HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum Va Rugati?, .... daca va rugati....
noi
mesaj 12 Feb 2004, 06:12 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513




Exista rugaciuni de multumire, de cererea, dar mai exista si rugaciuni de preamarire. Toate sunt la fel de importante.

Stiu ca ma mai spus-o....dar este foarte important sa ne rugam unii pentru altii. In Imparatia Cerurilor nu se poate intra de unul singur. Trebuie sa ne pregatim de aici pentru comuniunea cu Dumnezeu, cu ingerii si cu sfintii Lui.

Dragostea este cea dintai si cea mai importanta porunca. Dragostea fata de aproapele nostru se identifica in forma cea mai inalta cu rugaciunea pentru aproapele. Daca pentru aproapele vazut (prieten, dusman, adormit) nu putem sa aratam dragoste, atunci pentru Dumnezeu cel nevazut cu atat mai putin.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 13 Feb 2004, 01:28 AM
Mesaj #37


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Despre rugaciune vreau sa va mai spun ceva.De pilda cantecele religioase se impart in mai multe categorii,dar eu pentru mine le impart in doua:despre El si catre El sau iar catre oameni si catre El.Acelas lucru l-am observat legat de rugaciune ca forma de manifestare in aceasta relatie,o forma buna si o forma cu mult mai buna decat prima.In general credinciosii Il "percep" si I Se adreseaza Lui ca unei fapturi exterioare,ca unei alte persoane;o fi O alta Persoana,o fi in alta parte dar nu asta e calea cea mai buna.Rugaciunea trebuie adresata Celui de Care ai trebuinta nu doar sa-I multumesti ca ti-a dat,ceea ce e foarte bine,nici doar sa-I ceri si sa-I multumesti,ceea ce iar e fara cusur,ci catre Cel Care vrei sa locuiasca in viata Ta cam cum ar locui un om o vasta curte pe care n-ar parasi-o niciodata,sa o adresezi Lui nu spre "mentinerea" distantei si a respectului ci inspre fuzionare,spre o apropiere ca si o casatorie in care fiecare apartine total celuilalt (nu cititi asta,e probabil o eroare de program,un idealism adolescentin,asa ceva nici in filme:o casatorie intreaga intre doi pamanteni e imposibil s-o dai ca exemplu,total gresit,sigur a scris mana stanga singura-glumeam).Diferenta de care vorbesc nu e doar una semantica,ci e una importanta,pentru ca daca vrei sigur sa sti ca iti asculta rugaciunile trebuie ca El sa locuiasca Viu inlauntrul tau,nu doar in minte ca asta mai fuge,mai sare gardu,nici doar in sentimentele tale ca nu totdeauna ele sunt in favoarea ta,ci uneori te tradeaza,ci in toata faptura ta,tu parte cu El si El impreuna cu tine la orice tot mereu.Cu siguranta "discutia" cu El nu trebuie sa fie numai cum sunt discutiile noastre la Hanul Ancutei (fie-i temelia de beton-armat si acoperisul cu paratraznet) unde ne cunoastem bine unii pe altii dar nu ne-am intalnit niciodata si unde pe cat suntem de prieteni pe atat suntem de straini,altfel...geaba.


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 13 Feb 2004, 05:23 PM
Mesaj #38


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Cerem,primim si multumim... si laudam... dar zi de zi pacatuim mai mult sau mai putin...
Trebuie sa ne marturisim Lui pacatele, caci el este bun si credincios sa ne ierte.
Deci mai apare si rugaciunea de marturisire un tip la fel de important ca si cele descrise mai sus. Pentru multi este destul de incomod sa le marturiseasca in public la o rugaciune comuna, dar sa nu uitam sa ne marturisim pacatele cat de mici ni se par noua, atunci cand suntem inchisi in odaita noastra! Dar trebuie sa spunem Tatalui exact cu ce am gresit si sa ne rugam pentru a primi putere in viitor sa nu mai cadem in aceleasi pacate.Singuri nu o sa reusim niciodata, dar cu ajutorul de sus nimic nu este de netrecut!!!
1Ioan
8. Daca* zicem ca n-avem pacat, ne inselam singuri, si** adevarul nu este in noi.
9. Daca* ne marturisim pacatele, El este credincios si drept ca sa ne ierte pacatele si sa** ne curateasca de orice nelegiuire.
10. Daca zicem ca n-am pacatuit, Il facem mincinos, si Cuvantul Lui nu este in noi.




--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Feb 2004, 05:23 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
geriA3e
mesaj 17 Feb 2004, 10:54 PM
Mesaj #39


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Ma intreb daca aceasta discutie despre rugaciune s-a oprit pentru ca va ocupati chiar s-o tineti sau doar pentru ca s-a epuizat un subiect mititel si s-au ridicat altele mult mai apetisante...Daca nimeni nu mai exprima nimic,poate macar o sa citeasca,mai am ceva de spus despre rugaciune.Aici este locul potrivit sa vorbim despre post pentru ca a posti fara a te ruga nu are nici un sens - afara doar daca tine cineva o cura de slabire bineinteles.O scurtez cat pot sa nu obosesc pe careva:rugaciunea are de fapt doua sensuri,adica actioneaza (ori ar trebui) ca un apel spre O Putere Superioara,dar si ca un mijloc de autoconditionare sau autoreeducare daca vreti,pentru ca nu e chiar normal sa ti se intample ceea ce deja a spus cineva,adica sa te rogi si sa uiti complet ce ai cerut,sa-ti amintesti de asta doar cand ai primit.Cand chiar te rogi cum trebuie Celui de Sus trebuie sa te concentrezi serios la ceea ce faci si s-o tot faci,s-o tot repeti pana cand problema se rezolva intr-un fel multumitor,dar mintea omului prin natura ei insasi (care trebuie depasita putin) te atrage spre altceva,spre nou,spre tangibil;aici e rolul postului,e un mijloc simplu si fara egal in eficienta pentru a te concentra asupra a ceea ce trebuie si a alunga ce prisoseste in viata ta.Mai sunt cateva lucruri de precizat in privinta asta dar poate iar e prea mult,mai bine disecam si noi Apocalipsa.


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
frenzy
mesaj 17 Feb 2004, 11:26 PM
Mesaj #40


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 11 February 04
Forumist Nr.: 2.175



Sunt intru totul de acord cu tine. Si stii la ce ma gandeam intr-una din zile?
Oare cum am putea trai fara ajutorul lui Dumnezeu? Fara sa ne rugam, fara sa putem
vorbi cu el in gand sau fara sa-i cerem sprijinul atunci cand ne coplesesc tot felul de probleme lumesti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 18 Feb 2004, 12:19 AM
Mesaj #41


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Daca am putea trai fara El?Am putea respira,vietui,exista dar nu trai pentru ca fara legatura cu El ramanem doar jivine,am rezolva omeneste problemele pastrandu-le vesnic in "bagajul" si din ce in ce mai "greu" in loc de ajutorul Lui,rezolvarea cu descarcare si usurarea din ce in ce pana ca si El sa ne inaltam la cer.Mestegugul necesar:rugaciunea.


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 18 Feb 2004, 12:23 AM
Mesaj #42


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Bine ai venit frenzy,ai grija cum calci aici ca si oriunde,vezi ca unii au "bataturi" dureroase,dar asta sa nu te opreasca sa-ti vezi de drum,sa spui raspicat ce ai de spus!


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BLANCA
mesaj 19 Feb 2004, 01:45 PM
Mesaj #43


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 282
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.914



eu vorbesc cu Domnul meu cand ma rog, vorbesc prieteneste il rog ceva, ii multumesc pentru ceva, stiu ca ma aude de fiecare data si imi raspunde la fiecare rugaminte sau multumire.


--------------------
Tot ce se intampla are un scop.
Multumesc Dumnezeului meu ca exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 20 Feb 2004, 12:11 AM
Mesaj #44


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Blanca,daca vrei,cum iti raspunde El la rugaciune sau la multumire?


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 20 Feb 2004, 12:27 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (geriA3e @ Feb 18 2004, 12:19 AM)
Daca am putea trai fara El?Am putea respira,vietui,exista dar nu trai pentru ca fara legatura cu El ramanem doar jivine,am rezolva omeneste problemele pastrandu-le vesnic in "bagajul" si din ce in ce mai "greu" in loc de ajutorul Lui,rezolvarea cu descarcare si usurarea din ce in ce pana ca si El sa ne inaltam la cer.Mestegugul necesar:rugaciunea.

Daca am putea trai fara El? Am putea. Sunt destui necredinciosi printre noi si traiesc foarte normal - cel putin in aparenta. Insa cum am traim fara El si cum traiesc acesti oameni fara Dumnezeu e cu totul alta poveste. Aveam un profesor de filosofie in liceu care ne sounea sa credem in Dumnezeu pentru ca daca credem si exista avem totul de castigat, iar daca credem si nu exista atunci nu amvem nimic de pierdut - deci omul era complet idiot. Nu pot fi de acord cu o asemenea abordare a problemei credintei in Dumnezeu. Unii ajund sa creda in Dumnezeu dupa ce au o revelatie - sau li se intampla ceva extraordinar.
Eu il vad pe Dumnezeu putin diferit decat cum Il vad majoritatea - cei mai multi Il privesc pe Dumnezeu ca pe o fiinta care sta si ne taxeaza fiecare fapta si fiecare gest pe care il facem. Eu nu cred ca e asa. Cred ca Dumnezeu nu are meseria contabil ci de prieten. Cred ca El vrea sa ne fie prieten in primul rand. Si cred ca vrea sa dialogam cu el nu numai sa ne temem de el - chiar daca frica de Dumnezeu e un concept foarte important in religie - de aceea e nevoie de rugaciune. Voi ce ziceti?


PS:
sa fac copy-paste la "Cum il vedeti pe Dumnezeu?" rofl.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 20 Feb 2004, 12:33 AM
Mesaj #46


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Eu ma rog prin intermediari...il rog pe Triregnum sa se roage pentru mine... rolleyes.gif rofl.gif rofl.gif sorry.gif mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 20 Feb 2004, 04:09 AM
Mesaj #47





Guests






Nicodime,nu te lasi , ha? rofl.gif
Cum ma rog? Cu patima, cu foc, cu tot sufletul, cu lacrimi in ochi. Si uneori cu tristete amara sau ii multumesc cat pot de sincer si din tot sufletul.
Cand? Destul de rar...
Imi sunt ascultate rugaciunile? Uneori da, de cele mai multe nu...
Cui ma rog? Deja e alta poveste si tine de alte topicuri biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 20 Feb 2004, 10:23 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Nicodim, roaga-te si tu. Intra intr-o biserica pe acolo unde esti si roaga-te putin (o biserica catolica deoarece in celelelte nu e Preasfantul Sacrament al Altarului).
Afro, roaga-te lui DUmnezeu si te va asculta, mereu asculta, darti-am spus nu e un automat Alois Dallmayer in care bagi moneda de 5000 si-ti iese cafeaua.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BLANCA
mesaj 20 Feb 2004, 10:23 AM
Mesaj #49


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 282
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.914



Cum imi raspunde la rugaciuni? Pai ma ajuta sa capat ceea ce vreau, imi arata semnele pe care s a le urmez sau pur si simplu imi "pica din cer" . Daca vreau ceva si nu pot obtine rugandu-L pe Domnul meu intotdeauna reusesc. Nu cer lucruri imposibile : Da-mi Doamne 1 mil de euro" ci cer ceva pentru sufletul meu si atunci El imi da, Am invatat sa citesc semnele pe care mi le trimite sau pe care imi doresc sa le trimita


--------------------
Tot ce se intampla are un scop.
Multumesc Dumnezeului meu ca exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 20 Feb 2004, 10:45 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Intodeauna trebuie sa cerem ceva pentru suflet, mai mult ca sigur Dumnezeu se va ingriji si de trup, nu trebuie sa-i cerem, cum spui tu, 1 mil EURO, ne-ar prisosi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 20 Feb 2004, 04:58 PM
Mesaj #51


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



bre, singura mea mare dorintza este sa-mi gasesc barbat...Dar triRegnum a zis ca dragostea intre barbati nu e dragoste ci e Satana intruchipata...asa ca dupa ce sa ma mai rog??? jamie.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 20 Feb 2004, 05:02 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Nu am spus ca e intruchiparea Satanei, ci el creaza iluzia iubirii, e ca o ispita continua.
No, trebuie sa plac la datorie, voi reveni mai tarziu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 20 Feb 2004, 05:10 PM
Mesaj #53


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



QUOTE
No, trebuie sa plac la datorie, voi reveni mai tarziu.

Inmormantare sau botez??? rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Acuma serios: e posibil ca Dumnezeu sa ma cupleze cu un barbat daca ma rog si ii cer asta? Pentru ca tu ai zis ca lui nu ii place treaba...Deci sunt in oaresce confuzie... blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 20 Feb 2004, 09:30 PM
Mesaj #54


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



QUOTE (TriRegnum @ Feb 20 2004, 10:23 AM)
Nicodim, roaga-te si tu. Intra intr-o biserica pe acolo unde esti si roaga-te putin (o biserica catolica deoarece in celelelte nu e Preasfantul Sacrament al Altarului).

Adica, Nicodime, ocoleste si bisericile "surori" ale ortodocsilor rofl.gif
Scuze TriRegnum dar asta inteleg eu tongue.gif

Nicodime, poti sa te rogi si ca sa "capeti" un barbat dar sa fii pregatit pentru ceea ce primesti ! Dumnezeu ne ia prin surprindere cand ne asteptam mai putin. S-ar putea ca barbatul ala sa fi fost inainte femeie tongue.gif


--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 20 Feb 2004, 09:33 PM
Mesaj #55


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



QUOTE (Nicodim @ Feb 20 2004, 12:33 AM)
Eu ma rog prin intermediari...

thumb_yello.gif Chiar si rugaciunile acestea sunt ascultate.

tongue.gif Dar esti sigur ca intermediarii cer ceea ce vrei tu cool.gif

Acest topic a fost editat de RamonaV: 20 Feb 2004, 09:33 PM


--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 20 Feb 2004, 09:52 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Nu a fost nici botez si nici inmormantare, ci ceva mult mai presus: Preasfanta Liturghie.

QUOTE
Dar esti sigur ca intermediarii cer ceea ce vrei tu


Corect spus Ramona, nu pot cere ceva lui Dumnezeu ce e in dauna sufletului.

QUOTE
Adica, Nicodime, ocoleste si bisericile "surori" ale ortodocsilor


Nu ma refeream la ortodocsi, ci la anglicani sau te miri ce protestanti si neoprotestanti. Nico a spus ca sunt putini catolici acolo unde e el, iar ortodocsi mai mult ca sigur nu prea sunt din moment ce e zona protestanta.
Daca e biserica ortodoxa intra in ea, ca e Sfantul Sacrament si acolo la fel ca si la catolici (forma de prezentare e diferita, dar se prezinta acelasi Isus, DUmnezeu).

QUOTE
Acuma serios: e posibil ca Dumnezeu sa ma cupleze cu un barbat daca ma rog si ii cer asta? Pentru ca tu ai zis ca lui nu ii place treaba...Deci sunt in oaresce confuzie...


Din moment ce condamna homosexualitatea eu ma-ndoiesc ca iti va indeplini ruga. Vii acum si tu la mine cu un tip care mi-a spus mai demult ca a citit ectenia la sfantul nu mai stiu care si a intalnit iubirea vietii, barbatul mult visat...eu alb, apoi verde de furie am spus ca nu e posibil si nu Dumnezeu i-a facut rost de prilejul de pacat.
(m-a enervat, vine la mine si-mi spune ca sfantul X l-a ajutat sa-si gaseasca perechea homosexual, am crezut ca-mi iese fum pe nari si urechi...sa-mi fi vaut fata cand am auzit, l-am pus sa repete ca am crezut ca am halucinatii ceva, credeam ca ma ispiteste necuratu...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fargakos
mesaj 20 Feb 2004, 11:37 PM
Mesaj #57


Autorul celui mai interesant Editorial din 2004
*****

Grup: Membri
Mesaje: 740
Inscris: 19 February 04
Din: in centrul salii
Forumist Nr.: 2.276



Daca ma rog? Binenteles. Sunt uneori prea superficial, dar incerc de fiecare data cand ma rog sa fiu cat mai sincer.


--------------------
"Daruind vei dobandi!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 21 Feb 2004, 02:06 AM
Mesaj #58


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (Nicodim @ Feb 20 2004, 03:58 PM)
bre, singura mea mare dorintza este sa-mi gasesc barbat...Dar triRegnum a zis ca dragostea intre barbati nu e dragoste ci e Satana intruchipata...asa ca dupa ce sa ma mai rog???  jamie.gif

Roaga-te sa iti arate adevarul si dupa ce o sa primesti, o sa vezi exact daca mai ai nevoie sa ceri barbati.
Dar cred ca tie iti displace idea asta din start si nu crezi in ea.

Acest topic a fost editat de bubu: 21 Feb 2004, 02:07 AM


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caitlin
mesaj 19 Mar 2004, 02:28 PM
Mesaj #59


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 19 March 04
Forumist Nr.: 2.658



Va salut pe toti !
Ma bucur ca am gasit acest forum pentru ca mi se par discutii extrem de interesante aici. Aceasta este una dintre ele ...
Personal sunt foarte suparata pe mine pentru ca am un program destul de lung cu serviciul si casa si foarte putin timp in care sa ma pot reculege si sa ma pot ruga dupa pofta inimii. De aceea folosesc drumurile mele pana si de la serviciu (11/2 ore dus si la fel intors) pentru a ma ruga in gand lui Dumnezeu, pentru a citi rugaciuni din cartea mea de rugaciuni (care pentru mine reprezinta un sprijin atunci cand nu ma pot concentra sa imi gasesc cuvintele) sau pentru a citi vreun acatist. Duminica la biserica (desi nu in fiecare duminica ... sorry.gif ) sau si in alte zile ale saptamanii. Mi-ar placea tare mult sa am mai mult timp ...
Atunci cand sunt obosita, mahnita, suparata ... cand nu ma pot linisti asa de usor, cartile care imi deslusesc aspecte ale credintei din perspectiva ortodoxa sunt ca medicamente pentru sufletul meu (si pe acelea tot in metrou le citesc - m-am obisnuit atat de tare sa fac asta incat acum abia astept sa vina dimineata sa ma sui in metrou si sa ma apuc sa citesc, nu imi dau seama cand trece timpul si nu mai remarc nimic din jur ... ma gandesc ca, decat sa nu o fac, ma iarta Dumnezeu daca vorbesc cu El sau citesc de El in timp ce merg ...). Scrierile Parintilor Cleopa, Arsenie Papacioc, Raspunsuri la intrebari ale zilelor de azi, multe, multe carti publicate in ultimii ani raspund multor intrebari si le recomand oricui. Nu stiu daca mi se permite, sa nu fie considerata reclama, dar pentru cine e interesat pot trimite site-ul unei mari librarii de carte ortodoxa, online.
Sper sa nu va fi plictisit ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 19 Mar 2004, 02:47 PM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Bine ai venit la Han, caitlin! tongue.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 19 Mar 2004, 03:08 PM
Mesaj #61


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, caitlin! han.gif

Ne poti da linkul, nu va fi considerat reclama. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caitlin
mesaj 19 Mar 2004, 03:23 PM
Mesaj #62


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 19 March 04
Forumist Nr.: 2.658



Perfect, multumesc mult pentru raspunsul prompt.
smile.gif
In primul rand eu gasesc multe lucruri folositoare la www.sfaturiortodoxe.ro
iar libraria are adresa www.cartiortodoxe.ro

Sper ca si voi sa gasiti ceva ce va intereseaza
O zi frumoasa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 19 Mar 2004, 03:54 PM
Mesaj #63


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Bine ai venit Caitlin...!
Este unul din cele mai interesante site-uri ortodoxe intr-adevar. Vizitati-l..
Doamne Ajuta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 19 Mar 2004, 10:36 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



welcome.gif caitlin
Sa-ti fie sedera, scrierea si citirea placuta! wink.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corydalis
mesaj 4 Jun 2004, 05:59 PM
Mesaj #65


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 516
Inscris: 28 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.672



QUOTE (geriA3e @ 11 Feb 2004, 03:15 AM)
Vreau sa profit sa va spun despre rugaciune cate ceva din ce-am invatat.Intai depinde ce rugaciune faci,una e cererea si alta e multumirea,fiecare are rostul ei si timpul ei cum fiecare persoana are nevoi proprii intr-o combinatie unica si poate irepetabila chiar pentru sine de la o perioada la alta.Indiferent care din ele,rugaciunea eficienta se face cu putere,de aia nu are cum sa dureze prea putin,trebuie sa te "incalzesti" intai si apoi poti face partea principala;in situatii deosebite e ca o munca,e ca un efort fizic intens(o data am transpirat atat de tare de parca as fi facut un epuizant antrenament).Semnul destinctiv al unei rugaciuni bine facute este ca nu te ridici la fel cum te-ai aplecat,ci o schimbare s-a produs,esti altfel,te simti mai bine,o linistire,o satisfactie se cunoaste,probabil stiti despre ce vorbesc foarte bine.Despre partea tehnica spun ca este foarte bine sa te rogi la biserica,e necesar;tot atat de necesar este si sa te rogi "in odaita ta",pentru ca mai bine te poti concentra in liniste ca sa alungi gandurile vagaboande sau mai bine spus sa-ti controlezi mintea sa nu umble cu sorcova mai ales cand rostesti o rugaciune pe de rost;apoi pentru ca la biserica alti ochi te privesc,fara sa vrei deviezi fie sa joci putin teatru,fie sa te feresti sa-ti versi cu adevarat amarul,in vreme ce daca n-ai spectatori te poti relaxa si sa faci o rugaciune intradevar sincera si intreaga.Ma opresc sa nu va plictisesc cu posturi lungi,dar asta da subiect.

Inainte de a deschide acest subiect pe forum, aveam vag in minte ce raspuns cautam. Citind acest mesaj, l-am gasit. Multumesc.
Si eu ma rog seara, iar dupa rugaciuni mai rog pe Dumnezeu sa aiba grija de toti cei vii, de cei ce s-au nascut azi si de sufletelor celor care au murit azi.


--------------------
"Ceilalti lupi m-ar sfasia daca ar sti
ca urletul meu e in realitate un plans."

Octavian Paler - "Impostura"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 4 Jun 2004, 07:30 PM
Mesaj #66


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, Corydalis! han.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 5 Jun 2004, 12:59 AM
Mesaj #67


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



welcome.gif tie Corydalis si multumesc pentru apreciere,da nimic din ce am de pret nu apartine altcuiva decat LUI si am aflat ca inspre EL in rugaciune pot vorbi cu deplina libertate,cu mult mai multa incredere decat oamenilor,intre care unora nici sa le urez de bine macar nu indraznesc,pentru ca prea vorbesc "din carti",ca niste reproduceri dupa mari opere de arta,si nu din propria lor viata cu sinceritate,cu bunele si relele ei,ca dialogul sa tinda inspre viu cum imi e cu rugaciunea.

Iti urez asadar tie si tuturor sa cautati ce este cel mai bine voua si sa gasiti,sa-L gasiti in toate caile voastre,sa vorbiti cu EL si EL cu voi!



--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 5 Jun 2004, 07:39 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



han.gif corydalis!
Imi pare bine ca te-ai dumirit smile.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 11 Jun 2004, 10:30 AM
Mesaj #69


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Si sa-i multumim astfel lui Dumnezeu pentru colegii noi, si sa ne rugam sa mai avem inca!


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 11 Jun 2004, 11:06 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Contraste - nu o da in caterinca - macar aici.... biggrin.gif
Sa ne bucuram si sa multumim, dar ce am vazut eu acolo? Ca nu mai poti sa te inscrii la Han numai cu formular de nustiucare? Ce zicea Mihai? Nu il mai tin serverele? rofl.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 05:36 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman