HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Alcoolul - Circumstanta Atenuanta?!, ... scuza el ceva?!
Clopotel
mesaj 17 Feb 2004, 11:08 AM
Mesaj #1


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragi prieteni,
Va propun acum acest subiect deoarece, in urma unei intamplari, m-am gandit mult la el...

Datele problemei (doar un exemplu...)
Un cunoscut, la sfarsitul unui chef la care a ingurgitat suficient alcool ca sa nu mai stie cum il cheama, s-a urcat la volan. In drum spre casa a accidentat mortal o persoana chiar pe trecerea de pietoni.
....
El nu-si aminteste prea bine ce s-a intamplat si chiar omu' banuieste ca e o inscenare impotriva lui. Ca nu se considera vinovat...
....
Un prieten de-al lui: "Domnule, era baut, nu stia ce face.... nu a fost nimic cu intentie.... nu e un criminal"

Generalizarea problemei:
In loc de alcool puteau fi droguri si in loc de accident rutier putea fi: bataie, injunghiere, talharie, viol etc...

Intrebare: Poate fi alcoolul sau drogul o circumstanta atenuanta, o scuza, pentru cel vinovat????

Parerea mea este ca nu, din contra, el este mult mai vinovat, si daca ar fi sa dau o pedeapsa, as dubla cel putin perioada detentiei decat daca ar fi fost treaz. Plec de la ideea ca band fara masura el s-a pus singur in postura de a nu mai fi stapan pe corpul si mintea lui. Prin urmare toate actiunile ulterioare sunt consecinta directa a acestui fapt, de care el singur este raspunzator. Si mai mult... potentialul lui de a face rau in acele momente este imens...

Mi-ar placea sa spuneti si voi parerile voastre in legatura cu acest subiect...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 17 Feb 2004, 11:58 AM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Nu. Alcohoalele sau drogurile nu le consider a fi un motiv care sa atenueze - dar nici sa agraveze - pedeapsa. Oricum, el nefiind constient de cele intamplate, va avea suficient timp sa mediteze asupra lor (nu sunt in masura sa apreciez cat, dar nu cred ca ar trebui sa fie mai putin/mai mult decat pentru unul care comite aceleasi fapte fiind lucid).

Si coborind la fapte mai putin grave, alcoolul nu e scuza pentru orice ar face/spune cel in cauza, dupa o anumita cantitate doar iese la suprafata o latura care exista deja acolo, alcoolul nu adauga nimic nou, doar faciliteaza anumite manifestari care altfel ar fi reprimate de constient.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 17 Feb 2004, 12:39 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Un om din moment ce bea sau ia droguri nu are nici o circumstanta atenuanta, dimpotriva din moment ceia asemenea substante el trebuie sa se gandeasca inainte la eventualele consecinte/repecursiuni.
"Nu poti omori baba pe trecerea de pietoni si apoi sa spui ca nu ai vrut si ca alcoolul a omorat-o."(citat spus de mine cuiva ca traspuns la vorbele sale); din moment ce un om a vrut sa se imbete trebuia sa-si accepte eventualele fapte comise in timpul starii de ebrietate, inainte trebuia sa se gandeasca si la raul pe care poate sa-l faca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Feb 2004, 12:39 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Zed
mesaj 17 Feb 2004, 01:06 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@TriRegnum ,
CODE
Un om din moment ce bea sau ia droguri nu are nici o circumstanta atenuanta, dimpotriva din moment ceia asemenea substante el trebuie sa se gandeasca inainte la eventualele consecinte/repecursiuni.


Da , numai ca intotdeuna se gaseste cate un avocat care sa pledeze ca persoana a actionat in afect .

Acest topic a fost editat de Zed: 17 Feb 2004, 01:07 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Feb 2004, 02:23 PM
Mesaj #5


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Da Zed, ai dreptate sa te gandesti ca el a facut fapta rea afectat de alcool sau drog, dar cauza este de fapt ca el a baut voit, adica s-a pus singur in incapacitatea de a se mai controla. Este ca si cum ai lovi pe cineva cu ochii inchisi si ai motiva dupa aceea ca tu n-ai vazut nimic...

Flu ... oare tentativa este mai putin grava?! Cu cat? Potentialul de a face rau, dupa ce ai baut, este ca poti sa treci peste o baba pe trecerea de pietoni si sa-ti continui drumul zamband si sa lovesti si grupul ala de copiii care se joaca linistiti pe trotuar sau mai stiu eu unde... si raul poate continua ... nu are limite ... in asta ar consta gravitatea adevarata ....parerea mea...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 17 Feb 2004, 02:35 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



@Clopotel: nu cred ca am spus asa ceva. Din punct de vedere legal, tentativa e mai putin grava, dar din punct de vedere moral, in fata altor legi (sa le spunem divine) cred ca tentativa conteaza la fel de mult ca si fapta propriu-zisa.

Ideea mea era ca cel care a comis o fapta sub influenta alcoolului este la fel de vinovat ca si cel care ar fi comis aceeasi fapta, fara influenta vreunei substante... Eu daca as bea mai mult decat ma tine, nici macar nu m-as gandi sa ma urc la volan (nu m-as urca nici daca as fi baut putin), insa respectivul treaz fiind, probabil ca avea de gand sa se urce mai mai tarziu indiferent de starea sa de ebrietate, mizand pe calitatile sale de sofer (poate, sau pe altceva, ca nu se va intampla nimic rau, ca nu va prins etc...).

Subliniez: Alcoolul nu este o scuza pentru nimic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Feb 2004, 07:14 PM
Mesaj #7


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Da @Flu , ai perfecta dreptate... insa aici eu nu am avut in vedere nenorocirile facute de cineva care e treaz, ci doar daca este sub influenta alcoolului sau a drogurilor... restul nu face obiectul topicului ... in ideea in care am vrut sa o aduc eu in discutie...

Uite... multi spun ca iau ceva la bord ca sa isi faca curaj... si isi fac asa de mult curaj incat devin total "iresponsabili" in actele lor, dar ei de fapt sunt foarte responsabili pentru ca au devenit "iresponsabili". Este un joc de cuvinte, dar asta e...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 17 Feb 2004, 08:18 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Nu, alcoolul sau drogurile nu sunt circumstante atenuante. Dimpotriva, din cate stiu, in majoritatea tarilor legea le considera circumstante agravante. Si pe buna dreptate. Asta din punct de vedere legal . Daca ne gandim la legile omenesti - nici acestea nu il scuza pe individ -unul care alege sa bea pana isi pierde mintile, sau se drogheaza, renunta de buna-voie la calitatea sa de om, de fiinta rationala.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 18 Feb 2004, 03:52 AM
Mesaj #9


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



De fapt, este omor cu premeditare. Nu pentru ca a baut, ci pentru ca s-a urcat la volan baut - vehicolul devine arma crimei.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 19 Feb 2004, 01:53 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Nu - nici vorba - cum sa fie corcumstanta atenuanta? Pai respectivul a baut intentionat ca sa zic asa, nesilit de nimeni - si stia ca va conduce autoturismul.
"Nu a vrut dom'le" e o circumstanta atenuanta cand lovesti pe cineva fara sa fi baut - fara ca acel cineva sa fie pe trecerea de pietoni si fara sa ai peste viteza legala. Atunci e.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 20 Feb 2004, 10:29 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



E adevarat ca "unul care alege sa bea pana isi pierde mintile, sau se drogheaza, renunta de buna-voie la calitatea sa de om, de fiinta rationala", dar de ce nu e voie? Societatea ii interzice individului dreptul de a se izola sau de a trai in lumea lui proprie. In ziua de azi, e foarte greu sa traiesti singur ca un calugar sihastru (e si greu sa gasesti un loc), iar daca innebunesti, in loc sa ti se dea voie sa traiesti in universul tau minunat, ajungi la balamuc. Betia cel putin e temporara, dar tot nu e permisa. In loc sa fie o circumstanta atenuanta, e o circumstanta agravanta, de parca omul nu ar avea dreptul sa evadeze putin din realitate fara sa il mai intereseze ce face fara voia lui in acest timp.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 20 Feb 2004, 12:44 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@MonicaV
CODE
In loc sa fie o circumstanta atenuanta, e o circumstanta agravanta, de parca omul nu ar avea dreptul sa evadeze putin din realitate fara sa il mai intereseze ce face fara voia lui in acest timp.


Poate sa evadeze unde vrea el dar nu periclitand viata altora .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 20 Feb 2004, 04:46 PM
Mesaj #13


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



@MonicaV...
Asa cum spune si Zed, cineva poate sa bea pana intra in coma alcoolica din partea mea, dar sa stea cuminte la locul lui.

Majoritatea relelor din lumea asta: accidente rutiere, violuri, crime etc. se fac sub influenta alcoolului sau a drogurilor.
Nu zic sa se interzica bautura, ca si eu mai trag cate un paharel, ca toti oamenii probabil, dar daca unu face un accident sau viol si se dovedeste ca era baut, atunci eu as dubla pedeapsa pentru el, decat in cazul in care nu era baut. La asta ma refer eu...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 20 Feb 2004, 06:58 PM
Mesaj #14


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Pentru mine e important ce se intampla cu adevarat la o betie "crunta": se reprima personalitatea sau ii da putere? Pentru mine inca nu e clar. Dar daca (cum spun majoritatea) bautura da curs celor mai ascunse sau timide idei, simtiri, ganduri, atunci este clar ca bautura nu reprezinca nici o circumstanta atenuanta..criminalul era in tine si tu i-ai intins doar o mana.
Dar daca suprima personalitatea, in speta individul? Atunci nu e acelasi lucru. Eu voi continua aici doar intr-o ipoteza. Constiinta este data la o parte de subconstient (inconstient...nu il stiu asa bine pe Joung) si in consecinta nu mai este individul ci doar omul ca primata, ca animal daca imi permiteti. De ce sa condamnam corpul pana la umra, cand avocatii scapa criminalii doar pentru "nebunie temporara"? Din moment ce inconstientul nu e al nostru de ce sa condamnam constientul?
Poate spuneti ca asta e pura speculatie... De ce a baut? doar omul a baut,nu? Asa e sorry.gif . Aici discutia ar putea continua asupra cauzelor. Nu cred un individ normal, fara inclinatii criminale bea ca sa omoare. El are alte cauze. Bea de necaz, de suparare, de placere etc.
Este vreo concluzie? Depinde de la individ la individ si nimeni nu trebuie acuzat fara o analiza mai amanuntita. Criminal e cel ce constientizeaza actul si nu se gandeste la consecinte cand il face.


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 20 Feb 2004, 07:18 PM
Mesaj #15


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, PIT-a-PAT! welcome.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 21 Feb 2004, 05:12 AM
Mesaj #16


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE (PIT-a-PAT @ Feb 20 2004, 11:58 AM)
Criminal e cel ce constientizeaza actul si nu se gandeste la consecinte cand il face.

PIT-a-PAT, welcome.gif
Pana la 18 ani cand isi ia permisul de conducere, cred ca oricine stie ca alcoolul iti reduce serios reactiile si ca este periculos sa conduci. Deci actul de a te urca la volan baut este o decizie constienta ale carei consecinte le stii.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 21 Feb 2004, 09:47 AM
Mesaj #17





Guests






Desi e posibil sa repet ce au spus multi altii, iata si parerea mea: nu, bautura nu te disculpa. Daca ai baut si faci acte reprobabile, nu te poti scuza :"Dom'ne, eram beat, nu stiam ce fac", pt ca nu te pune nimeni sa-ti bei mintile. Eu nu accept bautura ca scuza nici in banalul,deja, inselat, darmite in alte situatii...Chiar daca omul alege sa bea , poate bea cu masura.Sau, daca vrea sa se faca praf, sastea dracului acasa si , dupa ce si-a dus scopul la indeplinire sa traga un somn sa-si revina.Abia apoi poa' sa iasa cu masina sau safaca cine stie ce.
Si parerea mea e ca bautura iti da curajul sa faci ceea ce in stare treaza nu ai curajul sa faci, desi ai cam vrea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 21 Feb 2004, 12:15 PM
Mesaj #18


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Mistinguett ... Daca respectivul este chiar inconstient? Eu nu am patit-o si nu cred ca o sa beau vreodata in halul asta...dar am prieteni care nu mai tin minte ce au facut si se minuneaza si isi fac cruce cand le povestesc altii. Daca au fost constienti de ce au facut? Daca ar fi fost ei, ar tine minte sau macar ar fi avut vreo forma de a renunta. Este imposibil sa devii inconstient?


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 21 Feb 2004, 02:51 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@PIT-a-PAT inconstient ?! Fiecare isi duce sticla la gura constient .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 22 Feb 2004, 03:00 AM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Da Zed. Asa e.

Eu mi-am pierdut casa. Ma duc sa beau sa-mi treaca. Beau...Vreau sa beau, duc sticla la gura. Mai beau odata.........Ma trezesc dimineata. Arestat. Nu am fost constient, nu eu am omorat. NU am baut ca sa omor, nici ca sa ma distrez, am baut sa scap de greutatea grijilor.
Oare EU am omorat? Am avut vreun pic de vointa? Eu cred ca la asemenea "betii", un om mereu bine intentionat, nu mai e el. Constientul se pierde...la fel ca in somn. Daca ai omora cand esti somn-ambul tot criminal te numesti?

(e vre-un doctor p-aici? Poate bautura rupe legatura constientului cu organul creier?)


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 22 Feb 2004, 03:16 AM
Mesaj #21





Guests






Mai,PIT-a-PAT, io am impresia ca-ti camplace sa bei de sa uiti de tine...Sau iti place sa faci ceva contra vantului...Crezi ca daca pierzi casa si te imbeti, cand te duci o gasesti la loc sau ce? Nu zice nimeni sa nu bei de suparare...Da' daca tot ai chefuri din astea , izoleaza-te fratele meu, si gata.Nu omori pe nimeni, decat, eventual pe tine. Si eu am baut sa uit...Ba chiar am baut alcool si am luat barbiturice , dar am facut asta acasa la mine, cand eram singura.Si apoi m-am culcat.N-am omorat pe nimeni, nici macar pe aia de meritau.Ce e asade greu sa intelegi ca nu-ti baga nimeni palnia pe gat.BEI CONSTIENT , automat stii consecintele.Asa ca ce pana mea? Inconstienta?? Nu domne, nepasare...Si aia e mai grava...Te doare in c*r ce se va intampla dupa ce bei ca porcu(la general vorbind, nu ma refer la tine). Ei bine, pt asta si io as mari pedeapsa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose
mesaj 22 Feb 2004, 03:31 AM
Mesaj #22


child in time
*****

Grup: Membri
Mesaje: 551
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 590



Pit-a-Pat, gandeste-te asa: vrei sa uiti de probleme si bei; si te urci la volan. Si, lipsit de vointa asa cum esti, lovesti un copil pe trecerea de pietoni. Crezi ca te-ai putea vreodata uita in ochii parintilor lui si spune ca nu erai constient si ar trebui sa fii iertat pentru ca nu ai stiut cand sa te opresti? Nu. Alcoolul nu e o circumstanta atenuanta; cu viata ta poti face orice doresti, dar nu imi spune ca exista vreo scuza pentru raul pe care l-ai facut altuia pentru ca tu nu ai putut sa lasi jos sticla, pentru ca scuze nu ajuta la nimic.


--------------------
"In fapta, lumea-i visul sufletului nostru..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 22 Feb 2004, 03:40 AM
Mesaj #23


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Nu exista scuza pt bautura prea multa sau fapte petrecute cind esti beat. Numai betivii aduc argumentul asta. Iar treaba cu "nu eram eu" e labareala curata.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 22 Feb 2004, 04:06 AM
Mesaj #24


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE (Rose @ Feb 21 2004, 08:31 PM)
Pit-a-Pat, gandeste-te asa: vrei sa uiti de probleme si bei; si te urci la volan. Si, lipsit de vointa asa cum esti, lovesti un copil pe trecerea de pietoni.

Completarea mea la asta ar fi: si nah, ca ai dat de mai multe decat aveai! rofl.gif rofl.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 22 Feb 2004, 10:47 AM
Mesaj #25


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



Chiar ca nu exista nici o scuza.

Iti bei mintile si pe urma spui "n-am fost eu". Dar cine a fost?
Tot afirmand ca de vina e o alta latura a personalitatii rezulta ca un om beat e schizofrenic, are personalitate multipla. Una sta cuminte acasa si nu face prostii, alta se urca la volan si omoara pe cineva. Apoi strigi sus si tare: "Stiti, adevaratul eu ...eram acasa cand s-a intamplat!" Poti astepta sa fii credibil; posibil sa imbatranesti asteptand...


--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fargakos
mesaj 22 Feb 2004, 01:17 PM
Mesaj #26


Autorul celui mai interesant Editorial din 2004
*****

Grup: Membri
Mesaje: 740
Inscris: 19 February 04
Din: in centrul salii
Forumist Nr.: 2.276



Alcoolul nu poate fi scuza pentru ceea ce ai facut. Eu unul nu prea beau si daca mai gust un pahar o fac ca sa mai prin curaj si voie buna. Si pot spune ca nu m-am imbatat niciodata( mai este timp biggrin.gif ), dar cand o voi face (daca o voi face) voi avea grija sa nu umblu dupa aceea pe strazi sau mai bine fac ca si un unchi de-al meu: cand simte ca i se taie firul, merge tinta la plapumioara.


--------------------
"Daruind vei dobandi!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 22 Feb 2004, 02:35 PM
Mesaj #27


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Dap. Sunt privit ca un betiv notoriu laugh.gif

@Rose: normal ca nu m-as putea uita in ochii parintilor, doamne fereste. Daca mi s-ar intampla mie cred ca nu m-as mai uita in ochii nimanui si daca nu m-ar condamna cineva m-as duce singur la mititica.

Eu n-am baut niciodata sa uit de mine. Si cred cu tarie tongue.gif ca nu voi reusi "performanta asta". Dar ma gandesc ca mi se poate intampla. Nici nu stiti ce real vad kestia asta: si sa regret o viata apoi. Si din cauza asta inteleg orice persoana (si eu privesc orice persoana ca pe una lipsita de rautate..pana la proba contrarie) care a patit-o. Se va pedepsi singura. In orice caz, aluia care zice ca nu a fost el si nu trebuie condamnat, sa nu i se ierte nimic (sa nu intelegeti aici ca m-am contrazis va rog ph34r.gif ).
Nu voi sari niciodata in capul unui individ fara sa privesc mai atent problema. Exista cazuri si cazuri si voi nu vreti sa priviti decat dintr-o anumita perspectiva. Cred ca aici mai e loc si de gri.


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 22 Feb 2004, 03:55 PM
Mesaj #28


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Omule,
Da un exemplu de situatie gri, cum spui tu, in care e inplicata viata unui om. ohmy.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 22 Feb 2004, 10:36 PM
Mesaj #29


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Nu voi da nici un exemplu ca ma vei contrazice oricum. Dar pentru tine conteaza doar daca este omorat cineva? Doar atat?
Eu am spus ce am spus pentru ca am prieteni care efectiv nu ii recunosc cand beau. Si nici ei nu numai ca nu se recunosc, dar nici nu isi aduc aminte. Si este vorba de prima oara cand ti se intampla, pentru ca apoi nu vei mai bea daca patesti asa.


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 23 Feb 2004, 03:33 AM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Daca as comite un accident, eu as fi in stare sa ma uit in ochii parintilor copiilor si sa spun ca nu am mustrari de constiinta, pentru ca nu a fost un act intentionat. Betia mi s-ar parea o circumstanta atenuanta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 23 Feb 2004, 09:35 AM
Mesaj #31


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Despre alcool - nu gasesc nici o circumstanta atenuanta. Pai asa hai sa bem cu totii pana cadem in sant si sa facem toate tampeniile, ca doar nu am fost in toate mintile cand am facut nu stiu ce fapte. Si sa fim achitati. Nu merge asa. Sticla o duci la gura constient. Si daca esti la necaz si ai ceva minte in cap, nu te mai duci sa bei, ca asta agraveaza si mai mult situatia. Mai bine iti pastrezi mintea limpede. Daca o luam in sensul asta, circumstante atenuante se gasesc si pentru crime si pentru violuri si pentru toate. Hai sa-i eliberam pe puscariasi, ca poate au baut, si nu stiau ce fac. Ei sunt oameni de treaba, de altfel. devil.gif


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 23 Feb 2004, 03:47 PM
Mesaj #32


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



rofl.gif Monica ... esti de belea auzi... rofl.gif , parca vad si un dialog intre Monica si unu beat care tocmai trece cu masina peste ea pe trecerea de pietoni:
- Haacccc... baiiiii ... de ce stai bre lungita pe zebra aia?... zooofiloooo...haaaccc.... pardon....da mai incet din fundu' ala ca m-ai zdruncinat si pe mine ....
- Nesimtitule .... daca nu erai baut la volan, te dadeam in judecata pentru calomnie,.... dar norocul tau ca esti beat....asa te inteleg.... - zice Monica inaltandu-se incet ... incet ...

PS. orice asemanare cu fapte sau personaje reale, e pur intamplatoare....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xsimonax
mesaj 27 Feb 2004, 01:39 PM
Mesaj #33


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 40
Inscris: 23 November 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.274



Alcoolul nu reprezinta in nici un caz o circumstanta atenuanta pentru a comite fapte ilegale. Desi se poate argumenta ca in momentul realizarii actului omul nu era constient de ceea ce face, aceasta inconstienta isi are radacinile intr-un act constient: el singur a dus la alterarea proceselor psihice pana la starea de incostienta. Aceasta este deosebirea intre inconstienta cauzata de alcool, droguri si cea cauzata de o boala psihica. Si din aceasta cauza eu nu cred ca se pot acorda circumstanta atenuante.


--------------------
"Intre lege si judecata unei minti echilibrate, o prefer intotdeauna pe cea din urma"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 3 Mar 2004, 05:32 AM
Mesaj #34


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Individul are dreptul sa isi altereze propriile sale procese psihice pana la starea de incostienta (sau sa evadeze din realitate). Nu este obligat sa ramina constient sau sa mentina contactul cu realitatea. Cel putin, nu ar trebui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xsimonax
mesaj 3 Mar 2004, 09:14 AM
Mesaj #35


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 40
Inscris: 23 November 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.274



Omul are dreptul sa evadeze din realitate. Dar nu are dreptul ca prin actiunile pe care le intreprinde sa aduca prejudicii altor oameni. Asa ca daca la el acasa are chef sa bea, sa se drogheze, sau cine stie ce sa mai faca, e dreptul lui. Dar daca evadarea din realitate se petrece in public si duce la ranirea altor persoane sau la distrugerea de bunuri materiale e raspunzator.
E chestie de alegere.


--------------------
"Intre lege si judecata unei minti echilibrate, o prefer intotdeauna pe cea din urma"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 08:50 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman