HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

15 Pagini V  « < 13 14 15  
Reply to this topicStart new topic
> Experiente Personale, Lucruri (ne)explicabile
abis
mesaj 22 Sep 2006, 03:42 PM
Mesaj #491


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (SORIN @ 22 Sep 2006, 04:26 PM)
Vreau sa vad si eu barbatul ala care jura ca-si face nod in penis pt. cativa ani in timp ce exista in jur multe oferte de a-l dezlega!!

Clopotel e... El n-ar "calca stramb" nici daca l-ai bate...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 22 Sep 2006, 03:55 PM
Mesaj #492


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Tu juri pt. el ca n-a???????

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 22 Sep 2006, 04:09 PM
Mesaj #493


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



abis nu baga mana in foc pentru nimeni! Daca citesti mesajele mele de la inceput, eu paream mult mai hotarat decat Clopotel!... Pentru mine este a doua oara cand ma las dus de val si pentru prima data cand merg pana la capat.

Sorine, nu te inversuna! E asa de simplu sa-l intelegi pe fiecare-n parte!... Eu am mai spus si repet: nu judec pe nimeni si e problema lui ce face din propria viata. Aici am intervenit pentru a-mi spune propria experienta personala, nicidecum pentru a fi judecat!

gypsyhart, la teorie fiecare crede despre el ca e infailibil. Spuneam mai inainte ca doar un matur poate intelege, desi eu nu mila si intelegere caut. Dimpotriva, fiecare sa se inteleaga pe sine, inainte de a teoretiza slabiciunea unei persoane sau relatii! In plus ai sa intelegi si tu intr-o zi ca ceea ce astazi sustii cu tarie, maine sa para ca o ironie a sortii fiindca dintr-un motiv sau altul, ajungi sa procedezi contrar, iar adevarul de astazi sa-ti para maine lipsit de substanta. De altfel, din ce ai scris tu, am retinut doar atat
QUOTE
Dar "argumentul istoric" nu prea are valoare in ochii mei.

Fiecare dintre noi accepta sau nu ceva. Ceea ce pentru mine are valoare, pentru tine nu, si invers. Cu toate astea, fiecare dintre noi avem aceleasi drepturi sub soare. Deci... sa fii iubit! smile.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Sep 2006, 04:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 22 Sep 2006, 04:13 PM
Mesaj #494


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (OMU'BUN @ 22 Sep 2006, 05:09 PM)
abis nu baga mana in foc pentru nimeni!

Intr-o situatie cum e cea descrisa de tine nu stiu nici eu ce as face, daramite altii... L-am pomenit pe Clopotel in gluma, ca prea era inversunat mai sus.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 22 Sep 2006, 05:30 PM
Mesaj #495


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Omule Bun,
QUOTE
In alta ordine de idei, Clopotel, sa stii ca eu am doi copii desi asta nu schimba cu nimic esenta lucrurilor. Psalmul 50 nu trebuie sa-l citesc fiindca-l stiu pe dinafara, iar cele din linkul tau sunt pentru cei ce nu constientizeaza relatia cu Dumnezeu, si simt nevoia sa citeasca.
Cat despre "domnisoara neconsolata", nu stiu daca din egoism refuz sa ma gandesc la suferinta ei... Eu ma bucur ca am reusit sa mi-o alung din minte aproape definitiv, ceea ce la inceput nu-mi era tocmai usor!

Sa-ti traiasca copiii si toata familia si ma bucur ca s-a terminat cu bine wub.gif ... Ma bucur sa aud ca stii Psalmul 50 pe dinafara, ...putini il stiu, asta inseamna multe... Banuiesc ca stii destule si despre paza ochilor si a mintii, asa ca nu mai te necajesc...
Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa te fereasca de astfel de ispite!

Draga Abis,
QUOTE
Clopotel e... El n-ar "calca stramb" nici daca l-ai bate...

QUOTE
L-am pomenit pe Clopotel in gluma, ca prea era inversunat mai sus.

Bine dar eu am precizat de la inceput ca:
QUOTE
...vorbesc in principiu...

si ca:
QUOTE
de fapt eu sunt mai pacatos decat tine Omule Bun si decat toti cei de fata, si nu spun asta asa de ochii lumii, ci doar Dumnezeu stie ca am dreptate cand spun asta...

Prin urmare nu este vorba de nici o inversunare... Mi-am spus doar parerea...Voi aveti alta parere...
Nu pot spune ca sunt de piatra... Dar daca as trece printr-o astfel de situatie, poate ca mi-ar prinde un dus rece, fie el si din principiu... Nu l-am judecat nicicum pe Omul Bun, dar ca studiu de caz, daca vreti, daca cineva (sa-l notam X) spune ca e pe cale de a incepe o astfel de aventura, fiind insurat si cu copii, nu pot sari in sus de bucurie ca la 16 ani si sa salivezi la acest gand si sa-l indemni sa nu ierte nimic ca asa ai face tu, ci trebuie sa condamn aceasta fapta, pentru ca este de condamnat... Este usor sa priviti superficial, dar as vrea sa-mi spuneti dragii mei: Abis,Gypsyhart, Sorin etc... daca in acest caz , persoana X ar fi chiar sotia voastra, si ar avea un iubit, voi tot asa de bucurosi ati indemna-o sa nu piarda prospatura, gandind ca doar astfel este vie, cum sustine Gypsyhart, sau ca sunteti siguri pe compotul vostru de cirese cum gingas spune Sorin?
Cat despre mine, faptul ca sunt mare pacatos stie toata lumea, deci daca spun ca sunt si ipocrit nu v-ar surprinde hh.gif
Dar sper sa invat cat mai multe de la voi, caci am de la cine, nu-i asa???... spoton.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Sep 2006, 05:53 PM
Mesaj #496


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 22 Sep 2006, 06:30 PM)
Abis,Gypsyhart, Sorin etc... daca in acest caz , persoana X ar fi chiar sotia voastra, si ar avea un iubit, voi tot asa de bucurosi ati indemna-o sa nu piarda prospatura, gandind ca doar astfel este vie

Relaxeaza-te... Eu nu i-am dat nici un sfat colegului nostru, nici sa faca una, nici sa faca alta... Numai el poate sa stie ce are de facut si nu are nevoie de indicatiile noastre pretioase.

Daca vrei sa stii totusi parerea mea, ei bine, cred ca in general oamenii nu cauta aiurea ceea ce pot gasi acasa. Asa ca daca vei fi vreodata inselat ai face bine sa te intrebi in primul rand unde ai gresit. wink.gif

QUOTE
sper sa invat cat mai multe de la voi, caci am de la cine, nu-i asa???...

Desigur. Stai in banca si noteaza: daca il iubesti cu adevarat pe cel de langa tine iti doresti sa fie fericit mai mult decat orice altceva. Iar daca pentru a fi fericit are nevoie de ceva ce tu nu-i poti oferi, atunci nu vei dori sa-l impiedici sa gaseasca acel lucru in alta parte. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 22 Sep 2006, 05:54 PM
Mesaj #497


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Clopotel @ 22 Sep 2006, 06:30 PM)
Este usor sa priviti superficial, dar as vrea sa-mi spuneti dragii mei: Abis,Gypsyhart, Sorin etc... daca in acest caz , persoana X ar fi chiar sotia voastra, si ar avea un iubit, voi tot asa de bucurosi ati indemna-o sa nu piarda prospatura, gandind ca doar astfel este vie, cum sustine Gypsyhart, sau ca sunteti siguri pe compotul vostru de cirese cum gingas spune Sorin?

A smile.gif

Pt. ca m-ai citat am sa-ti raspund in numele meu.......Atata timp cat eu calc pe default, nu am pretentii de la jumatatea mea sa nu caute si sa gaseasca si ea un default!!

Iar la intoarcere sau revedere, avem de ales fiecare daca cum continuam.....Am gasit ceva mai bun....no problem...fiecare cu default-ul lui!

Sorin.

ps..voi tot asa de bucurosi ati indemna-o sa nu piarda prospatura....chiar ma mir de unde ai scos-o!!


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 22 Sep 2006, 06:14 PM
Mesaj #498


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Sorin,
QUOTE
Pt. ca m-ai citat am sa-ti raspund in numele meu.

Te-am citat pentru ca te-ai legat de ciresele mele rofl.gif
QUOTE
......Atata timp cat eu calc pe default, nu am pretentii de la jumatatea mea sa nu caute si sa gaseasca si ea un default!!
Sa zicem ca sunt de acord cu asta... Dar daca tu nu calci pe default si ea se joaca cu tinerelul prin spatele tau, ai mai avea pretentii sau nu???? De fapt in exemplul nostru nu am pomenit nimic ca celalalt ar fi calcat pe bec, ba din contra...
Iar tu ai intrebat:
QUOTE
De unde sunteti singuri ca femeia in acelasi timp nu calca si ea stramb??

Dar eu cred ca nu se pune asa problema, caci nu poti pleca cu una sau cu alta doar pentru ca nu esti sigur ca femeia ta nu calca stramb... Daca nesiguranta ta nu are vreun suport real, atunci este un fel de autoamagire, de autojustificare... Adica: ce daca am inselat-o, de unde sunt eu sigur ca nici ea nu ma inseala??? Asta nu e deloc corect, si sunt convins ca nu ti-ar conveni sa fii tu in pielea ei...
QUOTE
Iar la intoarcere sau revedere, avem de ales fiecare daca cum continuam.....Am gasit ceva mai bun....no problem...fiecare cu default-ul lui!

Cum spui tu...Dar spui asta pentru ca te crezi pe val si zburzi cu domnisoara... Dar saraca ta sotie care in timpul asta nu banuia nimic si se straduia sa-ti faca toate placerile?
QUOTE
ps..voi tot asa de bucurosi ati indemna-o sa nu piarda prospatura....chiar ma mir de unde ai scos-o!!

Pai din contextul afirmatiilor voastre....
Dar repet: acum asa gandesc eu, nu trebuie sa va faceti griji... Nu vedeti ca sunteti mai multi, deci posibil sa vorbiti de normalitate???... cool.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 22 Sep 2006, 06:35 PM
Mesaj #499


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Prietene smile.gif


Ai cam dat peste cap topicul.......dar ai dreptate, poate eu n-am inteles!

Oricum, fiecare are dreptate in felul lui sau al ei!!

Oare de ce God n-a facut ceva perfect?????????? Deci ca nimeni sa nu mai aiba reprosuri sau intrebari!

Oameni suntem si pana la judecata divina...fiecare sa-si sufle in pantalonii lui!

Regards....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 22 Sep 2006, 07:24 PM
Mesaj #500


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Se pare ca s-au incins spiritele! Clopotel si Sorin, voi de fapt sunteti doi "cuminti", nici nu stiu de ce va contraziceti? Lasati Doamne-iarta-ma principiile ca oricum nu le ia nimeni in seama. In principiu trebuie sa gandim asa, dar in fapt pentru fiecare dintre noi, familia este un lucru sfant. Sorine, nu nega, fiindca te dau de gol toate mesajele si fotografiile tale unde e lesne de inteles ce inseamna familia pentru tine.
La tine, Clopotel, am o remarca. Se vede clar ca nu poti sa patrunzi in pielea celui ce inseala si nici sa faci diferenta intre mentalitatile care ne diferentiaza (barbat/femeie)
QUOTE
Adica: ce daca am inselat-o, de unde sunt eu sigur ca nici ea nu ma inseala???

Barbatul, daca inseala se simte de cele mai multe ori vinovat, eventual vine cu flori... Doar cine stie ce altceva sa se fi rupt in relatia conjugala (respectul reciproc il face de cele mai multe ori pe barbat sa-si caute o amanta). Femeia cand inseala nu-si mai suporta barbatul in asternut. Invoca migrene, oboseala, etc. Ea pune mult suflet in relatia cu amantul, desi risca astfel sa piarda tot, inclusiv copilul/copiii. Cunosc foarte multe cazuri. De ce femeia accepta o himera pe post de ideal, nu stiu, probabil din "slabiciunea"-i caracteristica! Dar sentinta vine oricum, indiferent daca el sau ea accepta ideea de a insela. De fapt ne inselam pe noi insine si intr-un fel sau altul vom plati intr-o zi, fie ca suntem religiosi sau nu! Natura e un echilibru perfect, si cu totii facem parte din ea!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 22 Sep 2006, 07:47 PM
Mesaj #501


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Omule Bun,
QUOTE
Se pare ca s-au incins spiritele! Clopotel si Sorin, voi de fapt sunteti doi "cuminti", nici nu stiu de ce va contraziceti?
O nu..., nici pe departe..... Sorin e unul din cei mai buni prieteni ai mei de pe Han, iar daca se intampla sa ne contrazicem undeva (cred ca asta e a doua oara) o facem doar la deruta... Evident ca il apreciez tare mult pe Sorin, ca si pe tine si pe toti ceilalti dealtfel wub.gif ... Cred ca e de vina felul meu de a scrie... cry.gif
QUOTE
La tine, Clopotel, am o remarca. Se vede clar ca nu poti sa patrunzi in pielea celui ce inseala si nici sa faci diferenta intre mentalitatile care ne diferentiaza (barbat/femeie)
hh.gif Nu spune asta celui mai mare pacatos, ca nu exista pacat sa nu-l fi facut.... mad.gif hh.gif
Sa revenim ontopic si uitati de mine...Please...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Sep 2006, 11:05 AM
Mesaj #502


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Mai, nu mai bine mutam ultimele bucati de discutie la sectia "din dragoste"? laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 23 Sep 2006, 02:04 PM
Mesaj #503


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Ma bucur sa aud ca stii Psalmul 50 pe dinafara, ...putini il stiu, asta inseamna multe...
Traducere: X cunoste psalmul nr 50 (legea nr 50 sau regula nr 50). Y nu o cunoaste pt ca nu accepta acealsi sitem de valori ca X. X se da in barci cu lady D incalcind constient psalmul n-espe. Y se da in barci si el pt ca ii place de alta dama extra-conjugala si are lipici la ea.
Intrebare: cit de "multe " inseamna faptul ca X cunoaste psalmul 50 pe dinafara?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 23 Sep 2006, 09:41 PM
Mesaj #504


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



bdl
QUOTE
Intrebare: cit de "multe " inseamna faptul ca X cunoaste psalmul 50 pe dinafara?

Raspunsul, draga bdl, il ai chiar in ideea care a stat la baza publicarii acestei intamplari. Ciudatenia care i se intampla lui X si care nu i se va intampla niciodata lui Y, desi Y poate practica zilnic ceea ce X si-a permis o singura data!
De ce a spus Clopotel ca asta inseamna multe? Pai e simplu. Tie daca-ti place o manea si-o asculti de 10 ori, deja o stii pe dinafara, si cu intonatie si cu "fara numar,fara numar, fara numar, fara numar"... (O sa zici ca tie nu-ti plac manelele! Ei, atunci Traviata!... wink.gif Nu conteaza. Eu ti-am dat un exemplu) Pentru ca un om sa ajunga sa stie pe dinafara ceva, inseamna ca acel ceva sa faca parte din viata lui (exceptie poeziile patriotice si tot tacamul de pe timpul lu' omoratu', exceptie pentru actorii care invata un rol pentru ca asta le este meseria, exceptie pentru elevi si studenti, care invata de nevoie!...) Am mai vorbit altadata la alte topicuri pe aceeasi tema, iar aici chiar nu-si are rostul teoretizarea credintei fiecaruia. Da, pentru cei ca mine, Clopotel si alti cativa, "multe" nu e o figura de stil, ci chiar isi are corespondentul intr-o zona - sa-i zicem crepusculara pentru atei. Probabil tu nu esti de acord cu altceva: "Ce pana mea, vine asta care se da marele crestin cu acces la nus'ce taine, din moment ce i s-a pus pata pe una si a pus-o sa stea cracanata?" Dar, vorba unui prieten care a fost de fata cand acea persoana a venit sa vada casa. Impresionata oarecum, si-a exprimat convingerea printre altele ca eu as fi un om de treaba. Dupa ce a plecat ea, prietenul m-a intrebat daca oamenilor de treaba - citez: "nu li se scoala p...?" Desi, acele "multe" ma invatasera sa ma stapanesc, totusi vanitatea sau... poate chestia aia de care spunea prietenul meu, m-au determinat sa merg mai departe. Iar daca am mers, mi s-a intamplat, (din cauza acelor "multe"), ce mi s-a intamplat!
Nu stiu cat am fost de coerent, dar sper totusi sa ma fi facut inteles... Totusi, n-are rost sa analizam acest subiect, din punct de vedere religios, moral sau filosofic. Haide sa luam ca atare experientele fiecaruia, iar cauzele care au dus la savarsirea lor sa le lasam "in coada de peste"!

PS - Total off-topic: Nu stiu de unde ai tras concluzia ca daca "te dai in barci" incalci Psalmul 50... Psalmul 50 nu e o lege, ci un fel de a-ti pune cenusa-n cap cand te duci la nevasta si-i zici: Stii, nu cred ca e unu' mai porc decat mine pe lumea asta! Te-am inselat, te-am injurat, te-am umilit, nu sunt demn sa-mi mai faci mancare, sa-mi mai speli si eu chiar nu pricep de ce te mai culci cu mine. Iarta-ma, iubirea mea, sunt un bou. Promit ca ma schimb de maine... Ba nu, chiar de acum... Eu ACUM am nevoie de iertarea ta si de darul tau cel mai de pret!... Parintele si partenerul de viata te vor ierta intotdeauna daca n-o faci pe orgoliosul, dupa ce ca esti cu adevarat si porc si bou. Se intampla totusi ca, desi esti si una si cealalta sa nu vrei sa recunosti nu fiindca esti retardat, ci fiindca ti se pare ca din toate bovinele, tu ai coarnele cele mai scurte!... rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 24 Sep 2006, 01:13 AM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 23 Sep 2006, 11:33 PM
Mesaj #505


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Cred ca nu ai prins intrebarea mea....am luat psalmul ala ca exemplu, dar cred ca e o chestie cu"preacurvia " in biblie.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 24 Sep 2006, 01:09 AM
Mesaj #506


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Credeam ca nu mai continuam... Ma intreb daca unul ca Figaro sau parintele Triregnum ar fi reusit sa-ti raspunda mai detaliat decat mine intrebarii puse? O sa mai fac o ultima incercare...
X cunoaste - printre altele - Psalmul 50 pe dinafara. Asta inseamna ca X face parte dintr-un grup care accepta ideea ca nu noi suntem cei mai cei, ci mai exista cineva de care depindem. Iar daca depindem de cineva, inseamna ca trebuie sa-i impartasim suprematia. Dar oare care suprematie, daca totusi ne lasa sa alegem intre a crede sau a nu crede?
TOTI luam decizii in fiecare zi, care pot fi bune sau rele. Dar nu toti consideram ca suntem supravegheati de cineva, atunci cand facem un rau. Daca Y considera ca nu are cui si de ce sa dea socoteala pentru faptele sale, de ce i-ar pasa acelui mare NIMIC (asa cum e considerat) de acele fapte? Omul e liber sa aleaga daca este sau nu este singur. Iar daca el alege sa fie singur, cine sa-l asculte? Cu cine sa vorbeasca? Cine sa-l ajute? A ales sa fie singur si chiar e lasat de capul lui (cel putin aparent) Toate pentru el sunt simple coincidente, hazard, intamplari ciudate, etc! Nimic nu-i tulbura mersul impetuos in lumea lui perfect explicabila stiintific.
X e tot un om, care ia si el decizii bune si rele. Problema este ca X a ales sa nu fie singur. El este incredintat ca cineva il vegheaza in fiecare clipa si ii accepta acelui cineva suprematia. Si daca nu a ales sa fie singur, inseamna ca acel CINEVA ii vine in ajutor intr-un fel sau altul si-i arata drumul drept cand e pe cale sa se rataceasca sau sa "treaca strada" (vezi "De ce a traversat puiu strada?").
Aceasta este diferenta la care facea aluzie Clopotel. "Multe" insemnand din punctul nostru de vedere!
Mai clar de-atat, sincer nu pot sa mai explic. Si-asa ne-am abatut de la tema topicului! sad.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 24 Sep 2006, 02:23 AM
Mesaj #507


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (OMU'BUN @ 24 Sep 2006, 03:09 AM)
Credeam ca nu mai continuam...

Nu mor caii cand vor cainii


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 25 Sep 2006, 12:05 PM
Mesaj #508


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Clopotel

QUOTE
Este usor sa priviti superficial, dar as vrea sa-mi spuneti dragii mei: Abis,Gypsyhart, Sorin etc... daca in acest caz , persoana X ar fi chiar sotia voastra, si ar avea un iubit, voi tot asa de bucurosi ati indemna-o sa nu piarda prospatura, gandind ca doar astfel este vie, cum sustine Gypsyhart, sau ca sunteti siguri pe compotul vostru de cirese cum gingas spune Sorin?

Nu am indemnat la nimic aici....Doar am facut niste constatari....
Ca oameni, prima minciuna este fata de noi insine. Restul sunt repetari ale acestui act....

OMU'BUN
Hai sa incheiem cu comentariile..la comentarii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Sep 2006, 12:17 PM
Mesaj #509


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 22 Sep 2006, 08:47 PM)
Nu spune asta celui mai mare pacatos, ca nu exista pacat sa nu-l fi facut....

Ai omorat pe cineva? Ai furat? Te-ai culcat cu nevasta altuia? Ori cu un barbat? Dar cu vreun animal?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 25 Sep 2006, 03:52 PM
Mesaj #510


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Clopotel
QUOTE
OMU'BUN
Hai sa incheiem cu comentariile..la comentarii.

Ai fi fost inspirat daca n-ai fi intervenit cu... comentarii, draga Clopotel. Vezi, nimanui nu-i pasa de tine ca persoana! Te-au prins la inghesuiala si daca nu stapanesti bine situatia pot sa-ti faca ziua un calvar... Eu zic sa nu te lasi provocat. Sau cel putin nu pe acest topic.
abis, exista undeva, in anumite rugaciuni, acel gen de umilinta, de a te simti cel mai umil dintre umili si de a accepta ca n-ai dreptul sa judeci pe altul, fiindca tu te consideri cu mult mai pacatos... Il intrebi daca a omorat? Tu esti sigur ca esti "curat"? Eu am doua avorturi pe constiinta? Daca a furat? Cine n-a facut-o niciodata (nu de la om ci de la stat...)? Daca s-a culcat cu nevasta altuia? Fiecare dintre noi, barbatii, o facem in fiecare zi... Marea majoritate insa o face doar in gand!... Cat despre alte... fantezii, cine poate sti ce zace in capul fiecaruia? Totusi, cand mergi la preot si-i spui ca "Nu exista pacat pe care sa nu-l fi facut", preotul ala in nici un caz nu se gandeste la ce te-ai gandit tu! E doar un mod de a nu fi prea mandru de tine; atat!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 25 Sep 2006, 05:45 PM
Mesaj #511


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (OMU'BUN @ 25 Sep 2006, 04:52 PM)
Daca a furat? Cine n-a facut-o niciodata (nu de la om ci de la stat...)?

Eu.
QUOTE
Daca s-a culcat cu nevasta altuia? Fiecare dintre noi, barbatii, o facem in fiecare zi...

Eu nu.

Omu'bun, fii bun si nu mai generaliza. wink.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 25 Sep 2006, 06:41 PM
Mesaj #512


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



As vrea sa te creada cineva. Eu insa nu. De ce? Ori te lauzi, ori nu te-ai maturizat indeajuns sa "dezbraci" o femeie pe strada! Sau iti inchipui ca toate cele care arata bine, nu sunt maritate?? Si-apoi, "Un singur martor, nu e o dovada!"
-Daca tu spui ca faci exceptie de la regula, nu inseamna ca toti suntem ca tine!
-Daca te abtii, fie si cu gandul, esti cu adevarat demn de ascultat toate confesiunile celorlalti.
-Daca ai fi la fel de ingaduitor cu ceilalti, cum esti cu tine insuti, n-ai mai intra in polemica despre cum si cat generalizeaza ceilalti!
-Daca ai fi precum spui, ai fi recunoscut pe acest forum ca un exemplu pe undeva pe la alte topice... Recunosc, am lipsit mult, dar nu cred ca am pierdut esentialul... rolleyes.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 25 Sep 2006, 06:57 PM
Mesaj #513


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (OMU'BUN @ 25 Sep 2006, 07:41 PM)
As vrea sa te creada cineva. Eu insa nu. De ce? Ori te lauzi, ori nu te-ai maturizat indeajuns sa "dezbraci" o femeie pe strada!

Prietene, eu imi iubesc sotia si relatia noastra e destul de solicitanta pentru a imi mai lasa timp pt a "dezbraca" femeile pe strada, fie ca sunt maritate, fie ca nu.
QUOTE
-Daca tu spui ca faci exceptie de la regula, nu inseamna ca toti suntem ca tine!

Pai in afara de tine, cine s-a mai declarat pe aici fustangiu si hot?

QUOTE
-Daca te abtii, fie si cu gandul, esti cu adevarat demn de ascultat toate confesiunile celorlalti.

Am lucruri mai bune de facut decat sa ascult confesiuni.
QUOTE
-Daca ai fi precum spui, ai fi recunoscut pe acest forum ca un exemplu pe undeva pe la alte topice...

Adica forumul asta e plin de hoti si de curvari?

Acum nu stiu de ce te enervezi si ma faci pe mine mincinos fara sa ai dovezi. blink.gif Si mai ales de ce crezi ca tu esti spuma barbatilor si altul ca tine nu-i?Sazi ghinisor! mwah1.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 25 Sep 2006, 07:33 PM
Mesaj #514


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Vezi? Si spuneai ca eu generalizez! OK, imi cer iertare! Ai dreptate! Tu nu te-ai bucurat niciodata de ceea ce nu-ti apartinea! Felicitari! Eu am trait in alte timpuri, si, pentru ca statul oferea si-asa putin, mai "furam" cate o sacosa de struguri din via care oricum o munceau parintii mei, dar a carei recolta trebuia data statului in proportie de 80%. Ma rog, cine vrea n-are decat sa ma considere hot! Asa-mi trebuie! wink.gif
Faptul ca ASTAZI iti iubesti sotia, nu inseamna absolut nimic! Va veni un maine asa cum a venit si pentru mine si cand n-o sa-ti vina sa crezi de cate esti in stare sa faci si cu care ieri nu erai sub nici o forma de acord. Ai aici primul meu mesaj pe acest forum unde nu ma deosebeam cu nimic de tine! Adevarul este relativ cand nu e vorba de stiintele exacte.
Eu nu m-am declarat fustangiu! Sau... eu stiu, poate, dar nu acum, pe acest topic, ci cu mult mai demult. Dar nu sunt singurul, crede-ma! Oricum, pe topicul asta am incercat sa spun altceva. Incearca te rog sa intelegi, ce!
Nu-ti cere nimeni sa asculti confesiuni, ci sa nu blamezi pe cel mai slab decat tine!
Forumul asta aduna oameni cu mentalitati diferite si poate din lumi diferite. Ca vrem, ca nu vrem, trebuie sa incercam sa ne toleram si sa nu intram in polemici doar fiindca nu ne place cum gandeste X sau Y!
Cat despre "spuma barbatilor", ma faci sa rad! Imi pare sincer rau ca te-ai simtit ofensat de randurile mele, daca ai ajuns sa tragi aceasta concluzie! Intelege totusi ca am deschis acest subiect dintr-un motiv care ar trebui sa se evidentieze mai bine decat ca as vrea sa ma declar... "spuma barbatilor!" Poate dac-as fi cucerit pe nu's ce diva, ai fi putut crede asta, dar biata fata poate cauta si ea cu disperare un "om bun", iar victima am fost eu in primul rand! La asta te-ai gandit?


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 25 Sep 2006, 08:09 PM
Mesaj #515


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Omule bun, ti-au raspuns si te-au"judecat" mai mult barbatii, putine femei au avut ceva de spus...Asa cum spunea si Flori, familia e pe primul plan! Incearca sa treci peste aceasta incercare ( pentru ca o incercare a fost!), adu-ti familia aproape si nu mai despica firul in patru! Ai gresit sau n-ai gresit ? Remuscarile arata ca ai gresit, dar cine n-a gresit macar o data in viata? Faptul ca-ti pasa demonstreaza ca esti un om bun si cu ajutorul lui Dumnezeu vei trece si peste aceasta proba la care te-a supus viata.
Curaj si numai bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 26 Sep 2006, 04:26 AM
Mesaj #516


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Si daca nu a ales sa fie singur, inseamna ca acel CINEVA ii vine in ajutor intr-un fel sau altul si-i arata drumul drept cand e pe cale sa se rataceasca sau sa "treaca strada" (vezi "De ce a traversat puiu strada?").
Pai atunci de ce sa nu luam in considerare ca tot el l-a facut sa se impiedice si sa cada cu scula drept in pasarica aleia?

Pai in afara de tine, cine s-a mai declarat pe aici fustangiu si hot?
rofl.gif rofl.gif Mortala faza..... rofl.gif rofl.gif

iar victima am fost eu in primul rand!
Vreau si eu sa fiu o "victima".... rofl.gif Fata aia nu vine prin america? jamie.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 26 Sep 2006, 04:36 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maxmara
mesaj 13 Oct 2006, 02:26 PM
Mesaj #517


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 80
Inscris: 25 October 03
Din: Germania
Forumist Nr.: 1.052



...inainte de toate, sa va salut smile.gif ....interesanta discutie, dar nu cumva sunteti off-topic ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 13 Oct 2006, 03:00 PM
Mesaj #518


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



tre sa existe un ontopic inainte...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maxmara
mesaj 14 Oct 2006, 01:21 PM
Mesaj #519


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 80
Inscris: 25 October 03
Din: Germania
Forumist Nr.: 1.052



tot ce se poate..... smile.gif
bon...haideti sa va povestesc 2 visuri pe care le-am avut acum vreo 10 ani si care pot spune ca m-au marcat. eram pt prima oara intr-o tara straina, singur, pentru prima oara fara familie, prieteni, totul era nou....si greu....venise vremea Postului Pastelui si mi-am zis sa tin si eu postul. nu eram de firea mea f bisericos, mai mergeam din cand in cand la biserica, mai aprindeam cate o lumanare....insa am simtit ca daca tin post, imi va fi mai bine...simteam ca ma apropie de lumea pe care o lasasem in tara, de lumea mea, ca sa spunem asa....si...in timpul postului, am avut acele 2 vise despre care vreau sa va povestesc.....in primul, se facea ca merg pe o strada circulata intr-un oras....nu mai stiu unde ma aflam...si deodata, se facu cerul rosu, se desprindeau lumini rosii de pe cer si cand atingeau pamantul, explodau....lumea a inceput sa fuga care-ncotro,speriata foarte,vedeam oameni cum mor, iar eu eram foarte speriat, nu stiam unde sa mai fug...si de frica, m-am intins langa o bordura...in acel moment am auzit o voce care mi-a spus ca nu trebuie sa-mi fie frica, ca nu o sa mor, ca am un alt destin....sa nu ma sperii de ceea ce se intampla...si m-am trezit.....binenteles, am continuat sa tin postul, insa devenea din ce in ce mai greu, spre sfarsit....si atunci am mai avut un vis....venise un batran la mine si ma rugase sa-i car niste saci, dintr-o pivnita ......cand m-am uitat eu de sus, nu-mi parura f grei si mi-am zis..ok, pot sa-l ajut...si coborand eu, am inceput sa-i car....dar erau f grei...si vazand batranul cum ma chinui mi-a spus ca daca nu pot, nu-i nici o problema, va gasi pe altcineva...insa eu i-am raspuns ca pot sa-i duc treaba pana la capat.....sper sa nu fi fost eu de data asta off-topic, insa am vrut sa va impartasesc si voua aceste 2 experiente pe care le-am avut si care mi-au influentat viata pe mai departe....nu am considerat visele intamplatoare si de atunci incerc tot timpul sa fiu mai corect, mai drept, sa nu fac rau...incerc sa fiu pregatit pt o incercare care simt ca va veni....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr.
mesaj 15 Oct 2006, 07:46 PM
Mesaj #520


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 47
Inscris: 28 March 06
Din: undeva in Ardeal
Forumist Nr.: 8.040



...este f.bine ca te-au influentat in bine aceste vise, cat si chestia cu postul. thumb_yello.gif
Referitor la originea si sensul viselor ma abtin a adauga ceva aici... sad.gif
...oricum sa ai bafta in ambitia de a face bine, e ok.... smile.gif


--------------------
...biruieste iubind!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 15 Oct 2006, 09:07 PM
Mesaj #521


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



In afara de han nu imi merge nimic care necesita conectare la internet yeahrite.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maxmara
mesaj 16 Oct 2006, 11:40 AM
Mesaj #522


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 80
Inscris: 25 October 03
Din: Germania
Forumist Nr.: 1.052



...in legatura cu originea si sensul viselor mele sau in general zici ? ....mai bine spui, decat sa te abtii.. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
plictisitoru
mesaj 20 Oct 2006, 03:39 PM
Mesaj #523


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 121
Inscris: 3 January 06
Forumist Nr.: 7.582



QUOTE (Titus Herbert @ 15 Oct 2006, 10:07 PM)
In afara de han nu imi merge nimic care necesita conectare la internet yeahrite.gif

Ce cosmar !!! hh.gif


--------------------
Pauza
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 20 Oct 2006, 05:54 PM
Mesaj #524


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



M-am trezit intre timp biggrin.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V  « < 13 14 15
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 09:34 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman