HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> A Studia In Romania Vs. A Studia In Occident
Mihai
mesaj 7 Feb 2004, 03:33 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



De ce tot mai multi elevi prefera sa isi continue studiile in Occident?
Va invit la o dezbatere care sa puncteze facilitatile si posibilele probleme ale studiului universitar in Romania versus facilitatile si posibilele probleme ale studiului universitar in Occident.

Ce au ei in plus? Ce au in minus? Ce avem noi in plus? Ce avem in minus?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana
mesaj 7 Feb 2004, 03:47 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 July 03
Din: USA-PA state
Forumist Nr.: 478



Bun subiect!
Eu am studiat si in tara si in afara, nu din preferinta ci pt ca asa a fost situatia.
Nu stiu cum este sa studiezi acuma in tara--ma refer dupa 90, caci am plecat, insa tot ce pot compara este cu sitemul de invatamint comunist si cel de aici din america. Cred ca nu mai este nevoie de prea multe comentarii, banuind ca multi stiu diferentele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 7 Feb 2004, 07:42 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (Mihai @ Feb 7 2004, 02:33 PM)
Va invit la o dezbatere care sa puncteze facilitatile ... ... ... studiului universitar in Romania

Da-ne si niste exemple de astfel de facilitati, te rog.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Feb 2004, 07:42 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mihai
mesaj 7 Feb 2004, 08:42 PM
Mesaj #4


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Invatamant gratuit, burse, posibilitatea de a fi mai aproape de cei dragi.

Mi, cred ca parerea ta referitoare la acest subiect este previzibila... poti spune ca, din punctul tau de vedere nu exista nici o facilitate si ca recomanzi tuturor studentilor romani sa plece in strainatate (biggrin.gif), nu e nevoie sa abordezi discutia cu asa-zise rugaminti-cheie. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana
mesaj 8 Feb 2004, 02:59 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 July 03
Din: USA-PA state
Forumist Nr.: 478



QUOTE (Mihai @ Feb 7 2004, 08:42 PM)
Invatamant gratuit, burse, posibilitatea de a fi mai aproape de cei dragi.


Mihai--nu am stiut ca exista inca invatamint gratuit--asta e foarte bine! Despre burse stiam ca exista.....posibilitatea d ea fi mai aproape de cei dregi???!!!nu vad care era problema inainte??!
In fine! Aici in state invatamintul 98% as putea spune ca nu este gratuit!Ba chiar este exorbitant de scump si asta pt studentul de rind, care vine din familii cu parinti cu venit mediu.Un exmplu, de aici de la mine, pt un bachelor degree costa intre 40-50 mii $ doar daca esti localnic din statul Pennsylvania. Daca nu, mai adaugi cel putin 10-15 mii la tution si sa nu mai zic de cazare si masa. In total poate ajunge aproape dublu. Sint insa portite ...daca ai note de la liceu si SAT foarte bune, poti capata bursa de la scoala care poate insuma jumatete de cheltuiala. Daca mai esti si localnic, iti mai da si statul Pennsylvania inca vre-un sfert, daca esti sarac, din familie mai saraca, poti capata inca vreo bursa, plus ca exista scolarships oferite de diverse asociatii, grupari etc....care nu reprezinta o suma mare de bani, dar macar pot acoperi costul exorbitant al manualelor. In cazul meu, pt ca fostul meu servici a dat falimnet pe tot USA , am primit 50% ajutor banesc la scoala , de la o agentie de servicii sociale. Restul este platit de scoala ca bursa deoarece am dat niste examene si teste, pt ca nu se pot baza pe notele de la scolile din tara. Si uite asa fac eu o facultate intreaga gratis. Avind note de A, sint recunoscuta on Deans List--pt studentii cu merite deosebite .Aceasta lista este portita pt alte diverse scolaships..de la tot felul de asociatii..asa ca astfel continuii in graduate school.
In cazul meu, mi-au fost oferite scolarships de la ascociatia femelor bisninsmene din statul PA, de l a ociatia studentilor de alte etnii, de la asociatai " ficele revolutiei americane" s si tot asa lista poate continua.
Ca stil de invatamint, il prefer pe cel d eaici care este foarte la obiect si cum s-ar spune"hands on"--foarte practic...mult mai putina vorbarie...fara autoritatea execsiva a profesorilor ( ca in tara und ese considerau dumnezei)...fara SPAGA!!!!....fara preferentialisme.....
Iar dupa terminarea scolii.....te ajuta sa-ti gasesti servici...insa nici nu e nevoie caci companiile stau gata sa te intervieveze la job fairs oferite de la fiecare universitate......
Deci exista multe posibilitati...toul e sa stii de existenta lor si sa stii cum sa le folosesti in interesul propriu.

Acest topic a fost editat de Roxana: 8 Feb 2004, 03:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 8 Feb 2004, 04:07 PM
Mesaj #6


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



De fapt subventionat de la stat; mai sunt niste taxe care trebuie platite, oricum... (din cate stiu)

'A fi mai aproape de cei dragi' spre deosebire de invatamantul peste hotare. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 8 Feb 2004, 05:35 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (Mihai @ Feb 7 2004, 07:42 PM)
Invatamant gratuit, burse, posibilitatea de a fi mai aproape de cei dragi.

Invatamānt gratuit ? Pai sunt o gramada de tari occidentale cu īnvatamānt gratuit. Deci pica.

Burse ? Bursele romānesti vs. burse occidentale, pica si asta.

Posibilitatea de a fi mai aproape de cei dragi ? Dar ce, nu-ti poti gasi persoane dragi acolo unde te duci sa faci facultatea ?

Deci nu ai adus nici un argument.


QUOTE
Mi, cred ca parerea ta referitoare la acest subiect este previzibila... poti spune ca, din punctul tau de vedere nu exista nici o facilitate si ca recomanzi tuturor studentilor romani sa plece in strainatate (biggrin.gif), nu e nevoie sa abordezi discutia cu asa-zise rugaminti-cheie. wink.gif

Ai dreptate, dar atunci de ce ai tinut sa-mi raspunzi cu pseudo-argumente ? De ce ti-e frica ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 8 Feb 2004, 05:47 PM
Mesaj #8


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
sunt o gramada de tari occidentale cu īnvatamānt gratuit


Un elev din Romania are acces mult mai usor la invatamantul gratuit din tara decat la unul din strainatate. wink.gif
Deci contraargumentul tau nu este unul valid.

QUOTE
Dar ce, nu-ti poti gasi persoane dragi acolo unde te duci sa faci facultatea ?


Tu ti-ai gasit parinti noi in Occident? spoton.gif Ori poate acestia nu sunt persoane dragi pentru tine? hh.gif

QUOTE
De ce ti-e frica ?


De raspunsurile tale in nici un caz. spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 8 Feb 2004, 06:02 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (Mihai @ Feb 8 2004, 04:47 PM)
Un elev din Romania are acces mult mai usor la invatamantul gratuit din tara decat la unul din strainatate. wink.gif
Deci contraargumentul tau nu este unul valid.

Eu īnteleg sa compari doua lucruri identice, si daca accesul la unul din ele e mai greu, sa spui ca este o diferenta.

Si te mai repezi si sa spui ca nu e valid ce am spus eu ... fudulia asta en omoara.

Chiar daca e accesul mai greu, e absolut logic ca un student romān va īncerca sa ajunga īntr-un fel sau altul sa studieze īn vest, iar inversul nu e valabil. Nici un student american nu vine sa se īnscrie la facultatile din Romānia.

Deci las-o balta cu "accesul", ca a fi romān īnseamna din start sa fii restrictionat īn accese, nu spui nimic nou.

QUOTE
Tu ti-ai gasit parinti noi in Occident? spoton.gif Ori poate acestia nu sunt persoane dragi pentru tine? hh.gif

Nu stiu daca tu ai facut facultatea la fusta mamei, dar a fi student īnseamna a fi major, deja ti-ai cam luat zborul din cuibul parintilor. Asa e viata asta, mai devreme sau mai tārziu toata lumea īsi ia zborul, deci se desparte de cei dragi. A merge la studii nu are legatura cu prezenta sau absenta parintilor din locul acela, eventual doar pentru mamosi. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 8 Feb 2004, 06:21 PM
Mesaj #10


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
Eu īnteleg sa compari doua lucruri identice, si daca accesul la unul din ele e mai greu, sa spui ca este o diferenta.


Reciteste titlul.
"A studia in Romania vs. A studia in Occident".
Reciteste primul mesaj.
Se mentioneaza 'facilitati si posibile probleme'.
Pentru tine, adaug (sa intelegi - mai bine): pentru viitorul student din Romania.
O problema pentru studentul din Romania este accesul la o Facultate din Occident.
Hai, nu e greu de inteles. smile.gif

QUOTE
Nici un student american nu vine sa se īnscrie la facultatile din Romānia.


Ai facut un sondaj? Ai verifcat toate facultatile din Romania si ai constat ca nu e nici un student american?
Sau iti place sa te avanti in discutie ca... o persoana ce nu cunoaste datele problemei ?
Asa se pare, si e regretabil...

QUOTE
Nu stiu daca tu ai facut facultatea la fusta mamei, dar a fi student īnseamna a fi major, deja ti-ai cam luat zborul din cuibul parintilor.


Ok, e cazul sa recitesti si mesajul de mai sus. smile.gif
Am spus 'departe de cei dragi'. Daca pentru tine parintii nu sunt persoane dragi, no comment.
Apropos, m-am referit la cei dragi in general si la parinti in special. Tu ai replicat cu citatul de mai sus.
Sa inteleg ca ai facut facultatea la fusta celor dragi? Sau ai dificultati in a intelege ideea de 'persoane dragi'? unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 8 Feb 2004, 06:32 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (Mihai @ Feb 8 2004, 05:21 PM)

Reciteste titlul.
"A studia in Romania vs. A studia in Occident".
Reciteste primul mesaj.
Se mentioneaza 'facilitati si posibile probleme'.
Pentru tine, adaug (sa intelegi - mai bine): pentru viitorul student din Romania.
O problema pentru studentul din Romania este accesul la o Facultate din Occident.
Hai, nu e greu de inteles. smile.gif


Ok am īnteles. Nu ma gāndeam la accesibilitatea mai usoara, datorita "norocului" de a te fi nascut romān, ca la o facilitate. Tu ai spus ca asta e o facilitate. Ma rog, mai bine nu o aveam.

QUOTE
Ai facut un sondaj? Ai verifcat toate facultatile din Romania si ai constat ca nu e nici un student american?
Sau iti place sa te avanti in discutie ca... o persoana ce nu cunoaste datele problemei ?
Asa se pare, si e regretabil...

Sunt sigur ca ai īnteles fondul, chiar daca te agati de orice scama din forma. Din pacate, diferenta de mentalitate din Ro si vest, inclusv īn īnvatamānt, e mai mult decāt o simpla diferenta de forma.

QUOTE
Am spus 'departe de cei dragi'. Daca pentru tine parintii nu sunt persoane dragi, no comment.
Apropos, m-am referit la cei dragi in general si la parinti in special. Tu ai replicat cu citatul de mai sus.

Cu cāt esti mai departe de unele persoane drage, poti fi mai aproape de altele. Daca esti mai aproape de parinti, nu mi se pare o facilitate, daca nu esti obligat sa locuiesti cu ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 8 Feb 2004, 06:42 PM
Mesaj #12


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
Nu ma gāndeam la accesibilitatea mai usoara, datorita "norocului" de a te fi nascut romān, ca la o facilitate. Tu ai spus ca asta e o facilitate.


Nu, am spus ca unui student ii este mult mai usor sa studieze in tara sa decat la o Universitate din Anglia sau SUA, in aceleasi conditii (adica gratuit sau cel putin cu o parte din taxe subventionate de stat).

QUOTE
Din pacate, diferenta de mentalitate din Ro si vest, inclusv īn īnvatamānt, e mai mult decāt o simpla diferenta de forma.


Intr-adevar, in invatamant mentalitatea din Romania e o problema.
Dar treptat, treptat incepe sa se rezolve si asta... unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 8 Feb 2004, 06:48 PM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (Mihai @ Feb 8 2004, 05:42 PM)
Nu, am spus ca unui student ii este mult mai usor sa studieze in tara sa decat la o Universitate din Anglia sau SUA, in aceleasi conditii (adica gratuit sau cel putin cu o parte din taxe subventionate de stat).


Dpdv strict financiar, da, e mai greu. Insa daca vorbesti de tarile cu īnvatamānt gratuit (Franta, Germania, Suedia etc), observi ca tot dpdv financiar e mult mai usor decāt īn Romānia.

QUOTE
Intr-adevar, in invatamant mentalitatea din Romania e o problema.
Dar treptat, treptat incepe sa se rezolve si asta... unsure.gif

Da, se rezolva īn continu de 14 ani īncoace. Cu progrese de-a dreptul remarcabile si fabuloase...

Acest topic a fost editat de Mi_: 8 Feb 2004, 06:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 8 Feb 2004, 08:04 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Ce au ei in plus? Ce au in minus? Ce avem noi in plus? Ce avem in minus?


Cred ca la subiectul asta sunt poate cea mai in masura sa raspund fiindca am facut o faculate in Ro pe care am refacut-o aici din nou. Deci chiar pot sa compar sistemele.

Facultatile din America de Nord sunt clar superioare facultatilor din Ro din toate punctele de vedere . Bineinteles aici se plateste , in Ro nu.

Facultatea e mult mai grea si mai serioasa. Se invata pe rupte in tot timpul anului nu numai in sesiune.Bibliotecile sunt pline cu studenti care invata in tot timpul anului. Studentii sunt mult mai bine pregatiti si iau scoala mai in serios. Apoi aici nu s-a auzit de copiat sau aranjat examene. daca unul e prins cu smecherii e automat exmatriculat , deci numeni nu risca nici macar sa arunce un ochi in foaia celuilalt in timpul unui examen. In Ro stim cu totii ca se copiaza inclusiv la licenta iar lucrarile de diploma se copiaza de la altii sau se cumpara.
Aici se face cercetare/ research serios. In Ro nu am facut niciodata asa ceva.
Cartile sunt scumpe si le platesti din buzunarul tau dar sunt ultimul racnet in domeniu si sunt de 10 ori mai bune ca si cele din care am invatat in Ro.
Profesorii au pretentia sa vii la curs cu materia citita in majoritatea cazurilor. E si normal daca stai sa te gandesti fiindca in felul asta intelegi cursul mult mai bine si profiti mult mai mult de prezenta profesorului.

La cursuri se pun intrebari!!! Multe intrebari. In Ro, rareori intreaba careva cate ceva.
Profesorii de aici nu au nici o problema sa spuna ca nu stiu sa raspunda la o intrebare fiindca e normal ca nimeni nu stie tot iar studentii sunt obisnuiti sa puna niste intrebari de-ti sta mintea-n loc . In Ro, nimeni nu spune ca nu stie. Te imbarliga ei cumva si iti dau un raspuns adevarat sau mai putin adevarat.

Relatia dintre profesor si student e mult mai relaxata dar si mai profesionala. Pe profesor il abordezi foarte usor si ii vorbesti de la egal la egal. Il respecti dar si el te respecta. Nu exista faza aia nasoala ca in Ro ca atunci cand trece un profesor pe langa tine pe coridor tu te tragi pe laturi sa treaca eminenta sa. Il saluti si te saluta ca doi oameni normali.

Notele nu se fac publice . Fiecare isi stie notele lui si daca vrei le spui la prietenii tai daca nu , nu .
Competitia pentru note e mult mai mare ca in Ro. Aici daca ai facut o facultate de obicei ai si loc de munca si castigi bine. daca ai note mari ai sanse sa iti gasesti un loc de munca mai bun.


Cursurile se frecventeaza!!! Nu sunt obligatorii dar fiindca lumea ia scoala mult mai in serios , se vine la cursuri.
De tehnica si ce facilitati au nici nu mai are sens sa vorbesc cred.


Cred ca am reusit sa descriu in mare3 diferentele dintre sisteme. Stiu ca unora le va fi greu sa digere ce am scris aici fiindca noi suntem intotdeauna mai destepti si mai frumosi ca ceilalti . Insa asta e purul adevar .

Acest topic a fost editat de toxic: 8 Feb 2004, 08:07 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blanche_neige
mesaj 12 Feb 2004, 02:04 AM
Mesaj #15


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.195



Buna seara,

De aproape o ora caut un forum cu studenti romani si nu gasesc sad.gif Uitasem sa ma uit si pe hanuancutei
Ma bucur ca v-am (re)gasit !
toxic, mi-ai luat vorba din gura !
Eu nu stiu cum e sa fii student in Romania pt ca am terminat doar liceul si apoi am plecat, dar dat fiind faptul ca am terminat destul de recent tind sa cred ca sunt la curent cu ce se intampla prin scolile romanesti. Plus ca am multi fosti colegi care imi povestesc cum e la facultate.

toxic in ce tara esti ?

eu am vazut doua sisteme, pe cel francez si acum pe cel canadian (francofon). sistemul francez este mai aproape de cel romanesc, cel putin in ciclul I (licenta). ce mi-a placut mie la francezi :
-profesorii sunt deschisi, vorbesc cu studentii,raspund la intrebari, sunt gata sa te ajute daca ai probleme.
-in functie de domeniu materia predata este in pas cu vremea, se adapteaza.
-profesorii fac si cercetare, nu doar predau ! dar despre cercetare mai tarziu, la capitolul Canada
-la inceputul fiecarei ore primesti un plan detaliat cu bibliografie,exercitii de facut,etc. (pt care noua nu ni s-au cerut niciodata bani ! cu toate ca scoala e gratuita, ca si in Romania. mai putin niste taxe administrative. )
-materiile sunt grupate in unitati iar cea care conteaza este media unitatii nu media fiecarei materii ( exp : microeconomie si macroeconomie, matematica si statistica, istorie si sociologie,etc. materii care au cat de cat o arie comuna). de aceea cineva care nu ia un examen nu-si face harakiri. si nici nu e obligat sa mearga la sesiunea din toamna.
-bibliotecile sunt destul de bine dotate (cu toate ca nu se compara cu ce-am vazut in Canada dar sigur sunt cu mult in fata bibliotecilor din facultatile din Romania).si altele...

ce nu mi-a placut :
-in ciclul I la univ. de stat nu exista examen de admitere de aceea oricine poate sa intre la facultate (ceea ce nu inseamna ca poate sa o si termine!). gradul de promovabilitate la nivel national in anul I este in jur de 57% !!! asa se face ca notele maxime nu se dau de la mic la mare ca in Romania.
- explicatia notelor mici nu e doar lipsa de motivatie a studentilor ci si faptul ca de multe ori e vanata orice greseala sau interpretare care nu corespunde 100% cu ce zice proful. ca tot veni vorba, mereu m-am gandit ca profesori care te au sau nu te au la inima exista doar in Romania, ca in rest toti sunt neutri smile.gif si ce naiva am fost ! am avut un conflict cu un asistent . nu doar eu ci multi altii. numai ca pe mine i s-a pus pata de la inceput cand a auzit ca facusem in Romania ce faceam cu el la ora smile.gif
-lenea ce-i domina pe studenti. nici nu stiu a cui e vina...poate ca daca li s-ar cere mai mult ar face si ei mai mult. aproape nimeni nu invata in timpul semestrului dar toata lumea bea cafea si se plange ca nu mai poate inainte de examene. ca in Romania ! eu intr-un an aproape ca mi-am pierdut bunele obiceiuri pe care le aveam in liceu,unde invatam serios. in Franta parca am fost in vacanta. exagerez putin dar pt creierul meu obisnuit sa lucreze non-stop a fost o perioada linistita !
-nivelul f scazut la matematica ! nu era materie de profil ca sa zic asa dar aveam cursuri de mate. si mereu ma plictiseam. aveam muuuuuuult prea putine exercitii de facut si pt alea asa putine stateam zile in sir pt ca mereu se gasea unul care sa nu stie sa le faca. asta la TP-uri ( travaux pratiques ) iar la cursuri in amfiteatru mai mult de jumate nu veneau la mate. vorbea proful doar cu mine smile.gif

In Canada...e exact asa cum a spus toxic ! Se invata, se invata, si iar se invata. La inceput-recunosc-mi-a fost greu pt ca imi pierdusem obiceiul de a munci iar la mate mi se odihnise creierul prea mult si uitasem multe chestii. in rest, nu prea avea legatura cu ce facusem in Franta ( economie ). materia diferita, manualele diferite. stil de predare diferit. de altfel numai daca ne gandim la context si e de inteles : Franta-UE, Canada-SUA. nu-i acelasi lucru ! acum mi se pare super pt ca lucrurile au luat o alta intorsatura si am ajuns sa am cursuri pe placul meu, m-am reobisnuit cu munca si la vie est belle ! smile.gif
Nu mai stiu daca toxic a zis dar parca nu a zis...imi cer scuze daca a zis si nu am tinut eu minte ! Dar profesorii aici nu sunt platiti doar pt a preda ci si pt a face cercetare. in primul rand daca nu are un dosar puternic nimeni nu poate ajunge profesor : publicatii, activitati de cercetare, comunicari,etc. iar cand ajunge profesor TREBUIE sa faca cercetare ! sa caute subventii, sa le dea studentilor proiecte la care sa lucreze.
E adevarat ca e f costisitor (in Québec taxele sunt univ. cu taxele cele mai mici din America de Nord) dar merita. Cine vrea ( si indeplineste conditiile) poate face imprumut pe care il ramburseaza la terminarea facultatii. in anii trecuti ti se dadea un ragaz pana la gasirea unui job dar acum nu. incepi sa rambursezi imediat. si daca nu ai si nu ai atunci iti dau un ragaz. in general studentii lucreaza pt a-si plati macar patial taxele de scoala, manualele, chiria, mancarea,masina sau abonamentul de autobuz,etc. studentii aici nu sunt sprijiniti de parinti asa cum se intampla in Romania. chiar cunosc studenti care au nevoie de ajutor dar parintii nu ii ajuta...dar asta e o alta poveste !


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Feb 2004, 09:44 AM
Mesaj #16


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai (re)venit la Han, blanche_neige! welcome.gif

Interesanta opinie, multumim! rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 18 Feb 2004, 08:44 AM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Faptul ca in Canada nu e examen de admitere dar multi studenti nu promoveaza sau se retrag mi se pare foarte corect. E mai bine sa ai sansa de a te obisnui cu studiile si de a reusi daca in general te tii de carte decit sa nu o ai pentru ca nu ai stiut nu stiu ce chestie la examen, care poate ca nici nu s-a predat in scoala ta sau pe care inca nu stii sa o explici cum trebuie in limba straina in care dai examenul. Dupa inceperea cursurilor, toti studentii au sanse egale. Daca ar fi examen de admitere, studentii din Romania ar avea mai putine sanse decit un student, chiar mai putin pregatit, care cunoaste anumite informatii si expresii locale si care le pare mai simpatic profesorilor de aceeasi nationalitate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blanche_neige
mesaj 18 Feb 2004, 03:32 PM
Mesaj #18


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.195



Monica, ziceam ca in Franta multi studenti nu promoveaza...Nu stiu cum stau lucrurile in Canada dar cred ca gradul de promovabilitate este mult mai mare decat in Franta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 18 Feb 2004, 07:33 PM
Mesaj #19


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Acum, ca veni vorba, chestia cu invatatul mai serios in Occident mi se pare cam deplasata.

1. Sunt multe cursuri la care nu exista examen final. Evaluarea se face prin tot felul de eseuri & co, astfel ca poti foarte bine sa treci de un curs ca gasca prin apa, caci nimeni nu iti cere sa stii toata materia la final.

2. Profesorii din occident sunt santajabili pentru ca depind de evaluarile pe care le primesc de a studenti. De aceea, multi aleg sa predea chestii "dragutze" dar fara substanta si nu cer prea mult de la studenti.

3. Pentru ca studiile se platesc, studentii au fost indoctrinati in mentalitatea ca invatamantul e un serviciu pe care il platesc, si ca ei au drepturi de consumator. Deci se comporta de parca li s-ar cuveni diploma pt. ca o platesc (in loc de a munci pt. a-si-o castiga).

4. Studentii copiaza pe rupte materialele pt. eseuri & co de pe google...Nu invata mai mult decat studentul roman. Si nu pt. ca sunt la fel de lenesi, ci pentru ca au 2 sau 3 part-time joburi care le rapesc majoritatea timpului.

Bine ca am scapat de scoala, ca zau ca ma saturasem. Mai multe invatz de la han... rofl.gif rofl.gif mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Feb 2004, 10:27 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
chestia cu invatatul mai serios in Occident mi se pare cam deplasata.


Dar este foarte adevarata.

QUOTE
1. Sunt multe cursuri la care nu exista examen final. Evaluarea se face prin tot felul de eseuri & co, astfel ca poti foarte bine sa treci de un curs ca gasca prin apa, caci nimeni nu iti cere sa stii toata materia la final.


Da , la profilul Arts exista cursuri la care trebuie sa scrii eseuri. Dar nu la Science care include Biology, chemistry, math, engeneering, computers, etc.
Si chiar sa scrii un eseu e mult mai bine decat sa copiezi pe rupte. In Ro, copiatul la examene e ceva normal. Aici e ceva despre care ti-e si frica sa vorbesti.

QUOTE
2. Profesorii din occident sunt santajabili pentru ca depind de evaluarile pe care le primesc de a studenti. De aceea, multi aleg sa predea chestii "dragutze" dar fara substanta si nu cer prea mult de la studenti.


Sunt santajabili? Te rog da-mi un exemplu in care un student a santajat un profesor. Despre mita nici nu vorbesc . Singurul caz de profesor corupt a fost acum cativa ani cred ca in Montreal. Era un profesor roman. sorry.gif
QUOTE
Deci se comporta de parca li s-ar cuveni diploma pt. ca o platesc (in loc de a munci pt. a-si-o castiga).


Nu e adevarat. Nu stiu daca tu ai facut scoala sau nu in Cnada , si nu stiu ce scoala ai facut. Dar la universitati nu e asa.


Poate o fi la college.


QUOTE
Studentii copiaza pe rupte materialele pt. eseuri & co de pe google..


Ai dreptul sa copiezi ce vrei tu atata timp cat pui la sfarsit referinta. Daca nu pui , e plagiat. . E normal sa te inspiri de undeva cand scrii un eseu fiindca ai nevoie de material stiintific


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 18 Feb 2004, 10:37 PM
Mesaj #21


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Toxic draga,
se intampla ca eu am facut o facultate foarte serioasa in Romania si dup'aia am mai avut tangentze cu sistemele de invatamant din SUA, Canada, si Anglia. Daca tu sau colegii tai sunteti foarte seriosi, nu generaliza pentru toata America de Nord. Sunt universitati si universitati. Eu m-am referit la medie. Cand am spus despre profesori ca sunt santajabili, stiu bine ce am spus si iti recomand sa te abonezi gratuit online la ziarul The Chronicle of Higher Education, sa te convingi si tu.


PS: multi copiaza fara sa citeze, eseurile se gasesc pe un site de intr-ajutorare colectiva a studentilor din Am. de Nord...gata facute...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iason
mesaj 18 Feb 2004, 10:39 PM
Mesaj #22


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.881





Universitatea la care sunt acum in State are un asa-numit "Honor Code" . Fiecare student semneaza la inceputul anului I un act prin care declara ca nu va copia, nu va cere ajutor neautorizat si nu va plagia eseuri. Examenele se dau fara supraveghetor ( profesorii trebuie sa paraseasca sala...) La inceput am zis " Cum sa mearga? N-are cum... sigur lumea o sa copieze" si am ramas uluit cum la primul examen proful a plecat. Tacere. Nimeni nu intreaba nimic. Asaa a fost tot exemenul si , de altfel, toate examenele date pana acum. Odata am intrebat pe cineva dintr-o alta sectiune de lab cum a fost exemenul ( il daduse inainte) . " Dar cum, nu pot sa-ti spun, stii avem Honor Code...". Oamenii de aici iau foarte in serios acest cod si se raporteaza la el tot timpul. Poate pentru ca e un Liberal Arts College f liberal (sic!) si cu un sens acut al moralitatii intre oameni... Nu stiu cum sa explic. Credeam ca poate e vorba de etica protestanta a lui Weber, de ideea rasplatei prin merit care ar fi incetatenita in societatea americana. Dar Nicodim spune ca la el se plagia pe rupte... Hmmm... Imi darami un mit :-(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 18 Feb 2004, 10:44 PM
Mesaj #23


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Un alt fenomen: au proliferat profesorii angajati temporar sau cu part-time jobs...si ei sunt foarte santajabili prin teaching evaluations...Iar eu am citit cazuri de profi care explicau cum trebuie sa fie indulgenti in clasa si sa ii treaca mai pe toti ca sa se asigure ca vor primi evaluari pozitive...altfel risca sa-si piarda slujba. Duceti-va pe google si dati un search pe GRADE INFLATION...si veti vedea ca e foarte prezent in Ivy league de exemplu...

exemplu de grade inflation problem...da click

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iason
mesaj 18 Feb 2004, 10:52 PM
Mesaj #24


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.881



ce nu inteleg eu referitor la grade inflation e cum de e nevoie in Ivy League sa faca asta, cand oricum studentii de acolo pot sa fie admisi la orice grad school numai pe baza faptului ca sunt de la Harvard sau Brown si nu mai au nevoie neapart numai de straight As...

Acest topic a fost editat de Iason: 18 Feb 2004, 10:52 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 18 Feb 2004, 11:03 PM
Mesaj #25


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Pai cine n-ar vrea sa se bucure de A pe flanc daca se pot obtine relativ usor? Plus ca sunt tot felul de dosare pentru obtinerea de burse, etc.

Dati click pentru a va cumpara eseul de-a gata...America...America...

...sau un alt site aici... rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Acest topic a fost editat de Nicodim: 18 Feb 2004, 11:06 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 Feb 2004, 12:25 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Nicodim a spus" am mai avut tangentze cu sistemele de invatamant din SUA, Canada, si Anglia"

Adica vorbesti din auzite, din pacate si inca cu foare marte convingere.

Nicodim sa nu ma intelegi gresit . Nu o lua personal. Dar la faza asta esti total pe langa subiect, indiferent de "tangentele " tale. Si eu am facut in roamania o facultate " foarte serioasa" in Romaia . Si am refacut-o aici si cea de aici e de cel putin 15 -20 de ori mai seriasa.

In Canada , scoala se ia in serios adica e pe bune . Adica examenul e examen si NIMENI NICIODATA , NU COPIAZA. Nici nu are nimeni curajul sa arunce ochii in faia celuilalt.Studentii invata pe bune. Adica chiar invata zilnic .

La fel si cu politia. In Canada NU POTI oferi unui politist bani ca cum ai terminat propozitia te-ai trezit cu catusele pe mana. Adica politia in Cnada e pe bune. Nu e jucarie ca si in Romania, ca te targuiesti si mituiesti si etc.

Diferenta intre politia de aici si cea din Ro e foarte sugestiva si pt diferenta intre universitatea de aici si cea din Ro. Adica cercetarea e cercetare, pe bune. E traba grea si serioasa , pentru oameni dedicati.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 Feb 2004, 12:33 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Nicodim, te rog sa nu vii cu argumente puerile de genul ca se vand esee pe net. Da se vand. Uite eu acuma am nevoie de un eseu care sa se numeasca
" pharmacogenetics of codeine " Mi-l gasesti te rog?Daca mi-l gasesti iti trimit un cec de 100$ .


Intreaba-l pe unu care a terminat math sau biolgy sau medicina cate esee a avut de scris ? unu? doua? Si oricum , tot trebuie sa dea examen din materia respectiva. Deci eseul e doar o corvoada in plus.

Te rog sa nu incerci sa induci lumea in eroare. Cred ca e important sa ne recunostem lipsurile si sa incercam sa schimbam ceva. Daca spunem ca universitatile romanesti sunt bune e un neadevar care ne costa extrem de scump . Nu rezolvam nimic daca ne mintim intre noi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 19 Feb 2004, 12:35 AM
Mesaj #28


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Pt. ca sunt gay, evit sa dau detalii specifice despre mine...de aceea am scris ca am avut "tangentza", pentru a ramane suficient de vag si a-mi proteja identitatea profesionala. Te rog insa sa ma crezi ca nu vorbesc deloc din auzite. Dupa ce am absolvit facultatea in Romania am continuat sa studiez in Occident. Si mai sunt si alte detalii pe care daca le-ai cunoaste nu te-ai mai indoi de seriozitatea cu care am facut afirmatiile de mai sus.

Inca ceva: daca tu ai facut in Romania o facultate unde se putea copia, norocul tau. La mine nu s-a putut, mai ales ca multe examene erau orale.

In Occident exista moda ca la examen sa fie subiecte la alegere: alegi unul din trei - cel pe care-l stii mai bine. In Romania nici vorba de asa ceva. Ti se cerea sa stii tot ce s-a predat.

Ai zis de cercetare: poate nu cunosti, dar in Romania SINGURUL criteriu pentru promovarea profesorilor este cercetarea stiintifica. Mai mult, pentru posturile de conf si prof univ, dosarul esteexaminat de o comisie de experti de la Bucuresti. In Occident profii sunt evaluati in functie de universitate: unele pun accentul pe predare, altele pe cercetare.

Deci degeaba imi spui de lipsa copiatului la examene:

1. de multe ori nici nu sunt examene (sau sunt doar mid-terms)
2. exista subiecte la alegere
3. poti alege intre n-spe mii de cursuri, deci poti sa-i eviti pe profesorii exigenti...si asa mai departe
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 Feb 2004, 12:43 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Te rog Nicodim , spune-mi si mie care e facultatea aia in Ro unde nu se poate copia????

Chiar ma faci curuoasa!!! Facultatea de Teologie?????

Nicodim spune:
1. de multe ori nici nu sunt examene (sau sunt doar mid-terms)
2. exista subiecte la alegere
3. poti alege intre n-spe mii de cursuri, deci poti sa-i eviti pe profesorii exigenti...si asa mai departe[QUOTE]

Nicodim, ai grija ca ai inceput sa minti si asta e urat. Sau pur si simplu nu stii ce vorbesti. dar sunt sigura ca TU n-ai facut o facultate in nord America fiindca spui neadevaruri.


1. Nu exista materie fara examen. Midterm test inseamna examen la jumatatea semestrului . Dar la final mai dai o data examen din toata materia. La noi se numesc partiale.

2. Daca vrei sa ai titlul de Bachelor of Biology de exemplu ai doar cateva subiecte la alegere. restul de 95% sunt obligatorii.Dar poti sa alegi daca faci Biology sau computers . Asta da. Dar daca vrei computers, ai 95% din cursuri obligatorii si cateva poti sa-ti iei la alegere ( de obicei cam 3-4). Dar nimeni nu te impiedica sa iei mai multe cursuri decat ai nevoie. daca tu esti in Biology dar iti place muzica, poti sa iei 10 cursuri de muzica daca vrei , dar tu ESTI OBLIGAT sa iei cursurile care sunt OBLIGATORII p[t Biology. Altfel nu primesti diploma.

3. Poti sa eviti profesorii rai, cu foarte mare noroc . Dar asta poti sa faci si in Ro, daca te muti dintr-o grupa in alta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 Feb 2004, 12:45 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



In Occident exista moda ca la examen sa fie subiecte la alegere[QUOTE]



MINCIUNA.

nu exista nici o astfel de moda. Se testeaza absolut toata materia si de obiceiu e test grila.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 Feb 2004, 12:47 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



[QUOTE=Nicodim,Feb 19 2004, 12:35 AM] dar in Romania SINGURUL criteriu pentru promovarea profesorilor este cercetarea stiintifica.

MINCIUNA .

Cum poti sa debitezi tampeniile astea? In Ro Nu se face cercetare de mult timp. Cu ce sa se faca? ca suntem cu 50 de ani in urma cu taote aparatele????????

Totul merge pe pile imcepand cu posturile de asistent universitar si terminand cu profesor.

Tu incerci sa vinzi castraveti la gradinari ?

Acest topic a fost editat de toxic: 19 Feb 2004, 12:48 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 19 Feb 2004, 12:53 AM
Mesaj #32


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



De ce in loc sa pornesti de la prezumtia de nevinovatie, pornesti de la a ma acuza ca mint? Daca e sa stii un singur lucru care caracterizeaza sistemul de invatamant nord-american, acel lucru este DIVERSITATEA INSTITUTIONALA...cate universitati atatea sisteme de organizare. Nu generaliza ce se intampla la tine in universitate, cu restul universitatilor din America de Nord. Tu ai descris invatamantul nord-american ca 100% bun si cel romanesc ca 100% dezastru. Iar interventiile mele au fost in directia sugerarii ca de fapt in ambele cazuri e vorba de nuante de gri: gri deschis in cazul inv. nord-american si gri-inchis in cazul inv. romanesc. Dar nu alb/negru.

Daca vrei sa te documentezi in legatura cu sistemele de la alte universitati, poti sa te adresezi la American Association of University Professors . Sau cu un search pe google.

De asemenea, vezi ca sunt mari diferente intre discipline: hard sciences, social sciences, humanities, etc. Modul de organizare al predarii-invatarii difera si in functie de asta. Eu de exemplu n-am nici o tangentza cu biologia de care vorbesti.

Dar daca stii cum e la tine, si ti-am zis onest cum a fost la mine, intelege ca mesajul tau initial cu alb/negru a fost o generalizare nefondata. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 19 Feb 2004, 12:56 AM
Mesaj #33


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



QUOTE
In Ro Nu se face cercetare de mult timp.


Stai linistit, inca se mai face, chiar daca multi au plecat in vest. In legatura cu asta cauta informatii despre Legea Invatamantului si Statutul Personalului Didactic + Consiliul de Evaluare a diplomelor si titlurilor academice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 Feb 2004, 01:03 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Tu imi dai mie sa citesc reviste ca sa aflu ceva prin ce am trecut eu insami?

Ceea ce ai spus tu sunt TOATE NEADEVARURI. Si e foarte urat ca vii pe forum cu MINCIUNI. Vrteau sa subliniez asta fiindca nu vreau ca cei care nu cunosc sistemul ca te creada pe tine.

Nu am idee de ce faci asta, darMINTI Nicodim. Imi pare rau, dar nu tolorez minciuna

Ceea ce am spus eu isa a fost sustinut si de altii care au facut studii in Nord America aici pe forum.

Eu presupun ca tu esti un asistent universitar in Ro si ca iti aperi sistemul tau.Poate ai incercat sa ramai pe unde ai fost si n-ai putut si acuma vrei sa-i faci pe ei prosti..




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 Feb 2004, 01:06 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



cauta informatii despre Legea Invatamantului si Statutul Personalului Didactic + Consiliul de Evaluare a diplomelor si titlurilor academice.



Ce informatii sa caut? Tu crezi ca vorbesti cu cineva din Bangladesh?

Toti colegii mei fara exceptie fie si-au cumparat lucrarile de diploma fie au facut copy /paste de pe net!!. Toti.

NIMENi n-a facut cercetare. Ziarele sunt pline de anunturi" vand lucrare de diploma"

Acest topic a fost editat de toxic: 19 Feb 2004, 01:07 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 07:59 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman