HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Eutanasia
Sunteti de acord cu eutanasia?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 54
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Carmi
mesaj 10 Feb 2004, 05:16 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Ce parere aveti?Daca ati fi in situatia de a fi in moarte clinica, coma profunda fara sperante de recuperare sau altceva de genu acesta ati cere eutanasia?
sau in cazul unei paralizii de la gat in jos?


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 10 Feb 2004, 05:24 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Daca as fi in moarte clinica, clar ca nu as mai avea cum naiba sa cer eutanasierea biggrin.gif dar as lasa instructiuni, poate s-ar putea salva niste vieti (dar e alt topic despre transplant, etc.)
Cat despre alte situatii, as prefera sa fiu lasat sa mor decat sa traiesc ca o leguma... Stiu ca e o idee rautacioasa, cand te gandesti la oameni exceptionali precum Stephen Hawking care traieste paralizat bine mersi, ba chiar este una dintre cele mai mari minti ale lumii, dar mi se pare normal sa lasi fiecarui om posibilitatea de a-si determina destinul... Atat cat se poate.
Nenumarate bile albe parlamentului olandez care a legalizat eutansierea, din partea mea.


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 10 Feb 2004, 05:38 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Grea alegere. Echivaleaza cu o sinucidere si nu sunt de acord cu asta, dar nici n-as suporta sa ma stiu leguma. Asa ca momentan raspund: nu stiu.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Feb 2004, 05:38 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 10 Feb 2004, 05:43 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Cunosc un caz care m-a determinat sa devin un inamic convins al eutanasiei:
o cunostinta a fost declarat suferind de o boala incurabila, pentru ca in 1987 sa se gaseasca medicamentul care ii amelioreaza total suferinta. Daca s-ar fi sinucis pana in 1987, ar fi fost privat de dreptul la insanatosire.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 10 Feb 2004, 06:08 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Sunt contra eutanasiei, chiar si in cazurile cand persoana care/pentru care se solicita are suferinte mari, este declarata incurabila sau catatonica. Nu numai pentru ca in istoria medicinei au mai fost unul, maxim doua cazuri de diagnostice putin "pe langa", dar chiar si din perspectiva necesitatii ca acel bolnav sa sufere atunci si nu mai tarziu, sau hamletian vorbind "daca e acum n-o sa fie alta data".

Faptul ca niste semeni de ai nostri se incapataneaza sa traiasca conectati la niste aparate (oricat ar afirma ca vor sa le fie scurtate suferintele) arata ca acele organisme inca sunt viabile, altfel ar fi murit deja. Este o situatie tragica, cand ratiunea zice "Gata!" iar sufletul zice "Mai stau!". Personal, merg pe mana sufletului. Stie el batranu' ce stie ..


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 10 Feb 2004, 06:43 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Eutanasia mi se pare un drept elementar uman. Pe care poti, desigur, sa-l refuzi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
greenhorn
mesaj 10 Feb 2004, 09:27 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 113
Inscris: 2 January 04
Forumist Nr.: 1.676



depinde destul de mult de situatie dar consider ca dreptul la viata implica si dreptul la moarte. dar nu poate sa aleaga cineva in locul meu - ma refer in principal la personalul medical. daca si ratiunea este afectata grav atunci nu cred ca mai are rost sa fiu tinut pe aparate. daca nu, depinde cat de critica este starea - in anumite cazuri nici "minunile" nu mai pot repara nimic.
in concluzie, desi acum nu cred ca as alege eutanasia doresc sa am aceasta optiune.


--------------------
"m-am pierdut pe drum si vreau sa stiu
oare-am sa mai fiu vreodata cum vroiam sa fiu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 10 Feb 2004, 11:03 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Eu una nu as putea sa eutaniez pe altcineva si nici eu nu as avea puterea sau curajul sa ma sinucid sau sa rog pe altcineva sa ma omoare biggrin.gif, asa ca sunt impotriva. Pentru cei care vor sa fie eutanasiati, n-au decat rolleyes.gif


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 11 Feb 2004, 03:36 AM
Mesaj #9


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Sunt pentru. De fapt, chiar zilele astea imi fac proxy la avocat. Am vazut agonia unui cancer terminal si mi se pare inuman sa lasi pe cineva sa traiasca cand nu se poate misca, nu poate manca, nu poate bea o inghititura de apa, abia poate sopti un cuvant, tot ce stie este durere si nu asteapta nimic decat sa vina ziua cand va muri.
In State s-a votat acum multi ani, si votul usor majoritar a fost contra, dar cu proxy dai dreptul unei persoane sa decida pentru tine. Insa se aplica numai in cazul cand esti tinut in viata mecanic, pe aparate.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 12 Feb 2004, 03:18 AM
Mesaj #10


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Pentru. Si sa lasam doctorii sa vorbeasca.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
J_ENGRAMME
mesaj 16 Feb 2004, 10:45 PM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.843



Se bate cap in cap cu ideea de Dumnezeu. Ar insemna ca El a gresit. Si cum greseala e pentru noi, cei marunti, ar insemna ca El nu exista. Deci intrebarea as traduce-o "Crezi ?"
Personal, cred ca ar trebui sa facem orice ca sa traim. Apanajul nostru fantastic, este constiinta. Cand ne-o pierdem, nu mai conteaza. Daca nu mai gandim, nu mai existam. E normal sa-i lasam pe ceilalti sa hotarasca pentru noi. Dar oare cum pot ???


--------------------
"Somnul ratiunii naste monstri"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana B
mesaj 14 May 2004, 01:15 PM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 9 February 04
Forumist Nr.: 2.149



QUOTE (Mi_ @ 10 Feb 2004, 08:45 PM)
Eutanasia mi se pare un drept elementar uman.

Aveam intentia sa incep o discutie pe tema asta, si nevrand sa repet ceva existent... O sa ma leg aici, chiar daca s-a cam racit.
Si eu consider eutanasia un drept elementar, ca si divortul si avortul. Cel care are dreptul la viata trebuie sa aiba dreptul si la moarte - la o moarte care sa-l scuteasca de chinuri si nefericire. Si aici nu ma refer doar la dureri insuportabile si starea de leguma, ci si la chinul de a-i vedea pe cei dragi nefericiti. Eu n-as vrea sa-mi vad copilul renuntand la orice bucurie ca sa stea langa patul meu 24/24 ore, plangand. Mai bine sa vina de 2 ori pe an la mormantul meu si sa planga 10 min.
Si un punct de vedere economic: cate vieti se pot salva cu resursele utilizate pt mentinerea in viata, pe termen nedefinit, a unui bolnav incurabil.

Acest topic a fost editat de Roxana B: 14 May 2004, 01:17 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 May 2004, 08:08 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Roxana, eu nu cred ca o viata e mai putin importanta decat alte 100. Asa ca nu sunt de acord cu argumentul tau.

QUOTE
Se bate cap in cap cu ideea de Dumnezeu. Ar insemna ca El a gresit.

Asta e valabil doar pentru cei ce cred in Dumnezeu. Ai vreun argument si pentru atei ? Oare ei cum vad lucrurile ?

Eu sunt de acord cu eutanasia. Nimeni nu are dreptul sa-i impuna nimanui sa traiasca.
Iar pentru credinciosi am o intrebare. Oare sinuciderea nu e manifestarea suprema a liberului arbitru ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 15 May 2004, 10:25 AM
Mesaj #14


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Eu nu sīnt de acord cu acest lucru chiar dacă ştiu tot ceea ce implică asta dpdv al suferinţei bolnavului şi a celor din jur. Şi eu am cunoscut cīt se poate de concret un caz care poate ar fi ispitit pe cineva la acest gest. Dar ne-am dus cu toţii crucea pīnă la capăt, şi el - bolnavul şi noi - nefericiţii din preajma lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minutul
mesaj 15 May 2004, 12:06 PM
Mesaj #15


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 65
Inscris: 15 April 04
Forumist Nr.: 3.079



QUOTE
Cel care are dreptul la viata trebuie sa aiba dreptul si la moarte


Pentru un credincios, omul nu are drept asupra vietii si nici asupra mortii.

QUOTE
Oare sinuciderea nu e manifestarea suprema a liberului arbitru ?


Nu, e manifestarea absoluta a lasitatii si a egocentrismului.


--------------------
Voiesti sa cunosti lucrurile? Priveste-le de aproape. Vrei sa-ti placa? Priveste-le de departe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 15 May 2004, 01:27 PM
Mesaj #16





Guests






Reveniti on topic va rog, discutiile cu ce e sinuciderea si liberul arbitru nu cred ca se tin in camaruta asta wink.gif
Eutanasierea nu o vad ca pe o sinucidere..
Mai demult, cand aveam viata groaznic de amara m-am gandit ca ar fi bine sa mor..Luati-o ca pe lasitate, ca pe curaj, ca pe ce vreti voi, eu asa gandeam atunci..Si mi-a trecut prin minte ca , daca as fi avut bani as fi platit un ucigas sa ma omoare biggrin.gif Si , din punctul meu de vedere aia nu e sinucidere tongue.gif
La fel si cu eutanasierea...Daca sunt in coma profunda, tot ce ma tine in viata sunt aparatele, nici macar nu sunt constienta de mine,de existenta mea, la ce bun sa mai traiesc? Pe langa faptul ca cei dragi mie sunt distrusi vazandu-ma asa (presupunand ca si io le sunt draga lor biggrin.gif) , pe langa faptul ca mentinerea vietii cu aparatele din spital costa de rupe buzunarul, eu, ca fiinta, ca om unic, cu idei si simtaminte proprii nu mai exist.Nu pot lua o decizie,nu pot ajuta pe nimeni, nici macar nu am forta de-a iesi din coma...Si atunci pt ce tot chinul asta? Daca tot sunt moarta din punct de vedere fizic si psihic , pt ce sa ma tina in viata aparatele alea?
Mi-ar place sa pot semna undeva ceva cum ca, in cazurile astea groaznice, sa fiu lasata sa mor in pace...Ma rog, moarta se presupune ca as fi deja, sau, cel mult, o leguma....Vreau sa mor cum trebuie sau sa traiesc cum trebuie, nu sa fiu suspendata intre viata si moarte...
Si consider ca asta e dreptul fiecaruia...Cand simte ca nu e prea ok treaba sa vorbeasca cu familia si sa spuna: in caz de...ma lasati sa mor sau va chinuiti sa ma-nviati..Si cu asta basta..
Si ca tot ati adus vorba de dumnezeu: daca tot organismul este de fapt in stare vegetativa,nu credeti ca dumnezeu de fapt ne vrea morti, dar oamenii, doctorii si familia se chinuie sa se opuna, mentinandu-ne in viata cu aparatele?

P.S. vorbesc de cazuri disperate, de o coma indelungata, de cazuri in care doctorii sunt siguri ca nu se mai poate face nimic...Cum a zis cineva: de cancer in ultima faza sau sida sau leucemie sau mai stiu eu ce boli "urate"...Cand e vorba de o coma de 2-3 zile eu zic ca inca se mai poate spera la o revenire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 15 May 2004, 08:27 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
QUOTE
Oare sinuciderea nu e manifestarea suprema a liberului arbitru ?

Nu, e manifestarea absoluta a lasitatii si a egocentrismului.


Stii de ce gresesti ? Pentru simplul motiv ca, admitand teoria liberului arbitru, atunci acceptam si ca oamenii lasi si egocentristi il au, drept pentru care il pun in aplicare.

QUOTE
Eu nu sīnt de acord cu acest lucru chiar dac? ?tiu tot ceea ce implic? asta dpdv al suferin?ei bolnavului ?i a celor din jur. ?i eu am cunoscut cīt se poate de concret un caz care poate ar fi ispitit pe cineva la acest gest. Dar ne-am dus cu to?ii crucea pīn? la cap?t, ?i el - bolnavul ?i noi - neferici?ii din preajma lui.


De ce? Nimeni nu are dreptul sa ma oblige sa sufar. De ce sa-mi duc crucea pana la capat? Poate ca sunt prea obosit.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 16 May 2004, 07:07 AM
Mesaj #18


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (Mara @ 10 Feb 2004, 07:40 PM)
Grea alegere. Echivaleaza cu o sinucidere si nu sunt de acord cu asta, dar nici n-as suporta sa ma stiu leguma. Asa ca momentan raspund: nu stiu.

Se spune ca speranta moare ultima... asa ca oricit de greu ti-ar fi in problema ce o ai, ar trebui s apoi sa speri intr-o zi mai buna.
Ma ramine doar sa te gindesti la cei ce te inconjoara, la chinul pe care il aduci celor ce trebuie sa te aiba in grija..

E o decizie greu de luat, trebuie sa ii iubesti mult pe cei din jur, su sa fii foarte demolat ca sa o faci.



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 16 May 2004, 02:12 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Eutanasia nu este o alegere pentru cel ce o vrea. Cand ajungi in stadiul in care ai nevoie de ea, destinul a ales pentru tine, alegerile au fost facute.

Decat sa te chinui si sa mori, nu e mai simplu sa mori?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 16 May 2004, 02:51 PM
Mesaj #20


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



In opinia mea e mai important cum traiesti, decat pentru cat timp, asa ca daca as fi in situatia de a fi o leguma mi-ar placea sa pot alege daca sa mai traiesc sau nu. Nu impartasesc opinia acelora care spun ca daca te hotarasti la eutanasie/sinucidere esti un mare pacatos, un las s.a.m.d.
Dar eutanasia presupune si decizia sau actiunea unei a doua persoane, mai ales in situatia in care tu nu mai esti constient. Sa fiu eu implicata in aceasta decizie privind o alta persoana, nu mi-ar placea deloc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredaria
mesaj 17 May 2004, 01:31 PM
Mesaj #21


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 180
Inscris: 21 April 04
Din: Petrosani
Forumist Nr.: 3.193



Sunt pentru eutanasie. Ma gandesc ca poate, la un moment dat, voi fi in faza terminala a unei boli fara speranta de vindecare. Decat sa stau si sa ma chinui in dureri groaznice asteptand cu disperare sa mor ca sa scap de suferinta, prefer sa traiesc mai putin.


--------------------
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 17 May 2004, 02:29 PM
Mesaj #22


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Eu nu stiu ce sa raspund, pentru ca din partea mea, cine vrea sa se eutansieze (sa se sinucida) sau sa ucida e problema lui. Eu nu mi-as face asa ceva nici mie, nici celor apropiati. Spun asta pentru ca nu inteleg argumentele voastre pro eutanasiere, adica vreau sa spun ca nu inteleg viata "de la gat in jos" sau doar ca "o durere fizica insuportabila". Viata pentru mine nu e numai ceva pozitiv;as prefera sa stau langa patul unui "legume apropiate" (ca afectiune) si sa il simt inca cald, sa ii simt cu ii curgele sangele in vene decat sa-l stiu mort. De asta nu m-as eutanasia in situatiile extreme, cand chiar am murit drept constiinta si moartea e inevitabila. In restul cazurilor cu atat mai rau, caci se stiu cazurile cu zeci de ani de coma profunda.
Pentru cei ce vad altfel lucrurile, nu au decat sa o faca, atata timp cat si prietenii lor, familia lor, au aceeasi viziune asupra lucrurilor, caci in loc sa-i uruseze, ar putea sa faca mai mult rau.


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andromeda
mesaj 18 May 2004, 09:25 AM
Mesaj #23


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 17 May 04
Din: Prea departe
Forumist Nr.: 3.528



Minutule, mi-ai luat vorba din gura..exact asta vroiam sa spun si eu, sinucidearea este mai degraba suprema dovada a lasitatii, a renuntarii..Viata nu inseamna doar placere,bucurie,fericire.Cred ca ar trebui sa fim mai constienti de asta.Dar acum nu trebe sa devenim masochisti tongue.gif
Cat despre eutanasie, cred ca nimic nu e intamplator.Exista legea cauzei si a efectului. Daca cineva ajunge in situatia asta, este pentru un anume motiv, oricat de cinic ar parea. Fiecare din noi vine aici, pe pamant ca sa invete o lectie. Din pacate unii dintre noi mai raman si corijenti. Dar Dumnezeu e mare si bun, de aceea cred ca niciodata nu trebuie sa incetezi sa mai speri.Si sa crezi, in tine si in El. E o vorba, speranta moare ultima..Cred ca la asta se rezuma totul, pana la urma. Si atunci cu siguranta o sa mai ai o sansa. Pot sa spun ca si eu sunt unul din cei care au mai avut o sansa.


--------------------
Viata e frumoasa, de ce s-o traim urat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 18 May 2004, 10:14 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Salutare!
De acord cu Andromeda si cu Minutul. Desi despre "Sinucidere" si "Eutanasie" s-au scris cateva pagini bune pe subforumul de filozofie, vad ca se reiau aceleasi discutii, cu aceleasi argumente. "Spiritualistii" zic ca nu e bine, materialistii zic ca da.
Personal, consider ca e absurd sa vorbesti despre cozonac atunci cand nu stii ce este faina.
Si ce usor e sa vorbesti de viata si de moarte cand ai o viata moarta.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 18 May 2004, 10:19 AM
Mesaj #25


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Nu vreau sa intru in polemici dar Andromeda, oare ce i-ai spune tu celui care a declarat aici la Han, ca intentioneaza sa se sinucida si asta foarte curand? Ai putea sa ii spui in fata ca e un las? Nu cred si nici sa nu o faci. Eu am convingerea ca cei care ajung in situatia de a-si pune capat vietii sau se gandesc la eutanasie au nevoie de ajutor si daca cineva e dispus sa il ofere, probabil ca vor renunta si se vor lupta pentru viata lor. Se stie ca cei care sufera de boli incurabile sau invaliditati grave pot trece peste astfel de momente daca e cineva langa ei, dar daca esti singur de ce sa te "agati"? De Dumnezeu, zici tu, dar unii pur si simplu nu cred sau nu cred suficient de mult...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 18 May 2004, 12:16 PM
Mesaj #26


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bun venit la Han, Andromeda si Blakut ! smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 19 May 2004, 12:31 AM
Mesaj #27


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Inima-mi spune "nu", ratiunea-mi spune "da". Suferinta ta ii face pe cei dragi sa sufere, iar suferinta lor te face pe tine la randul tau sa suferi.. si-asa mai departe. Tind spre "nu" desi am votat "da" iar adevarul e ca habar nu am ce sa spun.. e o problema foarte delicata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andromeda
mesaj 20 May 2004, 09:09 AM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 17 May 04
Din: Prea departe
Forumist Nr.: 3.528



RZA, tot personal iti spun ca am avut o experienta de pe urma caraia am tras si niste concluzii, si nu am cum sa judec lucrurile decat prin prisma acelei experiente. Si totusi tu ai dreptate intr-un fel, e greu ca cineva sa judece astfel de lucruri pentru simplul motiv ca nu se afla in postura respectiva si nici nu e la indemana oricui sa se puna in ea.
Nico, nu e vorba de a intra in polemici, ci fiecare isi exprima la modul decent opiniile. Tu ai o parere, eu am alta..ar fi chiar monoton sa gandim la fel.Chiar era o vorba:"cand doi oameni sunt intru totul de acord in ceea ce priveste opiniile lor, inseamna ca numai unul din ei gandeste". smile.gif Persoanele de fata se exclud, of course ohyeah.gif
Bine-nteles ca nu i-as spune unuia care vrea sa se sinucida ca e las,ar fi o lipsa totala de delicatete si diplomatie, o grosolanie. Daca vrei sa ajuti un om aflat intr-o astfel de situatie, exista alte metode.



--------------------
Viata e frumoasa, de ce s-o traim urat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 20 May 2004, 09:23 AM
Mesaj #29


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Am ales da, pentru ca stiu sigur ca prezenta mea intr-un pat , timp de ani multi, fara vreun semn clar ca inca mai simt, mai gandesc, mai doresc ceva ar provoca suferinta si celor pe care-i iubesc.
E o alegere ca oricare alta, de-alungul vietii cred ca am mai gresit si cu altceva in fata bunului Dumnezeu, but I'll just let Him to be the judge of that...
E o alegere pe care mi-o asum, cred ca Dumnezeu nu mi-ar permite sa fac aceasta alegere, daca n-ar vrea sa fie asa...dar intram intr-o alta discutie deja...


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 23 Jun 2005, 10:41 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



DA, raspicat, din motive de morala elementara.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Jun 2005, 10:46 AM
Mesaj #31


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Bolt, ma uimesti...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 24 Jun 2005, 08:20 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (flower @ 20 May 2004, 10:23 AM)
Am ales da, pentru ca stiu sigur ca prezenta mea intr-un pat , timp de ani multi, fara vreun semn clar ca inca mai simt, mai gandesc, mai doresc ceva ar provoca suferinta si celor pe care-i iubesc.

Mai exista totusi si unele cazuri de revenire din coma chiar dupa ani buni - deci poate asta nu ar fi argumentul ultim. rolleyes.gif

Mai degraba cred ca o boala incurabila ajunsa in stadiul ultim ( cind indiferent daca se gaseste peste noapte un medicament-minune nu ar mai conta ) justifica un astfel de "tratament". unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 24 Jun 2005, 09:36 AM
Mesaj #33


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Poate că da. Īnsă după părerea mea apare o problemă īn definirea concretă, practică, a noţiunii de "stadiu ultim", existīnd riscul unei... aprecieri greşite.

Am să dau un exemplu inspirat din (cruda) realitate: X e bolnav de cancer, īn ultima fază. Medicii nu pot estima exact cīt mai are de trăit. Īi dau undeva īntre 6 şi 12 luni. L-au trimis acasă, s-au "spălat pe mīini". X nu vrea să moară, se agaţă de fiecare ceas de viaţă cu speranţa de a se mai putea cīt de cīt bucura de lumea asta. Boala lui X se manifestă īn felul următor: perioade de criză puternică, cu dureri atroce, urlete, zvīrcoliri, spume la gură, greu de suportat de cei din jur, perioade care din ce īn ce se lungesc ca timp şi intensitate; ele alternează cu perioade īn care X revine complet, e "sănătos", se ridică din pat, rīde, glumeşte, mănīncă şi... ia doza de morfină. Īntrebare: cīnd e stadiul ultim, cīnd trebuie intervenit pentru a face eutanasia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 24 Jun 2005, 10:04 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Se discuta despre eutanasie in general in contextul in care pacientul nu are puterea sa-si intrerupa singur cursul vietii. Si discutiile cele mai aprinse sunt cand pacientul nu are nici capacitatea de decizie.
Cazul tau nu se incadreaza nici in prima categorie: poate sa-si ia singur viata, nici in a doua: poate spune de pe-acum ca daca intra in coma, sa fie lasat sa moara.


Sa luam doua cazuri:
1. Terri Shiavo: avea creierul total distrus. Singura sansa de a fii vreodata contienta: stem cell research, cel interzis de administratia Bush pe baza unor pretexte de imoralitate. In 30 de ani, poate ca lui Terri i s-ar fi construit un creier nou-nout (de bebelus). Prin urmare, in cel mai bun caz, s-ar fi obtinut un bebelus de 60-80 de ani.
Nu avea capacitate de decizie, nu existau sperante reale de revenire printre cei vii, asa ca mi se pare normal ca decizia sa-i apartina 100% lui legal guardian.

2. Filmul "Million Dollar Baby": personajul, paralizat de la gat in jos, a insistat sa fie eutanasiata. Chiar a facut tot ce era posibil de a-si lua viata singura: si-a muscat limba in scopul sangerarii pana la moarte. Asa ca faptul ca celalalt personaj principal al filmului i-a indeplinit dorinta mi se pare cel mult ilegal, dar in nici un caz imoral.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 24 Jun 2005, 11:01 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (axel @ 24 Jun 2005, 11:04 AM)
Sa luam doua cazuri:
1. Terri Shiavo: avea creierul total distrus. Singura sansa de a fii vreodata contienta: stem cell research, cel interzis de administratia Bush pe baza unor pretexte de imoralitate. In 30 de ani, poate ca lui Terri i s-ar fi construit un creier nou-nout (de bebelus). Prin urmare, in cel mai bun caz, s-ar fi obtinut un bebelus de 60-80 de ani.
Nu avea capacitate de decizie, nu existau sperante reale de revenire printre cei vii, asa ca mi se pare normal ca decizia sa-i apartina 100% lui legal guardian.

Poate fi acesta considerat un caz propriu-zis de eutanasie ? rolleyes.gif

Si pina acuma exista posibilitatea de a se cere decuplarea de la aparatele de mentinere in ... "viata" ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 06:39 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman