HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Eutanasia
Sunteti de acord cu eutanasia?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 54
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
axel
mesaj 24 Jun 2005, 11:17 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Da, i s-a decuplat unul din aparatele de mentinere a vietii: tubul cu papica wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 24 Jun 2005, 02:37 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@Abis :
QUOTE
Bolt, ma uimesti...

biggrin.gif Ehehe, si inca nu-i totul. biggrin.gif
Nu cred ca un crestin creationist cu scaun la cap ar putea raspunde la acest subiect altfel. Stiu ca datorita monstrilor stupizi care cuteza a se numi cum nu merita, denumirea e crestin biblic practicant a devenit macabra. Nu fac parte catusi de putin din acea categorie vetusta si nu voi subscrie niciodata sentimentalismelor lor cretinoide. Intotdeauna ma delimitez de gloatele naive si incerc sa scot din maldarul lor de rahat ceea ce-i cu adevarat frumos, valoros si nu le apartine iar ei nu-L reprezinta cu adevarat. Eu insumi am fost anticrestin intr-un timp, datorita dominantei scandaloase a manifestarilor de rigola, generate de gandirea neinstruita a unora dintre ei. Problema era insa ca nu cunoscusem inca tot. De obicei se vede mai repede ceea ce-i mizerabil, grotesc si arogant dar daca nu te grabesti iese si Soarele.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 24 Jun 2005, 10:43 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (Bolt)
Nu fac parte catusi de putin din acea categorie vetusta si nu voi subscrie niciodata sentimentalismelor lor cretinoide. Intotdeauna ma delimitez de gloatele naive si incerc sa scot din maldarul lor de rahat ceea ce-i cu adevarat frumos, valoros si nu le apartine iar ei nu-L reprezinta cu adevarat.
Ooo, ce delimitare categorica! Si din cine sunt formatele gloatele acelea despre care zici? Nu cumva tot din oameni? Eu cred ca daca printre ei este macar unul, chiar mai prost, mai sentimental , dar mai modest, cu o imagine de sine mai putin stralucitoare, atunci o astfel de "gloata" este probabil mai bine privita de El.

Acest topic a fost editat de IoanV: 25 Jun 2005, 07:48 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Jun 2005, 10:43 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 25 Jun 2005, 12:49 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Am votat si eu pentru. Deja s-a cam spus ce era de spus.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 25 Jun 2005, 10:11 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@IoanV, smile.gif
QUOTE
Ooo, ce delimitare categorica! Si din cine sunt formatele gloatele acelea despre care zici? Nu cumva tot din oameni? Eu cred ca daca printre ei este macar unul, chiar mai prost, mai sentimental , dar mai modest, cu o imagine de sine mai putin stralucitoare, atunci o astfel de "gloata" este probabil mai bine privita de El.


Da, delimitarea e mai mult decat categorica pt. ca stiu foarte bine despre ce vorbesc. Urmaresc de mult timp manifestarile extatice a "enoriasilor" bine catehizati (a se citi manipulati) si faptele de care sunt ei in stare. Cand vezi o glaota de 100-150 de "cre(s)tini" cu lideri bine etilizati si cu toiege-n mana care bat oameni pasnici si bine intentionati doar pt. ca nu-s la fel ca ei, atunci ai "tupeul" sa te delimitezi clar si foarte categoric. Om nu inseamna perfect ci inseamna si eroare, prostie, rautate etc. Are ceva daca ma delimitez de asa ceva fara a avea pretentia ca si eu pot fi atins de ele dar nu in forme extreme ? Cand e accident e una, cand e un fenomen repetabil din care nu apar remuscari si schimbari atunci e de rau de tot. Daca as condamna vehement un abuz umanitar inseamna ca posed o imagine de sine stralucitoare, sau ca am o parere extrem de proasta despre acel abuz si-l comentez in consecinta ? O astfel de gloata e cu totul nepotrivita pt. El deoarece El se-ntalneste cu fiecare separat mai intai si nu cu totii in grup. Cu atat mai putin cand grupul o ia razna.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Jun 2005, 02:48 PM
Mesaj #41


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



sunt oameni si oameni... sunt unii care isi doresc atit de mult sa traiasca, incit se lupta pina la ultima suflare, si de multe ori inving boala...

la fel de bine sunt altii care cedeaza mult mia usor. uneori mult pre usor... sunt cazuri in care devin o povara pentru ei insisi, pentru apropiati, pentru comunitate
a fost pe larg prezentat cazul unei legume umane din state, pentru care s-a facut mult circ de curind. nu inteleg de ce trebuia sa ii prelungeasca agonia? cu ce era mai uman sa o tii in viata pe femeia aia care nu se putea bucura de viata? doar ca sa sufere mai tare vazand pe ceilalti cum se pot bucura de viata? sau pentru a le strica bucuriile celor din jur care periodic trebuiau sa renunte la viata lor pentru a asigura acel minim de asistenta medicala, sociala si psihologica unei persoane care nu se putea bucura de nimic?

daca nu am fi inventat masinile de tinut in viata artificial pe acei ce nu se pot tine singur in viata, nu ar fi murit oricum?

later edit: recitid ce am scris ajung la concluzia ca daca se produce o pana de curent si se strica echipamentele... automat putem acuza electricianul de crima, nu?

Acest topic a fost editat de mutulica: 25 Jun 2005, 02:49 PM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 25 Jun 2005, 03:21 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



[QUOTE]recitid ce am scris ajung la concluzia ca daca se produce o pana de curent si se strica echipamentele... automat putem acuza electricianul de crima, nu?[CODE]

smile.gif Da, dar vor fi unii nebuni care vor zice c-a fost mana Domnului. ohmy.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Jun 2005, 03:27 PM
Mesaj #43


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



a domnului electrician


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Jun 2005, 03:57 PM
Mesaj #44


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Mutulica,
QUOTE
daca nu am fi inventat masinile de tinut in viata artificial pe acei ce nu se pot tine singur in viata, nu ar fi murit oricum?

Iata ce am gasit eu in DEX:
EUTANASÍE s.f. 1. Moarte fără dureri. 2. Metodă de provocare a unei morţi nedureroase unui bolnav incurabil, pentru a-i curma o suferinţă îndelungată şi grea. [Pr.: e-u] – Din fr. euthanasie
Eu personal sunt impotriva eutanasiei, pentru ca este ori sinucidere daca este cu voia pacientului sau este crima daca este cu intentia medicului... , ceea ce dpdv crestin e mare pacat...
Dpdv ateist, banuiesc ca e chiar logic si necesar aceasta chestiune..., adica s-a stricat omul, nu mai poate fi reparat, ...este mai eficient sa-l scoti din circuit, ...eventual sa-i iei inainte niste componente ca piese de schimb...(ca se vand bine pe piata..)
Ce spui tu insa are o oarecare justificare, caci el intr-adevar, poate ar fi murit oricum daca nu avea aparate...De fapt, nu oricum, ci sigur, caci orice om moare odata si odata...
Dar una e sa-i faci o injectie care sa-l omoare si alta e cand el e deja un cadavru animat de aparate... Un cadavru este mort oricum, pe cand atunci cand ii faci injectie pacientul nu este cadavru ci este inca viu...
Sa nu uitam totusi ca un pacient in coma nu sufera fizic nimic... caci este in coma... Daca iti anesteziaza piciorul, poti sa-l si tai ca nu simti nimic... la fel se intampla si cu un om in coma... Dar acel om este viu, inca...
Daca este constient, dar paralizat... este chiar monstruos sa-l omori...

Draga Bolt
QUOTE
Da, dar vor fi unii nebuni care vor zice c-a fost mana Domnului. 

Eu cred ca a fost mana electricianului care s-a jucat cu firele, sau a cuiva care s-a impiedicat de ele... smile.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Jun 2005, 04:04 PM
Mesaj #45


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



tocmai! Clopotel ai despicat deja firul in 2!
vorbim deja de cei care ar avea nevoie de ajutor psihiatric si de o motivare ca sa ramina in viata, pentru ca ar mai fi o speranta, si de zombii tinuti in viata de masini.
daca in primul caz recomand viata in locul eutanasiei, in cel de-al doilea... cred ca e mai fireasca pana de curent.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Jun 2005, 08:53 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (bolt)
manifestarile extatice a "enoriasilor" bine catehizati (a se citi manipulati) si faptele de care sunt ei in stare. Cand vezi o glaota de 100-150 de "cre(s)tini" cu lideri bine etilizati si cu toiege-n mana care bat oameni pasnici si bine intentionati doar pt. ca nu-s la fel ca ei, atunci ai "tupeul" sa te delimitezi clar si foarte categoric.
Ok, ai mai indulcit-o putin. wink.gif Eu aveam impresia ca vrei sa sugerezi ca nu trebuie sa mergem la biserica. Iar delimitarea categorica mi-a adus in minte pilda fariseului si a vamesului care se marturisesc in templu.
QUOTE
El se-ntalneste cu fiecare separat mai intai si nu cu totii in grup. Cu atat mai putin cand grupul o ia razna.
Da separat, dar cind oamenii se aduna in numele Lui...

Si ca sa revin ontopic, nici eu nu sunt de acord cu eutanasia. Nu ma amestec asa radical in judecata si planurile lui Dumnezeu cu mine sau o persoana.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 11 Dec 2005, 04:55 PM
Mesaj #47


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



In cazuri exceptionale eutanasia este cea mai indicata si din cate stiu Olanda si Elvetia are o lege privind eutanasierea .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dojo
mesaj 11 Dec 2005, 10:21 PM
Mesaj #48


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 197
Inscris: 27 May 04
Din: Romania, Timisoara
Forumist Nr.: 3.658



Sunt de acord cu ea ... mi-ar placea mai mult o moarte imediata decat o viata sub aparate ... ma gandesc si la cei dragi si la chinurile lor ...


--------------------
Wherever you go, go with all your heart.
Medical SEO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Psihotrop
mesaj 17 Dec 2005, 10:10 PM
Mesaj #49


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 13
Inscris: 16 December 05
Forumist Nr.: 7.488



despre eutanasie pot spune ca este un domeniu extrem de labil. medical vorbind, eutanasia se poate efectua fara a cadea sub incidenta legilor penale doar cand ai sguranta mortii cerebrale a individului (lucru de care, de altfel nu poti fi sigur)... s-au mai intamplat ca sa existe cazuri disperate care au fost date ca moarte cerebrala si totusi au revenit.


parerea mea este ca omul ca identitate psihica se intrica strans cu creierul. in momentul cand acesta cedeaza, subliniez se presupune ca omul este irecuperabil. acest motiv se refera si la latura biologica a omului, care tot de creier este dependenta, astfel incat atunci cand creierul este iremedial pierdut, aceasta face ca intreg corpul sa fie pierdut - asta fiind motivul medical pentru care sa se adopte aceasta metoda. accentuez ca eu nu sunt de acord inca cu eutanasia. nu am suficiente informatii. pluis ca, eu cred ca ar trebui sa ne raportam la psihic in judecarea omului, chiar si in ceea ce priveste eutanasia, asta fiind latura definitorie a noastra ca fiinte. putina importanta mai are ca mai traiesc organele, daca psihicul este deconectat de fizic.... si aici intervine problema: este sau nu este viata dupa moarte... ar fi interesant un subiect pe tema asta, care sa abordeze problema din mai multe perspective: filosofic, religios, psihologic si medical

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 Dec 2005, 02:35 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
si aici intervine problema: este sau nu este viata dupa moarte...


Pai si chiar daca ar fi, ce? Eutanasia se intampla in lumea reala. Cred ca e dreptul fiecaruia sa decida ce face cu viata lui. Biserica sau alti oameni gasesc usor de judecat un lucru avand in vedere faptul ca ei stiu ca probabilitatea de a fi pusi in situatia celor care recurg la eutanasie este aproape nula.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
khali
mesaj 4 Jan 2006, 06:40 PM
Mesaj #51


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.934



Tetraplegicul Ramon din "Mar Adentro" dadea la un moment dat reverendului replica " Viata fara libertate nu e viata"; se referea simplu la libertatea de a te misca, de a te plimba pe plaja, de a imbratisa femeia iubita...
Si mai spunea ceva: Viata ar trebui sa fie un drept, nu o obligatie.
Eutanasia ar trebui acordata in cazuri grave, irecuperabile.


--------------------
Caminante, no hay camino. Se hace el camino al andar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 3 Oct 2010, 10:30 PM
Mesaj #52


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Am putea învia discuţia... tocmai am văzut un film despre asta şi mă întreb de ce trebuie amestecate ideile religioase cu problemele biologice.

De ce e considerată o crimă sinuciderea asistată, iar suferinţa asistată se cheamă îngrijire medicală?


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 4 Oct 2010, 11:38 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(nefertiti @ 3 Oct 2010, 10:30 PM) *
Am putea învia discuţia... tocmai am văzut un film despre asta şi mă întreb de ce trebuie amestecate ideile religioase cu problemele biologice.

nu are treaba religia cu asta ci urmatoarea chestia practica: un doftor, o asistenta decide cine are dreptul sa traiasca si cine nu. hitler a practicat-o cu "succes" in cardasie cu cele mai competente cadre medicale ale germanicii din acea vreme si mii de oameni au murit, multi degeaba intrucat comisile hotarau aiurea cine era bolnav si cine nu.

http://findarticles.com/p/articles/mi_qa40...ag=content;col1

no acum inchipuie-ti ce ar insemna asta in romanica.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Oct 2010, 04:16 PM
Mesaj #54


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 4 Oct 2010, 12:38 PM) *
nu are treaba religia cu asta ci urmatoarea chestia practica: un doftor, o asistenta decide cine are dreptul sa traiasca si cine nu.

Nu decide nici doctorul si nici asistenta, ci chiar persoana in cauza.
QUOTE
hitler a practicat-o cu "succes" in cardasie cu cele mai competente cadre medicale ale germanicii din acea vreme si mii de oameni au murit, multi degeaba intrucat comisile hotarau aiurea cine era bolnav si cine nu

Nu ai inteles, cred, ce inseamna eutanasie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 4 Oct 2010, 04:22 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 4 Oct 2010, 04:16 PM) *
Nu decide nici doctorul si nici asistenta, ci chiar persoana in cauza.
ah da. mai ales daca persoana e senila.
Nu ai inteles, cred, ce inseamna eutanasie.
mmmm, ba da. cred ca tu nu ai inteles cum a fost programul de eutanisiere si cum medicii decideau pe banda rulanta si mii de oameni inclusiv copii au fost ucisi ca sa nu spun eutanasiati ca e eufemism.

legile din vestul europei sunt o porcarie in acest sens si se vor comite mii de abuzuri.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 4 Oct 2010, 04:56 PM
Mesaj #56


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



turbo, ziceam de religie pentru că mulţi dintre cei care se opun aduc un argument considerat de ei suprem: doar Dumnezeu poate decide cine moare şi cine nu.

Nu văd legătura cu nazismul. E alt context, altă problematică.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 4 Oct 2010, 05:21 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(nefertiti @ 4 Oct 2010, 04:56 PM) *
turbo, ziceam de religie pentru că mulţi dintre cei care se opun aduc un argument considerat de ei suprem: doar Dumnezeu poate decide cine moare şi cine nu.
religia aia e o optiune sa spunem filozofica.
Nu văd legătura cu nazismul. E alt context, altă problematică.

nazistii au avut in mod paradoxal aceleasi motive ca cei din ziua de azi si au practicat pe scara larga eutanasierea. cadrele medicale indiferent de simpatiile pro sau antinaziste au participat in calitate de decidenti cu un grad mare de entuziasm in programul T-4 ( nu era alocat SS-ului ca lagarele, decidentii fiind o comisie medicala).

http://www.historyplace.com/worldwar2/holo...-euthanasia.htm

Biserica s-a opus atunci ca si acum, motivele sentimentale si economice invocate de nazisti&oamenii de stiinta atunci fiind insa populare in randul maselor.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 4 Oct 2010, 05:35 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 4 Oct 2010, 05:33 PM
Mesaj #58


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Dom'le, ştiu ce au făcut naziştii, eu întreb ce treaba are povestea aia cu discuţia de faţă.

Vorbim despre oameni care suferă f mult, despre unii aflaţi în faze terminale ale unor boli chinuitoare şi care nu mai suportă. De ce ţi se pare mai uman să îl priveşti cum se chinuie, în timp ce bagi în el zilnic o grămadă de chimicale, deşi nu îl mai ajută cu nimic, în loc să îl scuteşti de durere? Asta e întrebarea, lasă nazismul pentru alte discuţii, e absurd să faci paralele. După principiul ăla, ar trebui să interzicem biserica catolică, din cauza inchiziţiei, de exemplu.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 4 Oct 2010, 05:38 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(nefertiti @ 4 Oct 2010, 05:33 PM) *
Vorbim despre oameni care suferă f mult, despre unii aflaţi în faze terminale ale unor boli chinuitoare şi care nu mai suportă. De ce ţi se pare mai uman să îl priveşti cum se chinuie, în timp ce bagi în el zilnic o grămadă de chimicale, deşi nu îl mai ajută cu nimic, în loc să îl scuteşti de durere?

nu am spus ca nu este uman ci ca permiterea acestui lucru, desi favorabil pacientului in cauza, este daunator societatii in ansamblu si duce la o multime de abuzuri.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 4 Oct 2010, 05:56 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



QUOTE(bunicu'Gilbert @ 10 Feb 2004, 06:43 PM) *
Cunosc un caz care m-a determinat sa devin un inamic convins al eutanasiei:
o cunostinta a fost declarat suferind de o boala incurabila, pentru ca in 1987 sa se gaseasca medicamentul care ii amelioreaza total suferinta. Daca s-ar fi sinucis pana in 1987, ar fi fost privat de dreptul la insanatosire.


Am votat contra eutanasiei... totusi... sunt si cazuri in care...eutanasia este necesara..sad.gif... ar scapa de chin si persoana in cauza si cei din jurul sau... este o decizie foarte, foarte grea... pentru ca sunt si cazuri cu reusita, asa cum spunea si Bunicu`Gilbert. smile.gif



--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Oct 2010, 10:26 AM
Mesaj #61


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 4 Oct 2010, 06:38 PM) *
nu am spus ca nu este uman ci ca permiterea acestui lucru, desi favorabil pacientului in cauza, este daunator societatii in ansamblu si duce la o multime de abuzuri.

Orice activitate umana poate sa duca la abuzuri.

Ce inseamna conceptul de eutanasie:

Cuvântul “eutanasie” creat în secolul al XVII-lea de către Francisc Bacon cu sensul de “a muri uşor şi dulce” a căpătat din secolul al XIX-lea sensul de “a omorî din milă”. E vorba, aşadar, de o omucidere voluntară vizând curmarea unor suferinţe considerate inutile. În istorie au existat întotdeauna cazuri de eutanasie. Popoarele nomade îşi abandonau bătrânii şi bolnavii care deveneau o povară în permanentele lor deplasări. De regulă, răniţilor în războaie li se dădea lovitura de graţie. Uneori, cei încercuiţi, pentru a nu cădea vii în mâinile duşmanilor, se omorau reciproc.

Aşa au pierit cei aproximativ o mie de evrei asediaţi de romani la Masada. Practici asemănătoare găsim la popoarele primitive. La Battakii din Sumatra, tatăl ajuns la bătrâneţe îi invită pe copiii săi să-i mănânce carnea. Apoi se urca întrun copac se lasă să cadă jos ca un fruct copt, după care cei din familie îl omorau şi îl mâncau. Se practică uciderea bătrânilor la unele triburi din Aracan (India), din Siamul inferior, la triburile Cachibas şi Tupi din Brazilia, în Europa la străvechea populaţie slava Wendi, iar la începutul secolului nostru o practică în Rusia aşa-numita sectă a “strangulatorilor”. Se ştie că în Sparta copiii handicapaţi erau expuşi şi lăsaţi să moară, lucru aprobat de Aristotel, pentru motive de utilitate publică (Politica VII). Platon
extindea această practică la bătrânii grav bolnavi (Republica 460). Epicur rezumă astfel curentul general de gândire al grecilor antici: “Noi suntem stăpânii durerilor, stăpâni în a le suporta, daca ele sunt suportabile, iar în caz contrar, stăpâni în a părăsi viaţa cu suflet liniştit, aşa cum părăsim teatrul dacă nu ne place”.

La Roma, practica de a expune nou-născuţii cu malformaţii a continuat până la împăratul Vallens (secolul al IV-lea). Ştim cât de mult preţuiau vechii romani sinuciderea, aceasta fiind considerată o moarte demnă care permitea să scapi de răzbunarea duşmanilor sau de vreo alta umilire. Tacitus descrie în termeni elogioşi sinuciderea lui Petronius (Annales XVI, 18-19). Valerius Maximus e fericit să facă cunoscut că Senatul din Marsilia păstra “otrava de stat”. Silius Italicus, care avea el însuşi să se sinucidă, îi elogiază pe alţii care sunt gata să grăbească moartea bătrânilor, a răniţilor în război şi a bolnavilor. La Roma, unde erau exaltate forţa, tinereţea, frumuseţea, vigoarea fizică, domnea repugnanta absolută faţă de bătrâneţe şi de boală. Stoicii se mândreau cu sinuciderea marilor lor reprezentanţi: Seneca, Epictet, Pliniu cel Tânăr. Scria Seneca: "Dacă bătrâneţea va ajunge să-mi zdruncine judecata, dacă ea nu îmi va lăsa viaţa adevărată, ci doar existenta, voi ieşi afară din această locuinţă ruinată şi aducătoare de ruină”.

Dar nu toţi aprobau acest punct de vedere. Pitagora şi mai ales Hippocrate sau împotrivit eutanasiei. Hippocrate a inclus în faimosul său jurământ această frază: “Nu mă voi lăsa determinat de cuvântul nimănui în a procura o otravă sau în a-mi da consimţământul la aşa ceva”. Cicero scria în Visul lui Cicero: “Tu, Publius şi toate persoanele drepte, voi trebuie să vă păstraţi viaţa şi nu trebuie să dispuneţi de ea fără a primi porunca de la cel care v-a dat-o, ca să nu daţi dovada că v-aţi sustras de la misiunea umana pe care Dumnezeu v-a încredinţat-o”. În această privinţă creştinismul a însemnat o schimbare a moravurilor şi a modului de a privi moartea. Autorul creştin care a tratat magistral tema sinuciderii legata de porunca a V-a “Să nu ucizi”, a fost Sf. Augustin.

În continuare, în istoria creştinismului, trebuie să aşteptăm 16 veacuri pentru a mai auzi pe cineva care să ridice problema eutanasiei; şi acest cineva e un sfânt al Bisericii, Sfântul Tomas Morus (1478-1535) în care unii vor să-l vadă pe cel dintâi susţinător al eutanasiei în timpurile moderne. În romanul său filosofic, “Utopia”, este o pagină în care Tomas Morus îi descrie pe imaginarii locuitori ai Insulei Utopia care practică uciderea bolnavilor incurabili, sfâşiaţi de dureri cumplite. Un ase menea comportament e calificat ca fiind “un act de înţelepciune”, mai mult “un act religios şi sfânt”.

După Tomas Morus, un alt englez, Francisc Bacon (1561-1626) este suspectat de a fi susţinut eutanasia. În cartea sa “Novum Organum”, Bacon introduce în limbajul modern cuvântul “eutanasie” după ce Morus introduce cuvântul “utopie”. Nu încape îndoială că la Bacon eutanasie nu înseamnă uciderea muribundului, ci administrarea de paliative pentru ca muribundul să poată părăsi calm şi liniştit această viaţă. De fapt, trebuie să aşteptăm nazismul pentru a vedea eutanasia pusă în practică într-o manieră organizată. E primul program politic de eliminare a unor vieţi considerate lipsite de valoare vitală. Motivele au fost de ordin utilitarist, rasist; trebuia suprimate gurile inutile şi trebuia redresată economia germana afectată de război. Potrivit documentelor tribunalului de la Nuremberg, între 1939 şi 1941, naziştii ar fi eliminat 70.000 de vieţi omeneşti.

De fapt, ce au făcut naziştii n-a fost o eutanasie propriu-zisă, ci o simplă exterminare. Eutanasia înseamnă “moarte dulce”; naziştii nu au avut nici o preocupare ca victimele din camerele de gazare să aibă parte de o moarte dulce. Primele încercări de legalizare a eutanasiei s-au înregistrat deja la începutul secolului al XX-lea in ţări industrializate: Anglia, Statele Unite şi Germania şi s-au creat asociaţii de luptă în acest sens. În anul 1903 circa o mie
de medici din Asociaţia Medicală Americană cereau eutanasia pentru bolnavii de cancer, pentru tuberculoşii gravi şi pentru paralitici. În 1906 un proiect de lege pentru eutanasie era prezentat în Germania şi un altul în statele americane Ohio şi Jawa.

În 1922 sovieticii au decis să nu mai pedepsească delictul de eutanasie, dar şi-au retras îndată decizia. Deşi după anii ’30 s-au prezentat noi proiecte pentru legalizarea eutanasiei, nici unul n-a fost aprobat de parlamentele respective nici în Germania, nici în America, nici în Anglia.
Lupta s-a reluat după război. În anul 1946, 379 de pastori protestanţi şi rabini au adresat legislatorilor statului New York o petiţie în care invocau în favoarea eutanasiei “drepturile individului”. Dar nici aceste încercări nu au avut succes.

In anii ’60 s-a adoptat, cu succes o alta tactică. Lansându-se ideea “morţii din mila”, tribunalele au început să nu mai pedepsească pe cei care ucideau din milă, cunoscându-se faptul că legislaţiile sunt nevoite în cele din urmă să aprobe o practica deja existentă.


Eutanasia presupune ca un bolnav incurabil decide ca nu mai poate suporta suferintele si apeleaza la ajutor de specialitate pentru a-si curma viata. De ce ar trebui interzis acest lucru?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 5 Oct 2010, 10:53 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 5 Oct 2010, 10:26 AM) *
De fapt, trebuie să aşteptăm nazismul pentru a vedea eutanasia pusă în practică într-o manieră organizată. E primul program politic de eliminare a unor vieţi considerate lipsite de valoare vitală. Motivele au fost de ordin utilitarist, rasist; trebuia suprimate gurile inutile şi trebuia redresată economia germana afectată de război. Potrivit documentelor tribunalului de la Nuremberg, între 1939 şi 1941, naziştii ar fi eliminat 70.000 de vieţi omeneşti.

De fapt, ce au făcut naziştii n-a fost o eutanasie propriu-zisă, ci o simplă exterminare. Eutanasia înseamnă “moarte dulce”; naziştii nu au avut nici o preocupare ca victimele din camerele de gazare să aibă parte de o moarte dulce. Primele încercări de legalizare a eutanasiei s-au înregistrat deja la începutul secolului al XX-lea in ţări industrializate: Anglia, Statele Unite şi Germania şi s-au creat asociaţii de luptă în acest sens. În anul 1903 circa o mie de medici din Asociaţia Medicală Americană cereau eutanasia pentru bolnavii de cancer, pentru tuberculoşii gravi şi pentru paralitici. În 1906 un proiect de lege pentru eutanasie era prezentat în Germania şi un altul în statele americane Ohio şi Jawa.

În 1922 sovieticii au decis să nu mai pedepsească delictul de eutanasie, dar şi-au retras îndată decizia. Deşi după anii ’30 s-au prezentat noi proiecte pentru legalizarea eutanasiei, nici unul n-a fost aprobat de parlamentele respective nici în Germania, nici în America, nici în Anglia.
Lupta s-a reluat după război. În anul 1946, 379 de pastori protestanţi şi rabini au adresat legislatorilor statului New York o petiţie în care invocau în favoarea eutanasiei “drepturile individului”. Dar nici aceste încercări nu au avut succes.

toate sunt vechi si noua is toate. nimic nou pe frontul asta.

mai sus este incorect in ce se spune despre nazism si se confunda lagarele de concentrare cu programul de eutanasiere unde medicii decideau cine traia si cine nu merita sa traiasca si s-au folosit in paralele metode violente cu cele "umane". de fapt metodele "moderne" sunt copy paste dupa cele "umane" de atunci, ale doctorilor nazisti.

cat timp medicii sau statul vor fi factori decizionali in asta, se vor comite abuzuri cu atat mai mult in romanica unde o spaga marunta poate duce la eutanasierea bunicii si instalarea nepotilor in apartamentul "lasat mostenire".

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 5 Oct 2010, 10:55 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Oct 2010, 02:40 PM
Mesaj #63


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 5 Oct 2010, 11:53 AM) *
cat timp medicii sau statul vor fi factori decizionali in asta, se vor comite abuzuri

Si daca decide familia exista riscul de abuz. De fapt, in orice situatie exista riscul de a aparea abuzuri.

Chiar si cand predai matematica intr-o clasa de liceu exista riscul sa apara abuzuri. Orice activitate umana poate duce, intr-un fel sau altul, la abuzuri.

Ideea nu este sa decida medicii ori statul cine traieste si cine moare. Ci ca persoanele aflate in suferinta, bolnave incurabili, sa poata cere ajutor de la cineva specializat, in cazul in care decide sa-si curme de buna-voie (daca se poate spune asa) zilele. Deci nu decide statul si nici medicul, decide cel in cauza.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 5 Oct 2010, 02:42 PM
Mesaj #64


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Există vreun stat unde e legalizată? Că nu mai ştiu...


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Oct 2010, 02:49 PM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Este legala in Belgia, Luxemburg, Olanda, Elvetia, Suedia, in statele americane Oregon si Washington, in Thailanda. Dar nu stiu exact care sunt conditiile in care se poate face, chiar si in aceste state, este destul de dificila procedura.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 5 Oct 2010, 03:06 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 5 Oct 2010, 02:40 PM) *
Ideea nu este sa decida medicii ori statul cine traieste si cine moare. Deci nu decide statul si nici medicul, decide cel in cauza.

din pacate situatia in care decide cel in cauza e doar pe hartie. sistemul actual din vest pune responsabilitatea deciziei pe umerii medicilor, coordonati atent de stat si insufletit de cele mai inalte idealuri de etica bla bla.

ghici ce se va intampla in viitor cand populatia va imbatrani iar cheltuielile medicale vor exploda? poti sa te pui pe lista de acum avand in vedere ca va fi coada si la acea varsta cel mai probabil vei fi senil si poate vor hotara sa te lase in viata smile.gif.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 5 Oct 2010, 03:31 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Oct 2010, 12:36 PM
Mesaj #67


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 5 Oct 2010, 04:06 PM) *
din pacate situatia in care decide cel in cauza e doar pe hartie

Zau? Te intreb si eu cum il intreba Cocosila pe Moromete: pe ce te bazezi?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Oct 2010, 12:45 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 6 Oct 2010, 12:36 PM) *
Zau? Te intreb si eu cum il intreba Cocosila pe Moromete: pe ce te bazezi?

ma bazez pe doctor/comisie : factorul da dacizie care poate accepta sau refuza cererea "pacientului". in plus doftorii din vest se feresc ca dracu de tamaie sa fie in comitia de "dare in primire" din motive sa spunem "umanitare" jamie.gif .

si cum timpul se scurge, eventualii clienti aleg solutia unei cantarte devenita vedeta, ca e mai simpla si mai rapida.

dar de ce medicii refuza sa faca chestia asta? simplu, pentru ca procesul este plin de erori si pot fi acuzati de malpraxis. nu mai vorbesc de cazul in care un pacient i se spune ca e bolnav terminal si de fapt a fost diagnosticat gresit.

http://www.guardian.co.uk/society/2009/jun...-clinic-britons



Acest topic a fost editat de turbo trabant: 6 Oct 2010, 12:49 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Oct 2010, 02:30 PM
Mesaj #69


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 6 Oct 2010, 01:45 PM) *
ma bazez pe doctor/comisie : factorul da dacizie care poate accepta sau refuza cererea "pacientului"

Deci exista o cerere a persoanei in cauza, nu este eutanasiat cineva doar pentru ca asa decide o comisie... De asta spuneam ca cel care decide este chiar respectivul. El face cererea, iar medicii evalueaza daca o accepta sau nu. Care sunt criteriile de acceptabilitate, cine face evaluarea, cati medici trebuie sa-si de acordul, care sunt afectiunile in care este acceptata etc sunt amanunte; esential mi se pare, ca principiu, faptul ca un om adult, aflat in deplinatatea facultatilor mintale, este liber sa ia orice decizie in ceea ce il priveste, atat timp cat nu afecteaza drepturile si libertatile altora - inclusiv sa ia decizia de a-si curma existenta, daca doreste. Si nu vad motivul pentru care ar trebui impiedicat sa apeleze la ajutorul unor specialisti, in cazul in care ia de buna-voie o astfel de decizie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Oct 2010, 02:36 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 6 Oct 2010, 02:30 PM) *
esential mi se pare, ca principiu, faptul ca un om adult, aflat in deplinatatea facultatilor mintale, este liber sa ia orice decizie in ceea ce il priveste

si tu poti sa faci o cerere sa te debransezi de la termoficare si apoi sa te razgandesti ca ai facut pneumonie. iar aia cu deplinatatea facultatilor mintale e clasica- mai vorbim cand o sa faca misto nepotii de tine ca esti bosorog si nu stii ce faci.

nu ai nevoie de un intermediar, poti sa o mierlesti singur, nu ai nevoie de "ajutoare" sau specialisti cum le spui tu.

nu stiu daca ai intalnit in viata reala un caz de eutanasiere umana dar probabil nu, altfel nu ai fi atat de teoretician si entuziasmat de idee.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 10:50 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman