatilor romani, nuanta anti-evrei a devenit o nuanta anti-oameni in general, reamintindu-ne ca suntem cu toti vinovati de uciderea lui Hristos, de uciderea iubirii dintre noi.

O imagine f puternica mi s-a parut cea cu diavolul tinand in brate un copil demonic - "reverted icon"- briliant.

in general mi s-a parut ca s-a exagerat f mult in anumite aspecte . de ex, Barabas a fost, conform scrierilor vremii, un conducator politic al unei grupari de evrei care a organizat o rascoala impotriva regimului ( de unde si incarcerarea). In film, avem imaginea unui nebun salbatic, redus mintal, care ranjeste multimii... Apoi, Pilat este aici facut atat de pozitiv iar nevasta lui asemenea/... in general filmul este o alaturare de alb si negru-lipseste griul cu desavarsire. Dar poate ca asta este si intentia - sa arate o dualitate clara bine-rau. as fi preferat o mai mare obiectivitate ( de ex, cred ca adunarea de farisei nu era chiar demonica, ci actiona din motive legate de pastrarea puterii)

Ma asteptam parca totusi la mai mult...

Acest topic a fost editat de Iason: 29 Feb 2004, 02:58 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 29 Feb 2004, 12:32 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Iason @ 29 Feb 2004, 01:43 AM)
Apoi, Pilat este aici facut atat de pozitiv iar nevasta lui asemenea

Si care-i problema?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 29 Feb 2004, 11:00 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Pilat nici in realitate nu a fost chiar asa negativ, ci el s-a conformat ordinului marilor preoti. In schimb Madam Pilat in realitate era o femeie foarte lacoma si gata pentru orice pentra a obtine luxul, astfel Pilat "imprumuta pe termen nelimitat" din banii care trebuiau trimisi Romei, asta tocmai pentru ca sotia sa sa poata avea traiul luxos asigurat si cu aceasta arhiereii il santajau sa faca tot ce doreau ei.
Ligia unde ai vazut filmul? Nu cred ca in tara a ajuns deja, desi mi-as dori sa-l vad am CD sau DVD.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 29 Feb 2004, 11:38 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Vaticanul are documente care spun contrariul despre sotia lui Pilat.
Cel putin din cate am auzit eu. Si cred ca Gibson a avut acces la ele, altfel n-ar fi infatisat-o asa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 1 Mar 2004, 03:08 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



S-o crezi tu ca a pupat Gibson vreun document din arhivede Vaticanului.
Nu prea au multi acces acolo.

Eu din cate am invatat si citit am afirmat cele mai sus despre sotia lui Pilat.

Crezi ca pentru un film l-a bagat cineva pe Gibson in subsolurile Vaticanului? Sa fim seriosi...probabil i-au aratat ceva documente, dar ma-ndoiesc ca prea multe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
halcyon_lll
mesaj 1 Mar 2004, 03:12 PM
Mesaj #14


Hypnotic
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.145
Inscris: 21 November 03
Forumist Nr.: 1.263



Trailer

Postez aici trailerul oficial al filmului despre care cred ca va avea mare succes si va castiga numeroase premii bine meritate. Si numai cuvinte de lauda pentru Maia!


--------------------
When we are forgotten, we cease to exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 2 Mar 2004, 10:04 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (TriRegnum @ 1 Mar 2004, 02:08 PM)
Sa fim seriosi...probabil i-au aratat ceva documente, dar ma-ndoiesc ca prea multe.

Pai nici n-are nevoie de prea multe ci de unul singur, probabil si singurul care exista. Nu cred ca are Vaticanul prea multe documente ce prezinta contemporani ai lui Iisus si care sa fi asistat la crucificare sau alte evenimente in legatura cu crcificarea.
Nici nu se cunoaste bine anul nasterii si crucificarii.
Eu am auzit ca exista o scrisoare de la sotia lui Pilat, parca Livia o chema, catre sotul ei. Scrisoarea era scrisa inainte de crucificare si vorbea despre un vis avut de sotia lui Pilat si-l ruga pe acesta sa intervina pt a revoca condamnarea.

Edit: Ce are Vaticanul de ascuns peste milenii?

Acest topic a fost editat de gio19ro: 2 Mar 2004, 10:05 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fargakos
mesaj 2 Mar 2004, 10:31 PM
Mesaj #16


Autorul celui mai interesant Editorial din 2004
*****

Grup: Membri
Mesaje: 740
Inscris: 19 February 04
Din: in centrul salii
Forumist Nr.: 2.276



De abia astept sa vad filmul. Intr-adevar atat am auzit si eu ca este foarte multa violenta si cruzime. La stiri au spus ca o femeie a facut infarct in timp ce urmarea filmul... Sunt curios si astept.
@halcyon_lll- thanks pentru trailer..m-ai scutit de o cautare wink.gif


--------------------
"Daruind vei dobandi!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
halcyon_lll
mesaj 2 Mar 2004, 11:25 PM
Mesaj #17


Hypnotic
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.145
Inscris: 21 November 03
Forumist Nr.: 1.263



You're welcomed!! smile.gif


--------------------
When we are forgotten, we cease to exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 2 Mar 2004, 11:58 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Vaticanul nu are nimic de ascuns. Nu cred ca exista o asemenea scrisoare si mai mult ca sigur nu a vrut nimeni sa impiedice condamnarea, ar fi facut-o Dumnezeu insusi.
Majoritatea documentelor romane au ars si nu mai sunt decat putine, asa ca mai mult Traditia vorbeste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 3 Mar 2004, 12:08 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (TriRegnum @ 2 Mar 2004, 10:58 PM)
Nu cred ca exista o asemenea scrisoare ....

Eu zic 50%.
Cu ani in urma am citit un text despre care se zicea ca e traducerea scrisorii despre care-ti vorbeam si ca originalul se gaseste in srhiva Vaticanului.
Am luat totul ca fiind probabil dar nu imposibil sau absolut veridic si fara echivoc.

Iata ca acum, peste ani, si Gibson in filmul lui, infatiseaza aspecte care ma fac sa cred ca a citit si el respectivul text. Ar mai fi de precizat ca Gibson a tinut foarte mult sa faca filmul asta, declarand ca are sentimentul ca pt asta s-a nascut. Adica pt a face filmul asta.
A declarat ca acest film este mult mai important pt el decat toate celelalte filme si premii la un loc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BLANCA
mesaj 3 Mar 2004, 11:54 AM
Mesaj #20


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 282
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.914



nu a auzit nimeni nimik? cand apare la noi? sper ca de paste sa fie si la noi...


--------------------
Tot ce se intampla are un scop.
Multumesc Dumnezeului meu ca exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 3 Mar 2004, 04:39 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



@Blanca: premiera e pe 9 aprilie.

Multumesc halcy pt trailer. M-a convins definitiv ca n-am voie sa pierd filmul!


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fargakos
mesaj 4 Mar 2004, 05:54 PM
Mesaj #22


Autorul celui mai interesant Editorial din 2004
*****

Grup: Membri
Mesaje: 740
Inscris: 19 February 04
Din: in centrul salii
Forumist Nr.: 2.276



Aseara a fost un interviu cu Maia pe Realitatea Tv. A dat niste raspunsuri foarte frumoase...desi aveam multa treaba, nu m-am putut dezlipi din fata ecranului pana nu s-a terminat. Acum sigur vreau sa vad filmul.


--------------------
"Daruind vei dobandi!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 4 Mar 2004, 06:01 PM
Mesaj #23


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



De-abia astept sa vad filmul!Mi se pare tare interesanta folsirea aramaicii in locul englezei!!Da o mai puternica impresie de originalitate si parca te transporta inapoi in acele timpuri. spoton.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 8 Mar 2004, 12:25 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Din cate am inteles eu in data de 9 Aprilie va rula Patima lui Cristos in cinematografe si e destul de sigur.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 8 Mar 2004, 11:40 AM
Mesaj #25


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



Prima mea postare pe forumul acesta. Unde m-am bucurat sa vad un subiect despre care pana acum nu am avut cu cine sa discut, ma refer cineva din tara. Eu l-am vazut la 4 zile de la lansare, pentru ca momentan ma aflu in State.
Trebuie sa corectez cateva lucruri gresite pe care le-am vazut aici. Figaro, The Passion of the Christ se traduce cu Patimile lui Hristos, deci nu are cum sa fie despre ultimele zile din viata Lui. Sunt ultimele ore dinainte de moartea Sa.
Cineva a spus ca e unul dintre cele mai violente filme din istoria cinematografiei. Cumplita exagerare.
Altcineva a spus ca a fost binecuvantat de Papa nonono.gif . Initial Mel ar fi afirmat asta, dar apoi Vaticanul a negat complet. Mi se pare si normal. Filmul, oricat de bun este, si va spun ca este, ramane totusi arta. Si nu arta bisericeasca.
Cat despre antisemitism ... e normal, e la moda sa se aprinda lumea pe astfel de teme. Mai ales in USA. Daca vreti, intrati pe Yahoo Movies, selectati The Passion, si intrati pe site-ul filmului. Veti vedea trimiteri la articole frumoase despre film, scrise de chiar lideri ai diverselor comunitati evreiesti americane.
Realitatea istorica, asa cum e aratata ea, e asa cum am invatat-o si eu. Cat despre fazele cu Sinedriul, nu uitati ca, in timpul judecatii, apar cativa membrii care se revolta impotriva metodei infame in care are loc procesul, dar sunt luati pe sus si siliti sa taca. Iar faptul ca majoritatea celor adunati in fata lui Pilat cer executarea lui Iisus, spunand "sangele lui asupra noastra si a copiilor nostri" ... e descris chiar asa in Noul Testament.
Cum poate fi acuzat de antisemitism un film in care Iisus, evreu fiind, este chinuit si ucis? In care Simon, fortat sa care crucea Lui, cand se revolta impotriva chinurilor la care e supus Iisus, e numit "evreu" nustiucum de un soldat roman?
Pilat nu e deloc infatisat pozitiv. Din contra, el spune la un momendat sotiei sale ca el atat stie, ca e in imputita aia de Iudee, in care trebuie sa-i tina in frau pe nenorocitii de evrei care s-ar rascula in orice moment, si ca Cezar abia asteapta sa faca o greseala ca sa-l arda. Ca asta e realitatea lui. Un om slab, care nu poate trece de fricile lui marunte ... care nu poate duce responsabilitatea pe care o are. Ca dovada ca mereu se eschiveaza. El ar fi putut sa spuna: "nu, nu dau ordin sa fie rastignit acest om ca nu a facut nimic impotriva Romei".
Barabas? Eu am invatat ca era un talhar, da, conducator zelot, dar zelotii nu erau chiar o formatiune politica, ci niste talhari la drumul mare care ucideau orice roman pe care puneau mana, crezand numai intr-o eliberare sangeroasa a evreilor de romani. Poate ca nu o fi fost el asa rau ca il film, dar nici asa bun cum s-a spus aici pe forum.
Despre sotia lui Pilat eu stiu, din Traditie, ca a devenit mai apoi crestina. O fi fost ea lacoma inainte, dar si Maria Magdalena a fost prostituata pana atunci.
Filmul e arta pura, si de fapt Mel Gibson ar fi vrut la inceput sa il scoata in cinematografe fara titrare. Pentru ca imaginile vorbesc de la sine. Violenta? Eu spun realitate. Poate ca prea multi dintre noi tindem sa il vedem pe Iisus doar ca invatator, si mai putin ca pe Cel Care a trecut prin suferinte inimaginabile pentru noi. Sa-L vezi pe Iisus cu trupul tot o rana ... sa vezi cum instrumentele de tortura i-au sfartecat carnea ... si sa stii ca lucrul acesta s-a intamplat pentru ca, sterse fiindu-ti pacatele cu sangele Lui, tu sa te poti mantui ... poate te ajuta mai mult sa lasi rautatile si prostiile la o parte, si sa incerci sa iubesti.
Il admir pe Gibson pentru ce a facut. Asta e minunea din viata lui. Orice ar face de acum inainte si oricum ar ajunge, asta e momentul sfant din viata lui.


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 8 Mar 2004, 02:09 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



welcome.gif la Han, bluetower!

Ce ai scris mi-a mai demostrat (de parca mai era nevoie!) ca nu am voie sa pierd filmul asta.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 12 Mar 2004, 03:07 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Pentru cei ce doresc sa afle mai multe si in plus unele lucruri si din culise cititi:
http://www.profamilia.ro/revista.asp?id=2004_02_12
Go to the top of the page
 
+Quote Post
santiago
mesaj 14 Mar 2004, 05:58 PM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 6 January 04
Forumist Nr.: 1.722



intamplator sau nu, premiera filmului in romania, cade exact in Vinerea mare. fericita coincidenta zic eu!
pentru cititorii de limba engleza am cateva linkuri foarte interesante:
www.hollywoodjesus.com
www.wolfpackproductions.com
www.christianitytoday.com
maia

si daca vreti sa va spun despre recordurile pe care le-a batut 'the passion' in box office-ul american, intrebati-ma! spoton.gif
pana una alta va pot spune ca a avut in primele 5 zile incasari mai mari decat LOTR-return of the king in aceasi perioada thumb_yello.gif


--------------------
"Drinking beer is easy. Trashing your hotel room is easy. But being a Christian, that's a tough call. That's rebellion."
Alice Cooper
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 14 Mar 2004, 06:39 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Am vazut si eu filmul.
Era gata din august dar Gibson nu l-a putut difuza pana acum in cinematografe datorita opozitiei unor organizatii evreiesti, in special Liga anti-defaimare. Cand a luat decizia de a-l scoate pe DVD, aceste organizatii evreiesti sau prins ca orice fac, filmul tot va fi vazut, s-a schimbat situatia si filmul poate fi difuzat in cinematografe. Insa a suferit doua acte de cenzura pentru asta.
Chiar si asa, cenzurat la dorinta organizatilor fasciste evreiesti, filmul tot e unul exceptional.

Cica are multa violenta. Pai in comparatie cu filmele lui Tarantino, acestea din urma sunt mult mai violente si sunt foarte bune pentru a fi difuzate. "Patimile lui Cristos" de ce n-a fost bun?

Se mai poate vorbi mult despe "incidentele" din timpul filmarilor. De exemplu celui care a compus coloana sonora i sau oprit toate calculatoarele din studiou si iau crapat hardurile in prima zi de munca la acest film. Apoi acest fapt s-a mai repetata de cateva ori.
A spus ca desi era ateu pana atuni, era evident ca o energie subtila s-a manifestat impiedicandul in muca sa.
De asemenea, cel care l-a interpretat pe Iisus a fost lovit de fulger de doua ori in aceasta perioada.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
santiago
mesaj 14 Mar 2004, 09:44 PM
Mesaj #30


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 6 January 04
Forumist Nr.: 1.722



QUOTE (gio19ro @ 14 Mar 2004, 07:39 PM)
Chiar si asa, cenzurat la dorinta organizatilor fasciste evreiesti, filmul tot e unul exceptional.

chiar asa mai gio? sa-i faci fascisti pe evrei? poate radicali, dar nu fascisti biggrin.gif

cat priveste dubla masura cu care hollywood-ul cantareste filmele... ce sa mai povestim. bine ai facut ca ai amintit de tarantino - cand in kill bill vol. 1 lucy liu si uma thurman taiau capete in mod absolut gratuit si sangele tasnea de pretutindeni si pretutindeni, nimeni nu a catadixit sa spuna ceva. dar acum, cand un film atinge o coarda sensibila a lumii postmoderniste in care traim, si anume Cristos si crestinismul, amici nostri din hollywood, si nu doar ei, descopera brusc ca filmul lui gibson e prea violent, ca are prea mult sange in cadre.
dati-mi voi sa zic doar atat: lol laugh.gif

Acest topic a fost editat de santiago: 14 Mar 2004, 09:45 PM


--------------------
"Drinking beer is easy. Trashing your hotel room is easy. But being a Christian, that's a tough call. That's rebellion."
Alice Cooper
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 14 Mar 2004, 11:21 PM
Mesaj #31


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (gio19ro @ 14 Mar 2004, 06:39 PM)

A spus ca desi era ateu pana atuni, era evident ca o energie subtila s-a manifestat impiedicandul in muca sa.


Sa fie vorba de energia electrica cumva? rofl.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 15 Mar 2004, 02:56 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



De-acrod cu tine bdl!
Probabil au perturbat forta a cincea a lui Einstein.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 15 Mar 2004, 03:23 PM
Mesaj #33


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Nu am vazut inca filmul.
Am inteles ca Vaticanul si'a dat acordul cum se spune...Pentru mine chestia asta spune ff multe. Tare mi'e teama ca nu e decat un film care nu face decat sa aduca noi efecte speciale si nimic mai mult....


Go to the top of the page
 
+Quote Post
santiago
mesaj 15 Mar 2004, 07:46 PM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 6 January 04
Forumist Nr.: 1.722



eu am vazut filmul. nu stiu care o sa fie reactiile tale, gypsyhart, in timpul filmului, dar stiu sigur ce o sa faci dupa film: o sa taci! pur si simplu o sa taci. pentru ca o sa iti dai seama ca pe undeva prin multimea adunata in curtea lui pilat erai si tu. si erai prin preajma si cand bucata de carne de pe piept se rupea dand la iveala coastele. si putin, putin ai ajutat si tu, daca nu la baterea cuielor, atunci cel putin la ridicarea crucii. de aceea eu zic ca o sa taci. asa am facut si eu.


--------------------
"Drinking beer is easy. Trashing your hotel room is easy. But being a Christian, that's a tough call. That's rebellion."
Alice Cooper
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 15 Mar 2004, 07:55 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



QUOTE (TriRegnum)
Probabil au perturbat forta a cincea a lui Einstein.


Mai mult ca sigur... Au introdus o deviatie de tip gamma la nivelul celei de-a sasea zecimale de precizie din coeficientul de variatie Kudmann-Goodfellow, cu care se multiplica integrala din volum din membrul drept al relatiei. tongue.gif

Despre The Passion of Christ... Nu o sa imi dau pareri, o sa scriu un singur lucru.

Mie mi-a placut cum a fost facut Satan. Super! Gotic, negru, creepy, iti da fiori pe sira spinarii... Mai ales faza cu copilul demonic, amintita mai inainte pe topic, este superba...


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:42 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman