HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

15 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Experiente Personale, Lucruri (ne)explicabile
Catalin
mesaj 23 Jun 2004, 11:24 AM
Mesaj #71


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Daca esti de acord cu definitia propusa de mine, ii consider si eu supranaturali. Pana atunci, am sa zic ca e supranatural (conform definitiei tale) orice fenomen care se manifesta in afara universului fizic, inclusiv gandurile, sentimentele etc. Deci iubirea ta pentru parinti e un fenomen supranatural, cel putin pana se va inventa AMC-ul care s-o masoare...


De ce imi atribui mie cuvinte care iti apartin? tu ai adus vorba de AMC. Eu am zis de la inceput ca nu il consider relevant! Dup-aia tu ai zis ca e relevant fiindca masoara nu-stiu-ce. Am presupus natural ca tu consideri ca poate masura si demoni si alte prostii. Te interb acum: de ce ai adus vorba de AMC si cu ce e el relevant? fara divagatii!

Eu consider ca un lucru se poate dovedi ca exista si fara a-l masura propriuzis.

QUOTE

Hmmm... deductii zici? Pai daca ne lansam in deductii, nu mai ai nevoie nici de laborator, nici de amc-uri. Prin deductii poti lansa cel mult o teorie, dar care - pana vor exista aparatele si tehnologia necesara demonstrarii ei - va ramane (doar) teorie.


Ba deloc. O teorie se bazeaza de obicei pe niste premise extrase din observatie. De acolo incep deductiile. Nu e doar o teorie. E mult mai mult.

Sigur, premisele se pot dovedi gresite sau incomplete si atunci teoria este inlocuita cu una mai buna. Dar nicicand nu e vorba de doar o teorie. Cred ca ne-am cam distantat de subiect, insa! rolleyes.gif

QUOTE

Ce te faci insa cand o teorie (sa zicem teoria ca exista entitati fara structura fizica care interfereaza cu omul) se sustine prin efecte convergente in realitatea fizica, desi cauzele apartin altor nivele existentiale?


O teorie nu se poate sustine prin efecte. Asta e o mare problema a ta. Confunzi extrem de des efectul cu cauza. Dintr-o cauza poti deduce efectul dar dintr-un efect nu poti deduce cauza decit daca stii tu sigur ca aia e singura posibila cauza care poate produce efectul. Ori nu ai de unde sa stii ca "entitati fara structura fizica care interfereaza cu omul" este singura cauza care poate produce efectul X. Din moment ce nu stii ca respectiva cauza e unica, nu poti deduce existenta ei din prezenta unui efect.

Tu echivalezi A=>B cu B=>A. Si asta e gresit in rationamentele tale!

QUOTE

Si daca ai de gand sa faci pe Toma Necredinciosu' in chestiunea asta, te anunt ca pentru demonstrarea efectelor psihicului uman asupra plantelor s-a luat Nobel in biochimie in 1998.


Prietene, aberezi! Premiul Nobel pentru chimie in '98 a fost acordat unora care au facut un program extrem de ingenios pentru modelarea reactiilor chimice din punct de vedere al mecanicii cuantice:

http://www.nobel.se/chemistry/laureates/19...ion-speech.html

Spune-mi si mie, de unde le inventezi, frate? ca uneori raman masca la o chestie de genul asta...

QUOTE

"Daca factorul agresor este cauza SP atunci nu poate exista SP fara factor agresor."
ohmy.gif Cand am spus eu asa ceva?!


Pai tu ai zis ca Incubus este cauza SP. Sa-ti recapitulez principiul cauzalitatii? El zice asa: daca un lucru X e cauzat de un lucru Y, atunci ori de cate ori se va intampla X trebuie sa se intample si Y inaintea lui.

QUOTE

My point exactly.  E o chestiune de CREDINTA.


N-ai inteles nimic! Ce-a vrut sa spuna Zorro e ca avem si alte aparate in afara de ochi! N-are nici o legatura cu credinta.

QUOTE

Culmea e ca daca-ti zice cineva ca exista o particula numita "foton" o sa crezi, desi pun pariu ca n-ai cum sa verifici, dar daca-ti zice ca exista o entitate numita "incub" o sa pretinzi s-o masori cu amc-u'. How about that?


N-ai cum sa verifici fotonul? hai sa te invat:
Pas 1: Te duci la mare
Pas 2: Te dezbraci
Pas 3: Stai toata ziua cu burta la soare
Pas 4, predictia: daca fotonii exista, atunci pe burta vei arata mai rosu decit pe spate din cauza fotonilor care te-au lovit in mod constant toata ziua.

Du-te si fa experimentul si zi-ne dup-aia un experiment similar prin care sa-l testam pe Incubus! ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de Catalin: 23 Jun 2004, 11:31 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 23 Jun 2004, 11:31 AM
Mesaj #72


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



@RZA
Uite am tot citit pe-aici da' n-am zis nimic, am mai avut eu experiente hazlii pe forum dupa ce mi-am dat cu parerea... rolleyes.gif da' ma mananca rau degetelele, trebuie sa zic ce am de zis, ce-o fi o fi.

Ma m-am chinuit rau de tot sa analizez argumentele pro pt. ca eu sunt contra. Nu pot sa cred ca fatuca a ramas insarcinata cu Incubus, si cu asta-basta.
Dar eu nu pot nici acum sa cred in Imaculata Conceptie a Fecioarei Maria, sa ma ierte Dumnezeu, da' nu pot sa cred.

As fi curioasa daca a vazut cineva avortonul( ce urat suna). Fatul era suficient de mare astfel incat sa se poata observa daca seamana cu tata-sau? De ce nu s-au cerut teste ADN ale fatului?

Io sunt curioasa cum arata Incubus asta, poate e genul meu.

Fatuca a avut orgasm la contactul cu Incubus? -daca nu, nu ma bag.

Mie discutia asta mi se pare una fara finalitate, in conditiile in care sunt doua pareri opuse si nu exista probe care sa ateste veridicitatea uneia dintre variante.
Sunt doua pareri opuse si adepti ale ambelor pareri. Nimeni nu poate demonstra fara tagada ca varianta pe care el o sustine e cea adevarata.

Pana cand nu exista dovada nimeni nu are dreptate.
Ramane un subiect deschis( ca si Imaculata Conceptie, de la care au trecut mai mult de 2000 de ani...).

Live and let live.


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 23 Jun 2004, 11:44 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Visul meu de exemplu: nu il consider de loc manifestare paranormala.

Defineste "manifestare paranormala". Apoi "manifestare normala". Iar ne intoarcem la discutia cu supranatural vs natural? rolleyes.gif
In alta ordine de idei, ti-am spus ce semnificatie are visul pe care ni l-ai povestit. Daca vrei sa crezi ca ai primit un mesaj (si eventual sa tii cont de el) sau daca preferi sa crezi ca imaginile bazdaganiilor care te urmareau sunt doar consecinte ale reactiilor chimice din creierului tau, e alegerea ta. Repet, este strict o chestiune de credinta.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jun 2004, 11:44 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IO
mesaj 23 Jun 2004, 12:14 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Ladies first...:

flower

QUOTE
Nu  pot sa cred ca fatuca a ramas insarcinata cu Incubus, si cu asta-basta.

Mda, extrem de relevant in dicutia noastra. thumb_yello.gif Ai vazut vreun sondaj pe aici?

QUOTE
Dar eu nu pot nici acum sa cred in Imaculata Conceptie a Fecioarei Maria, sa ma ierte Dumnezeu, da' nu pot sa cred.

Sa ma ierte Dumnezeu si pe mine pentru impulsul egotic pe care l-am avut de a-ti explica CUM s-a intamplat Imaculata Conceptie. Dar e mai bine asa: vei merita sa stii atunci cand veti putea sa crezi. No offence! smile.gif

QUOTE
Io sunt curioasa cum arata Incubus asta, poate e genul meu.

Pai..... cam asa: devil.gif tongue.gif

QUOTE
Fatuca a avut orgasm la contactul cu Incubus? -daca nu, nu ma bag.

flower, incepi sa ma ingrijorezi.

... Catalin after:

QUOTE
tu ai adus vorba de AMC. Eu am zis de la inceput ca nu il consider relevant! 

Prietene, tu ai spus ca amc-ul e irelevant cand habar n-aveai ce-i ala... rofl.gif

QUOTE
Am presupus natural ca tu consideri ca poate masura si demoni si alte prostii.

Ai presupus gresit.

QUOTE
Te interb acum: de ce ai adus vorba de AMC si cu ce e el relevant?

E foarte relevant. Pentru ca daca exista fenomene pe care nu le poti masura cu amc-ul (ex. iubirea), nu trebuie sa ai pretentia (asta ai cerut tu: studiu de laborator care sa ateste existenta incubului) sa masori toate fenomenele cu un amc. Deci, am adus amc-ul in discutie ca sa subliniez limitarea pe care o are stiinta si tehnologia actuala. Si, in alta ordine de idei, ca sa-ti arat ca nu tot ce depaseste capacitatile unui amc e supranatural. spoton.gif

[to be continued]


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 23 Jun 2004, 01:03 PM
Mesaj #75


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



RZA iti multumesc foarte mult pentru faptul ca te-ai oprit putin din preocuparile tale elevate si ai raspuns netendentios interventiei unei profane( a se citi lady, asa-i place lui RZA).
Cel putin ai ras citind ce am postat eu?

Nu am vazut nici un sondaj, dar am vrut sa punctez faptul ca pe mine nimic din argumentele expuse nu m-a convins sa cred.

Sa inteleg ca-mi este refuzat accesul la cunoastere din motive de involutie spirituala?
Si sa intelegem din asta ca tu esti un privilegiat care are acces nelimitat la cunoastere?
Pe sistemul "zvonerul si raspandacul"?

Si da, hotarat lucru, daca asa arata, Incubus e genul meu.

De ce te ingrijorez? Mie-mi plac orgasmele sorry.gif multiple daca se poate...si nu mi-i rusine s-o spun.
De ce as face amor altfel...de dragul artei? cry.gif

Promit sa nu mai intervin, ca s-au incins rau spiritele si iar mi-o iau fara sa fie nevoie...
Va citesc cu mare interes.



--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Jun 2004, 01:12 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Mie-mi plac orgasmele  multiple daca se poate...si nu mi-i rusine s-o spun.


Vezi ca te arunca doamne-doamne in Iad pentru asta. Auzi, sa faci sex, ce uraat!!! rolleyes.gif laugh.gif

Dupa teoria lui RZA nu exista Jupiter, nici electroni, si ar trebui sa ne indoim de existenta acestora, nu?!

Cum incubus nu era facut din materie (nici nu cred ca exista), nu vad cum putea sa o lase insarcinata. Fata a avut un accident, si speriata, da vina pe demon. E simplu, nu? Nota proasta? Ah, la naiba, diavolul e de vina. Castig (dupa ce muncesc ca un sclav) ceva, multumesc doamne, ca fara tine nu faceam nimic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 23 Jun 2004, 01:53 PM
Mesaj #77


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Prietene, tu ai spus ca amc-ul e irelevant cand habar n-aveai ce-i ala...


Prietene, am inceput prin a recunoaste ca nu stiu ce e ala un amc (nu prea te-am vazut pe tine vreodata incepand o fraza cu "nu stiu ce inseamna...") dupa care mi-am exprimat opinia ca probabil nu e relevant in discutia noastra. Culmea, am mai avut si dreptate! laugh.gif

QUOTE

E foarte relevant. Pentru ca daca exista fenomene pe care nu le poti masura cu amc-ul (ex. iubirea), nu trebuie sa ai pretentia (asta ai cerut tu: studiu de laborator care sa ateste existenta incubului) sa masori toate fenomenele cu un amc. Deci, am adus amc-ul in discutie ca sa subliniez limitarea pe care o are stiinta si tehnologia actuala. Si, in alta ordine de idei, ca sa-ti arat ca nu tot ce depaseste capacitatile unui amc e supranatural.


rofl.gif

Esti fabulos! Tu aduci vorba de amc doar ca sa imi arati ca nu ajuta aici. Bravo! Si ce? am zis eu ca iubirea se masoara cu aparatul? Sau am zis eu ca ce nu se masoara cu aparatul e supranatural? chiar nu cred asta!

P.S. Te astept cu partea a doua in care sper ca vei debuta prin a-ti cere scuze din cauza dezinformarii cu premiul Nobel! wink.gif

@Flower: nu abandona doar din cauza prietenului RZA... gandeste-te la vorbele lui Iisus: "Iarta-i Doamne, ca nu stiu ce fac!"

Acest topic a fost editat de Catalin: 23 Jun 2004, 01:53 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 23 Jun 2004, 02:04 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Catalin
Te mai aman un pic. dunno.gif

Flower
Nu am fost catusi de putin tendentios in ce ti-am raspuns. Cel putin nu in intentie. Daca te-ai simtit ofensata, imi cer scuze. Da, am ras cand ti-am citit postul. Mai departe...

QUOTE
Sa inteleg ca-mi este refuzat accesul la cunoastere din motive de involutie spirituala?

Flower, cunoasterea este accesibila oricarei persoane care CREDE in anumite adevaruri, fara a le contesta si fara a incerca sa si le explice pe cale rationala. Unul din aceste adevaruri este Imaculata Conceptie. Cunoasterea este consecutiva credintei... si smereniei. Pana cand o persoana nu are aceasta credinta, nu poate avea acces la informatii oculte. Fie si din simplul motiv ca fiind atat de ocupata cu intrebarile, isi bareaza drumul catre raspunsuri.

QUOTE
Si sa intelegem din asta ca tu esti un privilegiat care are acces nelimitat la cunoastere?

Sa inteleg(et)i din asta ca sunt cel mai mare ignorant pe care l-a suportat Terra vreodata, flower. jamie.gif

QUOTE
Si da, hotarat lucru, daca asa arata, Incubus e genul meu.

Cred ca la asta orice raspuns s-ar da ar fi considerat tendentios. smile.gif So...

QUOTE
De ce te ingrijorez? Mie-mi plac orgasmele multiple daca se poate...si nu mi-i rusine s-o spun.

Multumesc ca ne-ai impartasit asta. Daca tot ne-am adunat la Grupul Orgasmicilor Anonimi, tre' sa va fac o marturisire: "Salut, sunt RZA, sunt dependent de orgasmele multiple si mai sunt si offtopic..." sorry.gif rofl.gif

QUOTE
Promit sa nu mai intervin, ca s-au incins rau spiritele si iar mi-o iau fara sa fie nevoie...

Singurele "spirite" care s-au incins banuiesc ca sunt incubii care au citit posturile tale... smile.gif Te rog sa mai intervii de cate ori iti face placere. Tie si lor.

Blakut

QUOTE
Vezi ca te arunca doamne-doamne in Iad pentru asta. Auzi, sa faci sex, ce uraat!!!

Te invit sa te exprimi civilizat. Chiar daca tu esti ateu, fa-o macar dintr-un bun simt elementar fata de cei care cred in Dumnezeu.

QUOTE
Dupa teoria lui RZA nu exista Jupiter, nici electroni, si ar trebui sa ne indoim de existenta acestora, nu?!

Aaaa... exagerezi! mad.gif Vreau un link la postul in care am facut eu afirmatia ca nu exista Jupiter si nici electroni.

QUOTE
E simplu, nu? Nota proasta? Ah, la naiba, diavolul e de vina. Castig (dupa ce muncesc ca un sclav) ceva, multumesc doamne, ca fara tine nu faceam nimic.

Nu trebuia sa te deranjezi, sunt familiarizat cu bufeurile tale ateiste de pe forumul Universul Credintei. Se pare ca ca la nici 20 de anisori ai patruns deja tainele universului... ohyeah.gif Cand vei fi ontopic (si botezat), am sa-ti mai raspund.... hmmmm... da' ce-ar fi sa nu-ti mai raspund deloc? ohmy.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 23 Jun 2004, 02:05 PM
Mesaj #79


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



QUOTE
@Flower: nu abandona doar din cauza prietenului RZA... gandeste-te la vorbele lui Iisus: "Iarta-i Doamne, ca nu stiu ce fac!"


E, se schimba situatia. Daca prietenul Catalin(unul dintre combatanti) considera ca si profanii au voie sa-l contrazica pe RZA( lui cine i-o fi spus ca-i vreun intelept si vreun invatat?si de ce RZA a si crezut, i-a adus argumente?) mai postez si eu pe-aici, in stilul obisnuit devil.gif

RZA, ai ignorat cu buna stiinta partea in care eu te intrebam de ce nu au testat ADN-ul avortonului? Sau ti s-a parut asa o gogomanie incat n-a meritat efortul sa raspunzi?

Tanara le-a spus medicilor ca pruncul respectiv era rezultatul actului sexual dintre ea si Incubus?
Daca le-a spus eu pun pariu ca au ras aia de s-au tavalit... rofl.gif
Apropos: a fost un act sexual sau s-a petrecut altfel inseminarea( amanunt esential)?

Eu propun , in cazul in care s-au epuizat argumentele, sa o aduci pe "nefericita" sa jure cu mana pe Biblie ca asa a fost, cum spui tu. Eu voi depune armele in acest caz.
Sau era o intamplare ipotetica?


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Jun 2004, 02:16 PM
Mesaj #80


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (RZA @ 23 Jun 2004, 03:06 PM)
Cand vei fi ontopic (si botezat), am sa-ti mai raspund.... hmmmm... da' ce-ar fi sa nu-ti mai raspund deloc? ohmy.gif

Hmmmm... da' de ce suna atat de cunoscut? Cand RZA ramane fara replica gata, isi ia jucariile si nu mai raspunde...
Da' care o fi legatura cu botezul? Hmmmm...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 23 Jun 2004, 02:28 PM
Mesaj #81


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



QUOTE
Da' care o fi legatura cu botezul? Hmmmm...

Eu cred ca RZA vrea sa-i impuste pe toti astia atei parca le zice...trebuie omorati toti, e niste nemernici. rofl.gif

RZA, te rog frumos sa-mi dai un citat in care Incubus este specificat in Biblie. Sau faptul ca nu cred in Imaculata Conceptie e motivul pentru care mi se refuza accesul la marile adevaruri?


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 23 Jun 2004, 03:26 PM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Blakut, felicitari ca ai avut curajul sa iti relatezi experienta....
Catalin felicitari pentru perseverenta...
Flower, felicitari pentru onestitate (vezi orgasmele....)
RZA felicitari pentru curajul de a afirma "supranaturalul" (whatever that means...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Jun 2004, 04:05 PM
Mesaj #83


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (flower @ 23 Jun 2004, 03:30 PM)
Eu cred ca RZA vrea sa-i impuste pe toti astia atei parca le zice...trebuie omorati toti, e niste nemernici.

Ateii astia este nemernici, dar este botezati si ei, de cand erau mici... Ca nu i-a intrebat nimeni daca sunt si ei de acord, este alta poveste...
Treaba asta cu Incubus este mortala... Dar pe mine m-a facut curios domnisoara (sau doamna?) Succub... Cand aveam n'sprezece ani as fi dat orice sa o cunosc... O ramane si ea insarcinata?

Acest topic a fost editat de abis: 23 Jun 2004, 04:05 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 23 Jun 2004, 04:21 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Catalin, experimentele de biocomunicatie om-planta la care m-am referit ii apartin lui Cleve Backster (gasesti tu informatii pe google despre el) si, desi omul a fost creditat aiurea cu un Nobel intr-o carte citita de mine, nu l-a castigat niciodata. Mea culpa... sorry.gif Important e ca fenomenul de influentare a comportamentului plantelor de catre om a fost demonstrat in laborator.
Stii de ce imi pare mie cel mai rau, prietene? Ca nu-ti dai seama cat de aberant esti cand pretinzi o demonstratie stiintifica a unor lucruri imateriale. Cand eu am spus, acu' vreo cateva postari, ca nu exista inca AMC-uri care sa "bata" dincolo de 7 Hz, am facut-o tocmai ca sa-ti arat ca "nu tot ce se masoara cu amc-ul e supranatural"... si acum exact asta afirmi si tu:
QUOTE
Sau am zis eu ca ce nu se masoara cu aparatul e supranatural? chiar nu cred asta!

... in schimb continui sa pretinzi teste stiintifice care sa ateste existenta lu' nenea incubus, pe care tot tu il bagai la sertarul cu supranaturale. Nu-i nimic, o sa pretind si eu in continuare sa-mi dovedesti stiintific ca-ti iubesti parintii si prietena. smile.gif

flower

QUOTE
RZA, te rog frumos sa-mi dai un citat in care Incubus este specificat in Biblie.

Confunzi Biblia cu un tratat de demonologie crestina. nonono.gif

[later edit]
QUOTE
Apropos: a fost un act sexual sau s-a petrecut altfel inseminarea( amanunt esential)?

Ca sa-l parafrazez pe gypsyhart... "felicitari, flower!" Dupa ce te-ai straduit atat sa ne mai destinzi fruntile incruntate, ai descoperit principiul lui Polichinelle! Auzi... iti spun un secret ... secret.gif nu e musai sa fi fost act sexual! Ce zici, acu' mai vrei sa-l cunosti pe incubus? rofl.gif

Acest topic a fost editat de RZA: 23 Jun 2004, 05:12 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 23 Jun 2004, 06:42 PM
Mesaj #85


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Catalin, experimentele de biocomunicatie om-planta la care m-am referit ii apartin lui Cleve Backster (gasesti tu informatii pe google despre el) si, desi omul a fost creditat aiurea cu un Nobel intr-o carte citita de mine, nu l-a castigat niciodata. Mea culpa...  Important e ca fenomenul de influentare a comportamentului plantelor de catre om a fost demonstrat in laborator.


Ma bucur ca am lamurit-o cu premiul Nobel... pot sa intreb in ce carte ai gasit aceasta informatie si ce incredere poti sa ai intr-o carte care n-a avut bunul simt minimal de a verifica ceva care se poate verifica in 5 minute?

Dar sa revenim la Cleve Backster. Mi-am facut temele si e timpul pentru o baie sanatoasa de scepticism vis-a-vis de acest individ. In primul rand, e interesant site-ul sau. Aparent, individul e expert in testul cu poligraful de unde probabil si metodologia pe care a aplicat-o in "studiul" plantelor.

In ce a constat experimentul lui? A luat poligraful si, in loc sa il puna pe oameni, l-a pus pe o planta. Ce s-a gandit el: poligraful masoara variata de umiditate pe pielea umana. Aparatul e capabil sa detecteze cele mai mici variatii! ia sa detectez eu cum creste umiditatea din frunza plantei atunci cand ii torn apa la radacina! De fapt el voia sa vada cat timp dureaza pana cand apa ajunge la frunza. Zis si facut... problema e ca nu a obtinut efectul la care se astepta. Dezamagit, a renuntat la asta si i-a venit ideea sa ameninte planta ca sa vada daca obtine un efect la poligraf. A incercat un sfert de ora diferite chestii (cum ar fi introducerea unei frunze in cafea fierbinte) si nu a obtinut nici un rezultat. Concluzia lui: planta era plictisita! Si atunci Backster povesteste ca a avut o idee extraordinara: o sa dea foc plantei, da, asta trebuie sa fie solutia! Problema e ca nu avea nici un foc la indemana si s-a apucat sa caute. E, si cum cauta el, deodata poligraful a inceput sa dea semne de viata. In loc sa concluda ca apa a ajuns, in sfarsit la frunza cum ar fi facut cei mai creduli dintre noi, Backster a concluzionat ca planta ii citeste gandurile si i s-a facut frica de foc! rofl.gif Iata maretul experiment care a dus la elaborarea acestei teorii interesante.

E semnificativ ca niciodata Backster acest "om de stiinta" care are ca pregatire un doctorat in filosofie la o universitate neacreditata nu a considerat important sa aiba un esantion de control atunci cand faci un test. Un experiment adevarat intr-un laborator adevarat ar fi constat in doua plante fata de care cel ce efectueaza experimentul sa se gandeasca diferit. Pe una sa se gandeasca ca o arde iar pe cealalta sa o ignore. Atunci ar fi fost relevant experimentul. Dar asa... sa fim seriosi.

Cu toatea astea, Backster a facut multa galagie si a convins pe unii (Horowitz, Lewis si Gasteiger in 1975 si Kmetz 1977) sa ii repete experimentele, de data asta in conditii de laborator adevarate! Evident, rezultatele l-au contrazis. Iata ce a declarat Kmetz: It is unfortunate that the popular press has taken Backster's experiments and presented the results to the public in such a way that many people now believe plants can do something that, in fact, they cannot. The press, for the most part, never mentions that articles on the Backster effect are based on observations of only seven plants. Perhaps they need to be reminded, again, that they are making exaggerated claims from an experiment that no one, including Backster, by his own refusal to do so, has been able to replicate.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Jun 2004, 11:05 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Afirmatiile lui RZA in legatura cu botezul meu: eu nu am fost botezat in nici un fel (din aceasta cauza, dupa spusele lui RZA ingerii nu pot ajunge la mine si eu o sa ajung in Iad, sau un loc la fel de interesant...)

Nu ma mai numiti ateu, nu sunt ateu, eu nu stiu ce sunt.

RZA crede ca pentru a ajunge la cunoastere trebuie sa crezi.
Eu sunt de parere ca pentru a ajunge sa crezi trebuie sa cunosti.
QUOTE

QUOTE

E simplu, nu? Nota proasta? Ah, la naiba, diavolul e de vina. Castig (dupa ce muncesc ca un sclav) ceva, multumesc doamne, ca fara tine nu faceam nimic. 


Nu trebuia sa te deranjezi, sunt familiarizat cu bufeurile tale ateiste de pe forumul Universul Credintei. Se pare ca ca la nici 20 de anisori ai patruns deja tainele universului... Cand vei fi ontopic (si botezat), am sa-ti mai raspund.... hmmmm... da' ce-ar fi sa nu-ti mai raspund deloc?

Exaact, cand nu stii ce sa zici, faci pe omul superior, care stie tot si nu se deranjeaza cu chestii simple. Zici ca ai sa-mi raspunzi, totusi nu am intrebat nimic. Dar daca ai un raspuns, spune-l, chiar daca nu suntem vrednici pentru atata cunoastere.

QUOTE ("RZA")


QUOTE ("Blakut")
Vezi ca te arunca doamne-doamne in Iad pentru asta. Auzi, sa faci sex, ce uraat!!!

Te invit sa te exprimi civilizat. Chiar daca tu esti ateu, fa-o macar dintr-un bun simt elementar fata de cei care cred in Dumnezeu.


Iar jignirea este unde? Crezi in doamne doamne sau in Dumnezeu? Nu ne mai ucide atata.









--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 24 Jun 2004, 09:00 AM
Mesaj #87


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Mai Catalinule, se pare ca baietii n-au apreciat deloc interventiile mele menite sa descreteasca fruntile...Ia de te uita:
@ gypsyhart
QUOTE
Flower, felicitari pentru onestitate (vezi orgasmele....)

Care doreste sa ne spuna ca desi femeile e proaste noi le apreciem sinceritatea.

@abis
QUOTE
Ateii astia este nemernici, dar este botezati si ei, de cand erau mici...

Eu stie sa vorbeste romaneste, da-mi place foarte mult autopersiflarea...

@RZA
QUOTE
Confunzi Biblia cu un tratat de demonologie crestina
.
Eu nu confund nimic, dar nu vad de ce trebuie sa cred in adevarurile fara de tagada scrise in tratatul respectiv

Si inca o intrebare pentru barbati, care desi sunt misogini probeaza faptul ca sunt mai destepti decat femeile( sau asa li se pare lor- dar daca lor li se pare e musai un adevar indubitabil):
Cei care nu sunt atei ce sunt , agnosti?

Eu stiam ca simtul umorului e apanajul oamenilor inteligenti...

Acest topic a fost editat de flower: 24 Jun 2004, 09:01 AM


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 24 Jun 2004, 09:05 AM
Mesaj #88


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Mai Catalinule, se pare ca baietii n-au apreciat deloc interventiile mele menite sa descreteasca fruntile...


Lasa mai, Floricico, sunt altii care te apreciaza! (Incubus, probabil... devil.gif )

QUOTE

Cei care nu sunt atei ce sunt , agnosti?


Agnostici cred ca e cuvantul...


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 24 Jun 2004, 09:14 AM
Mesaj #89


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Offf, da' ce ne-am burzuluit...Incubus asta m-ar putea aprecia, eventual, ca de apreciat nu ma apreciaza sigur, ca nu ne cunoastem. Si poate el nici nu are high standards, asa ca unii de pe aici...
Multumesc frumos de informatie, acum sunt ceva mai linistita( vezi agnosticii...). laugh.gif

Acest topic a fost editat de flower: 24 Jun 2004, 09:42 AM


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 24 Jun 2004, 09:38 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Catalin, ce sa zic... ai reprodus minunat ce scrie pe skepdic.com... evident un site "contra" a tot ce nu este materialism stiintific. Ma intreb de ce, din zecile de site-uri care abordeaza "efectul Backster", l-ai ales tocmai pe asta. rolleyes.gif Cred totusi ca ne indepartam de subiect. Daca vrei sa discutam de interactiunea psihica om-planta, deschide un thread separat.

Blakut (faci tu ce faci si ajungi offtopic tongue.gif ): daca n-ai fost in stare sa arati unde am afirmat ca nu exista Jupiter si electronii, poate esti atat de amabil sa dai un link la postul unde am afirmat ca vei ajunge in Iad, sau/si ca ingerii nu pot ajunge la tine ca nu esti botezat (btw ce aberatie!). Nu vad ce rost are aceasta discutie aici, dar daca tot ai deschis-o, hai sa nu te las in ceata:
- Fiecare fiinta are de la Dumnezeu un Inger Pazitor (indiferent ca e o floare, un animal, sau un om nebotezat )
- Prin Sfanta Taina a Botezului, printre altele, se mai "aloca" un Inger (foarte puternic), numit "Inger Sfatuitor". De asemenea, se iarta o parte din pacatele facute in trecut, se invoca si se implementeaza Duhul Sfant in fiinta botezata si altele
- Poti sa fii botezat si sa ajungi in Iad (poti sa fii chiar Papa si sa ajungi in Iad) dupa cum poti sa nu fii botezat si sa ajungi in Rai (asta mai greu... ohyeah.gif ) asa ca te-as ruga sa nu-mi mai atribui enormitati de genul "RZA a zis ca daca nu-s botezat o sa ma duc in Iad", ok?
- Ingerii de Lumina vin langa o fiinta sa o ajute datorita si proportional cu vibratia sa inalta (determinata de faptele bune si NU de botezul sau nebotezul ei jamie.gif ), la fel cum demonii (si alte categorii care li se subordoneaza, ca tot vorbeam de incubus) vin langa o fiinta si o agreseaza datorita si proportional cu faptele rele.
- Zici tu mai la vale ca "pentru a ajunge sa crezi trebuie sa cunosti". Eronat, poti sa stii cate-n luna si-n stele si sa ai serioase dubii ca sistemul tau de valori e viabil. Practic, cu cat stii mai multe, cu atat stii mai putin si te simti mai "descoperit" - i.e. te macina indoielile. Citeste si tu niste Petre Tutea si mai vorbim... cu conditia sa nu-mi jignesti credinta! Tine cont ca aderentii la o religie sau alta sunt majoritari in Romania si in lume in fata ateilor si chiar daca (presupunand prin absurd) n-ar exista Dumnezeu si toti cei care cred in El ar fi intr-o uriasa eroare, tot reprezinta o majoritate. jamie.gif

... Si fii si tu mai relaxat, ce naiba! smile.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 24 Jun 2004, 09:48 AM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Flower

Vad ca ai un complex vizavi de asa-zisa superioritate a barbatilor. Nu-i cazul, femeia este superioara barbatului. Nu intru in amanunte care nu te privesc, rezuma-te la pasajul din Biblie care spune ca Eva este o creatie ulterioara lui Adam. Si fii tu insati, nu-i lasa pe altii sa te aseze acolo unde le-ar conveni lor sa fii...
Numai bine iti doresc!
mwah1.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 24 Jun 2004, 10:10 AM
Mesaj #92


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Flower
Eu am vorbit serios....
Mi'au placut mesajele tale... (apropo nu vezi ce semnatura am?)
smile.gif
Si cred ca abis doar iti canta in struna casa zic asa (vezi agramaticalitatile...)....
..si nu toti barbatii este misogini sa stii:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Jun 2004, 10:15 AM
Mesaj #93


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (flower @ 24 Jun 2004, 10:02 AM)
Eu stie sa vorbeste romaneste, da-mi place foarte mult autopersiflarea...

Eu stiu ca tu stie sa vorbeste romaneste, tot ce am vrut sa zic este ca ateii este si inculti, nu doar nemernici. Dar tot nu am aflat daca Succubus poate ramane insarcinata...

Acest topic a fost editat de abis: 24 Jun 2004, 10:15 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 24 Jun 2004, 10:16 AM
Mesaj #94


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Catalin, ce sa zic... ai reprodus minunat ce scrie pe skepdic.com... evident un site "contra" a tot ce nu este materialism stiintific. Ma intreb de ce, din zecile de site-uri care abordeaza "efectul Backster", l-ai ales tocmai pe asta.


Pai n-am zis ca trebuie o baie de scepticism? la ce credeai ca ma refer? devil.gif

De ce l-am ales? era primul la google! N-ai zis tu sa caut cu google?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 24 Jun 2004, 12:01 PM
Mesaj #95


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Va multumesc frumos baieti pentru cele scrise.
Cateva detalii, pentru a nu lasa unele lucruri nelamurite( asa-s eu, imi plac certitudinile...):

@RZA
QUOTE
Vad ca ai un complex vizavi de asa-zisa superioritate a barbatilor. Nu-i cazul, femeia este superioara barbatului. Nu intru in amanunte care nu te privesc, rezuma-te la pasajul din Biblie care spune ca Eva este o creatie ulterioara lui Adam. Si fii tu insati, nu-i lasa pe altii sa te aseze acolo unde le-ar conveni lor sa fii...


Nu am nici un fel de complex legat de superioritatea barbatilor, de altfel mie-mi place sa nu consider pe nici unul superior celuilalt -asta daca generalizam, cazuri particulare in care atat barbati cat si femei sunt superiori dintr-un anumit pc. de vedere unul altuia intalnim la tot pasul.

Ma uimeste ca tu ai tot felul de convingeri pe care le ridici la rang de adevar universal: " femeia este superioara barbatului" rolleyes.gif ...si simplul fapt ca-ti recunosti si accepti inferioritatea cu atata degajare ma uimeste.
Care sunt amanuntele acelea care tu consideri ca nu m-ar privi pe mine?
Eu chiar sunt eu insami, : " Fiecare isi face despre tine icoana de care e capabil, dar de aici nu urmeaza ca tu esti dator sa te recunosti in toate"-Nicolae Iorga.

Sunt ceea ce eu imi doresc sa fiu, acolo unde eu imi doresc sa fiu, si-mi place sa cred ca in viata asta pot fi tot ceea ce eu imi doresc, daca imi doresc suficient de mult. Si-mi mai place sa cred ca oricand pot sa incep de la zero.

@gypsyhart:
Am inteles. Am speculat putin , datorita faptului ca era o afirmatie "in coada de peste", de unde fiecare putea sa traga orice fel de concluzie...
QUOTE
..si nu toti barbatii este misogini sa stii

Ma bucur sa aflu...ramane sa ma si conving... rofl.gif

@abis
QUOTE
Eu stiu ca tu stie sa vorbeste romaneste, tot ce am vrut sa zic este ca ateii este si inculti

A, pai sunt multi inculti, si nu toti sunt atei...si sunt si atei culti, my point of view...

QUOTE
Dar tot nu am aflat daca Succubus poate ramane insarcinata...


Pai ramane sa decizi tu ce crezi, au fost pareri pro si contra, inca nu s-a tras o concluzie...cel putin nu toti au tras o concluzie... spoton.gif






--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 24 Jun 2004, 11:22 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



@RZA: ca o nu pot ajunge ingerii la mine si faze din astea mi-ai spus pe PM, asa ca nu mai intru in detalii.
Sunt relaxat omule, eu nu exclud nimic. Eu cercetez, tu insa crezi ca ai gasit tot ce cauti. Nu sunt ateu, eu nu stiu ce sunt si nici nu=mi place sa etichetez. Majoritatea nu inseamna nimic. Majoritatea gaseste ca e mai usor sa creada in ceva, fara sa cerceteze, fara sa vrea sa afle mai mult, multumindu-se cu ce au in fata. Nu conteaza in ce crezi: am un prieten care are zeul lui, il cheama Gigi(pe zeu) si este zeul a nimic in special. A alcatuit o intreaga panoplie de creaturi care il acompaniaza pe Gigi, zeul a nimic in special.

@(plante) se pare ca omul poate comunica cu plantele. Adica daca vb frumos cu un animal, nu simte si el ca esti calm? Planta e tot ceva pe acolo (ma rog, nu animal). Nu stiu insa daca s-a demonstrat stiintific chestia asta, mama vorbeste insa cu florile din casa.

@flower&RZA femeia nu e egala cu barbatul si nici barbatul cu femeia. Faptul ca sunt diferiti sta la baza societatii umane. Diferentele ne apropie si ne fac sa ne simtim atrasi unii de ceilalti. Daca am fi egali (nu sprijin egalitarismul -asa se zice?- ala prostesc) m-as simti aiurea, ar fi cam gay.
Si nu trebuie sa citam Biblia si pe N. Iorga ca sa ajungem la concluzia asta.

@RZA daca accepti ca Dumnezeu interactioneaza direct si constant cu lumea noastra dupa bunul sau plac, modificand-o dupa cum vrea el, legile fizicii si orice alte stiinte ar trebui sa inceteze sa mai existe. Ar insemna sa nu ne mai punem intrebari: "Ce conteaza, Pamantul se invarte sau nu? Cum o vrea Dumnezeu azi!
Prognoza meteo pe maine: cum o da domnul!"



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 25 Jun 2004, 08:31 AM
Mesaj #97


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



@Blakut: Ai citit, dar n-ai procesat ce ai citit.
Eu am afirmat ca nu-mi place sa consider femeia sau barbatul, unul dintre ei, superior intotdeauna si fara tagada. Am mai spus de asemenea ca exemple se gasesc la tot pasul, femei si barbati, pe rand , in anumite situatii si momente sunt superiori unul altuia, nu mi se pare ca as fi afirmat undeva ca ei sunt egali in tot si toate si in orice moment. Daca am afirmat asa ceva, te rog citeaza, sau da-mi link la afirmatia respectiva, poate m-a lasat memoria, ca orice om, am si eu limite...

Si eu mai cred ca poti cita absolut pe oricine daca citatul respectiv vine in sprijinul afirmatiilor pe care le-ai facut, asta nu inseamna ca trebuie sa dam citate la tot pasul. Mi se intampla sa gasesc situatii in care citatul respectiv sa exprime exact ceea ce vroiam eu sa spun, deci il folosesc. smile.gif

QUOTE
femeia nu e egala cu barbatul si nici barbatul cu femeia

Atunci cand pui semnul egal intre doua lucruri nu trebuie sa te repeti, din orice parte a egalitatii ai citi, rezultatul e acelasi.

Acest topic a fost editat de flower: 25 Jun 2004, 08:41 AM


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 15 Aug 2004, 10:16 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RZA @ 24 Jun 2004, 12:01 PM)
Flower
Vad ca ai un complex vizavi de asa-zisa superioritate a barbatilor. Nu-i cazul, femeia este superioara barbatului.

- femeia nu e nici superioara, nici inferioara ... e complementara barbatului. Atit de "complementara", ca de multe ori barbatul nu poate sa o inteleaga. Uneori nu se intelege nici ea.. dar aste e deja o alta treaba. smile.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oden
mesaj 26 Aug 2004, 01:17 AM
Mesaj #99


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 130
Inscris: 21 April 03
Din: Malmö Suedia
Forumist Nr.: 211



Sa va spun o chestie care mi se intimpla mie personal. Anul trecut prin august m-am dus in concediu in Hawaii cu nevasta-mea. Cum am ajuns acolo m-am si imbolnavit, ma simteam foarte nasol, facusem o infectie la urechea stinga de toata frumusetea, eram foarte obosit, nu mai auzeam bine ce sa va mai spun eram foarte rau. M-au spitalizat americanii acolo, nevasta-mea este asistenta medicala, mai mult ea m-a ingrijit, dupa citeva zile cind m-am simtit mai bine am vrut acasa. Am ajuns acasa in Suedia mai mult mort decit viu. ma duc la doctorul suedez orl-ist (aia de acolo doctorii americani cam slabi pregatiti dupa felul cum m-au tratat...in sfirsit) imi baga un furtun cu o videocamera minuscula in nara stinga si imi spune dupa un timp; frate vad acolo ceva care nu-mi place deloc. pe canalul dintre nas si ureche ai o tumoare foarte urita trebuie sa iau probe din ea sa vad ce hram poarta. Mi-a bagat un fel de cleste indoit tot in nara stinga si a luat probe de acolo. Dupa 2 zile ma suna acasa, imi zice; trebuie sa vii la mine acuma sa discutam. ma duc acolo, imi batea inima repede de tot, eram foarte nervos, zice; stai jos am o veste foarte proasta pentru tine, ai cancer, tumoarea este mare si am sa te trimit la clinica de oncologie sa incepem tratamentul cit se poate de repede. am crezut ca lesin cind am auzit decizia dotorului, se invirtea cabinetul cu mine si parca-mi cazuse tavanul in cap asa am fost de socat. Dupa 2 saptamini am inceput tratamentul cu radiatii si citostatice. Nu va mai spun prin ce am trecut as putea sa scriu un roman intreg, am slabit 32 de kile in 2 luni...etc. etc. Acum sint declarat perfect sanatos tumoarea a disparut sint OK (mai am eu niste probleme mai mici cu care am ramas toata viata, in fine, poate o sa le discutam alta data)
Dar unde vroiam sa ajung, este faptul ca de atunci, cind stau intins in pat sa ma odihnesc citeodata simt cum sufletul meu imi paraseste corpul, de fapt nu dorm sint treaz si nu sint, am o stare de amorteala asa nu pot sa ma mai misc, aud si vad televizorul daca este deschis, pe urma ma ridic pina la tavan ma vad cum ma uit la mine insumi si cum imi intilnesc privirea, citeodata ies pe fereastra si ma uit in curte de sus ma ridic sus de tot, vad orasul, imi vad casa, ajung la nori pe urma nu mai vad nimic aud niste sunete ciudate, aud voci spuse pe o limba pe care n-o cunosc, mi se intimpla tot felul de lucruri ciudate. Chestia asta n-am mai spus-o la nimeni pina acum, mi-e frica sa nu fiu declarat nebun sau ceva de genul asta, nu-mi pot explica ce se intimpla cu mine, pina la urma am sa-mi iau o ora la psihiatru sa vedem poate el imi poate explica cite ceva. Probabil ar fi trebuit sa mor dar n-am murit, nu stiu nici eu ce sa mai cred......va urma
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 26 Aug 2004, 12:01 PM
Mesaj #100


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



@Oden, foarte interesant.
Cand au inceput aceste manifestari ? Poti asocia momentul in care au inceput cu tratamentul dur pe care il faceai ? Sau, e posibil sa fie cauzate de starea ta psihica deosebita din acea perioada ?
Te-ai gandit, in timpul acelor luni in mod serios la moarte ? La ce se intampla, sau daca se intampla, dupa ea ?
Poti, in cursul "escapadelor" extracorporale, sa controlezi traseul, sa alegi sa mergi intr-un loc sau altul ? Poti sa-ti concentrezi atentia pe un anumit aspect, de exemplu o conversatie intre 2 persoane, emisiunea de la televizor ...?
Sper ca acesta curiozitate a mea sa nu te ofenseze in vreun fel. Sunt multe lucruri pe care le putem face, dar ne-au lipsit (sau nu le-am cultivat noi destul) conditiile care sa ne permita sa le constientizam si sa avem acces la ele. Uneori cate unii au norocul de a primi un "dar", o proba a imensei capacitati potentiale dar latente. Aceste daruri merita si indraznesc sa spun trebuie folosite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 26 Aug 2004, 06:43 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Iar eu as spune, Carpatic, ca aceste ,,daruri", cum le-ai numit tu, ar trebui folosite, dar IN CUNOSTINTA DE CAUZA. Starea de veghe de care vorbeste Oden ...iar calatoriile in astral nu se fac de catre persoane neinitiate, intrucit exista diverse pericole, deloc neglijabile.
Cel putin asa am citit eu in diferite materiale avind acest subiect.
@Oden, ma bucur sincer ca te-ai facut bine ! thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 26 Aug 2004, 06:45 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 27 Aug 2004, 07:48 AM
Mesaj #102


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Oden, din cate stiu, e posibil sa ai aceste manifestari ca urmare a existentei unei tumori pe creier sau in apropierea lui. Tu spui ca ea nu mai exista. Imi doresc din tot sufletul sa nu o mai ai, dar e posibil sa existe inca. Daca, in urma unor investigatii suplimentare, constati ca asa este, imi poti scrie pe PM si-ti pot recomanda un tratament pentru orice fel de tumoare, facut cu succes de tatal meu, in urma caruia traieste si acum, dupa doi ani de la operatie.A, si sper ca ai renuntat la viciile pe care le-ai nominalizat in descrierea ta, nu ? Sigur au si ele o contributie la toate experientele personal de care vorbeai...
On topic:Dupa ce am operat-o pe fetita mea la 3 1/2 ani de canal arterial persistent si am venit acasa, in acea prima noapte L-am visat pe Iisus pentru prima si ultima oara pana acum acum, petrecandu-si mana pe deasupra fetitei ce dormea in patut si spunandu-mi : "N-ai nici o grija, se va face bine." In tot acest timp simteam, caci nu pot spune ca vedeam in somn, o lumina puternica in camera, in plina noapte. Multumesc Lui, pana in prezent copila mea n-a mai avut nimic cu inima.
Sotul meu a avut o perioada cu cateva experiente de de-corporalizarea. La un moment dat s-a obisnuit, dar i-a fost frica sa mearga mai departe. Iar intr-o noapte nu putea sa se intoarca, sa revina in corpul pamantesc. A spus Tatal nostru si a reusit. Acea perioada a trecut demult.

Acest topic a fost editat de Tear: 27 Aug 2004, 11:03 AM


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 27 Aug 2004, 08:40 PM
Mesaj #103


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Oden, ce spui tu este cu adevarat interesant si poate ca ar fi si mai interesant daca intr-o zi vei avea ragazul sa ne povestesti mai pe larg. Poate asa vom reusi sa facem o conectie cu noul fenomen care te... curteaza .
Referitor la ce spunea Tear, eu zic sa stai linistit in privinta tumorii, fiindca ea a disparut de-adevaratelea. Dar este foarte probabil ca aceasta tumoare sa-ti fi dat "startul" intr-o noua directie a perceptiilor extrasenzoriale. Acum nu stiu daca ar fi firesc sa te incurajez, sau sa-ti spun sa te feresti. Poate, avand o constiinta curata, nu ai avea de ce sa te temi. Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie de vreo 5-6 ori in viata, in decursul multor ani ( de prin ''77 pana in 2002) dar de fiecare data ma speriam ingrozitor si doream sa "revin" in corpul meu cu disperare. Imi amintesc ca incercam sa strig, incercam sa-mi misc un deget sau un picior, dar fara succes. Toate astea in timp ce aveam pentru imprejurimi un extraordinar de marit simt al detaliului, simt pe care in starea normala de veghe, nu-l am, dar care, dupa ce ma trezeam, ma convingeam ca ceea ce obserbasem anterior, era ingrijorator de corect!
Cat despre voci, imi amintesti de un anumit moment din copilarie cand nu stiu din ce motiv "le-am chemat"!... Cred ca a durat doar cateva secunde pana ce ele au venit, dar m-am speriat atat de tare incat "le-am poruncit" sa plece si sa nu se mai intoarca niciodata. De-atunci, doar o singura voce ma mai viziteaza uneori pentru scurte momente. Nu stiu a cui sa zic c-ar fi. Unii ii zic "Inger Pazitor", altii "entitate", altii "vocea subconstientului"... Eu stiu ca uneori ma cearta zdravan, alteori ma ironizeaza (daca nu am ascultat), dar in general intervine in momente cheie in decizii rapide si extreme. Uneori se manifesta ca si cum as mai avea un ochi la ceafa!... sad.gif Dar cred ca asa ceva se petrece cu fiecare dintre noi si ca toti avem ceva ... paranormal, care noua ni se pare extrem de ... banal!

Tear, as fi foarte curios sa cunosc "tratamentul" la care faci referire. Deja il banuiesc si cred in el, dar nu sunt foarte incredintat ca si altii il vor considera la fel de salvator Aici cred ca tine si de natura caracterului fiecaruia dintre noi. Daca nu intentionezi sa-l dai in vileag pe topic (dintr-un motiv sau altul) da-mi macar un PM scurt sa ma conving ca este vorba de aceelasi exemplu. Multumesc mult!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 30 Aug 2004, 10:29 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
de fapt nu dorm sint treaz si nu sint, am o stare de amorteala asa nu pot sa ma mai misc, aud si vad televizorul daca este deschis


Oden, parerea me este ca nu esti treaz cu toate ca tie asa ti se apre. Daca vrei sa verifici incerca sa te concentrezi pe ceva anume cand ti se mai intampla asta, ceva ce ti-ai propus dinainte. De altfel de aceea ti se intampla doar cand esti in pat.
Atata timp cat totul se intampla in somn , nu ai de ce sa-ti faci griji. Nu peste mult vei uita ca ai trecut prin asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 31 Aug 2004, 07:34 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Oden

Experientele tale se numesc in parapsihologie OBE (Out of Body Experiences). Ca unii le numesc "calatorii in astral" iar altii "calatorii/rapiri in Duh" e mai putin important. Ceea ce conteaza cu adevarat este ca, prin antrenament - si recomandabil sub supravegherea unei persoane competente - iti poti "seta" trasee, puncte de destinatie in spatiu/timp etc., asa cum unii oamenii reusesc sa-si programeze visele atunci cand merg sa faca nani. De fapt, ceea ce se petrece in timpul visului este tot un OBE, doar ca se petrece sub impulsul unor factori dintre care propria noastra vointa joaca un rol cu totul neimportant... Din pacate, OBE-urile nesupravegheate si experimentate "dupa ureche" se pot solda cu anumite agresiuni asupra celui care le practica si cu urmari dintre care o tahicardie nu e cea mai grava consecinta posibila.

Omu'Bun

Da, e Ingerul Pazitor care este o entitate si este diferit de vocea subconstientului. Si sunt si eu curios in legatura cu tratamentul dragei noastre Tear. Daca era considera ca poate sa-l dezvaluie... smile.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 08:31 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman