HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Closed TopicStart new topic
> Apocalipsa Lui Ioan - Comentarii, comentarii, intuitii, deductii ...
thunder
mesaj 14 Feb 2004, 04:59 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
Hei Thunder,multumesc ca mi-ai raspuns din nou,asta e.Chiar incerc sa intind coarda sa te intreb iarasi acelas lucru:o data ce sti ceea ce sti,azi ai mai aflat ceva (de pilda) ce ieri nu stiai,ai mai facut o legatura intre fapte aflate la mare distanta in spatiu si in timp,foarte bine,dar ce se schimba in viata ta,ce efect au,ce se modifica in faptele tale sau macar in una din actiunile tale cum se implica noua ta intelegere,ce aduce vietii tale sau ce ia din viata ta,ce rodeste practic,pentru ca mie mi se pare ca daca chiar as sti azi precis ce inseamna fiecare iota din Apocalipsa tot acelas lucru l-as face si maine pe care l-am facut ieri,nu mai are ce schimba in credinta mea  indiferent ce informatie de tipul asta ar apare,ar fi doar niste amanunte,niste detalii care nu modifica cu nimic esenta si corpul problemei.


- ceea ce se modifica la o fiinta aflata pe o autentica cale spirituala este nivelul de constiinta, nivelul de vibratie auric, starea de elevare spirituala. Cu cit acest nivel este mai inalt, cu atit fiinta se "rupe" de cele de jos, de lumea de jos, deschizindu-se catre lumile inalte, divine, elevate, superioare. Odata cu aceasta crestere spirituala, are loc si cresterea nivelului de acces la Adevarul Suprem, adica ai un acces mai mare la acest Adevar, sau altfel spus, "vezi lucrurile mult mai de sus, mai intelept, intr-un mod superior. Cei care de ani de zile, studiind aceleasi texte nu inteleg din ce in ce mai multe din acele texte, pot sa-si puna mari semne de intrebare vis a vis de cresterea sa spirituala, de calea si invatatura pe care o urmeaza, pe care o practica. Practica spirituala este SINGURA cu adevarat in masura sa ridice nivelul de constiinta. Doctii si semidoctii nu sint niste practicieni, ci niste teoreticieni care vor sa cuprinda cu mintea necuprinsul spiritului infinit al lui Dumnezeu, al Manifestarii lui Dumnezeu si Legilor Divine cosmice.

Analogic vorbind, sa luam un ex. mai lumesc. La inceputurile radioului s-a reusit sa se emita si receptioneze niste sunete din si in eter, ceea ce inainte era sau parea impozibil. Umanitatea a trecut la un nu pas in dezvoltarea ei. La inceput radioul functiona pe o lungime de unda, nu conteaza care, sa zicem pe UL. Mai tirziu, stiinta a evoluat, si s-a putut emite-receptiona si pe UM, mai apoi pe US, UUS samd.

Aceste trepte de evolutie se reflecta si la nivelul fiintei umane, al evoultiei sale spirituale. In starea de om profan, aparatul sau de emisie-receptie launtric nu receptioneaza deloc aceste emisii radio, sau doar pe cele grosiere, UL. Printr-o cercetare sustinuta a acestui modul de emisie-eceptie launtric, sesizeaza cum se poate comuta acel modul pe lungimi de unda superioare, astfel trece la o receptie pe UM, apoi de US, samd.

Analogic vorbind, la fel este si cu adevarul Ultim. El "emite" pe toate lungimile de unda, insa noi avem acces la acele adevaruri specifice lungimii de unda a modulului nostru launtric de emisie-receptie.

Daca nu iti modifici acest modul, nu poti receptiona (intelege) emisii superioare. Cu alte cuvinte, chiar daca ai acces la niste adevaruri superioare, ele vor trece pe linga urechile tale, ca si cum nu le-ai fi auzit.

O crestere spirituala nu se realizeaza numai prin citire, prin teorie ... ci in special prin practica.
Faptul ca tu spui ca chiar daca ai stii totul tu ai face tot ce stii acum, este pt. ca tu gindesti acum cu mintea de atunci, adica crezi ca in cazul modificari starii tale de constiinta tu vei fi la fel, cel de acum, ceea ce insa este eronat.

Prin ce difera invatarea teoretica de cea practica ? Ex.: una este sa stii teoretic ca daca pui mina pe ferul de calcat cind functioneaza te arzi, si alta este sa verifici pracric aceasta realitate. In mod sigur nu te vei indoi de ea, si nici nu vei mai fi tentat sa verifici practic aceasta realitate.

QUOTE
La aia cu duhurile rele nu am vorbit de ierarhie,sigur ca exista si se aplica de tipul ala mai tare il da la o parte pe ala mai slab,care la randul lui gaseste si el un sucker...dar nu au o organizare de tipul organizatiilor umane,nu condenseaza un scop anume spre care fiece membru sa isi aduca contributia dupa posibilitati,ci fiecare are propria dambla si in principiu nu sunt prietenosi unu cu altu,se evita pe cat pot;


Eronat, toti isi pun munca si forta in slujba celui de sus si actioneaza in consens cu acesta si planurile lui.

12. Cele zece coarne, pe care le-ai vazut, sunt de fapt cei zece imparati, care n-au primit inca imparatia, ci vor primi
putere imparateasca timp de un ceas impreuna cu fiara.
13. Toti au acelasi gand, si toti dau (isi subordoneaza) fiarei puterea si stapanirea lor.


QUOTE
Uite totusi din Apocalipsa ceva limpede:in primele capitole,mai exact 2 si 3,sunt cuprinse epistolele catre cele 7 biserici din Asia Mica(zona lui Ioan de activitate),despre care am auzit diferite interpretari si diverse suprapuneri cu elemente contemporane,dar nu stiu cum citeste cineva asa ceva cand scrie foarte clar,scrisorile sunt adresate "responsabilului" bisericii respective,unei singure persoane adica,iar in unele cazuri cateva cuvinte sunt adresate celorlalti credinciosi:ba chiar se vede clar din reprosurile pe care le face ca e vorba de o singura persoana pentru ca sunt prea specifice,in vreme ce intr-o biserica reala constituita din mai multe persoane sunt mult mai multe probleme si mai diverse,n-ai cum sa-i bagi pe toti intr-o oala si sa-i lauzi egal ori sa-i certi la fel ca oamenii nu sunt la fel,cum zice in alta parte ca doi vor fi la camp ori doua vor macina,dar unu/una va pleca si restu ramane,pentru ca diferenta nu o face fapta pe care o implinesc cei doi asemenea ci deosebirea e catre ce isi indreapta fiecare fapta,spre El sau spre tarana;


Lucrurile sint mai complexe ... si prezentate intru-un mod ceva mai "ermetic" pe alocuri. Poate vom ajunge si acolo cu comentariile ... smile.gif

QUOTE
a da,cred ca si scrie asa:"Ingerului Bisericii din..."Candva si pe mine ma preocupa latura negativa (of the Force),intrebarea de baza pe care o adresam cuiva era ce nu e bine,ce nu merge,care e problema?,pana cand intr-o zi un prieten m-a intrebat de ce ma intereseaza numai defectiunile?,la care i-am raspuns cu seninatate ca e dupa parerea mea un loc foarte bun in a-L cauta pe El,pentru ca daca sti ce nu merge bine deja sti ceea ce trebuie facut - dar mi-a trecut,eram doar la inceput.


Cind vrei sa folosesti balon pe post de "aparat de zbor", te ingrijesti atit de elementele care ridica balonul (aerul cald, gazul, aparatul de aruncat flacari , etc), dar si de elementele care trag in jos, balastru. La fel este in in evolutia spirituala. Sint lucruri (aspecte) de care trebuie sa scapi (balastru) si lucruri (aspecte) elevte, divine... pe care vrei sa le trezesti/amplifici.

QUOTE
Mai risc una:de ce crezi tu ca o scriere oarecare,sa zicem profetica - nu pun Apocalipsa - care are o vechime considerabila,a supravietuit atata timp si e integrata intr-o miscare religioasa care dintotdeauna a avut cateva milioane de practicanti,nu e doar o facatura bine ticluita si perfect sustinuta prin efortul a generatii de adepti,un fals inregistrat ca adevar imuabil (la OSIM) si tu o iei de buna de cum citesti doar pentru ca se potriveste ca speraclu in broasca cu o alta scriere oarecare...


Cind vei avea acces la aceste profetii vei vedea ca nu e vorba de falsuri, ca in vremurile acelea nu se cunoasteau acel aspecte enunate si care acum le vezi sau le-au vazut manifestindu-se intr-un oarecare trecut apropiat.

Uite de ex. un caz concret de profetie in parte implinita, in parte in curs de implinire.

Iliminatul indian Sundar Sing face (cam in anii 1900) niste profetii referitoare la viitor, la vitorul lumii, si chiar al Romaniei.
Acolo el aminteste de construirea unui canal ce va lega marea de Dunare, si unul care va lega Dunarea de Bucuresti. Tot el aminteste de constructia Casei Poporului ... si de alte activitati din ea si din jurul ei ... din viitor.



--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 15 Feb 2004, 12:38 AM
Mesaj #37


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Trebuie sa inteleg ca raspunsul tau Thunder este cam asa:din ce afli mai multe din aia intelegi mai bine ansamblul.Am condensat corect si suficient?Ceea ce doream sa aflu de la tine e ceva mai prozaic,daca iti influienteaza sau chiar determina comportamentul cotidian in vreun fel acest noian de stiinta,cum te comporti azi fata de ieri in situatii sinonime.Deloc nu tin sa te supar sau sa te infrunt dar trebuie sa afirm ca pe calea ta n-oi umbla pentru ca destul am ratacit drumul (in felul meu) ca sa-mi risc sufletul sa calc in teritoriul inamic sau chiar sa dau vreo tura in "no man`s land";libertatea eu nu vreau sa o traiesc ca pe dreptul (sau obligatia) de a le face pe toate fara sa-mi scape nimic,ci ca pe puterea sa aleg ceea ce vreau si sa ma razgandesc cand imi convine,sa tin la ceva ori cineva pentru ca asta e alegerea mea in curatie si nu pentru ca am un lant care ma priponeste de acel tarus.Nu am siguranta ca daca sa zicem tu ai vrea vreodata sa iei o pauza,ai putea sa le pui toate obiectele alea jos si sa pleci sa te plimbi liber,fara ca sa le pastrezi puternic in inima ta.Spun asta pentru ca imi scapa printre degete partea pozitiva din ceea ce spui,parca n-o pot prinde.Afara de asta imi pari tare incrancenat,nu suficient de senin,parca te-ar tulbura o vorba care nu-ti convine;superioritatea nu e obligatoriu sa fie ostila sau opresiva,nu stiu daca as vrea sa imi fi sef de pilda (deja am pe unu primejdios pe cap),ai si tu un pic de ingaduinta cu copiii,mai ales cu cei care nu inteleg ceva si mai da-le o sansa,nu le da in cap.Si voi toti,poate ca voua nimic din ce spune Thunder nu va convine dar e viata lui,e dreptul lui sa si-o inalte ori sa si-o nimiceasca cum vrea,nici el nu va obliga sa-i urmati crezul cum nici voi nu trebuie sa-l siliti la ce nu vrea!A lovi nimicitor ce e diferit de tine a facut bunaoara Santa Inchizitia si din cate banuiesc canoanele ei nu erau preluate din Mein Kampf ci chiar din Biblie,asa ca uite unde duce intoleranta,cum se face binele rau - chiar ce s-ar intampla daca unii din cei de fata ar avea suficienta putere de decizie sa schimbe situatia dupa cum ar vrea muschii lor?Iarasi va zic,nici nu-l luati vreunul in ras pe Thunder pentru ca lucrurile de care vorbeste sunt serioase,chiar daca pentru voi n-or fi pentru el sunt sigur si chiar daca s-ar insela tot nu trebuie ignorate din moment ce macar o persoana le ia de bune si actioneaza in consecinta.Ca sa revin macar in final la subiect,la Apocalipsa,poate n-ai citit ce am scris,iti mai spun o data,Ioan a vazut nu doar o vedenie,ci patru pe care le-a scris la rand pentru ca mergeau in aceiasi directie,iar a incerca sa rezolvi o ecuatie cu termeni din mai multe ecuatii precis n-o sa-ti dea un rezultat compatibil cu ce-a trecut autorul la finalul culegerii;asa stiu eu,patru,dar poate ma insel,poate au fost doar trei,insa esenta ramane;dovada nu?stiam,insa educarea mea a fost prin metoda traditionala,mi s-a spus ceva,am luat-o ca atare si abia apoi am constatat ca exista argumente care atesta veridicitatea afirmatiei respective,nu am inceput cu scepticism ca sa mi se dea la pipait ceva si pe urma sa imi schimb parerea,iar dupa multe multe constatari din astea ca ce se spune se verifica nu m-am mai ostenit atata sa controlez pentru ca pur si simplu prinzi incredere si sti tot ce ai nevoie ca sa nu mai trebuiasca sa-L tot pui de pilda pe El la incercare asa cum o faci cu jumatatea ta sa vezi daca chiar e cum zice si nu calca pe-alaturi.Mai vorbim?


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 16 Feb 2004, 12:30 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Buna Thunder!

Trec peste ironiile tale, dar nu pot sa trec peste "ciorba de idei" inevitabila unor postari destul de lungi. Sa fiu bine inteles: nu e nici o acuza si nici o ironie. Stii tu eu sunt mai prost si nu ajung la inaltimea ideilor spuse de tine.

Ai spus la topicul Despre semnul fiarei ca:
"
Exista doua ipoteze:
1- mireasa este o tara - Romania, iar aici se va afla orasul (cetatea) Noul Ierusalim

2- mireasa e o grupare spiritual (spui tu, sau altii, o biserica), al carui sediu se va infinta intr-un anume loc numit in viitor "Noul Ierusalim".
"
Eu spuneam ca mireasa lui Hristos este o grupare (Biserica) , si tu spuneai ca e o tara.
Pe acest topic spui:

"- mireasa lui Dumnezeu pare mai degraba o grupare spirituala, decit o tara sau un popor, dar evident ca acea grupare va apartine unui popor, la inceput, asa cum si crestinii au fost la inceput iudei, cuprinzind mai apoi membri din multe alte neamuri de pe suprafata planetei."

S-a schimbar proorocirea sau, tu ti-ai schimbat parerea? wink.gif
Sa iti amintesc cum radeai cand cineva spunea ca Mireasa lui Hristos este o grupare nu o tara?

Desemenea vreau sa iti atrag atentia ca popoarele apar si dispar astfel incat cei pe care ii consideri astazi din alt popor, s-ar putea maine sa fie acelasi popor. Mai vorbeste cineva despre poporul dac, despre poporul roman in termeni actuali? Stii prea bine ca urmeaza o globalizare (mondializare) si ca dupa cum se spune si la carte vom fi toti o turma si un pastor la sfarsit.
Nu a spus Iisus ca de acum nu mai este nici iudeu, nici elin, nici femeie, nici barbat?

Biblia este plina de paradoxuri , pentru orice citat poti aduce un alt citat care aparent sa il "desfiinteze" pe primul. De asta nu cred ca avem puterea sa interpretam Biblia.

Sugerai undeva ca am putea impiedica acele evenimente....am putea muta muntii din loc daca am avea credinta cat un bob de mustar...dar nu avem, suntem neam necredincios si desfranat. Am putea impiedica apocalipsa dar nu o vom face.."Cerurile si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece".

Trebuie sa recunoastem vremurile si sa ne pocaim asta e mesajul apocalipsei. Imparatia lui Dumnezeu nu e din lumea aceasta.

Doamne Ajuta!

Acest topic a fost editat de noi: 16 Feb 2004, 12:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Feb 2004, 12:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Feb 2004, 01:15 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



E am spus ca Romania e o tara speciala, poate datorita credintei oamenilor, dar in nici un caz nu e Mireasa lui Cristos, Mireasa Sa e Biserica Catolica si atat.

Prea multe se abereaza la acest thread.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 16 Feb 2004, 04:22 PM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



thunder: As avea o sugestie: pentru a stimula dialogul, asteapta si parerile celorlalti participanti la discutie, altminteri vei ramane singurul care vine pe acest thread.
Si inca o sugestie: fara ironii la adresa celorlalti participanti la discutie. Altfel, se poate lasa impresia de propaganda, moment in care threadul se inchide. Propaganda NU este scopul acestui thread sau forum. O discutie libera despre ceea ce crede fiecare, da. Multam anticipat! spoton.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 16 Feb 2004, 04:30 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
E am spus ca Romania e o tara speciala, poate datorita credintei oamenilor, dar in nici un caz nu e Mireasa lui Cristos, Mireasa Sa e Biserica Catolica si atat.


Vom vedea din urmatoarele mesaje si comentarii, daca ca si Romania nu este tara aleasa, poporul roman nu este cel ales, ca "femeia cea frumoasa" nu este o grupare spirituala din Romania ... cel putin vom arata CLAR si EVIDENT ca biserica catolica NU e nici pe departe mireasa, nu are nici o legatura cu mireasa, ci mai degraba cu curva biblica. Si cind spun asta nu ma refer la credinciosul de rind, ci in special la biserica ca institutie si mai ales la nivel de conducere superioara. Cu alte cuvinte, pe mina cui a incaput conducerea bisericii catolice.

QUOTE
Prea multe se abereaza la acest thread.


Adevarat, dar se va vedea in viitor cine sint maestrii aberatiilor aici in sir ... si chiar si in alta parte. jamie.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 16 Feb 2004, 04:38 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 16 Feb 2004, 06:49 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
thunder: As avea o sugestie: pentru a stimula dialogul, asteapta si parerile celorlalti participanti la discutie, altminteri vei ramane singurul care vine pe acest thread.


Chiar am asteptat ... dar ... o sa mai astept eventual ... pina incepe ultima faza a Apocalipsei. drool.gif

QUOTE
Si inca o sugestie: fara ironii la adresa celorlalti participanti la discutie. Altfel, se poate lasa impresia de propaganda, moment in care threadul se inchide. Propaganda NU este scopul acestui thread sau forum. O discutie libera despre ceea ce crede fiecare, da.


- culmea e ca eu am sesizat la altii ironii la adresa mea si la ceea ce am scris. E cumva vorba de subiectivism ... la noi toti, cei care citim afirmatiile altora ... sau numai "ironiile" mele sint vizibile? hh.gif
- propaganda la un text al Bibliei, la un adevar revelat, la un adevar comentat, sau la ideea ca se prezinta ideea absolut cutremuratoare ca poporul roman este un popor ales, si Romania e o tara aleasa, sau ... propaganda la ce ai sesizat tu, sau par ca as evidentia eu ?
- fiecare lac incape in valea in care il poate tine. Cind e prea mult, da pe afara ... iar va merge sa umple alte vai accesibile si incapatoare.
- in cazul in care tu sau alti organizatori va preocupati de "modul cum arata forumul" eu v-as propune sa va aplecati si asupra ideii (imaginii) de "libertate", opus celui de "inchisoare", sau ceea ce ne-a imbicsit ani la rind asa zisul comunism ... si faceam NUMAI ce ne spuneau ei, priveam la TV numai ce vroiau ei, samd,
- discutia libera presupune o argumentare si contra-argumentare, nu numai o divagatie mai mult sau mai putin sterila, sau "impuneri" de genul: "asta e mireasa ... si atit ... altceva nu mai exista, restul sint aberatii".



--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 16 Feb 2004, 07:19 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
Moderator 1,61: thunder, ti-am transformat rosul in negru, caci ceea ce expui tu este o opinie proprie, nu o predica a vreunui cult, nu-i asa? 

Acest mesaj a fost editat de 1,618033 pe Feb 16 2004, 04:20 PM


- am pus rosu ca mi s-a parut mai iesit in evidenta ce e diferit de ce scrie textul Apocalipsei. Sa inteleg ca rosu e o culoare nedigerata de unii sau apartinind vreunul cult ? smile.gif
- in mod sigur e opinia mea proprie, mai ales ca, pina acum, nu am mai auzit-o si in alte parti.
- ca idee tehnica, prin ce e mai potrivit acum cu litere negre fata de literele rosii ? Credeam ca aceste optiuni ale softului de editare pe forum sint facute pt. a ne lasa puterea de a ne exprima cit mai diferentiat si in context cu personalitatea noastra, si cu ceea ce avem de spus.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Feb 2004, 07:44 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
ca biserica catolica  NU e nici pe departe mireasa, nu are nici o legatura cu mireasa, ci mai degraba cu curva biblica. Si cind spun asta nu ma refer la credinciosul de rind, ci in special la biserica ca institutie si mai ales la nivel de conducere superioara. Cu alte cuvinte, pe mina cui a incaput conducerea bisericii catolice.


Si ce te face asa sigur? Habar nu ai ce e Scriptura si vi cu explicatii cica teologice. Arugementeaza, nu arunca vorbe si apoi fugi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 16 Feb 2004, 10:51 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (TriRegnum @ Feb 16 2004, 07:44 PM)
QUOTE
ca biserica catolica  NU e nici pe departe mireasa, nu are nici o legatura cu mireasa, ci mai degraba cu curva biblica. Si cind spun asta nu ma refer la credinciosul de rind, ci in special la biserica ca institutie si mai ales la nivel de conducere superioara. Cu alte cuvinte, pe mina cui a incaput conducerea bisericii catolice.


Si ce te face asa sigur? Habar nu ai ce e Scriptura si vi cu explicatii cica teologice. Arugementeaza, nu arunca vorbe si apoi fugi.

As putea sa te intreb si eu pe tine de unde esti asa sigur cind faci afirmatia "Mireasa Sa e Biserica Catolica si atat..."

... dar te las ... caci stiu de unde ti se trage.

- ceri ceva ceea ce tu nu oferi - argumente !

- daca am sau nu habar de scriptura, vom vedea ... pina una alta nu ai dovedit tu ca ai avea ...

- nu am fugit nicaieri, ci astept sa vina rindul acelor pasaje si comentarii .. plus ca sugestia moderatorului a fost sa astept sa mai vorbeasca si altii. smile.gif)

... vorbiti ... si argumentati! tongue.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 16 Feb 2004, 10:51 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Feb 2004, 11:08 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



"Si eu spun ca tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea" - Sf. Petru e primul Papa, iar episcopii Romei sunt urmasii sai si ei urmeaza intru-totul invatatura lui Petru primita de la Isus care isi pastoreste Biserica Sa Sfanta, Catolica si Apsotolica.

Voi necrdinciosii cautati sa impanziti totul cu ceata pentru ca si ceilalti sa se piarda asemeni voua, dar Biserica nu o puteti afecta caci Isus spune "...pe care portile locuintei mortilor nu o vor birui", nici iadul si nici cuvintele si argumentele voastre venite din iad nu pot sa afecteze ce e a lui Cristos.

Degeaba vii cu argumente pagane ce in fata mea nu ai nimic si nici in fata multora, poti venii cu cheakrele si cu reincarnarile si zeii ca nu poti schimba nimic.
Nu ai cum sa argumentezi ca Biserica Catolica e desfranata din Apocalipsa, dar eu iti demonstrez ca credinta ta conform careia exista reincarnare si e de tip religie falsa de care vorbea Isus. (nu exista decat o viata pe pamant si atat, nu Romania e Mireasa lui Cristos, ceilalti care traiesc in conformitate cu Evanghelia ce fac daca nu sunt romani? se pierd? dupa ceea ce tu pui e DA..., daca ne reincarnam la Sfarsitul Lumii ce se face sufletul? ce trup va alege?...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 16 Feb 2004, 11:09 PM
Mesaj #47


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Oricum ar sta lucrurile se vede doar ca o copilarie incercarea obsesiva de a materializa cu orice pret fiecare soapta din Apocalipsa,de a gasi neaparat un corespondent fizic pentru orice aspect spiritual relevat in cartea lui Ioan.Ceea ce s-a vrut prin ea,ca si prin celelalte din Noul precum si din Vechiul Testament a fost,este si va fi ridicarea in sus a privirilor celui ce crede iar nu insurubarea cat mai temeinica (cu autoblocare) in materialul numit tatana sau tarina sau tara chiar.Materia n-o sa fie niciodata spirit indiferent ce forma va lua,ci pe viitor,timpul fix care credeti voi ca il trateaza Apocalipsa,carnea tot carne o sa ramana iar duhul in cerul lui,prapastia va fi mereu la mijloc si cel care va reusi trecerea am sa va spun cum are s-o faca,in acelas fel in care mesagerii ingeri vin la fii oamenilor:un pod se construieste strict special pentru pasii aceluia si dispare inapoia lui ca nimeni altul nu poate urma.Dar trebuie sa meriti!


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Feb 2004, 11:17 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Apocalipsa e atat de grea incat nici preotii nu se incumeta sa o intepreteze.

Oricum nu stiu de ce am intrat in vorba cu "thunder" ca din cate vad nu se poate discuta cu el asa ca imi iau angajamentul de a nu-i mai adresa nici un cuvant (mi s-a atras atentia in privinta lui si totusi o-am mai raspuns). Decat sa-i spun unele cuvinte cu care sa-mi fac pacate mai bine il ignor pe el si topic-urile sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 17 Feb 2004, 03:10 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (TriRegnum @ Feb 16 2004, 11:17 PM)
Apocalipsa e atat de grea incat nici preotii nu se incumeta sa o intepreteze.

Oricum nu stiu de ce am intrat in vorba cu "thunder" ca din cate vad nu se poate discuta cu el asa ca imi iau angajamentul de a nu-i mai adresa nici un cuvant (mi s-a atras atentia in privinta lui si totusi o-am mai raspuns). Decat sa-i spun unele cuvinte cu care sa-mi fac pacate mai bine il ignor pe el si topic-urile sale.

- Iata ca unii se incumeta sa o interpreteze, fie ca iti place sau nu, ca esti de acord sa nu ... iar rezultatele se vor vedea in special prin ceea ce va rezulta in inima, sufletul si constiinta fiecarui cititor al acestor interpretari (comentarii). Unii vor lua "foc", altii vor lua lumina ... alti vor acumula informatii mai mult sau mai putin noi si necesare, sau macar teoretice.

A - daca aceste interpretari sint eronate, deci minciuni, este de datoria celor care au acces la adevar sa le demaste ca fiind eronate (minciuni).
B - daca aceste interpretari sint autentice, deci adevaruri, este firesc ca ele sa dea nastere la "furtuni" si "certuri" in locurile unde ele sint expuse, asa cum si invatatura (adevarul) lui Iisus a dat nastere la asemenea "furtuni".

" 34 Să nu credeţi că am venit s'aduc pacea pe pămînt; n'am venit să aduc pacea, ci sabia.
35 Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mamă-sa, şi pe noră de soacră-sa.
36 Şi omul va avea de vrăjmaşi chiar pe cei din casa lui.
37 Cine iubeşte pe tată, ori pe mamă, mai mult decît pe Mine, nu este vrednic de Mine; şi cine iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decît pe Mine, nu este vrednic de Mine.
38 Cine nu-şi ia crucea lui, şi nu vine după Mine, nu este vrednic de Mine.
39 Cine îşi va păstra viaţa, o va pierde; şi cine îşi va pierde viaţa, pentru Mine, o va cîştiga.
40 Cine vă primeşte pe voi, Mă primeşte pe Mine; şi cine Mă primeşte pe Mine, primeşte pe Cel ce M'a trimes pe Mine.
41 Cine primeşte un prooroc, în numele unui prooroc, va primi răsplata unui prooroc; şi cine primeşte pe un om neprihănit, în numele unui om neprihănit, va primi răsplata unui om neprihănit.
42 Şi oricine va da de băut numai un pahar de apă rece unuia din aceşti micuţi, în numele unui ucenic, adevărat vă spun că nu-şi va pierde răsplata.``


Asta este "furtuna" (sabia) pe care o aduce adevarul ... pt. ca aceste adevaruri vor avea rolul de a trezi pe unii, iar acestia, odata treziti, nu vor mai putea ramine aceiasi, cu aceleasi idei si conceptii ... ceea ce va aduce asa zisa "despartire" intre membri familiei, intre cei care inainte erau prieteni ... pt ca aceasta "sabie", este sabia discernamintului, care va tria griul de neghina.

Si intr-un caz ( A ) si in celalalt ( B ) aceste interpretari sint utile si necesare, caci, in primul caz, ele ar fi suportul exprimarii adevarului si corectarii erorilor si aducerea adevarului la suprafata, iar in al doilea caz ar fi exact acele adevaruri necesare si utile sufletelor care sint deja pregatite sa primeasca acele adevaruri. In cazul in care exista un amestec de interpretari eronate si autentice, rolul acestor interpretari ar fi unul didactic, in sensul ca ii vor ajuta pe unii sa-si manifeste si dezvolta discernamintul spiritual, iar pe altii sa construiasca noi "teorii" si viziuni pe baza acestei "furtuni in creier" (aluzie de sedintele de "brain storming" realizate de unle grupuri de cercetatori) realizata in acest grup de discutii, cu conditia sa se realizeze o "critica" (analiza) constructiva, nu una habotnicista, fanatica si chiar sectanta.

- triregu ... angajamente ti-ai mai luat, si acum si aici, si in general in viata ta (priveste cinstit in urma ta) ... si nu le-ai tinut. Nu trebuie sa-mi infirmi sau sa-mi confirmi aceasta ultima afirmatie, pur si SIMPLU eu STIU ca tu asa faci.
In ceea ce ma priveste nu ma dezavantajeaza nici vorbirea ta, nici tacerea ta, caci stiu sa-mi scot "avantaj" si intr-un caz in in celalalt. smile.gif

Pacate iti faci tu multe, nu numai printr-o manifestare a ta vis a vis de mine si topicurile mele ... mai ales prin aceasta atitudine habotnicista, dar asta e problema ta, nu a mea.

Crede-ma insa ca nu vei putea ignora anumite mesaje sau manifestari ale mele, pt. ca lucrurile stau cam asa:

- ori eu sint cel aflat in eroare si tu cel aflat in adevar si adevarul din tine, si ingerii cu care colaborezi nu vor putea permite sa se manifeste aceste "erori si minciuni" fara a lua atitudine

- ori eu sint cel in adevar si tu cel aflat in eroare, iar demonii cu care coabitezi nu vor suporta adevarurile si energia divina a adevarului cuprinsa in acele afirmatii si vor simti o repulsie grozava, pe care ti-o vor transmite si tie, si fie vei fugi precum ei de tamiie, fie vei reactiona violent si intr-o stare de dizarmonie specifica starii demoniace.

Poate ca e pe linga topic aceste afirmatii ale tale si aceste raspunsuri ale mele, insa eu urmaresc sa le integrez intr-o stare de enuntare a unor legi si principii universale, care se reflecta si in aceste scrieri biblice, inclusiv in Apocalipsa, care contine un numar mai mare de revelatii (adevaruri) decit alte pasaje (carti) biblice.

- una dintre aceste "legi" este aceea a continutului energetic al cuvintelor, fie ele scrise sau vorbite. General vorbind, avem 2+2 directii de manifestare a acestei energii continute de cuvinte.

1 - extrema de jos: energie grosiera, joasa - extrema de sus: energie elevata, inalta
2 - extrema de jos: energie specifica minciuni - extrema de sus: energie specifica adevarului

Evident, aici sint prezentate cele doua extremitati ale lor, dar exista si o anumita proportie, de exemplu de adevar si de minciuna (eroare). Anumite afirmatii (cuvinte) sint eronate, sau chiar mincionase, motiv ptr. care ele fie nu contin aceas energie specifica adevarului, as zisa "energie vie". Cu cit cuvintele contin un adevarul este mai inalt, energia este mai "vie", mai aproape de sursa ultima, Adevarul Ultim, de Dumnezeu. Cu cit cuvintele contin o eroare mai mare, sau o minciuna, energia este mai "moarta", "goala", fara forma si consistenta. De aici si ideea de "cuvinte moarte" (goale), sau "cuvinte vii" (incarcate).

V-am prezentat "tehnicist" vorbind princiopiul dupa care se manifesta prezenta adevarului in cuvintele cuiva, deci puteti analiza in acest fel atit cuvintele mele, cit si ale lui triregnum, si oricui altcuiva. Daca eu prezint cuvinte goale ... iata, m-am data singur de gol, si v-am oferit modalitatea subtila prin care sa verificati aceasta realitate a incarcaturi energetice subtile a cuvintelor. Insa, daca eu prezint (macar si) partial "cuvinte pline" (grele), incarcate de energia adevarului, cei pregatiti si treziti sufleteste vor simti cum aceste cuvinte ii "unge" la (pe) suflet, sau cum spunea cineva: "le merge la suflet".

Un alt aspect este urmatorul. O anumita afirmatie contine un anume adevar, care poate fi expus pe sleau, sau ocultat, in diferite proportii si modalitati. Cazul textului Apocalipsei este un astfel de ex. de text ocultat. Adevarurile continute in text sint ocultate cu diferite metode. Fie prin analogii, fie prin exprimari ambigue, fie prin ocultarea timpului in care se petrec, fie prin inversarea ordinii expunerii fata de timpul de derulare a evenimentelor ... samd.

O fiinta care vrea sa interpteteze, sa "decodifice" un astfel de text, e necesar sa aiba o intuitie grozava, sa fie inpirata (divin) si sa cunoasca anumite legi si principii universal valabile, si de ce nu, sa aibe un "contact" direct cu luma ingerilor, sau cu un spirit divin. Pt. aceasta el trebuie sa aibe un nivel de contiinta si grad de trezire spirituala mai aparte, si in acelasi timp sa i se acorde acest "drept" de a interpreta si "revela" acele adevaruri, care nu intimplator au fost expuse in mod ocultat la vremea lor. Aceasta ocultare a fost facuta in special pt. ca acele adevaruri sa nu fie cunoscute si intelese decit la VREMEA CUVENITA. Daca aceasta vreme cuvenita a sosit sau nu si in cazul textului Apocalipsei ... ramine de vazut. Cert este ca pas cu pas, vor fi recunoscute si revelate din ce in ce mai multe adevaruri expuse si ocultate pina acum.

Tehnic vorbind, este precum in analogia cu aparatul de radio. In "eter" sint emise o multime de transmisii, pe diferite lungimi de unda, iar aceste adevaruri continute de cuvinte au sau nu aceasta incarcatura subtila, in diferite proportii si inaltimi spirituale, iar noi trebuie sa ne "reglam" modulul de receptie pe acea lungime de unda si astfel de "decodificam" acea transmisie. Asta este una dintre modalitatile de "extragere" a adevarului si de interpretare a unor astfel de texte spirituale.

Dupa cum vezi triregu... cunoasterea si exprimarea mea nu este una "teologica", ci una initiatica, logica, rationala si argumentata ...

Acest topic a fost editat de thunder: 17 Feb 2004, 03:11 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 17 Feb 2004, 04:02 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (TriRegnum @ Feb 16 2004, 11:08 PM)
"Si eu spun ca tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea" - Sf. Petru e primul Papa, iar episcopii Romei sunt urmasii sai si ei urmeaza intru-totul invatatura lui Petru primita de la Isus care isi pastoreste Biserica Sa Sfanta, Catolica si Apsotolica.


"Gura pacatosului ... adevar graieste (fara sa stie)" spoton.gif

Ma bucura prezentarea acestui pasaj, dar pacat ca nu este inteles la nivelul sau inalt exprimat de Iisus.

Afirmatia ta e cam habotnica si probabil ca este taxata corespunzator de un crestin ortodox, si el habotnic in felul lui.

Asa cum am mai amintit, evolutia in Univers este ciclica, si chiar si sirul intreg pe papi este si el asezat la fel de ciclic, incepind de la primul, hai sa zicem Petru, pina la ultimul, care va fi in momentul in care Iisus va reveni in glorie. Nu vreau sa anticipez comentariile pe care le voi expune in viitor pe aceasta tema, dar mie personal mi se "arata" f. clar ca in acea vreme de glorie, alaturi de Iisus, se vor manifesta si alte spirite divine, unele chiar intrupate (nascute). Printre acestea, se va afla si spiritul lui Petru, sau altfel spus, Petru daca va place mai mult exprimarea asta. El a fost cel care a initiat acest ciclu de papi, si tot El va fi cel care va incheia acest ciclu, adica El va fi ultimul "papa". Nu in sensul in care este acum exprimata si manifestat ideea de papa, ci intr-un mod divin, cu adevarat venita de la Dumnezeu. Probabil ca si acesta va fi si motivul incheierii acestui sitr de papi, devierea de la starea de divinitate a statutului de papa, dar asta e deocamdata o supozitie ... nu o certitune ... motivul incheierii ciclului poate sa fie pur si simplu doar un motiv "tehinc", in sensul ca s-a incheiat cilcul si gata.

Exista chiar o prezentare teoretica (a unui teolog sau parinte crestin) a acestui sir de papi, fiecare cu numele si semnificatia si menirea sa ... nu mai retin de cine expusa, iar acest ciclu se sfirseste in zilele noastre, la viitorul sau actualul papa.

Promit ca voi reveni cu detalii vis a vis de Petru si menirea lui in ceea ce este prezentat in Apocalipsa. Ca o incitare, iar pt. unii un motiv de "scandal" si "oribilare", prezint un mic preambul:

- biserica lui Iisus, construita pe acea piatra (Petros) ... si pregatita special pt. Petru, este ceea ce va urma sa fie si sa se manifeste in viitor.

QUOTE
Voi necrdinciosii cautati sa impanziti totul cu ceata pentru ca si ceilalti sa se piarda asemeni voua, dar Biserica nu o puteti afecta caci Isus spune "...pe care portile locuintei mortilor nu o vor birui", nici iadul si nici cuvintele si argumentele voastre venite din iad nu pot sa afecteze ce e a lui Cristos.


Dupa cum se vede, eu nu sint unul dintre asa zisi necredinciosi de care vorbesti, caci adevaratul credincios este cel care CREDE in existenta lui Dumnezeu, iar nu numai ca si cred ... SINT SIGUR ca EXISTA.

In ceata i-a bagat intradevar satana si acolitii lui pe oameni ... atit de tare, incit ei nu mai sint in stare sa recunoasca minciuna de adevar, lupul de oaie, pastorul de lupul in haina de pastor.

Tocmai pt. ca miniuna si eroarea predomina la nivelul intregii umanitati, iar oamenii nu mai pot discerne adevarul de minciuna, e necesara venirea Fiilor lui Dumnezeu, a intermediarilor divini, a celor care pot intermedia oamenilor aceste adevaruri. Adevarat, ei vor fi mai putini, falsii invatatori si pastori mai multi ... dar e si asta o masura dupa care sa-i "cintarim".

QUOTE
Degeaba vii cu argumente pagane ce in fata mea nu ai nimic si nici in fata multora, poti venii cu cheakrele si cu reincarnarile si zeii ca nu poti schimba nimic.


- de ce te crezi buricul pamintului (forumului) de crezi ca tie ti se prezinta aceste lucruri si nu la toti cei interesati ?

- realitatea chakrelor este recunoacuta si de stiinta, asa ca numai "orbii" si rauvoitorii mai pot nega aceste realitati subtile OBIECTIVE

- si reincarnarea este dovedita stiintific, si enuntata in prea multe cai spirituale pt. a nu fi reala. Mai ales ca este perfect integrata in alte legi universale cosmice

- cit despre zei .. ca sa zic ... poate doar vorba latina:

“Con licet jovis, non licet bovis”, spuneau latinii. Adică: ce-i permis înteleptului (zeului), nu-i permis si boului.

QUOTE
Nu ai cum sa argumentezi ca Biserica Catolica e desfranata din Apocalipsa, dar eu iti demonstrez ca credinta ta conform careia exista reincarnare si e de tip religie falsa de care vorbea Isus.


- asta ramine de vazut, cine cui demonstreaza adevarul
- nu biserica catolica e curva ... dar e in legatura cu ea ... asa ca ... nu interpreta cum vrei afirmatiile mele.
- curva biblica sade pe toate popoarele lumii, biserica catolica nu. curva biblica are in subordonare "imparatii lumii", biserica catolica nu ... si altele ... in schimb, curva biblica sta pe 7 coline ...

QUOTE
(nu exista decat o viata pe pamant si atat, nu Romania e Mireasa lui Cristos, ceilalti care traiesc in conformitate cu Evanghelia ce fac daca nu sunt romani? se pierd? dupa ceea ce tu pui e DA..., daca ne reincarnam la Sfarsitul Lumii ce se face sufletul? ce trup va alege?...)


- exista mai multe vieti pe pamint, iar Ioan Botezatorul, alias Ilie, este DOAR unul dintre exemplele biblice care atesta acesta

- asa cum dintre evrei s-au alea "o turma" de apostoli care au raspindid mai apoi adevarul (invatatura divina), la fel se va petrece si cu Romania si romani. ce nu intelegi din acest "banal" exemplu si precedent istoric si spiritual ?

- nu se pierd decit cei care nu au urechi de auzit, cei al caror suflet este tern, arid si insipid ... precum solul pietros descris de pilda semanatorului

- recincarnarea nu se face la sfirsitul lumii, ci mereu, si nu numai pe planeta asta, ci in TOT UNIVERSUL. Ar fi si pebibil sa credem ca Dumnezeu a facut atita risipa de energie si timp, sa creeze un asemenea Univers colosal, pt. a "dota" numai o planeta miniscula din galaxia asta.

- la reincarnare se alege un trup asemanator cu cel avut inainte

jamie.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 17 Feb 2004, 04:16 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 17 Feb 2004, 10:53 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Desfranata sta pe 7 munti, insa Vaticanul sta pe o colina (mai e numit a 8-a colina a Romei) si nu intre cele 7 coline.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 17 Feb 2004, 11:07 AM
Mesaj #52


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Pt Thunder:

Ai spus la topicul Despre semnul fiarei ca:
"
Exista doua ipoteze:
1- mireasa este o tara - Romania, iar aici se va afla orasul (cetatea) Noul Ierusalim

2- mireasa e o grupare spiritual (spui tu, sau altii, o biserica), al carui sediu se va infinta intr-un anume loc numit in viitor "Noul Ierusalim".
"

Pe acest topic spui:
"-mireasa lui Dumnezeu pare mai degraba o grupare spirituala, decit o tara sau un popor dar evident ca acea grupare va apartine unui popor, la inceput, asa cum si crestinii au fost la inceput iudei, cuprinzind mai apoi membri din multe alte neamuri de pe suprafata planetei."

Repet intrebarea: S-a schimbar proorocirea sau, tu ti-ai schimbat parerea?


**********************************
Nu va mai bateti capul sa aratati care va fi acea curva.....pentru ca nu suntem noi cei care vom judeca lumea. Nu va jucati su sufletele voastre. Inca o data spun Apocalipsa trebuie sa ne aminteasca de vremea judecatii, de pocainta, de dragoste intre noi. Sa ne salvam unii pe altii cat mai avem timp.

Dragul meu Thunder...orice afirmatie omeneasca, cu de la noi putere este imperfecta, este supusa greselii. Chiar vrei sa il dai jos pe Hristos de pe scaunul de judecata si sa te asezi tu? "Nu judecati, ca sa nu fiti judecati!"
Biblia e scrisa de Sfantul Duh, si nu este minte omeneasca in stare sa o cuprinda. Aici e greseala SolaScripturistilor si a celor care subliniaza Biblia de trec pe partea cealalta. Biblia trebuie citita in stare de rugaciune, in stare de smerenie ca daca ti se pare ca afli ceva s-ar putea sa te "ilumineze cel rau". Daca dupa ce ai citit Biblia incepi sa arati cu degetul spre ceilalti este clar un semn rau.

De aceea Biblia trebuie doar citita, spre intarirea credintei...nu interpretata pentru ca iti risti sufletul. Daca tot te apleci cu pasiune spre toti profetii indieni ma intreb oare ai epuizat Sfintii Parinti crestini cu scrierile si dovezile lor despre cum se traieste Sfanta Scriptura?
***********************************

Acest topic a fost editat de noi: 17 Feb 2004, 11:31 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 17 Feb 2004, 11:37 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
- la reincarnare se alege un trup asemanator cu cel avut inainte

Ntz. Sufletul isi "modeleaza" trupul pe care s-a implementat conform necesitatilor sale de elevare si a experientelor prin care trebuie sa treaca pentru a asimila setul de "lectii" pe care si-a luat obligatia sa le invete intr-o viata. Este evident ca aceste lectii sunt diferite de la o viata la alta, crescand in complexitate si presupunand responsabilitati marite. Deci, pentru scopuri diferite, sufletul foloseste "vehicole" diferite, ok? Asta ca sa nu mai amintesc de necesitatea ca dupa un sir de intrupari ca barbat sa urmeze un sir de intrupari ca femeie, pentru a se invata si lectiile pe care le presupune viata unei femei.

Degeaba vii cu argumente pagane ce in fata mea nu ai nimic si nici in fata multora, poti venii cu cheakrele si cu reincarnarile si zeii ca nu poti schimba nimic.
Primii crestini au acceptat ideea reintruparii pana in 325, cand farsa de la Niceea a anatemizat scrierile lui Origen pentru ca imparatul Iustinian sa "scape" de Papa Vigilius, fortat sa semneze documentul care a fost emis de acest conciliu.

QUOTE

- una dintre aceste "legi" este aceea a continutului energetic al cuvintelor, fie ele scrise sau vorbite. General  vorbind, avem 2+2 directii de manifestare a acestei energii continute de cuvinte.

1 - extrema de jos: energie grosiera, joasa - extrema de sus: energie elevata, inalta
2 - extrema de jos: energie specifica minciuni - extrema de sus: energie specifica adevarului

Ceea ce omiti sa spui (sau nu stii) este ca pe langa mesaj mai conteaza si emisia. Exemplu: La doua mesaje identice, cel care a avut un emitator mai elevat este mai convingator si "te unge la suflet". Mesajul tau este in mare parte adevarat (poate sa-ti confirme orice incepator in ale spiritualitatii) .. dar stii de ce nu prea reusesti sa convingi? Te strica emisa. mad.gif

Revin (cred ca pentru a 10-a oara) cu acest diferentierea este atribut satanic. Daca in urma schimburilor de argumente si informatii diferentele dintre voi se pastreaza sau cresc - asa cum se observa pana acum - inseamna ca ati facut voia lui uratu', indiferent ca sunteti preoti, iluminati, yoghini, crestini etc.
Daca reusiti sa o dati cumva la pace, e gigea.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 17 Feb 2004, 08:32 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (noi @ Feb 17 2004, 11:07 AM)
Nu va mai bateti capul sa aratati care va fi acea curva.....pentru ca nu suntem noi cei care vom judeca lumea.

Ok, viziunea ta. A mea si nu numai a mea, este alta.

In mare masura curva si acolitii ei au putere asupra umanitatii nu prin numarul de adepti si simpatizanti, ci prin forta financiara pe care o are, dar mai ales prin faptul ca minte si manipuleaza umanitatea, prin "alesii" sai, "imparatii acestei lumi".

Principala "arma" impotriva curvei si acolitilor ei este ADEVARUL. Prin aceste actiuni noi nu judecam curva, ci o DEMASCAM. Aflind adevarul, oamenii nu se vor mai lasa pacaliti si manipulati de curva si acolitii ei. O alta modalitate prin care curva are putere este aceea ca actioneaza pe ascuns, pe la spate, prin intermediul unor "papusi", a unor "supusi" docili si meschini. La virf insa se afla o grupare (elita) care actioneaza din umbra prin intermediul curvei si acolitilor ei, iar daca citim atent, vedem ca insasi acesti "elitisti" vor distruge curva, iar asta, (comentariul meu), pt. ca adevarul va trimbita pe intinsul planetei si va fi demascata curva iar elitistii vor face o ultima cacialma, incercind sa dea impresia ca si ei sint de partea umanitatii si "iata, ei eu distrus curva". Voi ajunge cu comentariile si acolo ...

Cei care vor "judeca" curva sint chiar acum si aici printre noi, doar sa se trezeasca ...

QUOTE
Nu va jucati su sufletele voastre.  Inca o data spun  Apocalipsa trebuie sa ne aminteasca de vremea judecatii, de pocainta, de dragoste intre noi.  Sa ne salvam unii pe altii cat mai avem timp. 


- toti se joaca cu sufletele lor, insa unii o fac mai constient deict altii, altii mai inconstient.

- Apocalipsa nu este "vremea judecatii", decit cel mult pt. cei rai, pt. cei limitati, pt. cei care nu vor sa se transforme spiritual ... pt. ceilalti, care vor merita si vor fi deschisi la marile schimbari spirituale care vor urma, aceasta Apocalipsa (REVELATIA, nu pedeapsa ... chiar nu va spune nimic numele asta: REVELATIA ?!) este vestirea luminii si a imparatiei lui Dumnezeu.

- iubirea salveaza, dar acum e nevoie de adevar, oricit de crud ar fi el.

QUOTE
Nu va mai bateti capul sa aratati care va fi acea curva.....pentru ca nu suntem noi cei care vom judeca lumea. 


Dar cine va judeca, cine sint cei care o vor judeca ?

QUOTE

Dragul meu Thunder...orice afirmatie omeneasca, cu de la noi putere este imperfecta, este supusa greselii. Chiar vrei sa il dai jos pe Hristos de pe scaunul de judecata si sa te asezi tu?  "Nu judecati, ca sa nu fiti judecati!" 


- iti doresc sa ajungi sa indragesti persoanele (daca vrei neaparat si pe mine ... e ok), si sa nu spui doar din gura "dragul meu". Sincer ...

- nu e vorba de imperfectiunea puterii, ci de puterea de discernere care sa te ajuta sa-ti folosesti puterea in mod divin integrat in voia divina.

- nimeni nu il da jos pe IIsus de pe scaun, dar El insusi se va da ... si ii va ceda locul celui ce ii va urma ...

- cine trebuie sa isi asume acest rol de judecator, asa cum intr-o turma exista si oi, magari, capre etc ... dar mai exista si ciini. smile.gif

QUOTE
Biblia e scrisa de Sfantul Duh, si nu este minte omeneasca in stare sa o cuprinda. Aici e greseala SolaScripturistilor si a celor care subliniaza Biblia de trec pe partea cealalta. Biblia trebuie citita in stare de rugaciune, in stare de smerenie ca daca ti se pare ca afli ceva s-ar putea sa te "ilumineze cel rau".  Daca dupa ce ai citit Biblia incepi sa arati cu degetul spre ceilalti este clar un semn rau.


- ba exista minti oamenesti care o cuprind, fie si partial
- nu ai nevoie de zeci sau sute de rugaciuni ... insa biblia prezinta si anumite adevaruri care trebuie intelese, aplicate si urmate.
- dupa ce vezi lumina, nu mai poti pactiza cu intunericul, cu minciuna ... si daca nu ai puterea sa le elimini, macar sa le arati cu degetul, adica sa le demasti

QUOTE
De aceea Biblia trebuie doar citita, spre intarirea credintei...nu interpretata pentru ca iti risti sufletul. Daca tot te apleci cu pasiune spre toti profetii indieni ma intreb oare ai epuizat Sfintii Parinti crestini cu scrierile si dovezile lor despre cum se traieste Sfanta Scriptura?


- lasa, nu-ti face griji pt. mine, e "riscul" meu. smile.gif
- acel profet indian este printre altele si crestin, ai uitat ?
- deocamdata nu am ajuns la niste texte cu adevarat inspirate divin ale unor asa zisi "sfinti parinti". Imi sint mult mai eficiente si divin inspirate textele biblice si cele conexe cu acestea, iar in cee ce priveste comentarile, interpretarile si deductiile urmaresc sa fac acele conexiuni inteligente care sa desluseasca noi informatii in acesta directie
- sincer, nu ma intereseaza cum au trait "sfintii parinti" scriptura, ci cum traieste (simte) un Fiu al lui Dumnezeu pe Dumnezeu, si cum se integreaza el in voia si armonia divina.

Daca crezi ca sint in eroare ... roaga-te pt. mine. tongue.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 18 Feb 2004, 12:10 AM
Mesaj #55


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Hei Thunder,intai am avut senzatia ca doar esti putin antagonist fata de credinciosii traditionali,pe urma am banuit ca pe mine ma folosesti ca sa ridic la plasa iar acum vad ca de fapt orice minge iti e servita de oricine tu tot marchezi,ceea ce inseamna ca esti un jucator - liga profesionista cumva?Pentru ca tot am luat-o pe aratura as intreba gazda hanului daca tehnic e posibil ca aceiasi persoana pe aceiasi masina sa se inscrie cu doua "nume" diferite si sa converseze cu sine de mai mare dragu!Pentru ca sa ma afund de tot in porumb vreau sa va spun altceva:am vazut ca mai toti impingeti in Thunder - da nici el nu se lasa mai prejos - ca si cum ar fi pe o cale gresita si ati vrea sa-l intoarceti.Plecand de la aceasta premisa,sa zicem ca cineva la cere ti se grabeste sa inghita "cele 7 cupe ale maniei Lui" si vrei sa il ajuti sa scape atunci trebuie evaluata foarte atent situatia pentru ca demersul sa aiba vreo speranta de reusita.Ipotetic sa zicem ca "victima"ar fi Thunder;drumul unui asemenea om este ca al unui bolovan rostogolindu-se la vale,din ce in ce prinde viteza,e tot mai "puternic" si nu poate fi razbit de nimeni;trebuie rabdare si atentie pentru ca la un moment dat,inevitabil inertia lui scade,miscarea i se incetineste (ideal este cand chiar se opreste) pentru ca ceea ce il "alimenteaza",cum a spus si Thunetul insusi,sunt noi texte,noi relevatii,alte apocalise,referinte,corespondente,legaturi si contacte,iar astea merg crescand pana ce stagneaza apoi se mai si imputineaza,ba poate chiar da de fundu sacului - ceea ce e iar improbabil - dar atunci e momentul potrivit,clipa de "deruta" cand 'bolovanul" poate fi carmit spre o alta directie,asta daca el vrea si dace "terenul" o permite pentru ca daca o faci cand nu trebuie iti epuizezi absolut toate resursele ca una ca asta ca si mantuirea,e doar o data;precizez ca nu mi se pare deloc ca asta ar fi cazul cu Thunder,el inca are destula "Strike" indiferent incotro e drumul lui..Ca sa pun capac la toate (sper sa nu primesc un ordin de evacuare pentru asta din partea responsabilului de scara) am sa va povestesc scurt ce mi s-a intamplat in urma cu cativa ani:imi vedem de treaba mea intr-o biserica pana ce un baiat a intrat in vorba cu mine si ajunge de-mi relateaza tot nedumerit ce vazuse cu ceva timp inainte,era intr-o seara,noapte,vorbea cu niste prieteni si uitandu-se pe cer a vazut luna inconjurata de tricolor,de o banda tricolora;s-a tot uitat,nu era refractie sau ceva,nu-mi mai amintesc daca i-a interogat si pe ceilalti sau nu,oricum m-a intrebat ce-ar putea fi,am ridicat din umeri si nici n-am luat in seama;dupa alte vorbe imi mai povesteste alta "experienta",petrecuta ulterior,parca chiar a doua zi dupa aia,ca a trecut prin Cismigiu si iata ca era o femeie imbracata special - poate in alb,am uitat mult ca n-am dat importanta - care vorbea cam despre ceea ce vorbeste Thunder,adica Romania va fi cea mai si cel mai...un fel de buricu pamantului,m-a intrebat ce cred si iar nu mai stiu ce-am spus,oricum nimic serios;abia dupa mai mult timp am stiut clar despre ce a fost vorba,da de unde sa-l iau sa-i spun si oare ce folos ar fi avut:i s-a arata o vedenie speciala copilului,pentru ca a vazut-o cu ochii deschisi,o revelatie poate,in care era avertizat cumva,pregatit e cuvantul nimerit,intarit dinainte prin acea atingere ca sa faca fata la ceea ce evident l-a impresionat puternic,anume persoana si/sau mesajul cum ca tara lui (implicit el) va fi o mare valoare,o suprema valoare = Luna de pe Cer!;nu am informatii dar banuiala mea este ca pretutindeni sunt ipoteze de genul asta cum de pilda scrisoarea aia cu sfantu Anton circula inca de atatia ani si nu doar pe plaiurile mioritice.Macar o vorba sa fie si la subiect,anume interpretarea unor cuvinte din Apocalipsa este cu adevarat fundamentala,iar prin interpretare trebuie sa se citeasca implinire;de pilda: "Cine e nedrept sa nedreptateasca inainte.Cine e spurcat,sa se spurce inca.Cine este sfant,sa se sfinteasca inca.Iata vin curand si plata mea este cu Mine,ca sa dau fiecaruia,dupa cum este fapta lui.""Amin!Vino,Doamne Isuse!"


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Feb 2004, 04:21 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (geriA3e @ Feb 18 2004, 12:10 AM)
Hei Thunder,intai am avut senzatia ca doar esti putin antagonist fata de credinciosii traditionali,pe urma am banuit ca pe mine ma folosesti ca sa ridic la plasa iar acum vad ca de fapt orice minge iti e servita de oricine tu tot marchezi,ceea ce inseamna ca esti un jucator - liga profesionista cumva?

Ai vorbit mult, ai incercat sa expui viziunea ta, dar adevarul nu l-ai atins decit pe ici pe locuri, in parti neesentiale si fara o constientizare "adinca" a lor.

In ceea ce ma priveste nu pot sa spun decit ca ai atins citeva idei esentiale, dar mie greu sa spun daca a fost vorba de inspiratie, rationament sau pur si simplu o banala nimereala. Oricum nu conteaza, eu nu urmaresc sa ating neaparat numai mintile celor ce ne citesc, ci in special sufletele. Mintii ma adresez cu ratiune, logica si argumente, sufletului ma "adresez" cu o alta "argumentatie". Nu mai intind vorba in directia asta, fiecare va vedea in viitor cine ce si cum sint ... acum insa, aici, ne vom apleca asupra Apocalipsei si a modului in care eu voi interactiona cu textul sau.

- Da, sint "jucator profesionist" si marchez "tot ce misca".
- Dumnezeu ii pune ep cei din jur sa ridice mingea la fileu ... iar eu "marchez". Greu de spus cu cine fac echipa ... cu voi sau cu Dumnezeu ... sau cu totii. smile.gif)

Cert e ca de cistigat vor avea cei cu inima si sufletul deschid, nu cei cu mintea inchisa si cu atitudine dogmatica.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Feb 2004, 05:22 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RZA @ Feb 17 2004, 11:37 AM)
QUOTE
- la reincarnare se alege un trup asemanator cu cel avut inainte

Ntz. Sufletul isi "modeleaza" trupul pe care s-a implementat conform necesitatilor sale de elevare si a experientelor prin care trebuie sa treaca pentru a asimila setul de "lectii" pe care si-a luat obligatia sa le invete intr-o viata. Este evident ca aceste lectii sunt diferite de la o viata la alta, crescand in complexitate si presupunand responsabilitati marite. Deci, pentru scopuri diferite, sufletul foloseste "vehicole" diferite, ok? Asta ca sa nu mai amintesc de necesitatea ca dupa un sir de intrupari ca barbat sa urmeze un sir de intrupari ca femeie, pentru a se invata si lectiile pe care le presupune viata unei femei.

Deviem de la subiect, si asta tot lucrarea satanei este. El doreste devierea de la acest subiect: comantarii la Apocalipsa, caci nu doreste sa se afle adevaruri despre el si acolitii lui, dar nici despre cel/cei care vor aduce "sfirsitul" imparatiei lui pe Pamint.

Pe scurt:

- la nivel general, da, corpul va suferi mai multe schimbari, dar la nivel particular, de la incarnare la alta, sufletul va "adopta" o forma fizica asemanatoare celei anterioare, indiferent daca va fi femeie sau barbat. Eu personal am vazut asemanari izbitoare la unele fiinte nascute (incarnate) acum in planul fizic, care seamana "zdrobitor" de mult cu o incarnare trecuta a lor. Pare socanta aceasta afirmatie, si sincer sa fiu este pt. prima data cind fac o astfel de afirmatie in "public", iar ea presupune o anume intuitie si inspiratie, apoi o "banala" comparare a pozelor celor "doi", cel din viata de acum, si cel din viata anterioara, caruia i s-au pastrat evident una sau mai multe poze. Cunosc o situatie concreta, in care o animita persoana, a luat o poza de pe net, a tiparit-o pe un format A4, si i-a aratat-o mamei sale ... si chiar inainte de a intoarce poza sa i-o arate, mama sa a "intuit" ca e vorba de acea persoana, iar cind i-a si aratat-o, a confirmat cu mina pe inima ca e vorba de "odrasla" sa. Eu personal am ramas socat cind am auzit aceasta intimplare, dar studiind poza aceea si cu poza actuala a persoanei nu am putut sa nu vad asemanarile "zdrobitoare". Mama respectiva a ramas convinsa ca e vorba de odrasla sa, pina in momentul in care i s-a spus ca de fapt e altcineva. Si nu e singurul caz intilnit, ba chiar si situatii in care intr-o viata anterioara un spirit a fost intrupat in barbat, iar acum este femeie ... dar forma fetei, parul, nasul, trasaturile fetei si mai ales OCHII, s-au pastrat aproape "nealterati". Unii vor spune: "o intimplare, o asemanare ... " ... dar cred ca unii dintre voi stiu deja ca intuitia si flerul unei mame nu se inseala cind e vorba de odrasla sa, pt. ca e vorba de o "cunoastere" la nivel de suflet, nu de minte sau cunoastere vizuala.

Dincolo de asta, puteti sa luati drept un alt SF aceasta relatare.

QUOTE

Degeaba vii cu argumente pagane ce in fata mea nu ai nimic si nici in fata multora, poti venii cu cheakrele si cu reincarnarile si zeii ca nu poti schimba nimic.
Primii crestini au acceptat ideea reintruparii pana in 325, cand farsa de la Niceea a anatemizat scrierile lui Origen pentru ca imparatul Iustinian sa "scape" de Papa Vigilius, fortat sa semneze documentul care a fost emis de acest conciliu.


Adevarat ...

QUOTE
QUOTE


- una dintre aceste "legi" este aceea a continutului energetic al cuvintelor, fie ele scrise sau vorbite. General  vorbind, avem 2+2 directii de manifestare a acestei energii continute de cuvinte.

1 - extrema de jos: energie grosiera, joasa - extrema de sus: energie elevata, inalta
2 - extrema de jos: energie specifica minciuni - extrema de sus: energie specifica adevarului


Ceea ce omiti sa spui (sau nu stii) este ca pe langa mesaj mai conteaza si emisia. Exemplu: La doua mesaje identice, cel care a avut un emitator mai elevat este mai convingator si "te unge la suflet". Mesajul tau este in mare parte adevarat (poate sa-ti confirme orice incepator in ale spiritualitatii) .. dar stii de ce nu prea reusesti sa convingi? Te strica emisa.


- stiu despre ce vorbesti, si cunosc atit dpdv teoretic de spui, cit si practic, dar nu este cazul sa ma extind in aceste "detalii tehnice". Sirul prezinta un alt topic, nu acesta al energiilor de diferite tipuri si forme de manifestare. Am amintit doar in treacat si f. f. pe scurt de aceste aspecte in conxiune cu subietul topicului.

- pe un om il unge la suflet "pupatul in fund". pe altul il unge fermitatea in manifestare si cuvintare. pe altul il unge aspectul tehnic si didactic in care sint prezentate lucrurile oculte. pe altul il unge modul inteligent in care sint expuse ideile si analogiile dintre teorii si realitatile descrise. pe altul ii unge stilul "poetic" de a scrie. pe altul stilul "religios" in care se vorbeste ... samd. "Cite bordeie, atite obiceie..." ... iar eu am "personalitatea" mea, manifestarea mea ... nu a tuturor celorlalti.

- lui Iisus nu i se poate reprosa ca nu vorbea intr-un mod divin, ca nu avea "emisie" buna, "ungatoare" ... si cu toate acestea farseii, si in general oamenii cu mintea ingusta si limitata si cu inima si sufletul inchis, nu au fost "atinsi" de divina vorbire a lui Iisus. E ceva asemanator cu ideea: "uleiul si apa nu se pot amesteca".

- ma bucura faptul ca sint si altii constienti de aceasta incarcatura diferita a cuvintului, chiar si aici pe net prezenta (in aceste tipuri de manifestari, aceste texte-mesaje), dar mai e si partea practica care trebuie pusa in actiune. Mai concret, sa simti (de-modulezi) aceasta emisie (incarcatura) personala a celui care scrie (vorbeste). Si daca tot ai adus vorba de asta, amintesc si faptul ca un adevarat initiat, o fiinta cu o anumita trezire spirituala aparte, cu o anumita forta launtrica aparte, poate sa-si "incarce" la VOINTA aceste mesaje (texte) ale sale ... pe care un neinitiat, le incarca doar cu ceea ce traieste el in momentele in care scrie mesajul, si astfel, cind "citesti" un mesaj, simti ceea ce traia launtric cel care a scris mesajul. In faze mai avansate cititorul initiat poate chiar sa empatizeze cu persoana care a scris un mesaj, si sa se formeze un "tunel de legatura" intre sufletele si spiritele celor doi, cititorul si scritorul, receptorul si emitatorul, si in felul asta poti "cunoaste" un om, un suflet ... sau macar sa ai o anumita "intuitie" vis a vis de acela de dincolo de mesaj. In felul asta va puteti explica acum de ce simtiti in anumite momente, atractii sau repulsii fata de unii cititori sau altii, aproape indiferent ce scriu ei. Fiecare fiinta are o anume "matrice" a lui personala, inconfundabila, o anume personalitate cosmica, pe care NUMAI el o are in aceasta Creatie a lui Dumnezeu. Mai pot fi asemanatoare, dar identica nu poate fi. Exista chiar diferite tipologii de suflete, de oameni, de fiinte, care prezinta un anume "filon" specific tipologiei lor (tipologiile zodiacale de ex este o astfel de impartire). La nivel cosmic, faceti analogia de ex. cu tipologile de ingeri, "impartiti" in 3 (nivele) ori 3 (tipuri) de ingeri si de ierarhii angelice.

- in ceea ce ma priveste, cit si "emisia" mea, afla ca ea nu este mereu aceiasi, chiar daca as aborda atitudine si fraze asemanatoare sau identice. Daca ea atrage sau respinge pe cineva, ramine de vazut de ce natura este aceasta atractie sau respingere. Amintesc doar de situatiile urmatoare:

- fariseii (fanatici si habotnicii vremurilor de acum 2000 de ani), carturarii (docti si semidoctii vremurilor de acum 2000 de ani) au acelasi "aluat" cu cel al celor din vremurile noastre, motiv pt. care atitudinile si manifestarile lor sint atit de asemanatoare, indiferent de epocile care ii despart. Tipologia lor este caracterizata de: ingustimea mintii, conservatorism, inchidere sufleteasca, orgoliu exacerbat, mania "superioritatii", etc. Din acest motiv, ei vor avea tendinta spontana sa aibe repulsie fata de adevarurile divine, de adevarurile revelate, de fiintele (partial sau total) trezite spiritual, samd.

- atractia in cazul opus acestor farisei, este datorata trezirii sau cautarii sincere a sufletului ... o cautare mai mult cu inima si nu numai cu mintea. Nu ma refer aici la o manifestarea credulitatii (lipsei de inteligenta si discernamint), ci la o intuitie a sufletului.

QUOTE
Revin (cred ca pentru a 10-a oara) cu acest diferentierea este atribut satanic. Daca in urma schimburilor de argumente si informatii diferentele dintre voi se pastreaza sau cresc - asa cum se observa pana acum - inseamna ca ati facut voia lui uratu', indiferent ca sunteti preoti, iluminati, yoghini, crestini etc. 
Daca reusiti sa o dati cumva la pace, e gigea.


- uleiul se diferentiaza de apa, oricit ai dori sa le unesti ... si la fel lumina de diferentiaza de intuneric, adevarul de minciuna, autenticul de fals (eroare, aberatie etc)
- adevarul nu aduce pace in grupurile de oameni, minciuna, complacerea, compromisurile si manipularea insa o aduce, dar aceea nu e o adevarata "pace", ci o adormire a spiritului. Daca Iisus nu a adus pace, ci sabia ... cum crezi ca am putea noi sa aducem acea "pace" de care vorbesti ? Crezi ca sintem mai "mari si mai tari" ca Iisus ?

PS. Eu zic sa ne deplasam mai putin de la subiectul topicului ... dar sper ca aceste noi idei sa aduca o mai mare lumina in ceea ce priveste aceste comentarii si reactile pe care le trezesc aceasta actiune.



--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Feb 2004, 05:53 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (noi @ Feb 17 2004, 11:07 AM)


QUOTE
Buna Thunder!

Trec peste ironiile tale,  dar nu pot sa trec peste "ciorba de idei"  inevitabila unor postari destul de lungi. Sa fiu bine inteles: nu e nici o acuza si nici o ironie. Stii tu eu sunt mai prost si nu ajung la inaltimea ideilor spuse de tine.


- am raspuns la anumite ironii, cu citeva ironii pe tematica expusa. Am preferat o atitudine ironica la reactiile violente si rautacioase si cu tendinte habotnice ale unor colegi de forum.

- daca vei citi atent Biblia, vei vedea ca ea contine mult mult mult mai multe "ciorbe de idei" si ca este destul de lunga pt. ca unora sa li se taie cheful sa o citesca pe toata, sau sa incerce sa inteleaga ceva din ce citesc ...

- nu stiu cit de prost esti, dar oricum asta e problema ta. smile.gif

- nu la inaltime ideilor mele trebuie sa ajungi, ci la ale Evangheliilor. Eu doar am inceput sa prezint in mod modest o anumita intelegere (comentariu) la aceste texte sacre. Ideea de comentarii sint ca un fel de intermediere intre lumea profana si lumea divina. Daca am reusit sau nu sa intermediez aceasta ... e o problema ce tine de un anume subiectivism cind oamenii vor "judeca" aceste comentarii. Obiectiv vorbind, numai o fiinta trezita spiritual poate spune cu adevarat cit de reale sau cit de aproape de adevar sint ele. Daca te simti o astfel de persoana, e bine sa arati si sa contra-argumentezi si altora aceste idei si sa le arati adevarul acolo unde eu nu il prezint, sau sa intaresti cuvintele mele unde ele exprima adevarul.

- de felul meu "postez lung" ... fie pt. ca am ce zice, fie pt. ca imi place vorba lunga ... fie pt. ca, in acest fel, imi "ocultez" propriile "revelatii". hh.gif

QUOTE
Pe acest topic spui:

"- mireasa lui Dumnezeu pare mai degraba o grupare spirituala, decit o tara sau un popor, dar evident ca acea grupare va apartine unui popor, la inceput, asa cum si crestinii au fost la inceput iudei, cuprinzind mai apoi membri din multe alte neamuri de pe suprafata planetei."

S-a schimbar proorocirea sau, tu ti-ai schimbat parerea? 
Sa iti amintesc cum radeai  cand cineva spunea ca Mireasa lui Hristos este o grupare nu o tara?


QUOTE

Ai spus la topicul Despre semnul fiarei ca:
"
Exista doua ipoteze:
1- mireasa este o tara - Romania, iar aici se va afla orasul (cetatea) Noul Ierusalim

2- mireasa e o grupare spiritual (spui tu, sau altii, o biserica), al carui sediu se va infinta intr-un anume loc numit in viitor "Noul Ierusalim"."


Da, pt. ca am vrut sa incit pe cei interesati de subiect la discutie, dar sa nu le si induc din start ideea la care am ajuns eu, ci doar sa las citeva idei ... sa se inteleaga, sa las un fir ... de care mai apoi cei atrasi sa se "agate" de el si sa caute, sa doreasca mai mult. Se spune ca asta de a plictisi, e sa spui totul. E suficient ca va plictisesc cu posturile mele lungi ... smile.gif

QUOTE
Eu spuneam ca mireasa lui Hristos este o grupare (Biserica) , si tu spuneai ca e o tara.


Vezi in ce context am prezentat acele afirmatii. Totul are o legatura si o insiruire logica.

QUOTE
Pe acest topic spui:

"- mireasa lui Dumnezeu pare mai degraba o grupare spirituala, decit o tara sau un popor, dar evident ca acea grupare va apartine unui popor, la inceput, asa cum si crestinii au fost la inceput iudei, cuprinzind mai apoi membri din multe alte neamuri de pe suprafata planetei."

S-a schimbar proorocirea sau, tu ti-ai schimbat parerea?
Sa iti amintesc cum radeai  cand cineva spunea ca Mireasa lui Hristos este o grupare nu o tara?


Am precizat deja cum vad eu situatia. Este sau a fost poporul evreu poporul ales ? Da ! De ce .. caci ei l-au ucis pe Iisus.

Iata de ce: in acest popor s-a nascut Iisus si o mare parte din discipoli Sai, si ei la fel ca si Iisus, veniti (incarnati) cu misiunea sfinta de a ajuta umanitatea, pe fratii lor mai "mici". Chiar daca ei au avut functii si preocupari lumesti (pescari, pastori, vamesi, curve etc) inainte sa vina Iisus, dupa ce l-au intilnit pe Acesta si au avut acces la invatatura Lui, la adevarurile divine, elevate, fiinta lor s-a transformat, si au devenit alaturi de Iisus, "iluminatori" ai luminii divine, intermediari ai adevarului divin. In felul acesta, din rindul poporului evreu s-a "nascut" matca spirituala care a impinzit mai apoi planeta cu invatatura divina, in tara lui Israel ... si nu intimplator a fost ales acel popor si acea zona geografica (tara).

In mod asemanator se vor produce evenimentele si cu poporul roman si Romania.

Mireasa lui Iisus, sau asa zisa "femeie frumoasa" din Apocalipsa este o grupare spirituala, in interiorul careia se vor gasi mari spirite divine ale acestei planeta dar si din intreaga Manifestare, venite (incarnate) special pt. a indeplini alaturi de Iisus si "Cuvintul lui Dumnezeu" (copilul care va imparati lumea cu toiagul de fier). Si ca sa anticipez putin comentariile viitoare, fac urmatoare referire:

1. In cer s-a aratat apoi un semn mare: a aparut o femeie foarte frumoasa invaluita intr-o lumina alb stralucitoare ca
soarele, care avea luna sub picioare si cu o cununa de douasprezece stele pe cap.


Posibile doua situatii:
- cele 12 stele sint incarnarile celor 12 apostoli ai lui Iisus
- cele 12 stele sint o analogie a integrarii plenare a acestei grupari in sfera zodiacala care implineste in mod tainic intreaga Manifestare (Creatie), acoperind toate planurile Creatiei. Nu intimplator si Noul Ierusalim are (va avea) 12 porti, fiecare cu o "impodobire" specifica zodilor, care la nivel glogal, insumeaza in mod tainic "matricea" celor 12 principii ale Creatiei.

O alta interpretare a fi, acea in care sint integrate cele doua situatii, in sensul ca fiecare dintre acesti apostoli intrupeaza matricea fiecarei zodii, fiecarui plan al Manifestarii, ca si conducatori si coordonatori ai acestor planuri cosmice, manifestate in planul fizic prin acesti 12 avatari divini ai acestor "quintesente" ale Universului.

Acum poate se intelege mai bine cine cum si de ce poporul roman este un popor ales, iar Romania este o tara aleasa ... avind in vedere "musafirii" veniti la "masa" lor.

Acest topic a fost editat de thunder: 18 Feb 2004, 06:03 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Feb 2004, 06:29 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Si cum tentatia e mare, si unii nu se pot abtine, isi incalca promisiunile si imi confirma "intuitiile". smile.gif)

QUOTE
QUOTE
QUOTE  ro
- Iata ca unii se incumeta sa o interpreteze, 


Si pot sa stiu unde esti preot? ce cult? - din afirmatia ta deduc ce s-ar putea sa fii preot.


Era oare Petru preot ? Era un pescar .. care odata trezit de lumina divina, a devenit "pescar de oameni". El si nu numai el, si ceilalti apostoli, au aratat oamenilor adevarul si au "comentat" afirmatiile lui Iisus.

QUOTE
Desfranata sta pe 7 munti, insa Vaticanul sta pe o colina (mai e numit a 8-a colina a Romei) si nicidecum intre cele 7 dealuri (nu munti).


Au avut grija acolitii satanei sa gaseasca "diferentieri" pt. a nu fi atit de evidenta trimiterea la "curva". smile.gif

QUOTE
Acea defranata beata de sangele martirilor era Roma cand omora pe crestini al caror sange curgea pe strazile orasului, insa a cazut si chiar toti imparatii acele lumi spuneau "Vai a cazur Roma, Roma cea mare".


Este aberanta aceasta ideea cu Roma si Imperiul roman din mai multe motive.

- Roma NU conducea planeta, ci o mica mica parte din ea.
- Roma a simbolizat cindva ideea de conducator planetar, dar la nivel redus. Curva biblia conduce intreaga planeta, mortiv pt. care i se spune: "Roma cea mare", pt. ca acum "conducatoarea planetei" are o intindere mare, practic acopera aproape intreaga planeta.
- Nu sint definiti cei "doi maslini" in acea vreme a imperiului roman, si nici vreo lupta de genul Armaghedonului.
- Iisus nu a aparut in finalul luptei dintre fiara si cei doi maslini, ei nu au "murit" si urcat la cer .. si nu au inviat in glorie, precum Iisus si cum este descris in Apocalipsa ca se va petrece.

3. Voi da putere si inspiratie celor doi martori ai mei ca sa prooroceasca, imbracati in saci, o mie doua sute sase zeci (1260) de zile.

4. Acestia sunt cei doi maslini si cele doua sfesnice, care stau inaintea Domnului pamantului .

5. Daca umbra cineva sa le faca rau, le iese din gura un foc, care mistuie pe vrajmasii lor; si daca vrea cineva sa le faca rau, acela trebuie sa piara in felul acesta.

6. Ei au mare putere de la Dumnezeu si pot chiar sa inchida cerul cand vor, ca sa nu cada ploaie in zilele proorociei lor; si ei au de asemenea o mare putere de la Dumnezeu si pot ca sa prefaca apele in sange si de asemenea ei pot sa loveasca pamantul cu orice fel de urgie, oridecateori vor voi.

7. Cand isi vor ispravi marturisirea (misiunea lor Dumnezeiasca) lor, fiara cea rea (SATANA) care se va ridica din Adanc, va face razboi cu ei, ii va birui si-i va omori.

8. Si trupurile lor moarte vor zacea in piata cetatii celei mari, care, in inteles duhovnicesc, se cheama "Sodoma" si "Egipt", unde a fost rastignit si Domnul lor .

11. Dar iata ca un mare MIRACOL DUMNEZEIESC s-a facut dupa cele trei zile si jumatate, cand duhul de viata venit de la Dumnezeu a intrat din nou in ei si atunci ei s-au ridicat nevatamati in picioare, si o mare frica i-a apucat fulgerator pe toti cei ce i-au vazut atunci INVIATI prin puterea lui DUMNEZEU.

12. Si au auzit apoi din cer un glas tare care le zicea: "Suiti-va aici!" Si ei s-au suit dupa aceea intr-un nor in cer; iar vrajmasii lor ingroziti de acest MIRACOL i-au vazut.



QUOTE
E mult prea greu de intepretat ce e acolo, ne dam cu parerea la ce pare a fi mai usor si poate ne inselam chiar si atunci.


Daca ti se pare greu, abtine-te sa faci comentarii, deasemenea si comentarii la comentarii. tongue.gif

Succes !

Acest topic a fost editat de thunder: 18 Feb 2004, 05:41 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 18 Feb 2004, 11:51 PM
Mesaj #60


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



E ceva adevarat in ceea ce ati adus in discutie,anume puterea de transmitere a cuvantului unei persoane:exista aceasta putere in unii,forta cu care isi proiecteaza "vorba" poate sa penetreze pana la chiar a treia veriga,adica o spune unuia care o spune altuia care o povesteste celui de-al treilea iar daca vreunul dintre ei este cel care avea nevoie s-o primeasca ea isi face treaba,insa uite cum viermele literer avanseaza lucrurile si mai adauga la aceasta cum ca vector ar fi si mesajul scris pe vreun suport altul decat omul viu (un fel de "Areopag" virtual intr-un anume Han de pilda),dar nu,astea n-au nici un efect,cuvintele Fiului redate noua sunt cea mai buna dovada,nimeni citind sau ascultand nu receptioneaza nimic din ce au primit cei prezenti cand El le-a rostit,altfel poate macar ar fi mai putine interpretari ale Apocalipsei daca noi am avea ceea ce avea Ioan de fapt si nu doar o biata schita a constructiilor reale;astea nu le spun ca sa contrazic pe cineva pentru ca daca era asa mie mi-ar fi fost tare de folos asta da nu asa functioneaza,e nevoie cum se spune de "punerea mainilor";se mai fac si lucrari la distanta dar mult mai slabe si mai rare.Mai vreau sa "comentez" ceva despre Apocalipsa.Iubesc cartea.Ceea ce se cauta de multe secole sa se faca din ea e...oricum,vreau sa zic ca inainte sa cunosc lucrurile am luat si eu destule plase dar acum stiu ca nu are sens acest tip de efort pentru ca nu are finalitate,pentru ca nici nu ar fi posibil;cineva glumea ca nu trebuie sa fi gaina ca sa poti aprecia o omleta dar aici sa discuti despre vedenii cand doar ai auzit despre asta marginal e cel putin hazardat;daca cineva a vazut vreo vedenie poate sa aprecieze cat de cat ce spun:Apocalipsa cuprinde mai multe vedeniii doar pentru simplul fapt ca e prea lunga,are prea multe detalii si fizic vorbind nu le poate cineva tine minte pe toate,indiferent cat l-ar impresiona,pentru ca a doua zi sa le puna pe hartie atat de ordonat si limpede;apoi mai este scopul vedeniilor,v-am intrebat daca stie cineva care le e functionalitatea si nimeni n-a zis nimic; parerea generala pare sa fie ca ele vestesc viitorul - in special pe ala sumbru - mai incercati si altceva ca nu asta e in primul rand;aud?;ar mai fi elementul trecut cu vederea numit omul,toti sar la text dar ignora pe Ioan,pare sa va fie implicit clar ca el a fost doar un releu,da nici raspunsul asta nu e intreg,deci ce rol are el aici?;am mai intrebat daca stie cineva unde Pavel (insusi) relateaza,folosind tot imagini din regnul animal,o cunoastere a sa legata de viitor,o vedenie care i-a fost data cu acelas scop ca si Apocalipsa data lui Ioan;ridic miza intreband daca cineva stie inca o vedenie de pe paginile Vechiului Testament,tot o "vestire" a viitorului unde e foarte limpede rostul acestor revelatii.Ei,discuta cineva si altceva dacat materializare si iar materie in legatura cu o vedenie?Astept provincia.


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 19 Feb 2004, 02:27 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



APOCALIPSA LUI IOAN - comentarii - partea 2-a

Aceasta parte contine mai putine "comentarii" din partea mea, dar o expun pt. a avea o continuare a textului Apocalipsei. Pasajele scrise de mine sint cu bold si subliniate, cele completate de "traducatorul" textului sint doar cu bold


II.
1. Ingerului calauzitor al bisericii din Efes scrie-i:

"Iata ce zice acum Cel ce tine cele sapte stele de lumina in mana dreapta si care, totodata, este Cel ce umbla neincetat prin mijlocul celor sapte lumini ca niste sfesnice de aur:

2. "Stiu toate faptele tale, toata osteneala ta si cunosc rabdarea ta si stiu ca nu poti suferi pe cei rai; ca i-ai pus asa cum trebuie la incercare [PROBA INITIATICA necesara pentru selectarea celor cu adevarat ALESI n.t.] pe cei ce doar zic ca sunt apostolii lui DUMNEZEU si in realitate nu sunt, si i-ai gasit mincinosi.

3. Stiu ca ai mare rabdare, ca ai suferit din pricina Numelui Meu, si ca n-ai obosit.

4. Dar ce am impotriva ta si de aceea trebuie sa te dojenesc, este ca ti-ai parasit (abandonat si micsorat) dragostea dintai cea puternica.

5. Adu-ti dar cat mai repede aminte unde erai inainte si de unde ai cazut; pocaieste-te si intoarce-te la faptele tale dintai. Altfel, prin puterea pe care o am, voi face sa ti se ia lumina de la sfesnic din locul ei, daca nu te pocaiesti cat mai repede.

6. Ai insa lucrul acesta bun: ca deja ti-ai dat seama de faptele rele ale Nicolaitilor, pe care si Eu le consider rele."

7. Cine are urechi, sa asculte cu luare aminte ce zice Bisericilor Duhul: "Celui ce va birui cat mai curand, ii voi da sa manance in vesnicie din pomul vietii, care este in raiul lui Dumnezeu".

8. Ingerului calauzitor al Bisericii din Smirna scrie-i:

"Iata ce zice Cel dintai si Cel de pe urma, Cel ce a murit si apoi a inviat:

9. "Stiu necazul tau si cunosc saracia ta (fiindca tu doar in Spirit esti bogat), si stiu de asemenea batjocurile ce se revarsa asupra ta din partea celor ce doar zic ca sunt Iudei si in realitate nu sunt, fiindca acum ei sunt o sinagoga a Satanei.

10. Nu te teme nicidecum de tot ce urmeaza sa suferi. Iata ca in curand diavolul are sa faca sa fie aruncati in temnita unii dintre voi, ca astfel sa va incerce taria credintei in DUMNEZEU. Si sa stii ca veti avea un necaz mare ce va dura zece zile. Fii neabatut credincios lui DUMNEZEU pana la moarte, si-ti voi da cununa vietii vesnice a lui DUMNEZEU."

11. Cine are urechi, sa asculte cu luare aminte ce zice Bisericilor Duhul: "Cel ce va birui cat mai curand, deloc nu va fi vatamat de cea de a doua moarte".

12. Ingerului calauzitor al Bisericii din Pergam scrie-i:

"Iata ce zice Cel ce are discernamantul precum sabia ascutita cu doua taisuri:

13. "Stiu unde locuiesti si cunosc ca esti acolo unde in aceasta lume este scaunul (FOCARUL) de domnie al Satanei. Tu tii la loc de cinste Numele Meu si n-ai lepadat deloc credinta Mea nici chiar in zilele acelea cand Antipa, martorul Meu cel credincios, a fost ucis la voi, acolo unde in unii locuieste si se manifesta Satana.

14. Dar am ceva impotriva ta sa-ti reprosez. Tu ai acolo niste oameni care tin si cred in invatatura cea rea si ratacitoare a lui Balaam, care a l-a inspirat si a invatat pe Balac sa puna o piatra de poticnire inaintea copiilor lui Israel, facandu-i ca sa manance (sa se hraneasca) din lucrurile [energiile subtile joase n.t.] jertfite (care sunt specifice) idolilor si sa se dedea la curvie.

15. Tot asa, si tu ai cativa care, de asemenea, tin invatatura cea rea a Nicolaitilor, pe care Eu o consider rea.

16. Pocaieste-te dar cat mai repede. Ca sa fii drept si sa ramai alaturi de Mine atunci cand voi veni la tine curand si Ma voi razboi cu ei cu sabia de lumina a gurii Mele."

17. Cine are urechi, sa asculte cu luare aminte ce zice Bisericilor Duhul: "Celui ce va birui cat mai curand, ii voi da sa manance in vesnicie din mana [ENERGIA DIVINA n.t.] cea ascunsa, si-i voi da o piatra alba; si prin piatra aceasta vor putea sa cunoasca o noua Mare Taina a lui DUMNEZEU, pe care nu o stie nimeni decat aceia care vor primi piatra cea alba".


IMHO, este o referire la evrei/Israel.

18. Ingerului calauzitor al Bisericii din Tiatira, scrie-i:

"Iata ce zice Fiul lui Dumnezeu, care are ochii stralucitori ca para focului si ale carui picioare sunt intocmai ca arama aprinsa (topita):

19. "Stiu faptele tale, simt dragostea ta, cunosc credinta ta, ma bucura daruirea ta, rabdarea ta si faptele tale bune de pe urma, care sunt acum mai multe decat erau cele dintai (de la inceputurile tale).

20. Dar iata ce am impotriva ta si trebuie sa te dojenesc: tu lasi ca Iezabela, femeia aceea, care se zice si se crede in trufia ei ratacitoare ca este proorocita, sa invete minciuni si sa amageasca pe credinciosii Mei facandu-i sa se dedea la curvie si sa manance (sa se hraneasca) din lucrurile [energiile subtile joase n.t.] jertfite (care sunt specifice) idolilor.

21. I-am trimis anumite semne si i-am dat vreme sa se pocaiasca, dar iata ca ea nu vrea sa se pocaiasca si sa renunte la curvia ei!

22. Iata sa marturisesti ca pentru acest pacat al curviei am s-o arunc bolnava in pat; iar celor care preacurvesc atat cu altele cat si impreuna cu ea, am sa le trimit un necaz mare si cumplit [prevestirea aparitiei groaznicei S.I.D.A. n.t.], daca nu se vor pocai cat mai repede pentru faptele
lor rele.

23. Voi lovi cu o moarte cumplita [S.I.D.A. n.t.] chiar si pe copiii cei rai. Si atunci toate Bisericile vor cunoste ca "Eu sunt Cel ce totdeauna si pe deplin cercetez rarunchii (strafundurile fiintei) si inima": si sa se stie ca voi rasplati la momentul potrivit fiecaruia din voi intocmai dupa faptele lui. Cel ce va face bine cu bine va fi rasplatit iar cel ce va face rau cu rau va fi rasplatit.

24. Voua, insa, tuturor celorlalti care v-ati pastrat nezdruncinata credinta in DUMNEZEU din Tiatira, care ati rezistat si nu v-ati lasat rataciti de invatatura aceasta rea si mincinoasa care i-a tentat pe altii sa cunoasca "adancimile Satanei", cum o numesc ei, va zic: "Pentru ca ati ramas neclintiti in credinta in DUMNEZEU nu pun peste voi alta greutate.

25. Numai luati aminte si tineti cu o mare tarie tot ce aveti dat de la DUMNEZEU, pana cand voi veni din nou in slava!

26. Celui ce va birui cat mai curand ca si celui ce va pazi cu intelepciune si sfintenie pana la sfarsit cand ma voi intoarce in slava, lucrarile (actiunile si vrerile) Mele, ii voi da stapanire deplina peste Neamuri.

27. Aceia le vor carmui cu o mare putere pe toate cu un toiag de fier si pe cele care vor fi rele le vor pedepsi crunt si le vor zdrobi ca pe niste vase de lut pentru ca ei vor avea deplina putere de la DUMNEZEU tot asa cum am primit si Eu putere de la Tatal Meu.

28. Si aceluia care va triumfa ii voi da o mare putere binefacatoare care va veni de la DUMNEZEU prin luceafarul de dimineata" [Aceasta mare putere binefacatoare va putea fi adusa in fiinta celor ce cred in DUMNEZEU oricand, ATUNCI CAND VA FI EVOCAT CAT MAI CLAR SI NEINTRERUPT Luceafarul de dimineata in FOCARUL TAINIC al fiintei AJNA CHAKRA n.t.].

29. Cine are urechi, sa asculte cu luare aminte ce zice Bisericilor Duhul.

III.

1. Ingerului calauzitor al Bisericii din Sardes, scrie-i:

"Iata ce zice Cel ce domneste asupra celor sapte Duhuri ale lui Dumnezeu cat si asupra celor sapte stele mari (FOCARE ALE PUTERII DIVINE):

"Stiu toate faptele tale si cunosc ca doar iti merge numele ca traiesti, dar in realitate pentru Mine (spiritual vorbind) esti aproape mort.

2. Vegheaza de acum inainte cat mai este timp si intareste tot ceea ce iti mai ramane si care deja este pe moarte (AGONIZEAZA), caci iata n-am gasit faptele tale ca fiind desavarsite inaintea Dumnezeului Meu.

3. Adu-ti aminte cat mai des despre toate si despre cum anume le-ai primit la inceputuri de la DUMNEZEU si nu nesocoti ceea ce ai auzit ca fiind drept si adevarat! Tine minte ceea ce iti spun si pocaieste-te cat mai ai vreme! Daca nu veghezi ca sa te indrepti te voi surprinde nepocait si pe moarte atunci cand voi veni ca un hot, fiindca tu nu vei sti niciodata in care ceas voi veni peste tine.

4. Totusi sa stii ca ai in Sardes cativa dreptcredinciosi care nu au fost abatuti de la taria credintei in DUMNEZEU si care nu si-au manjit (impurificat) hainele [corpurile (vehiculele) subtile ale fiintei lor n.t.]. Ei vor umbla atunci cand ma voi intoarce in slava, impreuna cu Mine, imbracati in alb, fiindca prin faptele si inima (gandurile lor pure) sunt vrednici.

5. Cel plin de daruire catre DUMNEZEU ce va birui cat mai curand, va fi imbracat astfel in haine albe [PREDOMINANTA CURENTULUI SUBTIL SUPREM ALB STRALUCITOR in aura sa n.t.]. Aceluia nu-i voi sterge in vesnicie numele din cartea vietii si voi marturisi ca ales numele lui inaintea tatalui Meu si inaintea ingerilor Lui."

6. Cine are urechi, sa asculte cu luare aminte ce zice Bisericilor Duhul.


Atentie !

[URMEAZA ACUM MESAJELE PROFETICE IN CARE FARA INDOIALA SE FAC REFERIRI VOALATE PE CARE INTUITIA SPIRITUALA NI LE REVELEAZA CA ADRESANDU-SE POPORULUI ROMAN n.t.]


7. Ingerului calauzitor al Bisericii din Filadelfia scrie-i:

"Iata ce zice Cel pururea sfant, Cel Adevarat, Cel ce tine cheia intelepciunii lui David, Cel ce deschide si dupa care nimeni nu va inchide, Cel ce inchide si dupa care nimeni nu va deschide:

8. "Stiu toate faptele tale: iata ca ti-am pus inainte o usa ce este acum deschisa catre Cel pururea viu (DUMNEZEU), pe care nimeni n-o poate inchide, caci desi ai putina putere, ai pazit cu strasnicie Cuvantul Meu si n-ai tagaduit niciodata Numele Meu.

9. Iata ca iti dau sa se indrepte catre tine din cei care sunt robiti in sinagoga Satanei, cari zic ca sunt adevarati Iudei si in realitate nu sunt, ci mint; iata ca ii voi face pe multi sa vina sa se inchine la picioarele tale pentru ca sa stie ca te-am iubit si te iubesc.

10. Fiindca ai pazit cu strasnicie cuvantul rabdarii Mele [FAPTUL CA ACEST POPOR ESTE RABDATOR, INIMOS, BUN SI BLAND n.t.], te voi pazi si Eu prin puterea mea de la Tatal, de ceasul incercarii, care are sa vina peste lumea intreaga, ca sa incerce in fel si chip pe locuitorii pamantului.

11. Eu vin curand in slava. Pastreaza cu strasnicie ceea ce ai de la DUMNEZEU, ca nimeni sa nu te faca sa-ti pierzi cumva cununa.

12. Pe cel ce va birui cat mai curand, il voi face sa fie intocmai ca un stalp de lumina alb stralucitoare in Templul (LACASUL) Dumnezeului Meu si el nu va mai iesi in veci afara din el. Voi face sa fie viu si arzator in el Spiritul atotputernic al Dumnezeului Meu si el va fi atunci vrednic sa intre si sa ramana in cetatea sfanta a Dumnezeului Meu, noul Ierusalim, asupra caruia are sa se pogoare mare har din cerul cel inalt de la Dumnezeul Meu si in care va fi slavit asa cum se cuvine Numele Meu cel nou.

[MAI MULTE PROFETII SI ANUMITE SEMNE SPIRITUALE CUNOSCUTE DE CEI INITIATI INDICA SUFICIENT DE CLAR CA POPORUL ROMAN ESTE POPORUL ALES LA CARE SE REFERA MESAJUL DIN APOCALIPSA ADRESAT "BISERICII DIN FILADELFIA" SI NE PERMITE DE ASEMENEA SA INTREVEDEM CA "NOUL IERUSALIM" VA FI CU SIGURANTA IN ROMANIA - nota traducatorului].

13. Cine are urechi, sa asculte cu luare aminte ce zice Bisericilor Duhul."

14. Ingerului calauzitor al Bisericii din Laodicea scrie-i:

"Iata ce zice Cel ce este acum in vesnicie, Amin, Martorul cel credincios si adevarat al inceputului zidirii (facerii) lui Dumnezeu:

15. "Stiu toate faptele tale si cunosc ca nu esti nici rece, nici in clocot. O, macar daca ai fi rece sau cel mai bine in clocot!

16. Dar, fiindca esti doar caldicel, nici rece, nici in clocot, am sa te vars din gura Mea.

17. Fiindca in suficienta ta zici: "Sunt bogat spiritual, m-am imbogatit in cunoasterea lui DUMNEZEU atat cat trebuie si nu mai duc lipsa de nimic", si de fapt nu stii si nici macar o clipa nu-ti trece prin minte ca in realitate esti ticalos, nenorocit, sarac, orb si gol,

18. te sfatuiesc sa urmaresti sa dobandesti de la Mine, prin eforturi sincere si pline de daruire, aur [VALOARE SPIRITUAL DIVINA autentica n.t.] curatit (purificat) prin foc [cunoastere launtrica directa n.t.], ca sa te imbogatesti (divin si spiritual); si ca sa ai haine albe [predominanta curentului subtil suprem alb stralucitor in aura proprie n.t.], ca sa te imbraci in gloria divina cu ele si sa nu ti se mai vada rusinea goliciunii tale [spirituale, divine care exista atunci cand TEORETIC STIM DAR LAUNTRIC NU TRAIM n.t.] si doftorie (LEAC SPIRITUAL)[/b] pentru ochi [spirituali - aluzie la trezirea vederii spirituale care singura ne permite sa VEDEM SI SA SIMTIM IN MOD NEMIJLOCIT in lumile ascunse nevazute n.t.][/b], ca sa-ti ungi ochii si sa vezi (pentru a nu mai fi orb fata de ceea ce este divin).

19. Eu mustru si pedepsesc pe toti aceia pe care-i iubesc. Eu niciodata nu vreau moartea sau prabusirea pacatosului ci indreptarea lui si intoarcerea catre DUMNEZEU. Fii plin de ravna ca sa te indrepti si sa nu ajungi sa te prabusesti; pocaieste-te acum cat mai ai timp!

20. Iata, imbratisand permanent plin de dragoste tot pamantul, Eu stau mereu la usa fiintei fiecaruia si bat. Daca aude cineva glasul Meu si isi deschide catre Mine usa sufletului sau, voi intra imediat la el. Apoi atat timp cat el va ramane cu Mine, Eu voi ramane cu el si el va fi cu Mine.

21. Celui ce va birui cat mai curand, il voi face sa sada alaturi de Mine pe scaunul (LACASUL) Meu de domnie, tot asa cum si Eu am biruit si ma aflu acum mereu impreuna cu Tatal Meu imediat langa scaunul (LACASUL) Lui de domnie.

22. Cine are urechi, sa asculte cu luare aminte ce zice Bisericilor Duhul."


va urma ...


Acest topic a fost editat de thunder: 19 Feb 2004, 02:45 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 19 Feb 2004, 10:10 AM
Mesaj #62


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Mutat acest mega-thread la biblioteca Hanului, pentru ca altfel l-as fi inchis.
Asa, cine vrea sa se culturalizeze cu privire la o anume opinie asupra Apocalipsei - este liber sa citeasca aici, daca are timp... rolleyes.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 19 Feb 2004, 12:22 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Ca sa inteleg si eu, pe viitor, spune-mi si mie care e motivul mutarii si al posibilei inchideri ... sa incerc (pe vitor) sa nu mai ma manifest, sau sa o fac in termenii "dictaturii proletare" pe fiecare "forum".

In ata ordine de idei, eram curios sa aflu in urma carui tip de impuls ai mutat discutiile aici, al unui a divin, prin care se urmareste o ocultare a acestui subiect si a informatilor care s-au pus si s-ar fi putut pune, sau a unui impuls mai putin divin prin care se urmareste ascunderea adevarului oamenilor, romanilor, asa cum se actioneaza de ani si ani de zile ?

Stiu ca nu ai facut-o constient de una dintre cele doua posibilitati, dar IMPULSIONAT. Parerea mea personala este ca subiectul tine de "credinta", iar credinta este o forma (cale) de a ne indrepta ochii, mintea si inima catre Dumnezeu. Aici in "biblioteca" acest tip de discutie aproape ca nici nu isi are rostul, oamenii vin aici sa citeasca tot felul de "prostii", nimic directionat, precum e cazul unui forum cu "directie" precisa: credinta.

In aceste conditii, cred ca nu ai luat in considerare faptul ca exista un mare numar de cititori ai acestui sir de discutii "Apocalipsa Lui Ioan - Comentarii ", si ca le-ai "furat" lor, si mai ales celor care ar fi putut citi mai tirziu (daca ar fi venit pe forum peste 1-2-3 luni sau ani) un astfel de subiect "arzator". Acestia in mod sigur nu vor cauta in "biblioteca" subiecte legate de credinte. sad.gif

In cazul in care ai inteles ce vreau sa spun, si realizezi ca am dreptate in ceea ce afirm, poate repui la locul lui intregul sir de discutii. In caz contrar ... pacat ca s-a intimplat asa, caci multi vor pierde ceea ce este ascuns de sute si mii de ani.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 19 Feb 2004, 03:18 PM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



thunder, te-am atentionat ca pe forumul de religie se DISCUTA, nu se tin monologuri interminabile.
Daca ai lucruri interesante de spus, dar de unul singur (caci ai dat cu flit la oricine s-a obosit sa te contrazica), atunci Biblioteca este cel mai potrivit loc.
Cine este interesat de subiect va gasi linkul catre threadul tau, caci am lasat un link in forumul de religie.

Nu ma indoiesc ca fiecare dintre noi are lucruri interesante de spus pe anumite teme. Cand insa aceste lucruri se transforma in monologuri extrem de lungi, atunci nu vad ce cauta la discutii. Ele trec frumos aici, in spatiul dedicat lecturii suplimentare. Si cititorii tai pot veni bineinteles aici si sa-ti puna intrebari. Daca te uiti pe thread, este cam 80% al tau, ceea ce justifica, in opinia mea, mutarea lui la Biblioteca.
Si eu as putea scrie sute de pagini despre Apocalipsa, aflate in cumplita disonanta cu parerea ta despre Apocalipsa. Si atunci? Nu am transforma forumul intr-un mijloc de propaganda? Mai degraba, spunem ce credem, si vedem ce cred si ceilalti.

Nu voi inchide threadul, caci nu am putere de a modera la Biblioteca.

Evident, daca te consideri nedreptatit, poti vorbi cu Mihai. ohyeah.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 20 Feb 2004, 12:48 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (1 @ 618033,Feb 19 2004, 03:18 PM)
thunder, te-am atentionat ca pe forumul de religie se DISCUTA, nu se tin monologuri interminabile.

Cred ca faci confuzii intre monologuri si comentarii. Oricum, pe baza acestor se nasc discutiile.

QUOTE
Daca ai lucruri interesante de spus, dar de unul singur (caci ai dat cu flit la oricine s-a obosit sa te contrazica), atunci Biblioteca este cel mai potrivit loc.
Cine este interesat de subiect va gasi linkul catre threadul tau, caci am lasat un link in forumul de religie.


- nu am dat cu flit, ci am contra-argumentat afirmatiile altora, unele depasind deja aspectul de afirmatie si intrind la aberatie. smile.gif

- se spune ca daca vrei sa ascunzi un text important, o carte sau un mare adevar, il pui in biblioteca. Sigur acolo nici macar tu nu il vei mai citi ... daramite altii. (aspect verificat si de mine si multi altii)

- ok, am inteles acum ... cu linkul. Totusi ii lipseste ceva acestui thread (sir de discutii), adata mutat aici. Nu spun ce ... las pe altii sa vada asta la momentul cuvenit.

QUOTE
Nu ma indoiesc ca fiecare dintre noi are lucruri interesante de spus pe anumite teme. Cand insa aceste lucruri se transforma in monologuri extrem de lungi, atunci nu vad ce cauta la discutii. Ele trec frumos aici, in spatiul dedicat lecturii suplimentare. Si cititorii tai pot veni bineinteles aici si sa-ti puna intrebari.


Am impresia ca nu prea ai citit (atent) mesajele expuse in acest sir, ci doar ai trecut peste ele pe diagonala. E normal sa spui ce spui mai sus ... daca ai facut asta cu diagonala.

QUOTE
Daca te uiti pe thread, este cam 80% al tau, ceea ce justifica, in opinia mea, mutarea lui la Biblioteca.


Din moment ce eu am deschis subiectul si altii au pus diferite intrebari sau facut diferiote afiarmtii, unele chiar cu contraargumente la argumentele mele .. e normal ca eu sa am un procentaj de mesaje mai mare. Asta e o "logica" (principiu de functionare) a functionarii listelor de discutii.

Ma rog, ai precizat insa ... "in opinia ta". smile.gif

In opinia mea, un "moderator" are o raspundere mai mare decit un om normal, un user normal .. atit in viata social, cit si in cea profesionala, spirituala ... si chiar cea a moderarii unor liste de discutii, MAI ALES a unor liste cu "greutate" spirituala.

Ma adresez tuturor, nu numai tie ...

- cind un om face o actiunea buna, isi face o karma (personala) buna, adica se obtine o reactie buna - "bine faci bine gasesti (primesti)"
- cind un om face o actiunea rea, isi face o karma (personala) negativa, adica se obtine o reactie negativa - "rau faci rau gasesti (primesti)"

- cind un om care conduce (coordoneaza) un grup de oameni sau un "stabiliment" face o actiunea buna, care atrage dupa sine o reactie si atitudine in grup, isi face o karma (personala) buna, adica se obtine o reactie buna, la care se adauga tot binele si karma pozitiva a acelui grup care a urmat si beneficiat de actiunea coordonatorului.
- cind un om care conduce (coordoneaza) un grup de oameni sau un "stabiliment" face o actiunea rea, care atrage dupa sine o reactie si atitudine in grup, isi face o karma (personala) buna, adica se obtine o reactie buna, la care se adauga tot binele si karma pozitiva a acelui grup care a urmat si "beneficiat" de actiunea coordonatorului.

Mai concret: un indrumator de fiinte spirituale in cazul in care face actini gresite, da sfaturi eronate, frusteaza discipolii de un anume adevar, sau de o anume posibilitate de evolutie spirituala, fie prin intermediere gresita, fie prin "interzicerea" unor idei sau actiuni divinatorii ... isi face o karma negativa CUMPLITA. In acest fel, acei oameni condusi isi primesc EXACT ceea ce merita, prin acel intermediar (fiecare isi are maestrul (coordonatorul) pe care si-l merita), dar vai si amar de acela prin care a venit la ei acea "pedeapsa". E neintimplatoare afirmatia lui Iisus: "nici ei nu intra in Imparatie, dar nici pe altii nu-i lasa sa intre.."

In cazul tau personal, eu zic ca ti-ai ales o "misiune" grea de a modera un grup de oameni si o lista de discutii pe teme spirituale ... si daca nu vei face fata rolului ... asta e. Sfatul meu este sa te feresti cit poti de subiectivitate in acest rol pe care ti l-ai asumat (acceptat).

QUOTE
Si eu as putea scrie sute de pagini despre Apocalipsa, aflate in cumplita disonanta cu parerea ta despre Apocalipsa. Si atunci? Nu am transforma forumul intr-un mijloc de propaganda? Mai degraba, spunem ce credem, si vedem ce cred si ceilalti.


- eu sint FERM convins ca nu ai putea sa scrii nici macar 10 pagini, pt. ca daca ai fi putut, ai fi facut asta pina acum.
- te invit insa cu ocazia asta sa-ti expui "cumplitele disonante" ohyeah.gif cu parerile mele si sa le argumentezi ... si de aici sa se nasca asa zisa "discutie" de care te plingi ca nu ar exista in thread.
- vrei nu vrei, adevarul nu suporta rabaturi, compromisuri ... el ESTE. Multi Fii ai lui Dumnezeu au expus adevarul. Fiecare dintre cei din jur au inteles ce au putut. Iisus a prezentat adevarul intr-o forma accesibila epocii (vremurilor) de atunci. El a facut "propaganda" cu aceste adevaruri, nu a lasat pe unii si pe altii sa-si spuna parerile, care mai de care, la gramada. Mai apoi, fiinte mai putin luminate au transformat aceste adevaruri (invataturi) in DOGME, mai mult sau mai putin rigide. Diferenta intre ADEVAR si DOGMA este ca adevarul este divin inspirat, e logic, e rational, nu restrictioneaza, ci prezinta o anume realitate, sau principiu mai mult sau mai putin universabil. O DOGMA restrictioneaza, limteaza, este scoasa din elementul rational, si al logicii ... si incearca sa copieze mai mult sau mai putin mimetic o anume realitate sau invatatura spirituala.

Pe scurt, dogma este apanajul fiintelor limitate, inferioare si conduce la stagnare sau chiar regres, iar adevarul este apanajul fiintelor deschise, superioare si conduce la o elevare, inaltare, trezire spirituala. Daca crezi ca gresesc in ceea ce afirm, astept contra-argumente din partea ta si nu numai a ta.

QUOTE
Nu voi inchide threadul, caci nu am putere de a modera la Biblioteca.

Evident, daca te consideri nedreptatit, poti vorbi cu Mihai. 


Iluzia puterii...

bop.gif

PS. Sa ne intoarcem la oile Apocalipsei noastre ....

Acest topic a fost editat de thunder: 20 Feb 2004, 04:26 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 24 Feb 2004, 02:59 AM
Mesaj #66


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



"....un indrumator de fiinte spirituale in cazul in care face actini gresite, da sfaturi eronate, frusteaza discipolii de un anume adevar, sau de o anume posibilitate de evolutie spirituala, fie prin intermediere gresita, fie prin "interzicerea" unor idei sau actiuni divinatorii ... "

S-a mai discutat treaba asta, ce e adevar pt tine poate nu e pt altii.
1,61 a procedat bine in opinia mea.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 24 Feb 2004, 01:40 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



In opinia mea 1,61 a gresit mutandu-l aici, pt ca vizitatorii Hanului nu au acces la Biblioteca.
Asa ca se poate interpreta ca un act de ascundere a materialului pt majoritatea celor prezenti aici. Spun asta pt ca am observat ca numarul vizitatorilor e in general dublu fata de numarul membrilor.

Edit: In cilpa asta la Han avem: 52 guests, 22 members 2 anonymous members.

Cei 52 guest nu pot accesa Biblioteca asa ca rezultatul este unul de "ascundere" a unui material care de la bun inceput nu i-a placut.

Edit II: iar in clipa asta sunt 17 guests, 2 members 2 anonymous members.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 24 Feb 2004, 06:30 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 25 Feb 2004, 02:45 AM
Mesaj #68


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Pentru ca discutia asta pare sa se incheie si nimeni nu a dat un raspuns cat de cat la intrebarea pe care am pus-o,am sa raspund eu la ea.Ingaduiti-ma va rog!Apocalipsa,revelatia daruita lui Ioan are urmatoarea istorie:Ioan L-a cunoscut pe Mantuitor in zilele tineretii sale,curand El a plecat si Ioan a mers tot impreuna cu El cat a mai umblat pe pamant,durata unei vieti lungi si roditoare;pe multi Ioan i-a dus de mana (cum el insusi a fost dus de mana) si i-a condus pana la El,ca si ei sa-si parcurga drumul in Aceiasi divina companie,ei devenind fii si fice ale lui,ucenici,frati si surori,oameni credinciosi pe care i-a iubit si i-a pastorit,carora le-a fost preot si duhuvnic,ca un adevarat martor al Sau ce era;pe toti i-a invatat sa se iubeasca unii pe altii cum El i-a iubit,cum Ioan insusi ii iubea;vremea a trecut,Ioan era aproape de plecare si dupa ce atata timp in care destinele preaiubitilor lui i-au trecut prin maini,ca orice parinte privindu-si copiii care nu sunt chiar atat de maturi,si-a pus INtreBAREa, aceiasi intrebare careia prietenul lui Petru i-a dat candva glas:"Doamne,dar cu acesta ce se va intampla?",acelas lucru a intrebat si Ioan,ce-o sa fie dupa el?;tot intrebarea asta a pus-o Pavel,pentru ca luindu-si ramas bun de la efeseni le spune "Caci eu stiu aceasta,ca dupa plecarea mea vor intra,intre voi,lupi ingrozitori,care nu vor cruta turma." - asa citesc aici,imaginea e mult prea plastica ca in emotia momentului Pavel sa fi facut poezie si nu sa fi marturisit vedenia pe care el o primise,revelatia data lui la aceiasi intrebare,avand aceiasi solutie:"Luati aminte de voi insiva si de toata turma";mai este un loc in Scriptura unde apare relevant intrebarea asta,in locul unde Daniel raspunde "Tie ,rege,iti treceau ganduri prin minte,cand erai in patul tau,pentru ceea ce se va intampla mai pe urma si Cel ce ti-a descoperit taina ti-a dat sa sti ce va fi." - un caz absolut lamuritor pentru ca El raspunde aici unuia care nici nu era si nici nu avea sa fie credinciosul Sau (in paranteza vreau sa spun ce mult m-a mirat ca Domnul le raspundea fariseilor,statea la discutii cu ei cand stia prea bine din ce aluat sunt plamaditi si ca azima nu s-ar face niciodata,nu stiu cine ar face asa ceva insa tocmai aici se vede superioritatea,ca El face ce nimeni n-a facut si nu face niciodata);am expus pe scurt.In concluzie Apocalipsa i-a fost data lui Ioan,a fost "montata" pentru uzul sau,pentru a-i linisti inima cu privire la cei pe care ii iubea si de viitorul carora se interesa,mai putin avand importanta restul lumii cu convulsiile sociale sau cu evolutiile tehnologice ca sa ne inchipuim cum ca lui Ioan nu i-a aratat ca va fi si bine si rau,dar ca fiecare isi va primi o rasplata potrivita cu faptele,ci ca de fapt i-a proiectat ca peste vreo 2000 de ani implementarea microcipurilor in capul omului va fi o problema grava.Putin (de tot) regret ca tocmai eu sa va spulber glorioasa speranta a unei Apolcalipse glorioase,a unui Holocaust nimicitor cu rauri de sange,cu trupuri de oameni pocnind ca si capusele la lumanare in flacarile distrugerii,(tu bineinteles deasupra,razand,"Aha,mai ti minte cand mi-ai dat nota proasta in teza ca am vorbit?La cuptor cu tine!Si tu,te dadeai mare cu milioane!La jar cu tine!) spectacolul intregului universul hapait de o nasatula gaura neagra,da relevanta imaginilor sau a scenelor ori a personajelor minore din Apocalipsa e nesemnificativa fata de rostul ei,fata de mesajul ei dat numai lui Ioan,care a impartasit linistirea lui celor pe care ii iubea marturisind "Fericiti cei ce spala vesmintele lor ca sa aiba stapanire peste pomul vietii si prin porti sa intre in cetate!Afara cainii si vrajitorii si desfranatii si ucigasii si inchinatorii de idoli si toti cei ce lucreaza si iubesc minciuna!"


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Mar 2004, 01:49 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (bdl @ 24 Feb 2004, 02:59 AM)
"....un indrumator de fiinte spirituale in cazul in care face actini gresite, da sfaturi eronate, frusteaza discipolii de un anume adevar, sau de o anume posibilitate de evolutie spirituala, fie prin intermediere gresita, fie prin "interzicerea" unor idei sau actiuni divinatorii ... "

S-a mai discutat treaba asta, ce e adevar pt tine poate nu e pt altii.
1,61 a procedat bine in opinia mea.

Asta se va vedea ... in cel mai rau caz la "Judecata de Apoi".


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Mar 2004, 02:03 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (gio19ro @ 24 Feb 2004, 01:40 PM)
In opinia mea 1,61  a gresit mutandu-l aici, pt ca vizitatorii Hanului nu au acces la Biblioteca.

Exact asta m-a intrebat cineva adineauri pe irc, cum sa faca sa citeasca mesajele din topicul acesta, fara sa fie logat. Multi nu isi bat capul sa se logheze, adrese de mail, etc ... ci doar sa citeasca (studieze).

Iata ca ce spuneam intr-un mesaj trecut:

QUOTE
se spune ca daca vrei sa ascunzi un text important, o carte sau un mare adevar, il pui in biblioteca. Sigur acolo nici macar tu nu il vei mai citi ... daramite altii. (aspect verificat si de mine si multi altii)


Era neintimplator spus, chiar fara sa stiu de aceasta "optiune" de ascundere a bibliotecii. Care e motivul ascunderii bibliotecii ? smile.gif

QUOTE
Asa ca se poate interpreta ca un act de ascundere a materialului pt majoritatea celor prezenti aici. Spun asta pt ca am observat ca numarul vizitatorilor e in general dublu fata de numarul membrilor.

Edit: In cilpa asta la Han avem: 52 guests, 22 members 2 anonymous members.


Nu remarcasem aceasta. Inseamna ca nu se doreste o "atragere" a userilor, ci a unora care sa fie "placuti" si "calduti". Puteti eventual sa ne spuneti ca nu ne placeti pe unii dintre noi si plecam linistiti in alte locuri ... unde sintem placuti si chiar asteptati. spoton.gif

QUOTE

Cei 52 guest nu pot accesa Biblioteca asa ca rezultatul este unul de "ascundere" a unui material care de la bun inceput nu i-a placut.


Daca e adevarat, asta e chiar ceva urit, dar este alegerea lui, libertatea lui.


Acest topic a fost editat de thunder: 2 Mar 2004, 02:04 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:37 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman