HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

15 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Experiente Personale, Lucruri (ne)explicabile
Predatoru
mesaj 4 Jun 2004, 11:23 AM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



Da, RZA, e interesant ceea ce spui...E bine ca vezi minunea intr-un fapt pe care altii nu l-ar remarca. Dar am o oarecare nelamurire:
QUOTE
(incepusem sa am ceva cunoastere pe vremea aia)

Te referi oare la ceea ce cred eu ca te referi? Adica un fel de inceput de "satori" ?
Un inceput de Trezire?
Si acum am sa te rog, RZA sa imi explici si mie un lucru. E bine sa fii invizibil? Da, stiu, uneori e bine. Dar de unde provine darul asta? Sau cel putin de unde provine..."proprietatea" asta? Fratele meu e aproape mereu invizibil. Eu, mai rar. Dar cand mi se intampla, nu mi se intampla doar cand sunt printre oameni(adica atunci cand nimeni nu ma baga in seama, nimeni nu ma aude, sunt hai-sa-spunem invizibil) ci mi se intampla chiar pe han.Daca te uiti putin mai in urma, o sa vezi un mesaj de-al meu.Si nu mi l-a bagat nimeni in seama.Acum, nu sunt sigur daca nu cumva din cauza ca nimeni nu a gasit o explicatie plauzibila.Dar cred ca exista oameni pe aici care ar avea ceva de spus in privinta subiectului meu.Sau poate m-am bagat intr-o discutie, schimband subiectul, si de-asta mesajul meu a fost uitat?!


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 4 Jun 2004, 01:56 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Predatoru
Eu am povestit o experienta personala. N-am afirmat ca ar fi fost o minune, deoarece consider ca minunile sunt inexplicabile. Pentru ce mi s-a intamplat, am o explicatie... dar o pastrez pentru mine.
Tu vorbesti de "invizibilitate" ca in nuvela lui Silverberg, ca pedeapsa? blink.gif Nu cred ca cineva de pe Han vrea sa te pedepseasca nebagandu-te in seama. Poate intr-adevar nimeni nu a gasit o explicatie la ce ai scris... Hai sa incerc eu una. Despre ce anume era vorba?


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 6 Jun 2004, 09:21 AM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



Apoi, RZA, ce ar fi sa citesti mesajul ? De fapt, o sa il copiez aici. Sper ca am voie.


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Jun 2004, 09:21 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Predatoru
mesaj 6 Jun 2004, 09:23 AM
Mesaj #39


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



Ok...o sa va povestesc o intamplare 100% reala, la care chiar va rog sa gasiti o explicatie plauzibila. Nu e vorba de extraterestri si cred ca nu e vorba nici de fantome(la asta nu sunt sigur).Eu unul nu stiu cum sa-mi explic.Sa vedeti...
Eram intr-o dimineata de...cred ca Octombrie a anului trecut, si mergeam singur inspre scoala. Sunt sigur ca nu era nimeni pe o raza de ... hai sa spun 50 de metri (daca nu chiar mai mult) in jurul meu.Stiu ca ma uitasem dupa alti colegi de ai mei si nu era nici unul. Oricum, cat te uitai cu ochii nu se vedea nici tipenie de om. Ma indreptam spre Supermarketul "Diana", langa care e o parcare de taxiuri. Acolo e vesnic o baltoaca cu apa murdara din cauza unei denivelari a asfaltului. Pe jos era curat (si chiar m-am mirat de asta) si cand ma uitam in baltoaca, vad ca sare apa ca si cum ar fi trecut o pietricica pe acolo, saltand. De curiozitate m-am uitat in baltoaca si nu am gasit nici urma de pietricica(apa e murdara, in sensul de namoloasa,dar nu are pietre).Nu aveam cum sa dau din greseala cu piciorul in vreo piatra, pentru ca daca ar fi fost asa, unghiul din care as fi lovit-o ar fi fost cel putin foarte ciudat(aproape pe orizontala).Nici pana azi nu am reusit sa imi explic.
Ce spuneti?


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 6 Jun 2004, 11:40 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



A, ok, nu eram sigur ca despre mesajul asta e vorba... Pai, sansele cele mai mari sunt ca, totusi, cauzele fenomenului sa fie fizice... o rafala de vant, cateva picaturi de ploaie etc. In general, e bine sa cauti intai explicatii de genul asta si sa nu vezi fenomene paranormale peste tot... stiu destule persoane care si-au dorit atat de mult sa vada anumite lucruri, ca au ajuns chiar sa le vada. Doar ca totul se petrecea in mintea lor. Autosugestie... rolleyes.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 7 Jun 2004, 01:26 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (menthoru' @ 7 Mar 2004, 01:04 AM)
sunt intru totul de acors. mi se pare ca oamenii nu sunt capabili sa-si exploateze in mod constient si controlat aceste daruri. pacat.

- pot, numai sa aibe metodele necesare.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 7 Jun 2004, 01:46 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (gabitza ^ @ 1 Jun 2004, 03:27 PM)
si ce m-a facut sa ma opresc? exista asa ceva, numit "inger pazitor"? si daca este, eu nu pot decat sa ii multumesc.
Voi ce ziceti?
G.

- da, exista ingeri pazitori, si chiar el te-a salvat.

- daca vrei sa-i "multumesti" deschide un "dialog" cu el. Incepe prin a dezvolta o relatie de prietenie cu el si a avea o deschidere catre lumile angelice, chiar folosind "banala" rugaciunea "inger ingerasul meu". Ajuta ! smile.gif

PS. Succes ! De mult te asteapta sa-i "vorbesti".

Vă prezint mai jos rugăciunea folosită pentru contactarea Îngerului păzitor:

QUOTE
“Îngerul lui Dumnezeu, tu eşti păzitorul meu
Luminează-mă în noaptea aceasta,
Păzeşte-mă, sfătuieşte-mă şi cârmuieşte-mă pe mine, care-ţi sunt încredinţat prin grija şi îndurarea lui Dumnezeu
Înger, îngeraşul meu, roagă-te lui Dumnezeu, pentru sufleţelul meu
Şi oriunde m-aş afla
Tu să fii în preajma mea
Din zi, din noapte, până-n ceasul cel de moarte.
Eu sunt mic, tu fă-mă mare,
Eu sunt slab, tu fă-mă tare,
Şi-n tot locul mă-nsoţeşte
Şi de rele mă fereşte
Şi cu bine mă-ngrijeşte. Amin.”


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 7 Jun 2004, 11:48 AM
Mesaj #43


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Eu i-am trimis un e-mail lui Mos Craciun dar nu mi-a raspuns... si nici nu beau! sad.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 7 Jun 2004, 12:07 PM
Mesaj #44


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Nu bei, da' tie ti-ajunge Unicornul Roz invizibil, nu-ti trebuie nici Mos Craciun, nici Altcineva..., nu-i asa ?


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 13 Jun 2004, 10:24 AM
Mesaj #45


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



RZA, din pacate atunci sunt sigur ca nici vantul nu batea si nu ploua...Nu avea cum, intrucat cerul era destul de limpede...Exclus...eu unul am incercat tot felul de explicatii si de asta a ajuns la topicul asta mesajul meu.


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 13 Jun 2004, 10:41 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



o musca sau libelula din aia care topaie pe apa, e mica, dar face unde cand sare. Nevermind.

Mergeam odata prin parc, cu un tovaras pe o alee. Vreau sa aprind o tigare, dar nici eu nici tovarasul meu nu aveam foc. Amicul meu vede un batran pe o banca si merge sa ii ceara foc. Ma uitam la batran (imbracat cu un costum gri) si mi se parea cunoscut, aveam senzatia ca il mai vazusem undeva. Ma apropii, dar tot nu stiam de unde il stiu. La intrebarea:"aveti un foc?" el raspunde:"Pentru voi, am doua." SI zambeste. Ne aprindem tigarile, si plecam. Fac 10 pasi, si imi amintesc ca parca il visasem pe omul de pe banca, parca citisem despre el intr-o carte (tocmai citisem "Maestrul si Margareta")... ii zic tov, si ne intoarcem sa vedem. Mosulica disparuse, nu era nicaieri pe o raza de 100m cel putin...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bralgei
mesaj 14 Jun 2004, 01:39 PM
Mesaj #47


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



Predator, explicatia pentru acea intamplare este extrem de simpla. Se numeste vibratie. Vibratia de mica intensitate poate chiar directionala, poate fi cauzata de multi factori. Sa nu ne aruncam chiar spre un cutremur dar exemple se pot da.

Mult mai interesanta mi s-a parut insa povestea cu mosulica. Asta da!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
barbi
mesaj 14 Jun 2004, 07:04 PM
Mesaj #48


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 70
Inscris: 30 April 04
Din: constanta
Forumist Nr.: 3.312



Sa va povestesc ceva care i s-a intamplat bunicului meu pe cand el avea 6,7 ani.Mama lui facuse placintele si i-a pus in basmaluta 4 placintele ca sa i le duca bunicii lui. Bunicul meu a luat traistuta sa se duca la bunica lui.Pe drum s-a intalnit cu un cersetor care i-a zis ca ii este foame..Bunicul a scos o placinta si i-a dat-o dupa care si-a continuat drumul.Cand ajunse la bunica lui ii spuse ca mama lui i-a trimis 4 placintele dar una i-a dat-o unui cersetor si a venit cu 3. Bunica lui cand desfacu pachetelul vazu in acolo erau nu 3 ci 4 placintele!

O data bunicul meu era bolnav si mergea din 6 in 6 ore la spital sa-si faca injectii.Cateodata se ducea si noaptea pe la 12.Intr-o noapte a intarziat atat de mult incat bunica se speriase ca apatit ceva.Dupa vreo 4,5 ore ajunge bunicul acasa,prafuit,sifonat..Si i-a povestit bunicii mele ce a patit : Se intorcea de la spital pe la 00.30,cand ii ies in cale 3 persoane : 1 era barbat,si ceilalti 2 tot barbati erau dar deghizati vulgar in femei.L-au luat de mana pe bunicu si au inceput sa chiuie,sa joace,sa faca hora. Bunicu a crezut prima data ca sunt hoti,sau golani si a vrut sa le dea toti banii pe care ii avea in buzunar,dar aia nici macar nu s-au intors sa se uite la bani. Chiuiau si radeau in hohote.Initial au facut asa vreo jumate de ora,dar bunicul a ajuns acasa inspre dimineata,deci de fapt a durat vreo 4,5 ore.

Bunicul meu in tinerete statea la tara,intr-un sat. Era proaspat casatorit si casa lui se afla pe un deal,iar casa parinteasca se afla la poalele dealului.De obicei statea pana tarziu cu parintii si cu fratii si noaptea tarziu se intorcea acasa.Intr-o noapte de decembrie!!!urca dealul ca sa se duca acasa,si din senin i-a aparut in fata o closca cu pui.!!se tot baga pe la picioarele lui,nu-l lasa sa treaca,il impiedicau. El s-a enervat si a dat cu piciorul in closca zicand : dar lasa,ma dracu sa trec! closca a disparut si bunicului meu,pana a urcat dealul ,piciorul cu care a dat in closca i s-a umflat ca un butuc.

Cam atat..deocamdata


--------------------
Zambeste! Maine va fi mai rau! :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 14 Jun 2004, 09:07 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Yup, dar nu ti s-au intamplat tie... asa ca nu poti fi sigura. Aveam si eu un unchi care-mi povestea faze asemanatoare, care i s-ar fi intamplat lui. Si nu cred ca suntem rude.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 22 Jun 2004, 01:38 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Deja-vu am tot timpul, in fiecare saptamana aproape, si ma intreb de unde stiu, mi se pare ca am visat dinainte ,demult , acum 1 an sau mai multi sau nu stiu cand.
O intamplare ciudata : Dormeam,si visam un cer de noapte, era albastru inchis si plin de stele. Un grup de stele m-a atras , si am inceput sa ma uit atent la ele, deodata am simtit ca e ceva "rau" acolo, ca nu trebuie sa ma uit la ele ci sa fug, si m-am trezit dar inca visam ,si nu puteam sa ma misc. Aveam ochii deschisi, eram foarte treaz, vedeam lumina din cealalta camera, auzeam televizorul, dar nu ma puteam misca deloc, nici un deget, imi era foarte frica de acel lucru rau, asa l-am simtit, parca ma prinsese , am vrut sa strig pe cineva din cealalta camera ,dar nu puteam sa deschid gura , si mi-a venit gandul ,ca acel lucru rau imi fura "energia", asa m-am gandit. Tot timpul ma gandeam ca trebuie sa ma trezesc si sa scap, pentru ca acel "rau" imi fura toata "energia" , cred ca 1 minut am stat asa, foarte constient de locul unde ma aflu, si cu ochii deschisi dar nu m-am putut misca.
Tota lumea spune ca am visat, dar nu a fost asa. Am vazut mai tarziu la Discovery un film despre Sleep Paralisis , si cred ca asta mi s-a intamplat. Acolo incercau sa explice amintirile despre rapirea de catre extraterestri prin sleep paralisis, eu nu imi amintesc de extraterestrii, dar la fel ca aia de acolo eram treaz si nu ma miscam.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 22 Jun 2004, 09:24 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Da, Jack, fenomenul de Sleep Paralysis este destul de des intalnit - in special la fetele tinere, cand primesc "vizita" unei entitati malefice denumita incub (succub la baieti) sau, in termeni populari, "zburator". Intalnirea respectiva se poate solda inclusiv cu contact sexual; cunosc chiar un caz cand femeia a ramas insarcinata, din fericire a suferit un avort spontan. Cauzele acestui tip de agresiune pot fi: o incarcatura energetica malefica a locului, o legatura afectiva veche intre agresat si agresor sau o intrare in rezonanta a victimei cu entitatea agresoare pe fondul unui psihism necorespunzator (frustrare sexuala, furie, deznadejde etc.)
Remedii: un Tatal Nostru inainte de culcare sau in momentul constientizarii agresiunii, sau - daca agresiunea e puternica - citirea Acatistului Sfantului Arhanghel Rafail (tot inainte de culcare). Arhanghelul Rafail are, printre altele, misiunea de a duce sufletele celor adormiti in Cerul de origine.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 22 Jun 2004, 10:12 AM
Mesaj #52


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Insarcinata zici... cu mitul Zburatorului... rofl.gif Bai ce ghinion ca a avortat spontan. Tare mi-ar fi placut sa-l analizam genetic pe copilul Zburatorului. Un avort aproape convenabil as putea spune! rofl.gif

Sleep paralysis este un fenomen absolut natural. Se produce in felul urmator: cand omul doarme, se taie legaturile nervoase catre membre pentru a impiedica somnambulismul. In teorie, aceste legaturi se taie cand intri in somn si, la terminarea somnului, se refac. Dar uneori, la granita dintre somn si trezire, ceva nu functioneaza bine si asta are ca rezultat unul dintre urmatoarele fenomene:

1. Starea de paralizie se instaureaza un pic prea devreme cand omul inca nu doarme (starea hypnagogica)
2. Starea de paralizie ramane cateva secunde dupa trezirea omului (starea hypnopompica)

In ambele cazuri individul este paralizat si, evident, trage o sperietura strasnica.

Ati observat ca, atunci cand aveti un cosmar, va e aproape intotdeauna greu sa fugiti sau chiar sa strigati? Cauza e aceeasi: sunteti in somn si nu aveti legatura nervoasa cu mainile, picioarele si, uneori, nici cu gura.

Dar evident ca e mai romantic sa presupunem ca stau Incubus si Succubus in spatele nostru de fiecare data cand adormim! rofl.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 22 Jun 2004, 10:45 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Insarcinata zici... cu mitul Zburatorului...  Bai ce ghinion ca a avortat spontan. Tare mi-ar fi placut sa-l analizam genetic pe copilul Zburatorului. Un avort aproape convenabil as putea spune!

Lasa avortul (si mistourile prost plasate) si explica sarcina. Banuiesc ca, din lipsa unei argumentatii stiintifice, o sa dai vina pe biata fata si o sa sustii ca n-a fost cuminte...

QUOTE
Sleep paralysis este un fenomen absolut natural.

Da, si? Cine a zis ca e supranatural? tongue.gif

QUOTE
Se produce in felul urmator: cand omul doarme, se taie legaturile nervoase catre membre pentru a impiedica somnambulismul.

Mda, comod. "Se taie". Cine le taie? Din moment ce omul doarme, partea constienta e pa... Si cum explici atunci ca totusi exista somnambuli? La ei nu se mai taie?

QUOTE
1. Starea de paralizie se instaureaza un pic prea devreme cand omul inca nu doarme (starea hypnagogica)
2. Starea de paralizie ramane cateva secunde dupa trezirea omului (starea hypnopompica)

Bineinteles, astea sunt efectele fizice. Retine, efectele. N-ai explicat cauzele. Dupa cum n-ai explicat DE CE in cadrul acelei "sperieturi strasnice" omul are senzatia CLARA ca ESTE AGRESAT (Jack a spus ca simtea ca cineva ii fura energia jamie.gif ). Oare vampirismul energetic nu "se taie" odata cu legaturile alea nervoase?

QUOTE
Ati observat ca, atunci cand aveti un cosmar, va e aproape intotdeauna greu sa fugiti sau chiar sa strigati? Cauza e aceeasi: sunteti in somn si nu aveti legatura nervoasa cu mainile, picioarele si, uneori, nici cu gura.

Confunzi lucrurile. Nu era vorba de starea de somn. Si nici de topicul "Visele".

QUOTE
Dar evident ca e mai romantic sa presupunem ca stau Incubus si Succubus in spatele nostru de fiecare data cand adormim!

Sincer, imi scapa romantismul acestei situatii, care de altfel este pomenita atat de des in istoria diverselor popoare incat trebuie sa fii [autocenzurat] ca s-o ignori. In plus, ai tendinta de a deforma spusele celui pe care il interpelezi. Incubus si Succubus agreseaza preponderent persoane aflate la pubertate si care au conflicte interioare puternice. De unde ai scos tu generalizarea "de fiecare data cand adormim" e un mister. La fel ca si prezenta pe topicul de experiente personale a unui user fara.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 22 Jun 2004, 10:57 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Partea din creier care este activa atunci cand suntem in Sleep Paralisys mai afecteza si o arie vecina ei, care stimulata ii da omului senzatia de prezenta. Adica are impresia ca este cineva langa el.

Experiente cu sleepparalisys.
Am visat ca mergeam pe strada si m-am intalnit cu Diavolul. Eu ma gandeam, oau, ce misto, dar am luat-o la fuga pentru ca arata destul de nasol. Am intrat in casa si am inchis usa. Din nush ce motiv am decis ca trebuie sa duc gunoiul afara, asa ca am deschis usa si am iesit pe hol, sa ma duc la ghena. Cand ma intorc spre usa (eram in holul blocului, usa de la casa era deschisa, si lumina din casa se proiecta lung pe zid) vad niste umbre cum se strecoara in casa, pe perete.

Intru in casa, inchid usa in spatele meu si incep sa caut 'demonii' (asa le ziceam) cu pompa de desfundat chiuveta in mana. Caut prin fiecare camera, intru apoi in baie la mine. Toata casa era cufundata intr-o slaba lumina galbena-electrica (de la becuri, duhh!). In baie nimeni. Aud insa un sasait, sau marait, si ma uit in sus. Agatat de tavan era un om (chestie) imbracat in zdrente negre, de fapt negru c totul (dar nu de rasa negru, pur si simplu era o chestie neagra cu forma de om). Nu am apucat sa il lovesc cu pompa de desfundat chiuveta ca s-a taiat filmu' si m-am pomenit pe un camp, cu chestia aia dupa mine. Ma gandesc: parca stiam ca dracii nu intra in biserica... hmmm... si imi apare o biserica (poate catedrala) mare in fata, cu vitralii si a multe arcade, si cu o turla mare. Intru inauntru si stau. Aud apoi o voce: "Nu poti sa scapi de mine nicaieri. Toata lumea asta este a mea." Si simt cum ceva ma ridica spre turla bisericii (eram inauntru, si ma ridicam cu viteza spre tavan). La un moment dat ma opresc sus, aproape de tavan. Ma uit in jos si vad ca pamantul se deschide, facand loc unei prapastii pline de flacari. Incep sa cad, in flacari. Si cad si cad, si ma trezesc. Eram intins pe spate in pat, nu puteam sa ma misc si imi era foarte cald. Ardeam parca tot. Ma gandeam ca este ceva in neregula aici. Apoi simteam de parca ma miscam, alunecam din pat (eram treaz aici). Ma gandesc la un moment dat, "buei, daca e dracu, tre' sa fie si dumnezeu, nu? Ala de ce nu face nimic?" Incep apoi sa ma racesc incet incet, si cand am simtit ca nu imi mai e cald, am putut sa ma misc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 22 Jun 2004, 11:28 AM
Mesaj #55


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Lasa avortul (si mistourile prost plasate) si explica sarcina. Banuiesc ca, din lipsa unei argumentatii stiintifice, o sa dai vina pe biata fata si o sa sustii ca n-a fost cuminte...


Sa explic sarcina... in primul rand nu ai nici o dovada ca a fost o sarcina, am dreptate? de-aia ziceam ca a fost un "avort" convenabil.

Iar daca a fost insarcinata cu adevarat, tu ce crezi ca e mai probabil? sa fi ramas din cauza prietenului ei sau din cauza unui demon din cealalta lume? devil.gif

QUOTE

Da, si? Cine a zis ca e supranatural?


Unii care ziceau de Incubus... nu mai stiu exact cine anume... tongue.gif

QUOTE

Mda, comod. "Se taie". Cine le taie? Din moment ce omul doarme, partea constienta e pa... Si cum explici atunci ca totusi exista somnambuli? La ei nu se mai taie?


Exact, la ei nu se taie. Nu exista mecanisme care sa functioneze perfect. Insa as fi tare curios daca mi-ai arata un caz de somnabul care sa sufere de sleep paralysis. Asta ar fi ceva realmente interesant... wink.gif

QUOTE

Bineinteles, astea sunt efectele fizice. Retine, efectele. N-ai explicat cauzele. Dupa cum n-ai explicat DE CE in cadrul acelei "sperieturi strasnice" omul are senzatia CLARA ca ESTE AGRESAT (Jack a spus ca simtea ca cineva ii fura energia  ). Oare vampirismul energetic nu "se taie" odata cu legaturile alea nervoase?


Faptul ca nu am explicat nu implica existenta unei cauza demonice... rofl.gif Eu ti-am aratat un mecanism care uneori nu functioneaza. Ce mecanism al omului cunosti tu care sa functioneze perfect? sunt tare curios...

QUOTE

Confunzi lucrurile. Nu era vorba de starea de somn. Si nici de topicul "Visele".


Nu? ia sa vedem... "Dormeam,si visam un cer de noapte..." Ca sa vezi... era vorba de somn... a dracu' coincidenta! rofl.gif

QUOTE

Sincer, imi scapa romantismul acestei situatii, care de altfel este pomenita atat de des in istoria diverselor popoare incat trebuie sa fii [autocenzurat] ca s-o ignori.


Nu o ignor. O explic! Asta e diferenta intre noi... wink.gif

QUOTE

In plus, ai tendinta de a deforma spusele celui pe care il interpelezi. Incubus si Succubus agreseaza preponderent persoane aflate la pubertate si care au conflicte interioare puternice. De unde ai scos tu generalizarea "de fiecare data cand adormim" e un mister. La fel ca si prezenta pe topicul de experiente personale a unui user fara.


Am presupus ca tu consideri pe I si S vinovati pentru sleep paralysis. Daca nu e asa, imi cer scuze.

Acest topic a fost editat de Catalin: 22 Jun 2004, 11:31 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 22 Jun 2004, 12:07 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
QUOTE
Bineinteles, astea sunt efectele fizice. Retine, efectele. N-ai explicat cauzele. Dupa cum n-ai explicat DE CE in cadrul acelei "sperieturi strasnice" omul are senzatia CLARA ca ESTE AGRESAT (Jack a spus ca simtea ca cineva ii fura energia  ). Oare vampirismul energetic nu "se taie" odata cu legaturile alea nervoase?





Faptul ca nu am explicat nu implica existenta unei cauza demonice... Eu ti-am aratat un mecanism care uneori nu functioneaza. Ce mecanism al omului cunosti tu care sa functioneze perfect? sunt tare curios...


are senzatia clara. De cand ai o senzatie clara?

si acum, raspunsul vine din partea mea:
QUOTE
Partea din creier care este activa atunci cand suntem in Sleep Paralisys mai afecteza si o arie vecina ei, care stimulata ii da omului senzatia de prezenta. Adica are impresia ca este cineva langa el.


aceeasi parte, atunci cand este stimultata, ii da omului senzatia ca se afla intr-un tunel. Hmm... parca incep sa vad ceva interesant aici. Si tot acea parte este stimulata cand creierul ramane fara aer... wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 22 Jun 2004, 12:11 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Sa explic sarcina... in primul rand nu ai nici o dovada ca a fost o sarcina, am dreptate?

N-ai. Pentru ca un avort spontan se produce dupa o sarcina. In general.

QUOTE
Iar daca a fost insarcinata cu adevarat, tu ce crezi ca e mai probabil? sa fi ramas din cauza prietenului ei sau din cauza unui demon din cealalta lume?

Aha, deci a fost sarcina... Pai asta ziceam si eu. jamie.gif Ce ar fi fost cel mai probabil? Sa NU ramana insarcinata deloc. Si oricum nu in urma unui vis erotic cu un zburator. Dar a ramas! Deci, exceptand posibilitatea ca prietenul ei s-a transformat intr-un incub si i-a facut o vizita la ceas de seara, n-ai dreptate.

QUOTE
QUOTE


Da, si? Cine a zis ca e supranatural?


Unii care ziceau de Incubus... nu mai stiu exact cine anume...

OK, se pare ca tre' sa te iau de la zero... tongue.gif Si incubul e alcatuit tot din energie, ca orice altceva in univers. De cand e energia "supranaturala"? Cumva de cand n-avem amc-uri capabile sa "mearga" dincolo de 7 Hz? ohyeah.gif

QUOTE
Exact, la ei nu se taie. Nu exista mecanisme care sa functioneze perfect. Insa as fi tare curios daca mi-ai arata un caz de somnabul care sa sufere de sleep paralysis. Asta ar fi ceva realmente interesant...

De acord, dar tot n-ai specificat cine/ce este responabil pentru sleep paralysis. Efectul e ca omul nu se poate misca... Care e cauza? Imperfectiunea unui mecanism (subconstient as zice, ca sa te ajut) menit sa impiedice omul sa faca o plimbarica pe streasina casei? Cam fragila "teoria"... De ce nu o agresiune din partea unei entitati nedetectabile senzorial/inexplicabila materialist-stiintific? Nu cumva din cauza ca tu excluzi de fapt "probabilitatea" (tot vorbeam de ea) ca astfel de entitati sa existe?

QUOTE
Faptul ca nu am explicat nu implica existenta unei cauza demonice...

Corect, nu implica. Dar nici n-o exclude! Iar aici intervine perceptia subiectului. Daca el a decodificat starea respectiva ca fiind o agresiune - si nu o imperfectiune a sistemului antisomnambulism - nu vad de ce te mai obosesti sa demonstrezi contrariul.

QUOTE
Eu ti-am aratat un mecanism care uneori nu functioneaza.

Corect, uneori. "Cand?" - asta e intrebarea.

QUOTE
Nu? ia sa vedem... "Dormeam,si visam un cer de noapte..." Ca sa vezi... era vorba de somn... a dracu' coincidenta!

Repet, e o diferenta intre starea de neputinta din timpul unui cosmar si sleep paralysis. Deci nu ne referim la somn. De altfel, ai spus-o chiar tu ca intervine inainte sau dupa somn.

QUOTE
QUOTE


Sincer, imi scapa romantismul acestei situatii, care de altfel este pomenita atat de des in istoria diverselor popoare incat trebuie sa fii [autocenzurat] ca s-o ignori.


Nu o ignor. O explic! Asta e diferenta intre noi...

N-ai "explicat" decat un efect. Deh... formatie stiintifica.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 22 Jun 2004, 12:31 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Sunt invizibil????

Am raspuns la intrebarea cu dracii, si de ce simte omul o prezenta... cry.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 22 Jun 2004, 01:47 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Blakut

Cu visu' tau, tu zici ca "Partea din creier care este activa atunci cand suntem in Sleep Paralisys mai afecteza si o arie vecina ei, care stimulata ii da omului senzatia de prezenta."
Eu as zice ca cineva ti-a transmis un mesaj:
QUOTE
"Nu poti sa scapi de mine nicaieri. Toata lumea asta este a mea."


Dragule, nu esti invizibil, am vazut ca dai raspunsuri... chiar inainte sa-ti pui intrebarile. tongue.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 22 Jun 2004, 02:04 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



N-am terminat cu prietenul Catalin, care intre doua postari dibace pe topicul de glumite - se pare singurul topic unde isi etaleaza adevarata masura a valorii - isi continua periplul forumistic pus sub egida generoasa a ateismului activ. Zice 'mnealui (cu humor, nu care cumva sa nu radeti!):

QUOTE
Abia asteptam sa se nasca si copilul lui Incubus... ar fi fost un mare pas inainte pentru genetica! Oricum, atentie intreprinzatorilor particulari! se pare ca e nevoie de pilule contraceptive si pentru demoni!


aproape simultan cu discutia noastra despre experientele personale:
QUOTE
Am presupus ca tu consideri pe I si S vinovati pentru sleep paralysis. Daca nu e asa, imi cer scuze.


Sa te ierte Dumnezeu. mwah1.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 22 Jun 2004, 03:14 PM
Mesaj #61


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

N-ai. Pentru ca un avort spontan se produce dupa o sarcina. In general.


Ai stat tu cu ea de manuta cand a avortat spontan?

QUOTE

Aha, deci a fost sarcina... Pai asta ziceam si eu.  Ce ar fi fost cel mai probabil? Sa NU ramana insarcinata deloc. Si oricum nu in urma unui vis erotic cu un zburator. Dar a ramas! Deci, exceptand posibilitatea ca prietenul ei s-a transformat intr-un incub si i-a facut o vizita la ceas de seara, n-ai dreptate.


Hai ca esti tare! Nu, pe bune acum! Daca tu crezi ca un demon nu prietenul ei a lasat-o insarcinata eu nu te pot convinge! rofl.gif

QUOTE

OK, se pare ca tre' sa te iau de la zero...  Si incubul e alcatuit tot din energie, ca orice altceva in univers. De cand e energia "supranaturala"? Cumva de cand n-avem amc-uri capabile sa "mearga" dincolo de 7 Hz?


Amc nu stiu ce inseamna dar am impresia ca nici nu e prea relevant... energia e supranaturala daca nu poate fi explicata prin legi ale fizice acceptate in acest moment de majoritate. Supranatural e relativ, bineinteles!

QUOTE

De acord, dar tot n-ai specificat cine/ce este responabil pentru sleep paralysis. Efectul e ca omul nu se poate misca... Care e cauza? Imperfectiunea unui mecanism (subconstient as zice, ca sa te ajut) menit sa impiedice omul sa faca o plimbarica pe streasina casei? Cam fragila "teoria"... De ce nu o agresiune din partea unei entitati nedetectabile senzorial/inexplicabila materialist-stiintific? Nu cumva din cauza ca tu excluzi de fapt "probabilitatea" (tot vorbeam de ea) ca astfel de entitati sa existe?


Nici prin cap nu imi trece sa exclud astfel de entitati. Eu am zis tot ce am avut de zis. Pe tine oricum nu te convinge nimeni de nimic...

QUOTE

Corect, nu implica. Dar nici n-o exclude! Iar aici intervine perceptia subiectului. Daca el a decodificat starea respectiva ca fiind o agresiune - si nu o imperfectiune a sistemului antisomnambulism - nu vad de ce te mai obosesti sa demonstrezi contrariul.


Pentru ca, dupa cum spunea Blakut, cele doua zone ale creierului responsabile de chestia asta sunt apropiate (o coincidenta presupun). Si, mai mult, nu intotdeauna SP e insotit de sentimentul agresiunii.

QUOTE

Corect, uneori. "Cand?" - asta e intrebarea.


Spune-mi te rog, cand exact vei avea urmatoarea pana de cauciuc? data exacta daca se poate!

QUOTE

Repet, e o diferenta intre starea de neputinta din timpul unui cosmar si sleep paralysis. Deci nu ne referim la somn. De altfel, ai spus-o chiar tu ca intervine inainte sau dupa somn.


Nu ai inteles ce am spus. SP este o stare care, in mod normal, intervine in timpul somnului. Ca orice mecanism, are erori. Uneori nu functioneaza deloc => somnambuli. Alteori se instaureaza un pic prea devreme sau ramane un pic prea mult si apare senzatia nasoala... nu e nimic mistic la mijloc! Iar alteori functioneza perfect dar ai un cosmar si atunci e nasol pentru ca vei avea senzatia ca nu poti sa fugi si, uneori, nici sa tipi!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 22 Jun 2004, 04:19 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Ai stat tu cu ea de manuta cand a avortat spontan?

Daca ti-as zice ca da, ai spune ca mint. Daca ti-as zice ca nu, ai spune ca ea a mintit. Pentru tine, este evident ca cineva trebuie sa minta si ca astfel de lucruri nu se pot intampla. Nu vreau sa intru intr-un offtopic, dar vreau sa-mi raspunzi cu da/nu la intrebarea "crezi in Imaculata Conceptie realizata de Fecioara Maria?". Asta asa, de amorul artei, banuiesc raspunsul... ohyeah.gif

QUOTE
Hai ca esti tare! Nu, pe bune acum! Daca tu crezi ca un demon nu prietenul ei a lasat-o insarcinata eu nu te pot convinge!

Sa nu simplificam lucrurile. Nu e vorba de ce cred sau nu cred eu sau altcineva. E vorba ca stiu ca asa ceva se poate si stiu si cum, dar chiar n-are sens sa explic asta cuiva care din structurile omului tine cont doar de prima... si cea mai putin importanta.

QUOTE
Amc nu stiu ce inseamna dar am impresia ca nici nu e prea relevant...

AMC = Aparat de Masura si Control. E relevant?

QUOTE
energia e supranaturala daca nu poate fi explicata prin legi ale fizice acceptate in acest moment de majoritate. Supranatural e relativ, bineinteles!

Uite, eu pe asta cu supranaturalul chiar n-o accept. Daca as constata un proces, un fenomen, o manifestare energetica samd inexplicabila prin legile fizicii actuale, nu m-as grabi sa pun stampila de "supranatural", ci as porni de la premiza ca ori sistemul meu senzorial e in revizie tehnica, ori stiinta/cunoasterea pe care o am e insuficienta ca sa-mi dau cu presupusu'. Deci, or constat ceva inexplicabil, ori am un daydream. Dupa cum am amintit, numarul urias de constatari ale fenomenului din "mitul zburatorului" exclude halucinatia sau vreo traire onirica - deci e ceva inexplicabil prin legile fizice acceptate, dar departe de a fi supranatural. Daca totusi insisti in directia asta, iti propun sa definim ca supranatural orice fenomen produs intr-un Cer superior Cerului 1 (deci si un simplu gand s-ar circumscrie definitiei) sau de catre o entitate apartinand unui regn superior celui uman. Daca esti de acord cu definitia asta, sunt si eu de acord cu energiile supranaturale.

QUOTE
Nici prin cap nu imi trece sa exclud astfel de entitati.

Tre' sa recunosc, aici m-ai surprins. spoton.gif Si cu stiinta, care le exclude, cum ramane?

QUOTE
Eu am zis tot ce am avut de zis. Pe tine oricum nu te convinge nimeni de nimic...

Nu e vorba de convingere. Si nici macar nu de stiinta... sau de cunoastere. E vorba de o stare diferita a constiintei (daca ai citit Osho). Ar mai fi de adaugat ca, oricum, nu toate lucrurile pe care le stii le poti si demonstra. De exemplu, banuiesc ca tu stii ca-ti iubesti parintii, prietena etc. Dar n-ai cum sa demonstrezi asta, pentru ca energiile divine ale iubirii sunt infinit mai inalte/"supranaturale" decat ale unui nenorocit de incub...

QUOTE
Pentru ca, dupa cum spunea Blakut, cele doua zone ale creierului responsabile de chestia asta sunt apropiate (o coincidenta presupun). Si, mai mult, nu intotdeauna SP e insotit de sentimentul agresiunii.

Nu intotdeauna SP e insotit de agresiune, dar intotdeauna astfel de agresiuni sunt insotite de SP. Te-ai prins unde bat? rolleyes.gif Ca tot vorbeam de cauze...

QUOTE
Spune-mi te rog, cand exact vei avea urmatoarea pana de cauciuc? data exacta daca se poate!

Nu era vorba de o asa-zisa tentativa a mea de extrapolare a SP in viitor, ci de jalonarea temporala a momentului agresiunii IN CADRUL unui SP. Atunci, cand, asa cum spuneai, "sistemul" nu functioneaza. Ca sa nu ne invartim in jurul cozii, afirm ca - desi omul se trezeste din somn in cursul unui SP - starea de paralizie se mentine si dupa revenirea creierului la emisia gamma (cea specifica starii de trezie) datorita si prin interventia factorului agresor. E o posibila explicatie a imperfectiunii sistemului. Daca e gresita, nu pot decat sa sper ca oamenii (eventual de stiinta) vor gasi adevarata cauza cand vor iesi din prapastia (eventual "abisul") de ignoranta a epocii materialiste actuale. drool.gif

QUOTE
Nu ai inteles ce am spus. SP este o stare care, in mod normal, intervine in timpul somnului. Ca orice mecanism, are erori. Uneori nu functioneaza deloc => somnambuli. Alteori se instaureaza un pic prea devreme sau ramane un pic prea mult si apare senzatia nasoala... nu e nimic mistic la mijloc!

Vezi mai sus daca o explicatie "mistica" e mai buna decat niciuna. Cu rezerva ca termeni ca "mistic" sau "supranatural" imi par cam fortati...

QUOTE
Iar alteori functioneza perfect dar ai un cosmar si atunci e nasol pentru ca vei avea senzatia ca nu poti sa fugi si, uneori, nici sa tipi!

Corect, dar aici nu era vorba de un cosmar. jamie.gif



Acest topic a fost editat de RZA: 22 Jun 2004, 04:40 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jun 2004, 04:27 PM
Mesaj #63


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (RZA @ 22 Jun 2004, 05:21 PM)
Cum ar putea sa convinga cineva care stie mai putin pe cineva care stie mai mult?

Aha. De asta nu-l convingi pe Catalin... spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 22 Jun 2004, 09:33 PM
Mesaj #64


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Nu vreau sa intru intr-un offtopic, dar vreau sa-mi raspunzi cu da/nu la intrebarea "crezi in Imaculata Conceptie realizata de Fecioara Maria?".


Nu. Dar de cand e ceea ce cred eu relevant? eu m-as putea insela! important e ce poti sustine cu argumente sau cu fapte, nu ceea ce crezi tu sau ce cred eu...

QUOTE

AMC = Aparat de Masura si Control. E relevant?


Nu prea... dar daca imi arati ca aparatul ala il masoara pe Incubus imi voi schimba parerea!

QUOTE

Uite, eu pe asta cu supranaturalul chiar n-o accept. Daca as constata un proces, un fenomen, o manifestare energetica samd inexplicabila prin legile fizicii actuale, nu m-as grabi sa pun stampila de "supranatural", ci as porni de la premiza ca ori sistemul meu senzorial e in revizie tehnica, ori stiinta/cunoasterea pe care o am e insuficienta ca sa-mi dau cu presupusu'.


Pai asa fac si eu! Supranaturalul este ceea ce inca nu am reusit sa explic prin stiinta/cunoasterea mea! Hai sa nu ne legam de semantica!

QUOTE

Deci, or constat ceva inexplicabil, ori am un daydream. Dupa cum am amintit, numarul urias de constatari ale fenomenului din "mitul zburatorului" exclude halucinatia sau vreo traire onirica - deci e ceva inexplicabil prin legile fizice acceptate, dar departe de a fi supranatural.


Poate s-a explicat si nu stim noi. Oricum, sunt de acord ca nu e nici o explicatie supranaturala la mijloc, tot e ceva! spoton.gif

Unde nu ne mai intelegem noi este la capitolul demoni. Tu ii consideri naturali iar eu supranaturali! smile.gif Daca il surprinzi pe demon pe AMC in conditii de laborator ai cuvantul meu ca voi deveni cel mai mare sustinator al lui Incubus! wink.gif

QUOTE

Tre' sa recunosc, aici m-ai surprins.  Si cu stiinta, care le exclude, cum ramane?


Vezi... asta nu prea intelegi tu! Stiinta nu exclude nimic din start. Doar religia se ocupa cu excluderi. Stiinta se ocupa cu includeri. Include toate lucrurile demonstrate experimental sau prin deductie. Fata de celelalte, nededuse sau neexperimentate, adopta o atitudine sceptica. Poate ca sunt reale, poate ca nu! Poate maine le vom include si pe ele!

QUOTE

Nu e vorba de convingere. Si nici macar nu de stiinta... sau de cunoastere. E vorba de o stare diferita a constiintei (daca ai citit Osho).


Am citit Osho. Daca tu te-ai duce la el si i-ai spune ca un demon a lasat insarcinata o fata ti-ar rade in nas!

QUOTE

Ar mai fi de adaugat ca, oricum, nu toate lucrurile pe care le stii le poti si demonstra. De exemplu, banuiesc ca tu stii ca-ti iubesti parintii, prietena etc. Dar n-ai cum sa demonstrezi asta, pentru ca energiile divine ale iubirii sunt infinit mai inalte/"supranaturale" decat ale unui nenorocit de incub...


Ba eu zic ca am cum sa demonstrez si dragostea fata de parinti si fata de prietena. Ba mai mult, oamenii isi demonstreaza zilnic dragostea fata de celalalt (sau lipsa dragostei!) asa ca nu inteleg de ce sa intre asta la capitolul "nedemonstrabil".

QUOTE

Nu intotdeauna SP e insotit de agresiune, dar intotdeauna astfel de agresiuni sunt insotite de SP. Te-ai prins unde bat?  Ca tot vorbeam de cauze...


Pai da. Cauza sentimentului de agresiune este SP care influenteaza si acea parte apropiata a creierului care se ocupa si de sentimentul de agresiune. De-aia ai agresiune uneori dar SP mereu. Ca tot vorbim de cauze si efecte...

QUOTE

Ca sa nu ne invartim in jurul cozii, afirm ca - desi omul se trezeste din somn in cursul unui SP - starea de paralizie se mentine si dupa revenirea creierului la emisia gamma (cea specifica starii de trezie) datorita si prin interventia factorului agresor.


Foarte frumos! Asta e o ipoteza testabila. Daca factorul agresor este cauza SP atunci nu poate exista SP fara factor agresor. Dar exista SP fara factor agresor din moment ce uneori avem SP fara sa ne simtim agresti. Deci ipoteza ta a picat testul! Daca poate exita SP fara factor agresor, atunci nu acesta e cauza SP. Elementar, dragul meu RZA!

Acest topic a fost editat de Catalin: 22 Jun 2004, 09:35 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 23 Jun 2004, 09:46 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Te contrazici:

QUOTE
QUOTE


AMC = Aparat de Masura si Control. E relevant?


Nu prea... dar daca imi arati ca aparatul ala il masoara pe Incubus imi voi schimba parerea!


QUOTE
Ba eu zic ca am cum sa demonstrez si dragostea fata de parinti si fata de prietena.

Crezi ca s-a inventat AMC-ul sa masoare asa ceva? ohyeah.gif

QUOTE
Unde nu ne mai intelegem noi este la capitolul demoni. Tu ii consideri naturali iar eu supranaturali!

Daca esti de acord cu definitia propusa de mine, ii consider si eu supranaturali. Pana atunci, am sa zic ca e supranatural (conform definitiei tale) orice fenomen care se manifesta in afara universului fizic, inclusiv gandurile, sentimentele etc. Deci iubirea ta pentru parinti e un fenomen supranatural, cel putin pana se va inventa AMC-ul care s-o masoare... spoton.gif

QUOTE
Vezi... asta nu prea intelegi tu! Stiinta nu exclude nimic din start. Doar religia se ocupa cu excluderi. Stiinta se ocupa cu includeri. Include toate lucrurile demonstrate experimental sau prin deductie. Fata de celelalte, nededuse sau neexperimentate, adopta o atitudine sceptica. Poate ca sunt reale, poate ca nu! Poate maine le vom include si pe ele!

Hmmm... deductii zici? Pai daca ne lansam in deductii, nu mai ai nevoie nici de laborator, nici de amc-uri. Prin deductii poti lansa cel mult o teorie, dar care - pana vor exista aparatele si tehnologia necesara demonstrarii ei - va ramane (doar) teorie. Ce te faci insa cand o teorie (sa zicem teoria ca exista entitati fara structura fizica care interfereaza cu omul) se sustine prin efecte convergente in realitatea fizica, desi cauzele apartin altor nivele existentiale? Mai concret? Sa luam un exemplu: blestemul. Cineva se gandeste urat la tine (indreapta catre tine o emisie dizarmonica), iar tu te imbolnavesti. Cauza este in afara universului fizic, efectul nu. Alt exemplu: un om se gandeste cu ura la o planta. Aceasta se ofileste. La fel, cauza este in afara universului fizic, efectul nu. Si daca ai de gand sa faci pe Toma Necredinciosu' in chestiunea asta, te anunt ca pentru demonstrarea efectelor psihicului uman asupra plantelor s-a luat Nobel in biochimie in 1998. tongue.gif La fel functioneaza si asupra animalelor, si asupra oamenilor etc. Ergo, exista fenomene care transced realitatea fizica dar cauzeaza efecte in aceasta, fara a fi considerate supranaturale.

QUOTE
Foarte frumos! Asta e o ipoteza testabila. Daca factorul agresor este cauza SP atunci nu poate exista SP fara factor agresor. Dar exista SP fara factor agresor din moment ce uneori avem SP fara sa ne simtim agresti. Deci ipoteza ta a picat testul! Daca poate exita SP fara factor agresor, atunci nu acesta e cauza SP. Elementar, dragul meu RZA!

"Daca factorul agresor este cauza SP atunci nu poate exista SP fara factor agresor."
ohmy.gif Cand am spus eu asa ceva?!
QUOTE (RZA)
Nu intotdeauna SP e insotit de agresiune, dar intotdeauna astfel de agresiuni sunt insotite de SP.

Mai baga o fisa.

Acest topic a fost editat de RZA: 23 Jun 2004, 09:47 AM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 23 Jun 2004, 10:00 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@RZA
QUOTE
Hmmm... deductii zici? Pai daca ne lansam in deductii, nu mai ai nevoie nici de laborator, nici de amc-uri. Prin deductii poti lansa cel mult o teorie, dar care - pana vor exista aparatele si tehnologia necesara demonstrarii ei - va ramane (doar) teorie.

Din cate stiu eu, pana in ziua de azi nimeni nu a vazut cum arata un electron, de ex, dar stim cu totii ca exista, si in plus exista o intreaga teorie legata de ei si alte particule dintr-astea "invizibile", teorie care sta in picioare. Deci nu neaparat trebuie sa vedem sau sa masuram niste chestii, ca sa le intelegem.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 23 Jun 2004, 10:19 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



My point exactly. spoton.gif E o chestiune de CREDINTA. Asa ca n-avem de ce sa ne vaitam de lipsa aparaturii care ne impiedica sa definim ca "stiintific" ceva ce in prezent doar constatam.
"Magia prezentului este stiinta viitorului" (Arthur C. Clarke)
QUOTE (Zorro)
Din cate stiu eu, pana in ziua de azi nimeni nu a vazut cum arata un electron, de ex, dar stim cu totii ca exista

Da, si ma intreb cati oameni au vazut personal cum arata un virus, sau planeta Jupiter. Si totusi, marea majoritate a oamenilor CRED ca exista ambele.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Jun 2004, 10:21 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ca nu i-a vazut e adevarat, dar s-au observat efectele lor. Aerul este invizibl, dar il simti. Nu trebuie sa vezi obiectul ca sa stii ca exista. Daca iti cade in cap o piatra nu trebuie sa o vezi, e de ajuns ca ai capul spart ca sa stii ca te-a lovit o piatra si nu ti-a pus Dumnezeu mana in cap.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 23 Jun 2004, 10:33 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Blakut, n-as vrea sa-ti retez elanu', dar te informez ca atunci cand s-au descoperit virusii oamenii nu au crezut "aberatia" (pai daca nu-i vedeau? tongue.gif ) si au ignorat recomandarile medicale de igiena care au urmat acestei descoperiri. Deci, corolar: Poa' sa fie un lucru demonstrat si para-demonstrat stiintific, ca tot inertia (ignoranta) ramane factorul determinant.
Culmea e ca daca-ti zice cineva ca exista o particula numita "foton" o sa crezi, desi pun pariu ca n-ai cum sa verifici, dar daca-ti zice ca exista o entitate numita "incub" o sa pretinzi s-o masori cu amc-u'. How about that?


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Jun 2004, 11:15 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Fotonul e inca in faza de teorie. De fapt in fizica nimeni nu stie cum arata atomul exact. Se fac modele. Momentan modelul acceptat este cel al lui Bohr cred (cu norii electronici, probabilitati... etc.)...

Nu exclud posibilitatea incubului, dar o halucinatie este mai probabila.

Visul meu de exemplu: nu il consider de loc manifestare paranormala.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 08:13 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman