HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> A Studia In Romania Vs. A Studia In Occident
Nana Floare
mesaj 19 Feb 2004, 01:06 AM
Mesaj #36


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



QUOTE
Eu presupun ca tu esti un asistent universitar in Ro si ca iti aperi sistemul tau.Poate ai incercat sa ramai pe unde ai fost si n-ai putut si acuma vrei sa-i faci pe ei prosti..

biggrin.gif innocent.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 Feb 2004, 01:08 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Sa inteleg ca recunosti?




btw "hard sciences"??? , asta ma face sa rad. Se vede ca ai fost in trecere prin America . .

Acest topic a fost editat de toxic: 19 Feb 2004, 01:11 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iason
mesaj 19 Feb 2004, 07:44 AM
Mesaj #38


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.881



Toxic, nu fii atat de vehement fata de Nicodim...In fond, cate bordeie atatea obiceie... In Am sunt o gramada de institutii cu politici care mai de care mai diverse... De ex, spuneai ca pt Bachelor in Bio tre sa faci 95% cursuri in major... Ei bine, in LAC-uri ( Liberal Arts Colleges) un major consta din 14 clase si tre sa completezi in total 36 sau ceva de genul asta, deci mai putin de jumate sunt parte din major. La alte univ, majorul cere mult mai multe cursuri. Asta e doar un exemplu pt a arata cat de divers e sistemul.

Am auzit pe aici ca in univ precum Colgate sau Colby , cu statut bun in New England, plagiatul si copiatul sunt in floare. La altele , cu Honor Code, nici nu se aude de asa ceva.
Un profesor de la Princeton mi-a spus cum un senator a venit sa-i ceara socoteala cum de fiica lui a luat C ( in conditiile in care Princetonul este si el afectat de grade inflation) . Presedintele univ a modificat nota in fata profesorului, care a mai fost si jignit in toate felurile de senator. Asa ca se intampla si la case mai mari. Dar aceste incidente nu ma fac sa-mi schimb parerea ca invatamantul american. pe ansamblu, este mult mai corect decat cel de acasa.

Acest topic a fost editat de Iason: 19 Feb 2004, 07:45 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Feb 2004, 07:44 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 21 Feb 2004, 11:53 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
pe ansamblu, este mult mai corect decat cel de acasa.


asta ziceam si eu. Dar Nicodim incearca sa faca o imagine a invatamantului in Nord America care e sub nivelul celui din Ro. Ceea ce e cu totul neadevarat.

Si daca iei cea mai slaba facultate din America tot nu se compara cu Ro. Stiai ca facultatea de Medicina din Iasi elibereaza diplome false pe bani? Ca decanul respectiv e inca in functie? Ca profesorii nu scriu carti ci doar le traduc din alte limbi si-si pun numele pe ele? De copiat si mita nici n-are sens sa mai vorbesc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 22 Feb 2004, 12:07 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (toxic @ Feb 21 2004, 11:53 PM)
Si daca iei cea mai slaba facultate din America tot nu se compara cu Ro.

Exagerezi.
Eu am absolvit Politehnica Bucuresti, si aceasta universitate este foarte bine vazuta aici pentru studiile de Computer Science undergraduate (este considerata aici, in SUA, una din cele mai bune univ. de Computer Science).
Ce-i drept, studiile graduate din Romania sint ca si cum n-ar fi.

Acest topic a fost editat de axel: 22 Feb 2004, 12:07 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 22 Feb 2004, 02:10 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Nu exagerez. Politehnica in Ro e cea mai serioasa facultate in toate centrele universitare nu numai in Bucuresti.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 22 Feb 2004, 02:15 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Nu inteleg unde vrei sa ajungi.
Ai spus: Si daca iei cea mai slaba facultate din America tot nu se compara cu Ro. in contextul Dar Nicodim incearca sa faca o imagine a invatamantului in Nord America care e sub nivelul celui din Ro. Ceea ce e cu totul neadevarat. apoi spui Politehnica in Ro e cea mai serioasa facultate in toate centrele universitare nu numai in Bucuresti. Asta inseamna ca tu spui ca Politehnicile sunt sub orice universitate din SUA, si pe deasupra sunt cele mai bune universitati din Romania. Lucru pe care nici macar americanii nu-l considera catusi de putin adevarat, atata timp cat ei compara Politehnica din Bucuresti cu Top 10 intre universitatile din SUA pe un anumit domeniu.

Acest topic a fost editat de axel: 22 Feb 2004, 02:17 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 22 Feb 2004, 03:50 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Ce spun eu este ca tu vrei sa compari Poli, cu facultatile proste din SUA si nu e corect. Eu stiu ca in centrul universitar unde am terminat eu, studentii de la poli invatau cel mai mult si erau cei mai stresati .
Si de la cate inteleg eu de la rudele din tara , incepe sa se faca o demarcatie clara intre facultatile din Ro . Adica facultatile ca si poli si info unde daca inveti carte , ai parte , adica ai sanse sa-ti parctici meseria pe sa;ar bun sau te privatizezi, sunt din ce in ce mai serioase . Si studentii iau scoala mai in serios. Iar facultatile unde daca termini vei ramane in sistemul de stat ca si psihologia, medicina , limbi straine, devin din ce in ce mai proaste.

Eu cand spun ca Poli e o facultate cu standardul cel mai ridicat , ma bucur sa spun asta fiindca imi pasa ce se intampla in Ro. Iar cand spun ca majoritatea faculatilor sunt o frectie , nu o spun cu rautate , ci fiindca cred ca e important sa spunem lucrurilor pe nume.

Eu am avut privilegiul sa fac o faculta si in Ca si in Ro. Si crede-ma ca discrepanta e uriasa. In Ro am terminat printre primii si cu toate astea aici am simtit ca trebuie sa invat de 10 ori mai mult ( fara exagerare) pt acelasi note. Zi si noapte . E adevarat ca faculta pe care am facut-o e printre professional schools si e cea mai buna din Canada. Sii ce zic , nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 23 Feb 2004, 11:44 PM
Mesaj #44


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Am spus asta:

QUOTE (Nicodim @ Feb 19 2004, 12:53 AM)
Tu ai descris invatamantul nord-american ca 100% bun si cel romanesc ca 100% dezastru. Iar interventiile mele au fost in directia sugerarii ca de fapt in ambele cazuri e vorba de nuante de gri: gri deschis in cazul inv. nord-american si gri-inchis in cazul inv. romanesc. Dar nu alb/negru.


[/B][B]

Acest topic a fost editat de Nicodim: 23 Feb 2004, 11:47 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blanche_neige
mesaj 2 Mar 2004, 08:19 PM
Mesaj #45


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.195



Nicodim, du-te si tu pe siteurile unor facultati din Canada sa vezi pe ce criterii se selecteaza profesorii. Hai sa-ti zic eu pe scurt : doctorat (terminat sau in curs de desfasurare)+articole publicate in reviste importante din domeniul de activitate respectiv+implicarea in proiecte de cercetare+recomandari+ + +
Ce comisie de la Bucuresti ?
Tu stii cum isi scriu profesorii de marketing, management, comunicare si altele, cartile ? De cele mai multe ori le traduc si le publica. Si uite asa isi vand ei cartile fara sa-si bata prea mult capul. Nu ai auzit de scandalul cu manualul de medicina al ministrului ... ( nu mai stiu cum il cheama). Oricum, chestia e recenta. Omul a fost acuzat de plagiat. Si ca el sunt multi altii pe care inca nu i-a descoperit nimeni. Sunt multi care in urma unei scurte vizite la o universitate din occident ajung sa se creada la fel de competenti ca profesorii de acolo. Arata-mi tu un site de profesor roman care face cercetare, publica articole in domeniul lui si eventual are si un manual sau o carte oarecare ? Chiar te rog ca m-ar interesa. Eventual un profesor din administratia afacerilor.
Si aici (Canada) sunt profesori care odata ce au ajuns titulari vin la universitate numai pentru a-si tine cursurile (care eventual sunt in numar de 1 sau doua huh.gif ). Dar sunt muuuult mai numerosi cei care in afara de amaratele alea de cursuri mai conduc si cateva proiecte de cercetare, le dau de lucru studentilor, publica, merg la colocvii, etc.

Eu n-am facut facultatea in Romania dar am avut o intalnire cu decanul unei facultati de la ASE. Dadusem admiterea si intrasem a patra. Intre timp imi trimisesem dosarul in Franta si ma acceptasera. Vroiam sa plec. Aveam nevoie insa de diploma de Bac (pe care ASE-ul o pastreaza de la inscriere pana la terminare !!!! cine a mai vazut asa ceva prin occident ?!?! diploma e a studentului si numai a lui ! ). In ziua in care am fost sa-l vad trebuia sa plec si in Franta sa-mi caut o locuinta. Ma asteptau doua zile de mers cu autocarul. In luna iulie. Caldura mare! Nu m-am dus imbracata in costum, ceea ce l-a deranjat foarte tare. Eram in pantaloni 3/4 si tricou. Venisem din provincie cu rucsacul in spate. Ma astepta un drum lung. "Domnul decan" s-a suparat si m-a dat afara din birou si mi-a zis ca nu-mi da nimic. Urmarea : am iesit de acolo plangand si am lasat-o balta. Peste cateva saptamani s-a dus mama cu o mica atentie si domnu'decan i-a zis ca in mod evident are o fata foarte destapta, din moment ce a intrat a patra, a fost admisa in Franta la facultate. Si ca si el si-a facut nu stiu ce master in Franta si vai ce frumos a fost. Si ca desi fata ei este foarte desteapta, este prost-crescuta ! (tin sa precizez ca n-am apucat sa-i zic nimic atunci cand l-am vazut, pt ca m-a luat la cearta imediat ). Mama si-a calcat pe onoare si i-a cerut scuze in numele meu, dandu-i dreptate. Atunci domnu' a refuzat atentia si i-a dat diploma de bac. Ba chiar i-a si spus cum sa faca cerere.
Daca in Canada mi se intampla chestia asta profesorul era dat afara sigur din facultate !!! Asa e, aici studentul e stapan. Multi si-o iau in cap. Dar asa se evita probleme de genul celei prezentate de mine. Si multe altele mult mai grave...

Acest topic a fost editat de blanche_neige: 2 Mar 2004, 08:19 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 2 Mar 2004, 08:40 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Drag Toxic, numai prin proferarea unei idei gen "in Romania doar prin pile se obtin privilegii, diplome" ai dat arama pe fata: esti un mare ipocrit, domnule. Si as putea adauga lejer si mediocritatea care va sta in carca precum un balast teribil.
Ati afirmat ca ati absolvit cea mai prestigioasa Universitate din Canada si va bateti cu pumnii virtuali in piept cum ca dv. sunteti un mare cunoscator si ca numai ce ziceti dv. este adevarat ori real. Chestiunea aceasta a devenit penibila deja.
Pe Han vin numai meseriasi in domeniu, de la o vreme, "oameni de mare calibru si cunostiinte", dar care ciudat nu prea dau dovada de educatia primita in acele tinuturi indepartate. Mare mister, monser.
Faceti de rusine Canada si universitatea aceea fictiva/reala pe care ati absolvit-o. Repet: sunteti deja penibil prin stereotipuri de genul celor mentionate de dv. cu mare aplomb!

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 3 Mar 2004, 04:16 AM
Mesaj #47


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Minerval, si eu cred ca "in Romania doar prin pile se obtin privilegii, diplome" la modul general.

N-oi fi studiat nici eu cum trebuie. Mi-o fi placānd sa debitez lucruri urāte despre altii. Asta e, nu ma ridic la standardele tale elevate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 3 Mar 2004, 07:53 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Draga _Mi nu imi rastalmaciti cuvintele si nu le da-ti o interpretare proprie decat cea reala. Lucrul cert este ca acest Toxic habar nu are despre ceea ce vorbeste si, mai mult decat atat, nici nu da dovada clara si fara echivoc ca ar fi un absolvent al celei mai prestigioase Universitati din Canada. Vocabularul si gandirea sa sunt cea mai elocventa argumentatie in acest sens. Repet: cea mai prestigioasa Universitate din Canada!
Asadar haideti sa nu batem moneda asupra unei creatii fictive si grosolane din partea d-lui Toxic.

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 6 Mar 2004, 08:54 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Minerva,

cu faptul ca ma denigrezi pe mine, n-ai rezolvat nimic.

Acici tema e invatamantul romanesc versus invatamntul in alte tari. Despre asta ai ceva de zis? Ca de mine nimeni nu-i curios! sad.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 6 Mar 2004, 08:55 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mature_Mind
mesaj 23 May 2004, 04:56 PM
Mesaj #50


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 23 May 04
Forumist Nr.: 3.613



Am experimentat doua sisteme de īnvatamānt (respectiv cel romān si cel francez) si am ajuns la urmatoarele concluzii:
  • sistemul nostru de īnvatamānt are nevoie de o reforma urgenta
  • nu suntem inapoiati din punct de vedere cultural deoarece rata de analfabetism este mult mai mare la ei
  • locurile pe care olimpicii nostrii le ocupa la nivel international sunt mai mult decāt satisfacatoare
  • profesorii nostii nu sunt deloc obiectivi īn ceea ce priveste evaluarea studentilor īnsa ai lor sunt ipocriti (a se citi rasisti pāna-n fundul urechilor)
  • viata de student la noi este grea, la ei este imposibila (pt cei fara venituri)
  • politica statului romān avantajeaza-n general pe student/elev la ei nu (ex: daca esti student si lucrezi pt a-ti platii studiile atunci platesti impozite)
  • accesul la informatie aici este de trei sau patru ori mai liberalizat decāt la noi

Si ar mai fi ...

Cu toate ca tragānd linie si facānd totalul ajungem inevitabil sa spunem ca sunt cu mult īn fata noastra, prefer sa revin lānga cei dragi asa cum spunea cineva la īnceput pentru ca societatea franceza este o societate de consum unde esti vazut ca o vaca de muls si tratat ca atare...

so ph34r.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 26 May 2004, 09:40 PM
Mesaj #51


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



QUOTE (Mature_Mind @ 23 May 2004, 06:58 PM)
Am experimentat doua sisteme de īnvatamānt (respectiv cel romān si cel francez) si am ajuns la urmatoarele concluzii:
  • sistemul nostru de īnvatamānt are nevoie de o reforma urgenta
  • nu suntem inapoiati din punct de vedere cultural deoarece rata de analfabetism este mult mai mare la ei
  • locurile pe care olimpicii nostrii le ocupa la nivel international sunt mai mult decāt satisfacatoare
  • profesorii nostii nu sunt deloc obiectivi īn ceea ce priveste evaluarea studentilor īnsa ai lor sunt ipocriti (a se citi rasisti pāna-n fundul urechilor)
  • viata de student la noi este grea, la ei este imposibila (pt cei fara venituri)
  • politica statului romān avantajeaza-n general pe student/elev la ei nu (ex: daca esti student si lucrezi pt a-ti platii studiile atunci platesti impozite)
  • accesul la informatie aici este de trei sau patru ori mai liberalizat decāt la noi
Si ar mai fi ...

Cu toate ca tragānd linie si facānd totalul ajungem inevitabil sa spunem ca sunt cu mult īn fata noastra, prefer sa revin lānga cei dragi asa cum spunea cineva la īnceput pentru ca societatea franceza este o societate de consum unde esti vazut ca o vaca de muls si tratat ca atare...

so ph34r.gif

Hmmm, rata de analfabetism in fr este si din cauza emigrantilor, care, totusi, sint luati la cursuri de alfabetizare, ceea ce in ro nu se practica, deci nu se poate face o comparatie in procentaje exacte.
Locurile pe care le ocupa olimpicii nostri sint mai bune/proaste/egale decit cele ale francezilor sau nu? ca n-am inteles ce vreai sa spui?
Probabil ca ai avut experiente neplacute ca sa spui ca profesorii fr sint rasisti... e pacat sa generalizezi. Eu am facut un cursus complet, de la o scoala profesionala pina la licenta pe care o voi lua la anu si nu am intilnit nici un prof rasist, dimpotriva, sint foarte simpatici si interesati de ro, dornici sa stie mai mult decit ceea ce e prin reportajele de la tv.
Pt cei fara venituri exista burse care nu sint conditionate de note, ca in ro.
In privinta impozitelor, cred ca ai amalgamat totul: o persoana care lucreaza si este impozitata, inseamna ca a lucrat o norma intreaga, iar studentii nu au timp sa o faca... asa ca????
Din pacate in ro capitalismul salbatic face ravagii, iar vaca de muls este demult golita pina si de maduva oaselor, nu uita ca sistemul de impozitare in ro are la baza pe cel fr.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 27 May 2004, 12:52 AM
Mesaj #52


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



Eu pot sa fac o comparatie intre a studia la noi si in Elvetia din perspectiva profului, ba chiar si a elevului. In Elvetia am asistat la cursuri in zona franceza, in zona germana si am fost elev la un curs post-universitar. La noi am predat la doua universitati de stat. Acum imi vad de treaba mea si nu cred ca mai intru in sistem; a fost o experienta din care am invatat cate ceva.

Sa incep cu Elvetia si sa dau un exemplu de cum se desfasoara un curs la o asa numita "Höhere Fachschule", un fel de universitate practica. Dimineata 2 ore cu proful si asistentul, o predare de tip blah blah blah, dar omu' avea si un proiector si diverse scheme pe ecran + un asistent langa el. Dupa curs destule intrebari si comentarii, inclusiv despre ce caut eu acolo. In urmatoarele 4 ore studentii erau lasati de capul lor sa lucreze in grup la o tema. In acest timp profu si asistentu' aveau discutii private cu cate un student care avea ceva de intrebat sau care avea nevoie de indrumare pentru o lucrare sau mai stiu eu ce. Dupa amiaza se strangea lumea in clasa si mai discutau vreo doua ore facand o legatura intre ce se predase si ce se discutase in grup.

La cursul post-universitar am avut zile cam la fel, cu un program de la 9 dimineata la 9 seara: vreo 2 ore cu 2 profi, dupa care o impartire in grupuri si o repartizare pe sali. In sala am avut tot ce era nevoie ca sa ne facem treaba pana la 9 seara (cu pauze de masa se intelege), de la video proiector (ca aveam de facut cate o prezentare) pana la scule de filmat si de vizionat caseta. Profii mai apareau din cand in cand sa ne intrebe ce mai facem. Imi aduc aminte ca intr-o zi grupul meu a fost mai harnic si a terminat cu un sfert de ora mai devreme. Elvetienii au intrebat cum e si firesc: acum ce facem ?? Ma asteptam sa zica toti: mergem la bere ! Dar ... am facut o evaluare a zilei pana la ora 21.

La universitate la noi am ajuns "tras" de fosta mea sefa care mi-a promis ca "faci ce vrei si nu te iei dupa altii". S-a tinut de cuvant si am facut ce stiam eu cel mai bine. Asa ca prima reactie a studentilor a fost de perplexitate si guri cascate. E o reactie fireasca cand treci brusc de la un invatatmant centrat pe prof la unul centrat pe student, fara blah blah-uri si discursuri inteligente. In primele zile am scandalizat alti profi si pe femeia de serviciu carora a trebuit sa le explic de ce mut scaunele si mesele in sala. Eu unul nu am inteles niciodata de ce trebuie oamenii sa-si vada ceafa la curs cand pot foarte bine sa-si vada fata si sa comunice unii cu altii.

Fara sa fac din asta regula generala o sa va spun si despre un examen simpatic cu o grupa la post-universitar. Cu o zi inainte am fost instruit. Mi s-a spus: tu de obicei faci ce vrei, dar acum fii atent ! Cutare e sora lu' cutare, cutare e fata lu' cutare de la lalala, cutare e nepotul lu' stii tu cine, baiatu' lu' lalala e asta, etc. Asa ca vezi ce faci ! Si am facut. Dimineata la 9 avea pe catedra: cola, cafea calda, covrigei, bomboane si ciocolata. Ca sa fie profu mai intelegator. Nu prea am fost. Le-am zis: examen oral ! si i-am tinut de la 9 la 14 pe toti cutare, fii si fiice, nepoti si nepoate si pe altii care nu aveau nici o vina. Le-am zis de la inceput ca eu nu le am cu blah blah blah, mie trebuie sa-mi spuna ce au aplicat din teorie in practica, fiind si un curs mai mult practic. I-am cam terminat, saracii, pentru ca nu prea aplicasera nimic. I-am mai linistit servindu-i pe toti cu cola, cafea, covrigei, bomboane si ciocolata. Ce a mai ramas am dat la femeia de serviciu care s-a bucurat de data asta. Cafea am baut si eu ca asta-mi place.

In concluzie: mi-a placut in Elvetia, dar si aici. La noi te termina sistemul, daca faci altfel decat fac ceilalti te mananca de viu, si pentru ca nici nu inteleg ce faci. Asa ca pana s-o trezi cineva sa faca o reforma mai serioasa cred ca o sa dureze mult timp. Azi auzeam pe la un post TV ca romanii cred ca sistemul nostru de invatamant e mai bun decat cel occidental. Sa fie asa ?


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FBOJI
mesaj 27 May 2004, 08:12 AM
Mesaj #53


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 19 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.566



O paranteza cu a invata ( nu a studia) in Romania:
Invatatoarea unei clase din ciclul primar a hotarat sa aseze scaunele copiilor in jurul ei ( sa nu stea copii cu fata la ceafa celui dinainte). Aranjamentul a durat o zi, desi copii erau incantati. Cred ca la cei mari nici nu s-ar pune problema.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 27 May 2004, 08:26 AM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



cum adica crezi ca la cei mari nu s-ar pune problema? doar nu am ramas chiar atat de mult inradacinatzi in comunism ca sa nu putem sa ne integram intr-o situatie relativ noua...
exemplul pe care l-ai dat tu cu invatzatoarea se practica de mult, shi eu cand am predat, la prima ora a diminetzii adunam copii in jurul meu, pe scaunele shi dezbateam ce au facut cu o zi inainte, daca au greshit sau nu in actziunile lor shi aveam chiar shi o tema pe care o dezbateam; erau super incantatzi shi nu a durat numai o zi aceasta ashezare...


--------------------
' Murim cāte putin īn fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 27 May 2004, 10:54 AM
Mesaj #55


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



QUOTE
In privinta impozitelor, cred ca ai amalgamat totul: o persoana care lucreaza si este impozitata, inseamna ca a lucrat o norma intreaga, iar studentii nu au timp sa o faca... asa ca????


cateodata mai au si timp!
eu sunt si student si platesc si impozite. (asta ca sa ma laud ohyeah.gif )

cat despre concluziile lui Mature_Mind, sunt doar ale ei... dar nu sunt nicidecum realitatea.

Acest topic a fost editat de zar: 27 May 2004, 10:55 AM


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 27 May 2004, 12:24 PM
Mesaj #56


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



hmmm, daca esti in cazul asta, atunci mai ai timp de scoala? Cum te descurci cu TP-urile la care prezenta e obligatorie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 27 May 2004, 04:00 PM
Mesaj #57


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



cum m-am descurcat shi io... wink.gif


--------------------
' Murim cāte putin īn fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 27 May 2004, 06:49 PM
Mesaj #58


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



pe unde sinteti? eu-s la toulouse.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MikeEL
mesaj 27 May 2004, 06:51 PM
Mesaj #59


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 287
Inscris: 24 December 03
Din: DreamLand
Forumist Nr.: 1.600



la st tropez wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 27 May 2004, 08:34 PM
Mesaj #60


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



bleah hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 28 May 2004, 02:45 AM
Mesaj #61


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Nu e nimeni din Ciorogirla?...... blink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 28 May 2004, 07:22 AM
Mesaj #62


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



QUOTE
Nu e nimeni din Ciorogirla?......


m-am nascut pe langa... laugh.gif

QUOTE
la st tropez


locuiesc la 80 km langa (aix-en-provence)... laugh.gif

cred ca sunt mereu pe langa... rofl.gif

QUOTE
hmmm, daca esti in cazul asta, atunci mai ai timp de scoala? Cum te descurci cu TP-urile la care prezenta e obligatorie?


cand am td sau stagii pun "indisisponibil" pe planing. planingul se face cu o luna inainte.

ą-propos ti-am citit povestea pe un alt forum... ai toata admiratia mea! multe reusite inainte!


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 28 May 2004, 11:52 AM
Mesaj #63


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



Multumesc la fel, zar smile.gif
Poate ne stringem intr-un week-end la malul marii? da nu la St Trop ca nu-mi place nici sa mor!!! Nu veniti si voi la Andorra sa luati tigari ieftine si alcool?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 29 May 2004, 02:38 AM
Mesaj #64


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



QUOTE (chatonel @ 28 May 2004, 12:54 PM)
Nu veniti si voi la Andorra sa luati tigari ieftine si alcool?

laugh.gif cred ca de la scumpirea din toamna nu am cumparat 5 pachete de tigari in franta.
de asta statisticile arata o scadere a nr cumparatorilor... si cred ei a consumatorilor. rofl.gif

eu abia prin august as putea fi putin liber (unul din dezavantaje cand esti student si mai si muncesti unsure.gif ).

dar pastram contactul via hanuancutei! smile.gif

numai bine!

edit: suntem pe aratura rau ohmy.gif

Acest topic a fost editat de zar: 29 May 2004, 02:39 AM


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MikeEL
mesaj 29 May 2004, 03:46 PM
Mesaj #65


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 287
Inscris: 24 December 03
Din: DreamLand
Forumist Nr.: 1.600



QUOTE (chatonel @ 28 May 2004, 01:54 PM)
Nu veniti si voi la Andorra sa luati tigari ieftine si alcool?

Andorra in Italia, nu ?! huh.gif

QUOTE
St Trop ca nu-mi place nici sa mor!!!


de ce?! pun pariu ca pentru ca nu e loc sa-ti ancorezi iachtu' !! wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 29 May 2004, 04:02 PM
Mesaj #66


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Am un coleg care de la toamna va studia in Moscova la o facultate de mate-info. De ce a ales? Pai si-a incercat norocul la un concurs de dosare si a reusit. Peste 2 ani si fratele sau vrea sa plece in Rusia. Mihai intreba care ar fi avantajele? Din cate am inteles de la profi, e mai usor sa te angajezi acolo decat aici, pentru ca, spre deosebire de liceu, la facultate in strainatate chiar faci carte. Invatamantul superior romanesc e mai mult teoretic, in strainatate accentul se pune pe practic...


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MikeEL
mesaj 29 May 2004, 04:21 PM
Mesaj #67


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 287
Inscris: 24 December 03
Din: DreamLand
Forumist Nr.: 1.600



QUOTE
la facultate in strainatate chiar faci carte


nu generaliza...

In Italia, la Firenze e un mare centru universitar, insa daca cineva prinde o bursa acolo sau pur si simplu se duce sa studieze o sa se intoarca acasa initiat in tainele homosexualitatii, cocainei, extazy'ului samd.. carte probabil ca o sa stie mai putina...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kim
mesaj 29 May 2004, 04:30 PM
Mesaj #68


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 27 May 04
Forumist Nr.: 3.657



daca vrei sa inveti, inveti oriunde


--------------------
nu exista greseala! exista doar lucruri pe care le facem sau nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 29 May 2004, 04:53 PM
Mesaj #69


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



raspunsul meu e aici
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...=0&#entry147227
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 15 Jun 2004, 11:06 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Mature_Mind @ 23 May 2004, 06:58 PM)
Am experimentat doua sisteme de īnvatamānt (respectiv cel romān si cel francez) si am ajuns la urmatoarele concluzii[*]sistemul nostru de īnvatamānt are nevoie de o reforma urgenta
[*]nu suntem inapoiati din punct de vedere cultural deoarece rata de analfabetism este mult mai mare la ei
[*]locurile pe care olimpicii nostrii le ocupa la nivel international sunt mai mult decāt satisfacatoare
[*]profesorii nostii nu sunt deloc obiectivi īn ceea ce priveste evaluarea studentilor īnsa ai lor sunt ipocriti (a se citi rasisti pāna-n fundul urechilor)
[*]viata de student la noi este grea, la ei este imposibila (pt cei fara venituri)
[*]politica statului romān avantajeaza-n general pe student/elev la ei nu (ex: daca esti student si lucrezi pt a-ti platii studiile atunci platesti impozite)
[*]accesul la informatie aici este de trei sau patru ori mai liberalizat decāt la noi
Cu toate ca tragānd linie si facānd totalul ajungem inevitabil sa spunem ca sunt cu mult īn fata noastra, prefer sa revin lānga cei dragi asa cum spunea cineva la īnceput pentru ca societatea franceza este o societate de consum unde esti vazut ca o vaca de muls si tratat ca atare...

Si eu le-am experimentat pe amandoua si iti atrag atentia ca gresesti, in sensul ca:
- in FR profesorii nu cer mita si nu pot fi mituiti si in plus nu sant de loc rasisti (cu romanii, cel putin, sau cel putin cu acei romani care stapinesc limba acceptabili si nu se dau smecheri de Ferentari)
- taxele de scolarizare sant mici, chiar comparativ cu RO, de ordinul 150 E/an, adicacirca 1/6 dintr-o luna de salariu minim pe economie. Nu mai exista alte "cheltuieli ascunse"
- poti gasi de lucru usor si cu orar flexibil, e adevarat ca nu prea bine platit, asta daca AI DREPT DE MUNCA. In rest, oricum, ramane Mc Donald's care ia pe toata lumea...
- comparatia ratei anafabetismului nu e relevanta caci, pe de o parte, putini analfabeti se duc la facultate, iar pe de alta parte, in FR esti sigur ca e cifra REALA, pe cand in RO e cea RAPORTATA smile.gif
De altfel nimeni nu te obliga sa sacrifici o frumoasa cariera la Universitatea Crestin-Europeana-Ecologica din Borobetii de Padure (cu diploma recunoscuta in toate tarile din Africa Ecuatoriala, dar numai acolo...) si sa strangi din buci la Sorbona... spoton.gif
Acestea fiind zise, exista in ambele sisteme profesori buni, rai, studenti motivati si lepre, nu se poate generaliza...
Data viitoare iti povestesc cum se scot economisti la facultatea din Herculane...

Acest topic a fost editat de sorin666: 16 Jun 2004, 06:28 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 09:10 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman