HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Closed TopicStart new topic
> Apocalipsa Lui Ioan - Comentarii, comentarii, intuitii, deductii ...
thunder
mesaj 2 Mar 2004, 02:22 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



APOCALIPSA LUI IOAN - comentarii - partea 3-a

Aceasta parte contine mai putine "comentarii" din partea mea, dar o expun pt. a avea o continuare a textului Apocalipsei. Pasajele scrise de mine sint cu bold si subliniate, cele completate de "traducatorul" textului sint doar cu bold


IV.

1. Dupa toate aceste lucruri, m-am uitat si iata am vazut ca o usa era deschisa in cer. Glasul cel dintai pe care-l auzisem, rasunator ca sunetul unei trambite si care pana atunci vorbea cu mine, mi-a zis: "Suie-te aici si-ti voi arata mai departe ce are sa se intample dupa aceste lucruri!"

2. Numaidecat dupa aceea am fost rapit in Duh. Si iata ca am vazut ca in cer era pus un scaun de domnie si pe scaunul acesta de domnie sedea Cineva.


E vorba de o dedublare a anumitor structuri subtile care mai apoi au fost "conduse" intr-o lume paralele extrem de elevate, asa zisul cer.

3. Cel ce sedea pe el era extraordinar de luminos si stralucitor si parca avea infatisarea unei pietre de iaspis si de sardiu; si scaunul (LACASUL) sau de domnie era inconjurat de jur imprejur cu un curcubeu mare de lumina ce se asemana cu o piatra de smarald la vedere.

4. Imprejurul scaunului Sau de domnie se aflau alte douazeci si patru de scaune mai mici de domnie; si pe aceste scaune de domnie stateau douazeci si patru de batrani, imbracati toti in haine albe intens stralucitoare; iar pe capete aveau fiecare cununi de aur.

5. Din scaunul cel mare de domnie ieseau ca un fel de fulgere si se auzeau glasuri si tunete. Inaintea scaunului de domnie se aflau sapte sfere mari de lumina care parca ardeau precum sapte lampi de foc si care sunt cele sapte Duhuri ale lui Dumnezeu.

6. In fata scaunului de domnie se afla un fel de mare de sticla, asemenea cu cristalul. In mijlocul scaunului de domnie si chiar imprejurul scaunului de domnie stau patru fapturi luminoase vii, pline parca cu ochi luminosi pe dinainte si pe dinapoi.

7. Cea dintai faptura vie seamana cu un leu; a doua seamana cu un vitel; a treia are fata precum aceea a unui om; si a patra seamana cu un vultur care zboara.

8. Fiecare din aceste patru fapturi vii avea cate sase aripi si erau pline cu ochi luminosi de jur imprejur si pe dinlauntru. Tot timpul cand le-am privit simteam ca ele transmit o stare divina care ma facea sa intuiesc ca ele spun fara incetare: "Sfant, Sfant, Sfant este Domnul nostru IISUS HRISTOS, Cel Atotputernic, care era, care este, care urmeaza sa vina pe Pamant!"

9. Uneori, atunci cand aceste fapturi divine vii aduceau slava, cinste si multumiri Celui Prea Inalt ce sedea pe scaunul de domnie si care este viu in vecii vecilor,

10. cei douazeci si patru de batrani se aruncau smeriti cu fata in jos inaintea Celui ce sedea pe scaunul de domnie si se inchinau cuprinsi de adoratie Celui ce este viu in vecii vecilor, isi aruncau cununile inaintea scaunului de domnie si ziceau:

11. "Vrednic esti Doamne IISUSE HRISTOASE, sa primesti de la noi slava si cinstea caci, prin puterea Ta care vine de la DUMNEZEU, Tu ai facut toate lucrurile pe care le stim si prin voia Ta ele stau mai departe in fiinta, caci numai spre binele tuturora ele au fost facute!"

V.

1. Apoi am vazut in mana dreapta a lui IISUS HRISTOS, Cel care sedea pe scaunul de domnie, o carte, scrisa pe dinlauntru si pe dinafara, care era pecetluita cu sapte peceti.

2. Si am vazut apoi un inger foarte stralucitor si puternic, care a strigat cu glas tare: "Cine este vrednic sa poata sa deschida cartea si pentru aceasta sa-i rupa pecetile?"

3. Si am vazut atunci ca nu se gasea nimeni nici in cer, nici pe pamant, nici sub pamant care sa poata deschide cartea, nici sa se uite in ea.

4. Si am plans mult, pentru ca nimeni nu fusese gasit vrednic sa deschida cartea si sa se uite in ea.

5. Si unul dintre batrani mi-a zis: "Nu plange: Iata ca Leul lui DUMNEZEU din semintia lui Iuda, Radacina lui David, a biruit toate incercarile ca sa fie vrednic sa deschida cartea, rupand toate cele sapte peceti ale ei.

6. Si la mijloc, intre scaunul de domnie si cele patru fapturi vii, si intre batrani, am vazut stand in picioare o stralucitoare faptura divina ca un Miel. Parea junghiat si din El parca tasneau raze de lumina ca niste coarne si avea sapte ochi stralucitori de lumina, care sunt cele sapte Duhuri de lumina divina ale lui Dumnezeu care sunt permanent prezente si trimise in tot pamantul.

7. El a venit si a luat cartea din mana dreapta a lui IISUS HRISTOS, Cel ce sedea pe scaunul de domnie.


De aici apare un lucru clar: avem doua fiinte/spirite, unul al lui Iius si altul al unui NOU MIEL.

8. Cand aceasta faptura luminoasa asemanatoare cu un Miel a luat cartea, cele patru fapturi stralucitoare, vii si cei douazeci si patru de batrani s-au aruncat la pamant inaintea Mielului si, luand fiecare in mana cate o alauta si potire de aur, pline cu tamaie fumeganda, le-au oferit Mielului impreuna cu rugaciunile tuturor sfintilor.

9. Si cu totii cantau o cantare noua si ziceau: "Vrednic esti tu intre toti sa iei cartea si sa-i rupi pecetile: caci, acceptand sacrificiul pentru marea Ta dragoste de oameni, ai fost junghiat si ai rascumparat pentru Dumnezeu, cu sangele Tau, multi oameni din orice semintie, de orice limba, din orice norod si de orice neam.


Ideea sacrificiului divin, a preluarii pacartelor, a karmei negative (a planetei) este din nou stipulata.

10. Printre acestia, in cazul celor alesi, ai facut din ei suflete apte sa intre in imparatia Tatalui Ceresc si preoti buni pentru Dumnezeul nostru care, cu puterea data de la DUMNEZEU, vor imparati pe pamant!"

Acest mare spirit, acest Miel ... pe timpul/perioada in care a fost (este si va fi) intrupat in lumea fizica, pe aceasta planeta, a pregatit o generatie noua de "preoti", adica fiinta trezite spiritual, apte sa trezeasca la rindul lor si alte fiinte.

11. M-am uitat apoi si atat imprejurul scaunului de domnie al lui IISUS HRISTOS cat si in jurul fapturilor luminoase vii si in jurul batranilor am auzit glasul pur si cristalin al multor ingeri. Numarul lor era de zece mii de ori zece mii si alte mii de mii.

12. Ei ziceau in cor, cu glas tare: "Vrednic este Mielul care, acceptand sa se sacrifice pentru oameni, a fost apoi junghiat, sa primeasca de la DUMNEZEU puterea, bogatia, intelepciunea, taria, cinstea, slava si lauda!"


Mielul lui Dumnezeu ... se sacrifica asa cum s-au sacrificat si "inaintasii" Lui, Iisus, Krishna ...

13. Si atunci, pe multe dintre fapturile lui DUMNEZEU, care sunt in cer, pe pamant, sub pamant, pe mare si pe mai toate care se aflau in aceste locuri, le-am auzit zicand: "A Celui ce sade acum pe scaunul de domnie si care este Mielul ce s-a sacrificat sa fie lauda, adoratia, cinstea, slava si stapanirea in vecii vecilor!"

Primind de la DUMNEZEU puterea, bogatia, intelepciunea, taria, cinstea, slava si lauda ... alaturi de acel scaun de domnie, El va imparatii lumea in urmatoarea Epoca fiind cel despre care se spunea: "(cel care a fost, cel care este si) cel care va veni".

14. Iar cele patru fapturi de lumina, vii ziceau atunci: "Amin!"
Si cei douazeci si patru de batrani s-au aruncat cuprinsi de adoratie cu fata in jos si s-au inchinat lui IISUS HRISTOS, Cel ce este viu in vecii vecilor!


Cel care a pregatit si supervizat aceasta schimbare, aceasta trecere a puterii de la un spirit la altul, cel care a pregatit "Biserica lui Dumnezeu" ... Iisus !

va urma ...


Acest topic a fost editat de thunder: 2 Mar 2004, 02:26 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 2 Mar 2004, 04:31 PM
Mesaj #72


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



...Ca un off-topic, habar n-aveam ca Biblioteca nu este accesibila celor care doar viziteaza Hanul.

Stiu ca nu pot multumi pe toata lumea, dar fac tot ce pot sa supar pe cat mai putini.

Cat despre Judecata de Apoi... tongue.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Mar 2004, 06:33 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (1 @ 618033,2 Mar 2004, 04:31 PM)
...Ca un off-topic, habar n-aveam ca Biblioteca nu este accesibila celor care doar viziteaza Hanul.


Pai ce fel de gazda esti tu daca nu stiai nici macar atit ? biggrin.gif

QUOTE
Stiu ca nu pot multumi pe toata lumea, dar fac tot ce pot sa supar pe cat mai putini.


Intreaga Manifestare a lui Dumnezeu se afla "asezata" pe o anumita structura piramidala ierarhica. In acest context, al multumirii si nemultumirii unuia sau altuia, sfatul meu fata de tine si nu numai fata de tine, daca tot nu poti fi perfect, este ca multumirile sa le aduci in special celor aflati in partea de sus a piramidei, iar nemultumirile sa le aduci celor de jos. In cazul celor aflati in virful piramidei (impropriu spus in virf, dar spun asta ca o forma de exprimare analogica a structurii ierarhice spirituale), "recompensa" pe care o primesti este pe nivelul inaltimii spirituale a celui ajutat, dar si "pedeapsa" va fi pe aceiasi masura. Nu urmareste nimeni sa-ti tina contul, nici macar cel (ne)multumit, ci asta este efectul legilor divine.

Si cum e mai greu sa-ti dai seama cine e sus si cine e jos ... mai bine multumesti pe toata lumea si nemultumesti pe "nimeni". thumb_yello.gif

Stiu ca nu se poate, mai ales cind ne lipsesc anumite "modalitati de cintarire" ... dar nimic nu e intimplator.

Mt 26-24 24 Negreşit, Fiul omului Se duce după cum este scris despre El. Dar vai de omul acela prin care este vīndut Fiul omului! Mai bine ar fi fost pentru el să nu se fi născut!``

......

29 Avraam a răspuns: ,Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.`
30 ,Nu, părinte Avraame`, a zis el; ,ci dacă se va duce la ei cineva din morţi, se vor pocăi.`
31 Şi Avraam i -a răspuns: ,Dacă nu ascultă pe Moise şi pe prooroci, nu vor crede nici chiar dacă ar īnvia cineva din morţi.``
1 ¶ Isus a zis ucenicilor Săi: ,,Este cu neputinţă să nu vină prilejuri de păcătuire; dar vai de acela prin care vin!
2 Ar fi mai de folos pentru el să i se lege o piatră de moară de gīt, şi să fie aruncat īn mare, decīt să facă pe unul din aceşti micuţi să păcătuiască.

....

40 Cine vă primeşte pe voi, Mă primeşte pe Mine; şi cine Mă primeşte pe Mine, primeşte pe Cel ce M'a trimes pe Mine.
41 Cine primeşte un prooroc, īn numele unui prooroc, va primi răsplata unui prooroc; şi cine primeşte pe un om neprihănit, īn numele unui om neprihănit, va primi răsplata unui om neprihănit.
42 Şi oricine va da de băut numai un pahar de apă rece unuia din aceşti micuţi, īn numele unui ucenic, adevărat vă spun că nu-şi va pierde răsplata.``

....

40 Cine nu este īmpotriva noastră, este pentru noi.
41 ¶ Şi oricine vă va da de băut un pahar cu apă, īn Numele Meu, pentrucă sīnteţi ucenici ai lui Hristos, adevărat vă spun că nu-şi va pierde răsplata.
42 Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, cari cred īn Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gīt o piatră mare de moară şi să fie aruncat īn mare.
43 Dacă mīna ta te face să cazi īn păcat, taie -o; este mai bine pentru tine să intri ciung īn viaţă, decīt să ai două mīni, şi să mergi īn gheenă, īn focul care nu se stinge,
44 unde viermele lor nu moare, şi focul nu se stinge.
45 Dacă piciorul tău te face să cazi īn păcat, taie -l; este mai bine pentru tine să intri īn viaţă şchiop, decīt să ai două picioare, şi să fii aruncat īn gheenă, īn focul care nu se stinge,
46 unde viermele lor nu moare, şi focul nu se stinge.
47 Şi dacă ochiul tău te face să cazi īn păcat, scoate -l; este mai bine pentru tine să intri īn Īmpărăţia lui Dumnezeu numai cu un ochi, decīt să ai doi ochi şi să fii aruncat īn focul gheenei,
48 unde viermele lor nu moare şi focul nu se stinge.



QUOTE
Cat despre Judecata de Apoi...  


Sa nu zici ca nu ti-am spus. sorry.gif jamie.gif

Fie ca vreti sa acceptati sau nu, credeti sau nu ... vremurile din urma au sosit si se deruleaza acum ... sub ochii vostri. Veti vedea cum aceste "comentarii" aduc o multime de "dovezi" si argumente in acest sens.

Acest topic a fost editat de thunder: 2 Mar 2004, 09:38 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Mar 2004, 06:33 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mihai
mesaj 2 Mar 2004, 06:55 PM
Mesaj #74


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



[OffTopic]In momentul de fata acest subforum poate fi citit si de catre vizitatorii neinregistrati.[/OffTopic]


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 4 Mar 2004, 02:00 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Pentru ca au tot fost discutii pe mai multe teme pe diferite forumuri si topice, postez aici un text pe care l-am regasit.

E mai lung, asa ca veti gasi textul aici

Bafta !


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unu
mesaj 7 Mar 2004, 11:51 PM
Mesaj #76


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 7 March 04
Forumist Nr.: 2.503



Pentru cei interesati de subiect (si banuiesc ca cei care ii citesc mesajele sunt interesati) recomand cu caldura trilogia Barbarei Thiering care prezinta o abordare pe cat de controversata, pe atat de incitanta asupra evangheliilor si inceputurilor crestinismului. Aceasta abordare are la baza o tehnica inedita de interpretare , numita PESHER, izvorata din studiul manuscriselor de la Marea Moarta.
In ceea ce priveste subiectul dezbatut, autoarea sustine ca toate creaturile prezente in "Apocalipsa" reprezentau persoane reale si ca aceasta scriere reprezinta in intregul ei nimic altceva decat o istorie politica a primului secol dupa Christos.


--------------------
"You should never underestimate the predictability of stupidity!" (Bullet-tooth Tony - Snatch)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Mar 2004, 08:06 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Ca o paranteza la cele discutate ... expun urmatorul text

Dupa 2012, planeta Pamant va translata intr-o noua dimensiune

Planeta Pamant se manifesta ca un imens circuit electric. Exista un fel de cavitate electromagnetica situata intre Terra si ultimul strat al ionosferei, la aproximativ 55 km distanta de suprafata pamantului. Proprietatile rezonante ale acestei cavitati magnetice terestre au fost descoperite de fizicianul german W. O. Schumann intre anii 1952 – 1957, si ele permit masurarea frecventei vibratorii medii a planetei noastre.
“Bataile inimii” Pamantului se accelereaza Rezonanta Schumann este prezentata de geofizicienii contemporani drept “bataia inimii” planetei noastre.
Aceasta a avut o valoare constanta de 7,8 Hz timp de mii de ani. Insa incepand cu anul 1980, s-a observat o accelerare, mai intai lenta, apoi din ce in ce mai rapida (dupa 1997), pana cand a atins astazi valoarea de 12 Hz. Cresterea frecventei vibratorii a planetei noastre face ca 24 de ore de viata pe planeta noastra sa corespunda de fapt cu numai 16 ore reale, in termenii timpului terestru. Pare o explicatie destul de plauzibila pentru criza acuta de timp cu care ne confruntam la ora actuala.
Iar curgerea timpului terestru se va mai accelera, pe masura ce ne apropiem de “Punctul Zero”, care corespunde inversarii polilor magnetici ai Pamantului.
Caci daca 24 de ore ale zilei reprezinta inca, la ora actuala, 16 ore efective, diferenta dintre acestea se va mari exponential, astfel incat la trecerea prin Punctul Zero, pe care unii il situeaza la sfarsitul anului 2012, 24 de ore din anul 1980 vor corespunde la 0 ore efective. Altfel spus, timpul terestru nu va mai exista! Consecintele acestui fenomen sunt incalculabile si sfideaza orice imaginatie: intreaga planeta si toti locuitorii ei vor trece intr-o alta dimensiune!
Cresterea frecventei de rezonanta Schumann se traduce prin scaderea progresiva a densitatii planetei, fenomen ce a fost observat si identificat de clarvazatorul brazilian Triguerinho,
inca de la inceputul anilor ’80. Omul este supus, ca toate creaturile Terrei, efectelor acestei schimbari: simptome fizice cum ar fi migrenele, oboseala cronica, crampele musculare, simptome ale gripei, vise intense mai degraba fanteziste decat minunate. Si mai cu seama, corpul uman devine din ce in ce mai sensibil. Modificarea cea mai spectaculoasa are loc insa la nivelul ADN-ului uman, care pare a fi reprogramat de Inteligenta Cosmica. Ca urmare, intuitia se dezvolta mai repede, ca si toate capacitatile paranormale ce deriva din ea.
Al treilea ochi incepe sa se deschida si chiar ochii fizici se transforma pentru a se adapta Luminii si frecventelor ei mult mai elevate.
In cadrul Proiectului Montauk, despre care doi dintre participanti (Preston Nichols si Al Bielek) au facut dezvaluiri cutremuratoare intr-un interviu de peste 9 ore, informatii structurate si in cartile lui Preston Nichols si Peter Moon, s-au realizat experiente de proiectie in timp. Cercetatorii care au lucrat la Proiectul Montauk au construit, pe baza unor informatii provenite din surse extraterestre, un dispozitiv cu ajutorul caruia trimiteau diverse persoane in timp si le ghidau acolo pentru a descrie ce vedeau. Al Bielek a fost unul dintre “calatorii in timp” si iata ce raspunde el reporterului la intrebarile legate de anul 2012:

Reporter: Care este cel mai departat punct din viitor in care au fost trimisi oameni in cadrul Proiectului Montauk?
Al Bielek: Anul 10.000 d.C.

R: Deci viitorul este acum stabilit pana in anul 10.000 d.C.?
AB: Da. Este ca o realitate din vis. Nimeni nu a gasit un viitor tangibil, al lumii fizice, dincolo de 2012. Este ca un zid abrupt dincolo de care nu mai este nimic.

R: Profetiile vorbesc despre o transformare planetara in acea perioada.
AB: Curios, nu-i asa?

R: Care este previziunea dvs. pentru viitorul speciei umane?
AB: Va supravietui.
R: De ce s-a mentionat la un moment dat ca anul 2011 a fost ultimul an in care subiectii experientelor au putut vedea ceva tangibil?

AB: Calendarul mayas prevede pentru perioada 2011 – 2013 un fel de bariera. Persoanele clarvazatoare au confirmat ca in jurul anului 2013 este o bariera de care ele nu pot trece.

R: Asta nu inseamna ca nu este nimic dincolo de acel an.
AB: Nu. Este ascuns perceptiilor noastre. Nu se poate vedea nici macar cu o masina a timpului. Multi se intreaba daca vor mai avea controlul asupra omenirii dupa 2013.

R: Se pare ca avem de a face cu o elevare a constiintei pe masura ce ne apropiem de translatia in cea de-a patra dimensiune.
AB: Intr-adevar. Sunt ceva dovezi in directia asta.

R: Se discuta mult despre ideea translatiei intr-o a patra dimensiune. Ce inseamna aceasta?
AB: De fapt inseamna trecerea la o frecventa de vibratie superioara. Este de asemenea in legatura cu constientizarea faptului ca nu suntem separati de Creatorul nostru. Este un eveniment de genul celui numit de crestini “revenirea in Glorie”. A doua venire se refera mai degraba la o stare interioara, decat la o fiinta care vine si stabileste o ierarhie.

R: Cand se va realiza complet aceasta translatie?
AB: A patra dimensiune este mult mai plina de viata. Este o dimensiune in care predomina compasiunea, intelegerea si iubirea. Trecerea definitiva la cea de-a patra dimensiune cred ca va avea loc intre anii 2003 si 2013.

R: E interesant ca si prin metodele de divinatie I-Ching se prevede un sfarsit in anul 2012.
AB: Da. Nimic nu va mai fi la fel pe Pamant. Transformarile au inceput deja. Suntem martori la “disparitia” celei de-a treia dimensiuni a vietii.


Sursa: http://www.editurasophia.ro/


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 9 Mar 2004, 08:13 PM
Mesaj #78


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



O sa traim pina atunci, mult nu mai este...
Oricum, destul de stupida teoria.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Mar 2004, 08:32 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Stupida nestupida, e sustinuta de clarvazatori.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Mar 2004, 08:48 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



APOCALIPSA LUI IOAN - comentarii - partea 4-a

Urmeaza acum asa zisele urgii divine, sau pedeapsa divina pt. cei ce merita aceasta pedeapsa ... si nu au dorit/apucat sa se schimbe/transforme in timp util. Trebuie inteles aici necesitatea pedepsei divine. Exista mai multe directii pe care ea actioneaza.

1. Ea vine catre cei care au karma negativa, de suferinta, la cei limitati si ignoranti care nu doresc sa-si depaseasca limitele si starea penibila in care "viermuiesc".

2. Ea nu vine intimplator si nici inutil ... sau ca o rautate din partea fortelor divine, a lui Dumnezeu ... ci ca o salvare a celor "pacatosi", care daca ar contiuna in pacatul lor, si-ar face in continuare mult mult rau ... si astfel, prin aceatsa asa zisa "pedeapsa", li se ia posibilitatea de a mai face rau ... atit lor cit si altora si de a ramine in/la acelaesi limite si tendinte josnice.

3. Fiind sfirsitul unei epoci decazute, anume Kali Yuga (yuga=epoca), cea mai decazuta din cele 4 existente in cadrul marelui ciclu cosmic, e necesara trecerea catre o noua epoca, cea mai inalta/elevata dintre ele, Sattya Yuga (vezi Stiinta Sacra. O astfel de epoca elevata implica si o rezonanta elevata, inalta ... deci apare o incompatibilitate intre rezonanta si nivelul de constiinta specific lui Kali Yuga si a Sattya-ei Yuga. Aceste rezonante joase sint intretinute de umanitate, de acele fiinte decazute, depravate si cu un nivel de constiinta scazut ... motiv pt. care se elimina si acest factor activ nociv ... pt. a putea fi protejate acele fiinte meritoase si elevate ... care prin actiunile lor anterioare merita se traiasca intr-o lume mai buna, elevata, spirituala. Din acelasi motiv au mai fost si alte manifestari ale pedepsei divine, ca de ex. potopul din vremea lui Noe, distrugerea oraselor Sodoma si Gomora (se presupune ca acestea se aflau pe locul unde acum se afla Marea Moarta, o mare extrem de sarata si neprimitoare; in ocultism se cunoaste propietatile purificatoare ale sarii si apei ... "solutie" menita sa purifice amibianta subtila si fizica a zonei unde au existat orasele Sodoma si Gomora). Cu alte cuvinte, aceste pedepse divine sint acel "rau necesar" ... care ar fi putut fi evitat daca o mare parte a umanitatii si-ar fi schimbat atitudinea. Sa nu uitam ex. orasului Ninive ... care avea aceiasi soarta precum a Sodomei si Gomorei ... dar prin rugaciune si reorientare a locuitorilor catre Dumnezeu ... orasul si locuitorii sai au scapat de la o moarte cumplita.


1. Atunci cand a rupt Mielul cea dintai din cele sapte peceti, m-am uitat si am auzit pe una din cele patru fapturi de lumina vii zicand cu un glas ca de tunet: "Vino si vezi!"

2. M-am uitat atunci si iata ca s-a aratat in fata mea un cal alb. Cel ce sta calare pe el avea un arc; i s-a dat dupa aceea o cununa de lumina si el a pornit de la inceput biruitor ca sa biruiasca pe toate cele care trebuiau biruite.

3. Cand a rupt Mielul a doua pecete, am auzit pe a doua faptura de lumina, vie zicand: "Vino si vezi!".

4. Si s-a aratat in fata mea un alt cal, dar acum era un cal rosu. Cel ce sta calare pe el a primit puterea sa ia pacea de pe pamant, pentru ca oamenii sa se junghie adeseori unii pe altii si, de asemenea, i s-a dat o sabie mare.

5. Cand a rupt Mielul pecetea a treia, am auzit pe a treia faptura de lumina, vie zicand: "Vino si vezi!" M-am uitat, si iata ca s-a aratat in fata mea un cal negru. Cel ce sta calare pe el avea in mana o cumpana (balanta).

6. Si din mijlocul celor patru fapturi de lumina, vii, am auzit un glas puternic care zicea: "O masura de grau va fi data in schimb pentru un leu (greceste: dinar). Trei masuri de orz vor fi date in schimb pentru un leu! Dar sa nu vatami untdelemnul si vinul!"

7. Cand a rupt Mielul pecetea a patra, am auzit glasul fapturii a patra zicand: "Vino si vezi!",

8. M-am uitat si iata ca s-a aratat in fata mea un cal galbui. Cel ce sta calare pe el se numea Moartea si impreuna cu el venea imediat langa el Locuinta mortilor. Li s-a dat apoi acestora putere peste a patra parte a pamantului ca sa ucida cu sabia, cu foamete, cu molima si cu ajutorul fiarelor pamantului.

9. Cand a rupt Mielul pecetea a cincea, am vazut sub un altar sufletele martirilor si ale celor ce fusesera junghiati din pricina Cuvantului lui Dumnezeu si din pricina marturisirii lor drepte pe care o facusera.

10. Unii dintre ei strigau cu glas tare si ziceau: "Pana cand, Stapane, Tu, care esti sfant si adevarat, zabovesti sa judeci si sa razbuni sangele nostru asupra locuitorilor pamantului?"

11. Am vazut apoi cum fiecaruia dintre ei i s-a dat o haina alba, stralucitoare si li s-a spus sa se mai odihneasca putina vreme pana se va i mplini numarul tuturor tovarasilor lor de slujba si al fratilor lor care, ca martiri, aveau sa fie omorati ca si ei.

12. Cand a rupt Mielul pecetea a sasea, m-am uitat si iata ca am vazut ca s-a facut un mare cutremur de pamant. Soarele s-a facut atunci negru ca un sac de par, iar luna s-a facut toata rosie intocmai ca sangele.

13. si am vazut o stea care a cazut din cer pe pamant, asa cum cade o smochina verde din pom, cand el este scuturat de un vant puternic.

14. Mare grozavie a fost atunci caci cerul s-a intunecat si apoi parca s-a strans ca o carte de piele, pe care o faci sul. Si imediat dupa zguduitura cumplita care a fost [cand acea stea (ASTEROID GIGANT) a lovit in plin PAMANTUL n.t.] toti muntii si toate ostroavele s-au mutat din locurile lor [in urma cataclismului de atunci n.t.].

15. Imparatii pamantului, domnitorii, capitanii ostilor, cei bogati si cei puternici, toti robii si toti oamenii slobozi s-au ascuns atunci cuprinsi de o groaza mare in pesteri si in adaposturile ce se afla in stancile muntilor.

16. Si, innebuniti de disperare ziceau muntilor si stancilor: "Cadeti peste noi si ascundeti-ne de Fata Celui ce sade pe scaunul de domnie si de mania Mielului;

17. caci iata a venit ziua cea mare a maniei Lui, si acum cine mai poate sta semet in picioare?"

Mīnia divina se va manifesta prin voia lui Dumnezeu si reprezentantul/avatarul Lui pe Pamint, un spirit divin luptator si NEINDURATOR cu raul, minciuna, ipocrizia si alte "calitati" malefice. El va fi un adevarat avatar al aspectului de MINIE (Shiva Bhairava, Shiva Miniosul) al lui Dumnezeu, de Distrugator (Rudra Shiva, Shiva Distrugatorul) si va fi sustinut de TOATE cele 10 Mari Puteri Ceresti. Acest Avatar Divin Luptator este prezentat ceva mai pe larg mai tirziu, in text.

VII.

1. Dupa aceea m-am uitat pe Pamant si am vazut patru ingeri de lumina, care stateau in picioare in cele patru colturi ale pamantului. Ei tineau cele patru vanturi ale pamantului ca sa nu mai sufle nici un vant nici pe pamant, nici pe mare, nici peste vreun copac.

2. Si am vazut apoi un alt inger de lumina, care se suia dinspre rasaritul soarelui si care avea cu el pecetea lui Dumnezeu celui viu. El a strigat cu glas tare la cei patru ingeri de lumina carora le fusese dat sa vatame pamantul si marea,

3. zicand: "Nu vatamati pamantul, nici marea, nici copacii, pana cand nu vom pune pecetea de lumina dumnezeiasca pe fruntea slujitorilor Dumnezeului nostru!" [AJNA CHAKRA care va fi atunci complet activata la cei care merita (ALESII) prin gratia lui DUMNEZEU n.t.].

4. Si am auzit atunci numarul celor ce au fost dupa aceea pecetluiti de ingeri: o suta patruzeci si patru de mii, din toate semintiile pamantului, printre care se aflau si unii dintre fii lui Israel.

5. Din semintia lui Iuda douasprezece mii erau pecetluiti; din semintia lui Ruben, douasprezece mii; din semintia lui Gad, douasprezece mii;

6. din semintia lui Aser, douasprezece mii; din semintia lui Neftali, douasprezece mii; din semintia lui Manase douasprezece mii;

7. din semintia lui Simeon, douasprezece mii; din semintia lui Levi, douasprezece mii; din semintia lui Isahar, douasprezece mii;

8. din semintia lui Zabulon, douasprezece mii; din semintia lui Iosif, douasprezece mii; din semintia lui Beniamin, douasprezece mii, au fost pecetluiti.

Aici sint mentionate doua mai idei. Aceea a trezirii spirituale la care pot ajunge anumite fiinte, trezire care culmineaza (la un anume nivel) cu trezirea lui Ajna Chakra, asa zisul Al Treilea Ochi, situat la nivelul fruntii. Neintimplatoare afirmatiile: "Fat Frumos cu stea in frunte", ce tie scris in frunte tie pus", etc.

Un alt aspect este acela al prezentei celor 12 zodii, corespondente celor 12 constelatii care au o influienta hotaritoare in karma si existenta fiintelor din intreaga Manifestare. Din acest motiv sint si 12 apostoli + conducatorul lor, 12 reprezentanti ai marilor puteri influente din Manifestare si a celui care este reprezentantul UNICULUI, al lui Dumnezeu ... si deasemenea a celor 12 intelepti ai Consililui Shambalei si a Regelui Lumii. Fiecare dintre acesti intelepti este reprezentatnul unei zodii, a unei influente a unei constelatii (a unei realitati divine a Manifestarii), iar Regele Lumii este reprezentantul lui Dumnezeu pe Pamint.


9. Dupa aceea m-am uitat, si iata ca am vazut ca era o mare gloata, pe care nu putea s-o numere nimeni, din orice neam, din orice semintie, din orice norod si din orice limba, care statea in picioare inaintea scaunului de domnie al lui IISUS HRISTOS care era Mielul, imbracati in haine stralucitoare albe si tinand ramuri de finic in maini;

10. si strigau cu totii in cor cu glas tare si ziceau: "Mantuirea ne-a fost oferita de la DUMNEZEU de catre Domnul nostru IISUS HRISTOS Cel care sade pe scaunul de domnie si care este Mielul care s-a sacrificat pentru oameni!"

Chiar daca pare indrazneata urmatoarea idee, o mentionez in treacat. Reprezentatul lui Dumnezeu pe Pamint are un "nume" generic, care poate diferii de la o religie la alta, de la o cale spirituala la alta. In cazul crestinismului el este Iisus Hristos, nume purtat si de spiritul manifestat in Iisus Nazariteanau. In Orient el are alte nume, iar unul dintre ele, mai sugestiv, este Regele Lumii. Din cind in cind, Regele Lumii se sacrifica pt. umanitatea, fie singur fie alaturi de cei 12 intelepti ai Consililui Suprem al Shambalei si alti intelepti din Shambala. Prima venire a lui Iisus este o astfel de venire/intrupare in grup ... dar principala menire este aceea a celui care in acel moment este Regele Lumii ... si anume sacrificul pe care il face El in acele momente .... in care El preia o parte din karma negativa a planetei, a umanitatii, asa zisele pacate ale lumii ... sacrificiu care il pune in asa zisa ipostaza a Mielului (sacrificial, din cadrul ritualurilor iudaice). Din acest motiv este f. posibil ca aici sa fie prezentata manifestarea celui ce va "domnii" dupa Iisus, cel de al doilea Miel, asa cum reiese de mai sus. E o supozitite ... pe care o vom trai/verifica unii dintre noi.

Acest topic a fost editat de thunder: 9 Mar 2004, 10:33 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 9 Mar 2004, 09:07 PM
Mesaj #81


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Clarvazatorii fiind ce?
Vreo specie de savanti, nu-i asa? rofl.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Mar 2004, 10:17 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (bdl @ 9 Mar 2004, 10:07 PM)
Clarvazatorii fiind ce?
Vreo specie de savanti, nu-i asa?

Clarvazatorii sint o specie de indivizi pe care savantii nu stiu unde sa-i incadreze. Ce sa faci, are si stiinta (savantilor) scapari si lipsuri.

In vechime acestia se numeau "profeti".

Acest topic a fost editat de thunder: 9 Mar 2004, 10:21 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 10 Mar 2004, 12:04 AM
Mesaj #83


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Fara sa pomenim toate datele de tipul anului 1000 care au fost pronosticate de-a lungul timpului - eu insumi am mai auzit o astfel de predictie din partea unui american cat se poate de titrat,zicea 97-98 - presupunand (prin absurd daca vrei) Thunder ca vine data respectiva si nu se intampla nimic,da chiar nimic apocaliptic (decat eventual o alegere suprademocrata a unui alt "ilic") cam care zici tu azi ca ar putea fi reactia ta,pentru ca atunci credinta ta ar trebui sa sufere mici ajustari ori mici amputari.Ce-ai face,ai arunca la cos ori ai media o armonizare?


--------------------
" 'Mai bine' decāt bine, īnseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine īncercă să īmbunătăţească īncă ce deja este bine, practic īl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se īntāmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vārf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 10 Mar 2004, 01:23 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (geriA3e @ 10 Mar 2004, 01:04 AM)
Fara sa pomenim toate datele de tipul anului 1000 care au fost pronosticate de-a lungul timpului - eu insumi am mai auzit o astfel de predictie din partea unui american cat se poate de titrat,zicea 97-98 -

Nu confunda titratii cu clarvazatorii si profetii autentici.

QUOTE
presupunand (prin absurd daca vrei) Thunder ca vine data respectiva si nu se intampla nimic,da chiar nimic  apocaliptic (decat eventual o alegere suprademocrata a unui alt "ilic") cam care zici tu azi ca ar putea fi reactia ta,pentru ca atunci credinta ta ar trebui sa sufere mici ajustari ori mici amputari.


Nu-ti face probleme pt. mine si credinta mea sau pt. viitor, ci pt. prezent si pt. tine. Aplica in mod intelept sfatul din pilda cu candelele de ulei, adica pregateste-ti "uleiul" pt. a fi pregatit pt. acele momente in care va veni "mirele". Daca ai alte optiuni, e treaba ta. Apocalipsa a fost scrisa (expusa) pt. cei care vor si pot sa faca ceva, nu pt. cei care ramin inerti.

Credinta mea "sufera" ajustari zi de zi, caci nu este o traire dogmatica si inchistatoare, ci o integrare practica in spiritualitatea universala si ea mi-a adus pina acum o multime de transformari si impliniri launtrice si exterioare, care s-au acumulat in timp, de la o zi la alta, de la o luna la alta, de la un an la altul. Asta araat ca este o cale vie, autentica si aducatoare de transformari spirituale in fiinta care o practica, o aplica.

QUOTE
Ce-ai face,ai arunca la cos ori ai media o armonizare?


Iti doresc sa fii si tu de fata in acele momente si sa vezi EXACT ce voi face in acele momente "apocaliptice". Cu cit vei fi mai aproape, cu atit vei intelege mai bine ce se face.

Succes ! spoton.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 10 Mar 2004, 01:24 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 10 Mar 2004, 01:58 AM
Mesaj #85


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Thunder,
Acu fara suparare, tu chiar crezi ca in 2012 va fi apocalipsa aia?Tu chiar vorbesti serios? ohmy.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 10 Mar 2004, 02:45 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (bdl @ 10 Mar 2004, 02:58 AM)
Thunder,
Acu fara suparare, tu chiar crezi ca in 2012 va fi apocalipsa aia?Tu chiar vorbesti serios?

Acu, ce conteaza pt. tine ce cred eu ? Tu ai viata ta, credinta ta, viitorul tau.

Apocalipsa = Reveleatie, ce e asa de greu de retinut ? Ce va fi in 2012 (recent am gasit aceste informatii si personal ma nemultumeste aceste info ... caci mai trebuie sa asteptam inca mult ... si nici antihristului nu-i convine asta) e neimportant fata de ceea ce va fi in noua Epoca. Asa cum la scoala nu o incepi acum si miine ajungi in clasa 8-a, si parcurgi etape si teste si examene, parcurgi materii si ai acces la noi si noi informatii, la fel si revelatiile care se vor oferi pas cu pas in aceasta "etapa" de trecere de la era intunecata la era de lumina. Studiaza ce se va comenta mai departe in acest topic si manifesta maturitate, daca esti la acea virsta ...



--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 10 Mar 2004, 09:10 AM
Mesaj #87


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Thunder, teoria din punct de vedere stiintific e o stupizenie, dar anul 2012 nu il contest. M-a preocupat mult problema in adolescenta, m-am documentat si am facut ceva "experimente" si am obtinut si eu acest an, asa ca am fost extrem de surprins cand la ceva timp am gasit si alte surse care afirmau anul respectiv. Nu va fi "sfarsitul lumii", dar va fi o schimbare radicala, o transformare esentiala. As indrazni sa spun o schimbare a valorilor vietii umane. Multe surse ne duc spre concluzia ca ne apropiem de un moment de mare schimbare. Interesanta e profetia sf Malakia, referitoare la Papi. El (sec XI) sustine ca Ioan Paul II e antepenultimul papa (fiecare papa, din sec XI incoace, are o descriere, si culmea descrierile lui Malakia in general s-au potrivit). Nostradamus are, pe langa catrene si o serie care se cheama "sexains" si se refera la "ultimii ani". Sunt acolo date concrete (esigur, pe stilul lui Nostradamus), se pot face usor calculele, codul mesajului e intr-un fel mai usor de spart, pt ca apar foarte multe recurente. Atribuiti cu atentie intervalele de timp (anii) si jucati-va de-a interpretarea. Eu am obtinut chestii f interesante, dar nu pot afirma ca am facut o interpretare buna.
Thunder, tu sustii teoria asta cu "frecventa planetei"? Crezi ca vom trece fizic in alta dimensiune? Crezi ca transformarea va fi pasnica? Toate "semnele" si sursele care m-au facut sa-mi construiesc cat de cat o opinie, sau un inceput de teorie, ma fac sa cred ca schimbarea nu va fi pasnica. Ba dimpotriva.
****
Eu sunt un om serios. tongue.gif Nu cred in bazaconii cool.gif Imi mai spun si eu chestia asta din cand in cand, pt ca la urma urmei incerc sa-mi construiesc viata gandind un viitor pe termen lung din care se exclud cataclisme si "treceri in alta dimensiune". Totusi, pastrez inca, de multi ani, acea teorie a sfarsitului. Si cred in ea. Hmmm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 10 Mar 2004, 01:18 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Unde ai citit de Malakia? Nici n-am auzit de e...
Cred ca stiu unde, dar nimeni nu a citit originalele asa ca falsuri cu descrieri se pot face oricand. Multi stiu cum au fost pspii si astfel le poate face o descriere si sa spuna ca un calugar a avut revelatii. (asa si cu Petru II care apare pentru prima data la Nostradamus si nu la Malakia).
Daca e sfant de ce nu e in calendar?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 10 Mar 2004, 03:02 PM
Mesaj #89


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Vreau si eu sa cumpar ulei.

Da' mie-mi place cel de masline... tongue.gif

Propun mutarea threadului la bancuri.

ps.
Stiu ca-mi strang "bile negre" la Judecata de apoi rolleyes.gif , da' eu unu' stiu ca au fost zeci de preziceri care pomeneau un an sau altul. Catolicii s-au uitat cu teama la anul 1000, protestantii s-au speriat de evenimentele din timpul lor si au fixat diverse date, neoprotestantii au avut si ei anii lor scosi la inaintare...

Poate ca ar trebui sa ne reamintim de cuvintele Mantuitorului: Nimeni nu stie ceasul si ziua aceea. Nici ingerii, nici Fiul, ci numai Tatal.

Suntem noi mai destepti ca Isus? Mira-m-as....


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 11 Mar 2004, 03:18 PM
Mesaj #90


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Da, putem sa-l mutam la bancuri... La urma urmei multe bancuri sunt si ele parabole. La fel ca fabulele, sau epigramele.
Au fost O MULTIME de prezicatori si preziceri cu privire la "sfarsitul lumii". E usor sa zimbim cu condescendenta uitandu-ne la lungul sir al celor care, in epoci mai noi sau mai vechi, afirmau ca "sfarsitul e aproape", de la milenaristii evului mediu, la mormoni si la SUTE de alte secte conduse de "iluminati" debusolati. Si avem dreptate, ei toti au gresit. S-au ratat.
Am o mare stima, 1,61.. pentru modul in care iti argumentezi ideile si tonul echidistant. In general. De data asta, in ciuda deschiderii ideatice pe care am vazut-o la tine, ai abordat o pozitie foarte rigida. Care nu e in esenta pozitia TA, ci e generata de modul in care privesti dogma crestina.
Crezi ca m-am trezit eu, sau Thunder sau altii sa facem calcule aiuristice despre "cand va fi apocalipsa", din pura mandrie si ignorand voit Scriptura ? E plina Biblia de calcule si de retete de calcul pentru anumite evenimente.
La inceputul evangheliei sale Luca ne insira generatiile de la Adam pana la Iisus. Cate generatii rezulta ? DE CE? Se juca Luca cu genealogiile din pura mandrie, sau "ca s-o scoata din condei"? Alt aspect interesant e cel al "razbunarilor" din Geneza. De cate ori pt Cain, de cate ori pt Lameh? Si Lameh apare in 2 fire genealogice. Urmasului lui Cain i se pierde, omonimului sau nu.
Ce sa mai zic de joaca cu cifre din Daniel. O cunosti desigur. Termene numerice "clare", "vremi", "zile", "seri si dimineti".
Nu-mi place sa scriu versete dar "unu mic" tot voi scrie:
Daniel 12:11:
"De la vremea cand va inceta jertfa necurmata si de cand se va aseza uraciunea pustiitorului vor mai fi 1290 de zile"
si altul, tot mic ... din alta parte:
Marcu 13:14
"Cand vei vedea uraciunea pustiiri stand acolo unde nu se cade sa fie-cine citeste sa inteleaga- atunci cei ce vor fi in Iudea sa fuga in munti.
Daniel face referire (in 9:2) la "cei 70 de ani despre care vorbise Domnul catre proorocul Ieremia". Asadar si el "si-a permis" sa interpreteze vorbele altora.
Cat despre altii care "si-au permis sa calculeze" e plina istoria, inclusiv fete bisericesti.
Asa e, Iisus a spus ca doar Tatal site "ziua si ceasul" si totusi el face trimitere directa la Daniel, care da "datele". aici
poti sa vezi o interpretare a "cuvantarii eshatologice a Mantuitorului" realizata de un prelat ortodox.
Multi si-au sfarmat creierul sa deduca daca Iisus s-a referit strict la daramarea Ierusalimului care a venit imediat, adica in anul 70, sau la "sfarsitul lumii". La fel multi au spus ca Apocalipsa se refera la domnia lui Nero (vazut ca Antihrist) si prezentul acelor vremi.
Alt verset mic:
Daniel 12:4:
"Tu insa tine ascunse aceste cuvinte si pecetluieste cartea pana la vremea sfarsitului. Atunci multi o vor citi si cunostinta va creste."
Pe de alta parte Ioan din Patmos o zice cam altfel:
Apoc. 22:10: Sa nu pecetluiesti cuvintele proorociei din cartea aceasta, caci vremea e aproape.
Unuia i se zice "sa pecetluiasca", altuia "sa nu pecetluiasca".
Poate cineva ma poate lamuri, cum a fost integrat un delir ca Apocalipsa in Biblie si de ce? Istoric vorbind. Stim bine ca o multime de evanghelii pe care noi le numim "apocrife" pentru ca au fost respinse de primele sinoade puteau, daca era favorabila conjunctira, sa fie "sfinte si inspirate de Dumnezeu".
Threadul asta e o lupta (a lui thunder) de a demonstra ca se poate alege ceva dintr-o metafora elugubranta. Eu ma tem ca nu se poate alege decat o interpretare la fel de deplasata.
Asadar nimeni nu obliga pe nimeni sa afle "timpul sfarsitului". Nici Iisus nu ne spune sa nu o facem -"cine citeste sa inteleaga".
QUOTE

Suntem noi mai destepti ca Isus? Mira-m-as....

Pardon, ce IQ stii tu ca avea Iisus Christos? Te revolti cand pun aceasta intrebare? Atunci cum iti poti pune tu problema unei "comparatii a desteptaciunii"?

2012 e doar o data. La urma urmei nu traiesc cu "umbra sabiei lui Damocles" deasupra mea si deocamdata e pentru mine doar o teorie, pana nu vor aparea "semne" nici nu ma gandesc "sa ma agit". Dar sa emitem teorii avem dreptul cu totii, si e EXTREM de interesant cand rezultatele propriei teorii sunt obtinute prin alte mijloace de altii, si inca in mod repetat.



Acest topic a fost editat de carpatic: 11 Mar 2004, 03:25 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 11 Mar 2004, 05:10 PM
Mesaj #91


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Carpatic, probabil ca trebuia sa fiu mai specific atunci cand am vorbit despre mutarea threadului la bancuri.
Ma refeream strict la acea "trecere in alta dimensiune" a Terrei. Aia as fi pus-o eu la bancuri, iar nu o dezbatere a Apocalipsei.

Thunder se zbate de unul singur sa scrie o interpretare a Apocalipsei - lucru laudabil si, chiar daca a privit mutarea acestui thread la biblioteca drept o sanctiune sau persecutie (ceea ce nu e), nu pot decat sa il stimez pentru energia pe care o depune in acest sens - fara nici o legatura cu ce cred eu despre cartea Apocalipsa.
M-am abtinut si ma abtin in continuare sa scriu pe acest subiect, dintr-un singur motiv: nu consider acest forum o tribuna pentru a-mi propaga convingerile. Daca doresc sa fiu auzit, atunci dau 50$ pe un domeniu, imi fac un site in doua zile, il inregistrez cat mai inteligent in motoarele de cautare si apoi portez acolo pagini intregi de text pe zi, care vor fi citite de mii de oameni. Dar pe banii mei si pe cheltuiala mea, iar nu pe rabdarea celor care au un nenorocit de dial-up si vor sa discute, dar care se lovesc de pagini intregi de text portate pe un forum de discutii...

Nici nu doresc sa-l contrez pe Thunder in explicatiile sale privind Apocalipsa, pentru ca folosim doua sisteme total diferite de a o interpreta, si s-ar contrazice mutu' cu orbu'. smile.gif

Iti multumesc pentru linkul catre interpretarea cap. 24 din Matei - recunosc ca nu am citit niciodata o interpretare ortodoxa vers-cu-vers a acestui capitol - si ca si mai uimitor este faptul ca ea nu difera prea mult de ceea ce cred eu si de interpretarea propriului cult crestin. Stiam deja explicatiile eruditului Anania, insa pagina citata de tine contine mult mai multe.

Referitor la "ceasul acela", eu iau afirmatia lui Isus ca pe un avertisment. Nu mi-ar ajunge pagina daca ar fi sa insir toate prezicerile incercate de oamenii credintei de-a lungul vremii, folosind exact aceleasi texte, dar ignorand exact acest avertisment clar din partea lui Isus (te rog, il poti revedea si in Faptele 1:8, cand apostolii insisi il intreaba cand va reveni, iar el le indreapta atentia nu asupra calcularii de date, ci asupra lucrarii de evanghelizare imense care le statea in fata).

Ai amintit de Daniel. Hai sa vedem daca sunt chiar atat de rigid - si poate asa vei intelege de ce nu intru in discutia lui Thunder despre anul "sfarsitului".

Daca citim Daniel 9:24 (si te invit sa reexaminezi textul) si versetele urmatoare se profetea ca "de la darea poruncii pentru rezidirea zidurilor Ierusalimului" si "pana la (aparitia lui) Mesia", urmau sa treaca "saptezeci de saptamani".
Mai precis, pana la venirea lui Mesia urmau sa treaca 69 de saptamani, Mesia urma sa activeze jumatatea unei saptamani, iar apoi sa fie taiat, la mijlocul saptamanii, deci dupa 3 zile si jumatate.
Aproape toti comentatorii Bibliei cad de acord ca data la care a fost data porunca pentru rezidirea Ierusalimului a fost in octombrie 455 ien.
69 de sapatamani inseamna 483 de zile.
Evident, dupa 483 de zile de cand a inceput rezidirea zidurilor Ierusalimului nu a aparut nici un Mesia.
Dar in Biblie se aplica de multe ori regula "o zi pentru un an" (vezi pentru comparatie Encyclopędia Judaica, Vol. 5, col. 1281 si textul biblic din Ezechiel 4:6)
Daca se aplica aceasta regula simpla, se porneste din 455 ien si se ajunge in ... 29 e.n.
Exact in acest an (vezi Luca 3:1 - al cincisprezecelea an al lui Tiberiu Cezar) apare Isus, prin octombrie(deci se potriveste si LUNA!), si se boteaza, devenind Mesia.

Dupa 3 ani si jumatate, in aprilie 33 e.n. el este ucis. Adica exact la "jumatatea celei de-a 70-a saptamani", asa cum profetise Daniel.

Pentru mine este evident ca Biblia continea deja cheia datei la care urma sa vina Mesia.
Intrebarea este: a stiut-o cineva, cu precizie?
Biblia arata ca nu.
Dar tot ea spune ca "poporul era in asteptare" - in asteptarea lui Mesia. Nimeni nu a cunoscut insa data exacta a venirii lui Mesia, ci doar timpul relativ al venirii sale.

Oare nu ar fi normal ca si acum sa se intample la fel? Mai ales ca Isus a avertizat de doua ori crestinii ca nu DATELE, ci FAPTELE fiecaruia trebuie sa ne intereseze?

Da, oricine are ochii in cap isi poate da seama lesne ca ceea ce este scris in Matei 24 si in textele paralele din Luca si Marcu se implineste in vremea noastra - si nu de ieri de azi, ci de vreun secol incoace. Exista chiar si aceeasi emulatie religioasa - cu diverse grupari care il asteapta pe Isus sa revina in glorie. Unele au calculat diverse date ale revenirii sale si au fost dezamagite cand asteptarile li s-au naruit. Altii, mai rau, au pretins ca Isus a si revenit, dar... invizibil... rolleyes.gif

Uite, si eu cred ca 2007 va fi un an crunt. Sau 2030, alt an eligibil de cronologiile biblice. Am zeci de motive pentru asta. Dar incerc sa nu imi fixez nici un fel de sperante de acesti ani, si sa imi dau seama ca fiecare minut si fiecare ora trebuie traite in asteptarea Stapanului. A fixa un an anume mi se pare o aroganta - aroganta de a pretinde ca El te-a inspirat sa cunosti ceea ce restul lumii nu cunoaste. Si totodata un mare pericol - caci ti se va cere cu atat mai mult.

Asadar, daca pozitia mea rigida te mira, acum poate vei sti si de ce am aceasta pozitie. Vad in Thunder un spirit geaman, dar care a apucat o cale care duce la propria-i distrugere. Si incerc sa-i reamintesc ca - daca se insala - ar putea-o pati foarte rau - nu de la oamenii pe care se supara, sau care il supara, ci de la Cel de Sus.

In rest, thunder este absolut liber sa-si expuna teoria. Nu mai suntem la "Universul Credintei" sa il pot cenzura eu. e cu atat mai bine! ohyeah.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 12 Mar 2004, 11:22 AM
Mesaj #92


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



1,61... nu te supara ca te intreb, dar tu te achiti de obligatia misionariatului, in virtutea faptului ca esti Martor, sau nu consideri ca e esentiala ?
Sunt de acord ca apostolatul unor idei este de cele mai multe ori periculos si are de foarte multe ori repercursuni ascunse si uneori neasteptate. Orice religie de altfel, sau in sens mai larg orice set de valori "dogmatice" (si "democratie" poate fi privita uneori tot asa smile.gif ) se impune prin Distrugerea altui set de valori. De aceea inainte de a ne permite ( chiar excluzand Mandria dintre cauzele dorintei de apostolat) sa propovaduim (promovam e un cuvant mai "modern") anumite aspecte sau valori ne asumam o responsabilitate URIASA. Din pacate dorinta de recunoastere si chiar de putere fac pe multi sa ignore prevederea.
QUOTE
Da, oricine are ochii in cap isi poate da seama lesne ca ceea ce este scris in Matei 24 si in textele paralele din Luca si Marcu se implineste in vremea noastra - si nu de ieri de azi, ci de vreun secol incoace. Exista chiar si aceeasi emulatie religioasa - cu diverse grupari care il asteapta pe Isus sa revina in glorie. Unele au calculat diverse date ale revenirii sale si au fost dezamagite cand asteptarile li s-au naruit. Altii, mai rau, au pretins ca Isus a si revenit, dar... invizibil...

Asta e o teza a Martorilor, dar "semnele" nu sunt ata de evidente si liniare precum vor unii sa le vada. Cand in istorie au fost MAI PUTINE razboaie decat acum ? Cand mureau MAI PUTINI OAMENI de pe ruma bolilor? Cati mor acum de ciuma, holera, lepra, tifos, variola si alte flageluri ? Doar in secolul 14 au murit 2/3 din locuitroii Europie de ciuma ! Sunt acum mai multe eruptii vulcanice, mai multe cutremure decat altadata? Grupari care il asteptau pe Mesiah exista dintotdeauna. Doar evreii il asteapta de 2500 de ani !!
Semne or fi fiind, dar razboialele, epidemiile, cutremurele, "vestile despre revenirea lui Iisus" nu se prea califica.

Am toata libertatea sa "fixez" un an, atata timp cat nu promovez (sau "propovaduiesc") ideea asta ca un adevar intangibil obtinut prin revelatie s.a.m.d. Il fixez pt. mine, dar sincer ma rog si sper din tot sufletul sa fie doar o greseala, o "capcana a mintii". Imi place prea mult viata si lumea ca sa fiu vreodata pregatit sa o vad intorcand-se pe dos.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 12 Mar 2004, 12:01 PM
Mesaj #93


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



QUOTE
1,61... nu te supara ca te intreb, dar tu te achiti de obligatia misionariatului, in virtutea faptului ca esti Martor, sau nu consideri ca e esentiala ?


Da, ma achit.
Nu, nu o consider esentiala.

Mai esential (daca ma pot exprima in asa hal tongue.gif ) consider ca faptele unui om pot spune mai multe decat toate vorbele lui. Deci am ales in ultimul timp un misionerat faptic, nu doar verbal. Incerc sa iubesc oamenii, nu sa le vorbesc de iubire. Apoi intreaba ei insisi. Mi se pare mai normal asa.

In al doilea rand, de mult timp deja eu nu mai prezint doctrinele Martorilor ca pe "Adevar", ci ca pe o usa deschisa spre Adevar. E o mare diferenta - faptul ca apreciez acest cult crestin nu inseamna ca voi fi de acord 100% cu dogmele sale. De fapt, unele dogme de esenta sunt gresite, complet gresite. Si mai mult, nu inseamna ca sunt singurii care deschid astfel de usi catre Adevar, care este unul singur. Si vor ramane o usa larg deschisa atat timp cat nu isi vor da silinta prea tare sa o inchida.

QUOTE
Am toata libertatea sa "fixez" un an, atata timp cat nu promovez (sau "propovaduiesc") ideea asta ca un adevar intangibil obtinut prin revelatie s.a.m.d. Il fixez pt. mine, dar sincer ma rog si sper din tot sufletul sa fie doar o greseala, o "capcana a mintii". Imi place prea mult viata si lumea ca sa fiu vreodata pregatit sa o vad intorcand-se pe dos.


spoton.gif Exact ce spuneam si eu...


Cat despre Matei 24... eu sunt de parere ca istoria este ciclica. Pe timpul lui Noe, o intreaga civilizatie a fost distrusa din cauza rautatii care a ajuns la apogeu. Pe timpul Sodomei, la fel. Pe timpul lui Isus, la fel (cu iudeii). Rautate a fost dintotdeauna, din abundenta, ai dreptate. Numai ca au fost si momente de apogeu, niste maxime, daca vrei. Si sunt de parere ca astazi (i.e. de zeci de ani deja) suntem intr-o panta mereu ascendenta catre un apogeu. N-am ajuns inca acolo, dar cand vom ajunge... tongue.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 14 Mar 2004, 11:40 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (1,618033 @ 11 Mar 2004, 06:10 PM)
Carpatic, probabil ca trebuia sa fiu mai specific atunci cand am vorbit despre mutarea threadului la bancuri.
Ma refeream strict la acea "trecere in alta dimensiune" a Terrei. Aia as fi pus-o eu la bancuri, iar nu o dezbatere a Apocalipsei.

Daca ai si argumente in favoarea "deciziei" (analizei) tale cu bancurile, as fi bucuros sa le aflu.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 15 Mar 2004, 12:27 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (1 @ 618033,11 Mar 2004, 06:10 PM)
Thunder se zbate de unul singur sa scrie o interpretare a Apocalipsei  - lucru laudabil si, chiar daca a privit mutarea acestui thread la biblioteca drept o sanctiune sau persecutie (ceea ce nu e), nu pot decat sa il stimez pentru energia pe care o depune in acest sens - fara nici o legatura cu ce cred eu despre cartea Apocalipsa.

Merci, nici un efort nu ramine nerasplatit. smile.gif

QUOTE
M-am abtinut si ma abtin in continuare sa scriu pe acest subiect, dintr-un singur motiv: nu consider acest forum o tribuna pentru a-mi propaga convingerile. Daca doresc sa fiu auzit, atunci dau 50$ pe un domeniu, imi fac un site in doua zile, il inregistrez cat mai inteligent in motoarele de cautare si apoi portez acolo pagini intregi de text pe zi, care vor fi citite de mii de oameni. Dar pe banii mei si pe cheltuiala mea, iar nu pe rabdarea celor care au un nenorocit de dial-up si vor sa discute, dar care se lovesc de pagini intregi de text portate pe un forum de discutii...


Bine venita intentia ta de a proteja pe unii useri, dar sa stii ca nu cei cu dial up vor sta sa citeasca si sa scrie mesaje pe acest tip de forum, ci cel mult pe liste de discutii unde te poti abona la lista si iti vin mesajele pe email, si le citesti si scrii off line, nu on line. Ce zici, pe asta nu ai gindit-o, nu ? ohyeah.gif

O mica parte din "convingerile" mele le-am expun pe anumite liste de discutii si chiar site-uri "personale", unele tinute de altii (free), altele tinute (cumparate) pe banii mei. Faptul ca am "venit" acum si pe acest forum, si nu pe altele tine de o "ratiune" pe care eu nu o cunosc, nu am "comandat-o" si nu o inteleg pe deplin. In momentul in care prezenta mea nu mai este necesara aici voi "pleca" cum am venit. Ceea ce incerc sa aduc acolo unde ma aflu este adevarul ... in forma prezentata de anumite cai spirituale si cu "calitatea" inteleasa de mintea si nivelul meu de constiinta. Parte din aceste afirmatii mi le argumentez si incerc sa le expun la un nivel cit mai accesibil celor carora ma adresez. In alte conditii, si in fata altor persoane, mesajele si afirmatile mele ar arata altfel, ar purta alte "haine". Ceea ce defineste aceste doua posibilitati este ca ele au aceiasi esenta, poarta acelasi, mesaj, acelasi adevar, acelasi tip de rationament, logica si mod inteligent de a le expune, cit mai clar si cu cit mai multe detalii si argumente pt. a intari acele afirmatii si a "inchide" gura celor care vorbesc sa se afle in treaba. Cine urmareste atent sirul unor discutii in care m-am integrat si eu, vede cum multi dintre interlocutorii mei sar peste niste pasaje, intrebari sau argumente de parca nici nu le-ar vedea. Asta spune multe ... celui care e atent la ce se face si spune aici, nu si celui care vine doar sa-si piarda vremea sau sa mareasca numarul de mesaje pe formul si sa primeasca cine stie ce titluri de "noblete" de la softul forumului sau "pastorii" lui. In mod paradoxal, urmaresc si calitatea nu numai cantitatea in mesajele mele, adica, chiar daca ele sint "lungi si plictisitoare" ele cuprind o multime de "secrete" si "nestiute" si chiar mici sau mari adevaruri care fie apartin unor traditii spirituale milenare, fie imi apartin mie, ca o forma de interpretare, deductie si/sau intuitie spirituala. Cam aici s-ar integra si aceste "comentarii" ale Apocalipsei, pe care, crede-ma, inca nici nu le-am inceput/expus aici. smile.gif "Revelatia" (apocalisa) d'abia vine prin aceste comentarii. sorry.gif

QUOTE
Nici nu doresc sa-l contrez pe Thunder in explicatiile sale privind Apocalipsa, pentru ca folosim doua sisteme total diferite de a o interpreta, si s-ar contrazice mutu' cu orbu'. smile.gif


Daca ar fi doar diferite nu ar fi nimic rau, caci ne-am completa unul pe altul. "Opuse" insa se poate spune. Dar stii de ce sint "opuse" ? Pt. ca 10 intra de mai multe ori intr-o mie, dar o mie in 10 nu intra deloc. cool.gif

QUOTE
Uite, si eu cred ca 2007 va fi un an crunt. Sau 2030, alt an eligibil de cronologiile biblice. Am zeci de motive pentru asta. Dar incerc sa nu imi fixez nici un fel de sperante de acesti ani, si sa imi dau seama ca fiecare minut si fiecare ora trebuie traite in asteptarea Stapanului. A fixa un an anume mi se pare o aroganta - aroganta de a pretinde ca El te-a inspirat sa cunosti ceea ce restul lumii nu cunoaste. Si totodata un mare pericol - caci ti se va cere cu atat mai mult.


- TOATE evenimentele intimplatoare care se petrec in lume, pe aceasta planeta si in Univers sint in corelatie cu miscarea astrilor, cu anumite cicluri universale cosmice. Astfel, aparitia lui Hitler nu este intimplatoarea anilor 40, cum nici a lui Napoleon, sau a lui Iisus, Krishna etc. Marile potopuri nu apar nici ele la intimplare, cum nici o "banala" lovire a unei planete de un meteorit care distruge in parte sau total viata pe acea planeta sau doar viata sau o parte din ea. Un profet (clarvazator) nu fixeaza el data, ci o "vede". Un astrolog o poate "deduce" in mod "stiintific".

QUOTE
Asadar, daca pozitia mea rigida te mira, acum poate vei sti si de ce am aceasta pozitie. Vad in Thunder un spirit geaman, dar care a apucat o cale care duce la propria-i distrugere. Si incerc sa-i reamintesc ca  - daca se insala - ar putea-o pati foarte rau - nu de la oamenii pe care se supara, sau care il supara, ci de la Cel de Sus.


- pozitia mea, spre deosebire de a ta, e FERMA, nu rigida. Sint doua lucruri diferite. A mea e FERMA dar mobila, a ta este doar "fixa". Nu vreau sa te dezamagesc, dar eu nu vad in tine un "spirit geaman". smile.gif

- priveste la modul in care imi expun ideile si imi fac argumentatia. Iti par un necunoscator al legilor divine ? Stiu bine ce m-ar astepta daca as gresi, cunosc parte din mecanismele care m-ar "pedepsi", cunosc parte din mecanismele care m-ar "ierta", iar afirmatiile mele sint bazate pe o anumita cunostere teoretica si practica a unor traditii spirituale milenare, care ele insele nu sint gresite, nu sint eronate, nu sint demonizate, ci cel mult mai mult sau mai putin intelese, de mine sau altii care le studiaza si le aplica. Pe de alta parte, am si eu sustinatorii mei, protectorii mei, aliatii mei. spoton.gif

- ce te faci tu daca esti cel care gresesti, mai ales cind ma "judeci" ("Vad in Thunder un spirit geaman, dar care a apucat o cale care duce la propria-i distrugere")?

- am FERMA convingere ca fac VOIA lui Dumnezeu, ca sint in palma Lui, doar ca nu tot ceea ce fac si spun este intr-o perfecta sintonanta cu aceasta voia a Lui, si e normal sa fie asa, nu sint un eliberat, un sfint, un mintuit ... dar datorita acestei "simbioze" intre vointa si actiunile mele si cele ale lui Dumnezeu, parte din afirmatile si mesajele mele au "forta" de impact pe care o au, care creaza in inimile unora o "dira" si un impact semnificativ. Unii sar ca arsi, altii se simt "mingiiati", altii "hraniti", altii indiferenti samd. E ceva normal asa ceva ... saminta cade pe diferite terenuri.

- daca ti-ai lasa inima sa cintareasca mesajele mele si nu mintea ... ai avea o adevarata supriza care ti-ar umple niste goluri pe care de multi ani, de multe vieti incerci sa le umpli ... dar nu ai stiu nici cum si nu au avut nici ocazia sa o faci.

[QUOTE]In rest, thunder este absolut liber sa-si expuna teoria. Nu mai suntem la "Universul Credintei" sa il pot cenzura eu. e cu atat mai bine! QUOTE]

In momentul in care iti vei da seama ca gresesti ... sau ca ai gresit ... nu vei mai putea schimba multe. Eu da, in parte eu pot ... jamie.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 15 Mar 2004, 12:34 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 15 Mar 2004, 10:52 AM
Mesaj #96


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



QUOTE
- am FERMA convingere ca fac VOIA lui Dumnezeu, ca sint in palma Lui, doar ca nu tot ceea ce fac si spun este intr-o perfecta sintonanta cu aceasta voia a Lui, si e normal sa fie asa, nu sint un eliberat, un sfint, un mintuit ... dar datorita acestei "simbioze" intre vointa si actiunile mele si cele ale lui Dumnezeu, parte din afirmatile si mesajele mele au "forta" de impact pe care o au, care creaza in inimile unora o "dira" si un impact semnificativ. Unii sar ca arsi, altii se simt "mingiiati", altii "hraniti", altii indiferenti samd. E ceva normal asa ceva ... saminta cade pe diferite terenuri.


dunno.gif

dixit.

mooving along... ph34r.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 15 Mar 2004, 06:58 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



APOCALIPSA LUI IOAN - comentarii - partea 5-a

11. Si atunci toti ingerii de lumina care stateau imprejurul scaunului stralucitor de domnie al lui IISUS HRISTOS, imprejurul batranilor si imprejurul celor patru fapturi vii, s-au aruncat cu adoratie cu fetele in jos in fata scaunului stralucitor de domnie al Mielului si s-au inchinat lui IISUS HRISTOS,

Aici fie traducerea este gresita, fie este corecta si ea ne da inca odata un indiciu asupra ideii mentionate mai sus, anume ca exista un (nou) Miel, asezat pe scaunul de domnie, pregatit de insusi Iisus ... si Iisus (Hristos) catre care s-au inchinat aceia prezentati mai sus.

12. si au zis: "Amin." "A Domnului nostru, IISUS HRISTOS si a lui DUMNEZEU sa fie lauda, slava, intelepciunea, multumirile, cinstea, puterea si taria, in vecii vecilor! Amin."

13. Si unul dintre cei 24 de batrani a luat atunci cuvantul si mi-a zis: "Acestia, care sunt imbracati in haine albe stralucitoare, stii tu oare cine sunt? Si de unde au venit?"

14. "Doamne", i-am raspuns eu, "Tu stii". Si atunci el mi-a zis: "Acestia vin din depasirea incercarii cu necazul cel mare; ei toti si-au spalat cu spiritul lui DUMNEZEU hainele si apoi le-au albit cu ajutorul sangelui Mielului care s-a sacrificat in marea sa dragoste de oameni.

In urma depasirii/trecerii diferitelor teste spirituale, o parte din fiintele care traiesc in acele momente pe Pamint vor ajunge la un nivel de constiinta f. elevat, iar parte din reusitele lor se datoreaza manifestarii Gratiei Divine a Mielului care a preeluat o parte din karma lor negativa, ajutindu-i astfel de urce dpdv spiritual.

15. Pentru aceasta stau ei inaintea scaunului de domnie al lui IISUS HRISTOS, si-I slujesc zi si noapte in Templul Lui. IISUS HRISTOS, Cel ce sade acum pe scaunul de domnie, si-a intins peste ei toti cortul Lui.

Cei ce se daruiesc plini de sinceritate si dragoste caii spirituale autentice, intra sub protectia spiritelor divine, in special a Regelui Lumii si/sau Iisus. Ei vor putea depasii propriile lor obstacole si incercari spirituale cu mult mai usor decit omul profan. Ei vor simti in mod pregnant protectia ("cortul") Lui ...

16. Acestora pe care ii vezi aici nu le va mai fi niciodata foame, nu le va mai fi nicicand sete; nu-i va mai dogori nici soarele, nici vreo alta arsita.

17. Caci Mielul nostru IISUS HRISTOS, care sta acum in mijlocul scaunului de domnie, va fi Pastorul lor si ii va duce la izvoarele paradisiace ale apelor vietii si, prin iubirea sa nesfarsita, Dumnezeu va sterge orice lacrima de suferinta din ochii lor."

Disparitia karmei negative, aparitia trezirii spirituale, modificarea rezonantei launtrice conduce la "accesarea" lumilor paradisiatice unde EVIDENT nu exista suferinta.

VIII.

1. Cand a rupt Mielul pecetea a saptea, s-a facut acolo, in cer, o tacere de aproape o jumatate de ceas.

Din pacate multe dintre afirmatiile Apocalipsei sint f. f. f. "alambicate" si pline de intelesuri extrem de oculte pe care f. multi oameni nu le pot nici macar intui in aceste momente ... insa treptat, aceste informatii vor apare de la o zi al alta si vor fi expuse de diferite "guri autorizate" ale lui Dumnezeu. Vor exista si intrepretari (partial) eronate ... dar pina la urma adevaratul inteles al lor va apare, adevarul va iesi la lumina. Pe masura ce umanitatea va merita sa afle aceste adevaruri, ele vor iesi la lumina, treptat. Chiar si aceste "guri" vor avea propria lor trezire gradata, iar capacitatea lor de intuitie si cunoastere a adevarurilor oculte va fi deasemenea din ce in ce mai profunda, mai elocventa. Raportindu-ma acum la mine personal, pot sa mentionez ca multe lucruri dintre cele pe care le spun acum, in aceste mesaje-comentarii, au aparut in timp, in diferite grade de intuitie, de conexiuni inteligente intre aceste afirmatii si altele cuprinse in alte texte spirituale, oculte si anumite evenimente fizice, astrologice si subtile ... si chiar aceste interpretari ale mele au suferit diferite modificari in sensul cresterii explicatiilor si elucidarii unor afirmatii criptice, oculte. Am mai citit Apocalipsa de N ori ... si pot spune ca de fiecare data mai apareau noi date, noi confirmari si noi dezlegari ale unor mistere, noi intuitii si conexiuni. Au fost lucruri pe care le-am perceput/intuit la un moment dat si pe care le-am expus in public, altele in cadru restrins ... si altele DELOC. In timp aceste informatii au trecut de la statutul de "top secret" la altul mai putin secret, cele mai putin secrete la cele publice ... si tot asa ... dar altele au fost pur si simplu aparute in momentele in care citeam si comentam acele afirmatii biblice, deci intuitii si intrepretari de moment. Unele lucruri pe care le-am spus si le voi spune pe parcursul acestor mesaje-seriale pe tema Apocalisei, le-am mai spus, altele sint "in prima auditie" (chiar si pt. mine :-) ), iar altele vor ajunge la un stadiu de explicare/revelare mult mai inaintat. Un astfel de ex. este mentionarea celor doi antihristi, Antihristul si purtatorul lui de cuvint (proorocul mincinos) ... pe care in interpretarile trecute am mentionat mai mult aspecte legate de atitudinea si apartenenta lor si mai putin legate de ei ca persoane, cu nume, cu functii in lumea vizibila, in umanitate. Vis a vis de pasajul de mai sus pot mentiona doar ca el contine aspecte extrem de importante pe care eu, in acest moment, nu le inteleg sensul si orientarea oculta. Sint multe astfel de pasaje si de idei ... dar pot sa va spun ca ele sint din ce in ce mai putine ... sau mai bine zis din ce in ce mai multe idei isi capata raspunsul si explicatiile mai mult sau mai putin ezoterice/oculte. Mi-ar fi placut ca alaturi de mine si de interpretarile mele sa mai apara si alti "comentatori" si alte idei si astfel sa sedimentam ideile autentice si sa le eliminam pe cel mai putin viabile, reale facind astfel ca ADEVARUL sa iasa mai repede la suprafata.

2. Si am vazut atunci pe cei sapte ingeri de lumina care stau inaintea lui IISUS HRISTOS ca li s-au dat sapte trambite.

3. Apoi a venit un alt inger de lumina, care s-a oprit in fata altarului, cu o cadelnita de aur. I s-a dat tamaie multa, ca s-o aduca drept jertfa lui DUMNEZEU, impreuna cu rugaciunile tuturor sfintilor, pe altarul de aur, care este inaintea scaunului de domnie al lui IISUS HRISTOS.

A sta in fata scaunului de domnie inseamna a recunoaste inaltimea, suprematia acelui spirit, statul sau de reprezentant al lui Dumnezeu.

4. Fumul de tamaie s-a ridicat atunci din mana ingerului inaintea lui IISUS HRISTOS, impreuna cu rugaciunile sfintilor care erau adresate Lui si lui DUMNEZEU.

5. Apoi ingerul de lumina a luat cadelnita, a umplut-o cu foc din focul de pe altar si l-a aruncat pe pamant. Si imediat dupa aceea s-au starnit pe pamant tunete, glasuri, fulgere si a fost un mare cutremur de pamant.

6. Si cei sapte ingeri de lumina care aveau cele sapte trambite, s-au pregatit atunci sa sune din ele.

7. Ingerul de lumina dintai a sunat din trambita. Si a venit atunci grindina si foc amestecat cu sange, care toate au fost aruncate pe pamant: si a treia parte a pamantului a fost ars, si a treia parte din copaci au fost arsi, si toata iarba verde a fost atunci arsa.

8. Al doilea inger a sunat din trambita. Si ceva ca un munte mare de foc aprins a fost aruncat in mare; si a treia parte din mare s-a facut sange;

9. si a treia parte dintre toate fapturile, care erau in mare si aveau viata, au murit; si a treia parte din corabii s-au scufundat si au pierit datorita valurilor uriase care au aparut dupa aceea.

10. Al treilea inger de lumina a sunat atunci din trambita. Si a cazut din cer o stea mare, care ardea ca o faclie; imediat dupa ce a cazut a afectat peste a treia parte din rauri si izvoarele apelor.

11. Steaua cea mare care cazand pe pamant ardea ca o faclie se chema "Pelin"; si atunci a treia parte din ape au fost otravite si s-au prefacut in ceva amar precum pelinul. Si am vazut atunci ca multi oameni au murit din pricina apelor otravite, pentru ca acestea fusesera facute sa fie amare.

12. Al patrulea inger de lumina a sunat apoi din trambita. Si atunci a fost lovita prin intunecarea cerului a treia parte din lumina soarelui, si a treia parte din lumina lunii, si a treia parte din lumina stelelor, de au ajuns ca a treia parte din lumina lor sa fie mult intunecata, atat ziua ajungand sa-si piarda a treia parte din lumina ei, cat si noaptea de asemenea.

13. M-am uitat atunci pe pamant, si am auzit un vultur care, in timp ce zbura prin mijlocul cerului, zicea cu glas tare: "Vai, vai, vai si amar de locuitorii pamantului, din pricina celorlalte sunete de trambita ale celorlalti trei ingeri de lumina, care au sa mai sune."

IX.

1. Ingerul al cincilea de lumina a sunat apoi din trambita. Si am vazut atunci o stea care a cazut din cer pe pamant si prin aceasta i s-a dat cheia fantanii Adancului spre a o deschide

2. si astfel s-a deschis fantana Adancului (Lumea infernului). Din fantana Adancului [ERUPTIA URIASA a unui vulcan n.t.] s-a ridicat un fum gros, ca fumul unui cuptor mare. Si atunci soarele si tot vazduhul s-au intunecat din cauza fumului fantanii Adancului ce a fost deschisa.

3. Si odata cu acest fum au iesit niste lacuste multe si mari pe pamant. Si li s-a dat o asemenea putere de distrugere intocmai ca puterea pe care o au scorpiile din infern care actioneaza asupra pamantului.

4. Li s-a zis doar sa nu vatame iarba pamantului, nici vreo verdeata, nici vreun copac, ci numai pe oamenii care n-aveau pe frunte pecetea de lumina a lui Dumnezeu [Trezirea ochiului divin, spiritual (AJNA CHAKRA) care le permite oamenilor sa vada tainele divine ale lui DUMNEZEU prin clarviziune si ii fereste de ispitele duhurilor rele satanice si demoniace n.t.].

5. Li s-a dat putere sa nu-i omoare imediat, ci pentru pacatele lor sa-i chinuiasca cinci luni; si chinul lor era cumplit intocmai asa cum este chinul cand SCORPIONUL inteapa mortal pe un om.

6. In acele zile, din cauza chinurilor groaznice, unii oameni isi cautau mai repede moartea si nu o puteau gasi; ei isi doreau cat mai grabnic sa moara si moartea fugea de ei.

7. Lacustele acelea erau foarte mari si semanau cu niste cai pregatiti de lupta. Pe capete aveau un fel de cununi, care pareau de aur. Fetele lor semanau insa cu niste fete de oameni.

8. Aceste lacuste mari aveau parul ca parul de femeie, iar dintii lor erau mari ca dintii de lei.

9. Ele aveau niste platose ca niste armuri din fier si vuietul pe care-l faceau aripile lor, era ca vuietul unor care trase de multi cai, care se arunca la lupta.

10. Aceste lacuste mari aveau niste cozi intocmai ca acelea ale scorpionilor si ele se terminau cu un fel de ace la varf. Si in cozile lor statea puterea, pe care o aveau ca sa vatame pe oamenii cei rai timp de cinci luni pana le lua viata.

11. Peste ele, aceste lacuste mari aveau ca imparat pe ingerul cel intunecat (satanic) al Adancului (lumea infernala), care pe evreieste se cheama Abadon iar pe greceste Apolion.

Din cele descrise mai sus, se pare ca exista o lume subterana, unde o parte din acei locuitori ei sint orientati malefic, motiv pt. care ei au si fost "inchisi" in acele locuri. In aceste lumi subterane insa nu sint numai zone cu locuitori malefici, ci si locuri/zone locuitori bine intentionati si chiar treziti spiritual. Aceste asa zise "lacuste" se pare ca sint anumite aparate de zbor de lupta cu care acesti reprezentanti ai satanei si imparatul lor vor aduce mult rau planetei si locuitorilor ei. Cu toate acestea, in virtutea legii karmei, numai cei cu o karma negativa vor avea de suferit. Interesant este ca ne este oferita si perioada de timp (5 luni) in care vor actiona respectivii. Daca veti auzi ca undeva, cindva ... au iesit unii cu navele si au inceput sa distruga mai totul in calea lor ... stiti deja ca acest lucru va dura DOAR 5 luni. :-)


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 29 Apr 2004, 11:56 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



APOCALIPSA LUI IOAN - comentarii - partea 6-a

12. Dupa ce am vazut ca aceasta dintai nenorocire a trecut, iata am aflat ca urmeaza sa mai vina inca doua nenorociri mari dupa ea.

13. Ingerul al saselea de lumina a sunat din trambita. Si am auzit atunci un glas ce venea din cele patru coloane ale altarului de aur, care se afla inaintea lui IISUS HRISTOS,

14. si am auzit cand i s-a spus ingerului al saselea de lumina, care avea trambita: "Da-le libertatea necesara celor patru ingeri, care se afla acum pregatiti la raul cel mare Eufrat!"

15. Si cei patru ingeri, care stateau gata pregatiti pentru ceasul, ziua, luna si anul acela, au fost atunci dezlegati, ca sa omoare cam a treia parte din oameni.

16. Ostirea lor era in numar de douazeci de mii de ori zece mii de calareti; caci le-am auzit numarul.


200.000.000 de soldati ! Oare ce tara sau popor poate aduna sub culorile steagurilor lor atitia oameni ?

17. Si iata cum mi s-au aratat in vedenie caii si calaretii; aveau platose ca focul, iacintul si pucioasa. Capetele cailor lor erau ca niste capete de lei si din gurile lor iesea foc, fum si pucioasa.

Alte masini de lupta ?! :-(

18. Cam a treia parte din oameni au fost ucisi de aceste trei urgii: de focul, de fumul si de pucioasa, care ieseau din gurile cailor.

19. Caci puterea cailor statea in gurile si in cozile lor. Cozile lor erau precum niste serpi cu capete si chiar si cu ele caii aceia vatamau.

20. Dintre ceilalti oameni care au scapat si n-au fost ucisi de aceste urgii, multi nu s-au pocait de faptele maniilor lor si nu au renuntat sa se mai inchine dracilor si idolilor de aur, de argint, de arama, de piatra si de lemn, care idoli nu pot nici sa vada, nici sa auda, nici sa umble.

21. Si multi dintre acestia care nu au fost atunci ucisi nu s-au intors catre Dumnezeu si nu s-au pocait de uciderile lor, nici de vrajitoriile lor, nici de curvia lor si nici de furtisagurile lor.


Cu alte cuvinte ... cu toate dezastrele prin care au trecut tot nu si-au renegat partea lor malefica, josnica, limitata. :-(

X.

1. Apoi am vazut un alt inger puternic, care se pogora din cer, invaluit intr-un nor. Deasupra capului lui era un mare curcubeu; fata lui era alba si intens stralucitoare ca soarele si picioarele lui erau ca niste stalpi uriasi de foc.

2. In mana el tinea o carticica deschisa. Ingerul acela, dupa ce a coborat, a pus piciorul drept pe mare si piciorul stang pe pamant,

3. si apoi l-am auzit cum a strigat cu glas tare, asa cum racneste un leu. Cand a strigat el, cele sapte tunete au facut sa se auda si glasurile lor.

4. Si atunci cand au facut cele sapte tunete sa se auda glasurile lor, eram gata sa ma apuc sa scriu; si am auzit din cer un glas care zicea: "Pecetluieste ca o taina ce au spus cele sapte tunete, si nu scrie ce au spus!"

5. Si ingerul, pe care-l vazusem stand in picioare pe mare si pe pamant, si-a ridicat apoi mana dreapta spre cer,

6. si a jurat pe Cel ce este viu in vecii vecilor si care a facut cerul si toate lucrurile din el, pamantul si toate lucrurile de pe el, marea si toate lucrurile din ea, ca dupa aceea nu va mai fi nici o zabava,

7. ci ca in zilele in care ingerul al saptelea va suna din trambita lui, atunci se va sfarsi si va fi dezvaluita taina lui Dumnezeu, dupa cum a fost profetizata vestea cea buna vestita de El robilor Sai prin intermediul proorocilor.

8. Si glasul pe care-l auzisem atunci din cer, mi-a vorbit din nou si mi-a zis: "Du-te si ia carticica deschisa din mana ingerului, care sta in picioare pe mare si pe pamant!"

9. M-am dus imediat la inger si i-am cerut sa-mi dea carticica. "Ia-o", mi-a zis el, "si apoi mananc-o"; vei simti ca ea iti va amari pantecele, dar in gura ta ea va fi dulce ca mierea."

10. Am luat carticica din mana ingerului si am mancat-o: in gura mea ea a fost dulce ca mierea, dar dupa ce am mancat-o, am simtit ca mi s-a umplut pantecele de amaraciune.

11. Apoi mi-au zis: "Trebuie sa proorocesti din nou cu privire la multe noroade, neamuri, limbi si imparati."

XI.


In continuare este prezentata acea "cetate" care va purta numele de Noul Ierusalim.

1. Apoi mi s-a dat o trestie asemenea unei prajini si mi s- a zis: "Scoala-te acum si masoara cu atentie Templul lui Dumnezeu, altarul si pe cei ce urmeaza sa se inchine in el.

Un aspect destul de important este acela ca evenimentele nu sint prezentate in ordine cronologica, in ordinea in care ele se vor manifesta.

2. Dar curtea de afara a Templului las-o la o parte ca sa fie nemasurata; caci ea a fost data Neamurilor, care vor calca in picioare sfanta cetate patruzeci si doua (42) de luni.

3. Voi da putere si inspiratie celor doi martori ai mei ca sa prooroceasca, imbracati in saci, o mie doua sute sase zeci (1260) de zile.

4. Acestia sunt cei doi maslini si cele doua sfesnice, care stau inaintea Domnului pamantului (IISUS HRISTOS).


Cei doi trimisi ai lui Dumnezeu, asa zisii "maslini", vor fi doua spirite intrupate/nascute in lumea fizica si care vor pregati la rindul lor venirea vremurilor divine specifice Epocii Varsatorului, a lui Sattya Yuga. Ei vor face mari revelatii dar cu toate acestea vor fi multi care nu le vor intelege, accepta si urma.

5. Daca umbra cineva sa le faca rau, le iese din gura un foc, care mistuie pe vrajmasii lor; si daca vrea cineva sa le faca rau, acela trebuie sa piara in felul acesta.

Acesti doi prooroci aduc lumina si adevarul divin, iar asa zisii vrajmasi sint cei care vor sa tina umanitatea in intuneric, ignoranta si decadere spirituala. Reprezentantii intrupati ai acestor forte malefice vor face tot ce vor putea pt. a mentine ignoranta, minciuna si eroarea in constiintele oamenilor si vor urmarii sa distruga tot ce poate aduce lumina si adevarul divin .... si chiar pe aceia care vor lumina prin constiinta si revelatiile lor pe cei mai putin treziti. Multi dintre acesti vrajmasi insa vor avea parte de o "palma" zdravana din partea acestor doi maslini care in mod sigur vor fi "dotati" cu uluitoare puteri paranormale. Ideea cu focul care le iese din gura este la figurat spusa. Acel "foc" este de fapt forta extraordinar de mare pe care o au cuvintele lor, forta care le vine dintr-o comuniune plenara cu ADEVARUL divin, cu Dumnezeu. Ideea de foc simbolizeaza cel mai probabil aspectul de minie divina si caracterul de de purificare al focului, toate acestea, care vor fi manifestate de cei doi "maslini".

6. Ei au mare putere de la Dumnezeu si pot chiar sa inchida cerul cand vor, ca sa nu cada ploaie in zilele proorociei lor; si ei au de asemenea o mare putere de la Dumnezeu [SUNT SUSTINUTI DE CELE 10 MARI PUTERI COSMICE ALE LUI DUMNEZEU n.t.] si pot ca sa prefaca apele in sange si de asemenea ei pot sa loveasca pamantul cu orice fel de urgie, oridecateori vor voi.

7. Cand isi vor ispravi marturisirea (misiunea lor Dumnezeiasca) lor, fiara cea rea (SATANA) care se va ridica din Adanc, va face razboi cu ei, ii va birui si-i va omori.

8. Si trupurile lor moarte vor zacea in piata cetatii celei mari, care, in inteles duhovnicesc, se cheama "Sodoma" si "Egipt", unde a fost rastignit si Domnul lor (IISUS HRISTOS).


Ideea este destul de clar expusa. Cind isi vor termina misiunea, ei vor fi "invinsi" de satana.

9. Si atunci oameni din orice norod, din orice semintie, de orice limba si de orice neam, vor sta trei zile si jumatate si vor privi [prin intermediul televizoarelor care vor transmite imagini cu n.t.] trupurile lor moarte, fiindca Dumnezeu nu va da voie ca trupurile lor moarte sa fie puse in mormant.

10. Si atunci locuitorii de pe pamant care sunt rai si nu au deloc credinta in DUMNEZEU se vor bucura in nemernicia lor si se vor veseli de moartea acestora; si chiar isi vor trimite daruri unii altora, pentru ca, in orbirea (mentala) pe care le-o va face sa apara rautatea lor, vor gandi si vor spune ca acesti doi prooroci chinuisera pe locuitorii pamantului.


Ignoranta si inconstienta oamenilor ii va face sa ii vada pe cei doi maslini (trimsii lui Dumnezeu) ca fiind ceilalti doi "eroi" prezentati in Apocalipsa, antihristul si proorocul lui ... cu care veti face cunostinta in rindurile de mai jos (mesajele urmatoare).

11. Dar iata ca un mare MIRACOL DUMNEZEIESC s-a facut dupa cele trei zile si jumatate, cand duhul de viata venit de la Dumnezeu a intrat din nou in ei si atunci ei s-au ridicat nevatamati in picioare, si o mare frica i-a apucat fulgerator pe toti cei ce i-au vazut atunci INVIATI prin puterea lui DUMNEZEU.

12. Si au auzit apoi din cer un glas tare care le zicea: "Suiti-va aici!" Si ei s-au suit dupa aceea intr-un nor in cer; iar vrajmasii lor ingroziti de acest MIRACOL i-au vazut.


Miracolul "urcarii la cer", al invierii dupa 3 zile se va repeta, dar de data aceasta vor fi doi nu unul, ca acum 2000 de ani.

13. In clipa aceea am vazut ca s-a facut un mare cutremur de pamant si atunci s-a prabusit cam a zecea parte din cetate. Sapte mii de oameni au fost ucisi in cutremurul acesta de pamant. Si cei ramasi in viata s-au ingrozit si au dat slava Dumnezeului cerului.

14. A doua nenorocire a trecut. Dar iata ca a treia nenorocire vine curand.

15. Ingerul al saptelea a sunat apoi din trambita. Si in cer s-au auzit glasuri puternice, care ziceau: "Imparatia lumii a trecut acum PE DEPLIN in mainile Domnului DUMNEZEUL nostru si ale Hristosului Sau. Si El (IISUS HRISTOS) va imparati in slava de acum inainte in vecii vecilor."

16. Si atunci cei douazeci si patru de batrani, care stateau inaintea Domnului nostru IISUS HRISTOS pe scaunele lor de domnie, s-au aruncat cu fetele la pamant si, plini de veneratie, s-au inchinat cu totii Domnului nostru IISUS HRISTOS,

17. si au zis: "Iti multumim Doamne, Dumnezeule, Atotputernice, care esti, care erai si care in vesnicie vei fi, ca prin puterea Ta cea mare l-ai intronat acum pe Fiul Tau IISUS HRISTOS si prin El, Tu ai inceput acum sa imparatesti pe deplin in aceasta lume.

18. Doamne IISUSE HRISTOASE, neamurile se maniasera, dar iata ca a venit mania Ta; acum a venit vremea sa judeci pe cei morti in credinta fata de DUMNEZEU si sa rasplatesti asa cum se cuvine pe robii Tai prooroci, pe sfinti si pe toti cei ce se tem de Numele Tau, mici si mari, si sa prapadesti dupa cum merita pe cei rai ce prapadesc pamantul!"

19. Si Templul cel sfant al lui Dumnezeu, care este in cer, a fost atunci deschis: si s-a vazut chivotul legamantului Sau, in Templul Sau. Si am vazut ca atunci au fost fulgere, glasuri, tunete, un cutremur de pamant si o grindina mare.


Va urma ...


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 May 2004, 09:05 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



APOCALIPSA LUI IOAN - comentarii - partea 7-a

ACUM ATENTIE !!! ... acum incep cu adevarat "comentariile".

QUOTE
     XII.
      1. In cer s-a aratat apoi un semn mare: a aparut o femeie foarte frumoasa invaluita intr-o lumina alb stralucitoare ca soarele, care avea luna sub picioare si cu o cununa de douasprezece stele pe cap.


Multi se cearta pe tema "femeii frumosa"; ba e Biserica lui Isus, Mireasa lui Isus, ba e nu mai stiu de chestie ...

Marea majoritate vad aceasta "femeie frumoasa" ca fiind o grupare spirituala/religioasa. Diferitii adepti ai acestei idei aduc diferite argumente ... unele mai pertinente, altele mai ciudate. Dar hai sa studiem simbolistica acestor descrieri din Apocalipsa.

Si eu sint de parere ca este vorba de o grupare spirituala si evident aduc si eu diferite "argumente". :-)

Se arata cum soarele si luna sint definitorii acestei grupari spirituale. Deci ce cale/grupare spirituala are ca simbol Soarele si Luna ? :-)


QUOTE
      2. Ea era insarcinata, tipa in durerile nasterii si avea un mare chin ca sa nasca.


Cum ar putea sa nasca o cale/grupare spirituala ? Si ... pe cine sau ce ? O noua invatatura ? O persoana anume ? Sa vedem mai jos ce se spune.

QUOTE
      3. In cer s-a mai aratat tot atunci un alt semn: iata, s-a vazut cum a aparut un mare balaur rosu, cu sapte capete, zece coarne si care avea sapte cununi imparatesti pe cele sapte capete.


Multi spun ca balaurul este comunismul. Dar ce capete are comunismul, ce coarne, ce cununi sint acelea ?

QUOTE
      4. Cu coada tragea dupa el cam a treia parte dintre stelele cerului si le arunca (puterea acestora) pe pamant.


Iata ca are si o coada :-) ... deci la ce oare se refera "autorul" aici ? Vreo idee ?

Cert este ca ia din cele divine si le "arunca pe pamint", adica profaneaza cele sfinte.


QUOTE
"     Balaurul a statut inaintea femeii, care sta sa nasca, pentru ca sa-i manance copilul cand ea il va naste."


Comunismul este o chestie "oarba" care exista doar pt. ca cineva exista in spatele lui. Stim bine cine a emanat acest sistem "social", adica evreii masoni Marx, Engels, Lenin, Stalin etc, care de fapt erau papusile altora care se afla de fapt in spatele acestora.

Asta arata ca nu despre comunism se vorbeste aici, ci despre cei care stau in spatele acestui comunism, adica o grupare malefica/satanica. Adica un grup de oameni care gindesc si actioneaza in sens mafelic, deci impotriva celor sfinte, a gruparilor si fiintelor spirituale autentice.

Cert este ca "in sinul femeii (gruparii spirituale divine) se va "naste" (trezi spiritual) o fiinta divina, venita (intrupata) in aceasta lume cu aceasta menire divina, de a stirpii raul de pe aceasta planeta, cum vom vedea mai jos. Deci "balaurul" va lupta din rasputeri sa nu permita "femeii" sa nasca (o noua invatatura si viziune spirituala) si eventual sa-l "manince" (ucida) pe "copilul" nascut (trezit) din "femeia cea frumoasa". Problema lor este ca trebuie sa afle cine este "femeia" (se pare ca au aflat deja) si cine este cel care se va naste in "sinul femeii". Ei (cei maleficii) cred ca vor putea sa ucida copilul/pruncul inainte ca el sa se "nasca" (trezeasca spiritual) sau sa se manifeste plenar, asa cum a ucis Irod pruncii. Ei nu au inteles ca venirea Lui este la fel de sfinta si de nedat la o parte precum este Dumnezeu ... si isi vor face si mai mult rau prin aceasta actiune, grabind astfel propriul lor sfirsit si trezirea "copilului".


QUOTE
" 5. Ea a nascut un fiu care era un copil de parte barbateasca. "


Aici se arata CLAR ca acel prunc este un barbat ...

QUOTE
"Am inteles ca el are sa carmuiasca cu putere de la DUMNEZEU toate neamurile cu un toiag de fier. Copilul a fost apoi rapit si dus la Domnul nostru IISUS HRISTOS langa scaunul Lui de domnie."


In ciuda eforturile "balaurului" si acolitilor lui, El, "copilul", se va naste (trezi spiritual) si va cirmui popoarele cu UN TOIAG DE FIER. Un astfel de toiag (drug) de fier il regasim in iconografie indiana, la Zeul Vishnu, cel de care se stie ca s-a intrupat in mai multe avataruri divine. Anumite cai spirituale astepata un asemenea avatar divin, fiecare dindu-i diferite nume, la fel si hindusii, buddistii, samd. De ex. hindusii asteapta cea de a 10-a incarnare a lui Vishnu. Printre celelalte 9 incarnari mentionez pe RAMA si KRISHNA. Analogia aceasta cu "toiagul de fier" cit si descrierea actiunilor acestui avatar ne duce cu gindul ca de fapt va fi unul si acelasi AVATAR divin ... pe care diferitele religii l-au denumit intr-un fel sau altul. Pt. cei dogmatici este evident ca avatarul lor este cel adevarat si unicul :-) ... dar pt. cei care realizeaza ca exista mai multe cai spirituale autentice si ca acestea vorbesc de o venire/intrupare divina devine clar ca este unul si acelasi MESSIA (avatar). Ramine de vazut cum va prezenta El noua invatatura divina diferitelor cai spirituale ... care difera intre ele intr-o masura sau alta, cel putin exterior. Dar asta este deja treaba Lui, nu a noastra ... :-)

QUOTE
     13. Cand s-a vazut balaurul aruncat pe pamant si slobod, a inceput sa urmareasca plin de ura pe femeia care nascuse copilul de parte barbateasca.
     14. Si cele doua aripi ale vulturului celui mare au fost atunci date femeii, ca sa zboare cu ele in pustie, in locul ei unde ea va fi hranita o vreme, vremi, si jumatatea unei vremi, pentru a fi departe de fata sarpelui celui rau.
     15. Atunci sarpele cel rau, Satana, a aruncat din gura apa, ca un rau, dupa femeie, ca s-o ia raul.
     16. Dar atunci pamantul a dat ajutor femeii. Pamantul si-a deschis imediat gura, si a inghitit tot raul, pe care-l aruncase balaurul din gura.
     17. Si atunci balaurul cel rau, maniat la culme pe femeie, s-a dus sa faca razboi cu ramasita semintei ei, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si care tin la loc de cinste marturia lui Iisus Hristos.


De aici trebuie sa intelegem ca acea grupare malefica va face tot ce ii va sta in putinta sa-i faca rau "femeii", acelei grupari spirituale ... deci, aceasta "haituiala" a ei este o masura dupa care putem judeca cine/ce este "femeia frumoasa".

va urma ...

Acest topic a fost editat de thunder: 2 May 2004, 09:18 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 7 May 2004, 03:11 AM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



APOCALIPSA LUI IOAN - comentarii - partea 8-a

QUOTE
     XIII.

     10. Cine duce pe altii in robie, va merge si el in robie.
Cine duce pe altii la rau, va ajunge sa i se faca si lui tot
atata rau. Cine chinuieste pe altii, va fi si el chinuit. Cine
inseala pe altii va fi si el inselat. Cine ucide cu sabia,
trebuie sa fie la randul sau ucis cu sabie. Aici este taina
rabdarii si credintei sfintilor.


Inca odata este revelata taina legii karmei (karma=a veni inapoi) si calea divina revelata de Isus, legea a iertarii, adica iesirea din lantul (cercul vicios) al legii karmei. Se vorbeste de o taina a sfintilor ... care este inclusa in alte afirmatii ale lui Iisus, cind aminteste de legea iertarii, a "intoarcerii obrazului" ... adica sa nu raspunzi la "atacul"/palma care ti se da, si astfel sa se inchida (rupa) lantul (cercul) de cauza si efect.

QUOTE
     16. Si aceasta fiara a facut ca aproape toti: mici si mari,
bogati si saraci, slobozi si robi, sa primeasca un semn anume pe
mana dreapta sau pe frunte,
     17. si, facandu-se aceasta, s-a urmarit ca nimeni sa nu
poata cumpara sau vinde, fara sa aiba semnul acesta, adica numele
fiarei, sau numarul secret al numelui ei.


Aici se pare ca avem o atentionare asupra introducerii sistemului de carti de credit ... care se afla chiar acum intr-o faza de implementare a unui chip specific undeva sub piele, la nivelul miinii drepte, pt. ca, vezi Doamne, ne spun "binevoitorii" nostrii, in felul acesta nu mai poti fi furat, nu mai poti pierde cartea de credit samd. Ce nu ne spun "binevoitorii" este ca in acel chip mai este integrat si un sistem de monitorizare, asa cum este inclus si la unele animale "de casa" ... care a fost implementat la unii subiecti pt. a "stii mereu unde se afla" ... in cazul in care se pierd de stapin. Facind o mica analogie ... se pare ca asta vor si "stapinii lumii", sa stie unde merg "goimii", "animalele" (cobaii), sclavii lui. Partea mai interesanta e ca se pare ca s-a ajuns la o astfel de tehnologie in care se poate emite de la distanta anume semnale care au mai apoi o anumita influenta asupra creierului si comportamentului individului. Cu alte cuvinte, un fel de manipulare "electro-mecanico" extrazenzoriala.

QUOTE
     18. Aici este necesara priceperea si intelepciunea. Cine are
cu adevarat pricepere, sa socoteasca numarul fiarei. Caci acesta
este un numar de om. Si numarul ei este sase sute sase zeci si
sase (666).


Deci este necesara o anumita "pricepere", adica o initiare spirituala, o cunoastere ezoterica. De ce 6 si de ce trei de 6 ?

Iata viziunea mea, repet, a mea. Nu e obligatoriu sa fie cea mai autentica sau completa ... dar asa "vad" eu lucrurile... deocamdata.

6 este simbolul celui de al 6-lea centru de forta al fiintei, cel al centrului mental, de comanda si control, asa numitul Ajna chakra, Al treilea ochi, "Ochiul lui Shiva" etc etc ... responsabil, printre altele, de gradul de inteligenta al fiintei.

Numarul 7 este numarul tuturor nivelurilor existente in Creatia lui Dumenezeu ... nivele care se reflecta si in fiinta. In fiinta se regasesc aceste asa zise nivele care au anumite focare/centre de forta de comanda si control, adica care coordoneaza, supervizeaza, samd activitatea pe acel nivel/plan al fiintei. Ele sint copiile fidele ale unor asa numite MAHAcentre de forta din Univers/Manifestare/Creatie. MAHA inseamna mare, imens, de necuprins, nemasurabil ... ma rog, ceva de genul acesta, deci ca un fel de "mai marile centre de forta" din Manifestare. Planul/nivelul al saptelea este cel divin ... din acest motiv si numarul 7 este considerat a fi numarul divin, numar care este reprodus in zeci daca nu sute de locuri chiar si in Biblie. Asta este o mica parte din taina acestui numar 7.

Acum, de ce 6 ?

6, este pe deoparte un simbol prezentei inteligentei dar pe de alta parte un simbol al lipsei celui de al 7-lea plan/nivel, nivelul divin, adica ceea ce contesta satana, suprematia lui Dumnezeu, a nivelului 7. Este nivelul maxim la care poate ajunge fiinta "fara Dumnezeu", ca de exemplu satana/Lucifer. Nivelul 6 este net superior celorlalte nivele ... dar fiinta care se afla la acest nivel, daca nu inglobeaza si nivelul 7 al fiintei, cel spiritual, "planul de legatura" cu Dumnezeu ... adica "polul spiritual al fiintei" ... se afla intr-o faza inferioara celei pe care Dumnezeu a pregatit-o/oferit-o fiilor Lui, adica noi toti.

De ce trei de 6 ?

Trei pt. ca in aceasta Manifestare exista 3 lumi existentiale importante: lumea fizica, luma astrala si lumea cauzala, aspecte care se reflecta si in fiinta umana, prin prezenta celor "trei teci", sau asa zisele corpuri. Astfel, fiinta are un corp fizic, unul astral si unul cauzal (mai sint si altele ... oarecum intermediare ... care fac legatura intre aceste corpuri ale fiintei, dar asupra carora nu mai intru in detalii).

Deci 3 de 6 arata lipsa (negarea) planului divin pe toate aceste nivele ale Creatiei, deci ca un fel de suprematie asupra intregii lumi ... mai putin asupra nivelului 7, cel divin, cel pe care il neaga/respinge. Asta arata ca exista in acest 666 nu este integrat cel de al 7-lea nivel, planul prin care fiinta poate sa se "conecteze" la divinitate, prin care sa-L "intilneasca" pe Dumnezeu. Evident ca vor veni (sau au venit deja) Fii ai lui Dumnezeu care vor zadarnicii planurile satanei si acolitilor lui ... dar toate acestea la timpul cuvenit. Deocamdata este "timpul Printului acestei lumi". Acesti Fii ai lui Dumnezeu, avatarii divini ... au trezit in fiinta lor aceasta legatura cu planul al 7-lea si il vor face accesibil si celorlalte fiinte care merita si care doresc acest lucru, care il cauta pe Dumnezeu. IMHO, Iisus va coordona aceste evenimente si aceasta venirea a Fiilor lui Dumnezeu in asa zisa Apocalipsa, adica "vremea revelatiilor".

QUOTE
     XIV.
      1. Apoi m-am uitat, si iata ca am vazut Mielul (IISUS
HRISTOS) care statea pe muntele Sionului; si impreuna cu El
stateau o suta patruzeci si patru de mii (144000), care aveau cu
totii scris pe frunte Numele Sau si purtau de asemenea semnul
Numelui Tatalui Sau (care este CRUCEA +).


IMO, acest numar de 144000 nu este batut in cuie. El poate sa se mareasca, functie de deschiderea spirituala a fiintelor din acele momente istorice ... nu f. indepartate de zilele noastre.

Important este insa simbolul/semnul crucii. El este un simbol deosebit de complex ... dar am sa-l "ating" doar in parte. Una dintre semnificatiile crucii este aceea ce ARMONIE. Armonmia intre "cele de sus si cele de jos", intre cele din stinga si cele din dreapta". Aceste "cele" se refera la energiile specifice ale fiintei, energii care daca sint in armonie, echilibru ... ne conduc la starea de indumnezerire, de rezonanta cu "Echilibrul Infinit", care e insusi Dumnezeu. Cele de sus si cele de jos sint acele energii care se refera la cele 7 planuri/nivele ale fiintei.

Primele trei (de jos in sus ... numarate) sint considerate a fi nivele inferioare. Ultimele trei (in aceiasi ordine) sint considerate a fi nivelele superioare ... iar a patra, cea ce mijloc, este considerata a fi mai mult superioara, dar in mare parte de trecere ... ceea ce o face deosebit de importanta. Ea face legatura intre cele de jos si cele de sus, intre partea asa zis "animalica" (sau "carnea") din om si cea divina, intre materie si spirit samd. Acest nivel, al patrulea, este nu intimplator cel al iubirii, cel care este controlat si coordonat de centrul de forta Anahata Chakra. Tot la nivelul acestui nivel de existenta se afla ci sufletul, asa zisul Jivatma, "reflexia" Sinelui/Atman in fiinta ... motiv pt. care mai multe cai spirituale fac referiri la aceasta zona si chiar o considera f. importanta, daca nu cea mai importanta (pt. ei/ele). Unii ii spun "centrarea in sine", "centrarea in inima", samd. Adevarul e ca "centrarea" (concentarea) in aceasta zona ne conduce fiinta la un fel de armonizare a celor de sus cu cele de jos si a celor din stinga cu cele din dreapta ... dar in acelasi timp si o raportare la acea reflexie/oglindire a esentei divine prezente in noi, a acelei scintei divine, numite de unii "Imparatia Cerurilor" (din noi/voi), "Fiul lui Dumnezeu", "dupa chipul si asemanarea Sa", Christul din noi, SINELE SUPREM, ATMAN, Vidul Creator Beatific samd. Deci aceasta actiune de focalizare la acest nivel "acordeaza" fiinta la polul divin al fiintei sale, la Dumnezeul prezent in el, care la rindul lui il "acordeaza" (pune in legatura) la cel care l-a emanat si pus acolo in interiorul fiintei, adica la Dumnezeu.

"Cele din stinga si cele din dreapta" se refera la energiile Yin si Yang ... iar despre echilibrul lor cred ca nu mai este nevoie sa amintesc cit de important este. Ideea de fiinta androgina chiar presupune un/o echilibru/armonie cu totul speciala a acestor energii in fiinta respectiva, androginul. Ideea de perfectiune cuprinsa in androginitate este in inclusa si in cea a sufletelor surori, care dupa cum ne spune "legendele" au fost la inceput o singura fiinta (doua intr-una, identice, complementare) si care au fost separate (din anumite motive; unele legende ne spun ca insasi zeii au facut aceasta separare caci ei au observat ca aceste fiinte erau mult mai puternice si superioare spiritual zeilor, adica statutului de zeu ... de unde putem trage concluzia ca statutul de zeu este superior multor altora ... dar este inferior aceluia de androgin, de fiinta echilibrata).

Aceasta separare constituie si motivul de atractie care exista intre barbat si femeie, care in mod inconstient isi cauta acesta suflet sora/pereche al lui/ei ... si in mod indirect sa ajunga la stadiu de fiinta perfecta si "aidoma" lui Dumnezeu, Creatorul lui/ei.

Revenind la cruce ... intelegerm de ce este asa de importanta ea si de ce se spune ca are un efect exorcizant. Ideea de armnonie cuprinsa in acest simbol si gestul (crestinesc ... dar nu numai) face ca sa se produca o rezonanta cu starea de ARMONIE DIVINA ... o stare divina care face ca demonii sa fuga la prezenta acestei rezonante si energii divine armonizatoare.

Prezenta crucii la nivelul fruntii, semnifica o trezire completa si echilibrata a centrului de forta de comanda si control al fiintei, ceea ce face o sa existe o comuniune intensa si profunda a fiintei respective cu divinitatea din ea si din afara ei. In acest sens se mai poate amintii ca si satana are trezita Ajna chakra ... motiv pt. care inteligenta la el este f. avansata ... dar nu este trezita in mod echilibrat si de aici si refuzul ideii de atotputernicie a lui Dumnezeu, a planului 7 al fiintei.

QUOTE
      2. Si am auzit apoi venind din cer un glas ca un vuiet de
ape mari, ca vuietul unui tunet puternic; si glasul, pe care l-am
auzit, era ca al celor ce canta cu alauta si care atunci cantau
din alautele lor.


"Corul angelic", "muzica sferelor" ... pt. cine cunoste aceste notiuni.

QUOTE
      3. Toti cantau o cantare noua si sfanta inaintea scaunului
de domnie al lui IISUS HRISTOS si inaintea celor patru fapturi
vii si inaintea celor 24 de batrani. Si nimeni nu putea sa invete
cantarea cea Dumnezeiasca, afara de cei o suta patruzeci si patru
de mii, care in intregime fusesera rascumparati de pe pamant.


Ideea de cintare noua se pare ca este o referire la o noua modalitate de prezentare a adevarului divin, la o noua cale, la o noua viziune divinatorie ... specifica acestor vremuri istorice. Dupa cum se stie, Dumnezeu a trimis din cind in cind pe Pamint pe Fii Sai pt. ca El sa aduca un nou suflu spiritual, o noua prezentare a modalitatilor de ajungere la El, a unor noi cai spirituale, a unei noi dharme (legea divina) ... specifica nivelului de intelegere al fiintelor din acele vremuri. Din acest motiv, au aparut unele cai spirituale care au inlocuit anumite legi si invataturi specifice unor cai mai vechi care fusesera pina atunci bune/necesare ... dar care in acele momente istorice (vremuri) erau depasite si chiar eronate pe alocuri ... mai ales din cauza proastei intelegeri si aplicari a lor.

Ideea ca numai cei 144000 vor intelege/invata aceste noi revelatii divine este mentionata in contestul trezirii spirituale ale respectivilor ... care vor avea un nivel de trezire spirituala si intelegere ridicat ... ceea ce le va favoriza intelegerea acestor noi revelatii divine. Ceilalti nu vor putea intelege/invata si bine inteles accepta noile revelatii intrucit nivelul lor de trezire spirituala si intelegere va fi mult sub acest nivel al acelor revelatii. In aceasta categorie de indivizi se vor incadra atit fiinte profane, ateee, materianiste ... cit si f. f. f. multe fiinte cu preocupari spirituale, care urmeaza diferite cai spirituale, mai mult sa mai putin autentice ... dar pline de prejudecati si dogme spirituale, pline de "vin vechi" si cu "burdufuri vechi" ... unde "vinul cel nou", invatatura cea noua" ... nu va putea intra (a se vedea pilda respectiva). Din pacate, acestia se vor opune cel mai tare invataturii celei noi ... si celor care vor aduce aceasta invatatura umanitatii. Daca numarati populatia planetei ... poate va dati seama in care tabara va situati, in cea a celor "14400" sau in cea a celor multi si dogmaticilor". Ideea nu e de a va judeca eu sau altcineva ... ci aceea sa va faca sa va consitentizati pozitia si apoi sa schimbati ceva in fiinta voastra ... daca constientizati cu adevarat unde va aflati. In mod sigur marea majoritate nu se vor considera in tagma "dogmaticilor" ... si vor crede despre ei si despre calea lor ca fiind buna si autentica ... dar in mod sigur mai mult de 99.9% din acestia se inseala ... si asta nu neaparat ca spun eu asta ... ci pt. ca asa ne "spun" cifrele prezente in Apocalipsa. Exista in lume cu mult mai mult de 144000 de crestini, buddisti, evrei, musulmani, hindusi etc. In cel mai bun caz, ei vor fi reprezentantii diferitelor religii, iar in cel mai "rau" (rau pt. fariseii vremurilor noastre) caz ei vor fi reprezentantii unei grupari spirituale noi, acea "femeie frumoasa".

QUOTE
      4. Ei nu s-au lasat deloc sa fie intinati (coborati) de
catre femei, si ajungand sa fie puri il urmeaza pe Miel (IISUS
HRISTOS) oriunde merge El. Ei au fost rascumparati dintre oameni,
ca cel dintai si cel mai valoros rod pentru Dumnezeu si pentru
Miel (IISUS HRISTOS).


E clar nu ?! ... din pasajul de mai sus intelegem ca respectivii sint NUMAI barbati si din acestia "numai" din cei "virgini". :-))

Dincolo de glume, ideea de "neintinat" se refera mai degraba la faptul ca de necoborire a nivelului de trezire spirituala, adica nu conteaza cine sau ce e linga tine, acel ceva nu iti coboara nivelul spiritual. Motivul pt. care o femeile ar putea cobori nivelul spiritual ... trebuie cautat in alta parte. Buddha doar a facut referii vagi in directia asta ...

QUOTE
      5. In sufletul si in mintea lor nu s-a aflat rautatea iar
in gura lor nu s-a gasit minciuna, si din aceasta cauza ei sunt
nepatati si fara vina chiar si inaintea scaunului de domnie al
lui Dumnezeu.


Rautatea, minciuna ... motive care sa ne faca constienti daca sintem sau nu pe calea cea buna.

QUOTE
      6. Si am vazut atunci un alt inger care zbura prin mijlocul
cerului, cu o Evanghelie vesnica, pentru ca s-o vesteasca
locuitorilor pamantului, oricarui neam, oricarei semintii,
oricarei limbi si oricarui norod.
      7. El zicea cu glas tare: "Temeti-va voi cei rai si fara de
credinta in Dumnezeu, si dati-I acum cand inca mai puteti slava
si iubire, caci in curand va veni ceasul judecatii Lui.
Inchinati-va cu evlavie cat mai este timp, Celui ce a facut cerul
si pamantul, marea si izvoarele apelor!"


Evanghelia vesnica este o referire la adevarul divin cuprins in ORICE cale spirituala ... care va fi revelata celor pregatiti pt. a primi aceste revelatii.

Ideea de judecata divina ...

QUOTE
      8. Apoi a urmat un alt inger, al doilea care a zis: "A
cazut, a cazut Babilonul, cetatea cea mare, care a adapat toate
neamurile din vinul curviei ei care a starnit mania lui
Dumnezeu!"


Curva biblica, Babilonul, cetatea cea mare ... este o grupare de indivizi cu interse malefice care conduce din umbra "destinele" planetei, tarile, popoarele si multe asa zise cai spirituale si chiar cai care au fost cindva autentice dar au fost deturnate, cum e de ex. catolicismul (dar nu numai el), care are in frumtea sa un papa evreu si mason, chiar seful unei loje masone importante din rindul "clericilor", loja Opus Dei. "A adapa toate nemurile cu vinul curviei ei" este o referire la faptul ca aceasta grupare malefica a influentat masele, gindirea si multe cai spirituale si alte "gindiri" prin diferite modalitati, printre care pot enumera folosirea mass mediei, prin infiltrarea in rindul capilor acelor cai a unor lupi in haine de oaie ... si astfel au condus la devierea acelor cai si a gindirii/orientarii spirituale a marii majoritati a polpulatiei planetei.

QUOTE
      9. A urmat apoi un alt inger, al treilea, si el a zis cu
glas tare: "Daca cineva se lasa ispitit si ajunge a se inchina
fiarei si icoanei ei si daca accepta si primeste semnul ei pe
frunte sau pe mana,
     10. Acela va bea si el din vinul maniei lui Dumnezeu, turnat
neamestecat din paharul maniei Lui; si va fi chinuit in locul
scrasnirii dintilor (infern) in foc si in pucioasa si el nu va
putea sa se infatiseze inaintea sfintilor ingeri ai lui Dumnezeu
si inaintea Mielului (IISUS HRISTOS).
     11. Si fumul chinului lor pe deplin meritat se va sui in sus
pana la ispasirea tuturor pacatelor lor cumplite. Si nici ziua,
nici noaptea nu vor avea odihna cei rataciti si rai care se
inchina fiarei si icoanei ei si de asemenea oricine primeste in
cunostinta de cauza semnul numelui ei!
     12. Aici este taina rabdarii sfintilor, care pazesc
poruncile lui Dumnezeu si care au credinta in IISUS HRISTOS.


No more comments ...

QUOTE
     13. Si am auzit un glas din cer, care zicea: "Scrie: Ferice
de acum incolo de mortii care mor cu gandul si cu o credinta de
nezdruncinat intru Domnul!" - "Da", a zis Duhul; "ei se vor
odihni in lacasuri pline de fericire care sunt binemeritate
pentru ostenelile lor, caci pe toti cei care parasesc aceasta
lume faptele lor ii urmeaza!"
     14. Apoi m-am uitat si iata ca am vazut un nor alb; si pe
nor sedea cineva care semana cu un fiu al omului (IISUS HRISTOS);
pe cap avea o cununa de aur; iar in mana, o secere ascutita.
     15. Si un alt inger a iesit din Templu si striga cu glas
tare Celui ce sedea pe nor: "Pune secerea Ta si secera; pentru ca
a venit ceasul sa seceri fiindca secerisul pamantului trebuie sa
urmeze atunci cand graul este copt."
     16. Atunci Cel ce sedea pe nor Si-a aruncat secerea pe
pamant. Si am vazut cum pamantul a fost secerat.
     17. Si din Templul care este sus in cer, am vazut cum a
iesit un alt inger, care avea si el un cosor (cutit scurt cu
varful incovoiat) ascutit.
     18. Si apoi un alt inger, care avea stapanire asupra
focului, a iesit din altar si a strigat cu glas tare catre cel ce
avea cosorul cel ascutit: "Pune cosorul tau cel ascutit la lucru
si culege strugurii viei pamantului, caci acum strugurii ei sunt
copti."
     19. Si ingerul si-a aruncat cosorul pe pamant si am vazut
cum a fost culeasa via pamantului iar strugurii culesi au fost
aruncati in teascul cel mare al maniei lui Dumnezeu.


Iata ca vine un moment al trierii ... si al pedepsei divine ... care este coordonat de insusi Iisus.

QUOTE
     20. Si teascul cel mare al maniei lui Dumnezeu a fost apoi
calcat in picioare afara din cetate; si din teasc am vazut cum a
iesit numai sange, pana la zabalele cailor pe o intindere de o
mie sase sute (1600) de stadii.


Greu de spus la ce se refera acest pasaj ... dar are conotatii specifice pt. un eveniment vis a vis de o "cetate"/oras si o anumita distanta in jurul lui.

Acest topic a fost editat de thunder: 7 May 2004, 03:24 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 3 Jun 2004, 05:07 PM
Mesaj #101


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



totul este metafora, care se poate interpreta si reinterpreta. Am citit aceste speculatii, cu atentie, este adevarat, dar nu stiu de ce... nu emit nici un comentariu.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 4 Jun 2004, 01:04 AM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



APOCALIPSA LUI IOAN - comentarii - partea 9-a

QUOTE
    XV.
      1. Apoi am vazut in cer un alt semn mare si minunat: sapte
ingeri, care aveau sapte urgii, cele din urma, caci cu ele urma
sa se ispraveasca mania lui Dumnezeu.
      2. Si am vazut apoi ceva ca o mare de sticla amestecata cu
foc; si pe acea mare de sticla, cu alautele lui Dumnezeu in mana,
stateau toti biruitorii fiarei, ai icoanei ei si ai numarului
numelui ei (666).
      3. Ei cantau plini de iubire catre DUMNEZEU o cantare lui
Moise, robul lui Dumnezeu si cantarea Mielului. Si ziceau: "Mari
si minunate sunt lucrarile tale, Doamne, Dumnezeule,
Atotputernice! Drepte, pure si adevarate sunt caile Tale,
Imparate vesnic al tuturor Neamurilor!


Mare si deosebit de importanta aceasta referire. Mult timp chiar si mie mi-a scapat o parte din "revelatia" sa. Ce cauta numele lui Moise in aceasta referire ? Ce legatura poate sa fie intre El si Iisus in aceste momente apocaliptice ? Hai sa vedem ce ne spun textele. Moise este un simbol al eliberarii poporului ales, un simbol al luptatorului divin, al celui care prezinta Cuvintul (Adevarul-Legea) lui Dumnezeu. Asta arata ca spiritul care s-a intrupat cindva in fiinta Moise este un astfel de avatar divin luptator, eliberator si aducator de revelatii divine umanitatii, un conducator si indrumator catre "Imparatia (tara) fagaduita". Exista un anume arhetip divin, acel asa zis arhetip al "eroului (luptatorului) divin", care are o personalitate specifica de luptator al lui Dumnezeu. Anumite spirite divine au aceasta caracteristica si cel mai probabil sint "grupati" intr-o asa zisa "ierarhie spirituala", asa cum si ingerii sint de ex. grupati in diferite ierarhii angelice. Cel mai aproape de acest arhetip al luptatorilor divini este cel al arhanghelilor, care prin excelenta sint priviti ca "armata lui Dumnezeu", in frunte cu Arh. Mihail.

In mod sigur, acest spirit divin luptator s-a mai intrupat si inainte si dupa manifestarea sa ca Moise. Greu de spus cine a fost in aceste intrupari ... dar in mod sigur a fost prezent si la prima venire a lui Iisus (probabil unul dintre apostolii lui Iisus) si se pare si la urmatoarea (a 2-a) venire a Sa.

Din moment ce Apocalipsa ne spune ca se face o cintare lui si lui Iisus ne arata ca (spiritul lui) Moise este un "pion" deosebit de important in acesta piesa de teatru a Apocalipsei. Cum singura fiinta mai importanta pe care ne-o prezinta Apocalipsa este cel numit "Cuvintul lui Dumnezeu" ... ne face sa ne gindim ca acesta este chiar Moise intrupat. Facind analogii intre modul in care El se manifesta acum si alte manifestari asemanatoare ale altor avatari divini ai acesteri planete ne putem gindii (intuii) cam ce intrupari a mai avut (spiritul lui) Moise.

Asadar, avatarul de care mai multe cai spirituale vorbesc este unul si acelasi cu (spiritul intrupat alta data in) Moise ... care nu intimplator va fi cel care va pedepsi pe cei rai si va "disciplina" chiar si pe cei "rebeli" din poporul sau (evrei), cei care dupa cum se stie, se opun cel mai tare crestinismului si in special lui Iisus, dar si altor religii si cai spirituale. Din celelalte "studii" facute anterior, reiese ca Iisus va ceda conducerea lui "Moise", cel pt. care a pregatit Imparatia, Biserica Sa ... specifica Epocii Pestilor ... in favoarea celui care conduce si coordona activitatea spirituala pe aceasta planeta in viitoarea Epoca, cea a Varsatorului, numita si Epoca lui Tara, Epoca lui Maitreya. Pt. cei inteligenti si lipsiti de prejudecati ... este din ce in ce mai lesne de inteles ca avatarurile divine (indiferent de ce cale spirituala ar apartine, sau ar fi intiat chiar Ei) actioneaza MEREU la UNISON, impreuna. Numele celui care va prelua conducerea Imparatiei este prezent in numeroase profetii ... si el difera de la o religie (cale spirituala) la alta. Nu conteaza asa de mult acest nume ... ci ceea ce va face El in (prezent si in) viitor. Eu personal, deocamdata, nu pot face decit citeva mici analogii si conexiuni intre aceste afirmatii si descrieri (evenimente).

Cel prezentat a fi alaturi de Iisus este numit "Cuvintul lui Dumnezeu". El este prezentat ca avind un toiag de fier, care in viziunea mea poate fi sau chiar este unul dintre simbolurile specifice (si) lui Vishnu (a se vedea iconografia lui Vhishnu),

user posted image

http://www.saranam.com/images/Vishnu-9.jpg

http://www.saigan.com/heritage/gods/godimages/visnu1b.jpg

... adica unul dintre avatarurile Lui, de unde rezulta ca acel avatar divin pe care hinduismul il anunta/profetizeaza ca va veni (Kalki Avatar), este chiar aceasta fiinta ce este prezentata in Apocalipsa cu numele de: "Cuvintul al lui Dumnezeu". Cum Krishna ne-a promis ca va veni ...

QUOTE
Avatar is described by Krishna: Whenever there is a decline of religion, and a rise of irreligion, I incarnate myself. To protect the good, to destroy the wicked, and to re-establish religious principles, I appear in every age ---( Bhagavad Gita )


QUOTE
De fiecare data cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simtita, Eu ma supun la o noua nastere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe raufacator. Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie sa renasc.

"CAND DREPTATEA LANCEZESTE, O BARATA, CAND APARE SI PREDOMINA NEDREPTATEA, ATUNCI EU INSUMI MA MANIFEST CA UN EXEMPLU DEMN DE URMAT SI MA NASC DIN ERA IN ERA


http://www.panchangam.com/dasha.htm http://www.panchangam.com/images/da.jpg

... si va reinstala dharma divina, lui Dumnezeu este de presupus ca El (spiritul Sau) va fi al 10-lea si ultimul avatar al lui Vishnu, deci tot El este "Cuvintul lui Dumnezeu".

Budismul ne prezinta pe viitorul Buddha ca fiind eliberatorul umanitatii si intemeietorul unei noi Epoci (Epoca inimii (iubirii), Epoca lui Tara, Zeita Compasiunii si Gratiei divine a lui Dumnezeu, sau altfel spus, acea parte dintre cele 10 Mari Puteri Ceresti care "intrupeaza" si manifesta "personalitatea" GRATIEI DIVINE manifestate de Suprema Shakti, sau asa numitul "DUH SFINT"), acel asa numit Buddha Maitreya ... care, evident, este una si aceiasi fiinta cu "Cuvintul lui Dumnezeu". Astfel, diferite cai spirituale ne prezinta avatarul sau ... fiecare cu numele sau: "Kalki Avatar", "Samiti" samd. In mod evident, este una si aceiasi fiinta cu cel prezentat de Apocalipsa, "Cuvintul lui Dumnezeu". Pina si Shiva s-a anuntat ca va veni in aceste vremuri si va face "curatenie" pe planeta. La fel si Regele Lumii din Shambala ... este prezentat de diferite texte ca venind si facind "curatenie". Mai toate aceste profetii ale unor cai spirituale prezinta un "eliberator divin" in vremurile din urma. Vremurile au sosit, deci nu are cum sa fie mai multi "eliberatori", ci NUMAI unul, fiind vazut si prezentat (in mod partial diferit sau partial asemanator) de aceste profetii si texte sacre.

Dar ce inseamna aceasta "cedare a conducerii" a unui avatar altui avatar divin ? Nu mai poate, nu-l mai tin curelele ... sau ce ?!? smile.gif

In mod evident nu este asta ... ci faptul ca fiecare epoca istorica are un specific al ei, functie de "tema astrala" a Macrocosmosului si a acestei zone din Univers in care se afla si planeta Terra si galaxia noastra, plus o anumita ciclicitate tatvica cosmica (adica mai pe scurt "momentul potrivit" pt. anumite schimbari la nivel planetar si chiar galatic si chiar mai mult de atit) ... si astfel este nevoie de un conducator cu o "personalitate" (atitudine) specifica si necesara acelor vremuri si schimbarilor ce vor veni.

Textele oculte ne spun ca exista o grupare spirituala care coordoneaza activitatea spirituala pe planeta. Ea a purtat in decursul timpului diferite nume, iar unul mai cunoscut dintre acestea este Shambala. Despre ea stim ca este condusa de un Consiliu Suprem format (nu intimpalator) din 12 membrii (ceea ce ne duce cu gindul la cei 12 apostoli ai lui Iisus) si de un asa zis Rege al Shambalei, care prin "functia" pe care sa zicem ca o are, poate fi numit si Rege al Lumii. Atit El cit si ceilalti 12 avatari divini se intrupeaza din cind in cind pe planeta sub diferite forme ... in special al unor intelepti si invatatori (eliberati) ... si aduc un nou suflu spiritual unei zone sau intregii planete. In momente astrologice f, importante, ei vin (se intrupeaza) "in gasca" :-), adica toti.

Se pare ca si in cazul primei veniri a lui Iisus cit si la urmatoarea venire este vorba de o astfel de "venire in grup/gasca".

Ideea de transfer a conducerii de la unul la altul este stipulata si in textele referitoare la Shambala ... unde se spune ca la un moment dat, Regele Lumii se "retrage" in anumite lumi divine superioare, iar locul Lui este preluat de unul dintre cei 12 din Consiliul Suprem ... si in apoi este "ales" un alt inlocuitor al respectivului ... pt. a fi tot 12 in Consiliu. Regele Lumii pregateste calea pt. urmatorul Rege al Lumii ... si la momentul cuvenit ii cedeaza locul.

Daca studiem Biblia ... si unele texte profetice contemporane (ale lui Edgar Case de ex), vedem astfel de "transferuri de responsabilitate" :-) de la un avatar divin la altul. De ex. Ilie, da mantia (unul dintre simbolurile mantiei este acela de "indrituire divina") sa lui Elisei, adica puterea divina, conducerea ... dar asta dupa ce i-a pregatit calea lui Elisei. Dupa viziunile lui Edgar Case, Elisei este chiar spiritul lui Iisus. La urmatoare venire a avatarurilor divine, rolurile se schimba ... si Ilie, prin persoana lui Ioan Botezatorul (Incarnarea lui Ilie), ii pregateste calea si ii da "sccesciune" lui Iisus. Iisus ii cinsteste numele si importanta/nivelul spitual al (spiritului) lui Ioan prin afirmatiile:

QUOTE
     "Adevarat, adevarat va spun, printre cei ce sunt nascuti din
femei, nici unul nu a fost mai mare decat Ioan Botezatorul... si
daca vreti si puteti sa intelegeti, el este Ilie care trebuie sa
vina... Cel ce are urechi de auzit sa auda."


La rindul lui, Ioan vorbeste de maretia spiritului lui Iisus:

QUOTE
Mt 3:11  Cit despre mine, eu va botez cu apa, spre pocainta; dar Celce
vine dupa mine, este mai puternic decit mine, Si eu nu sint vrednic
sa-I duc incaltamintele. El va va boteza cu Duhul Sfint si cu foc.

Lu 3:16  Ioan, drept raspuns, a zis tuturor: ,,Cit despre mine, eu va
botez cu apa; dar vine Acela care este mai puternic decit mine, si
caruia eu nu sint vrednic sa-I desleg cureaua incaltamintelor. El va
va boteza cu Duhul Sfint si cu foc.

Joh 1:27  El este Acela care vine dupa mine, si care este inaintea
mea; eu nu sint vrednic sa-I desleg cureaua incaltamintelor Lui.``


Ce intelegem de aici ?!

Acesti avatari divini au un specific ("personalitate" divina) al lor si functie de el, ei sint mai potriviti pt. o misiune divina sau alta. In momentele de trecere/schimbare mai aparte, astrologice si astrale ... "cel mai potrivit" ia locul de conducere ... iar cel care era conducatorul ii pregateste calea urmatorului. Ilie i-a pregatit calea lui Elisei, Ioan Botezatorul lui Iisus, iar Iisus lui "Cuvintul lui Dumnezeu", care se pare ca este chiar spiritul lui Moise si ghiciti al cui ???

QUOTE
Mt 16:18  Si Eu iti spun: tu esti Petru (Greceste: Petros.), si pe
aceasta piatra (Greceste: petra.) voi zidi Biserica Mea, si portile
Locuintei mortilor nu o vor birui.

16  Simon Petru, drept raspuns, I-a zis: ,,Tu esti Hristosul, Fiul
Dumnezeului celui viu!``

17  Isus a luat din nou cuvintul, si i -a zis: ,,Ferice de tine,
Simone, fiul lui Iona; fiindca nu carnea si singele ti -a descoperit
lucrul acesta, ci Tatal Meu care este in ceruri.

18  Si Eu iti spun: tu esti Petru (Greceste: Petros.), si pe aceasta
piatra (Greceste: petra.) voi zidi Biserica Mea, si portile Locuintei
mortilor nu o vor birui.

19  iti voi da cheile imparatiei cerurilor, si orice vei lega pe
pamint, va fi legat in ceruri, si orice vei deslega pe pamint, va fi
deslegat in ceruri.``


Iata cum se anunta acest "transfer de responsabilitate" divina ... cu citi ani in urma ... si in ce conditii. Nu intimplator ... pt. cine a avut urechi sa auda, si ochi sa vada ... si mai ales minte si inspiratie/intuitie divina ... specifica unui anumit nivel de trezire spirituala s a unei meniri specifice a respectivei fiinte.

Ca o mica/mare concluzie a acestui pasaj:

Cuvintul lui Dumnezeu=Moise=Krishna=Shiva=Budha Maitreya=Kalki Avatar=Petru=Regele Lumii din Shambala. Cine a avut "bafta" sa citeasca aceste rinduri si mai ales sa le inteleaga ... inseamna ca Dumnezeu il iubeste si ca ii pregateste ceva ... caci el a avut "urechi de auzit si ochi de vazut". smile.gif

va urma ...

Acest topic a fost editat de thunder: 4 Jun 2004, 01:10 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 4 Jun 2004, 01:15 AM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (contraste @ 3 Jun 2004, 07:09 PM)
totul este metafora, care se poate interpreta si reinterpreta. Am citit aceste speculatii, cu atentie, este adevarat, dar nu stiu de ce... nu emit nici un comentariu.

- e o problema si de ... contraste, nu numai de metafore. rolleyes.gif

Comentarile d'abia acum incep cu adevarat. Se va vedea dupa vilva pe care o vor produce, incepind cu mesajul de mai sus (azi). king.gif

PS. Succes ! mwah1.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 4 Jun 2004, 01:17 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 8 Jun 2004, 02:29 PM
Mesaj #104


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



contraste de interpretare, evident.
Dumnezeu e unul pentru toti?
Dar daca este duplicitar?
Sau noi suntem duplicitari?
Nu uitati ca unii cand injura, o fac la plural! Deci cred in mai multi !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Jun 2004, 07:47 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



APOCALIPSA LUI IOAN - comentarii - partea 10-a

QUOTE
      4. Cine dintre cei rai nu se va teme de tine o, Doamne, si
cine dintre cei buni si drepti nu va slavi Numele Tau? Caci numai
Tu esti cu adevarat Pur si Sfant si toate Neamurile vor veni si
se vor inchina inaintea Ta, cand isi vor da seama ca judecatile
Tale le-au fost aratate!"

      5. Dupa aceea, am vazut deschizandu-se sus in cer Templul
cortului marturiei.

      6. Si din Templu au iesit cei sapte ingeri, care tineau
cele sapte urgii. Erau imbracati in in curat, alb stralucitor si
erau incinsi imprejurul pieptului cu braie de aur.

      7. Si atunci una din cele patru fapturi vii a dat celor
sapte ingeri cele sapte potire de aur, pline de mania lui
Dumnezeu, care este viu si vesnic in vecii vecilor.

      8. Si atunci Templul s-a umplut de fumul slavei oferite
Domnului nostru IISUS HRISTOS lui Dumnezeu si puterii Lui. Si
nimeni nu a mai putut sa intre in Templu, pana nu se vor sfarsi
cele sapte urgii ale celor sapte ingeri.

    XVI.
   
      1. Si apoi am auzit un glas puternic care venea din Templu
si care zicea celor sapte ingeri: "Duceti-va si varsati pe pamant
cele sapte potire ale maniei lui Dumnezeu!"

      2. Cel dintai s-a dus si a varsat potirul lui pe pamant. Si
atunci o rana rea si dureroasa a lovit pe oamenii care aveau
semnul fiarei si care se inchinau icoanei ei.

      3. Al doilea a varsat potirul lui in mare. Si marea s-a facut
rosie precum sangele; ea era ca sangele unui om mort. Si a murit orice
faptura vie si tot ce era in mare [POLUAREA IN EXTINDERE LA CARE
ASISTAM CU TOTII IN PREZENT ESTE ANTICIPATA AICI
n.t.].

      4. Al treilea a varsat potirul lui in rauri si in izvoarele
apelor. Si apele s-au facut precum sangele [POLUAREA n.t.].

      5. Si am auzit atunci pe ingerul apelor zicand: "Drept esti
Tu, Doamne DUMNEZEULE, care esti si care erai! Tu ai judecat si
ai socotit ca este necesar sa se faca in felul acesta pentru ca
esti Sfant.

      6. Fiindca acesti oameni au varsat sangele sfintilor si al
proorocilor, le-ai dat si Tu sa bea sange. Si ei sunt vrednici sa
fie rasplatiti astfel dupa faptele lor."


Ideea de judecata/pedeapsa divina ...

QUOTE
      7. Si am auzit altarul zicand: "Da, Doamne Dumnezeule,
Atotputernice, adevarate si drepte sunt totdeauna judecatile
Tale!"

      8. Al patrulea inger a varsat apoi potirul lui peste soare.
Si atunci soarelui i s-a dat sa dogoreasca cu mai multa tarie
peste oameni cu focul lui.

      9. Si atunci oamenii au fost dogorati de o arsita mare si
au hulit Numele Dumnezeului care are stapanire peste aceste urgii
si nici macar atunci nu s-au pocait ca sa-I dea slava lui
DUMNEZEU.

    10. Al cincilea inger a varsat atunci potirul lui peste
scaunul de domnie al fiarei. Si de indata imparatia fiarei a fost
acoperita de intuneric. Oamenii isi muscau limbile de durere.

    11. Si au hulit pe Dumnezeul cerurilor atat din pricina
durerilor lor cat si din pricina ranilor lor rele, si multi
dintre ei nu s-au pocait de faptele lor.

    12. Al saselea inger a varsat atunci potirul lui peste raul
cel mare, Eufrat. Si apa lui a secat, ca sa fie pregatita calea
imparatilor care au sa vina din Rasarit.


Localizarea unor evenimente ...

QUOTE
    13. Apoi am vazut atunci iesind din gura balaurului si din
gura fiarei, si din gura proorocului mincinos trei duhuri
necurate, care semanau cu niste broaste.

    14. Acestea erau duhuri de draci, care faceau semne
nemaipomenite; s-au dus apoi la imparatii cei mari ai intregului
pamant, ca sa-i stranga pentru razboiul zilei celei mari a
Dumnezeului Celui Atotputernic.


In momentul pregatit ... se va face un nou cimp de la Kurushetra, unde s-a dus lupta dintre armata condusa de Krishna si Arjuna si armata neamului Kuru ... lupta alegorica dintre fortele Binelui si ale Raului ... in fruntea carora se afla un avatar divin luptator, de talia lui Krishna (a se citi BagavatGita).

QUOTE
    15. IISUS HRISTOS spune: "Iata, Eu vin pe ascuns intocmai ca
un hot. Ferice de cel ce vegheaza si isi pazeste in buna stare
(trezite) hainele (vehiculele divine), ca sa nu umble gol
(spiritual) si sa i se vada rusinea [starea mizerabila in care se
complace n.t.]
!" -


Nt. spune destule. :-))

QUOTE
    16. Duhurile satanice cele rele i-au strans in locul care pe
evreieste se cheama Armaghedon.


Un nou Kurukshetra !

QUOTE
    17. Al saptelea inger a varsat atunci potirul lui in vazduh.
Si atat din Templu cat si din scaunul de domnie al lui IISUS
HRISTOS, a iesit un glas tare, care zicea: "S-a ispravit!"

    18. Si au urmat apoi fulgere, glasuri, tunete si s-a facut
un mare cutremur de pamant, asa de tare, cum de cand este omul pe
pamant, n-a fost un cutremur asa de mare.

    19. Cetatea cea mare a fost impartita in trei parti si
cetatile Neamurilor majoritatea s-au prabusit. Si Domnul nostru
IISUS HRISTOS si-a adus aminte de Babilonul cel mare, ca sa-i dea
potirul de vin al maniei Lui.


Interesanta aceasta impartire in trei a "cetatii nemurilor". Ramine de vazut ce inseamna ea. Deocamdata iudeo-masonii lupta pt. formarea unei "cetati mari", "Babilonul cel mare", "Statul Unic Planetar" si sa instaureze asa zisa "Noua Ordine Mondiala" ... caci altfel, cum se implineasca cuvintele Bibliei, in speta ale Apocalipsei ? :-)

QUOTE
    20. Toate ostroavele au fugit atunci si muntii aproape ca nu
s-au mai gasit.

    21. O grindina mare, ale carei boabe cantareau aproape un
talant, a cazut din cer peste oameni. Si oamenii au hulit pe
Dumnezeu din pricina urgiei grindinii, pentru ca aceasta urgie
era foarte mare.


Cit despre vinul miniei divine ... ramine de vazut in viitor cum se va manifesta el/ea.

QUOTE
      XVII.

      1. Apoi unul dintre cei sapte ingeri, care tineau cele
sapte potire, a venit de a vorbit cu mine si mi-a zis: "Vino sa-
ti arat judecata curvei celei mari, care sade pe ape mari.

      2. Cu ea au curvit imparatii pamantului; si multi dintre
locuitorii pamantului s-au imbatat de vinul curviei ei!"

      3. Si apoi m-a dus, in Duh, intr-o pustie. Si acolo am
vazut o femeie, sezand pe o fiara de coloare stacojie, plina cu
nume de hula, care avea sapte capete si zece coarne.

    4. Femeia aceasta era imbracata cu purpura si cu ceva
stacojiu; era impodobita cu aur, cu pietre scumpe si cu
margaritare. Tinea in mana un potir de aur, plin de spurcaciuni
si de necuratiile curviei ei.

  5. Pe frunte purta scris un nume, care este o taina: "Babilonul cel
mare, mama curvelor si spurcaciunilor pamantului."

      6. si am vazut pe femeia aceasta, care era imbatata de
sangele sfintilor si de sangele mucenicilor lui Iisus. Cand am
vazut-o, m-am mirat de aceasta minune mare.


Pasajul asta il las pe mai triziu intrucit merita discutat mai amplu. :-)

QUOTE
      XVII.

      1. Apoi unul dintre cei sapte ingeri, care tineau cele
sapte potire, a venit de a vorbit cu mine si mi-a zis: "Vino sa-
ti arat judecata curvei celei mari, care sade pe ape mari.

      2. Cu ea au curvit imparatii pamantului; si multi dintre
locuitorii pamantului s-au imbatat de vinul curviei ei!"

      3. Si apoi m-a dus, in Duh, intr-o pustie. Si acolo am
vazut o femeie, sezand pe o fiara de coloare stacojie, plina cu
nume de hula, care avea sapte capete si zece coarne.

    4. Femeia aceasta era imbracata cu purpura si cu ceva
stacojiu; era impodobita cu aur, cu pietre scumpe si cu
margaritare. Tinea in mana un potir de aur, plin de spurcaciuni
si de necuratiile curviei ei.

  5. Pe frunte purta scris un nume, care este o taina: "Babilonul cel
mare, mama curvelor si spurcaciunilor pamantului."

      6. si am vazut pe femeia aceasta, care era imbatata de
sangele sfintilor si de sangele mucenicilor lui Iisus. Cand am
vazut-o, m-am mirat de aceasta minune mare.


Aici avem descrierea in mod simbolic a acelei grupari oculte mondiale de orientare satanica, pe care eu personal o vad a fi Francmasoneria ("curva cea mare" sau "Babilonul cel mare"), care este cea care se afla in spatele la toate falsele religii, pseudocai spirituale, secte ("mama curvelor si spurcaciunilor pamantului"), care a(u) pacalit si amagit ("imbatat") cu tot felul de minciuni si false adevaruri, sau jumatati de adevar, pe locuitorii acestei planete in decursul timpului, cat si pe conducatorii ("imparatii") popoarelor din istoria acestei planete, inclusiv la ora actuala, cand majoritatea conducatorilor (presedinti, regi, ministrii, mai marii clerului etc.) sunt francmasoni sau sunt sub conducerea sau la cheremul acestora ("Cu ea au curvit imparatii pamantului"), motiv pentru care foarte multi dintre locuitorii acestei planete au fost, sunt si inca vor mai fi pacaliti de cuvintele mincinoase si sloganurile false si lipsite de adevar si realitate ("si locuitorii s-au imbatat de vinul curviei sale"). Aceasta organizatie oculta satanica fiind cea care se ascunde in spatele la toate caile spirituale neautentice, care din umbra a condus toate acele actiuni care au dus la dezbinarea adevaratelor cai si orientari spirituale, catre Bine si catre DUMNEZEU si care deasemenea a contribuit si a finantat si sustinut tot ceea ce este indreptat catre rau si decadere spirituala pe aceasta planeta ("mama curvelor si spurcaciunilor pamantului").

QUOTE
      7. Si atunci ingerul mi-a zis: "De ce te miri?" Iti voi spune
taina acestei femei si a fiarei care o poarta, si care are cele sapte
capete si cele zece coarne.


Aici este vorba de o trimitere voalata la Roma, care este asezata pe sapte dealuri, o referire la Biserica Catolica, dar nu la ea in sine ci, la faptul ca Francmasoneria ("femeia") se afla in spatele acestei biserici, si conduce (din umbra) aceasta biserica ("sapte munti pe care sade femeia") de la un anumit moment istoric. Acest moment este dat precis din enumerarea celor "sapte imparati". Ramane sa stabilim de cand au inceput acestia (papi care au fost francmasoni) sa fie la conducerea (in umbra) acestei Biserici. Aceasta solutie vine tot din acelasi text: "...si cand va veni, el va ramanea putina vreme." Nu trebuie decat sa ne amintim care a fost papa care a fost un timp foarte scurt la conducerea Bisericii Catolice, iar acesta este papa Ioan Paul I. Inca o confirmare in plus este acea ca, urmatorul papa si anume Ioan Paul al II-lea, care a fost ranit intr-o situatie cam neclara, de la o distanta foarte mica si de unde cu greu putea sa scape de o lovitura mortala, dar totusi rana nu a fost chiar asa de grava, acesta reaparand dupa un anumit timp din nou in public, fapt care este relatat in cotinuare in urmatoarele pasaje din Apocalipsa. Se vehiculeaza in mod gresit, dar deloc intamplator, ideea ca, incepand din anul 1965, de la al doilea Conciliu de la Vatican, toti papi sunt francmasoni, ceea ce intuiesc ca este o alta manevra a Francmasoneriei de a incerca sa pacaleasca opinia publica, in special pe aceia care au inteles deja ca "femeia care sta pe cei sapte munti" este Francmasoneria, camuflata de Biserica Catolica. Specific aici ca de institutia numita Biserica Catolica, nu si de acei credinciosi ai acestei religii care sunt in acest fel pacaliti de cuvinte frumoase si de false actiuni pioase ("si locuitorii s-au imbatat de vinul curviei sale"), facand aceasta specificare, pentru a nu fi interpretat in mod eronat cele spuse mai sus de catre cei cu mintea slaba sau de catre unii rauvoitori.

QUOTE
      8. Fiara pe care ai vazut-o era si acum nu mai este. Ea are
sa se ridice candva din Adanc, si apoi are sa se duca la
pierzanie. Si locuitorii pamantului, ale caror nume n-au fost
scrise (datorita lipsei lor de credinta in DUMNEZEU) de la
intemeierea lumii in cartea vietii, se vor mira cand vor vedea ca
fiara era, nu mai este, si apoi va veni.


Aici este sugerata ideea ca cei care nu au un anumit discernamant ("locuitorii pamantului, ale caror nume n-au fost scrise de la intemeierea lumii in cartea vietii") vor fi pacaliti de acea inscenare ("se vor mira"), atentat impotriva papei Ioan Paul al II-lea ("unul din capetele ei (curvei)"), aspect aratat in randurile de mai sus.

QUOTE
      9. Aici mintea trebuie sa fie plina de intelepciune ca sa
priceapa. - Cele sapte capete sunt de fapt cei sapte munti, pe care
sade femeia.

    10. Sunt si sapte imparati: cinci au cazut, unul este,
celalalt n-a venit inca, si cand va veni, el va ramanea putina
vreme.

    11. Si fiara, care era, si nu mai este, ea insasi este cel
de al optulea imparat: ea este din numarul celor sapte si merge
la pierzanie.

    12. Cele zece coarne, pe care le-ai vazut, sunt de fapt cei
zece imparati, care n-au primit inca imparatia, ci vor primi
putere imparateasca timp de un ceas impreuna cu fiara.

    13. Toti au acelasi gand, si toti dau (isi subordoneaza)
fiarei puterea si stapanirea lor.

    14. Ei se vor razboi cu Mielul (IISUS HRISTOS); dar Mielul
ii va birui, pentru ca in realitate El este Domnul domnilor si
Imparatul imparatilor. Si impreuna cu el, cei chemati, alesi si
foarte credinciosi, care sunt cu El, de asemenea, ii vor birui pe
cei rai.

    15. Apoi mi-a zis: "Apele pe care le-ai vazut si pe care
sade curva, sunt noroade, gloate, neamuri si limbi.

    16. Cele zece coarne, pe care le-ai vazut, impreuna cu
fiara, o vor uri pe curva, o vor pustii si o vor lasa goala.
Carnea i-o vor manca si ce va ramane din ea o vor arde cu foc.
    17. Caci in realitate Dumnezeu le-a pus aceste ganduri in
inima sa-I duca la indeplinire planul Lui: ei trebuie sa se
invoiasca pe deplin si sa dea (sa-si subordoneze) fiarei
stapanirea lor imparateasca pentru ca astfel sa se indeplineasca
cuvintele lui Dumnezeu.
    18. Si femeia pe care ai vazut-o, este in realitate cetatea
cea mare care are la randul ei stapanire peste imparatii
pamantului."


Aici am sa punctez lucrurile in alt mod ...

QUOTE
"Apoi am vazut ridicandu-se din pamant o alta fiara, care avea doua
coarne ca ale unui miel, dar care vorbea ca un balaur. Ea lucra cu
toata puterea fiarei dintai inaintea ei; si facea ca pamantul si
locuitorii lui sa se inchine fiarei dintai, a carei rana de moarte
fusese vindecata. Savarsea semne mari, pana acolo ca facea sa se
coboare foc din cer pe pamant, in fata oamenilor..."


Aici se aduce vorba de un prooroc mincinos care va insela oamenii cu anumite "minuni", dar se mai face inca o data aluzia la acea "fiara" care a fost ranita si a carei rana s-a vindecat.

QUOTE
    "Si fiara care era si nu mai este ea insasi este al optulea
imparat: este din numarul celor sapte si va merge la pierzare."


Aici este sugerata ideea clara ca si acest "al optulea imparat", si anume papa Ioan Paul al II-lea, este deasemenea cu ceilalti, adica francmason, deci nu va lasati pacaliti de alte povestiri frumoase indrugate de unii si de alti.

QUOTE
    "Cele zece coarne pe care le-ai vazut, sunt zece imparati,
care n-au primit inca imparatia, ci vor primi putere imparateasca
timp de un ceas impreuna cu fiara. Toti au acelasi gand si dau
fiarei puterea si stapanirea lor."


Aici se pare ca este vorba de cele zece tari care sunt membrele Pietii Comune. Am precizat zece si nu douaspezece, deoarece Belgia, Olanda si Luxemburgul, au fost privite (de apostolul Ioan) ca fiind o tara, sau altfel spus, acel trio al tarilor mai sus amintite numit Benelux (BE-de la Belgia, NE-de la Olanda -Nederland- si LUX- de la Luxemburg). Aici se face aluzie la faptul ca Piata Comuna (reprezentantii tarilor respective) este controlata si coordonata (din umbra) de Francmasonerie si fac cu totii parte din aceiasi tagma (Francmasonerie) si au aceleasi teluri si idealuri ("Toti au acelasi gand..."), folosindu-se de puterea de influenta asupra statelor si popoarelor actionand in asa fel pentru a aduce foloase Francmasoneriei si pentru mijlocii reusita actiunilor si idealurilor francmasonice ("... si dau fiarei puterea si stapanirea lor...". Fiara (antihristul) va beneficia de aceasta influenta si putere acordata, iar in momentul in care nu va mai avea nevoie de "femeie" (Francmasoneria sau "curva") o va distruge (vom vedea in continuare si aceasta prevestire).

QUOTE
    "Apele pe care le-ai vazut, pe care sade curva, sunt
noroadele, gloate, neamuri si limbi."


Aici mesajul este destul de clar, el simbolizand marea masa de oameni care sunt manevrati si pacaliti de manevrele perfide si abile ale "curvei" (Francmasoneria), care dupa cum am mai spus se afla in spatele mai multor pseudoreligii, pseudocai spirituale, organisme si organizatii mondiale, guverne, partide politice, organizatii "umanitare" etc.

Acum urmeaza pasajul poate cel mai important, pasaj referitor la distrugerea acestei organizatii, care culmea, veti vedea de cine va fi facuta.

QUOTE
    "CELE ZECE COARNE, PE CARE LE-AI VAZUT, SI FIARA, VOR URI PE
CURVA, O VOR PUSTII, SI O VOR LASA GOALA. CARNEA I-O VOR MINCA, SI
O VOR ARDE CU FOC."


Deasemenea si aici mesajul este clar, fiara (care este chiar antihristul) impreuna cu cele "zece coarne", vor distruge FRANCMASONERIA, pentru ca in felul acesta sa poata pacali in continuare marea masa de oameni, facand astfel un fel "de mare cacialma", atat pentru oamenii de rand, dar in special celor care au constituit marea masa a membrilor acestei "curve" (Francmasoneria), care bine inteles ca s-a folosit si se foloseste de membrii ei doar pentru a-si vedea realizate propriile lor interese meschine (ale celor care se afla in spatele acestei odioase organizatii, inclusiv "fiara" sau asa numitul Antihrist), dupa care ii vor sacrifica ca pe niste nimicuri, pe care ii vor calca in picioare in numele "dreptatii". Nu trebuie decat sa va amintiti de astfel de mici scenarii aparute in foarte multe filme, in care anumiti raufacatori isi trimit "gorilele" (oamenii devotati si fanatici) sa "rezolve" o problema foarte importanta, dupa care ii omoara si pe acestia fara nici cele mai mici resentimente. Acelasi lucru se va intampla si in cazul Francmasoneriei, insa la o anvergura mult mai mare. Asteptati si veti vedea.

QUOTE
"Si femeia pe care ai vazut-o este cetatea cea mare care a pus
stapanire peste imparatii pamantului".


Aici este facuta inca o referire la faptul ca Francmasoneria (femeia) are sub control pe mai toti conducatorii de state si de organizatii statale si mondiale.

va urma ...


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 08:28 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman