HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Scoala Scriitorilor De Science Fiction, Prima scoala non-liniara de SF
mariusd_bn
mesaj 7 Feb 2004, 09:40 AM
Mesaj #36


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 524



QUOTE (E.B.E. @ Feb 6 2004, 11:37 PM)
It feels good being here... it feels home :) Hello everyone...

Senzatia lui E.B.E. este si a mea. Intr-adevar, acest separeu al Hanului are deja o aroma specifica si voi continua si eu sa vin aici. Il salut pe Dan Dobos, autorul Abatiei si ii urez spor la scris pentru volumul III - ne poti da un termen aproximativ de livrare ? ( scuze, lucrez in vanzari si nu ma pot abtine )



--------------------
Marius DAMIAN
http://www.avangarda.bn.ro
Key Holder
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 8 Feb 2004, 05:18 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Dan Dobos @ Feb 6 2004, 09:41 PM)
Va salut cu voiosie si va invit sa bem vin de Cotnar din oale noi, asa ca la Hanu Ancutei!
Chestia asta imi da o idee. Hai sa scriu pe loc o poveste SF!

Doi tipi stateau la Hanu Ancutei, minunindu-se de frumusetea hangitei. Gazda se apropie de ei si le zimbi, imbiindu-i la placinte poale-n briu si intrebindu-i daca au calatorit bine de pe drumul Hirlaului. Unul din drumeti isi netezi parul nisipiu cu podul palmei sale groase si dau sa sdpuna ceva cind celuil;alt ii suna celularul...

Gata! Asta a fost!Se vede ca recitesc Fredric Brown, nu-i asa?

Una peste alta insa cum se ajunge scriitor SF? Parerea mea e ca stii ca esti scriitor SF inca inainte ca altii sa te suspecteze macar. E o mincarime intre circumvolutiunea a treia si a patra din lobul occipital sting, e o greata usoara la vederea inculturii tehnice si stiintifice poleite cu pretentii intelectuale, e o dorinta de a bucura cititorul, croit dupa chipul si asemanarea ta, si nu de a-i arata cit esti de destept, e o lupta cu toti aceia care nu cred in SF asa cum il gindesti tu, e o renuntare la teritoriile imense de fani potentiali ai divertismentului scris, pe care ti le refuzi singur fiindca aceia care apreciaza SF-ul sint putini. Cind simti toate astea, s-ar putea sa fii scriitor SF. Mai ai nevoie de ceva noroc si apoi de echilibru pentru a intelege ca stirnesti in primul rind invidie. A! Si de rabdre mai e nevoie. de multa rabdare.

Salut, Dane!
Mare bucurie mi-ai pricinuit!
Abatia este un roman de zile mari!
Am inceput sa-l rontai. E atat de captivant!
Spune-ne si noua cateva din secretele tale. Ce relatie ai cu personajele tale? Cine pe cine conduce?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 8 Feb 2004, 05:25 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (E.B.E. @ Feb 6 2004, 11:37 PM)
Scuze ca doar acum va scriu... am fost plecat din oras toata ziua si abia de vreo ora m-am intors...

Ce fain... Daca pana acum HA era numai asa o chestie de pierdut vremea, uite ca am gasit ceva pentru care chiar ma bucur ca am dat click-ul ala acum vreo doua-trei luni dintr-un search pe google...

Nu prea stiu cu ce sau cred ca as putea eu contribui pe topicul asta... Nu am scris niciodata SF si sunt rezonabil de sigur ca nu voi scrie niciodata... Sunt doar un inginer... Care a citit SF... Care (vezi unul din posturile mele recente) e incult si se recunoaste ca atare... Si asadar a citit numai ce i-a placut, a avut timp si i-a cazut in mana...

Poate ar trebui sa spun ce caut eu in SF... in arta, in general, dar in SF in special fiindca se gaseste mai des si mai usor... sense-of-wonder... Senzatia aceea inefabila, irepetabila si intotdeauna altfel, de otherness... Scuzati terminologia engleza, dar mi-este in sange... Caut, asa cum spune unul din topicurile mele de pe Arta Vizuala, lumi care n-au fost si nu vor fi niciodata, dar in care mi-ar place sa traiesc, si nu doar pentru o zi, dar poate pentru o viata... Perioada aceea din viata mea, in care in fiecare saptamana cumparam JSF, si in fiecare luna Anticipatia, ma duceam acasa si le citeam de la un capat la altul, a fost una dintre cele mai frumoase din viata mea... Si m-a influentat pentru tot restul vietii... Nu stiu cat va spun toate astea, dar eu oricum vi le spun...

Daca macar 5 din scriitorii aia mentionati in reply-ul catre mine al lui Ovidiu ar posta aici, ar fi un lucru mare...

Neliniar... ca inginer, prima chestie care imi vine in minte este o curba intoarsa ciudat, o histereza poate, si niste segmente pe portiunile ei mai drepte - liniarizare smile.gif

Dar, nu mai stiu cine a zis, oamenii nu gandesc liniar... Nu, asta e sigur... Nu este nimic liniar la oamenii astia... Nici macar nu aud liniar, ci logaritmic... Si in nici un caz nu gandesc liniar, ci in salturi, cu conexiuni apropiate si la distanta care imi pare mie ca ar sfida orice incercari de modelare cu posibilitatile pe care le avem acum... Nici evolutia nu este liniara, pare-se, ci se face in salturi... Lumea asta e neliniara... Si atunci poate ca o scoala de SF trebuie sa fie neliniara prin excelenta... Poate ca in aceasta neliniaritate sta viitorul...

Oricum, ar trebui mai mult decat doar neliniaritate si autoironie... Ar trebui sa fie aici cat mai mult din cat mai multe... Si eu sper sa fie asa... Sper sa fie topicul pe care o sa il citesc cel mai des si unde (eventual) o sa postez din cand in cand, cate un post luung, ca asta de acum smile.gif

It feels good being here... it feels home smile.gif Hello everyone...

E.B.E, vrei sa ne spui ce greseli ti se pare ca fac unii scriitori SF? In privinta stilului, a ideii stiintifice si asa mai departe? Ce ti se pare neconvingator? Sau ce ti se pare important?
Iti multumesc.

PS. Sper sa vina si alti scriitori in afara de cei care au raspuns invitatiei deja si carora le multumesc. Sper sa vina si tineri care iubesc SF-ul sau care vor sa devina, sa ajunga, sa descopere ca sunt, scriitori SF. O sa vedem mai incolo ce inseamna de fapt scriitor si ce inseamna de fapt SF. Sigur, vor fi niste ipoteze.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Feb 2004, 05:25 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Roxana B
mesaj 9 Feb 2004, 10:31 AM
Mesaj #39


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 9 February 04
Forumist Nr.: 2.149



Buna!
Am revenit la viata (oarecum)... Ma bucur ca exista lume care mai si traieste, simte si comunica!
Eu sunt un personaj inegal, "neliniar" (ca sa folosesc un termen cu muuulte implicatii!), am si hartoape si varfuri. Care e parerea voastra, trebuie sa te lasi in voia valului sau sa incerci sa-l conduci? (E voba de scris, desigur...) Natural/instinctiv sau disciplinat?
In speranta ca am fost cat de cat coerenta,
R.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 9 Feb 2004, 10:39 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Tigrilor, va daruiesc si eu un mic fictional:

Kumango



Eu sunt Magicien! Iar tu, prostuţule? Savantul desuet din Takla Makan? Tu care te împotriveşti preotesei Enciclope? Cum? Nu crezi în iminenta desecretizare a lumilor solare? Tocmai de aceea am ţâşnit din structura mea narativă, prostuţule, să te lămuresc. Nu politicienii învârt treburile pe aici, pe Terra Encyclopedica. Nici chiar demonii şi nici chiar motocicliştii iadului. Nici chiar anarhiştii. Treburile sunt învârtite de vârtejurile virtuale şi de câmpurile magnetice. Ştii, prostuţule ce va să fie o utopică de rangul al cincilea? Sau eşti euclidian convins? Eu, Magicien, îţi pot dezvălui misterul lumilor. Nu legile căci el nu sunt, fiind un nonsens. Uite-aşa vorbi Magicien la urechea lui Azgozbanian Azgoban, întâiul fizician al Klemuriei. Bineînţeles că savantul s-a dus glonţ la Interpol, la FBI şi la Naţiunile Unite unde a şi depus o plângere în contra lui Magicien, personaj fabulos ţâşnit dintr-un imaginar liber şi independent. Americanii encyclopedici l-au căutat pe Azgoban şi l-au invitat la o emisiune transmisă în direct prin WorldNet în timp ce ECOLON, urmăritorul electronic şef a înregistrat tot ce-şi şopteau celulele lui Azgoban. Celulele lui Azgoban s-au tăvălit de râs tot timpul emisiunii pentru că numai ele ştiau adevărul teribil al tuturor lumilor. Anume că bietele corpuri nu sunt altceva decât nişte uriaşe recipiente în care stările libere ale conştiinţei sunt transferate spre niveluri joase de energie spre a fi protejate de presiunea câmpurilor magnetice. Cum şi cine se ocupă cu astfel de treburi atât de fascinante e o chestiune de siguranţă galactică. Eu, Kumango, sunt dirijorul acestui balet cosmic. Cine sunt eu? Cum adică, cine sunt? Eu sunt tartorul vostru, prostuţilor, eu conduc nenorocita asta de baracă stelară pe care voi o numiţi galaxie. Gata, la muncă pământenilor, că, uite, scade presiunea şi se opresc valţurile! Cum care valţuri? Alea prin care se toacă toată cărniţa speciilor pe cale de dispariţie ca să facem mititei pentru serbările câmpeneşti ale barosanilor din Univers. Magicien? Nu, el e un derbedeu de iluzionist care vrea să vă uşureze de părăluţe. Nu e iluzionist. E bucătarul care o să facă din cărniţa voastră, prostuţilor, o plăcintă a la New York Encyclopedicus.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Feb 2004, 10:53 AM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bun venit la Han, Roxana B !


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 9 Feb 2004, 11:07 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Roxana B @ Feb 9 2004, 10:31 AM)
Buna!
Am revenit la viata (oarecum)... Ma bucur ca exista lume care mai si traieste, simte si comunica!
Eu sunt un personaj inegal, "neliniar" (ca sa folosesc un termen cu muuulte implicatii!), am si hartoape si varfuri. Care e parerea voastra, trebuie sa te lasi in voia valului sau sa incerci sa-l conduci? (E voba de scris, desigur...) Natural/instinctiv sau disciplinat?
In speranta ca am fost cat de cat coerenta,
R.

Roxana, bine ai venit!
Ma bucur ca esti non-liniaraaaaaaaa!
te rog sa ne spui cum ai construit strategia fictionala din OMUL CU ARMA:
http://www.avangarda.bn.ro/pages/galeria/galeria.php?art=90

Si, te rog sa adaugi linkurile unde putem gasi acest superb fictional publicat in strainatate!
Iti multumesc.


PS: te rog sa vorbesti despre incantatoarea experienta de la www.wordmaster.ev.ro
PS: Iti multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 9 Feb 2004, 11:33 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (mariusd_bn @ Feb 7 2004, 09:40 AM)
QUOTE (E.B.E. @ Feb 6 2004, 11:37 PM)
It feels good being here... it feels home smile.gif Hello everyone...

Senzatia lui E.B.E. este si a mea. Intr-adevar, acest separeu al Hanului are deja o aroma specifica si voi continua si eu sa vin aici. Il salut pe Dan Dobos, autorul Abatiei si ii urez spor la scris pentru volumul III - ne poti da un termen aproximativ de livrare ? ( scuze, lucrez in vanzari si nu ma pot abtine )

Marius, vrei sa ne spui cum ti-ai folosit regimul ficitonal pentru a construi fictionalul tau EVADARE DIN PARADIS:
http://www.avangarda.bn.ro/pages/galeria/galeria.php?art=9

As vrea sa povestesti despre Avangarda, despre istoria ei, despre NUFIC si despre artele scriitorilor SF pe care ii cunosti si, despre arta lui Marius Damian.
Ne poti spune ce inseamna pentru tine SCRIITOR?

Iti multumesc, Marius.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 9 Feb 2004, 12:01 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



O intrebare pentru Lucian Mares:
Lucian, cum ai construit fictionalul tau SEDRINA:
http://www.avangarda.bn.ro/pages/galeria/galeria.php?art=24

Care au fost principiile?
Iti multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 9 Feb 2004, 12:27 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Pe talentatul scriitor Lucian Mares il puteti gasi la:
http://www.demigod.go.ro/d_cv.htm

Lectura placuta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 9 Feb 2004, 01:42 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Un alt scriitor remarcabil, Mircea Pricajan poate fi gasit pe adresa:
http://www.geocities.com/mirceapricajan/

Lectura placuta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 9 Feb 2004, 02:03 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



O adevarata vedeta SF: Matei Donea:
www.mateidonea.ro


Fictionalul lui Streptease a primit Premiul 2003 pentru proza, revista Avangarda.
Streptease:
http://www.avangarda.bn.ro/pages/galeria/galeria.php?art=13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 9 Feb 2004, 02:08 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Lucian Dragos Bogdan:
http://www.muse-apprentice-guild.com/fall_...an/the_mag.html

http://www.phantazm.dk/sprogligt/s_eng.htm


http://www.cosmiccafe.com/graffiti.html


Cititi-l pe Bogdan!
E cu adevarat bun!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 9 Feb 2004, 02:23 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Daca vreti sa stati de vorba cu scriitorii SF puteti sa va inscrieti in:
http://groups.yahoo.com/group/RoFandom/

Va tin pumnii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 9 Feb 2004, 02:30 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



O dezbatere: Idustria SF: O oportunitate de afaceri in:
http://www.clubafaceri.ro/index.php?pid=fo...st_threads&id=2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana B
mesaj 9 Feb 2004, 02:49 PM
Mesaj #51


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 9 February 04
Forumist Nr.: 2.149



"Omul cu arma" a vrut sa fie o poveste despre oameni FARA arme, sau despre oameni CU arme dar fara nimic altceva. Sau despre ce ramane in urma armelor. (Suna cam patetic, nu? Asta e...)
Varianta engleza se gaseste la:
www.distantworlds.net (care "is moving", asa ca...)
www.nicestories.com (cautare dupa Author= Roxana Brinceanu)
Despre wordmaster, in curand. Chiar e o experienta deosebita (nu vreau inca sa spun 'a fost').

Acest topic a fost editat de Roxana B: 9 Feb 2004, 02:52 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
UnSlayne
mesaj 9 Feb 2004, 10:39 PM
Mesaj #52


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 9 February 04
Forumist Nr.: 2.164



Am venit. Unde ai pus povestirea, ca vreau s-o citesc si eu. Sau scrie de ea pe vreo alta pagina de-a thread-ului? ca n-am citit tot.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
UnSlayne
mesaj 9 Feb 2004, 10:45 PM
Mesaj #53


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 9 February 04
Forumist Nr.: 2.164



Specific ca ma refeream la varianta romana. Presupun ca cea engleza e o traducere. Daca ma insel., si ai scris-o intai in engleza, atunci ma duc s-o citesc pe aia. Ideea e sa citesc forma originala, forma in care ai gandit-o si scris-o initial.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 10 Feb 2004, 08:15 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Roxana B @ Feb 9 2004, 02:49 PM)
"Omul cu arma" a vrut sa fie o poveste despre oameni FARA arme, sau despre oameni CU arme dar fara nimic altceva. Sau despre ce ramane in urma armelor. (Suna cam patetic, nu? Asta e...)
Varianta engleza se gaseste la:
www.distantworlds.net (care "is moving", asa ca...)
www.nicestories.com (cautare dupa Author= Roxana Brinceanu)
Despre wordmaster, in curand. Chiar e o experienta deosebita (nu vreau inca sa spun 'a fost').

Nu suna patetic. E chiar atragator! Vrei sa dezvolti?
Multumesc, Roxana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 10 Feb 2004, 08:27 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (UnSlayne @ Feb 9 2004, 10:39 PM)
Am venit. Unde ai pus povestirea, ca vreau s-o citesc si eu. Sau scrie de ea pe vreo alta pagina de-a thread-ului? ca n-am citit tot.

Bine ai venit, tigrule!
Te asteptam. Ficionalul Kumango e publicat in pagina 3 a acestui topic. Dar nu Kumango e important. Importanta e cartea ta pe care as vrea s-o prezinti aici. Mai mult, as vrea sa ne spui daca te-ai confruntat cu dificultati atunci cand ai scris-o. Care sunt aceste dificultati? Un tanar scriitor intalneste capcane atragatoare in munca lui? Cum le poate evita? As mai vrea sa ne povestesti si despre NUFIC si te rog sa-i inviti aici pe toti membrii NUFIC.
Avem o multime de lucru!
Minunatii oameni ai Hanului ne-au intins o mana de ajutor. Spre deosebire de alte forumuri, putem sa va prezentati fara probleme, puteti sa postati linkuri, puteti sa aduceti cat mai multe informatii despre SF.
Hanul Ancutei este un frumos arhipelag digital care sprijina aceasta incercare neviunovata a noastra de a recupera Imaginarul arestat de mediocritate si ignoranta atat amar de vreme.
Sa trecem la treaba, tigrule!

Bine ai venit!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 10 Feb 2004, 08:42 AM
Mesaj #56


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bun venit la Han, UnSlayne ! welcome.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariusd_bn
mesaj 10 Feb 2004, 08:45 AM
Mesaj #57


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 524



AM incercat ieri sa postez raspunsuri, dar de fiecare data browserul s-a blocat. Nu stiu daca din cauza siteului sau a browserului, dar sper ca aceasta problema sa nu mai apara...
Ovidiu mi-a lansat niste intrebari si voi incerca sa raspund la ele ( in masura timpului disponibil )

...si voi incepe cu Avangarda:

In iulie 2003 doi oameni "nebuni" ( Ovidiu Bufnila si Marian Taralunga) au lansat siteul Avangarda. Imediat dupa aparitia acestuia Avangarda s-a impus ca o alternativa eleganta si plina de continut in peisajul internautic. Peste 2000 de vizitatori au citit cele 12 editoriale, 15 articole de interes general din Science Fiction Cafe si cele peste 45 de fictionale postate de-a lungul timpului la sectiunea Galeria Fictionala. Dezbaterile provocate de postanti au fost continuate in diversele grupuri de discutii cu tematica SF ( si nu numai ) iar spiritul Avangardei a reusit sa se impuna in peisajul ( saracacios, totusi ) al scriitorimii si fandomului. Din noiembrie 2003 revista a fost offline, insa anul 2004 a insemnat relansarea acesteia, sub acelasi nume, cu ( speram ) acelasi spirit, mentinut viu de noul colectiv redactional. Misiunea Avangardei ramane aceeasi ca si pana acum - dezbaterea eleganta, informatia inedita si publicarea lunara a unor povestiri inedite. Nu vrem sa ne razboim cu nimeni dar dorim ca vocea noastra sa se faca auzita si sa contribuim la cladirea unei cai noi catre succesul scriitorilor de sorginte F&SF si descoperirea unor noi nume care vor putea contribui la dezvoltarea fenomenului in viitor.




--------------------
Marius DAMIAN
http://www.avangarda.bn.ro
Key Holder
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariusd_bn
mesaj 10 Feb 2004, 08:49 AM
Mesaj #58


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 524



Am incercat ieri sa postez raspunsuri, dar de fiecare data browserul s-a blocat. Nu stiu daca din cauza siteului sau a browserului, dar sper ca aceasta problema sa nu mai apara...
Ovidiu mi-a lansat niste intrebari si voi incerca sa raspund la ele ( in masura timpului disponibil )

...si voi incepe cu Avangarda:

In iulie 2003 doi oameni "nebuni" ( Ovidiu Bufnila si Marian Taralunga) au lansat siteul Avangarda. Imediat dupa aparitia acestuia Avangarda s-a impus ca o alternativa eleganta si plina de continut in peisajul internautic. Peste 2000 de vizitatori au citit cele 12 editoriale, 15 articole de interes general din Science Fiction Cafe si cele peste 45 de fictionale postate de-a lungul timpului la sectiunea Galeria Fictionala. Dezbaterile provocate de postanti au fost continuate in diversele grupuri de discutii cu tematica SF ( si nu numai ) iar spiritul Avangardei a reusit sa se impuna in peisajul ( saracacios, totusi ) al scriitorimii si fandomului. Din noiembrie 2003 revista a fost offline, insa anul 2004 a insemnat relansarea acesteia, sub acelasi nume, cu ( speram ) acelasi spirit, mentinut viu de noul colectiv redactional. Misiunea Avangardei ramane aceeasi ca si pana acum - dezbaterea eleganta, informatia inedita si publicarea lunara a unor povestiri inedite. Nu vrem sa ne razboim cu nimeni dar dorim ca vocea noastra sa se faca auzita si sa contribuim la cladirea unei cai noi catre succesul scriitorilor de sorginte F&SF si descoperirea unor noi nume care vor putea contribui la dezvoltarea fenomenului in viitor.
Va invit pe toti sa rasfoiti paginile Avangardei http://www.avangarda.bn.ro ( scuzand problemele care vor dispare la urmatorul update ) si sa trimiteti eventualele contributii pe adresa avangarda_submit@yahoo.com.


--------------------
Marius DAMIAN
http://www.avangarda.bn.ro
Key Holder
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana B
mesaj 10 Feb 2004, 09:11 AM
Mesaj #59


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 9 February 04
Forumist Nr.: 2.149



UnSlayne, te refereai la 'Omul cu arma'? E pe http://www.avangarda.bn.ro , iar varianta romana e cea originala, ca la majoritatea textelor (cu exceptia eseurilor Wordmaster, care au fost scrise direct in engleza, spre bucuria cautatorilor de greseli gramaticale...) Cred ca atunci cand gandesti si simti intr-o limba, orice altceva e traducere, oricat ai fi de expert.
"Omul cu arma" poata ca-i face sa rada pe creatorii de scene de razboi cu explozii, incendii si armament supersofisticat, de case bombardate si copii schilozi, de supereroi salvatori. MaqRallor salveaza vieti doar aparent, hologramele sunt o imitatie a normalitatii, la fel cum o lume populata de "oameni cu arme" e un surogat al lumii care ar trebui sa fie.
Ce mai, sunt o pacifista, vezi si Wordmaster (cine a apucat sa-l vada, ca link nu mai e), "La frontiera" s.a.m.d.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariusd_bn
mesaj 10 Feb 2004, 09:15 AM
Mesaj #60


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 524



Chiar daca nu ati aflat inca prea multe amanunte despre NUFIC va invit sa cititi "Casa" de Costin Manda, unul din membrii grupului la adresa http://www.avangarda.bn.ro/pages/galeria/galeria.php?art=88



--------------------
Marius DAMIAN
http://www.avangarda.bn.ro
Key Holder
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariusd_bn
mesaj 10 Feb 2004, 03:03 PM
Mesaj #61


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 524



Revin cu povestea povestirii (sic) "Evadare din paradis" ( din volumul Fictionar NUFIC beta 0.9, in pregatire - asta inseamna ca este deja trimis spre doua edituri ):

Pentru mine scrisul este un hobby, momentan. Cititul este o pasiune, intr-adevar, si m-am indeletnicit cu cititul de la 5 ani :). Fictionalele mi se desfasoara in minte, in general, ca o insiruire de imagini. In momentul cand povestea incepe sa "curga" ca un film, inseamna ca este buna - pentru mine. Ei, cu Evadarea... M-au napadit imaginile povestirii la un moment dat si nu am reusit sa scap de ele! Si atunci m-am apucat sa le convertesc in cuvinte, si cuvintele in fraze si frazele... si tot asa. Aceeasi impresie a avut-o si unul din prietenii nostri, Marian Mirescu ( va amintiti ilustratia cartii "Neuromancer" de W. Gibson? el este autorul ) in momentul cand a citit povestea respectiva si a luat-o si "transformat-o" in scenariu de banda desenata. Pentru cei interesati, intrati pe http://visualart.ro. In forumul siteului gasiti, de asemenea, volumul Fictionar NUFIC beta 0.9 ( detalii despre NuFic in emailul urmator ) gata de downloadat - http://www.visualart.ro/forum/showthread.p...15&pagenumber=1 si, de asemenea, scenariul Evadarii din paradis - http://www.ericdesideriu.com/Pics/stories.doc ). Poate ca voi continua intr-o zi aceasta poveste. Nu stiu... Sunt absolut non-liniar :) in aceasta problema si pot trece zile, saptamani sau luni fara sa mai scriu ceva... Dar nu pot lasa sa treaca o singura zi din viata fara sa mai citesc ceva! Ovidiu, m-am apucat de Campuri Magnetice, in sfarsit! Dupa ce am formatat textul si l-am listat pe hartie. Impresii despre Campurile Magnetice bufniliene (vezi http://editura.liternet.ro/ebooks/obufnila...ilacampuri.html ) mai incolo - deocamdata pot spune doar ca la prima vedere, imaginea cea mai pregnanta este a masinii de criptat germane "Enigma"...


--------------------
Marius DAMIAN
http://www.avangarda.bn.ro
Key Holder
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Feb 2004, 10:14 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Nu e prea mult, Enigmaaaaaaaaaaaaaaaaaa?
Oauuu, ce frumos ar fi.
Multumesc, Mare Rechin Alb.

PS: De ce nu inteleg oare scriitorii SF ca arestarea in ghetoul SF nu va produce niciodata ISTORIE LITERARA MARE?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariusd_bn
mesaj 11 Feb 2004, 11:29 AM
Mesaj #63


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 524



QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Feb 11 2004, 10:14 AM)
Nu e prea mult, Enigmaaaaaaaaaaaaaaaaaa?
Oauuu, ce frumos ar fi.
Multumesc, Mare Rechin Alb.

PS: De ce nu inteleg oare scriitorii SF ca arestarea in ghetoul SF nu va produce niciodata ISTORIE LITERARA MARE?



Nu e prea mult Enigma. Citind imi dau seama ca, poate, mi-ar trebui si o grila de descifrare ( stii cum aveau spionii? un exemplar dintr-o carte si o grila de descifrare, schimbata periodic de la centru...)

Revenind la ghetoul SF, eu cred ca odata intrat, nu mai poti iesi ( si avem exemple destule din lumea reala, unele chiar dureroase ca paralelism ). Asa ca ar trebui ca noii scriitori sa incerce sa nu alunece inauntru si, daca putem, sa ii scoatem si pe ceilalti...


--------------------
Marius DAMIAN
http://www.avangarda.bn.ro
Key Holder
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Feb 2004, 02:24 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Grilele de lectura, ancorele, pentru Campuri Magnetice sunt aruncate pretutindeni in oceanul digital in forumuri, in site-uri, e-groupuri si emailuri si in alte forme virtualeeeeeeeeeee! M-am ingrijit ca spionii mishuna! Dar nu e oare zadarnic, Marius? Nu e oare calvar în timp ce mileniul se prăbuşeşte fără milă peste structurile noastre narative şi descriptive? Arestarea scriitorului SF intr-un ghetou fie el geografic sau geografic spiritual, nu e tocmai ratacirea acestuia, manifestarea lancezelii sale, oportunismul sau curvit si imposibil drapat, fals si ticalos, in insurgenta? Scriitorii nu sunt particule virtuale care trebuie sa infulece energie de la un black hole pentru a deveni reale, urmand sa restituie energia! În mileniu, virtualul bântuie minţile explicitând căderile şi bifurcaţiile în iraţional. A fi iraţional e ca şi cum ai fi dincolo, spun unii. Ar fi delăsarea de corp. Nu elanul antimateriei, Marius, ci inversul informaţional al materiei care e cu totul altceva. E al grilei de lectură de rangul întâi pe care noi, magicienii secretului, o folosim în războaiele matriceale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veronica
mesaj 12 Feb 2004, 08:08 AM
Mesaj #65


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 12 February 04
Forumist Nr.: 2.198




Ovidiu, entuziasmul tau e irezistibil si... contagios!
Asa ca... sunt aici!
Ana-Veronica Mircea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 12 Feb 2004, 08:51 AM
Mesaj #66


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



welcome.gif la Han, Veronica !


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 12 Feb 2004, 09:34 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Veronica @ Feb 12 2004, 08:08 AM)
Ovidiu, entuziasmul tau e irezistibil si... contagios!
Asa ca... sunt aici!
          Ana-Veronica Mircea

Bine ai venit Veronicaaaaaaaaaa!

Spune-ne inger minunat al fictiunii, spune-ne ce viltori semantice si ce pericole pandesc scriitorul de SF? Tu cum construiesti fermecatoarele tale lumi SF? Si, intrebare de jurnalist incepator: Ce v-a atras spre SF?

Multumesc, Veronica.

Ana-Veronica Mircea:
http://members.tripod.com/~quasaris/cronica/
http://www.fictiuni.p5net.ro/Redac.htm
http://www.sfera.ev.ro/html/lit/literatura2.html

Acest topic a fost editat de Ovidiu Bufnila: 12 Feb 2004, 09:37 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 12 Feb 2004, 09:46 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Un scriitor de exceptie:
COSTEL BABOS
http://costel.bbabos.com/INDEXA.htm
http://ee2us.com/sf/sf_rom_f.php
http://www.clubliterar.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 12 Feb 2004, 10:21 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Atelierul KULT:
Atelierul Kult se doreşte a fi un site-cenaclu de literatură ficţională – fantastic, SF, horror – care se adresează tuturor celor pasionaţi de acest gen larg. O mulţime de cenacluri virtuale – cu predilecţie de limbă engleză – au deschis deja calea şi o bună parte dintre ele s-au consacrat, aducând laolaltă zeci sau chiar sute de membri din lumea întreagă, ajutându-i să treacă de la amatorism la profesionalism. Chiar dacă piaţa de literatură română nu oferă aceleaşi oportunităţi ca şi cea engleză, şanse de reuşită există şi acest site îşi propune să le mărească, oferind scriitorilor, criticilor şi editorilor un spaţiu de intersectare neutru, uşor accesibil, lipsit de inhibiţii.

Grupul Kult activează începând din primăvara anului 1998, membri de bază fiind bucureşteni. Cele trei antologii de grup – două publicate, cea din urmă în căutarea unui editor – pot fi considerate un succes, limitat în principal de lipsa de timp a membrilor. Alte grupări, cenacluri ori persoane activează mai mult sau mai puţin organizat în toată ţara: la Iaşi, Brăila, Ploieşti, Satu-Mare, Timişoara, Cernavodă, Craiova etc. Un cenaclu virtual oferă, din punctul nostru de vedere, un spaţiu comun de manifestare.

Atelierul Kult este un site privat, non-profit, pe care iniţiatorii săi doresc să-l gestioneze într-un mod cât mai pragmatic, profesionist şi imparţial. Administratorii cenaclului au dovedit până în prezent că deţin forţa financiară şi organizatorică necesare antologării, publicării şi distribuirii rezultatelor literare de calitate – evident, toate acestea la o scară relativ redusă. Primul dintre scopurile noastre este acela de a edita anual un volum bazat pe creaţia membrilor acestui atelier. Cel de-al doilea ţel constă în facilitarea formării şi / sau dezvoltării scriitorilor pe termen lung într-un mediu concurenţial şi productiv. Al treilea obiectiv are în vedere apropierea pe baze strict profesionale dintre cele categoriile menţionate anterior: scriitori, critici şi editori.

Orice persoană poate deveni membru al atelierului, indiferent de vârstă, sex.

http://www.atelierkult.com/index.cfm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 12 Feb 2004, 11:10 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Despre TRILOGIA ABATIEI de Dan DOBOS in:
http://www.abatia.com/forum/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 01:36 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman