HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Filosoful Preferat
Care este cel mai profund filosof?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 64
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
exergy33
mesaj 17 Jan 2014, 02:57 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Maharajah @ 17 Jan 2014, 01:07 PM) *
Filosoful este un hibrid intre popa si ateu. Deseori nici el nu stie ce vrea de la viata.

Cred ca-i o definitie destul de corecta ... chiar si pentru filozofii atei smile.gif

QUOTE
Sunt mai plictisitori decat par si sunt o sursa inepuizabila de pierdere de timp.

Cu asta nu sunt de acord.
Filozofii, ma refer la filozofii adevarati nu la cei ce doar se cred filozofi, au mintea in continua efervescenta si sunt mereu in cautare de unghiuri noi prin care sa analizeze lumea ... sau cel putin propriile teorii.



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Jan 2014, 01:29 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Philo : admirator, amator mai larg prieten, amic; Sofia: intelepciune, cunoastere, formeaza un sigur cuvant philosofia

Din lista lipsesc multi alti mari filosofi as aminti doar unul, care-mi place, Zenon, mai ales metoda sa de a aborda o tema. Nu cred ca exista acest hibrid intre popa si ateu, iar afirmatia ca un filozof nu stie ce vrea de la viata mi se pare ilogica. Exista o fiinta umana care stie ce are de facut cu viata sa, care stie la ce sa se astepte de la viata, ce vrea sa faca cu viata sa? Eu cred ca nu exista asa ceva, oamenii sunt diferiti de reptile, chiar si de pasari, care stiu ce au de facut din momentul care ies din ou, spre deosebire de mamifere care invata ce trebuie sa faca in viata, in mediul in care traiesc, de la parinti, din experienta personala etc. Un om invata toata viata, daca vrea si accepta ca niciodata nu stie totul, in fond asta este partea frumoasa a vietii, in fiecare zi inveti altceva, culegi informatii, vezi imagini, le prelucrezi, concluzionezi, gresesti, te corectezi, primesti ajutor si oferi ajutor etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 20 Jan 2014, 04:32 PM
Mesaj #73


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE(exergy33 @ 17 Jan 2014, 02:57 PM) *
Cu asta nu sunt de acord.
Filozofii, ma refer la filozofii adevarati nu la cei ce doar se cred filozofi, au mintea in continua efervescenta si sunt mereu in cautare de unghiuri noi prin care sa analizeze lumea ... sau cel putin propriile teorii.


Daca luam ca punct de referinta "Motivatia" prin care filosofii isi etaleaza teoriile, acestia nu primesc nota de trecere.
De asemenea, finalitatea, sau mai bine zis rezultatul invataturii lor ramane prins in mrejele iluziei.

A nu se confunda termenul de Intelept cu cel de filosof.
Inteleptii adevarati probabil cat pot fi numarati pe degetele de la o singura mana in intreaga istorie a omenirii.
Filosoful, mereu va cauta "piatra filosofala" si niciodata nu o va descoperi, pentru ca nu exista!

Acest topic a fost editat de Maharajah: 20 Jan 2014, 04:34 PM


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Jan 2014, 04:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
exergy33
mesaj 20 Jan 2014, 04:46 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Maharajah @ 20 Jan 2014, 05:32 PM) *
A nu se confunda termenul de Intelept cu cel de filosof.
Inteleptii adevarati probabil cat pot fi numarati pe degetele de la o singura mana in intreaga istorie a omenirii.

Ca sa ne putem da seama de esenta raspunsului cred ca mai intai ar trebui sa numesti doi trei intelepti (care ar fi acestia in viziunea ta) si poate ca asa se va deveni observabila diferenta dintre filozofi si intelepti.

Are inteleptul nevoie sa se circumscrie unui sistem filzofic?




Acest topic a fost editat de exergy33: 20 Jan 2014, 04:49 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2014, 10:53 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Maharajah @ 20 Jan 2014, 04:32 PM) *
De asemenea, finalitatea, sau mai bine zis rezultatul invataturii lor ramane prins in mrejele iluziei.
Filosoful, mereu va cauta "piatra filosofala" si niciodata nu o va descoperi, pentru ca nu exista!

Filozoful incearca sa explice anumite fenomene, sisteme etc. cateodata reuseste, alteori nu. Cred ca avem o confuzie, alchimistii cauta "piatra filosofala" nu filozofii. "Piatra filozofala" este o scurtatura, un truc de a ajunge mai repede la cunoastere, fara efort intelectual, odata ce ai piatra esti in primul rand bogat, intelept etc. Intelepti sau filozofi care-i diferenta? dorinta de cunoastere este prezenta la toti cei incadrati in cele doua categorii. Poate ca inteleptii nu scriu carti pe temele studiate, nu categorisesc ceea ce gandesc despre un fenomen sau altul, nu stiu de existenta sistemelor filozofice, dar fac cam acelas lucru ca si filozofii, gandesc si influenteaza, in mai mica masura, comunitati de oameni.

Acest topic a fost editat de Marduk: 21 Jan 2014, 01:31 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Jan 2014, 01:17 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Maharajah @ 20 Jan 2014, 04:32 PM) *
Daca luam ca punct de referinta "Motivatia" prin care filosofii isi etaleaza teoriile, acestia nu primesc nota de trecere.


..ba taman pentru asta ei merita premiul intai cu coronita...

daca intelegi filozoful ca pe un terchea-berchea ce isi omoara vremea pironind cu ochii tavanul, ori lustruind scaunul bodegii...da, e posibil..


dar nu e asa...


filozofii construiesc sisteme functionale, ori contribuie decisiv la imbunatatirea celor existente

...societatea de azi e structurata pe criterii, norme si reguli, identificate in ordine filozofica


Republica lui Platon, Manifestul lui Marx, Existentialismul ateu..tot atatea optiuni pentru ameliorarea convietuirii



sigur, nici ei n-au reusit sa identifice idealul...dar ne-au condus intr-un loc unde e infinit mai bine ca in pestera




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 21 Jan 2014, 02:16 PM
Mesaj #77


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



Principala motivatie a filosofilor este propriul Ego. Recunosc, aceasta este o tara pentru majoritatea oamenilor.

Ar fi un gol imens in termenul "stiinta", fara experiment. Stiinta creaza adevaruri (chiar si relative) prin forta demonstratiei, a experimenrului.
Inteleptul sau "Invatatorul" releva adevaruri chiar si dincolo de realitatea actuala a stiintei, dar tot prin experienta personala, ce poate fi repetata sau retraita de oricine, daca are suficiente "calitati" pentru asta.
Inteleptul ofera cel putin premisa incetarii fricii de moarte si a suferintei, pe cand filosoful fabrica iluzii albe sau negre, impermanente, precum o funie de fum.
Sistemele construite de catre filosofi, inevitabil la un moment dat se prabusesc sub propria greutate, din cauza inconsistentei metodei. Metafizica, nu este o experienta directa a realitatii. Este o asa zisa cercetare rațională a fenomenelor care nu pot fi percepute prin simțuri.

------
Cat despre Intelept...
Din cate stiu eu, foarte rar, dar se mai intampla sa mai fie cate unul prin pesteri, chiar si in zilele noastre, care n-ar da "adevarul" trait acolo pentru nici o alta realitate existenta sau inchipuita.

Acum, in toata aceasta discutie, depinde la ce ne raportam, ce punem in centru.
Fiecare isi traieste propria realitate si pentru fiecare cele mai bune argumente sunt argumentele acumulate. Nici n-ar putea fi altfel.


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Jan 2014, 02:24 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



este irelevant ce asezam in centru, ci doar faptul ca discutia ramane permanent una singura, cantonata in reperele ei, in termeni utilizati si in personajele propuse..

filozofia este mult mai concreta decat ceea ce crezi tu ca ea ar putea fi...si nu e "intelept" deloc sa o transferi in abstract, derizoriu, ori marginal..


de altfel punctul tau de vedere prin excelenta frivol, fie ignora, fie eludeaza voit relatia dintre inteleptciune si filozofie...care, atunci cand se refera la un practicant: sunt sinonime

Acest topic a fost editat de The Dude: 21 Jan 2014, 02:25 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 21 Jan 2014, 02:49 PM
Mesaj #79


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



Viata ne-a invatat ca cel care intreaba si cel care raspunde nu vorbesc mereu aceeasi limba.
Reperele au un singur atribut definitoriu si anume impermanenta. Ce este impermanent poate fi definit si ca iluzoriu.
Reperele mereu sunt altele pentru fiecare, oricata consistenta incercam sa turnam in vasele de lut ale ideilor, gata oricand sa se sparga.

In somnul cu vise, nu ai nici cea mai mica indoiala ca tot ce traiesti in acele momente nu este real, chiar daca intalnesti o persoana ce a murit, te indoiesti pentru o clipa, dar sfarsesti prin a te impaca cu ideea ca acea persoana vorbeste cu tine. Setea din somn pare perfect reala, ca si foamea, durerea, frica, etc. De altfel daca ajungi sa faci sex, constati cand te trezesti cat de "real" a fost.

Despre toate acestea, iti formezi o alta parere abia cand te trezesti. Dar nimeni si nimic nu te-ar fi convins in timpul somnului ca tu visezi.
Viata in general nu este atat de concreta pe cat poti crede, cu atat mai putin filosofia despre viata.

Poate veni un timp in care sa te trezesti si din cel de-al doilea vis, ceea ce pare pentru moment imposibil.
Dar atunci, vei fi mai bine pozitionat pentru a intelege ce inseamna cu adevarat "frivol".


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Jan 2014, 03:13 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



nu doar sensul cuvintelor care iti scapa, prietene Maharajah, dar si logica pe care o obligi sa se deplaseze "in cerc" fac ca dialogul nostru sa se intrerupa aici, caci altfel el n-ar putea aluneca decat intr-o singura directie..

in esenta lui reperul este un element de orientare, un punct stabil in absenta caruia pozitionare n-ar exista..
Cat de permanent e reperul ?...Cui ii pasa ?

Insa nu precaritatea lui ar trebui sa ne ingrijoreze (ea e oricum o snoava. exemplele de repere perene abunda: curaj, vanitate, prostie, luciditate, confuzie, etc), ci felul unitar in care pot fi ele percepute, adica, un argument ce tine cel mai mult de educatie si cultura

..si daca e adevarat ca fiecare isi construieste pentru sine un sistem de referinta, nu e deloc mai putin adevarat ca unul general valabil exista, functioneaza, si asigura speciei si viata, si continuitatea, dar si progresul..El se numeste cadrul social si de cateva sute de ani controleaza autoritar directiile, programele si aspiratiile umanitatii, stabilizandu-le si canalizandu-le in cele mai avantajoase moduri..


despre frivolitate e bine sa stii ca ea, ca "reper", este superficiala, usuratica, si neserioasa...


sa ai o seara placuta, plina de inteleptciune si de revelatii thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 21 Jan 2014, 03:18 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 21 Jan 2014, 04:03 PM
Mesaj #81


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE(The Dude @ 21 Jan 2014, 03:13 PM) *
in esenta lui reperul este un element de orientare, un punct stabil in absenta caruia pozitionare n-ar exista..
Cat de permanent e reperul ?...Cui ii pasa ?


"Dati-mi un punct de sprijin si rastorn Pamantul" Spunea unul dintre protejatii tai.
Presupun ca nu ai dori sa comentez mai mult pe tema asta, nu de alta, dar iar ai sa te plangi ca ne invartim in cerc.


QUOTE
..si daca e adevarat ca fiecare isi construieste pentru sine un sistem de referinta, nu e deloc mai putin adevarat ca unul general valabil exista, functioneaza, si asigura speciei si viata, si continuitatea, dar si progresul..El se numeste cadrul social si de cateva sute de ani controleaza autoritar directiile, programele si aspiratiile umanitatii, stabilizandu-le si canalizandu-le in cele mai avantajoase moduri..


Daca sunt in discutia noastra si idei puerile, aceasta este cu adevarat una dintre ele.
Nu exista nimic de sine statator, totul este interconectat, orice lucru afecteaza alt lucru. Orice exista, exista pentru ca altele exista!
Nici o fiinta sau fenomen nu poate exista independent de alte fiinte sau fenomene.
Un lucru general valabil nu poate exista, deoarece acesta nu ar depinde de altceva si nu ar putea fi influntat de altceva.


De asemenea nu pot fi de acord cu expresia "in cele mai avantajoase moduri".
Cred ca nu exista coltisor in lumea asta unde sa nu poti vedea cu ochii tai aceste moduri "avantajoase". Bineinteles, aici sunt ironic.
Probabil ca si Marx a fost ironic cand a scris Manifestul, iar Platon a fost visator cand a scis Republica.

Cat despre intreruperea dialogului,... si asta este relativ. Mai mult ca sigur va continua in mintea ta, cel putin pentru o vreme, chiar daca nu vrei sa recunosti.
Personal, m-am bucurat de dialog. Ai adus argumente la care consider ca a meritat sa incerc sa raspund, mai ales atata timp cat nu am fost jignit (nu ca m-as fi simtit jignit, daca ai fi facut-o).






--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2014, 05:53 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Maharajah @ 21 Jan 2014, 02:16 PM) *
QUOTE
Principala motivatie a filosofilor este propriul Ego.....

Ce este rau in asta? "Dubito, ergo cogito; cogito ergo sum." Normal ca prima cugetare a unui individ este despre sine, despre relatia sa cu lumea, cu mediul care il inconjoara.
QUOTE
...termenul "stiinta", fara experiment. Stiinta creaza adevaruri (chiar si relative) prin forta demonstratiei, a experimenrului.

Asta este problema ta? ca filozofii nu pot demonstra stiintific, printr-un experiment, afirmatiile? Interesanta abordare, dar eu cred ca putem face o distinctie intre stiinta care se bazeaza pe experimente si filozofie care se bazeaza pe logica, pe logos care poate fi definit ca si cuvant. Exact ca discutia noastra care a plecat de la cuvantul "filozof", filozofia rezida in ideile, afirmatiile despre despre ceva anume. Fiecare individ are o alta parere despre un fenomen, dar este filozof cel care ajunge sa-i faca pe ceilalti sa inteleaga fenomenul, doar cu ajutorul "logosului".
QUOTE
Inteleptul sau "Invatatorul" releva adevaruri chiar si dincolo de realitatea actuala a stiintei, dar tot prin experienta personala....

Ce este un matematician? un intelept sau un invatator? are nevoie un matematicia de experienta personala, de experimente pentru a demonstra ceva? Nu el demonstreza matematic ceea ce filozoful demonstreaza logic cu ajutorul cuvintelor, frazelor etc.
QUOTE
Inteleptul ofera cel putin premisa incetarii fricii de moarte si a suferintei...

Eu credeam ca popa face asta, nu inteleptul. smile.gif
QUOTE
Sistemele construite de catre filosofi, inevitabil la un moment dat se prabusesc sub propria greutate, din cauza inconsistentei metodei. Metafizica, nu este o experienta directa a realitatii. Este o asa zisa cercetare rațională a fenomenelor care nu pot fi percepute prin simțuri.

blink.gif
QUOTE
....foarte rar, dar se mai intampla sa mai fie cate unul prin pesteri, chiar si in zilele noastre, care n-ar da "adevarul" trait acolo pentru nici o alta realitate existenta sau inchipuita.

De ce crezi ca inteleptii traiesc in peteri? Soros poate fi considerat un intelept si nu traieste in pestera, din contra este un "intelept" care s-a decis sa-si creeze propria realitate, propriul adevar, Ce diferenta este intre inteleptul care traieste in pestera si cel care traieste la New York?


Acest topic a fost editat de Marduk: 21 Jan 2014, 09:59 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 21 Jan 2014, 09:28 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Maharajah @ 21 Jan 2014, 03:16 PM) *
Cat despre Intelept...
Din cate stiu eu, foarte rar, dar se mai intampla sa mai fie cate unul prin pesteri, chiar si in zilele noastre, care n-ar da "adevarul" trait acolo pentru nici o alta realitate existenta sau inchipuita.

Ințeleptul și peștera ... un clișeu perfect!
Zarathustra/Zoroastru, Zamolxis ... rolleyes.gif

E ca si cum ai afirma ca urbanismul este incompatibil cu intelepciunea.



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 22 Jan 2014, 09:27 AM
Mesaj #84


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE
sigur, nici ei n-au reusit sa identifice idealul...dar ne-au condus intr-un loc unde e infinit mai bine ca in pestera


Remarca cu pestera era un raspuns la afirmatia de mai sus a lui @The Dude.
Nu are legatura cu alte interpretari.


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Jul 2014, 03:17 PM
Mesaj #85


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Un mic test, mai degraba amuzant decat exact:

http://quizsocial.com/which-philosopher-are-you/




Mie mi-a iesit:

Which Philosopher Are You?

You got: Epicurus


smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 1 Jul 2014, 09:53 PM
Mesaj #86


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



Mie mi-a iesit Rene Descartes ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de rogvaiv: 1 Jul 2014, 10:20 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Jul 2014, 10:21 PM
Mesaj #87


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Tim Noris smile.gif
A zis odata "Zi ce minti, ca nevasta-ta te-a întrecut".

Acest topic a fost editat de Cla: 1 Jul 2014, 11:42 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Jul 2014, 10:59 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Like Rene Descartes (1596-1650), you believe in mind over matter. You believe in the power of the mind to heal your body, lead you through hard times, and puzzle out the world's mysteries. You're a deep thinker who feels that anything is possible.


...nu cred sa aiba prea multe optiuni disponibile testul asta hmm.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Hagherlac...
mesaj 18 Jun 2015, 11:22 PM
Mesaj #89


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 43
Inscris: 15 June 15
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 75.455



Am votat și eu aici.

Platon a fost cu siguranta cel mai influent. Filosofii mari apar in perioadele de apogeu ale culturilor în care se nasc. Legat de influența in epoca, Nae Ionescu a fost de departe mai influent ca Noica. Pana și Cioran a fost mai bun ca Noica. Schopenhauer și-a stricat vocația de filosof coborând în arena si certandu-se cu alții. Kant a fost genial, ca si coerenta a sistemului, dar atât. Hegel a fost foarte influent, dar in mod negativ. Un filosof care putea fi inclus in lista este Heidegger, filosoful modernității. Nietzsche mi se pare nul ca filosof. Platon ramane, in opinia mea, cel mai mare. Doar daca nu m-o contrazice dl Patapievici la urmatoarea aparitie...

Acest topic a fost editat de Andrei Hagherlacher: 18 Jun 2015, 11:23 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 07:28 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman