HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Versete Biblice, Scrieti-va versetele favorite...: )
LigiaB
mesaj 15 Feb 2004, 08:15 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



M-am gindit la un subiect nou. Si anume, un topic in care sa scriem fiecare versetele biblice favorite. Puteti introduce de la 1-4 versete. smile.gif
Poate ele vor fi o sursa de inspiratie si pentru altii. rolleyes.gif
De multe ori, rasfoind Biblia mea, dau cu ochii de un verset care ma urmareste zile in sir...in acelasi timp imi confera un sentiment de adinca liniste interioara, alte ori, alt verset ma rascoleste foarte mult....

Ce ziceti incercam? smile.gif

Voi incepe eu...versetele mele favorite din "Proverbe"

Proverbe: 3, 5-8
Increde-te in Domnul din toata inima ta, si nu te bizui pe intelepciunea ta! Recunoaste-L in toate caile tale, si El iti va netezi cararile. Nu te socoti singur intelept, teme-te de Domnul si abate-te de la rau. Aceasta va aduce sanatate trupului tau, si racorire oaselor tale...


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 15 Feb 2004, 08:55 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Predica de pe Munte ( Mat. 5:3-10 )

Ferice de cei milostivi, caci ei vor avea parte de mila!
Ferice de cei cu inima curata, caci ei vor vedea pe Dumnezeu!
Ferice de cei impaciuitori, caci ei vor fi chemati fii ai lui Dumnezeu!
Ferice de cei blanzi, caci ei vor mosteni pamantul!


Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 15 Feb 2004, 09:58 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Sorine, ai fost la vreo biserica catolica azi?
Chiar s-au citit fericirile azi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Feb 2004, 09:58 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bubu
mesaj 15 Feb 2004, 10:14 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



"Si ce foloseste unui om sa cistige toata lumea daca isi pierde sufletul?"


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 15 Feb 2004, 10:20 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Exact bubu.

Chiar acest verset e scris la intrare in biserica din parohia unde sunt, mereu te face sa te gandest la mantuire.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 15 Feb 2004, 11:19 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (TriRegnum @ Feb 15 2004, 08:58 PM)
Sorine, ai fost la vreo biserica catolica azi?
Chiar s-au citit fericirile azi.

Desigur nu doar jumatate din ele, ca si mine sad.gif

O saptamana buna Tri.....

Sorin.

ps. nu, nu am fost la Biserica dar meseria obliga sa ai cel putin o vaga idee despre Religie!!

Acest topic a fost editat de SORIN: 15 Feb 2004, 11:21 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Feb 2004, 12:44 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



M-ai facut curios ce meserie ai care sa fie tangenta oarecum la religie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 16 Feb 2004, 09:30 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



fericiti cei ce n-au vazut si au crezut

-sa ma iertati dar nu stiu nr verset.

mwah1.gif


edit: TriRegnum- sa ma ierti ca nu am putut trece mai departe, dar cand am vazut pe prima pagina versete biblice si ultimul mesaj era al tau am zis nu numai ca tu ai putea fi initiatorul ci pur si simplu ca esti persoana care a dat cele mai multe citate; din pacate am venit si am vazut ca nu doar ca nu ai dat vreun citat, ba chiar mai mult, incepi sa te legi de Sorin ca si cum ai fi politist, ca de de ce tocmai acel citat a scris, ca unde lucreaza acum! pentru asemenea discutii exista PM! in fine...

Acest topic a fost editat de secunda: 16 Feb 2004, 09:36 AM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Feb 2004, 10:14 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Nu intentionez sa scriu nr versetelor ci pur si simplu le voi scrie.

"Cine crede in Mine, din inima lui vor curge rauri de apa vie, cum zice Scriptura."
"Fiti dar milostivi cum si Tatal vostru este milostiv"
"Multi din cei dintai vor fi cei din urma, si multi din cei din urma vor fi cei dintai"
"Fiti sfinti, caci si eu Domnul Dumnezeul vostru sunt sfant"

Secunda
Eram doar curios la Sorin. Mi-au placut citatele lui.
Eu intai am dorit sa vad fiecare ce citate preferati si apoi sa le scriu si eu pe ale mele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 16 Feb 2004, 01:27 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Multe ar fi , de fapt fiecare verset are cate un mesaj minunat... Dar pun aici 3 la care m-am gandit acuma si care plac enorm oricui de la prima citire, chiar si scoase din context.
Ioan 3:16
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede In El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.
Fapte 4:12
In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, in care trebuie sa fim mantuiti".
Psalmul 50:15
15. Cheama-Ma in ziua necazului, si Eu te voi izbavi, iar tu Ma vei proslavi!


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 16 Feb 2004, 11:08 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



De la fiecare ora 5AM incolo e o noua zi,se potriveste altceva si deci trebuie sa traiesc un alt verset,un alt citat.Acuma as zice de pilda ca "toate imi sunt ingaduite dar nu toate zidesc,toate imi sunt permise dar nu toate sunt de folos",maine cine stie.Ar fi totusi o fixatie,un cuvant care ramane mereu(si din Biblie l-am luat),anume "Dumnezeu".


--------------------
" 'Mai bine' decāt bine, īnseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine īncercă să īmbunătăţească īncă ce deja este bine, practic īl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se īntāmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vārf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 19 Feb 2004, 07:26 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



Uitati-va la pasarile cerului: ele nici nu seamana, nici nu secera, si nici nu strang nimic in granare; si totusi Tatal vostru cel ceresc le hraneste. Oare nu sunteti voi cu mult mai de pret decat ele? Matei, 6, 26


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 19 Feb 2004, 07:56 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Corect secunda.
"Miluieste-ma Dumnezeule dupa mare mila ta si dupamultimea indurarilor tale sterge faradelegea mea" Ps 50
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 20 Feb 2004, 05:56 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Proverbe 21:23 (un verset care m-a pus pe ginduri)

Cine isi pazeste gura si limba, isi scuteste sufletul de multe necazuri.

-deduc, ca vorbele noastre pot genera o suita de probleme... ohmy.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 8 Jul 2005, 12:08 PM
Mesaj #15


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



"Īn lupta voastră cu păcatul, nu v-aţi īmpotrivit īncă pānă la sānge."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bathsheba
mesaj 21 Jul 2005, 11:24 PM
Mesaj #16


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 23 June 05
Forumist Nr.: 6.490



"cel mai mare va sluji celui mai mic"


--------------------
Totu-i la fel, totu-i altfel, totu-i folositor si pagubitor, elocvent si mut, rational si irational. Si adesea ceea ce stim despre fiecare lucru in parte se contrazice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 25 Jul 2005, 12:08 PM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Psalmi 121:2 - Ajutorul īmi vine dela Domnul,care a făcut cerurile şi pămīntul.
1 Ioan 4:8 - Cine nu iubeşte, n-a cunoscut pe Dumnezeu; pentrucă Dumnezeu este dragoste.
Ioan 13: 34, 35 - Vă dau o poruncă nouă: Să vă iubiţi unii pe alţii; cum v-am iubit Eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii./ Prin aceasta vor cunoaşte toţi că sīnteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii pentru alţii.
Ioan 16: 33 - ... Īn lume veţi avea necazuri; dar īndrăzniţi, Eu am biruit lumea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 1 Jan 2007, 09:46 PM
Mesaj #18


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



CORINTENI I - Cap.13

1. De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.
2. Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Si de as imparti toata avutia mea si de as da trupul meu sa fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste.

4. Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste.
5. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul.
6. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar.
7. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda
.

8. Dragostea nu cade niciodata. Cat despre proorocii - se vor desfiinta; darul limbilor va inceta; stiinta se va sfarsi;
9. Pentru ca in parte cunoastem si in parte proorocim.
10. Dar cand va veni ceea ce este desavarsit, atunci ceea ce este in parte se va desfiinta.
11. Cand eram copil, vorbeam ca un copil, simteam ca un copil, judecam ca un copil; dar cand m-am facut barbat, am lepadat cele ale copilului.
12. Caci vedem acum ca prin oglinda, in ghicitura, iar atunci, fata catre fata; acum cunosc in parte, dar atunci voi cunoaste pe deplin, precum am fost cunoscut si eu.

13. Si acum raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 2 Jan 2007, 07:42 AM
Mesaj #19


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



Matei 05:08 - Ferice de cei cu inima curatć cćci ei vor vedea pe Dumnezeu.


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ĪN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 2 Jan 2007, 05:46 PM
Mesaj #20


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Romani9:16
"Aşa dar, nu atīrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă."


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 8 Jan 2007, 10:19 AM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Merlina, imi plac versetele citate de tine.
De altfel, sint si favoritele mele.
Acele versete ne constientizeaza de faptul ca Iubirea este esenta ce ar trebui sa stea la baza inchinarii noastre. Asa am fost creati (dupa chipul si asemanarea lui Dumenzeu), sa oferim iubire, caci El este iubire si 'El ne-a iubit primul'.
Pavel scoate in evidenta un aspect important, ca daca toate abilitatile noastre, bogatiile ce le detinem etc, daca nu le impletim cu iubire, nu valoram nimic.

QUOTE
si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.

Asta duce cu gindul ca, credinta noastra, daca nu o imbinam cu iubirea de Dumenzeu si de aproapele poate duce la fanatism.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 8 Jan 2007, 07:36 PM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



31Ştim că Dumnezeu n'ascultă pe păcătoşi; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acela īl ascultă.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 8 Jan 2007, 11:24 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Versetele mele preferate sunt in semnatura.
Si cele pe care tocmai le-a pus zexelica imi plac, fara sublinieri, ca in a 2 parte a frazei e explicatia pentru prima parte.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 8 Jan 2007, 11:30 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Atunci I s-au adus copii, ca să-şi pună māinile peste ei şi să Se roage; dar ucenicii īi certau.
14 Iar Iisus a zis: Lăsaţi copiii şi nu-i opriţi să vină la Mine, că a unora ca aceştia este īmpărăţia cerurilor.
15 Şi punāndu-Şi māinile peste ei, S-a dus de acolo.
16 Şi, iată, venind un tānăr la El, I-a zis: Bunule Īnvăţător, ce bine să fac, ca să am viaţa veşnică?
17 Iar El a zis: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decāt numai Unul Dumnezeu. Iar de vrei să intri īn viaţă, păzeşte poruncile.
18 El I-a zis: Care? Iar Iisus a zis: Să nu ucizi, să nu săvārşeşti adulter, să nu furi, să nu mărturiseşti strāmb;
19 Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta şi să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine īnsuţi.
20 Zis-a lui tānărul: Toate acestea le-am păzit din copilăria mea. Ce-mi mai lipseşte?
21 Iisus i-a zis: Dacă voieşti să fii desăvārşit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor şi vei avea comoară īn cer; după aceea, vino şi urmează-Mi.
22 Ci, auzind cuvāntul acesta, tānărul a plecat īntristat, căci avea multe avuţii.

Acest topic a fost editat de IoanV: 8 Jan 2007, 11:33 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 9 Jan 2007, 01:55 AM
Mesaj #25


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (Noa @ 8 Jan 2007, 09:19 AM)
Merlina, imi plac versetele citate de tine...
De altfel, sint si favoritele mele.
Acele versete ne constientizeaza de faptul ca Iubirea este esenta ce ar trebui sa stea la baza inchinarii noastre. Asa am fost creati (dupa chipul si asemanarea lui Dumenzeu), sa oferim iubire, caci El este iubire si 'El ne-a iubit primul'.
Pavel scoate in evidenta un aspect important, ca daca toate abilitatile noastre, bogatiile ce le detinem etc, daca nu le impletim cu iubire, nu valoram nimic.

QUOTE
si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.

Asta duce cu gindul ca, credinta noastra, daca nu o imbinam cu iubirea de Dumenzeu si de aproapele poate duce la fanatism.

De fapt cele scrise cu violet sunt cele care, personal, am nevoie sa mi le reamintesc cel mai des...

Acest topic a fost editat de Merlina: 9 Jan 2007, 01:57 AM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 9 Jan 2007, 04:47 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



5Domnul cearcă pe cel neprihănit, dar urăşte pe cel rău şi pe cel ce iubeşte silnicia.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 10 Jan 2007, 04:22 PM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



13născuţi nu din sīnge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 12 Jan 2007, 09:07 AM
Mesaj #28


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Iacov 1:21-25---> „...primiţi cu blīndeţă Cuvīntul sădit īn voi, care vă poate mīntui sufletele./ Fiţi īmplinitori ai Cuvīntului, nu numai ascultători, īnşelīndu-vă singuri./ Căci dacă ascultă cineva Cuvīntul, şi nu -l īmplineşte cu fapta, seamănă cu un om, care īşi priveşte faţa firească īntr'o oglindă;/ şi, dupăce s'a privit, pleacă şi uită īndată cum era./ Dar cine īşi va adīnci privirile īn legea desăvīrşită, care este legea slobozeniei, şi va stărui īn ea, nu ca un ascultător uituc, ci ca un īmplinitor cu fapta, va fi fericit īn lucrarea lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Jan 2007, 03:43 PM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



18El, de bună voia Lui, ne -a născut prin Cuvīntul adevărului, ca să fim un fel de pīrgă a făpturilor Lui.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 15 Jan 2007, 05:11 AM
Mesaj #30


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



Faptele Apostolilor 21:13
Eu sunt gata chiar si sć mor pentru Numele Domnului Isus.


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ĪN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Jan 2007, 01:17 PM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



16Pentrucă prin El au fost făcute toate lucrurile cari sīnt īn ceruri şi pe pămīnt, cele văzute şi cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpīniri. Toate au fost făcute prin El şi pentru El.
1La īnceput, Dumnezeu a făcut cerurile şi pămīntul.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 26 Jan 2007, 06:16 AM
Mesaj #32


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



Isaia 53:03-05
„Dispretuit si pćrćsit de oameni, om al durerii si obicinuit cu suferinta, era asa de dispretuit cć īti īntorceai fata de la El si noi nu L-am bćgat īn seamć. Totusi, El, suferintele noastre le-a purtat si durerile noastre le-a luat asupra Lui si noi am crezut cć este pedepsit, lovit de Dumnezeu si smerit. Dar El era strćpuns pentru pćcatele noastre, zdrobit pentru fćrćdelegile noastre. Pedeapsa, care ne dć pacea, a cćzut peste El si prin rćnile Lui suntem tćmćduiti.”


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ĪN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 30 Jan 2007, 03:42 PM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



18El este Capul trupului, al Bisericii. El este īnceputul, cel īntīi născut dintre cei morţi, pentruca īn toate lucrurile să aibă īntīietatea.

19Căci Dumnezeu a vrut ca toată plinătatea să locuiască īn El,



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 21 Feb 2007, 10:54 AM
Mesaj #34


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



"Cine zice ca ramane in El, dator este : precum Acela a umblat, la fel si el sa umble".

"Daca as vorbi in grai omenesc si ingeresc, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator".
"Daca as cunoaste toata taina proorocirii, si toata stiinta, si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc, iar dragoste nu am, nimic nu sunt".

"Cunoasteti Adevarul, si Adevarul va face liberi."


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 22 Feb 2007, 11:47 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Psalmvs "Laudate":

Laudįte Dóminum, omnes Gentes: laudįte eum, omnes pópuli :
Quóniam confirmįta est super nos misericórdia ejus: et véritas Dómini manet in ętérnum.

Pacat ca acum in Post nu se canta nici Gloria si nici Alleluia, abea astept Joia Sfanta si Vigilia Pascala cand vom canta puternic si din tot sufletul 'Gloria in excelsis Deo' si "Laudate Dominum"

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 22 Feb 2007, 11:48 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 05:54 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman